:en V.S. vragen gjllsraël geen "Ut 1 igrf i i 'Jï raak ïr jlte nemen WAARACHTIGHEID IN DE KERK Mogelijk. Nederlands initiatief voor hulpverlening Biafra VREEST „ANDERE OORLOG" Griep? Verkoudheid I Je^eïHd ASPIRINE Junior werkt snel en zeker J INTERNATIONAAL linister landhaaft verhoging briefport ïftyn&W» rs. Noord-Vietnam schakelt economie over op vredesbasis Tweede uitkering van Forumbank aan V.A.T Provinciaal jezuïeten vraagt bisschoppen op te komen voor: Achter bisschoppen Commentaar Lp in het zand fhiphol-directeur )eM„l vongelukt TELEGRAM GROTE VIER Met katholicisme van Nederland Paus voorstander eerlijke dialoog AMERIKAANS BLAD e/ Acht jaar geëist voor moord op bejaarde vrouw DE STEM VAN WOENSDAG 29 JANUARI 1969 11 Hilversum zijn deze hnaars van zijn er een van een gejuiy ;tbus«845, I enveloppe plwedstrljd" lindige jury (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De Verenigde Staten hebben er bij Israël I op aangedrongen geen vergeldingsmaatregelen te nemen voor L executie van negen joden in Irak. Een Israëlische woordvoerder in New York heeft V.N.-seeretaris- •aal Oe Thant er van op de hoogte gesteld dat een nieuwe I joden in Bagdad bedreigd wordt met terechtstelling wegens (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Veranderingen binnen de Kerk ontstaan niet louter langs de weg van studie en overleg, afwachtend tot een overweldigende meerderheid het na zoveel tijd gaat inzien en de bevoegde autoriteit daaraan dan zijn goedkeuring hecht. Een werkelijke en concrete veran dering voltrekt zich ook doordat hier en daar bestaande wetten en structuren worden verlaten en uit drukkelijk wordt gebroken met de legaliteit. Staan wij nu niet hier in Nederland voor een dergelijk ge beuren?" Deze vraag was een deel van de verklaring, die de provinciaal van de jezuïeten, pater J. Hermans, gis teren aflegde over de zaak van de Amsterdamse studentenpastores. Hij benadrukte, dat hetgeen zich de laatste maanden rond enige priesters in Amsterdam en elders heeft afgespeeld, uiteindelijk een roep is om een werkelijke zuivering van de kerk, een poging om een echt evangelische Kerk op te bou wen. Hij voegde- hier echter aan toe: „Ieder zich losmaken van de band met ons allen zou leiden tot een ste riliteit, tot een wegzinken van het ware en goede, dat zij met anderen ons te bieden hebben. .Ik zou dit niet alleen betreuren maar misschien zelfs verplicht worden, hen daarin niet langer te steunen. Ik hoop even zeer van harte, dat het beleid van, de officiële kerk, met name in Ro me, niet zo moge worden gevoerd, dat men ongewild groepen, zoals in Amsterdam en elders bestaan, prak tisch wel naar de hoek van het vol ledige isolement moet drijven. Dat zelfde geldt voor de houding van ons mede-gelovigen. Ik hoop oprecht, dat alsnog in een voortdurend spre ken en overwegen manieren gevon den worden om een werkelijke breuk met de werkelijke kerk te voorkomen." Pater Hermans hoopt, dat de strijd voor de ontkoppeling van celibaat en priesterschap, door alle leden van zijn orde gezamenlijk zal worden gevoerd en dat zij samen de prijs ervoor zullen betalen, de prijs van de weerstanden van het al te zeer gevestigde instituut. „Laten wij dit samen doen, opdat de orde, waartoe wij behoren, niet verplicht zou ra ken, hen (de studentenpastores) niet meer als medestanders en me debroeders te kunnen beschouwen, Dat ogenblik is er nu niet: ik hoop dat het niet behoeft aan te bre ken Tenslotte zei pater Hermnas de bisschoppen van Nederland te wil len steunen in hun zeer zware en zeer precaire verantwoordelijkheid, die niet bij onze grenzen ophoudt. „De zware last, die zij dragen, be staat voor een deel hierin, dat zij op een bepaald ogenblik binnen de kerk geroepen kunnen zijn, in alle vrijmoedigheid het neen van de apostel Paulus te herhalen, een neen zelfs aan het allerhoogste ge zag. Ik wil openlijk verklaren, dat ik hen in mijn functie hierbij steun en naar ik meen te weten 'zeer vele collega's provinciaals met mij. Na tuurlijk-niet om met Rome te bre ken. Maar om op te komen voor waarachtigheid in de Kerk, voor het breken met soms ergerniswekkende formalismen omwille van het geloof in de steenrots, die een heil voor de wereld kan zijn." In dit verband vroeg pater Her mans de Amsterdamse pastores met nadruk: „Laat uw oprechte veront waardiging over misstanden in de ene grote kerk niet uitmonden in een breuk, waardoor uw inzet geen vrucht meer zou dragen." Hij hoop te, dat er verder overleg mogelijk zou zijn op basis van een compro misvoorstel. dat aan studentenpas tores, die willen trouwen, de per missie geeft om voor te gaan alleen in de prediking. Eerder had Oe Thant de vrees te kennen gegeven dat de executie I de pogingen van de V.N. om een vrede tussen Israël en de Arabische i tot stand te brengen in de war zou sturen. I- resident Nixon heeft de eerste 10 gelegenheid de beste aange- grepen om de wereld te la llen weten dat ook hij de kop in het land zal blijven steken als hef gaat low (communistisch) China. China jirag van hem niet tot de Verenigde Watjes worden toegelaten. De ar gumenten vóór en tegen beginnen vervelend te worden, zó oud zijn ze |al. Het is erger dan struisvogel- ilitiek, het is géén politiek, om te ten alsof China niet bestaat. Vol gens onze informaties bestaat er al Kinds 1949 een Volksrepubliek JChina met inmiddels meer dan 700 liljen inwoners. J Nixon heeft ons, en een steeds |ro!er deel van de wereld, althans dit punt teleurgesteld. Het is xhter een punt dat elke dag be- langrijker wordt. JVan onze parlementaire redactie) |DEN HAAG De Tweede Kamer left gisteren een motie van de so- ist Oele verworpen waarin om itstel van de per 1 februari voor tamen verhoging van de posttarie- p bij de P.T.T. werd gevraagd. Het jjiat om een verhoging van het brief ly van 20 naar 25 cent. De motie We kreeg alleen de steun van P.v.d. U.S.P., P.P.R., C.P.N., de Boeren- #tij en de Anti-Revolutionair Jtema. I Be motie Oele was vorige week T&diend en kwam gisteren weer Ne proppen nadat de kwestie van 1'roefsverhoging op instigatie van I-' h.-fractieleider Toxopeus onder- ■no was geworden van een inter file. Be heer Oele had gesuggereerd ft minister Bakker (P.T.T.-zaken) T DLaats van tariefsverhoging het r' ™ver wat kalmer aan moest f® met investeren en dat minister (teveen (Financiën! ook best wat Fr aan de P.T.T. zou kunnen C t- Hakker wees beide E a's "kt passend in zijn i, zonder daarvoor andere W® jin al aan dit plan meedoen. „jji [f een deskundige van «nderd« jj, hden tonen van de BeleggiflfPÏ0 iïZ™l,A"F) r.°m. wart dp m, i ^erochtend is directeur ihipho] mItM -de n,v' hmhthaven «uk 1T3n aut0 dodeli-'k ver" iftoorn n» k p™vJnciale w®g in maaltto -er e u' was 62 Baar- in dagelijkse rit van Chiphoi Hilversum naar Sé?*™ vormde samen So van Ho i uuan S,aPele de 'iapele bevmnt 9cbthavan. Mr. van f w'atersDnrt 2| op het °genblik De .oakantfp in Zwitser- pif voor Pok uen d,recteur behar- hCóDe \1?ho,,met mme techni- L 0Perahonele zaken. De Engelse regering heeft gisteren leedwezen betuigd over de executie. Een poging de Iraakse regering tot clementie te bewegen, een poging die ook door de vertegenwoordiger van het Vaticaan zou zijn onderno men, had geen resultaat gehad. Na de executies heeft de Engelse rege ring Bagdad laten weten dat het En gelse volk met verontwaardiging ken nis had genomen van de executies. Het joodse wereldcongres heeft een beroep gedaan op zijn organisaties in 65 landen om nachtwaken te houden voor de ambassades van Irak uit pro test tegen de terechtstellingen. In Londen is een dergelijke nachtwake al gisteravond begonnen. Dr. Nahoem Goldmann, voorzitter van het joodse wereldcongres heeft Oe Thant een telegram gezonden met het dringende verzoek zijn invloed te gebruiken opdat 8.500 joden in Irak, Syrië en Egypte onmiddellijk kunnen emigreren. Hij heeft in dit verband ook de steun gevraagd van de ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Rusland, Frankrijk en Engeland. De drie joodse kerkgenootschappen in Nederland hebben een telegram gestuurd aan de minister van Bui tenlandse Zaken a.i. waarin de kerk genootschappen hun ontsteltenis uit spreken over de terechtstellingen. Zij dringen er bij de regering op aan stappen te ondernemen bij de Ver enigde Naties teneinde nog overge bleven joden in de Arabische landen tegen ontrechting te beschermen. Voorts zullen de joodse gemeenten, die gezamenlijk 25.000 leden tellen, de regering benaderen met het ver zoek visa af te geven voor joden die Irak willen verlaten en hen als vluchtelingen in ons land toe te la ten. Engeland heeft zich uitgesproken voor het Frans-Russische voorstel voor een bijeenkomst van vertegen woordigers van de grote vier in de V.N., mits deze bijeenkomst wordt gehouden in verband met de vredes missie van de buitengewone V.N.- afgezant Gunnar Jarring. Naar aanleiding van de kritiek van Irak op zijn veroordeling van de exe cutie van veertien mensen die schul dig waren bevonden aan spionage voor Israël, verklaarde Oe Thant. dat het juridisch inderdaad om een bin nenlandse aangelegenheid ging. Hij had zijn uitspraak gedaan om huma nitaire redenen. De geestelijke leiders van de drie joodse kerkgenootschappen hebben hun telegram aan de Nederlandse rege ring mondeling toegelicht. Op de foto vJ-n.r.: Opperrabijn Parrera, operrabijn Schuster en rabbijn Driikarch. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM. „Van de kant van de paus staat niets een open en eer lijke dialoog met het katholicisme van Nederland in de weg. Hij is de eerste om te onderstrepen, dat men terdege kennis moet nemen van het werkelijke katholicisme in Neder land, alvorens zich aan een oordeel te wagen." Aldus mgr. Casaroli, onder-staats secretaris van de Heilige Stoel, gister avond in de NTS-rubriek „Denk beeld" De uitzending is tot stand ge komen in overleg met paus Paulus persoonlijk. Aanleiding tot deze uitzending was het plotseling verschijnen van een drietal lovende artikelen over het Nederlandse katholicisme in de Osser- vatore Romano. Deze artikelen toon den een groot begrip voor de ontwik kelingen, die in de Nederlandse kerk -aande zijn. Mgr. Casaroli sprak van zijn kant le hoop uit, dat het oordeel over de leilige Stoel genuanceerder en beter refundeerd zou worden en dat er een sfeer van vertrouwen zou worden ge schapen, die vurig door de paus wordt gewenst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering komt waarschijnlijk zeer bin nenkort met een initiatief voor internationale hulpverlening aan Biafra. De Tweede Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken zal in ieder geval een beroep op het kabinet doen om met een dergelijk initiatief te komen. Biafra staat namelijk vlak voor een catastrofale hongersnood, die over een paar weken zeker 10.000 slachtoffers per dag zal veroorzaken. Alleen door het invliegen van 1.500 ton basisvoedsel per dag kan deze catastrofe voorkomen worden. Dit kost 150 miljoen gulden per maand, maar in samenwerking met bijvoorbeeld de Skandinavische landen, Amerika en andere regeringen kan dit mogelijk gemaakt worden. Aldus dr. J. Th. Degenhamp die hierover met een aantal andere Ne derlanders een groot aantal gege vens verzameld heeft en deze gege vens gisteren aan de Kamer-commis sie voor Buitenlandse Zaken aange boden heeft. Doel van hun activiteit is Nederland te bewegen met andere landen en gigantische luchtbrug te gen de hongercatastrofe te openen. De Tweede-Kamercommissie luis terde gisteren enige uren lang naar dr. Degenkamp en zendingsarts Mid delkoop, die juist teruggekeerd voor een kort verlof uit Biafra, de Kamer leden in een dramatisch verslag op de hoogte stelde van het lijden in dit gebied. „Wanneer binnen drie of vier weken niet een grootscheepse hulp verlening op gang komt, sterven in maart per dag 10.000 tot 20.000 men sen van de honger. Dr. Degenkamp legde namens 'n aan tal Nederlanders de Kamercommis sie voor Buitenlandse Zaken het vol gende verzoek voor om de regering te bewegen snel tot actie over te gaan: „Wij vragen de Nederlandse rege ring alles te doen wat binnen haar vermogen ligt de massale hongers dood in Biafra te voorkomen door bijvoorbeeld: 1. Een luchtbrug te organiseren. Langs deze luchtbrug zouden ook overdag vluchten moeten worden uitgevoerd. De organiserende re geringen garanderen dat geen wa pens en dergelijke worden ver voerd. 2. De aanleg van een vliegveld in Biafra, alleen bestemd voor voed' sel. 3. De capaciteit van de nu reeds be staande luchtbrug te helpen ver groten door uitbreiding van de fi nanciële en materiële steun aan de organisatie die deze luchtbrug nu organiseren. Wij vragen de Nederlandse rege ring kontakt op te nemen met andere regeringen om te trachten deze hulp actie nu reeds te internationaliseren, de resultaten van dit overleg dienen echter niet te worden afgewacht, de Nederlandse hulpactie moet nu begin nen, anders is het te laat. Wij vragen het Nederlandse volk, alle maatschappelijke groeperingen de Nederlandse regering en de Tweede Kamer dit initiatief te steu nen en te realiseren". ilveh), AME V (Utrecht, .'"SBeiilL"!,,^e Nigeriaanse re&e" MrSen over hütZ1Ch, aI ernst'- ,[Jl? wat er J antwoord op de ^^urseron^' "I06'6" gebeuren «n 9o mm ',n Niseria is af- 1 11 «ti die s?,daten gewa ld moeten k ze een vuur- Lagos zou weieens I een voorproefje kunnen zijn wat het land te wachten staat als de troepen gedemobiliseerd zijn. Een kleine greep uit enkele kran en van de laatste tijd: Zes geüniformeerde mannen zijn binnengedrongen bij een 40-jarige ambtenaar en hebben de sleutels van zijn brandkast opgeëist. Zij zei den gehoord te hebben dat de man Biafraans geld in zijn bezit had. De ambtenaar weigerde en probeerde te vluchten, waarop de mannen hem neerschotep en de vlucht namen. Acht mannen, van wie één in uni form, hebben een inbraak gepleegd in een huis en de bewoner neerge schoten. De politie heeft bevel gekregen onmiddellijk te schieten op gewa pende en geüniformeerde bandieten, die winkels leegroofden in Kaduna. Een krant in Lagos meldde dat een rechter in Benin gezegd had, dat „Nigeria nog een andere afschuwe lijke oorlog zal moeten voeren na de strijd tegen Biafra". En „die strijd zal gericht zijn tegen de bandieten, die tijdens hun operaties tot de tan den gewapend zijn en die de „wa penhandel" in de huidige oorlog ge leerd hebben". Er is momenteel al een levendige zwarte handel in vuurwapens. Raz zia's geven aan hoe ernstig het pro bleem nu al is. Een regeringscom missie doet zeer geheimzinnig over de resultaten van een onderzoek. Men overweegt coöperatieve boerderijen, projecten van burgeractie en lange herscholingsprogramma's als oplos sing van het probleem. UIT HET MUSEUM voor de Neder landse Zeevisserij in Vlaardingen is een scheepsmodel van een houten zijlommer van omstreeks 1875 ont vreemd. Het model was door het mi nisterie van O. K. en W. uitgeleend. OMSTREEKS half vier gistermiddag is het driejarig jongetje P. A. Ton- deur uit Kortenhoef nabij zijn ouder lijke woning door een vrachtauto overreden en daarbij dusdanig ge wond dat het op weg naar het zie kenhuis te Hilversum is overleden. EEN BOEING van Panam is gister middag met een defect aan het hy draulisch systeem op Schiphol ge land. De gezagvoerder had in de lucht bemerkt dat er iets aan de olie leiding mankeerde. EEN VLIEGTUIG vain de Ameri kaanse maatschappij „National Air lines" met 32 inzittenden, onderweg vain Los Angeles naar Mianai, is door twee inzittenden gedwongen naar Cuba te vliegen. DE PERUVIAANSE bisschoppen hebben de sociale, economische, cul turele en politieke onrechtvaardig heden in hun land veroordeeld en het internationale financiële impe rialisme en de nationale oliegarchie als schuldigen aangewezen. HET BESTUUR van de N.V. Aanne mingsbedrijf (seriewonirtgen) heeft besloten tot nauwe samenwerking met de N.V. aannemers en wegen bouwmaatschappij voorheen firma J. Heijmans in Rosmalen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK - PARIJS De Ame rikaanse inlichtingendienst in Viet nam zou, volgens het Amerikaanse blad Newsweek, hebben bericht dat Noord-Viétnam over is geschakeld op de wederopbouw van zijn economie op vredesbasis. Hanoi zou grotere hoeveelheden consumptiegoederen invoeren uit China en Rusland. Bouwmaterialen werden bestemd voor de opbouw van fabrieken. Hanoi zou volgens het blad ook alle ge- vechtsbataljons teruggetrokken heb ben uit de noordelijke provincies be neden de gedemilitariseerde zone, Een jaar ageleden waren er nog 30.000 man gelegerd in die streek. Het aantal Amerikanen dat in de Vietnamese oorlog is gedood, heeft de 31.000 overschreden. Ten noord westen van Pleikoe hebben Noord Vietnamese eenheden 320 man verlo ren. De strijd zou drie dagen hebben geduurd. In Parijs inmiddels zou het bij de onderhandelingen niet al te vlot gaan. Noord-Vietnam en het NLF ne men momenteel een „ijzige" houding aan ten opzichte van alles wat de Amerikanen en Zuidvietnamezen te berde brengen. Een woordvoerder van Noord-Vietnam heeft gezegd dat vice-president Ky zijn voorstel om „vertegenwoordigers van de andere kant" privé te ontmoeten maar aan de conferentietafel moet doen. AMSTERDAM (ANP) Volks Aandelen Trust n.v. (VAT) rudiment van scheepsbouwer Cornells Verol- mes radio- en televisïeavontuur met de REM, heeft van de n.v. Forum- bank, dochterinstelling van het Am sterdamse bankiershuis gebr. Teixei- ra de Mattos, een tweede uitkering van 15 pet. ten bedrage van rond f 1.550.000 ontvangen, zo deelt de raad van bestuur van de VAT mede. Daardoor is het tegoed van de VAT- bij de Hollandsche Bank Unie gestg gen tot bijna f 4,7 min. De eerste uit kering van de Forumbank bedroeg, zoals bekend, 30 pet. Dit betekent dat aan een aandeel VAT met een nominale waarde van f 20 thans een waarde van f 7,82 kan worden toege kend. (ADVERTENTIE) UW KIND VERWACHT HULP. Er zijn van die berichtjes die het leven opeens zonniger maken en iets van een naderende lente doen ver moeden. Zoals het nieuws dat sinds enkele dagen, krachtens een besluit van het Turkse hooggerechtshof, in Turkije in het openbaar gekust mag worden. Het moet wel, zoals het hof verordonneerde, een „kameraad schappelijke kus" zijn. Niet minder, maar ook niet meer! Botwinnik of Botwinjij? We hoeven eigenlijk niet zo ver weg te gaan om een vleug jong bloei end lenteleven te ontwaren. Kijk maar naar Bredaas eigen bisdomme- lijk ex-klein-seminarie IJpelaar. Ja, ja, daar mogen voortaan ook meisjes op. Nu denkt die destijds zo veront waardigde meneer (of mevrouw) misschien weer aan die „pastores", maar dat is echt de bedoeling niet. De meisjes móeten na voltooiing van hun studie weg. De wereld in. Velen onder U die in de jaren na de oorlog op de katholieke school banken in dit bisdom zaten, zullen met een weggepinkte traan gelezen hebben dat de IJpelaar zijn roeping verloren heeft. Baaaalen oud-papier hebben ze overal vandaan gesleept om dit bouwwerk mede te doen ver rijzen. En nu? Méisjes! Seminarigheid. De door de BTW gestegen prijzen zitten een aantal vakbonden zo dwars dat ze pleiten voor een zoge naamde duurtetoeslag. Geen gek idee. Daar zou over te praten moeten zijn. Zonder stakingen, want die zijn er om die reden ook al geweest. Ik vind „teduurtetoeslag" een be tere term. Gewoonklinkt leuker. Moet U maar eens vijfmaal achter elkaar uitspreken! Naar verluidt heeft dr. Beel be kend dat zijn haren deze week te berge gerezén zouden zijn, ware het niet dat hij er geen meer heeft. In Serajewo hebben dezer dagen Joegoslavische dichters een poëzie- marathon van drie dagen en nachten gehouden. Iedereen ging poeziek naar huis. Zoals U hebt kunnen lezen heeft politiek geïnteresseerd West-Brabant afgelopen weekeinde op het Bredase Bouvigne een soort politieke „hap pening" georganiseerd. Een van de vele aanwezige partijen was de piep jonge PPR. De radikale jeugd heeft er ook een lied te berde gebracht, waarvan gisteren in deze krant een zinnetje werd geciteerd: „Wij bar sten van de twijfels, maar we zijn tenminste bij." Leuk, maar de zin die daarop volgde, moet U om der ob- jectiviteits wille ook vernemen: „Maar U zoekt bij ons vergeefs Co lumbus' politieke ei." Dat zijn ze trouwens in Spanje ook al sinds mensenheugenis kwijt. Maar goed, de oplossing van onze politieke problemen mag dan ook in de Radikale hoek niet te vinden zijn, ze kunnen wel gevaarlijk en vierkant buiten-parlementair uit de hoek ko men. Het slot van genoemd lied luidt: „Nu op de barricaden, vrien den, want het wordt al lente, Op ten strijde tegen het establishment, om laag met die regenten." (Geef mij dan maar de lente in Turkije). Nee, dan de WD. Die deelde op Bouvigne een dure circulaire uit, waarin o.m. staat: „Bijna elke keer wanneer er een nieuwe Tweede Ka mer wordt gekozen, is het jongste kamerlid een VVD'er". Ze zeggen er niet bij dat ze daar al in de dertiger jaren mee zijn be gonnen. Laatste nieuws: de katholieke land en tuinbouwbond te Haarlem heeft bisschop Zwartkruis zijn steun toe gezegd in diens standpunt inzake de Amsterdamse studentenpastores. Het heeft immers nooit geboterd tussen land- en tuinbouwers en dat herdersvolk. MERIJN AMSTERDAM (ANP) Voor moord op de 77-jarige Amsterdamse weduwe Gerardina H. Kerremans— Louwerier heeft de officier van justitie by de Amsterdamse recht bank tegen de 18-jarigie bijrijder Herman C. F. uit de hoofdstad acht jaar gevangenisstraf geëist. Na de moord op 6 juni vorig jaar had de jongeman 1150,uit een etui van de vrouw gehaald waarvoor hij een visuitrusting had gekocht en verder had hy het gebruikt voor cafébe zoek. Verdachtee die een blanco straf register had, bekende volledig de oude vrouw op afschuwelijke wijze in haar woning in die Van Boetze- laersibraat om het leven te hebben gebracht. Volgens een deskundige is F. sterk verminderd toerekenbaar.

de Stem | 1969 | | pagina 9