INE Nederland heeft een heel fijn klimaat NIXON VOOR DE „PERSDUIVELS" Yves St.-Laurent nummer I calorieën ït brood, >r uw lijn itfRIJKERS, DIRECTEUR VAN PIEPJONG NATIONAAL BUREAU VOOR TOERISME: PARIJS SHOWT ZOMERMODE IN 5 DAGEN Palach 1 Palach II 589e SCHOOL MET] SIGEN BAR Staatsloterij ïdaiiks verbod: pleidings- entrum van igr. Illich gaal ewoon door CIRCUS KATER VUIL „Niet zo ongekunsteld als Trmnan, niet zo imposant als Eisenliowe niet zo welsprekend als Kennedy en niet zo pedagogisch als Lyndon Johnson" Geen kwinkslagen f IN DE GREEP (X) VAN DE GRIEP WITTE KRUIS helpt u eruit BB-post uit begroting van Culemborgse raad Luxemburgs ka^liet zonder socialist#1 Feraud Zelfvertrouwen Oorlog bleef MIJNS INZIENS door Johan Winkler Mr. J. C. J. Kelderman prior van Albertinum DE STEM VAN WOENSDAG 29 JANUARI 1969 9 tA JERNAVACA (KNP) Mgr.Ir ich, wiens Mexicaans opleiding atrum voor Zuid-Amerika, vorige week schreven, gettof door een verbod van het H, Olli Rome, is verontwaardigd ovtr! it dat alleen maar algemene' huldigingen worden aangevoeri t decreet, waarin het verbod lergelegd. Op niet één punt wordt de 1 huldiging nader omschreven, aid gr. Illich. Hij vindt het daaimjj ogelijk zichzelf of zijn meifflL >rs tegen de beschuldigingen te vi digen. Het werk van Illichs op documentatiecentrum CIDOCI rei-navaca gaat gewoon door, nu procent van de cursisten s iester of zuster. Zij Mogen uur >me niet meer aan de oplfioi lelnemen. Ongeveer 5 procent i cursisten is dominee. Mgr. Illich, die zich alk onseigneur liet noemen, zegt i in superieur, de bisschop van ark, Terence Cook, toestemming :bben als gewoon leek te leven, ■eft de laatste jaren vooral bete nd gekregen door zijn scherpe ;k op de hulpverlening aan ;rk van Zuid-Amerika en de sul daar. Het huidige onderwijs houdt i uidamerikanen dom en ömoJA ,-n de bestaande orde van de ijl»! vindt hij. In zijn centrum in organiseert hij daarom ooK rissen, waarin hij telkens u roepen uit en voor Zuid-Am iteidt. (Van een onzer verslaggevers) I AMSTERDAM „Waarom hebben we geen politiekapel in •gala-uniform die bij bijzondere gelegenheden kan opdraven Ilfaarom geen ceremoniële aflossing van de wacht [daarom mag het paleis op de Dam niet gebruikt worden voor ontvangsten van groepen buitenlanders? Dat zou toch ïaal moeten kunnen. Als je thuis gasten krijgt, steek je een ,,a„j aan en trek je een lekker flesje wijn open. Op dezelfde ma- Lier moet je de toerist een beetje versieren". De 50-jarige heer Strijkers, bij het legioen zijner relaties beter [en tortaf bekend als Joop, vindt de verpakking, waarin het pro- ffcktNederland over de toonbank gaat, te grauw dat is duidelijk. Jjlij wil er bonte plakkertjes op. Hij wil er een mooi strikje omheen. En hij wil er, veel meer dan tot (dusver het geval was, mee de loer op gaan.. PET WORTH (Engeland) (Ah i Een college, dat wordt gek ,1 ïeestelijken van de Chtircli and, is voornemens een s n te richten, die bier en nu koopt aan de leerlingen. Het gemeentebestuur van ral spoedig verzocht w» *j irankvergumning uit t® _rc t.; inds 15 januari is hij directeur m de piepjonge stichting Neder igs Nationaal Bureau voor Toe- lisne, een met vereende krachten j regeringshulp over de brug ge richt schaap, waarop de nationale loep zich met voorzichtig vertrou- lin heeft gevestigd. Hij zegt: „Ik leb net dit weekeind mijn salaris bi mijn sociale voorzieningen ge- urd". De onderneming, waar hij zijn vijftigste levensjaar de niet jeringe schouders onder zet, is zo til, priller kan het niet. Geen woord daarom over de iroodnodige stappen, die de heer Strijkers denkt te nemen om de ht gammele Nederlandse toeris- piindustrie stevig op poten te itten. „Het hele beleid moet nog Item met mijn commissarissen frden doorgesproken. En met het Inisterie van Economische Zaken. Jaarna kan ik pas voor het voet- iht komen. Dat is knap vervelend, lint ik begrijp, dat de mensen meer lillen weten. Ik streef ernaar eind kbtuari met het volledige tableau la troupe te komen - dat dan de a zich kan presenteren. Ik hoop, F de ANVV nieuwe stijl dan ook fin plannen uit de doeken doet, tiat toeristisch Nederland weet, i en wat." [hoe de taakverdeling wordt? [eer begrijpelijke vaagheid. „Ik "n alleen zeggen, dat mijn bureau |e uitgestippelde opdracht heeft, de pen- en buitenlandse markt te Pm bewerken. Dat is een verschil 1(1 vroeger toen zag men dat TBenland niet zo. Ik moet nu spe elden gaan kiezen. Voor een deel Er m a' 'n bestaande organi se. Alles hoeft niet een, twee, drie ar, schroothoop. De vraag is: 'kc specialisten passen in de ta felt'op ons ®aan nemen en taken moeten we nog even |W rusten. Ik heb nog niet eens iget. Ik weet alleen, dat we c a™'a' taken voor het begin van «°cn afgebakend moeten heb. hl d® bus te halen w® heel snel met een pro- «ima.komen. Daar zijn we druk «i» bezig," junct-directeur) kwam Strijkers in 1955 aan het hoofd van de VW- Amsterdam. „Het was een gezapig, mollig gevalletje. Zeven medewer kers, geloof ik. Ik zal je het geheim van mijn leven vertellen. Ik wilde die functie graag hebben, omdat ik dacht: het is een gemakkelijk baan tje, ik kan het combineren met het afmaken van mijn economische stu die. Dat is een grote vergissing ge weest. Vanaf de eerste dag heb ik nergens meer tijd voor gehad". Toen hij kwam was het budget van de VVV in Nederlands toeris- tieke brandpunt een ton ofwel 6 gulden per binnen- of buitenlandse bezoeker, want dat waren er in 1955 600.000. Onder zijn onstuimige be wind steeg het laatste getal tot het dubbele en het budget tot 1,7 mil joen. Terugblikkend zegt hij, zelf nogal verbaasd: „Het is een hele onderne ming geweest. Je moet niet verge ten,, dat ik in 1955 een jong broekie was. Ik moest nog 36 worden. In Nederland ben je dan nauwelijks de korte broek ontwassen. In die tijd tenminste. Veel mensen hebben zich zorgen gemaakt, of het allemaal wel goed zou komen. Nou moet ik zeg gen, dat ik verdomd plezierig heb kunnen werken. Ik zie de taak van de VVV als een facet in in een boeket grote economische aktivitei- ten. Ik heb geluk gehad, dat ik kon werken met mensen, die net zo dachten als ik die net als ik von den, dat je het boeket als geheel in het buitenland moet verkopen. Zo kwamen we op de gedachte van Amsterdam promotion die reis naar Amerika, weet je wel? Dat hele circus. Ik geloof persoonlijk, dat je deze dingen heel duidelijk moet verbinden. Je verkoopt een stad of een land niet alleen om zijn gunsti ge ligging, maar bijvoorbeeld ook om zijn leefklimaat. Je kunt het zien aan onze folders. Die hebben de laatste jaren een'veel zakelijker in slag gekregen". PIOLLIG n,carrière bii de KLM E rS00p Nederland) en het raal Bloembollen Comité (ad- Gaat hij in zijn nieuwe functie Nederland op dezelfde manier aan de man brengen het hele circus inclusief? Hij zou dat graag doen. „Ik geloof er heel sterk in. Je moet wel, als je je eigen belangen be grijpt. Maar ik ken mijn tegenspe- J. STRIJKERS Waarom geen gala-uniformen? Iers nog niet. In Nederland wil ie dereen baas in eigen huis zijn. Ik zelf ook trouwens. Ik kan ook niet iemand onder m'n dak hebben die zegt, hoe ik m'n werk moet doen. Maar een basis voor gemeenschap pelijke aktiviteit is tocli wel bijzon der nuttig. Je merkt, dat ik met een een zekere reserve spreek. Ik moet het terrein nog verkennen. Daarom, wil ik over mijn wensen graag een andere keer praten. Ik wil alleen wel kwijt, dat er zeker een aantal dingen aan de infra-structuur zul len moeten gebeuren, wil er een goed product uit de bus komen. In ieder geval is een wetenschappelijke studie nodig om te weten te komen, hoe Nederland als toeristiek pro duct in het buitenland ervaren wordt. Dat zou door de hele toeris ten-industrie gezamelijk gedaan moeten worden, want zulke onder zoeken zijn duur. Maar ik zie op dat gebied wel aanknopingspunten een neiging om verder te gaan." Waar hij zelf met vakantie gaat, is voor VVV-stuntman Strijkers geen gewetensvraag. „Vroeger met moeder en de kinderen vrij veel naar de Noorditaliaanse meren en de Adriatische kust. De laatste vier jaar zijn we niet meer op vakantie geweest, omdat we wilden sparen voor een boerderijtje. We zijn echte buitenmensen Mijn vrouw is een dochter van het Westfriese land en ik zelf ben geboren en getogen op het vliegveld Waalhaven in Rotter dam, waar mijn vader havenmeester was ik ben ook aan ruimte ge wend. We hebben nu dat boerde rijtje gekocht een heel lief ding bij de plassen achter Giethoorn. Met de auto kun je er niet eens komen. We moeten straks de spullen met een punter overvaren." In veler ogen is het verkopen van een land met een klimaat als het onze zoiets als het slijten van alco hol-vrij bier, met dit verschil, dat het laatste geen kater geeft en het eerste wel. Kan Strijkers dat nou echt wel van harte doen? De vraag doet hem in de kamer, die hij zo nu en dan bij de VW Amsterdam mag lenen, totdat zijn Haagse vesti ging defintief is, achterover leunen van verbazing. „Ons klimaat? We zijn het er over eens, dat de zomer van 1968 niet goed was. Maar man, ik heb het voorrecht gehad een tocht over wa ter te kunnen maken, van Zeeland helemaal naar Friesland. Natuurlijk viel er nu en dan een buitje ei genlijk elke dag wel, maar heeft het me nou gestoord? Welnee. Al die hitte heeft ook zijn nadelen. Daar moeten we ons verschrikkelijk aan aanpassen. Ik ben er zelf net mee geconfronteerd tijdens een congres in Portorico". „Man, ik was doodziek van de hitte. Die hangt als een natte dweil om je heen. En die hotels met air conditioning daar heb ik nou de Mao-griep gekregen. Kun je nagaan. Ik vind dit een heel fijn klimaat. De Nederlanders zijn gewoon geboren kankeraars. Als je de buitenlanders hoort, valt het erg mee. Een voor deel is bovendien, dat de afstanden in Nederland geen rol spelen. Als je in Zandvoort niet in je kuil kunt zitten, rij je in twintig minuten naar het hart van een wereldstad met alles d'rop end'ran. In Scheve- ningen ben je er nog eerder. Ons product is in dit opzicht juist heel goed te verkopen alleen aan de jongens uit het hoge noorden mis schien niet, aan de Scandinaviërs, want die zoeken alleen maar zon. Het is allemaal betrekkelijk. Man, toen ik lezingen hield in Saoedi- Arabië gebruikte ik onze regen als een sellingpoint. Ik heb trouwens medische artikelen met vette kop per. gelezen, waarin gezegd werd, dat voor de lichaams-recreatie een gematigd klimaat het best is. De hitte put je reservesuit". Leve De Bilt dus. Als hij over onze zomers tevreden is, wat vermag dan wel zijn ongenoegen op te wek ken? Hij zegt zonder nadenken met grote nadruk; „De verregaande ver ruiling. Dat punt duikt regelmatig in onze enquêtes op. Als je op een winderige dag in de buitenwijken komt, zit alles onder het papier en de rotzooi En de hondestront is gewoon een verschrikking. Als de mensen het zelf niet kunnen opbren gen om daar iets aan te doen, moet er maar een verordening komen, net als in de Verenigde Staten. Durf daar niet een peuk uit je auto te gooien. Als er toevallig een agent achter je rijdt krijg je prompt een bon. 50 dollar en meteen afrekenen, kassa. De teleurstelling bij de bui tenlander komt dubbel hard aan, omdat hij die troep niet verwacht had. Hij heeft het immage, dat we bijzonder zindelijk en schoon zjjn. Hoe ze aan dat idee komen, weet ik ook niet. Misschien het beeld van de Volendamse meisjes, die de godsganselijke dag stoepen schrob ben en ramen lappen." Hij zou een slecht verkoper zijn, wanneer hij niet in een lange adem op onze nationale pluspunten uit kwam als we daar zijn bereidwil ligheid om buitenlanders in het al gemeen zeer gastvrij tegemoet te treden, de talenkennis en de be trouwbaarheid ook allemaal din gen, die er bij elke enquête uit springen. Zijn kantoor komt (voorlopig) in Den Haag en niet in Amsterdam. Betreurt hij dat? De aarzeling, die volgt, duurt pijnlijk lang. Hij vindt er tenslotte dit op: „Ach, jammer In de overgangstijd zullen de ANW en wij regelmatig contact met elkaar moeten hebben, al moeten we ieder onze eigen weg gaan. We krijgen' wel een eigen pand ergens in de buurt. Onder een dak zitten zou niet gezond zijn. Op zich is het geen vreemde vorm. In Duitsland en Zwitserland werken ook twee or ganisaties naast elkaar. Een federa tie van WV's en een zuivere mar keting-organisatie. Daar is geble ken, dat er voor allebei ruimte is." WASHINGTON Toen de eerste persconferentie van president Nixon, die 28 minuten had geduurd, voorbij was, zei een der aanwe zigen: Als je er een hebt gezien, heb je ze allemaal gezien". Dat is natuurlijk niet helemaal waar. De man, de vragen en de antwoor den zijn verschillend, maar overigens lijken ze inderdaad allemaal op elkaar sinds Harry Truman op 17 april 1945 achter zijn bureau stond om de pers op zijn eerste conferentie te woord te staan. Het presidentiële venster op de wereld had toen geen televisie-oog en de president kon alleen geciteerd worden als hij daartoe speciale toe stemming gaf. De alom aanwezige t.v.-camera is nieuw en de grond regels zijn anders maar de blik van de president wordt nog steeds ge trokken door oorlog, zoals dat toen ook het geval was. Voor een eenzame microfoon staan de, aan elke zijde geflankeerd door portretten van George en Maria Washington, gevangen in de televi- sielichten, sprak Nixon zonder aan tekeningen. Hij liet de openingsver- klaring achterwege, welke bij Eisen hower niet minder dan 21 minuten in besjag nam. Het debuut van Nixon was een vrij plechtige aangelegenheid, alleen op gemonterd door een ietwat versle ten presidentiële grap over het aan steken van de lichten van het Witte Huis. Het dikwijls stormachtige dat de persconferenties van Truman ken merkte of de gezellige babbelsfeer van Johnsons eerste ontmoeting met de pers op 7 december 1963 ontbrak. Deze laatste ontmoeting was toen beperkt tot de 25 journalisten die (ADVERTENTIE) (en spaart bovendien de maag) x Poeders. tabletten, cachets. A CULEMBORG (ANP) Tijdens de behandeling van de begroting voor 196S in de gemeenteraad van Culemborg, diende drs. J. A. van Dillen (PvdA), een voorstel in om de post voor de Bescherming Bur gerbevolking, groot 20.000 gulden, uit de begroting te schrappen. Ook vorig jaar is zo'n voorstel gedaan. Met negen tegen twee stemmen werd het PvdA-voorstel nu aangeno men. College, dat Het hoo®n eerwaard® het Seaford plaatsje is gelegen. Het lit college, de eerwaar lohnson, zei: „Indien wij ïing krijgen zullen de leer ie bar bier en wijn kun"1e naar geen sterkere dranK-' Ds. Johnson zei te zuil®" s[„ van 18 Jk0[«( juder bier en wijn kunne „dat alleen jongens 3ovendien zullen de hoevf die zij kunnen kopen zei hij. beperk'1 Indien het ooilege de krijgt zullen de leerling1 exploit®! kunnen opdoen met de ren lir van een bar en bovendien zich in zo'n etablissement gen. LUXEMBURG ,(RTR' Niet 4>J xemburg zijr. christen-s gen jie j beralen overeen gekom ,fir pw we regering te vormen lVasj re Werner, die ook P' 0ver'f het vorige kabinet. Het sen de christen-socialen- „s(en, coalitiepartners, de s •-** enige dagen geleden s De vorige maand ge mene verkiezingen ,.hera -i-il:1 cnrisieii-sueJicu^iA «ar# pectieveiijk 21 en tels. De socialisten e" hebben er samen 24. hot ecu k'iaki sa'aripak, waarbij ii; een grote Siiooien hoed hoort te worden. gedragen (Van onze mode-redactrice) PARIJS De Parijse haute cou ture begint dit jaar met goede voor nemens: men wil ons in vijf dagen de gehele zomermode laten zien en beoordelen (liefst niet veroordelen). Daarom is alles bijeengeperst, zodat als je één collektie mist je nooit meer iets ziet. De grote dagbladen en tijdschriften, met vier, vijf redac trices - en toegang tot de premières behoeven zich geen zorgen te ma ken. Esterel en Arlette Nastat Real hebben dan ook zondag reeds hun coilekties getoond, Feraud, Venet, Lesage, Torrente deden het maan dagochtend. Daarmee zijn de min- der-grote reeds voorbij. De traditio nele „rode lantaarn", Yves St.-Lau- rent heeft zich naar de eerste plaats opgewerkt: zijn show opende de grote reeks" op maandagmiddag. St.-Laurent heeft geen afstand ge daan van zijn pantalon-modellen, ,de broeken bedekken de schoenen, en zijn juist breed genoeg om elegant te blijven. Hij maakt zijn kostuums in shantung, ruwe zijde, in strokleur of in natuurkleur, en herhaalt het safari-thema dat voor enkele seizoe nen reeds zeer geliefd was bij Dior. Geen van zijn 120 modellen is ge voerd of voorzien van een of ander verstevigingsmateriaal. Naar zijn eigen woorden zou hij aan zijn col lega's te gemakkelijke snufjes van het transparante laten, om zich dit jaar bij mooie Chinese zijde te hou den, die het figuur laat vermoeden. St.-Laurent vertoont patchwork - be drukkingen, iets langere cocktailmo dellen, terwijl de normale kleren steeds boven kniehoogte blijven. Kort en korter blijft de leuze van Feraud, die zijn inspiratie is gaan halen in Brazilië en teruggekomen is met de mooiste Braziliaanse, bar baarse motieven: veel rood op wit. Rood was steeds de lievelingskleur van Feraud, die schoenen, kousen en redingote - manteltjes in die tint uitvoert. Marineblauw, wit, licht blauw komen daarna. Eer. nieuwig heid: kousebroeken met duidelijk zichtbare kousnaad, en in de kleur van de ultra-korte dansende rokjes. Een pittig-jonge collektie. Een prachtige kleurlinge' presen teerde modellen die nonchalant hin gen en qua snit leken op sommige plantersmodellen uit de tijd van de „Negerhut van oom Tom", maar dan in luxere versie. De kleuren, het gebruik van metalen ceintuurs, halssnoeren, de tekeningen en de pittige stijl van de kleuren, samen met speciale muziek en... een man in gekleurde broek met kleurig-be- drukt hemd en een gekleurde stro hoed, brachten de sfeer van „Carna val in Rio" in de kleine salon. Het zijn daze „kleinere" ontwer pers, die veel invloed hebben op de jonge mode, die elkaar het voor recht betwisten de filmvedetten te kleden. Real Astat telt Brigitte Bar dot, Julie Christie, Annie Girardot, Marie Laforre en andere France Galls onder haar clientèle, en de modellen zijn in verhouding: fil mische vondsten die in bepaalde kringen thuishoren. Esterel brengt ook elk seizoen zijn film-cliënten mee op het programma. Dit seizoen houdt hij van het gemakkelijke, van sport en een tikkeltje romantiek. De hele familie krijgt Dij hem jersey gehelen: matrozenkiel met „V"-hals en broeken in zandkleur, gedragen op oranjekleurige pulls. Om aan te tonen dat in de lente de liefde heerst, heeft hij niet minder dan tien bruiden laten optreden. Toch was geen daarvan zo mooi en aktueel-modern dan de bruid van St.-Laurent. Indien het eenvoudige lange kleed, met hemdbloesmouwen niet uitgevoerd was in zulke prach- tig-bedrukte zuivere zijde, zou men aan een Russische Natasja kunnen denken. Haar hoofdbedekking: een diepgroene zijden sjaal. De bruids ruiker: een boeket frisse lentebloe men. St.-Laurent heeft inderdaad een lange weg afgelegd sinds vorig jaar, toen zijn bruidje alleen maar wat schaarse bloempjes aankreeg zonder meer! Jack Bell van Associated Press heeft de afgelopen 25 jaar de persconferenties van de ver schillende Amerikaanse presi denten bijgewoond. In dit arti kel geeft hij zijn indrukken weer van Nixons eerste ontmoeting met de pers als president, in vergelijking met de openings conferenties van presidenten sinds Harry Truman, die in april 1945 de verzamelde jour nalisten toesprak. bij het Witte Huis waren geaccredi teerd. Nixon probeerde niet de kwink slagen van Kennedy te evenaren Wel vermeed hij de ingewikkelde zinsbouw van Eisenhower. Iemand die vijf presidenten hun zenuwen heeft zien beheersen tegen de „dui vels van de pers" zou Nixon meer dan een middelmatig cjjfer geven. De nieuwe Republikeinse president behandelde de pers met een zeker gemak en zelfvertrouwen, ook al tekende de spanning zich soms af in het trillen van de bovenlip en het nerveus schrapen van de keel. Over het algemeen gesproken was hij „to the point" en getuigde hij van fun damentele kennis van de problemen die hem belasten. Nixon is niet zo ongekunsteld als Truman, niet zo imposant als Eisen hower, niet zo welsprekend als Ken. nedy en niet zo pedagogisch als Lyn don Johnson. In plaats daarvan is hij de ervaren praktische politicus-advokaat, die zich het gebruik heeft eigen gemaakt van de macht welke zo lange tijd juist buiten zijn bereik is gebleven. Met 456 aanwezige journalisten overtrof Nixon de 294 die op 17 fe bruari 1953 de eerste persconferentie van Eisenhower bijwoonden en ook de 418 van Kennedy's eerste op 25 januari 1961. Truman had ongeveer 200 verslaggevers om zich verzameld. De technische regelingen waren anders, de gezichten onder de jour nalisten waren anders, maar de las ten van het presidentschap leken op die van de laatste twee decennia. Nixon sprak over de Parijse pogin gen om een einde te maken aan de Vietnamese oorlog, zoals Johnson over de toenemende ernst van de situatie in Zuid-Vietnam sprak en Truman over zijn hoop om door be middeling van de Verenigde Naties een einde te maken aan oorlog. Voor Kennedy was Laos een crisis. Nixon wordt net als zijn vier voorgangers door de inflatie ge plaagd. Truman hoopte, dat de con ferentie van Bretton Woods de in ternationale monetaire crisis zou op lossen. Eisenhower sneed alle be lastingverlagingen af zolang de be groting niet in evenwicht was. Ken nedy sprak zich resoluut uit voor handhaving van de waarde van de dollar. Jolfnson kondigde een be groting aan van 103 miljard dollar en beloofde alles in het werk te stel len om dit bedrag te veriagen. LIET is jammer, maar telkens weer is er die politieke werkelijkheid, waar je met de neus bovenop wordt gedrukt. Je hebt op een wandeling door het bos ontdekt, dat de eerste wilde narcissen zowaar hun groene kopjes al boven de zwarte winter- grond uitsteken, en je zegt tegen je zelf: daarover zou ik willen schrijven, een beetje sentimenteel, een beetje bewogen, een beetje ontroerd. Maar dan is er hoe langer hoe meer nieuws over Jan Palach, de Tsjechische stu dent, en zijn demonstratieve zelfver branding; de berichten over de ge volgen van zijn daad vermenigvuldi gen zich en de televisiebeelden wor den steeds benauwender, steeds aan grijpender. En dus: weg narcissen en alle aandacht daarvoor. Want het laat je niet los, geen ogen blik. Het beroert je zo sterk dat je de meneren, die op de t.v. zwaar-psy- chologisch over de motieven van Pa- lachs daad en over godbetert de morele al-of-niet-toelaatbaarheid er van discussiëren, wel zou willen toe schreeuwen: houdt daar mee op, zwijg liever eerbiedig! Toch: met eerbiedig zwijgen alleen zij.i we er niet. Palachs zelfverbran ding dwingt je tot nadenken over het grote „waarom". En dan, ineens, ont dek je, dat hier in uiterste wanhoop, die geen andere uitweg of mogelijk heid meer zag, een poging onderno men werd om heel de waanzin van onze vastgelopen maatschappelijke en politieke structuren en ideologieën te doorbreken en om de leugens waarop die berusten demonstratief te ont hullen. Vóórop die allergrootste leu gen: dat macht en gewéld en intimi datie iets, dat zic'.i ten onrechte nog altijd „communisme" of socialis menoemt, zouden kunnen schragen en verdedigen. Dat is niet waar, heeft Palach zelf met zijn generatiege noten onder dat communisme in zijn wrede Stalin- en Novotny-gedaante opgegroeid, maar tegelijk in de nog al tijd voortlevende sfeer van het Tsje chische humanisme van Hus, Come- nius en Masaryk dat is niet waar, heeft hij op zijn zelfverkozen brand stapel willen uitroepen. Zal die kreet behalve tot zijn eigen volk, dat die roep onmiddellijk ver stond en als de echo van eigen wil en wensen heeft onderkend, eens óók tot de Russische bezetters doordringen, om misschien zelfs daar iets los te wrikken? Een begin van aarzelend inzicht dat machtiger dan macht en krachtiger dan geweld de ondoofbare drang naar vrijheid is? Zal dat in zicht, dank zij Palach, zelfs daar rij pen? ]T)E naam Palach is voortaan niet meer uit de geschiedenis weg te denken, zomin als die van Luther King, van Luthuli, van Gandhi, van Kennedy, en al die anderen die zo langzamerhand onder ons tot symbo lische gestalten zijn uitgegroeid. En dan vooral ook onder de jeugd in ons westen, onder de zo vaak verachte en verdachte „herriemakers", wier pro testen zo makkelijk tot louter anti- Amerikanisme en communistische meeloperij worden herleid. Dat deze jeugd omderwille van Jan Palach solidair langs de straten trok, ontzenuwt toch wel de gezindheid waarop men haar ten onrechte heeft willen vastnagelen. Zij mag duizend maal onberedeneerd handelen, die jeugd, maar zij heeft dan toch maar zeer juist en stellig in de daad van de Tjsechische martelaar een wereld wijd protest herkend: een duidelijk en niet langer door macht of geweld te ondrukken „neen!" tegen alles wat nationaal en internationaal, links en rechts van onze ijzeren gordijnen, maatschappelijk en quasi-cultureél, militair-tactisch en politiek-tactisch alleen maar liegt. Het „neen!" der jeugd daartegen is, overal ter wereld, een „ja" tot die vrijheid waarmee wij het nu dan ein delijk eens, óók overal ter wereld zouden moeten wagen. NIJMEGEN (KNP) De Domini caanse kloostergemeenschap van het Albertinum te Nijmegen heeft mr. J. C. J. Kelderman o.p. (38) geko zen tot prior. Pater Kelderman volgt drs. Dechesne op, die 8 janu ari is uitgetreden. (ADVERTENTIE) 28 januari 1969 Tweede klasse Prijzen van 5, 50, 50, 100, 100, 200, 400,- 1.000, - zijn gevallen op nummers eindigende o-p. 2 - zijn gevallen op nummers eindigende op: 44 - zijn gevallen op nummers eindigende op: 31 - zijn gevallen op nummers eindigende op: 284 - zijn gevallen op nummers eindigende op: 862 - zijn gevallen op nummers eindigende op: 858 - zijn gevallen op nummers eindigende op: 596 - zijn gevallen op nummers eindigende op: 1796 van 2.000,- is gevallen op het nummer 010490 va-n 2.000,- is gevallen op het nummer. 084665 is gevallen op het nummer: 069950 is gevallen op het nummer: 007591 is gevallen op het nummer: 091466 is gevallen op het nummer: 056032 is gevallen op het nummer: 040347 een prijs een prijs een prijs van 2.000,- een prijs van 2.000,- een prijs van 2.000,— de prijs van 5.000,- de prijs van 50.000,— de extra prijs van 100.000,— is gevallen in de serie H op het nummer: Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 000360

de Stem | 1969 | | pagina 7