De sneeuwprinses en de dwergen HALVARINE istrijkei nationaal Ned heef) Voor u 31/z7o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u CARNAVAL SYBÏL Mijn grote oom Eugène KABOUTER LANGNEUS Vergissingen bij starts op Schiphol 50% minder calorieën lekker op het brood, gezondervoor uw de bank waar ook zich thuis voelt SCHOOL EIGEN BAH Kabouter Pim en de vogel Bij gasontploffing in Utrecht twee huizen beschadigd Meer hartziekten op jeugdige leeftijd in V.S. Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. Ondanks verbod: Opleidings centrum van mgr. Illicit gewoon door Luxemburgs zonder socialist®1 I0LLIG Een muizenfamilie DE STEM VAN WOENSDAG 29 JANUARI 1969 In een streek waar de zomer liefelijk maar kort is en de winter hard en lang, werd ieder jaar een sneeuwprinses gekozen. Als in het na jaar de vallei tussen de hoge bergen voor het eerst bedekt was door een wit sneeuwkleed, kwamen alle jonge meisjes uit de omtrek bijeen. Zij waren dan gekleed in smetteloos witte kleren en hadden de haren versierd met sneeuwbessen. Een wijze Raad waarin jong en oud stemmen hadden, koos het mooiste meisje uit tot sneeuwprinses van deze winter. O, het was heerlijk sneeuw prinses te zijn. Iedereen had een geschenk voor de uitverkorene klaar; het kon een geborduurde schort zijn, maar ook wel een boeketje gedroogde bloemen. Het kon een kistje met houtsnijwerk zijn, maar ook een vergulde den- neappel om met plezier naar te kijken. Een winter lang behield de sneeuwprinses haar ereplaats. .Was er feest dan werd de eerste dans door haar gedanst; werd er éen sledetocht gehouden, dan reed zij voorop; was er hier of daar een bruiloft dan zat zij op een ereplaats aan het bruiloftsmaal. En als er in de buurt een kind werd geboren, werd het als een grote eer be schouwd de sneeuwprinses tot peet tante te mogen benoemen. Er woonde in die vallei eens zulk een mooi kind, dat iedereen kon zien: zij wordt nog eens onze sneeuw prinses. Maar vóór zij daarvoor groot genoeg was, gebeurde er iets vreselijks. Terwijl zij in de warme zomer op -een hete dag baadde aan de rand van een meer, werd zij ge troffen door de bliksem Het leek alsof haar niets was overkomen, maar vanaf dat ogenblik was het mooie meisje blind. Zij leerde zich in huis bewegen alsof zij zien kon, zij leerde ook om het huis en tussen de bomen van het bos te gaan als of zij twee ziende ogen had. Maar onder de mensen voelde zij zich on zeker. Daarom leefde zij voortaan teruggetrokken, alleen bij vader en moeder. Toen het najaar aanbrak waarop zij oud genoeg was om aan het sneeuwprinsessefeest mee te doen liep zij door het bos en voelde aan de koude lucht dat de eerste sneeuw elk ogenblik kon vallen. Zij herin nerde e!ch van vroeger hoe mooi de ♦it-geklede meUjes met de sneeuw- fceüen in het haar eruit hadden ge ilen en zij wist nog goed hoe juist de ogen van die meisjes schitteren der hadden gefonkeld dan de kost baarste edelstenen. Tranen drupt.en nu over haar wangen en vielen op hetlkoude mos. Daar bleven zij lig gen als dauwdruppels in de vroege lenteochtend. Op dezelfde plaats onder dat mos, woonden dwergen die in dat hoge noorden vredig met de mensen sa menleefden. Zij hoorden de tranen vallen, verstonden de snikken waar mee ze geschreid werden en beslo ten nog vóór het vallen van de eer ste sneeuw al hun krachten in te spannen. De dwergen verzamelden de helft van de tranen en besproeiden daar mee een bosviooltje. Vlug bouwden zij er een bescherming van takjes en dorre blaadjes omheen en verwarm den die kleine ruimte met hun adem Toen de nachtvorst over de grond trok werd het viooltjesplantje dan ook niet gedeerd en de vochtige aarde waarin het stond, bevroor niet. Maar de andere helft van de tranen die nog op ongedekt mos la gen, werden door de vorst verstard tot wonderschone parels Terwijl de dwergen het viooltje bewaakten, re gen zij vliegensvlug die parels aan een tot lange snoeren; bovendien maakten zij er oorhangers van en sierspelden( om in het haar te dra gen. Intussen schoot het viooltje op alsof het lente was. Groene blaad jes ontvouwden zich, knopjes verhie len zich en op een vroege morgen ceken twee stralende lila bloempjes de dwergen aan. Juist die nacht was de eerste sneeuw gevallen en bedekte de vallei tussen de bergen met een wit kleed. De dwergen plukten de bloempjes, verzamelden de parelen sieraden en spoedden zich naar het meisje dat nog sliep. Geruisloos slopen zij bij haar binnen, legden dc parels op tafel en schoven een viooltje onder elk ooglid. Nauwelijks was het ge beurd of de moeder kwam haar dochter wekken. Het meisje opende de ogen en was nog even blind als tevoren. Maar de moeder sloeg de handen ineen: „Kind wat is er met je gebeurd, je hebt de mooiste ogen van de wereld! Het lijken wel maartseviooltjes"! Toen viel haar blik op de tafel. „Wie heeft je zulk een schat aan parels gebracht???, vroeg zij met een stem die fluisterde van verba zing en verrukking. Het meisje stak haar handen uit naar de tafel en betastte de parelsnoeren, de oorhan gers en de spelden. Zij wilde tranen storten van verdriet maar er welde niet één druppel meer op in haar ogen. Zij kon alleen nóg maar glim lachen „Zal ik me opsieren om mee te gaan naar het feest van de sneeuwprinses?" stelde zijvoor. Maar toen trok er meteen een schaduw over haar gezicht.„Ik heb geen, sneeuwwitte kleren en dat was toch de voorwaarde voor i^der die sneeuwprinses wilde wor den. Toen opende de moeder de gro te beschilderde kist, waarin zij haar dierbaarste herinneringen bewaarde. En daarbij was ook haar trouwja pon, die nog steeds met vergeeld was, maar wit straalde als de zo- iuist gevallen sneeuw. Zij kleedde er haar dochter in en het was alsof al le hoop op geluk die de moeder zo veel jaren geleden had gevoeld bij het dragen van dit kleed, nu ook het hart van haar dochter vervulde. Zij sierde het meisje op met parels in de plaats van sneeuwbessen en bracht haar naar de bijeenkomst in de vallei. Het meisje met de njetsziende vi ooltjesogen was zo mooi dat de keus gauw was gemaakt. Zó mooi dat niet één ander meisje jaloers was of verdrietig. Zo mooi dat zij in de winter die volgde, steeds ademloze bewondering wekte als zij de eerste dans uitvoerde, vooraan reed op de sledetocht, eregast was op een brui loft of peettante op een doopfeest. Zij was zó mooi dat de aardigste jongemannen graag met haar wilden trouwen en hun ogen in haar dienst wilden stellen. Natuurlijk trouwde zij. Maar op het ogenblik dat zij haar jawoord gaf smolten alle parels weg tot tra nen Wat hinderde dat' Ook zonder parels was en bleef zij even mooi. Maar nu de 1 parels tranen hadden geschreid, nu konden ook haar niets- ziende viooltjesogen tranen schreien. En dat maakte haar tot een echt gelukkige vrouw. AN MAC GILLAVRY SCHIPHOL (ANP) Nauwelijks een maand nadat KLM-gezagvoerder J. de Laet zijn DC-8 van een ver keerd en veel te kort stukje lan dingsbaan op Schiphol nog net aan het einde van het beton de lucht wist in te heffen, zijn maandag op nieuw op dezelfde baan twee ver gissingen begaan. Ditmaal echter werden de vergis singen van de vliegers tijdig door de dienstdoende verkeersleider in de verkeerstoren opgemerkt. „Break off take off" (breek uw start af), riep hij de gezagvoerder van een Caravelle lijhmachine van Alitalia toe, die om half vijf maan dagmiddag op baan 09-27 in weste lijke richting zijn aanloop begon, ter wijl hij slechts opdracht had om via deze vati? naar het begin van baan 19 te taxiën. De piloot wist Jijn machine, die al vaart begon te krijgen, tijdig af te remmen, keerde om en werd' daarop naar de goede baam 19 gedirigeerd. Het was het lijntoestel met bestem ming Milaan en Rome. Merkwaardig genoeg maakte vijf minuten later een vertraagde lijn- machine van de Poolse luchtvaart maatschappij LOT met bestemming Warschau, precies dezelfde vergis sing. Naar baan 09-27 taxiënd draai de ook dit toestel een driekwart slag naar links om en kwam met de neus in de westelijke richting op de baan te staan, waaróp de verkeerstoren de gezagvoerder op zijn vergissing op merkzaam maakte. De persdienst van de luchthaven Schiphol en de rijkspolitie bevestig den het gebeurde. Op de verkeers toren zelf werd een en ander echter ontkend. Het is thans in ruim een maand tijds minstens driemaal voorgeko men, dat op precies dezelfde plek op baan 09-27 piloten vain drie ver schillende nationaliteiten tijdens minder goed zicht him richtinggevoel verloren hebben en volkomen in de war zijn geraakt over hun positie. Of dit euvel zich nog veel meer voordoet is niet bekend. UTRECHT (ANP) Twee wonin gen in de Bouwstraat in Utrecht hebben maandagavond schade opge lopen door een gasontploffing. Personeel van het Gemeentelijk Energiebedrijf legde een nieuwe dienstleiding aan vanaf de hoofdlei ding naar een van de panden. Bij dit. karwei kwam een grote hoeveel heid gas terecht onder de vloer van de twee hulzen. Een brandende kachel bracht het waarschijnlijk tot ontploffing. De materiële schade wordt op enkele duizenden guldens geschat. (ADVERTENTIE) ERA WASHINGTON (AP) In een weldra te publiceren rapport over een studie van de Amerikaanse sol daten, die in Vietnam door ziekte ol gevechtshandelingen om het leven zijn gekomen, zal nieuw en zeer ver ontrustend bewijsmateriaal worden aangevoerd voor de' stelling dat de Amerikaanse man reeds jong symp tomen van hartziekten vertoont. Allereerst beschrijft het rapport dat er belangrijke tekenen zijn dat het verharden der afleren een mogelijke inleiding tot ziekten van de kransslagader zich thans bij manschappen van 18 tot 23 jaar veel- vuldiger voordoen dan bij dezelfde leeftijdsgroepen in de Koreaanse oorlog. Deze toeneming wordt toegeschre ven aan een gebrek aan lichaams beweging plus te vetrijke diëten en het roken van sigaretten. (ADVERTENTIE) de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Breda: Veemarktstraat 55-57, Valkeniersplein 14. Bergen op Zoom: Zuivel- plein 5. Dongen: Hoge Ham 19. Etten-Leur (N.Br.): Markt 34. Halsteren: Dorpsstraat 13. Oostburg: Nieuwstraat 24. Oosterhout: Heuvelstraat 8. Roosendaal: Markt 19. Terneuzen: Nieuwstraat 10. Voorts bijkantoren te Breskens, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag. CUERNAVACA (KNP) - Mj. Illich, wiens Mexicaans opia centrum voor Zuid-Ameriki wij vorige week schreven, is door een verbod van het H, 5; in Rome, is verontwaardigd n feit dat alleen maar algemc schuldigingen worden aangevt het decreet, waarin het ra) neergelegd. Op niet één punt wordt tl schuldiginig nader omschreef mgr. Illich. Hij vindt het c mogelijk zichzelf of zijn i kers tegen de beschuldigingen dedigen. Het werk van Illkhs en documentatiecentrum l Cuernavaca gaat gewoon docf.Ö 15 procent van de «ursiia priester of zuster. Zij flKtgenl Rome niet meer aan de deelnemen. Ongeveer 5 pr« de cursisten is dominee. Mgr. Illich, die zich all: monseigneur liet noemen, zijn superieur, de bisschop ra York, Terence Cook, toesteir hebben als gewoon leek te Ie heeft de laatste jaren vooral H heid gekregen door zijn sekt tiek op de hulpverlening kerk van Zuid-Amerika en 4| tie daar. Het huidige onderwijs I Zuidaimerikanen dom en oi aan de bestaande orde van den zo vindt hij. In zijn centrum»! co organiseert hij daarom «j sussen, waarin hij telkens n groepen uit en voor Zuid-Ai opleidt. PET WORTH (Engeland) Een college, dat wordt i®J geestelijken van de Church land, is voornemens een s in te richten, die bier en koopt aan de leerlingen. Het gemeentebestuur van zal spoedig verzocht w»; drank vergunning uit te r» het Seaford College, plaatsje is gelegen. Het M® dit college, de eerwaar® Johnson, zei: „Indien wij ning krijgen zullen de leer® de bar bier en wijn kunnen maar geen sterkere drt»® Ds. Johnson zei te zuil® „dat alleen jongens van ouder bier en wijn kunn Bovendien zullen de hoe^ die zij kunnen kopen 1 zei hij. Indien het college de v« krijgt zullen de leer kunnen opdoen met r van een bar en bovendien zich in zo'n etabHs gen. LUXEMBURG (BTR) JL. xemburg zijr. christen-s A beralen overeen gekome we regering te v°rmen «f re Werner, die ook Prc het vorige kabinet. fet ;S sen de christen-socialen coalitiepartners, de S0L. enige dagen geleden si De vorige maand mene verkiezingen christen-socialen en i,#' pectievelijk 21 en 11 tels. De socialisten en hebben er samen 24. (Van een onzer AMSTERDAM „Waarom uniform die bij bijzondere Waarom geen ceremoniële aflos Waarom mag het paleis op de speciale ontvangsten van groe Jlemaal moeten kunnen. Als j „aars aan en trek je een lekker uier moet je de toerist een beet; De 50-jarige heer Strijkers, b en kortaf bekend als Joop, vine ukt Nederland over de toonban jij wil er bonte plakkertjes op. i En hij wil er, veel meer dan oer op gaan.. Sinds 15 januari is hij directeur 'an de piepjonge stichting Neder- inds Nationaal Bureau voor Toe isme, een met vereende krachten in regeringshulp over de brug ge acht schaap, waarop de nationale ïoop zich met voorzichtig vertrou- ven heeft gevestigd. Hij zegt: „ik leb net dit weekeind mijn salaris in mijn sociale voorzieningen ge- ioord". De onderneming, waar hij zijn vijftigste levensjaar de niet iringe schouders onder zet, is zo iril, priller kan het niet. Geen woord daarom over de iroodnodige stappen, die de heer 'itrjjkers denkt te nemen om de 'at gammele Nederlandse toeris- lindustrie stevig op poten te itten. „Het hele beleid moet nog item met mijn commissarissen rorden doorgesproken. En met het linisterie van Economische Zaken, 'aarna kan ik pas voor het voet- cht komen. Dat is knap vervelend, ant ik begrijp, dat de mensen meer 'illen weten. Ik streef ernaar eind ibruari met het volledige tableau e la troupe te komen - dat dan de lub zich kan presenteren. Ik hoop, |at de ANVV nieuwe stijl dan ook ""1 plannen uit de doeken doet, ;at toeristisch Nederland weet, loe en wat." Hoe de taakverdeling wordt? eer begrijpelijke vaagheid. „Ik alleen zeggen, dat mijn bureau e uitgestippelde opdracht heeft, de "nnen- en buitenlandse markt te bewerken. Dat is een verschil jet vroeger toen zag men dat "nenland niet zo. Ik moet nu spe- isten gaan kiezen. Voor een deel r S al ln de bestaande organi- j Alles hoeft niet een, twee, drie ïu schroothoop. De vraag is: .specialisten passen in de ta- S' we op ons gaan nemen en f e taken moeten we nog even LTi.rjSten' beb nog niet eens in o fk weet alleen, dat we aantal taken voor het begin van seizoen afgebakend moeten heb. ir>ótn ln, 1970 de 15118 te balen ram 7® 1 8nel met een Pr0" iee beazig°men' Daar zÜn we druk hoofs6611carrière bii de KLM •entraal m°°PuNederIand) en het "baal Bloembollen Comité (ad- „Van bei en k'laki safaripak, waa^V Gert Jan van den Bemd, 4 jaar, Hofwijkstraat 56, Breda. De muizenfamilie Klos, wonen in het bot. Onder een eikebooin, een vader een moeder een dochter en zoon. Op een dag zijn ze in het bos. En spelen op het mos, Ze spelen met de eikels van de eikeboom. Maar wie komt daar aan? Het is Knobeltje de eekhoorn. Wat heeft hij in z'n poot? Een doorn. Hoe komt dat toch? Och, kreunt Knobbeltje och. Hoe komt dat toch, ik zal het eruit halen. Ogen dicht, kiezen op elkaar Ja, kijken maar. Van blijdschap roept hij het uit. En hij roept tegen het muisje; Dank je wel hoor guit. Geen dank roept het muisje. En ze gaan naar hun huisje. Mieke van de Noort 11 jaar Lage Ham 75 Kaboutertje Pim was een leuk mannetje. Hij was de oudste in het grote bos. Hij was dail ook 206 jaar. Op een dag gefleurde het. Zoals ge woonlijk liep hij te wandelen door het bos, maar wat zag hij daar? Een vogeltje, een kreupel vogeltje. Een vinkje zo te zien. Zou hij het meene men, zou hij dat durven! Als veld wachter Dikvlap het zou zien zou er wat zwaaien, Een bekeuring van wel 50 eikels. Zoveel had hij niet. Maar hij deed het toch. Hij ging fluitend naar huis. Opgelucht kwam hij thuis. En toen dacht hij: wat moet het eten? „Wurmen" zei zijn broer die net binnen kwam. Hij moest zo lachen dat de mensen wel wat moes ten denken. Nou ja wat gaf het, dachten ze. Ze gingen naar de grote eik in het bos, daar waren veel wormen. Na 5 min. hadden ze'er al 25 wormpjes. Toen ze er 90 hadden gingen ze naar huis. Ze voedden het vogeltje. Toen ze hem gevoed hadden gingen ze een naam voor het vogeltje bedenken. Pim zei: Ik weet het, we noemen het Jan". Weken later zei Pim: „zou je willen vliegen?". Het vogeltje zei: tjip tjip (ja graag). Pim zei „morgen dan". En de volgende dag lieten ze het los en ze leefden nog lang en gelukkig. Frans Bots, Bosloop 3, Prinsenbeek (N.-Br.) Het verhaal gaat over kabou ter Langneus. Het was een ka bouter met een hele lange neus. Daarom werd hij Langneus ge noemd. Op een dag ging hij wan delen in het bos. Hij keek voor zich en zag een boom. Hij ging er niet tegen aan. Maar er kwam iemand achter de boom uit. En die botste tegen Lang neus zijn neus aan. Dat was maar een slappe neus. Hij brak af en bij bloed de heel erg. Maar het was een flinke kabouter en dus huilde hij niet. Maar'hij ging wel naar de dokter. De dokter zei rustig aan maar, dan geneest het wel. Kabouter langneus gehoorzaamde en ging naar huis. De andere kabouters wisten het al. Een kabouter kwam Langneus be zoeken en na een paar dagen was zijn neus genezen. Maar hij had toen wel een korte neus. Maar dat vond hij niet zo heel erg. Weet je wat hij dacht: de dokter heeft mij zo goed geholpen, ik geef hem bloemen. De dokter zei: „Bedankt Langneus en de groeten aan alle kabouters". Lilian v. Boesschoten (8 jr.) Zandveld 14. Bréda Er was eens een meisje dat graag een elfje wilde zijn. Dat meisje heette Sybil. Op een dag liep ze door het bos en kwam langs het huisje van Hokus de tovenaar. Ik weet iets, dacht ze ineens. Ik vraag of hij mij in een elfje verandert. Even dacht ze nog aan vader en moeder, maar, dacht ze, haar zusje was er toch ook nog. Ze klopte op de deur. Toen ging de deur open en daar stond Hokus, in een zwart lang kleed. „Wat is er", bromde hij, „ik wil niet gestoord worden" en hij wilde de deur dichtslaan. „Meneer", zei Sybil, „zou u me in een elfje willen veranderen". „In een elfje?" gromde Hokus, „en als je een elfje bent, wil je ze ker weer een gewoon meisje zijn. Ja, ja, dat ken ik wel". Hij wilde de deur wéér dicht doen,' maar Sybil zette haar voet er tus sen. „Nee meneer Hokus' zei ze, „echt niet". „Goed, kom dan maar binnen'. En hij liet Sybil binnen. „Zo ga daar maar op die stoel zitten. Nu geef ik je een drankje en dat moet ja in een keer uitdrinken, alsje blieft. Nu moet je alles nazeggen ■wat ik voorzeg!'. „Ik wil nooit meer in een elfje veranderd worden en ik wil altijd bij mijn vader en moeder zijn". Braaf zei Sybil hem na. Toen ze klaar was zei ze: „Maar word ik nu geen elfje". „Nee, jij gaat braaf naar huis en ik hoop dat dit een lesje voor je ge weest is. Dag Sybille". t Nooit heeft Sybil geweten dat het drankje gewoon water was. Christien de Smit Molenstraat 26, Schoondijke, 11 jaar. Kitty Ooyen, Kievitsstraat 28.

de Stem | 1969 | | pagina 6