aantal leerlingen sterk gestegen Mavo-experiment in Axel verloopt bijzonder gunstig long' eren in Hulst willen meer dansgelegenheid WRAK VAN VALENTINE KOMT UIT ZUN GRAF Auto op de kop in een sloot Tekort van 'n ton voor internaat Vlissingse zeevaartschool TOOGDAG VAN ZEEUWSE CPJ In gesprek met Wilfrjed Dumez OOK SPORT BLIJKT FAVORIET ARP, CHU en KVP praten verder Kan brillant groeien: heetman Belemmeringen Minder zacht S C a emp-: 0 tot 5 Resultaten T a lenpracticum Vergane Britse torpedoboot jager draaitvoor Terneuzen «HR SOCIALISTISCHE JEUGD WIL DEMONSTREREN TEGEN EREYELD IN STEKENE Naar één christelijke partij in Zeeland? DE STEM VAN WOENSDAG 29 JANUARI 1969 (ADVERTENTIE) Dat kan bij ons. U koopt een ring met een kleine brillant. Deze steen kunt u telkens ruilen voor een grotere. U hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Zo krijgt U geleidelijk, zonder grote uitgaven ineens, een steeds edeler en kostbaarder sieraad Wilt u meer weten over dit aantrekkelijke systeem? Wij zullen het u graag vertellen. solitair ringen met 1 steen In prijzen van 125.-, 200.-, 325 - en hoger. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel 116670 filiaal oostzeedijk 155-157 rotterdam (Van een onzer verslaggevers) HULST Een rapport met als titel „Jongeren in Hulst" is het re sultaat van een onderzoek, dat door een studiegroep werd verricht naar de wensen van een groot aantal Hulsterse jongeren in de leeftijd van veertien tot en met eenentwintig jaar. Gebleken is, dat de verlangens sterkst spreken op het gebied van de sportbeoefening en het dan sen. De jeugdigen willen meer accom modatie voor zowel binnen- als bui tensport: een sporthal en een over dekt zwembad. Daarnaast wensen ze i zogenaamd „open huis" en bete- e communicatiemogelijkheden. Hierover schreven we reeds, toen bet onderzoek onder leiding van de heer A. Houben, werkzaam bij de kinderbescherming, in Hulst begon. In het verslag wordt de suggestie ïedaan om de reeds bestaande ver enigingsorganen onder te brengen in één orgaan, waarmee de berichtge ving verzorgd wordt van de diverse verenigingen over allerlei activitei- Voorgesteld wordt ook de nieu we kiesgerechtigden eenmaal per jaar uit te nodigen voor een bijeen- t waar voorlichting wordt gege ven over de taken van burgemees ter, wethouder en gemeenteraad. Gewezen wordt verder op het nut van een jeugdraad, waarin de ver- tthillende besturen een vertegen- J hebben. Deze zou onder neer tot taak moeten hebben de Jemeenschappelijke belangen te be- "Meren en de door de gemeente gestelde financiën te verdelen voor jeugdaangelegenhe- Jen. Daarbij wordt aangetekend, dat gemeente een subsidie beschik baar zou moeten stellen voor oplei- *8 van jeugdkader. Belemmerende factoren bij de tot- Wkoming van dit alles zijn vol- iws het rapport: te weinig geschikte personen; Wj veel bestuursfuncties zijn in j®fen van een en dezelfde per- 51 materiële heeft te veel aan- personen in verenigin- clubs beschikken vaak niet "de capaciteiten en de kennis activiteiten de nodige diep- >pg te geven; wordt te weinig naar sa- «higestreef(L ft, ,e' 'ev'onsbeschouwelijke heeft Vols Benvloed. Lnet. ns raPPort is daarom ge- de besture mensen op l ren en leidingge- tn bjjop bepaalde tijdstip- r' gedabt ar k°men om ervaringen led» - 'e wisselen, waar dat vo°rdeel kan putten. ar contactbijeenkomsten t hi T^foepskrachten. Gedacht ?r 'J aa,n hen, die werken tituten, het onder- elijk werk en kin- Jdraad en een jon- alle jeugdvoorzienin- vertegen woordigen. «r^ten voor donderdag TijdeijR ?',d door het K.N.M.: '''iofe nuu anngen' ook enke m i n opklaringen, ook enkele ,r ™et r,e?™ en minder zacht. ild ™IUlt"chten in Cijfers ge- erdjg. er Nederland voor don- Bon:' ij. tot 5 ■temp. normaal 'o0 procent; min.- jbax.-temn .?r,atien boven noi """naai G' graden boven r minstens m een dro#e periode kans 12 uur: 80 procent; etmaal: 50 40 Jns op ,1Z uur: 8 Procent gebeel droog ?[Pcent: zon: minder dan faden Cïal' max-temp.: 0 PerioOo normaal: kans op Prevent L van mit>stens 12 sl; 4» Drn<wP een Scheel droog tot 5 een uur: Wat het verlangen van de zoge naamde „open huis"-activiteiten be treft, staat in het verslag het vol gende te lezen: „Het moet een plaats zijn, waar de vrijwillige leiding zich zo veel mogelijk moet onthouden van tus senkomst. De jongeren in Hulst moeten elkaar hier in diverse be zigheden kunnen ontmoeten. Ze moe ten eens uit het eigen milieu kun nen treden en kennis maken met de wereld van degenen, waarmee Ze niet dagelijks in contact komen". Opvallend bij de enquête was, dat zeer veel over dansen werd gespro ken. Opgemerkt werd onder meer, dat een bepaalde soos in Hulst al leen maar open staat voor middel bare scholieren en hogere beroeps groepen, terwijl er geen plaats is voor de lagere beroepsgroepen, of scholieren van niet-middelbare scho len. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het mavo-experiment in Zeeland heeft, volgens de di recteur van de Axelse christelijke mavo- en uloscholen, de heer J. Klein, een zeer bevredigend ver loop. „Wij hebben", zo zei hij ons, „nog veel zorgen, maar daarnaast zijn we tot nog toe erg voldaan over hetgeen al is Kereikt." Een van de wensen die de heer Klein nog heeft is schooltelevisie. Hij heeft zijn verlangen besproken met de inspecteur. „De inspecteur voelde er veel voor", aldus de heer Klein. „Er ligt momenteel eeii verZoek in Den Haag". De voorkeur wordt gegeven! aan een zogenaamde vidio-recorder. Met een dergelijk apparaat is het moge lijk programma's van de Nederland se schooltelevisie rechtstreeks op te nemen om ze daarna op elk gewenst tijdstip weer uit te zenden in de school zelf, volgens een gesloten t.v.- circuit. Een moeilijk punt voor de heer Klein is verder de pot met fi nanciën. „We geven geld uit", zegt hij hier over, „maar we weten eigenlijk nog niet wat we precies kunnen beste den". De christelijke u.l.o.-school in Axel werd in augustus 1967 samen met de openbare u.l.o.-school in Goes door het ministerie van Onderwijs aangewezen (in de provincie Zee land) om de richtlijnen van de zoge naamde mammoetwet uit te probe ren. De andere scholen begonnen pas in 1968 met het nieuwe systeem te werken. Beide Zeeuwse scholen wa ren door haar uitverkiezing welis waar in een bevoorrechte situatie ge komen, maar stonden tegelijkertijd voor de zware opgaaf om de andere scholen de weg te wijzen. De heer Klein: „We vergaderen nog steeds. Onze ervaringen worden voortdurend doorgespeeld en dat zal nog wel even doorgaan". De resultaten van het nieuwe on derwijssysteem zijn volgens hem al zeer goed' merkbaar. Allereerst is daar de toename van het aantal leer lingen en op de tweede plaats een lager percentage zittenblijvers. Vorig jaar waren er op zijn school 140 leerlingen, terwijl er thans 174 in- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Ondanks een zui nig beheer verwacht de directie van de zeevaartschool De Ruyterschool in Vlissingen in de exploitatie van het internaat over 1968 een tekort van meer dan 100.000 gulden. De bezetting van het internaat was minder dan in voorgaande jaren. Een en ander wordt opgemerkt in een jaaroverzicht 1968 van de gemeente Vlissingen. Hoewel reeds in 1966 een lagere bezetting van het internaat was voor zien sinds flat jaar heeft de lande, lijke aanmelding van zeevaartscholie ren een daling van ongeveer twintig proeent per jaar te zien gegeven was de terugloop van het aantal be woners van het Vlissingse internaat, bijzonder nadelig, aldus het overzicht. Het dieptepunt lijkt inmiddels ech ter alweer gepasseerd want, zo wordt opgemerkt, aan de hand van een aan tal informaties en gesprekken met scheepvaartmaatschappijen, kan voor die jaar weer een kleine toename van het aantal aanmeldingen voor de zeevaartschool worden verwacht. Gedurende 1968 werden in totaal 575 leerlingen en cursisten ingeschre ven. Daaronder waren achttien Ethio pische leerlingen. Doordat het aantal geslaagden aanzienlijk was, vertrok ken er meer leerlingen dan werden ingeschreven. Daardoor was de stand van het aantal leerlingen per 31 de cember j.l. 582 tegen 666 op 31 de cember 1967. Voor wat de onderwijs-accommoda- tie betreft hoopt de leiding van de school in augustus een belangrijke verbetering te verkrijgen door het dan in gebruik nemen van de nieuw bouw aan de Boulevard Bankert. In deze dependance zullen de bevaren leerlingen (de z.g. cursisten) worden (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zaterdag zal in 'de aula van de Christelijke h.b.s. te Middelburg dte Toogdiag 1969 van de Zeeuwse C.P.J. worden gehouden. Tijdens de middaigbijeenkomst, welke om 13.30 uur aamivamfeit, zal afscheid wordien genomen van de scheidende secretaris de heer J. Mol, tevens wordt de nieuwe secretaris, de heer •T. Ramondt, verwelkomd. Tijdens de avondbijeenkomst zal de toneelvere niging „Heer Hendrik" te 's Heer Hendrikskinderen het blijspel „Boe ing Boeing" "an Marc Camoietii ten tonele brengen. gehuisvest. De directie hoopt, dat met deze ingebruikname een eind zal ko men aan de langdurige lokalennood, waarin de school heeft verkeerd. Voorts wordt nog meegedeeld, dat thans de uit 1963 stammende plan nen om een recreatiecentrum voor zeevaartscholieren aan het Veerse Meer te stichten, vaste vormen begin nen aan te nemen, doordat de grond voor dit project door Domeinen nu ter beschikking is gesteld. geschreven staan. De heer Klein ver wacht de 200 spoedig te zullen be reiken. Er zijn bij het permanente school gebouw reeds drie noodlokalen ge bouwd. In totaal zijn er nu tien les lokalen, inclusief de oude school aan de.Nieuwstraat. Er komen bin nenkort nog twee noodlokalen bij Het ligt n.l. in de bedoeling alle klas sen te verdubbelen. Gestreefd wordt naar een geheel nieuw schoolge bouw. Daarvoor zijn plannen ge maakt. De huidige gebouwen zullen alle plaats moeten maken voor een nieuwe weg. De nieuwe school zal waarschijnlijk gebouwd worden na bij de openbare lagere schooi Prinses Marijke aan de Marijkestraat. De toeloop van leerlingen is enorm. Ze komen uit de wijde om trek. Vooral het aantal leerlingen dat van buiten komt, is de laatste tijd sterk gestegen. „We hebben ook een aantal ka tholieke leerlingen", aldus de heer Klein. „Zij krijgen vrijstelling van godsdienstonderwijs. Vroeger was dat onmogelijk. Nu wordt het volle dig geaccepteerd". Wat het onderwijsexperiment be treft, vertelde de heer Klein o.m., dat er reeds een klein talenpracti cum in zijn school is gerealiseerd met bandrecorders enz. De leerstof wordt niet meer zoals vroeger bij de leerling ingestampt. Op meer praktische wijze wordt de kennis aangekweekt. Ook bij de exacte vakken is de traditionele vorm verdwenen. De heer Klein lichtte hierbij toe: „Landelijk lopen we in dit opzicht vooruit. Hoewel het beslist geen simpele zaak is, merken we toch dat de kinderen het allemaal met veel meer plezier doen. De Ieraren zijn vrij in het behande len van hun vak. Eerste opzet is dat de leerling tot zelfwerkzaamheid wordt aangezet en dat er een goede begeleiding is. Dat vraagt van de leraar veel voorbereiding, meer dan vroeger". „Er zijn onderdelen in de mam moet die in de praktijk ongelukkig blijken te werken. Het probleem is trouwens over het algemeen dat je nog niet goed weet wat juist is in het oude systeem, en wat in het nieuwe. Dat moet nog blijken". Op de Axeise mavo kan bijna een vrije differentiatie worden toegepast. Dit wil zeggen dat de leerlingen zelf kunnen kiezen wat zij willen,,op en kele verplichtingen na. In Amers foort is volgens de heer Klein netjes uitgerekend dat men met de vrije differentiatie alle onderwijsrichtin- gen na de mavo kan bestrijken. Een belangrijke factor in het nieu we syteem is ook dat de leerling bij het overgaan naar een hoger niveau veel minder aanpassingsmoeilijkhe den heeft dan voorheen. De mavo in Axel heeft een nauw contact b.v. met de mavo-havo in Terneuzen. Dat maakt o.a. het tus sentijds verwijzen van mavo naar havo mogelijk, zonder tijd te ver liezen. „Alleen de doorstroming naar het lager beroepsonderwijs", aldus de heer Klein, „ligt nog wat moeilijk. Er zijn vorderingen. Wat de l.t.s. be treft zijn we druk bezig met het zoe ken naar een oplossing van de pro blemen bij overschakeling". De heer 'Klein toonde ons welk kostbaar leermateriaal hij intussen reeds heeft aangekocht. „Er worden duizenden guldens uitgegeven", zei hij. „Er zal nog heel wat aangeschaft moeten worden. We zijn er nog lang niet, maar als ik zie in welk kort tijdsbestek dit allemaal is gebeurd, dan mag ik beslist niet ontevreden zijn. Integendeel .er verslaggevers) TERNEUZEN De op 15 mei 1940 door Duitse Stuka's in de Wester schelde voor Terneuzen tot zinken gebrachte Engelse torpedobootjager blijkt de laatste dagen een gewijzig de positie te hebben ingenomen. Het bijna 29 jaar oude scheepswrak heeft zich bijna horizontaal uit het zand waarin het zijn graf had gevonden gewerkt. De bovenkant van de voor steven ligt nu bij laag water bijna ge lijk met het wateroppervlak. Vermoe delijk is de veranderde ligging van de scheepsresten het gevolg van de aanslibbing en de werking van de ge tijen. Vooralsnog levert de „werking" van de „Valentine" geen enkel ge vaar op voor de scheepvaart. Boven dien ligt het wrak buiten de voor geul en te dicht onder de wal. Nog altijd is de vraag of er zich in en bij het wrak van de Engelse torpedobootjager nog explosieven be vinden, niet definitief opgelost. Er zijn diverse pogingen gedaan de ge zonken oorlogsbodem te' bergen maar verder dan een inspectie ondeT water is men niet gekomen. Waarschijnlijk heeft men het on derzoek niet al te ver willen door voeren, juist met het oog op de even tueel nog aanwezige ammunitiein het schip. Gevoegelijk kan worden aangenomen, dat, mochten de gra naten en dergelijke er inderdaad nog zijn, deze diep in het zand van de Scheldebodem liggen begraven. Niet temin bestaat natuurlijk altijd de mo gelijkheid, dat het wrak door de in vloed van de stromingen of oeverver schuivingen toch nog meer boven wa ter zal komen. Voorlopig ligt het wrak op kqrte afstand van de peilboot bij de steiger van Dow Chemical als een sinister souvenir aan de meidagen van 1940. De „Valentine" kruiste op de. 15e mei op de Westerschelde, toen een Duitse duikbommenwerper van het type Stuka een voltreffer op het Engelse schip plaatste. Een van cle bommen schoot precies in de schoorsteen en maakte de torpedobootjager tot een reddeloos wrak. Aan boord van de Engelsman vielen vele doden en ge wonden, die aan het strand van Ter neuzen werden gebracht. Een zich aan boord van de „Valentine" bevin dende rivierloods zette met grote koelbloedigheid het uiteengereten schip op de Zeeuwseh-Vlaamse kust. Door deze manoeuvre zijn ongetwij feld vele levens van opvarenden ge spaard gebleven. Het was tevens de laatste aanval van het Duitse vliegtuig, want een andere Engelse torpedobootjager slaagde er in de vernietiger van de „Valentine" met zijn afweergeschut omlaag te halen. De Stuka stortte niet ver van de plek waar de „Valentine" onder ging, zelf op de Schelde neer. De laatste poging die werd onder nomen om het wrak, waarvan nog maar een klein deel van de voorste ven boven water uitsteekt, te lichten was in 1956. Het grootste deel van de scheepsromp zit diep in de Schel debodem. Het water is ter plaatse ongeveer veertig meter diep. De „Valentine" was een torpedo bootjager van de V-klasse. Het schip was op de werf van Cammell-Laerd gebouwd en meet 1090 ton. De „Va lentine" was omstreeks 100 meter mbgm N4 Es -% - i Het sloopwerk, in 1956 door de mens begonnen en gestaakt, wordt door de natuur voortgezet. lang, had een bemanning van 125 koppen en had een hoofdbewapening van vier 10 cm-kanonnen. Op 24 maart 1917 was het te water gelaten. In Terneuzen wacht men nu min of meer gespannen af of er in de ko mende maanden nog meer beweging in het wrak van de „Valentine" zal komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Morgenavond belegt de afdeling Zeeland van de Socialistische Jeugd een openbare ledenvergadering in gebouw „De Schakel" te Middelburg, aanvang 19.30 uur. Tot de agendapunten be hoort een voorstel om in samenwer king met de S.J.W. uit Antwerpen te demonstreren tegen de plannen voor een erekerkhof voor ex-oost- frontstrijders te Stekene. Verder zal men zich beraden over een tentoonstelling, getiteld „Grie kenland, vandaag". Tenslotte wordt er voorlichting op 't punt van dienst weigering gegeven. De afdeling Zee land van de Socialistische Jeugd heeft plannen voor een eigen gebouw. Ook hierover worden ter vergade ring mededelingen verwacht. (Van een onzer verslaggevers) GOES Delegaties uit de provin ciale besturen van de ARP, de CHU en de KVP en uit de provinciale jon gerengroepen van deze partijen, heb ben tijdens een vergadering in Goes haar instemming betuigd met het in terim-rapport van de z.g. „groep van achttien", van de KVP, ARP en de CHU. Zij zien het rapport als een wezen lijk uitgangspunt voor een vorm van samenwerking van deze drie christe lijke partijen in Zeeland bij de ko mende statenverkiezingen. Uit de discussies bleek, dat als een eerste vorm van samenwerking be schouwd wordt het in hoofdlijnen op elkaar afstemmen van de door de drie politieke organisaties afzonderlijk op te stellen programma's. De besturen zullen dit elk in eigen kring door spreken en zich in een volgende ver gadering over de materie nader be raden. (Van onze correspondent) 'S HEER HENDRIKSKINDEREN Te 's-Heer Hendrikskinderen ge meente 's-Heer Arendskerke heeft ee* ongeluk plaatsgevonden, waarbij een personenauto zwaar beschadigd werd. Deze auto, bestuurd door ds. J. C. van den B. uit Vlissingen, raakte door nog onbekende oorzaak van de weg op het naastgelegen rijwielpad. Het meisje M. D. uit Wolfaartsdijk dook de berm in en ontweek de wa gen. Hierna schoot de auto, die uit de richting Middelburg kwam, de weg weer op en raakte daarbij een tege moetkomende bestelwagen, bestuurd door A. J. uit Den Haag. Tenslotte kwam de personenauto via een boom ondersteboven in een sloot terecht (zie foto). Niemand werd gewond. Op de foto de auto, met uiterst rechts de boom waartegen deze nog aan reed. „IK was wel een beetje zenuwachtig, maar het viel me toch wel mee. Het ging goed, vond ik. Beter zelfs dan thuis bij de training. Misschien gaat het een volgende keer nog wat ge makkelijker. Het was voor mij wel even vreemd." Dit zegt de 12-jarige VHlfried Dumez in het Oost- Zeeuwsch-Vlaamse Graauw, naar aanleiding van zijn deelname aan de jeugdkampioenschappen tafelten nis van Nederland, die in het afge lopen weekeinde plaatsvonden inde Vlissingse sporthal van de De Ruy terschool. Wilfried, die lid is van de Graauwse tafeltennisvereniging St.- Aloysius, deed als enige Zeeuw aan de wedstrijden mee. B HIJ wist een fraaie vijfde plaats te be halen. Iedereen was het erover eens, dat dit een prachtige prestatie was. „Die vijfde plaats had ik toch wel verwacht", zegt hij. „Op beter had ik niet gerekend. .Er waren er die veel sterker waren dan ik. Natuurlijk was ik met de vijfde plaats erg gelukkig Het was de eerste keer n.l. dat ik aar zo'n wedstrijd meedeed." ,IK speel nu ruim een jaar tafeltennis In de eerste klas. Dat kan, ook al ben ik nog maar 12 jaar. Dat wil zeg gen in Zeeland, 'want daar buiten kan het pas als je 17 bent. Bij ons in de vereniging speelt er nog een jongen in de eerste klas. Dat is Hennie Mor- cus. Hij is 14 jaar". ER moet natuurlijk nogal wat ge traind worden om goede prestaties te kunnen bereiken. Dat doe ik' dan ook zoveel mogelijk. Ongeveer ander half uur per dag. Ik zit in de eerste klas van de l.t.s. in Hulst. We hebben nog niet zoveel huiswerk en daarom kan ik er de tijd voor nemen. Onze vereniging heeft een eigen zaal. Ik kan daar trainen zoveel ik wil. In het weekend speel ik zo'n acht uur per dag." IET is leuk om aan wedstrijden mee e doen. Daarom vond ik het zo fijn, dat onze voorzitter, de heer Magnus in Graauwmij uitkoos voor de kam pioenschappen in Vlissingen. Ik zou niets liever willen dan meedoen aan grote wedstrijden, zelfs internatio naal. De Nederlandse Tafeltennis- bondscoach heeft me uitgenodigd mee te doen aan de centrale training." ,HOE ik met tafeltennis ben begon nen?" vraagt Wilfried. „Dat ging zo. Mijn vader ging altijd naar de voet baltraining in het Parochiehuis. Daar werd ook getennist. Op een gegeven ogenblik vroeg een van de spelers of ik soms zin had mee te doen. Ik wilde dat maar al te graag. Mijn vader is toen ook mee gaan doen." .OF ik beter speel dan hij? Ja, dat is wel zoHij speelt n.l. 'in de vierde en ik in de eerste klas. We tennissen wel eens samen. Hij is beslist niet ja loers op me, integendeel. Ook op school train ik nog. In de middag pauze heb ik drie kwartier de tijd en die benut ik zoveel mogelijk. Er staat een tafel, dus ik kan mijn gang gaan". h

de Stem | 1969 | | pagina 3