KREMLIN WIL EIND AAN BETOGINGEN 500 studenten [earresteerd in Spanje? Vredesoverleg veel tijd zal nemen Praag weer rumoerig Hartelijke ontvangst bevolking Aspirine* helpt snel en Nixon denkt liet aan toelating China in Ver. Naties KONINKLIJK BEZOEK AAN ETHIOPIë „Handhaving huwende priesters in ambt" C.N.V. wil snel C.B.S.-cijfers over prijzen PRESIDENT NIXON: Griekse kwestie ju Ra<ul van Europa MOEILIJKHEDEN Canadese priesters: OTA SIK PROCES TEGEN SARDIJNSE KIDNAPPERS Ster Italiaanse stomme film overleden DE STEM VAN DINSDAG 28 JANUARI 1969 11 ^verstopping neem FRANKLIN THEE De burgemeester van Addis Abeba overhandigde enige geschenken aan de Nederlandse gasten. (ADVERTENTIE) DE AMERIKAANSE marine heeft de zusterschepen van het spionageschip Pueblo uitgerust met een vernieti gingsinstallatie. ZESTIEN MENSEN zijn om het le ven gekomen en twaalf gewond, toen een vrachtwagen in botsing kwam met een trein op een onbewaakte overweg bij Suplacu in Roemenië. AMERIKA heeft op zijn Japanse ba sis op Okinawa zes opslagplaatsen voor kernwapens gebouwd. DE PONT van het Duitse Kaub, die over de Rijn voor reparatie naar Bin. gen gesleept werd, is door onbekende redenen omgeslagen en gezonken. Twee bemanningsleden worden ver mist. ONGEVEER 30 priesters zijn in een jaar tijd uitgetreden in het Italiaanse bisdom Casale Monferrato. 'Allo prijzen „Af Bom". Tel. 01134-505 Tel. 01153-468 Tel. 01140-2058 AGE„NOORD" 01100-7991/7792 AMERS Tel. 04160-4583 JR EN ZN. !5. Tel. 01150-4564 Tel. 01696-2303 Tel. 01170-2255 Tel. 01652-3127 ning verdere vooruitgang kunnen boeken", zo zei Boerma. Boerma zei te vrezen dat een snelle toename van de Europese produktie schadelijk zou kunnen zijn voor de ontwikkelingslanden. Hij zei dat de landbouwproduktie in Europa „reeds beangstigend eenvoudig was" en waarschuwde dat „het weinig nut heeft om passief te wachten tot de overschotten nog meer zijn toegeno men en dan alarm te slaan. Tegen de tijd dat u dat stadium bereikt, is er nog maar weinig ruimte om te manoeuvreren", aldus de heer Boer ma. aIHENE (ANP/AP) - De Griekse minister van buiten- jjjjse "ken Panayiotis Piprne- jj beeft bekendgemaakt dat hij beurt voorbij zal laten gaan m m mei als voorzitter te fun- ^te°s van buitenlandse zaken je 18 landen tellende raad J Europa. De minister zei dat rij in mei niet zal optreden als voorzitter van de commissie, omdat hij „druk bezet is" en ook omdat hij conflicten met bepaal dheden van de raad uit de weg Kil gaan. In Straatsburg is de 20e ge- «mne zitting van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa begonnen. Een van de voornaamste punten die de as- embleeop de agenda heeft staan ijsde Griekse kwestie, waarover de Nederlandse socialist Van der Stoel moet rapporteren. Dit agendapunt komt echter pas donderdag aan de orde. Zoals lekend is, werd het Van der Stoel begin deze maand door het bewind in Athene onmogelijk gemaakt in Griekenland de laat ste gegevens voor zijn rapport te verzamelen. De assemblee heeft op 26 sep tember van het vorig jaar al een resolutie aangenomen, waar in gezegd werd dat, als men in Griekenland in deze maand ja nuari niet een goed eind op weg naar het herstel van de demo cratie zou zijn, er een aanbeve ling aan het ministerscomité zou moeten komen om het land uit de Raad van Europa te stoten. van de commissie van mi- PRAAG- De Praagse politie heeft gisteravond op het Weneeslasplein grote groepen jongeren uiteengedreven. Zij waren daar, in strijd met een zondag afgekondigd verbod, bij. het monument van koning Wenceslas aan een demonstratie bezig. De jongeren hadden brandende kaarsen en de nationale vlag bij het standbeeld geplaatst, toen ongeveer 40 politie mannen met wapenstokken in aetie kwamen. Volgens een communiqué van het Tsjechoslowaakse persbureau CTK zijn bij soortgelijke botsingen zon dagavond drie politiemannen geWond geraakt en ongeveer 200 personen aangehouden. Onder de aangehoude nen bevonden zich 41 studenten. De anderen waren, aldus CTK, hoofd zakelijk straatschenders en werklo zen, van wie velen van buiten Praag kwamen. „De openbare aanklager zal de nodige stappen ondernemen", aldus het persbureau. Het Tsjechoslowaakse partijpresi- dium, dat zondagavond heeft verga derd, heeft de politie lof toegezwaaid voor de wijze waarop zij aan de be togingen een einde heeft gemaakt. Ook werd de bevolking van de hoofdstad geprezen voor haar kalmte in het weekeinde. Volgens welingelichte kringen in Praag volgt de officiële waarschu wing van de overheid, dat verdere ongeregeldheden niet meer zullen worden geduld, op een brief van de Russische partijleider Brezjnev. Deze zou duidelijk te kennen hebben gege ven dat het Kremlin nu wel de tijd gekomen acht dat strenger wordt op getreden tegen de betogers. De toon van de brief wordt „pittig, maar niet onaangenaam" genoemd. Deze bood schap zou er toe hebben geleid dat sinds zondag geen demonstraties meer worden toegelaten op het Wen eeslasplein en elders. Het vakbondsblad „Svet Prace" heeft melding gemaakt van moeilijk heden die zich in de afgelopen twee maanden hebben voorgedaan tussen Russische militairen en Tsjechoslo waakse burgers in Mlada Boloslav, ongeveer 50 kilometer ten noordoos ten van Praag, waar het grootste ge- (Van onze redactie buitenland) MADRID Ondanks de scherpe censuur is bekend geworden dat (i ia Spanje, op regeringsbevel, ruim 500 extremistische" studenten fijt gearesteerd. De Spaanse politie heeft echter meegedeeld dat er Madrid 20 studenten zijn opgepakt in de drie dagen dat de nood toestand nu is afgekondigd. I In geheel Spanje zouden dit er „niet meer dan 200 zijn". De studenten pers zijn inmiddels de steden uitgevlucht of proberen, zich te verschuilen 'e moeilijk te doorzoeken wijken van Madrid, Barcelona en Valencia, I Gedetailleerde gegevens over de job ran de politie waren niet te "Jgen. Onder de wet op de nood- valt ook de censuur op de zoals die voor 1966 eveneens "acht was. Zelfs sportfoto's1 voor publikatie worden voor- noodtoestand geeft de politie recht personen voor onbepaalde te arresteren zonder dat tegen een officiële aanklacht behoeft 'orden ingediend. Spaanse studenten volgens de onruststokers noodzakelijk stellen de regering ver voor de onrust. De re- zou schromelijk in gebreke sBMeven wat betreft het inwilli- an eisen tot hervormingen op «nversiteiten. Internationale Verbond van '«verenigingen (IVVV) en van de Arbeid ®ben in een gezamenlijke dein Spanje afgekondigde veroordeeld. „Het mas- zocma j aldus de verklaring, alleen rn überalisatiepolitiek de s«r een poging geweest deur van de Europese Ge en andere internationale °Pen te krijgen voor een m ht°vSeerde dictatuur. Het al hun zullen zich echter dwe ,.macïlt blijven verzetten :rkWn!J en van de vrijheid". n§ roept de aangesloten met aP 3un solidariteit te be ne opaanse arbeiders cn veroordden"^6 SDaa"Se re~ .^kondigde nood- tot nu toe geen enke- op de Nederlandse .voor vakanties in teacti! "lCa"s "-ggen- geen seen hebber vernomen. peggen ze ook afzeggin" I®? Pv«zekerf keersbui'eau in Den Ëe toerist BeeJ f ?n? bovendien dat M f!ele hinder van de «i devervinden' „Tenzij iniaarnn,eTlandse SPaan" i het h,' een woord- dan „®evaU' "maar dat is er ahcr.1. .eenOverigens De aanvragen Van- ge" PanJe gaan gewoon^door^612611 BANFF (KNP) Bijna 300 pries ters in Canada hebben er bij de bis schoppen op aangedrongen, dat pries ters die gaan trouwen, in hun ambt worden gehandhaafd. Zij doen dit voorstel gelijk met nog verschillende andere, zoals de weekend-priester, bisschopskeuze door het volk enz. De priesters in West-Canada zijn verenigd in de Western Conference of Priests, die vorig jaar werd opge richt en 280 diocesane en religieuze priesters telt op een totaal van 1200 priesters in West-Canada. De vereniging van religieuzen in de Phiiippijnen wil, dat behalve het diaconaat ook het priesterschap voor gehuwde mannen wordt opengesteld. De 30 orden en congregaties, die op de Phiiippijnen werkzaam zijn, zijn tot deze conclusie gekomen op hun 15e jaarlijkse vergadering. In hun nota aan de bisschoppen wijzen zij er op, dat er tegenover de groeiende behoefte aan priesters op de Phiiippijnen geen aanbod staat. De roepingen verkeren in een crisis, aldus de nota. De religieuzen bieden aan samen met de bisschoppen te be studeren hoe behalve het diaconaat ook het priesterschap voor gehuwden kan worden opengesteld. deelte van de autofabrieken van Sko da is gevestigd. Militairen van de bij de stad gele gerde Russische troepen zouden bur gers hebben geprovoceerd en in de kazernes hebben vastgehouden en mishandeld- De Russen hadden van hun kant tweemaal geprotesteerd te gen beledigingen jegens militairen. Instanties van de vakbond en de communistische partij in de autofa- briek hadden op het opperbevel van de Sovjet-strijdkrachten in Tsjecho- slowakije een beroep gedaan om een einde te maken aan de „provocaties tegenover Tsjechoslowaakse burgers, welke ten doel hebben onrust te zaaien en te bewijzen dat de Tsjecho slowaakse organen niet in staat zjjn de orde te handhaven." De Tsjechoslowaakse oud-vicepre mier Ota Sik is uit Praag in Bazel teruggekeerd. In een verklaring zegt hij van plan te zijn „zich uitsluitend aan de wetenschap te wijden en zich niet met de politiek bezig te houden". UTRECHT (ANP) Alleen cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kunnen misschien een eind maken aan de volslagen verwarring die er nu aan het prijzenfront be staat. Als het enigszins mogelijk is zullen de indexcijfers voor de gezins consumptie over de eerste maan den van 1969 sneller beschikbaar moeten komen dan normaal. Dat zegt het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn orgaan „De Gids" Volgens het CNV kan niemand op het ogenblik een wijs woord over de prij zen zeggen, omdat niemand zijn be weringen met bewijzen kan staven. Wel staat volgens het verbond vast, dat de BTW het uitgavenpatroon van honderdduizenden gezinnen finaal overhoop gegooid heeft. „De huis vrouwen ervaren elke dag weer, dat de prijsstijging op het ogenblik mis schien eerder in de buurt van vijf procent zaïl liggen dan op 1,1 procent die de regering in een optimistische bui heeft voorspeld." Het kan zijn dat door een prijsstop voor bepaalde bedrijfstakken en door betere calculaties van de winkeliers, binnenkort een aantal prijzen weer gaat dalen. Maar, aldus het CNV, de huisvrouw moet nu de prijzen beta len die nu worden gevraagd en dat betekent voor de gezinnen die van een minimuminkomen of een spe ciale uitkering rond moeten komen, dat zij hun bestedingen moeten in krimpen. Aangezien zij al op het mi nimumniveau leefden, kunnen ze geen maandlen wachten om te zien of het in april of mei misschien toch nog wel meevalt met het prijspeil. Juist de zwakste groepen zouden daarom volgens het CNV ten zeerste zijn gediend met een versnelde rap portage van het CBS, omdat pas als men over de indexcijfers beschikt kan worden nagegaan of speciale maatregelen nodig zijn. (ADVERTENTIE) Griep? Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een krans gelegd op het overwinningsmonument. Prinses Beatrix en prins Claus op weg naar het stadhuis van Addis Abeba. ADDIS ABEBA (ANP) Keizer Haile Selassie en de Nederlandse ko ninklijke familie hebben gisteren een bezoek gebracht aan Jimma, de hoofdstad van de Ethiopische provin cie Kaffa. Het gezelschap werd har telijk ontvangen door de bevolking. De keizer en zijn koninklijke gasten kregen onder meer een boeiend schouwspel te zien met veel muziek en dans. Temidden van dansende priesters reed een groepje wielrijders, getooid met de driekleuren van beide landen. De koninklijke familie maakte ook een rondgang door een ziekenhuis met 220 bedden in Jimma, dat ten dele door Nederland bekostigd wordt en waaraan twaalf Nederlanders ver bonden zijn. Vanuit dit ziekenhuis verzorgen vier artsen een gebied met circa 2 miljoen inwoners. Prins Claus stal de show toen hij in de weeska mer van het ziekenhuis temidden van een groot aantal weesjes op de grond ging zitten en een paar kleinen op zijn schoot nam. Een tweeling die vandaag jarig was, bood de hoge be zoekers bloemen aan. De tweeling kreeg van de koningin een verjaars geschenk. In de tuin van de provin ciale gouverneur werd later de lunch gebruikt, temidden van rondvliegen de aasgieren die in Ethiopië be schermde vogels zijn. Prinses Beatrix filmde dit tafereel. Maandagmiddag bezocht de ko ninklijke familie een meisjesschool in Addis Abeba. Maandagavond woonde ze een folkloristisch festival hij in het Haile Selassietheater te Addis Abeba. Vandaag gaat het gezelschap naar La- libela waar Koptische kerken in de rotsen zijn uitgehouwen. Het aangekondigde bezoek aan Gondar gaat niet door, omdat dit te onveilig wordt geacht. In dit gebied wordt thans de pacht opgehaald, en naar in Addis Abeba verluidt, is er veel verzet gerezen tegen de opge legde heffingen die hoger zouden zijn dan het vorig jaar. Het verzet zou op bloedige wijze zijn onderdrukt. WASHINGTON (Rtr) Presi dent Nixon heeft op zijn eerste pers conferentie als president meegedeeld, dat zijn regering „enige nieuwe stap pen" van plan is om te bevorderen, dat het vredesoverleg in Parijs in zake Vietnam wordt bespoedigd. Hij voegde hieraan toe, dat hij zelf het beleid van de Amerikaanse delegatie zou bepalen. Aan een voorspelling wanneer er een einde aan de strijd zal komen, wilde hij zich niet wagen. Hoewel hij de oorlog zo spoedig mo gelijk beëindigd wilde zien, waar schuwde hij dat het vredesoverleg tijd zal nemen. Evenals over andere kwesties die hij tijdens de pienisoomferentie van STRAATSBURG (AP) De direc teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Na ties (FAO) heeft een .beroep gedaan op de Europese landen om verder te kijken dan hun eigen economische belangen en te zoeken naar een ver betering van de toestand in de on derontwikkelde landen. De directeur- generaal van de FAO, de Nederlan der A. H. Boerma, drong aan op een vermindering van de Europese land bouwbevolking op basis van „de moe dige voorstellen", die onlangs gedaan werden door dr. Sicco Manshoit. Hij drong ook aan op een verlaging van de handelstarieven, die nu de import van voedsel uit tropische lan den beperken. De algemene benade ring van de handel in de ontwikkel de landen, waaronder de Europese staten, „is in principe protectionis tisch", aldus Boerma. De heer Boerma vroeg om „uit breiding van het overleg onder de regeringen over de landbouw, zodat alle regeringen de gelegenheid krij gen, om op tijd te zien wie daarvan schade zal ondervinden". „Het is de plicht van de rijkere landen om een situatie te scheppen waarin de ont wikkelingslanden door eigen inspan- De voorsteilen van Manshoit, die een vermindering van de produktie beogen, waren gebaseerd op de over tuiging dat de traditionele politiek van prijssteun en subsidies mislukt was, zo zei Boerma. Hij voegde daar aan toe dat de nog bestaande accijn zen en invoerbeiastfngen voor de consumptie van tropische produkten zouden moeten worden afgeschaft. Boerma zei dat de Europese landen de controle op zuivelprodukten uit de ontwikkelingslanden konden af schaffen. „Dit", zo zei hij, „kan uit stekend in de ontwikkelingslanden gedaan worden". een half uur aanroerde, vermeed hij heit, een duidelijke uitspraak over de kwestde-Vieitaam t'e doen. De Zuictvietoamese vice-president Ngoeyen Cao Ky heeft in Parijs ge zegd dat hij bereid is om „de andere partij" in privé-besprekingen te ont moeten „waar zij ook wil. In Parijs of elders". Ky deelde ook mee dat de regering in Saigon een wapenstil stand wil houden van een paar da gen ter gelegenheid van het Tet- feest (begin: 16 februari). Washington heeft ontkend dat de Amerikaanse luchtmacht ds bombar dementen op Noord-Vietnam heeft hervat. De Noordvietnamese regering had via radlio Hanoi een dergelijke beschuldiging geuit. „Noord-Vietnam en de Vietcong hebben in de strijd van dt afgelopen zes jaar 420.000 man aan doden ver loren. Zij kunnen thans als militair verslagen worden beschouwd. Ik ben ervan overtuigd, dat het om die re den is dat zij naar de vredesconfe rentie in Parijs zijn gekomen". Dit heeft die bevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal J. S. McCain, in een vraaggesprek met het Amerikaanse maandblad „Readers Digest" gezegd. Bij Kwang Ngai zijn zeven Ame rikaanse mariniers gesneuveld en twee gewond toen him landingsvaar tuig in de lucht vloog. Het landings vaartuig was geladen met explosie ven om een mijnenveld te vegen. Door onbekende oorzaak ontploften de explosieven. WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse regering blijft gekant tegen de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties, zo heeft pre sident Nixon op zijn eerste persconfe rentie verklaard. Als redenen hier voor voerde hij aan, dat Peking tot dusver geen belangstelling heeft ge toond voor het lidmaatschap van de volkerenorganisatie en ook niet te kennen heeft gegeven, dat het zich wil houden aan de beginselen die daarvoor in het handvest zijn neerge- Ook zag Nixon het als een bezwaar, dat Peking blijft aandringen op ver wijdering van nationalistisch China uit de V.N. „Zolang er niet enkele belangrijke wijzigingen in het beleid van Communistisch China komen, zie ik geen wijziging van onze politiek in het verschiet", aldus Nixon. Overigens zou de Amerikaanse re gering „met belangstelling" afwach ten wat de vertegenwoordigers van Peking te vertellen hebben, als z(j op 20 februari a.s. te Warschau hun af gesproken ontmoeting met Ameri kaanse diplomaten zullen hebben. Zoals gemeld heeft senator Edward Kennedy vrijdag gezegd dat de V.S. het initiatief moeten nemen bij het opstellen van een resolutie in de Verenigde Naties, waardoor China wordt toegelaten. De uitlating van Kennedy kan symptomatisch worden genoemd voor een groeiende belang stelling in de V.S. met betrekking tot China. CAGLIARI (Sardinië) (AP) Twaalf mannen uit Sardinië, waar onder twee vooraanstaande advoca ten, zijn officieel in beschuldiging ge steld een bende te hebben gevormd die in de afgelopen drie jaren tal van mensen heeft geroofd. Mensenroof is een klassieke Sar- dijnse manier om aan geld te komen en de bende die nu terecht gaat staan heeft dit aloude „handwerk" weer geheel in haar twijfelachtige eer her steld. De bende wordt tevens het doden van tenminste twee mensen ten laste gelegd. Een van de beklaagden is de ver maarde 48-jarige advocaat Baggedda. Baggedda heeft, alhoewel niet met succes, aan de politiek gedaan. Zo was hij bij de algemene verkiezingen van 1968 kandidaat van d'e fascisti sche Italiaanse sociale beweging, maar werd niet gekozen. De andere bekende advocaat en bendelid is de 42-jarige Piras, lid van een vooraanstaande familie van verzamelaars van antiek. Piras heeft in de loop van de tijd verscheidene beruchte Sardijnse bandieten verde digd. Hij verwierf vermaardheid door klanten, die geen geld hadden, voor niets bij te staan. ROME (ANP) De Italiaanse ac trice Elena Sangro, bekend uit de tijd van de stomme film, is zondag- op 72-jarige leeftijd in een Romeinse kliniek overleden. Zij werd vooral bekend door haar optreden in „Quo Vadis" van de Ita liaanse cineast Jacobi, waarin zij de rol van Poppaea (vrouw van Nero) speelde. Zij was ook de eerste Itali aanse vrouw die films, met name do cumentaires, regisseerde. Na een rol in „8 1/2" van Frederico Fellini hield zij in 1962 op met filmen. VANDAAG VERVOERT een Boeing 707 van Transavia Holland in zijn 31e vlucht van Europa naar Sao Tomé de miljoenste kg aan voedsel en medica menten voor Biafra.

de Stem | 1969 | | pagina 11