CTTTTVT ■9 A JCiJYl tudenten- KEES VERKERK: WERELDRECORD! olitieke instuif kil tot meewerking Arrestaties in Spanje Demonstratieverbod in Praag Vuur raast door pension: twee doden DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND astoors aan igen weg Jongen dood door schot OOR WESTBRABANTSE UWEN Noodweer in Californië Kamertjes van hardboard. \UBMTSKWESTIE li kritieke fase voor .Kennedy kenning China CORDON UITWIJZING OPROEP Vrij spel Verwarring Slachtoffer van aanslag in Moskou overleden Nixon benoemt negers JACHTONGELUK Klacht van Israël bij. Veiligheidsraad no. 26029 09e jaargang plTlE VOOR EÊLAND Dr W. A. J. M. Harkx facteurL Leifendekker 'fHkantoorBreda, Reigerstr. 16 P0.lg.rc .'MJ'1 maandag 27 januari 1969 WEERBERICHT Droog, maar bewolkt Droog weer met vrij veel bewol king. Matige zuidelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren. storen ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 'au een onzer verslaggevers) JISTEKDAM Vier van de i Amsterdamse studentenpas, s zullen vanaf X maart niet _tr voorgaan in prediking en aristie in de kapel van het Ignatiuscollege, als de bis- op van Haarlem aan de ver- pater Jos Vrijburg niet insfe toestaat door te gaan 't preken. Zelf menen zij, na al overleg, dat zij de afgelopen en hebben gevoerd met mgr Ikruis. diens vicarisscn-gene- i met kardinaal Alfrink, er geen uitweg meer is. ermee distantiëren zij zich «den zijn van pater Huub Oos- lis - openlijk van de officiële zoals zij zich in deze concrete tie doet gelden. ter Oosterhuis, mede namens de e jezuïeten Ton van der Stap an ran Kilsflonk en de inmiddels de orde getreden Jos Vrijburg kend, zei gisteren in alle diensten de stafentenparochie het niet iteax te achten, dat ook in de :ust zulke diensten te realise- zijn, maar don buiten de ver eordelijkheid van de bisschop Haarlem. Dat betekent niet, dat ■"en de daaraan deelnemende en en de bisschop geen open ge- mogelijk zou zijn, aldus pa- osterhuis, „maar de opstelling o'n groep mensen valt dan wel de huidige kerkstructuur, die ziens wel het verleden heeft, niet de toekomst". ERV0LG OP PAGINA 3) STA BARBARA (A.P.) Se- 'ard M. Kennedy heeft ge- dat de Verenigde Staten het jlief moeten nemen bij het op- i van een resolutie in de Ver- -S Naties, waardoor China toege- - wordt tot de volkerenorganisa- (Van onze speciale verslaggever) INZELL De Nederlandse schaatskolonie in Inzeil (er waren er vier duizend) kreeg waar het op hoopte: een sensationele prestatie van Kees Verkerk. Het werd wel geen Europese titel, inzet van de wedstrijden in Inzeil waar de organisatie slecht was, maar de vreugde bleek er niet minder om. Kees Verkerk brak namelijk het wereldrecord op de 10.000 meter (15.03.6) en zijn tijd was ruim twaalf seconden beter dan die van Per Willy Guttormsen op wiens naam het record stond. Omdat hij bo vendien de 1500 meter won, werd de zondag een complete Verkerk-aan gelegenheid en daarmee was het leed van de zaterdag geleden. Leed dat veroorzaakt werd door onverwacht neervallende regen, die van de won derhaan in Inzeil „schuurpapier" maakte en Kees Verkerk zo ernstig du peerde op de 5000 meter dat hij zijn titclkansen erdoor verspeelde. Die titel kwam nu terecht bij de Noor Dag Fomaess, 20 jaar oud. Meer over de kampioenschappen in onze sportbijlage. FOTO: Leeggereden maar gelukkig zoekt Kees Verkerk steun bij trainer Leen Pfrommer. (Van een onzer verslaggevers) A De politieke partijen in West-Brabant gaan zich geza- .r' ezi-houden met de regionale vraagstukken. Punten van be- !l' en onder meer zijn: een volledige universiteit in Brabant °e Oe achtste medische faculteit een noodzakelijke bijdrage is'1 ''p niaak zijnde globale streekplan West-Brabant. tls "et k? de politieke is het concrete re- „happening" o op de volkshogeschool fes en is- Het voorstel vffPschappelijke aanpak itterV;e, Bredase Radikalen- tliik Mans. Het werd na- ittp, 1 eond door de vice- '»oi de K.VP. in West- t» het nmt A M van Ban' scholten r' statenlid mr- - jjï111 tl00r ilc wel onbehagen, maar ik mis -j tin, de fnactievoorzit- dts" Y 'n 'n de Brabantse v. d. Werff, een .'nleidderi evf-s dle de "happe- stelde voor ge- bijeenkomsten te cstbrabantse gemeen- 'ialistennleden' kamerle' t de^'!>ra'3antse afgevaar- Erie ,li fn werken er 2 in ie diénst,, Van der Werff, "auw A ende sector en ®j vom j landbouw ver baar e agrarische sec- kntieveJr^nordigd- Staten erd seui1 °P Pro- 'n hét °DA- van de kant politieke café van deze partij te Bergen op Zoom zul len de statenleden mr. G. Brokx (K. V.P.) en mr. J. Scholten (prot.-chr.) binnenkort de hun op Bouvigne toe geworpen handschoen opnemen. Het Nederlandse parlement is eigenlijk een Hollands parlement, stelde het K.V.P.-kamerlid, drs. H, Westerterp. Niet minder dan 95 van de 150 kamerleden komen uit de Randstad. Dat zouden er op grond van het stemmenaantal maar 73 mo- gen zijn. West-Brabant bezet slechts zetels, maar zou er 9 moeten heb- L vooral in de hoek van dei l .i D'66 en de jongeren riep de socioloog drs. J. v. d. Lest op met de uitspraak dat er van fundamentele democratie voorlopig niet veel te recht kan komen, omdat de bevol king niet geïnteresseerd zou zijn. Grote ongerustheid bleek te be staan over de gang van zaken rond de vestigingsplaats van de achtste medische faculteit. „Als de minister niet voor Brabant maar voor Maas tricht zou kiezen", zei drs. Wester terp, „zal hij dat waar moeten ma ken". 11 zoekt nu al een excuus om vestiging in Maastricht straks te kun nen goedpraten, zo werd hem van de kant van D'66 toegevoegd. ben. Verzet P.P.R MADRID FRANKFORT (D.P.A./ Reuter) In verband met de nood toestand zijn volgens betrouwbare bronnen in Spanje al minstens hon derd mensen gearresteerd. Twintig arrestaties vonden in Madrid plaats. De betrokkenen zouden over het al gemeen geen studenten of leraren zijn. Als reactie op de groeiende onrust aan de universiteiten kondigde de regering-Franco vrijdag voor de duur van drie maanden de noodtoestand af, waarvan een algehele perscensuur een van de belangrijkste onderdelen is. Per decreet werden vijf artikelen van de grondwet buiten werking ge steld, waaronder het recht op vrije meningsuiting, vrije keus van woon plaats en het recht op vergadering. Van betrouwbare zijde in Madrid is voorts vernomen dat de minister raad tot afkondiging van de noodtoe stand heeft besloten op aandringen van de bevelhebbers van elf militai re districten. Zij zouden vijf dagen eerder op een bijeenkomst in Madrid generaal Franco tot deze maatregel heabben geadviseerd om „een einde aan het optreden van marxistische groeperingen" te maken. Ongeveer 150 betogers, merendeels Spaanse gastarbeiders, drongen gister middag het Spaanse consulaat in Frankfort binnen en richtten daar grote verwoestingen aan het inte rieur aan. SAN FRANCISCO (D.P.A.) Een noodweer met hevige storm en re genval heeft in het weekeinde grote verwoestingen aangericht in het zui den van Californië. Tenminste 32 personen kwamen om het leven doordat zij bedolven werden onder moddermassa's. DE AMBASSADEUR van Zweden in ons land, de heer Jens H. P. E. Mal ling (59) is zaterdag overleden in een ziekenhuis in Den Haag, waar hjj een operatie had ondergaan. POLITIE IN ACTIE TEGEN BETOGERS (Van onze redactie buiten land). PRAAG. In de binnen stand van Praag is het giste ren tot laat in de avond on rustig geweest. Herhaaldelijk trad de politie op tegen jon gelui die een eerder op de dag uitgevaardigd demonstratie verbod negeerden. Dit alles in tegenstelling tot zater dag, toen haast tegen de verwach ting in alles rustig bleef na de be grafenis van de student Jan Palach. Vele tienduizenden Tsjechen sloe gen de begrafenisstoet zwijgend gade, van het dramatische gebeuren een grote indrukwekkende demonstratie makend tegen alles wat Tsjechslo- wakije is en wordt aangedaan. De politie trad gisteravond in het centrum van Praag met de wapen stok op tegen jeugdige demonstran ten die met de Tsjechoslowaakse vlag voorop een mars door de stad wilden houden. Plotseling werden zij omsin geld door ongeveer 200 politieman nen, die ongeveer 20 van hen arres teerden en in wagens wegvoerden. Eerder op de dag werd meegedeeld dat alle demonstraties die verband hielden met Jan Palach waren ver boden. Zondagmiddag verzamelden zich op het Wenceslasplein honderden jongelui. Toen enkelen van hen kaar sen wilden aansteken ter nagedachte nis van det 21-jarige filosofiestudent, werden ze door de politie verwij derd. Een jongen probeerde de Tsje choslowaakse vlag bij het ruiterstand beeld van koning Weneeslas te plaatsen, waarop een kort gevecht met de politie ontstond. De jongelui begonnen de politie uit te dagen. En kelen werden gearresteerd, maar la ter vrijgeslaten. De politie legde een sterk cordon om het monument en verhinderde iedereen de toegang. Plakkaten met solidariteitsverklaringen en omroe pen werden verwijderd, evenals alle kaarsen, kransen en bloemen die aan Jan Palach herinnerden. Telkens weer kwam het tot verhitter twistge sprekken tussen de politie en voor bijgangers die naar het standbeeld van hun nationale held wilden. De politie werd uitgefloten, terwijl af keurende kreten weerklonken. „Is dat onze normalisering?" werd er la chend geroepen, en „Ga naar huis en trek je burgerpak aan". De politie reageerde daar niet op. Enkele hon derden meters verderop werden twee bussen vol politiemannen gereed ge houden. Zondag is officieel bevestigd dat vrijdag 16 westelijke journalisten uit Tsjechoslowakije zijn uitgewezen. Zij waren het land binnengekomen onder het voorwendsel zakelijke of wetenschappelijke belangen te heb ben of touristische belangstelling, maar hadden niettemin „voor hun werkgevers politieke informatie en berichten van militair karakter ver zameld". Daar zij de autoriteiten in verwarring brachten, moesten de be zoekers het land voortijdig verlaten, aldus de officiële bekendmaking. Josef Hlavaty, de 25-jarige arbei der die zich op 20 januari in Pilsen met benzine had besprenkeld en in brand gestoken is zaterdagavond aan zijn verwondingen bezweken, zo meldde het persbureau CTK gister avond. Ook werd in Praag gisteren offi cieel meegedeeld dat zich de laatste vier dagen vijf mensen in brand heb ben gestoken. Het totaal aantal zelf moordpogingen sinds 16 januari is daarmee tot 13 gestegen. De motieven zijn over het algemeen vam patholo gische aard of terug te voeren op familiekwesties, aldus het persbureau De Russische pers repte gisteren met geen woord over de begrafenis van Jan Palach. De Osservatore Romano daarente gen riep de onderdrukkende machten in Tsjechoslowakije op zich te bezin nen op „het teken dat door de zelf moord van Jan Palach is gegeven". „Wanneer er nog een restje mense lijkheid in hun harten steekt", aldus het Vatikaanse blad, „of een kleine vonk van gevoel, laten zij dan na denken. Paus Paulus vroeg de pel grims op het Pietersplein voor Tsje choslowakije te bidden. In de meeste Romeinse kerken is gisteren op verzoek van het Vatikaan voor Tsjechoslowakije gebeden. De Tsjechische kardinaal Beran heeft zijn landgenoten opgeroepen de zelfmoorden te staken, tegelijk ech ter zo zei hij de heldenmoed van Jan Palach en anderen bewon derend. In Slowakije is het sinds gisteren verboden zonder toestemming te be togen of samen te scholen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Bij een felle brand gistermorgen om kwart over zeven in een pension voor voornamelijk buitenlandse werknemers aan de Haagweg in Breda zijn twee personen omgekomen. Het zijn de 42- jarige Nederlandse arbeider Dirk Baars en de 46-jarige Hongaarse trainer van de voetbalclub DOSKO, Jozef Nagy. Dertien personen zijn door de brand dakloos geworden. Zij zijn onderge bracht bij vrienden en landgenoten. De brandweer had de brand snel in bedwang, maar kon niet voorko men dat het bovenhuis volledig uit brandde. Bü het blussen werd brand wacht A. Dekkers, die pas in dienst van de brandweer is, door een explo derende butagasfles gewond. Hij is opgenomen in het St.-Ignatiuszieken- huis in Breda. In het huis ontstond bij het ont dekken van de brand paniek. De heer Berhof, kok van beroep, sliep toen in de benedenkamer. „Ik werd wak ker en hoorde boven me een enorm gestommel. Net of ze zwaar ruzie aan het maken waren. Ik dacht: be moei je er niet mee. Dus draaide ik me op miin andere oor en luisterde zo een poosje naar al die herrie. Een paar minuten later hoorde ik ze ook al buiten schreeuwen. Ik kijk naar buiten en daar lopen een paar be woners in pyjama op en neer. Ik wilde toen wel weten wat er aan de hand was en deed mijn kamerdeur open. Er kwam een enorme rookwolk naar binnen. Onder vallende stuk ken brandend hout door ben ik naar buiten gerend", vertelt hij. hem „brand, brand" horen schreeu wen. Zijn stoffelijk overschot werd pas na tien uur teruggevonden. Dicht bij hem lag het andere slachtoffer. Beide mannen zijn waarschijnlijk tengevol ge van de sterke rookontwikkeling gestikt. Grote verwarring ontstond over de verblijfplaats van een aantal bewo ners. Er waren zo direct geen lijsten met hun namen beschikbaar en de geredden kwamen met zoveel verwar rende mededelingen, dat tenslotte niemand meer wist waaraan hij toe was. Bij inspectietochten door het huis aan de Haagweg 274 ontdekten brandwachten aanvankelijk geen slachtoffers, zodat werd aangenomen dat de vermiste personen of niet thuis hadden geslapen of in paniek waren weggerend. In de loop van de nacht en ochtend kwamen alle ver misten boven water, behalve de twee slachtoffers, die - maar dat wist men toen nog niet onder puin be graven lagen. De brand ontstond in de kamer waar de Hongaar, vroeger trainer van de Baronie, sliep. Andere be woners hadden hem even tevoren ho ren rondlopen. Ook had een van hen Bij het blussen zijn bijna alle eigen dommen van de bewoners verloren gegaan. Een enkeling had nog wat koffers en kleren tijdig naar buiten kunnen brengen. De huiseigenaar had in het huis een zo groot mogelijk aantal slaap plaatsen gemaakt. Dat wil zeggen dat hij met hardboard en jute de oor spronkelijke kamers in twee, drie en zelfs vier kamertjes had verdeeld. Door deze materialen had het vuur vrij spel. Tienduizenden omzoomden de straten in Praag, waar de begrafe nisstoet van Jan Palach zaterdag doortrok. De Tsjechoslowaakse te levisie maakte van de begrafenis een reportage, die ook elders in de (westelijke) wereld was te zien. MOSKOU (DPA) Uit Sovjetrus- sische kringen in Moskou is gisteren vernomen dat de chauffeur van de auto waarin de ruimtevaarders Be- regowoj, Teresjkova, Nikolajev en Leonov zaten, zaterdag aan de ver wondingen die hij bij de aanslag van woensdag had opgelopen is bezwe ken. Officieel is zijn dood niet beves tigd. Zoals gemeld reed de auto, een SIL-111, achter de open wagen met de ruimtevaarders die gehuldigd werden in het Kremlin. Kort voordat de stoet onder de Borowitzki-poort door zou rijden vuurde een jongeman enige pistool schoten op de wagen af. De chauf feur en een motorrijder van het es corte werden gewond. WASHINGTON (A.F.P.) Presi dent Nixon van de Verenigde Staten heeft zaterdag twee negers benoemd als naaste medewerkers van minister George Romney van huisvesting en stedenkwesties. STEENWIJK (ANP) De 14-ja- rige J. G. Hemmerink uit Wierden is zaterdagmiddag tijdens een jachtpar tij in het gebied van Kallenberg onder Steenwijk door een schot uit een geweer dodelijk getroffen. De jagers, waarbij ook het slacht offer, bevonden zich in een boot. Vanuit de boot wilde men schieten op een ree. Toen het schot viel richtte de jongen zich even op en kwam hierdoor in een schootsveld. De jon gen kreeg de volle laag en overleed ter plaatse. DE BELGISCHE vice-premier J. J. Merlot, die dinsdagavond aan een hartaanval overleed, is zaterdagoch tend te Ser'aing onder grote belang stelling ter aarde besteld. JERUZALEM (Reuter) Israël heeft zaterdag een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad waarin wordt gezegd, dat de steun van Egypte aan de Arabische guerrilla-organisaties „een bedreiging is voor de bestands resolutie van de Veiligheidsraad", die in juni 1967 werd aangenomen. In een telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad levert de mi nister van buitenlandse zaken van Israël, Eban, scherpe kritiek op de politieke verklaring, die president Nasser deze week aflegde. IN PARIJS zijn 208 jonge scholieren, die op school de lunch gebruikt had den, met verschijnselen van voedsel vergiftiging naar het ziekenhuis ge bracht. 34 van hen moesten voor ver dere behandeling in het ziekenhuis blijven. (ADVERTENTIE) Bf da, Passage 2. tel. 01600-37839 j

de Stem | 1969 | | pagina 1