reserveringen in zeeland zijn thans reeds volop aan de gang Veel vraag naar zomerhuisjes Drie weken voor veroorzaken van dodelijk ongeluk Gemeenten dienen w.w.-woningen snel te bouwen Wemeldinge en Goes zenden adres aan Kamer ïG'S BANK OPNIEUW EEN WEGVAK IN WORDING POLITIERECHTER MIDDELBURG Zacht weer G.S. OVER TOEWIJZINGEN: Mist hindert scheepvaart Acht weken wegens bezit hasjiesj Vlissingen en Middelburg éénstemmig In gesprek met E DALT0NS Toltarief van [Haringvliet- brug niet omlaag HERINDELING ZUID-BEVELAND J. A. Martens ing NIVE voor ïinere bedrijf' Hoogwater MAANDAG Commentaar Bijval voor streekplan I «lening hebben. Geen bezwaar tegen verzwaring Scheldedijk 1 t0t 7 graden geheel droog et" Alcohol Bocht Prognose Hvsiëne Onbekend DE STEM VAN ZATERDAG 25 JANUARI 1969 een onzer verslag (DELBURG De van het 'e«) Efficiency belegt a"p iri een bijeenkomst iiCfl intine van de N.V n« ek te Middelburg. "Wit deze bijeenkomst zal :er W. van Dobbenburo?!!i!< id bedrijfseconoom te 7 het onderwerp: „Kosteni3;| »stprijsberekemng in heti? I jf". Deze inleiding J3®1» ■el van de lezingen-serie rÜi ■nemen in het kleinere befrjjp Irgen, zondag 26 januari- jra |t 8.44 en 21.27 uur- Tm» *9 len 20.59 uur; VlissüigenTtM I uur; Wemeldinge 9.11 en 21 I laandag 27 januari: Hantv len 22.30 uur; Temeuzen 9 si"1 P. uur; Vlissingen 8.52 en 21 ei Wemeldinge 10.09 en 22 59 ui# ndc rentetarieven Tel. 01140-3456 - Tel. 01150-3553 (ADVERTENTIE) hor 14.30 en 20 uur for Texas, 14 j. übtjrg Iel 14 16.30 en 20 uur slag bij Anzio, 14 j. ST iscoopgebouw 17.15 uur Fanlan 10 uur De stierenvechters uur De 10 geboden, a.l. 1elburg y 14.30 uur Terugkeer van de TOtel uur 20.000 mijlen onder zee iSINGEN Alhamhra 15 en 20 uur Zeehavik, 14 j. S and 19 en 21 uur uis de Funes als oliemagnaat uur Winnetou in de dodenvalM ;t oscopen als onder vandaag ■WERPEN oscopen als onder vandaag niklaas oscopen als onder vandaag DIVERSEN ÏNDIJKE icé De Lozanne 20 uur Jongere» ÏV ACHT Steene 15 uur Schleting de Schepper 15 uur Schistic? Dieleman 10 uur Seriekaartiag JANSTEEN Ottjes-Lafeber 15 uur Schiettf ngstdijk D«k 15 uur Schieting )delburg .-k. kerk Lombardstr. 19 pur ïenische dienst DIVERSEN ESKENS emecntehuis 19.30 uur Raaasverf tentoonstellingen ddelburg Rijksarchief: Curieuze archies»» JLST Boek! Van Geyt: Exp. Pieter de t BIOSCOPEN EN SCHOUWBURGEN j ^KNEUZEN iuxor 20 uur i Ipionagecentrum Marrakesn, JLST Sioscoopgebouw 20 urn- De 10 geboden, a.l. [ddelburg Dity 20 uur ioi Man, vrouw en het huwelijk, GISSINGEN Alhamhra 20 uur De Zeehavik, 14 j. !)ES Grand-theater 20 uur,i Louis de Funes als oliemagnaa ENT Bioscopen als onder vandaag NTWERPEN Bioscopen als onder vanda g f. NIKLAAS Bioscopen als onder vanda 6 pgaven voor deze riibrieK. 38 of postbns 116 in M>6 e Streekplannen staan aan veel kri tiek bloot. Deze wordt niet al leen geuit door de direct be- trekkenen, maar zij is ook afkom- itio van beleidsfiguren die algeme ne bezwaren tegen het streekplan els gereedschap voor ruimtelijke or- ijj. een voorstel aan do gemeente- I raad van Vlissingen betreffende de bouw van een vuilverbrandingsin stallatie met een regionale functie, I blijkt dat het streekplan (in dit ge- Ival het streekplan Midden-Zeeland) „een willekeurige stap op de kaart jS| maar dat er in het door het streek plan bestreken gebied wel degelijk vaneen natuurlijke samenhang spra- I ke is. Met andere woorden: de regio I van het streekplan is een feite- llijke regio en geen fictieve. Bij hun plannen voor exploitatie Ivan een vuilverbrandingsinstallatie I hebben b. en w. van Vlissingen ob- I jectief, nuchter en zakelijk gezocht I naar het voor de hand liggende ver- Izorgingsgebied van zo'n installatie len daarbij kwamen zij als vanzelf I terecht bij het gebied dat door het I streekplan Midden-Zeeland wordt I ingekaderd. In het raadsvoorstel wordt van dit Ifeit geen gewag gemaakt en het is Ibest mogelijk dat de bestuurderen Ivan Vlissingen het zelf niet hebben [opgemerkt. Maar dat toont dan des overtuigender aan, dat de Pro vinciale Planologische Dienst met dit [streekplan de roos heeft geraakt. pvifeiftip:t.witfii.niii'iïTii'igiiary'i:" i f i 1 (Van een onzer verslaggevers) M1DDELHARNIS Het staat wel [vast, zo vernemen wij in kringen I van de N.V, Brugverbinding Haring- vliet, dat er dit jaar geen verdere verlaging van de toltarieven zal 1 Plaatsvinden. Verleden jaar heeft 1 «en een verlaging kunnen doorvoe- I 'en, maar voor 1969 zit dat er niet in. 1 Voor de N.V. Brugverbinding Ha- I nngvliet is het binnen enkele maan- |ien gereedkomen van de Heinen- I oordtunnel een feit dat aparte stu- I«e vereist. Niemand kan precies I voorspellen hoe de verkeersstromen I gaan lopen als deze tunnel ge- 1 'ted is. Weliswaar wordt er een toe- I name verwacht van het verkeer tus- I Mn het Waterweggebied en Zeeland, Jtiaar of dit ook zal gelden voor het n van ^et Waterweggebied raar Brabant staat nog te bezien. De nieuwe route Rotterdam-Brabant via :e "kinenoordtunnel, met vermijding an de Haringvlietbrug, is slechts 20 Wi langer dan die via het midden, traject. i Haringvlietdam gereed komt I Li s'eHing ook een deel van lot ve™6r bat nu via de brug naar kiS?, rf-idt, overnemen. Dit zal 1971 het geval zijn. I tati hekend zal het rijk de exploi- I in I0«n de klaringvlietbrug uiterlijk I mi, ,overllemen- Dat kan echter eerder gebeuren. Het gedeelte van de nieuwe autosnelweg dat aansluit op de nieuwe rijksweg 58 over de Sloe- dam krijgt zij het een beetje waterig vorm. De wegenbou wers zijn begonnen met het op- spuitten van de zanddam. De perskaden markeren het nieuwe weggedeelte. Kilometers lange pijpleidingen voeren naar een punt in het Veersemeer waar de specie wordt opgezogen. Daar mee wordt een dubbel doel ge diend. Het Veersemeer wordt dieper en de nieuwe autosnelweg steviger. (Van onze correspondent) GRAAUW Tijdens een bijeen komst in het parochiehuis in Graauw van een commissie bestaande uit le den van G.S., aangevuld met des kundigen van provinciale staten, het waterschap Hulster Ambacht, en bur gemeester Nijs van Graauw over de verzwaring van de Scheldedijk tus sen Paal, Kruispolder en Baalhoek werden de belangstellende agrariërs in de gelegenheid gesteld hun even tuele bezwaren in te brengen. Het gaat hier om het gebied Kruis polder, Kleine Molenpolder, en het gebied voor de Melopolder- Geen van de aanwezigen had bezwaar tegen de uitvoering van dit project. Voor het bepalen in verband hiermee uit te keren vergoeding zullen nog de nodi ge berekeningen worden gemaakt. Overigens ligt het ook in de bedoe ling de zeedijk ten westen van Wals oorden op Deltaniveau te brengen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Drie weken onvoorwaardelijke gevangenis straf en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar was de niet geringe straf, die de werkman F. de J. uit Vlissingen donderdag van de politierechter te Middelburg kreeg opgelegd omdat hij schul dig werd geacht aan de dood van een jonge vrouw. De jonge Middelburgse was de duo passagier op een bromfiets, die door De J., die onder invloed was, werd aangereden. Zij viel zo ongelukkig met haar hoofd op een paaltje, dat zij aan de gevolgen overleed. De officier, mir. Th. Lebret. eiste zelfs een gevangenisstraf vain vier weken. Voor de aanrijding zelf, als overtreding, kreeg De J. nog een boe te van vijftig gulden, Deze straf was door otfficier en politierechter, mr. P. vam Emjpel, niet te hoog gesteld, om dat De J. naar hun mening, reeds zelf een niet geringe tol voor zijn handelen had moeten betalen. Dat was niet alleen lichamelijk het geval, hij verscheen ter zitting met een OVEREENSTEMMING is bereikt in l Hoofdafdeling sociale zaken van .u.uaiuciU jj Landbouwschap over de inhoud di cen loonadvies, dat als basis zal Jtort" V00r 3e iandbouw-c.a.o. Er cent '°"nsverhoging van zes pro- wort boiflri x,een vcrkorting van de Jiseerd Mït 65 UUr per 'aar sead- da?e,„!VCersvooru'tz'c,1fcn voor zon jS en maandag, opgesteld door het op Yriirtrttr io nn i„!_ den; Zacht op vrijdag om 18.00 uur lui- weer met kans op enige re- D„ motreSen. ?emidiSrSV00ruitzicllten in cijfers Sag' over Neerland zijn voor 30 JPtocent; min.- I maal; \ï?''r.dan 3 lraden boven nor- ven n riode kans "gb M procent, raax.-temp.: 2 tot 7 graden bo- wmaal; kans op i jan minstens 12 uur: 80 pro- op een geheel droog et- maandag luiden;°0ruit2iehten voor jernp"' er dan 30 procent; min.- Periode ,kans °P een droge cent' bar, mmstens 12 uur: 80 pro- kruk. maar ook geestelijk had het gebeurde hem sterk aangesproken. Het ongeluk gebeurde op het rij wielpad tussen Domburg en West- kapelle. De J. had met een vriend een café iin Westkapelle bezocht en zich daarna weer oip weg begeven. De vriend kreeg in de gaten, dat De J. de brommer niet best meer onder controle had. Hij greep echter niet in. Even later volgde de fatale bot sing met de tegemoetkomende brom fietser met duopassagier. De j. verklaarde desgevraagd de tegenligger niet te hebben gezien. Ook van de botsing kon hij zich bui ten de val niets herinneren. Hij was ongemerkt plotseling scherp naar linies gegaan. Een bloedproef wees bij de verdachte een ongewoon hoog al coholpromillage aan. Zowel de offi cier als de politierechter kwalificeer den De J.'s daad als een „misdrijf". De monteur G. van G. uit Hein- kenszairad werd veroordeeld tot een gevangenisstraf vain een week en een ontzegging vain de rijbevoegd heid voor de tijd van negen maan den. waarvan zes maanden voorwaar delijk en een boete van honderd gul den. Van G. werd ten laste gelegd onder invloed te hebben gereden en daar bij aanrijdingen te hebben veroor zaakt met enkele auto's. Op de Mo lenweg in Wolphaartsdijk vloog Van G. met zjjn atito uit de bocht en ram de daarbij een paar stilstaande auto's. Zijn eerste gediaobte was, zo verklaar de hij ter zitting, „Maak dat je weg komt". Hij en zijn vrienden, die eveneens in de auto zaten, werden later in een schuur aangetroffen, waar ze juist trachtten hun beschadigde auto op te lappen. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG' Het betrekke lijk kleine contingent woningwetwo ningen dat voor het jaar 1969 aan Zeeland is toegewezen moet zo volle dig mogelijk worden benut. Voorko men moet worden, dat Zeeuwse ge meenten het hun door GS toegewe zen deel van de koek niet tijdig con sumeren. Daarom zullen woningcon tingenten waarvan op 1 oktober 1969 niet vaststaat dat zij zullen worden verwezenlijkt, door GS worden terug genomen en toegewezen aan ge meenten die wel kans tot realisering zien. Dit schrijven GS van Zeeland aan een groot aantal Zeeuwse gemeenten die een deel van het provinciale contingent aan woningwetwoningen toegewezen kregen. GS raden vooral de gemeenten die kleinere aantallen woningwetwoningen gaan bouwen, aan, om zoveel mogelijk met andere gemeenten samen ie werken, waar door een lagere kostprijs wordt ver kregen. Bij de verdeling van het contingent (voor heel Zeeland: 692 woningwet woningen en 172 premiewoningen) is in het bijzonder op de ontwikke lingskernen gelet. Deze krijgen (ver deeld over de gemeenten in die ge bieden) 78 woningen. Er is een „spaarpotje" van 29 woningen aan gehouden. De aan de gemeenten toegewezen contingenten zijn de volgende: Duiveland 9, Middenschouwen 7, Zierikzee 70, Sint Annaland 7, Sint Maartensdijk 27, Poortvliet 7, Tholen 16, Arnemuiden 18, Domburg 8, Ma- riekerke 11, Middelburg 56, Vlissin gen 70. Baarland 7, 's-Heerenhoek 9, Heinkenszand 7, Goes 70, Kapelle 13, Krabbendijke 11, Kruiningen 15, We meldinge 7, Yerseke 11, Aardenburg 8, Oostburg 20, Terneuzen 114, West- dorpe 13, Zaamslag 14, Clinge 21, Sint Jansteen 6, Koewacht 11. De voorgaande opsomming betreft de woningwetwoningen. Van de pre- miewoningen krijgt Goes het leeuwe- deel: 40. Verder is de verdeling: 's-Gravenpolder 13, Breskens 12, Westdorpe 11, Zaamslag 6, Hulst 35 en Sint-Jansteen 10. Er moeten in Zeeland in de perio de van 1970 tot 1975 gemiddeld 3.400 woningen per jaar worden gebouwd. Daarbij is uitgegaan van een bevol kingsgroei van 4.400 personen per jaar. Gemiddeld 1800 woningen van de 3.400 dienen als jaarlijkse ver vanging van slechte woningen. Rond 18 procent van het woningbestand in Zeeland heeft de kwalificatie „slecht". (Van onze correspondent) HANSWEERT Door de dichte mist is er voor de zeevaart op de Westerschelde van en naar Antwer pen een grote stagnatie ontstaan. Naar ons van de zijde van het Ne derlandse loodswezen te Vlissingen werd medegedeeld, lagen gister avond 24 zeeschepen buitengaats te wachten om naar Antwerpen over de Schelde geloodst tie worden. Naar het zich liet aanzien kon dit aantal in de nacht aangroeien tot dertig a vijfendertig. Ook de veerdiensten hebben met mist te kampen gehad. De veerdienst Kruiminigen - Farkpotder heeft de eerste twee overtochten kunnen va^ ren. Daarna moest men staken tot twintig minuten voor wee in de mid dag. Vamaf da ogenblik kon weer vrij noamaa-1 overgevaren worden. Op de veerdienst Terneuzen-Hoe- dekenskerke kon alleen de boot van negen uur vanuit Terneuzen niet uit varen. De verdere diensten konden worden aangehouden. Vlissingen - Breskens heeft vanaf 12.40 uur nor maal de dienst kunnen onderhouden, (Van een onzer verslag gevers) MIDDELBURG - Het aan tal reserveringen in de sec tor zomerwoningen en bun galows voor het vakantie hoogseizoen is opvallend groot. De mensen diie in de periode van 30 juni tot 9 augustus een zomerhuis je of bungalow aan de Zeeuwse kust wensen te betrekken, zullen zich moe ten haasten. Nu is er nog ruimte, maar elke week neemt het aantal reserve ringen toe. Bijna alle plaatselijke VVV's in Zeeland melden een toename van het aantal „kwar tiermakers", die vooral in de weekends de situatie ter plaatse komen verkennen. Het ziet er naar uit dat Zeeland een com mercieel uitstekend vakantiesei zoen tegemoet gaat, zegt de heer J. de Regt, directeur van de Provinciale Zeeuwse WV. Het V.V.V.-werk heeft iets weg van strategie. Deze strategie wordt door enkele bekende feiten bepaald. Deze zijn: De schoolvakanties in Nederland periode 30 juni tot 9 augustus). De bouwvakvakanties in Neder land (periode 28 juli tot 9 augus tus). De metaalvakanties in Nederland (periode 30 juni tot 12 juli). De schoolvakantie in Rheinland- Westfalen (periode 11 juli tot 23 augustus). Deze vakantieperiodes, die voor een enorme belasting van de uitge lezen toeristengebieden zorgen, lig gen ten opzichte van elkaar heel wat gunstiger dan vorig jaar het ge val was, concludeert de directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. Er is sprake van een zekere sprei ding. Er zijn ook enkele onbekende fei ten waarmee de strateeg moet reke nen: De prijsontwikkeling door de B. T.W. in Nederland. Het weer. De wettelijke bepalingen, o.a. voor wat betreft de bezettings graad van kampeerterreinen. Wat dit laatste betreft: Vorig jaar werd er onder de exploitanten van kampeerbedrijven schrik en ontstel tenis gezaaid, toen uitlekte dat er een wettelijke maatregel zou komen, waarbij men op kampeerterreinen slechts 200 kampeerders per hectare zou mogen onderbrengen. Voor cam pings aan de kust is dit aantal veel te laag. De heer De Regt zegt over de vooruitzichten op dit punt: „Er is nog geen uitvoeringsbesluit en wij hebben dus goede hoop dat er dit jaar nog geen sprake zal zijn van een bezettingsgraad van maximaal 200 mensen per hectare. Bovendien is nog niet bekend of met „200 per hectare" een bruto- of een netto- oppervlakte wordt bedoeld. Een klein terrein van b.v. drie hectare, bestaat voor eenderde uit wegen, beplanting, gebouwen e.d. Geldt de norm nu voor heet gehele terrein (dus bruto), dan kan men daar 600 kampeerders plaat sen. En dat is uit een oogpunt van rendabele exploitatie niet te weinig. Zou men het netto-oppervlak reke nen, dus met aftrek van die hectare voor wegen, beplanting en gebou wen, dan zouden er slechts 400 kam peerders toegelaten mogen worden. En dat is, zeker voor de kust, beslist te weinig. Mocht het doorgaan dan hoop ik op ruime mogelijkheden tot ontheffing". De bezettingsnorm wordt gehan teerd uit overwegingen van hygiëni sche aard. De heer De Regt zegt daarvan: „Wat de hygiëne betreft mag er geen concessie worden ge daan. Er is geen enkel pardon te vinden voor kampeerbedrijven die onvoldoende toiletgelegenheid bezit ten. Zulke bedrijven vormen de slechts mogelijke reclame die er voor Zeeland gemaakt kan worden. Ge lukkig ziet het er in Zeeland op het punt van de hygiëne op kampeerbe drijven goed uit. En er wordt voort varend aan verdere verbetering ge werkt". Heeft de dreiging van een bezet tingsnorm van 200 kampeerders per hectare geleid tot vroegtijdige reser vering op campings? De heer De Regt meent van niet. Wel wordt er uitgebreid gereserveerd als het om caravan-standplaatsen voor langere duur gaat. De zoge naamde „sta-caravans", die door par ticulieren of campinghouders wor den verhuurd, zijn ook al vroegtijdig in trek geraakt. Tentkampeerders be hoeven zich nauwelijks zorgen te ma ken. Samenvattend zegt de heer De Regt, rekening houdend met de dit jaar gelukkig spreiding van de Ne derlandse en Westduitse vakanties: „Wjj verwachten een prima seizoen' (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeentebesturen van Goes en Wemeldinge hebben cen adres aan de Tweede Kamer gezon den inzake de gemeentelijke herin deling van Zuid-Beveland, waarover het parlement zich eerstdaags moet uitspreken. Goes en Wemeldinge be togen in dit adres dat de belangen sfeer van Goes door de industriële expansie in Zeeland spoedig veel verder zal reiken dan in het wets ontwerp van de minister van Binnen landse Zaken betreffende de gemeen telijke herindeling kon worden voor zien. Verwacht mag worden, zeggen de ze twee Zuidbevelandse gemeenten, dat de expansie van het haven- en industriegebied in het Zuid-Sloe zich veel sterker dan tot voor kort ver wacht werd, zal voortzetten aan de Bevelandse zijde. Als er, zoals de be doeling is, een tweede havenmond wordt aangelegd, dan zal zelfs het zwaartepunt van de industriële en havengebieden op Zuid-Beveland ko men te liggen. Borssele praktisch omsloten door industriegebieden zal als wóongemeente voor de wer kers in de industrie niet in aanmer king kunnen komen. De plattelands kernen, die volgens het Streekplan Midden-Zeeland tot wasdom zullen moeten geraken, konden op dit punt wel eens achterblijven bij de ver wachting. De nieuwe woongemeente Borsse le, aldus de twee Zuidbevelandse ge meentebesturen, is een zeer onzekere wissel op de toekomst, indien vast gehouden wordt aan een kleine rand gemeente tegen het Zuid-Sloe. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor het in bezit hebben van hasjiesj heeft de rechtbank te Middelburg twee jongemannen veroordeeld tot elk een week gevangenisstraf van twaalf weken, waarvan acht we ken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. De officier, mr. Th. Lebret, vorder de veertien dagen geleden tegen hen straffen van vierentwintig weken, waarvan twintig weken voorwaarde lijk. Een van de twee, de winkelbedien de G. V. van H. uit Zierikzee, had de „stuff" uit Holland meegebracht. De tweede, de kapper L. van N. uit Oude-Tonge, werd bijzonder aange rekend dat hij een deel van de hasjiesj, mogelijk als handelswaar, had meegenomen op een „plotselin ge" reis naar Italië. De toekomstverwachting, zo luidt dan de conclusie, vraagt om een krachtige, naar Zeeuwse verhoudin gen, grote gemeente, met een appa raat en een financiële achtergrond waarvan een goede taakbehartiging te verwachten is. Daarom: samenvoe ging van Borssele, Goes en Kapelle tot een gemeente, met een inwoner tal van 50.000, lijkt de enige geboden oplossing. De gemeentebesturen hechten wei nig waarde aan het argument van de minister dat de heterogeniteit van de delen en het ontbreken van een gemeenschappelijk verleden, een ge meenschappelijk heden en een ge meenschappelijke toekomst, samen voeging der gemeenten ongewenst maakt. „Ieder die met Zuidbeveland se zaken op de hoogte is, vindt dit een niet te aanvaarden argumenta tie". Aldus de gemeentebesturen. Zij hopen de meerderheid van de kamer voor hun standpunt te winnen. Af schriften van het adres zijn aan G.S. van Zeeland gezonden. c (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De schoorvoe tend groeiende samenwerking tussen de gemeentebesturen van ëlissingen en Middelburg dikwijls aangeduid met de fraaie bena ming .dubbelstadsgedachte', heeft een uniek produkt opgeleverd: een identiek raadsvoorstel door de respectievelijke colleges van b. en w. van de twee steden aan hun gemeenteraden. Dat voorstel van precies dezelf de inhoud betreft het vraagstuk van de vuilverwijdering. Beide steden hebben (zie „De Stem" van vrijdag) voor de bestudering van dat probleem een commissie in het leven geroepen. Deze volslagen eenstemmigheid betekent, dat ook het Vlissingse gemeentebestuur zich achter de conclusies van de commissie stelt. Belangrijkste conclusie, zoals eer der gemeld, is dat vuilverbran ding de beste oplossing zal bie den. Overigens is het niet uitgeslo ten, dat de samenwerking op dit gebied tot drie steden zal uit groeien, waarbij het dus tot drie identieke raadsvoorstellen kan komen. Om de kosten per „hoofd der bevolking zoveel mogelijk te drukken is n.l. de gedachte geop perd om het verzorgingsgebied van een eventueel te bouwen zeer kostbare vuiiverbrandings- apparatuur uit te breiden met o.m. westelijk Zuid-Beveland in clusief de stad Goes. NU zegt iedereen nog gewoon meneer Martens tegen hem. Straks zal hij al leen maar worden aangesproken met zijne hoogheid Janus. Want de heer J. A. Martens uit 's-Heerenhoek zal als prins carnaval zijn onderdanen opzwepen om plezier te maken. „Ik vind het bijzonder leuk prins carna val te worden", vertelt hij. „Het heeft me bijzonder goed gedaan dat de ac tieve Raad van Elf mij hiervoor uit vier kandidaten uitgekozen heeft." ,IK hoop als zodanig niet teleur te stellen. Het is de eerste keer dat ik gekozen ben. 's-Heerenhoek heeft het een paar maal achtereen met een prinses carnaval gedaan. Mijn titel als prins luidt voluit: Zijne Hoogheid Janus de Tweede. De naam 's-Hee renhoek wordt met het carnaval ver anderd in Paerehat. Paerehat is ont leend aan het zogenaamde Paarden- gat. Dat is een brede sloot die de grens vormt tussen de gemeenten Borssele en 's-Heerenhoek." ,DE sloot is gedeeltelijk dichtgeslibt. Oude mensen vertellen wel eens dat hierin bij polderwerkzaamheden de kadavers van paarden werden gewor pen. Als jongen heb ik vroeger in die sloot wel eens garnalen gevangen. Ik heb het carnaval in 's-Heerenhoek nog maar één keer meegemaakt. Ik denk dat het feest steeds groter gaat worden. Ik denk dat zij in het Pae rehat goed kunnen feestvieren. En ook de omliggende dorpen dragen hiertoe een steentje bij." ,DE carnaval in 's-Heerenhoek wordt een begrip voor de omgeving. Ik ver wacht straks veel bezoekers. Hopelijk werkt het weer wat mee." De heer Martens, een rasechte 's-Heeren- hoekenaar, heeft een grote voorliefde voor het dorp waar hij 34 jaar gele den werd geboren. „Ik vind het erg prettig hier te wonen. Ik heb in Rot terdam gezeten en later in Sluiskil gewoond, maar ik heb alle moeite gedaan om naar 's-Heerenhoek terug te kunnen. En dat is me twee jaar geleden gelukt. Er zijn voor mij maar twee wereldsteden en dat zijn New York en 's-Heerenhoek." „IK werk nu in Middelburg, als wacht- chef of te wel supervisor bij de che mische fabriek „Hercules". In mijn vrije tijd beoefen ik mijn hobbies. Dat zijn er nog al wat. Biljarten, kaarten, zwemmen, kortom, water sport in het algemeen. Verder ben ik ongeveer een jaar bestuurslid van de afdeling van het NKV. En dan moet ik zeggen dat ik in de jaren, dat ik in Rotterdam in de kost was, lief hebberij heb gekregen om een boot te bouwen. Ik hoop dat ik het ko mende seizoen mijn jacht te water kan laten."

de Stem | 1969 | | pagina 3