Knallen bij Dow Terne uzen als bij doorbreken geluidsbarrière kunst Iritannia zoals het was Unieke politie-expositie in Middelburg hlS NIEUWE POL YETHYLE IN BEDRIJF KOMT Internationaal Iraiir iveuv uit immm topmarkt radioactiviteit textiel demonstreren etcetera „Porgy and Bess in Hulst Maximaal ÉL* f U horen® Ir™ hV??n Fde oorlog „O hebben lang het i'H le wittebroodswe- fchl' Het wItannia doorge- steeds Rode Kruis neemt afscheid van secretaris Constandse Zeeuwse groenteteelt dag in St.-Annaland Eerste steen voor lagere school in Heinkenszand Beëdiging officieren Nijverheid en handel over oliewinning Na opening nieuw bureau het it loket agenda aan een arden ildigd asting, in eerde igdienst postdienst gen op chten inde Izich irbrenging ;n langer >or moeten aor ht. Dit de ent per dag en g en erstrekken dam, iem, iten leroepskern) r en it van •ing bij een atsvinden in g Per J .«9 g per 1-1-68 3e gemeente. in te dienen ngel, M'ddel' is kantoor L t J i - redactie: henk egbers RARITEITEN - TERNEUZEN Wanneer in het I lomend najaar de nieuwe polyethy- I leenfabriek van DOW Chemical n.v. In Terneuzen in bedrijf komt, kan het gebeuren dat het personeel en om- [wonenden opgeschrikt zal worden goor een knal alsof een vliegtuig I door de geluidsbarrière breekt. Vol- I jens de directie van DOW behoeft dit angstaanjagende geluid geen on lust te baren. Het betekent slechts dat de veilig heidsapparatuur van de reactor van polyethyleeninstallaties in wer- ^Bg treedt. Het betreft hier een nor male hogedrukbeveiliging. Door het functioneren van de veiligsheidsappa- ratuur te vergelijken met de vei- Jgheidsklep van een stoommachine komt namelijk gas via speciale [ontluchtingsleidingen in de atmos feer vrij. De hoge druk waarmee dit Gepaard gaat veroorzaakt het knal- Iffect, dat waargenomen kan wor den als een vliegtuig de geluidsbar rière doorbreekt. j Volgens de heer P. Daes, bedrijfs- fcde: van de in aanbouw zijnde po- hethyleenfabriek, zal het overigens [eer sporadisch voorkomen, dat het reiligheidstoestel van de reactor in jerking komt. De reactor is afgetest p een bepaalde druk waardoor geen igelukken voorkomen, hoe groot die ruk is wilde hij niet zeggen. Dat is Mn fabrieksgeheim. De polyethyleen idie door DOW wordt vervaardigd (vordt namelijk onder een zekere at- nosferische druk gemaakt". Het gas dat bü het werken van de itiligheidsapparatuur vrij komt kan pontaan ontvlammen, wat een spec- jculair schouwspel oplevert zoals lij een vlam van een hoogoven in ltn staalfabriek. De vlam boven de Motor van DOW zal evenwel van jtrte duur zijn omdat de reactorin- iatkieppen spoedig automatisch ge- poten worden. OW-directeur Watkins legde er Jnadruk op, dat de reactor en an te installaties in de fabriek zoda- I zijn ontworpen, dat de veilig- ivan het personeel .en van dein- laties maximaal" is gewaarborgd. !t bedienend personeel krijgt tèvo- b een gedegen training die verschei dene maanden duurt. Verder be schikt DOW over speciaal geschoold veiligheids- en brandweerpersoneel. De polyethyleenfabriek zal alleen polyethyleen in korrelvorm produce ren. Van dit materiaal kunnen een groot aantal artikelen worden ver vaardigd volgens een spuitgietpro- ces o.a. films, platen, pijpen, isola tiemateriaal, speelgoed, decoraties, flessen, huishoudelijke artikelen enz. De heer Watkins noemde de knal die door het veiligheidstoestel van de reactor worc'.l geproduceerd „the sound of safety", het geluid van de veiligheid. DOW Chemical in Terneu zen heeft, zo zei hij, bewezen een hoogst veilig bedrijf te zijn. In drie- eneenhalfmiljoen manuren is niet een ongeval gebeurd, dat arbeidson geschiktheid teweeg heeft gebracht. In de tweede helft van dit jaar zul len twee belangrijke fabrieksuitbrei- dingen gereed komen n.l. de nafta- kraker, de grootste van Europa en de polyethyleenfabriek. -V.X. - - .p- Ki tob onzer verslaggevers) Tl INGEN - In de di- «(amervan hotel Britan- Èt mi'!'"1 r,Cen grote foto, die it t ne r^tannia", zoals het november 1944 de Vlis- «eboulevard markeer- Lea Het komt ieder MirectiT' dat hotelSasten LT* Vragen om deze lfei,i gen ®en. 6 zij hipr d? en hennneren ®ee rij of de vrouw !n 'eren kfnn leven deeWen, aan O6"' uWeer ande™ 10 het oude n". Hyzonder con- ucte B«tannia, of had den er alleen maar een geslaagde va kantie. Maar in de herinnering van talloze Vlssingers is het oude Britannia zo iets als een monument even type rend voor de Scheldetsad als 't Kur- haus dat is voor Scheveningen. En dat is niet verbazingwekkend, als men de contouren van het oude Britannia ziet. Het hotel, toen nog „Grand hotel des Bains", werd op 17 juni 1886 ge opend. Het telde 66 hotelkamers, had een restaurant, een café, een leesca- binet, een biljartzaal en een concert- of Kurzaal. Het complex 66 meter lang en 40 breed, had f 116.200,- ge kost. In 1923 nam de Stoomvaartmaat schappij Zeeland de exploitatie over. Deze maatschappij onderhield een veerdienst tussen Vlissingen en Har wich (thans is Hoek van Holland de Nederlandse thuishaven van de mij. Zeeland) en om de relatie tus sen Zeeland en Engeland te beklem tonen, werd „des Bains" herdoopt in Britannia zoals duizenden Vlissin- gers zich dat nog herinneren. „Britannia". Er komen vooral veel Engelsen. Het hotel floreerde en moest her haaldelijk worden uitgebreid. Maar bij het uitbreken van de oorlog hing zijn bestaan aan een zijden draad. Er waren wel veel Duitse militairen die naar Engeland wilden, maar hun reisplan is zoals de geschiedenis leert in de war gestuurd. Om Britannia voor Vlissingen te redden, werd een NV Grand Hotel Britannia opgericht, waarin o.a. de gemeente Vlissingen deelnam. Op 3 november 1944 kwam de fatale dag. Tijdens de oorlogshandelingen werd het trotse hotel to.aal vernietigd. De directeur verloor daarbij het leven. Direct na de bevrijding werden er wederopbouwplannen gemaakt. Het nieuwe Britannia zou op dezelfde plaats als het oude verrijzen. In 1954 begon men met de bouw en in 1955 kwam Zeelands meest representa tieve hotel gereed. Bij Dow Chemical in Terneuzen is; een hogedruk polyethyleenfabriek in' opbouw. In> de betonconstructie (in! het midden) komt de reactor die metj speciale veiligheidsapparatuur is be veiligd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een bij zondere kringvergadering van de kring Zeeland van het Nederland- sche Roode Kruis op zaterdag 22 februari zal afscheid worden geno men van secretaris A. Constandse. De bijeenkomst, die om half elf be gint, wordt gehouden in de Schouw burg te Middelburg. Aansluitènd op deze vergadering volgt een recep tie waarop men persoonlijk afscheid zal kunnen nemen van de heer Con standse. (Van onze correspondent) GOES Op woensdag 12 februari zal in het Dorpshuis te St.-Annaland de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse Groenteteelt worden ge houden. Tevens wordt aan de alge mene jaarvergadering gehouden van de Zeeuwse Groentetelers Organisa tie. De middagbijeenkomst begint om half twee. Er zullen vier korte inleidingen gehouden worden over „Van produ cent tot consument". Sprekers zijn de heren W. J. Tielkemeyer, tuinder le 's-Heer Arendskerke; R. W. Jans, directeur van de veiling „Walche ren" te Middelburg, W. Verstraa- ten, voorzitter bond van kleinhande laren in aardappelen, groenten en fruit te Middelburg en L. Gijsbers, economisch medewerker van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. De Zeeuwse rijkstuinbouw- consulent ir. H. Sytstra zal een nabe schouwing en samenvatting geven. 's-Morgens zijn er excursies naar en kele Thoolse Tuinbouwbedrijven. (Van een onzer verslaggeefsters) Vrijdag 31 januari zal de eerste steen worden gelegd voor de nieu we openbare lagere school. Ter gelegenheid hiervan komt 's middags om twee uur een klein gezel schap genodigden bijeen in de gym nastiekzaal van de huidige openba re lagere school, vanwaar men met de kinderen naar de bouwplaats zal gaan. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op vrijdag 31 ja nuari zullen de marinekazerne Erf prins te Den Helder 'n aantal beroeps officieren en een aantal officieren behorende tot de koninklijke marine- reserve, worden beëdigd. Tot deze laatste categorie behoort ir. P. Lun- stroo, luitenant ter zee van speciale diensten der 3e klasse, uit Yerseke, In museum Boymans-van Beuningen te ROTTERDAM is ook steeds wel wat te zien. Nu onder anderen Philip King en Bridget Riley. Deze beeld houwer en schilderes vertegenwoor digden het afgelopen jaar Engeland op de Biënnale te Venetië. In tegen stelling tot het klassieke beeldhou wen bouwt King zijn beelden op uit ijzer, plastic en glasvezel. Riley no teert vooral de processen, die plaats vinden bij een graduering van vorm en kleur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het departe ment" Zeeland van de- Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del belegt op maandag 10 februari een lunchbijeenkomst in de Schouw burg te Middelburg. Op deze bij eenkomst zal ir. J. Bongaerts, direc teur van de N.V. Nederlandse Aard olie Maatschappij te Assen spreken over het onderwerp: „Opsporing en winning van aardolie en aardgas op het vasteland en het continentaal plat". De volgende bijeenkomst, eveneens te Middelburg, is op 14 maart. Dan zal de heer M. Wisselink uit Am sterdam spreken over „Belasting heffing in internationaal verband". „Ik vind insekten gewoon fijn, won deren van leven, vorm en kleur", dat zei Marjan Taminiau naar aanleiding van de opening van haar tentoonstel ling bij de BKS, Spoorlaan te TIL BURG. Tot 7 februari blijft het de moeite waard daar even binnen te lopen. En als u toch in Tilburg bent ga dan ook eens kijken naar de doe ken en andere vormen van kunstzin nig vermogen, zoals ze door Jan Lem- mens zijn opgehangen in Topmarkt- restaurant, Heuvelstraat 75. De 36 nummers zijn te koop en particulie ren krijgen 25% op de koop toe. In EINDHOVEN zijn tot nu toe onge veer 8000 personen wezen kijken naar de overzichtstentoonstelling van Theo van Doesburg. Tot 26 januari kunt u zich daar nog bijvoegen; na dien moet u daarvoor naar Den Haag of Basel. Tevens kunt u er dan nog een blik werpen op de objecten van Pieter Engels, waarover we el ders in deze krant reeds schreven. Misschien' is het interessanter om te gaan kijken bij de tentoonstelling van het Studium Generale van de TH in Eindhoven- „Cultivation by radioacti vity" is de naam van de objecten die de Japanner Kudo heeft gemaakt tijdens zijn verblijf van 6 maanden in Amsterdam vorig jaar. Kudo is ge ïnteresseerd in de ontwikkelingen die de bestaande maatschappij in snel tempo doen veranderen op godsdien stig, seksueel, politiek, filosofisch en technisch gebied. De techniek, wil hij zeggen, niet een vijand maar een vriend van de mensheid. Wat zou je anders vérwachten in een TH Ver der nodigt de Bossche Idje Mulders u uit in café galerie De Herberg, St.-Lambertusstraat, om haar textiel- schilderijtjes te bezichtigen. En Louis Derijks heeft zijn werk aan de Krab- bedans, Wal 2a, overgeleverd tot 10 februari. Galerij Trio aan de Kortrijksesteeiy weg 223 te GENT stelt tentoon axi- tiek en rariteiten, aldus een brief* hoofd. Dat heeft Jan Asselbergs uit Tilburg niet gestoord toen hij er zijn tekeningen, rotaprenten en gouaches beeft ondergebracht voor een exposi tie die tot en met 4 februari te zien blijft. Misschien iets voor de Zeeu wen om te gaan kijken, want Tilburg is verder weg. Even in AMSTERDAM grasduinen, tn het Stedelijk museum is het de moeite waard om te gaan kijken naar werk van de Venezolaanse kunste naar Soto; de man die het werk van Mondriaan wil laten bewegen. Hij ex- perimenteert daarom uiteraard met kleuren, maar ook met plexiglas, daarbij geïnspireerd door muziek en alle mogelijke elementen uit de ki netische kunst. Tot 24 februari staan er zeven zalen voor u open, met spe ciaal ontworpen environments en grote objecten. Tot 2 maart zijn er in hetzelfde museum dan nog 30 wer ken van 10 kunstenaars uit Ameri ka, Frankrijk, Spanje, Joegoslavië, Polen, Tsjeehoslowalrije en Zwitser land te zien. Al deze werken zijn on der het motto „Perspectief in tex tiel" gekozen om een indruk te geven van de nieuwe stromingen op het ge bied van de textiel. Ruimtelijk den ken. Een andere Tilburgenaar Nico Molenkamp exposeert elders: n.l. bij Paul Brandt in Amsterdam. En dat wil wat zeggen; hoewel hij er kind aan huis is. Maar deze keer met een geheel nieuwe reeks. Voor hen die 't kunnen lezen: „Cet artiste s'incor- pore au monde abstrait oü il obéit a un ordre sévère qui confère a son oeuvre une gravité magistrale", aldus een Franse criticus. We doen nu toch internationaal. Van Friese kunste naars zien we hier niet zoveel- Hal verwege in de Amsterdamse Bols Ta verne: Sies Bleeker, Boele Bregman, Manuputty, Anton Rinzema, Sjoerd de Vries en Mare van der Woude. „Kunstenaars van nu (ga dat zelf maar beoordelen) uit Friesland". In BREDA in museum De Beyerd ex poseren èn demonstreren Leo Dooper en Jan Marten. Beiden hebben iets tegen deze tijd van Biafra, Vietnam, chemische verpesting van onze land schappen etc. Dat is geen nieuw ge luid; dat hoor je meer. Maar niet ie dereen kan zijn onrust, protest zo in kleur en vorm vastleggen. Zaterdag js daarover meer te lezen in deze krant. Niet zover van De Beyerd verwijderd in De Trapkes hangen ook enkele schilderijen; geen grootse ten toonstelling, maar altijd nog wel het vermelden waard. De Westbrabantse Wil Heespelink probeert met oerele- menten uitdrukking te geven aan haar schilderkunstig vermogen. Dat is niet zó geweldig, mar toch wel fijn in deze omgeving, waar het 's avon,ds vaak interessant toeven is bij de Ve le experimentele ondernemingert'"in dit. vestzaktheater. GALERIEëN Tot 2 februari exposeert Bob Buys schilderijen en aquarellen bij Etcete ra in BERGEN OP ZOOM. Interesse? Ga er kijken. Tot maandag nog in LUYKSGESTELl Carla Minsters met wandkleden, tex- tielplastieken en gouaches in galerie Muldersvelden, Sengelsbroeksestraat. En in galerie Klosbeugel te DEN BOSCH exposeert André Megens wandkleden. Dit om nog een twee tal te noemen uit de reeks van ga lerieën, die iedere zichzelf respecte rende stad of plaats tegenwoordig heeft. Zou Breda daarom nog steeds niet één galerie hebben? (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het nieuwe bu reau van de Middelburgse gemeen tepolitie zal op 28 februari officieel worden geopend door de commissa ris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Op zaterdag 1 maart wordt de eerste open dag voor het publiek gehouden. Het gehele bureau kan op deze dag door iedereen vrij worden bezichtigd. Daarnaast is er een tentoonstelling over de werkwij ze van de politie in al haar geledin gen. Het is voor de eerste maal dat een dergelijk grootse politietentoon- stelling wordt gehouden. Het nieuwe bureau is wat de bouw betreft bere kend op een inwoneraantal van 1990. Daarom wordt van het nu te grote gebouw een gedeelte verhuurd aan de veeartsenijkundige dienst. Ook de ze dienst zal gelijktijdig met de poli- tietentoonstelling een stand openen die hiervan een onderdeel vormt. De gehele tentoonstelling zal veertien dagen duren en zaterdags en 's- avonds geopend zijn. Men zal hierbij vooral de jeugd betrekken. Er is een brief naar de hoofden der scho len verzonden, waarin men verzoekt een excursie te brengen aan deze expositie. Er is contact met de rijkspsycho- logische dienst uit Den Haag opgeno men met het doel de Middelburgse bevolking te peilen t.o.v. haar hou ding tegenover de politie. Hierop zijn ingegaan dr. C. Smid en drs. G. M. J. Souren van de rijkspsychologische dienst. Men heeft de vragenlijst zo danig ingekleed, dat deze ook elders in Nederland is te gebruiken. Een belangrijk punt is of de verhouding politie-publiek voor verbetering vat- bagr is.. Verder is er contact opgenomen met het bevolkingsregister voor het nemen van een a-selecte steekproef door de psychologen. Vijfhonderd mensen krijgen een enquêteformulier thuis. Om een goed inzicht te krij gen zullen de autoriteiten er bijzon der prijs op stellen dit formulier in gevuld terug te ontvangen. Wel heeft men selectie toegepast in de leeftijd tussen 15 en 50 jaar, daar juist de ouderen als meer gezagsgetrouw be kend staan. Deze proef gaat twee keer gebeuren en wel een keer voor en een keer na 'de tentoonstelling. In verband met de eventuele invloed van de expositie. Tijdens de „open" dagen is er een klachten- en ideeën bus waarvan naar men hoopt druk gebruik gemaakt zal worden. De sterkte van het Middelburgse corps bedraagt momenteel 42 man. (Van onze correspondent) HULST Vrijdag 24 januari a.s. wordt door het marionettentheater Bert Brugman een uitvoering gege ven van Gershwin's negeropera „Porgy and Bess" in hotel De Graan- beurs te Hulst. Dit op initiatief van Jeugd en Muziek afdeling Hulst, Aanvang 20.00 uur. Bert Brugmans marionettenthea ter heeft in Nederland 'n eigen plaats weten te veroveren. Hij heeft zich speciaal toegelegd op opera's. Enke le jaren geleden bracht hij in Hulst Mozarts „Zauberflötè", wat een enorm succes was. De nieuwe haarlijn is internationaal. Onze oosterburen hangen hem ook aan. Dit is een jeugdig kapsel voor alledag, met golvend kort haar op het kruintje. DE STEM VAN VRIJDAG 24 JANUARI 1969

de Stem | 1969 | | pagina 7