Het moet allemaal inder sacraal" als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen culina Verkoudheid ASPIRINE Junior werkt snel en zeker I )e^eiuc Ethiopië: land in opkomst sparen.. verstandig en handig „ONBEPERKTE MOGELIJKHEDEN" S. b. blaauwendraad naar rotterdam CieVhe?^" Z° geWeldig Penementen in bidweek ORTHODOXE STEUN VOOR SCHILLEBEECKX, KÜNG EN RAHNER li 't keukencentrum Helder se kotter omver getrokken Minister Schroder Overval werk „linkse" studenten IN UTRECHT Alarmtoestand door anonieme waarschuwing 20 tabletten fl.05 VERDACHTE VISSERS OP VRUE VOETEN Pionier DE STEM VAN DONDERDAG 23 JANUARI 1969 U-LEUR „De kerk moet <je toekomst een gemeen- apscentrum worden. Het „et allemaal minder sakraal ,rdea. Ik heb er in Etten-Leur it gewoonte van gemaakt om W de dienst even door de kerk wandelen. Dat deed ik tot ge- gen van de één en tot erger e/van de ander". We praten et ds. B. Blaauwendraad, pré sant van de Hervormde Ge- nte Etten-Leur en medewer- -raan de rubriek „Kerk in Be- ijng" van De Stem. Zondag gaat hij voor de laatste maal r als predikant van de her- mde gemeente. Daarna ver- 'M hij naar Rotterdam. Hij 'jjgt daar de leiding over het ormd jeugdcentrum „Dé uvel" in Rotterdam-Centrum. It houdt van experimenteren en 'it, als het om nieuwe ideeën ging t altijd eerst uitgeprobeerd bij de jd. We veronderstellen, dat u "een daarom al blij bent met nieuwe functie? Ds. Blaauwendraad: Ik ben.blij t mijn nieuwe functie, maar ze even beangstigend als leuk. Ik "f enorm de gelegenheid-mezelf zijn, maar ik weef niet wat ik terecht zal brengen. Ik "heb mijn nieuwe functie inderdaad en te maken met jeugd, maar begrip „jeugd"T moet je wel nemen. Het gaat hier om d van twaalf tot en met dertig In eerste instantie ga 'ik me oeien met de groep van acht- tot en met dertig. De belangen de groep onder de achttien en behartigd door een theo- die mij assisteert. unt u een taakomschrijving van jeugdcentrum geven? moet het zien ais een ex.tra ce aan de jeugd, die meer wil alleen catechisatie. Ik moet jaarlijks zorgenvoor „twaalf ddiensten in Laureriskerk,,; r het centrum' haast staat en. alt meer exp'eïimeutéle jeugd- ten. Daarnaast ga ik'%n nog rin twaalf „gewone" Wénsten, werk daar overigens niet alleen. Iheb een hele-stgf om ine-heen. (zijn aparte menseri voor dere- me en de zondagsschool." Het itrum beschikt ovef een eigen ikkerij, een eigen cafetaria en en jazz-sooiëteit. L s de wijze, waarop u de mensen li benadert, anders als hier? )e opzet is heel anders. Daar nen degenen, die problemen iben, je opzoeken. Hier onder- li je het contact met je ge- entenaren via huisbezoeken, erbij je maar moet afwachten of rek overkomt. Hier ben ik predikant, daar in de eerste predikant en in de tweede ets organisator. Maar daar moet wel de kanttekening bij plaatsen, predikant en organisator niet van elkaar gezien kunnen wor- Het een kan niet zonder het loet u in dat centrum doorgaan de stijl van uw voorgangers of 't u vrij in het ontwikkelen van 1 «'ten stijl? 'ju voorgangers Schoch én Van 1 Zee hadden inderdaad een uit- proken eigen stijl. Maar dat mag h Je hoeft daar niet in de voet ben van je voorgangers te lo- Je mag een eigen stijl ont velen en je moet nogal creatief Bat betekent echter, dat het ito van eventuele blunders ook hr mij is, je je fune st achter een ander verschui- Bat is Wat behoei met be zigend. Ik ben er een beetje jB v«or, maar dat is bij mij niets Ei"1 '3en eigenlijk altijd bang hoewel ik voor de proble- 8 nooit opzij ben gegaan. Ik 0 dat je bepaalde risico's moet v® nemen. J>wom is men vanuit Rotter- "1 u terechtgekomen? Kende n van de t.v.-uitzending van «penmentele dienst? tv"uitzending heeft er a mee te maken gehad. Ze ken- '1 al daarvoor. Van de cate- 'tjeweekends, die ik heb ge- .seerd. Het is trouwens merk- ij8,0®' als die mensen bij je 'e moeten ervaren, dat ze 1 jW en,wat je al die jaren l,,aan- Als je je wilt inspan- u j Blijkbaar op, al vind Ds. B. BLAAUWENDRAAD Ik ben eigenlijk altijd bang geweest U heeft hier In Etten-Leur anders nogal wat nieuwigheden ingevoerd. Dat te wél waar, Als'ik'terugblik, E niet heb gegund. Mezelf-ock niet, maar -bat is minder belangrijk, jk weet namelijk piet of het goed is om je parochianen zo op te jagen. Ik ben altijd érg vlug geweest en ik heb hier. een hoop. dingen veranderd en een hoop nieuwigheden ingevoerd. Maar dat had ik nooit kunnen doen zonder de steun van al die men sen om me heem De veranderingen in bijvoorbeeld de liturgie, hoe werden die ont vangen? Je kunt stellen, dat ik hier de kans heb gekregen. Bij alles wat ik voorstelde, werd gewoon gezegd: laten we het maar proberen. Ik ben op een. gegeven moment samen met mijn gemeente het Avondmaal gaan vieren, terwijl we in een grote kring in de kerk stonden. Bij wijze van proef heb ik kinderen laten deelnemen aan het Avondmaal. Dat is ongebruikelijk in onze kerk, maar toen ik het voorstelde, mocht ik mijn gang gaan. En neem nu het hervormd centrum, dat op dit mo ment wordt gebouwd. Dat wordt datgene, wat ik bedoel met een ge meenschapscentrum. Hét wordt geen uitgesproken hervormde kerk. Het wordt een ontmoetingscentrum voor de hele wijk, waar alle ge zindten gebruik van kunnen ma ken. U heeft ook de catechisatie op de helling gezet. Ik ben begonnen met catechisa- tieweekends in het vormingscen trum „Hedenesse" in Cadzand. Ik vond namelijk, dat je met drie kwartier catechisatie per week m de wintermaanden eigenlijk 'niets kon doen. Daarom begon ik met het organiseren van die weekends. In het begin alleen voor jeugd uit Etten-Leur en Oosterhout. Dat Oos terhout erbij zat, kwam omdat ik toen consulent in Oosterhout was, Nu doen Chaam en Zundert ook mee. Ik vind de weekends een goed voorbeeld vain regionale samen werking. Zou u die regionale samenwerking nog verder willen uitbreiden? Beslist. Ik vind bijvoorbeeld, dat alle gemeenten rond Breda een kerkeraad zouden moeten hebben. Alle dingen, die ze nu apart doen, kunnen dan centraal georganiseerd worden. Dat werkt veel efficiënter. De gemeenten zijn we hebben daar in Etten-Leur geen last van oveT het algemeen te klein om iets te organiseren. Neem bijvoor beeld een jeugddienst. Als iedere (ADVERTENTIE) Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. gemeente er ééfi organiseert, is er aan zo'n dienst niets aan. Gewoon, omdat je ngipt,een.paarhna^'.jitt^e kerk zit En' zo hsti jé, niéêt za ken; Of de autochtone «befrólkip^ zo gélukkig Zal zijrï met een'regio nale samenwerking,betwijfel ik», Ma&r dat mag geen beletsel zijn ehi nair een, dergelijke.samenwerking te streven. Heeft u door de lijn, die u in Et ten-Leur hebt uitgestippeld, uw op volger niet voor êen voldongen feit geplaatst? Waarom? Hij hoeft toch geen kopie van mij te zijn. Het zou zelfs erg zijn, als dat het gevai whs. Mijn opvolger heeft legio mo gelijkheden. Hij krijgt, een zphge gemeértte, die de predikant een on gelooflijke vrijheid laat. Bovendien kan hij altijd 'terügvallen op een vobrtreffelijke organisatie. Er zit ten hier kerels, aan wie je iets kunt delegeren. Wijkouderlingen en kerkvoogdij werken voortreffelijk. Het zijn geen mensen aan wie je iets zolang moet uitleggen, dat je op laatst denkt, had ik het zelf maar gedaan. Eigenlijk zit ik nog te kort in Etten-Leur. Ik had nog best een paar jaar willen blijven. Waarom gaat u dan naar Rotter dam? Omdat ik zo'n kans niet meer krijg. Als ik daar nu niet begin, ben ik er straks te oud voor. Nu kan ik het nog, ik ben nu 35 jaar. Ik wil een jaar of acht in Rotter dam blijven. Niet langer, anders word ik als jeugdleider te oud. FRANS VAN MOURIK ALEXANDRIEë (KNP) De theologische studies van theologen ais Schillebeeckx, Hans Küng en Karl Rahner over Kerk en paus dom zijn wegbereiders voor het herstel der eenheid tussen de Or thodoxie en Rome. Dit schrijft het tijdschrift „Pantainos" van het or thodoxe patriarchaat Alexandrië. Wanneer de congregatie voor de Geloofsleer in. Rome, tegen deze theologen optreedt, dan betekent dit een gevaar van de eerste orde voor de dialoog Rome-Orthodoxie, aldus het blad. Zoals bekend hebben bovenver melde theologen alle drie moeilijk heden met Rome gehad. pïN'èVE (ADVERTENTIE) 'AP) De internationale bidweek voor de christelijke eenheid en aantal evenementen met zich meegebracht die tot nu toe in de «edenis van de kerk uniek zijn. St p f^11 ^"eks-orthodoxe aartsbisschop gepreekt in de kathedraal Pj< bij.^ New York, heeft de preek van een katholieke priester, heef»*'6 aa,nt*ackt getrokken in de oude calvinistische veste, Genève, e kardinaal John Heenan gepreekt in de protestantse Londen, de St. Paul. Htde wdWeek 'S' ZOa,s be'tend' georganiseerd door de te Genève leliiv "eltlraad val> kerken en het Vaticaanse secretariaat voor wulke eenheid. Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER De Helderse kot ter HD 17 „Zuiderkruis" is in de Syit in de Duitse docht omver getrokken door de 40 meter lange Katwijkse kotter „Maria Theresia". De vijf koppen tellende bemanning is gered. Zij bevinden zich aan boord van een Urker kotter, die zich op het ogenblik van het ongeluk toevallig in de onmiddellijke nabijheid bevond. Met de „Zuiderkruis" waren de mannen afgelopen maandag vanuit Den Helder vertrokken om onder de kust van Denemarken op schol en tong te gaan vissen. De bemanning van de kotter, die met zijn kiel op het water drijft, zal zo snel mogelijk terugkeren. Over de gebeurtenissen in de Duit se Bocht kon gisteren nog weinig worden gezegd, omdat de communi catie door atmosferische storingen nadelig wordt beïnvloed. Het onge luk gebeurde namelijk op het mo ment dat er een zware regen viel, hetgeen voor de Urkers het zoeken naar de overboord gesprongen man nen bemoeilijkte. Het zicht bedroeg iets minder dan een halve mijl. De „Zuiderkruis" heeft een lengte van 26 meter, is 6 meter breed en heeft een diepte van 3 meter. Het schip is eigendom van de 79-jarige reder W. Drijver in Den Helder, die gistermorgen Dm vijf uur door Sche- veningen Radio uit zijn bed werd ge beld en te horen kreeg dat zijn kot ter door een Katwijker was omge haald. De heer Drijver kon nog niet zeggen wat er verder gaat gebeuren. Het enige dat hij wil is dat het schip weer in de normale stand komt. De kans is groot dat een sleepboot uit Terschelling naar de plek van de omgetrokken kotter zal gaan om hem te lichten. VAN KAAP KENNEDY heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de NASA, gisteren met een „Thor-Delta"-raket een O.S.O.- kunstmaan gelanceerd, bestemd voor waarnemingen aan de zon. Het is de vijfde in de serie en heet dan ook „OSO-5". (OSO is een afkorting van Orbiting Sun Observatory). (ADVERTENTIE) .■fc 'i BONN (Reuter) De Westduitse minister van defensie, dr. Gerhard Schroder, heeft er in de Bondsdag op gezinspeeld, dat de overval op een wapendepot bij Lebach in Saarland wel eens het werk zou kunnen zijn geweest van uiterst linkse studenten. Volgens hem waren er op de uni versiteit van Saarbrücken, dat op 25 km van Lebach ligt, pamfletten ver spreid waarin op dergelijke acties werd gedoeld. In november j.l. had de regering in het parlement meege deeld dat groepen uiterst linkse stu denten in Berlijn, München en Saar brücken proberen lichte wapens in hóinden te krijgen. Minister Schroder verklaarde dat de veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt, maar dat men niet van elk wapendepot een fort kan maken. Bij de overval van maandag J.l. op de wapenopslagplaats bij Lebach werden drie parachutisten, die met de bewaking waren belast, gedood en twee ernstig gewond. De federale aanklager Ludwig Martin, die per soonlijk het onderzoek leidt, is voors hands van oordeel, dat de aanslag het werk was van gewone misdadi gers zonder politieke motieven. UTRECHT (A.N.P.) Twee ano nieme telefoontjes, waarin een man nenstem de politie meedeelde dat omstreeks zes uur een overval zou worden gepleegd op het AMRO-fl- liaal in het stadsdeel Kanaleneiland hebben de politie en het bankper soneel in Utrecht, alsmede de poli- tie-surveillance langs de grote auto wegen en rond de Oudenrijn een tijdlang in spanning gehouden. Het eerste telefoontje kwam om streeks vier uur op het hoofdbureau binnen, even later volgde een duide lijke herhaling. De politie hield re kening met de mogelijkheid dat het tijdstip van de overval juist zou zijn, maar de plaats onjuist en tipte voor de veiligheid alle banken. De politie stuurde extra-radiowagens op weg, terwijl ook de surveillerende motor rijders en uitzwermende recher cheurs bijzondere instructies kregen. De „alarmtoestand" werd omstreeks kwart voor zeven ingetrokken, toen van enige overval niets was geble ken. Ook vannacht is er rond de Utrechtse banken niets gebeurd. UW KIND VERWACHT HULP. Kijk, nu zijn er natuurlijk weer heel wat mensen die met een schee/ oog naar onze bouwvakkers gaan blikken. Maar dat moet ik toch af keuren. Zo'n geboortenpiek negen maanden na de bouwvakvakantie vind ik niet meer don normaal. Ga maar na. Wat zeggen wij altijd in die twee weken. Juist: „Het is bouwvakvakantie. Dus slacht weer," Bouwvader. Voorlopig zijn we dus nog niet van De Gaulle af. U hebt het gelezen. De „lange man" van Parijs blijft nog minstens tot 1972 op het Elysée. Een van de diepere oorzaken schijnt oen wedstrijd te zijn, die De Gaulle met onze eigen minister Luns is begon nen. Een race van „wie blijft het langst zitten". Nu heeft Vondeling wel ge openbaard dat huns zich in 1971 zou terugtrekkenmaar dat gaat op eert schijnbeweging lijken. De Gaulle: taai-taai-pop. Von Richard Nixon heeft onze krant gisteren nog een breed lachen de foto geplaatst. Tenslotte kan dat op een eerste werkdag in een nieuwe baan nog. Ik vrees wel dat de lach van Nixon steeds meer de kant op zal gaan van de smaak, die de citroenen van zijn vader hebben. Hij heeft trouwens de weledele heer Frank Shakespeare alt zijn pers- chef aangewezen. Binnenkort: „Sprookjes van Nixon bewerkt door Shakespeare". De politie van Tokio heeft een nieuw middel uitgevonden: de con tra-provocatie. Zevenduizend politie agenten zijn deze week in de uni- versiteitswijk van Tokto bezig ge weest om straatstenen uit de straten te breken. Straatstenen zijn de ltevelingiwa- pens van de studenten. De politie wilde hen gewoon vóór zijn. Dat lukte. Tenminste in de universiteits wij k. Laten de studenten nou andere straten gevonden hebben. En daar waren óók straatstenen. Nog 'n goede morgen. MERIJN DEN HAAG (ANP) De twee Scheveningse vissers, de 34-jarige matroos M. M. P. en de 36-jarige D. E., die werden verdacht van mishan deling van de 55-jarige machinist Ja. eobus Pronk, die aan de gevolgen ervan overleed, zijn door de Haagse politie op vrije voeten gesteld. Machinist Pronk werd zaterdag- morgen dood aangetroffen op de kotter UK 110, waarop de beide vis sers werkten. Pronk werkte in een visrokerij, tegenover de ligplaats van de botter, die gisteren weer zee koos. Ook zaterdag waren de beide vissers voor verhoor door de politie aange houden en vervolgens vrijgelaten. Ze werden maandag opnieuw in verze kerde bewaring gesteld. (Van onze redactie buitenland) BREDA Het prestige dat keizer Haile Selassie van Ethiopië het land waaraan koningin Juliana; prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus vanaf vandaag een officieel staatsbezoek brengen zich in de loop der jaren (vooral als bemidde laar) heeft verworven in de wereld, is even groot als de waarde die deze nu 71-jarige vorst voor zijn eigen land heeft en heeft gehad. Zijn groot ste verdienste kan de „stroomlijning' van Ethiopia's eenwording worden genoemd. (Ethiopië is een land met vele volken, talen (meer dan zeven tig!) en dialecten, die in cultuur en godsdienst gTote verschillen verto nen). Keizer Haile Selassie (hetgeen „instrument en macht van de drie vuldigheid" betekent) zorgde in zijn land voor vele hervormingen op po litiek, sociaal en economisch gebied. Sinds 1928, toen hij tot koning ge kroond werd. probeert hij al zijn volk uit zjjn isolement te halen. Dat resulteerde onder meer in de oprich ting van de, .Ethiopian Airlines". Toch is het Ethiopische volk nog zeer arm en onderontwikkeld. Slechts vijf procent van deze werkwillige, leergierige, enigszins achterdochtige en zeer nationaal denkende (aldus enige karaktertrekken) bevolking kan lezen en schrijven. Het gemid delde inkomen per hoofd van de on- geveeer 22 miljoen mensen tellende bevolking bedraagt per jaar 200 Ne derlandse guldens. Momenteel probeert Haile Selas sie, die in 1954 een officieel staats bezoek aan Nederland bracht, door inschakeling van radio en televisie bij het onderwijs het analfabetisme terug te dringen. Het grootste gedeel te van de radio- en televisiemarkt is in handen van Philips. Deze maat schappij heeft in de hoofdstad een bescheiden radiofabriek. Meer dan een bescheiden complex is er nog niet nodig, want de eerste recht streekse televisie-uitzending bijvoor beeld, gaat pas tijdens de aanwezig heid van de Nederlandse bezoekers de lucht in. Met de radio is het ai niet veel anders gesteld. De Nederlandse betrekkingen met Ethiopië dateren uit 1926. Aan het einde van de veertiger jaren werd in Addis Abeba voor het eerst een Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger geaccrediteerd. De econo misch betrekkingen werden echter pas goed aangehaald na het bezoek van Haile Selassie aan Nederland in 1954. De Nederlandse beleggingen zijn gestegen tot ongeveer 180 mil joen gulden. HVA International n.v. is, wat de Nederlandse beleggingen in het „Zwitserland van Afrika" betreft, veruit de belangrijkste pionier. In 1951 kreeg deze maatschappij een suikerplantage-concessie toegewezen in een moerasgebied, dat grensde aan de rivier de Awasj, op ongeveer 125 kilometer ten oosten van Addis Abe ba. De naam werd veranderd in HVA Ethiopia, de aanplant van suikerriet vergroot en in Wonji werd een fa briek neergezet. Nu beheerst HVA Ethiopia de nationale suikermarkt bijna helemaal, met een produktie van ongeveer 100.000 ton voor het seizoen 1969/1970. Het succes van HVA stelde deze maatschappij in staat enkele andere suikerfabrieken te openen. Met drie van die fabrie ken is HVA thans de grootste werk gever van Ethiopië. Het aantal per soneelsleden bedraagt ongeveer 6000 man. De groei van deze maatschappij met Philips en Shell behorend tot de „oudere" Nederlandse maatschap pijen in Ethiopië heeft nu al tot de verwachting geleid dat er binnen drie a vier jaar suiker uitgevoerd kan worden. Ondanks dit succes heb ben Nederlandse beleggers betrekke lijk weinig belangstelling voor Ethio pië, omdat het land zo ver weg ligt. De heer Prakken, directeur van HVA Ethiopia, meent echter dat Ethiopië op de lange duur „onbe perkte mogelijkheden" biedt aan Ne derlandse beleggers; vooral op het gebied van de landbouw, mijnbouw en industrie. De landbouw is daarbij het aantrekkelijkst omdat er voor Ethiopische produkten een uitste kend afzetgebied bestaat in het Mid den-Oosten. Keizer Heile Selassie ziet graag hoge buitenlandse gasten komen. Hij hecht grote waarde aan persoonlijke contacten met andere staatshoofden. Staatsbezoeken kunnen leiden tot toevoer van kapitaal en „know how" vooral in de vorm van beleggingen. En er zijn zoals gezegd vol doende mogelijkheden.

de Stem | 1969 | | pagina 7