Tsjechische regering bezorgd over onbehagen bij jeugd Smartegeld voor prins en prinses Amerika wil deel Y ietnamtr oepen terugtrekken Middengroepen weer „melkkoetjes" Kerk in beweging DEAN RUSK ONDERSCHEIDEN Nog geen licht in Venrayse moordzaak Felici en het protest Klompé: AVRO buiten boekje ft katholieken Nederland CAO-GRAFICI GOEDGEKEURD Wore lliiiiiiino VsJstói? - ZATOPEK NIET AF Wegens prostitutie Duits meisje (14) over grens gezet Toch oplossing in Rotterdams brandweerconflict Abba Eban: VREDESPLAN RÜSSEN VOL ZWAKHEDEN „Verkwanseld" Frankrijk biedt Maleisië Mirages aan Brede discussie in Utrecht over celibaatsvraag I )e^e|yc el TH-Twente en TNO gaan onderzoek naar luchtvervuiling houden DE STEM VAN ZATERDAG 18 JANUARI 1969 11 illltlllllllllllllllU: illllllllll'l (Door Dr. A. van de Weyer, o.f.m. cap.) Kardinaal Felici heeft in de Os servatore Romano gezegd, dat er in ie katholieke kerk geen plaats is voor rebellen en dat de kerkelijke wetten aan de gelovigen het recht ontzeggen om te protesteren tegen beslissingen van de bisschoppen en de paus. Misschien heeft hij wel gelijk wat lijn verwijzing naar de kerkelijke wetten betreft: het zal inderdaad moei lijk zijn in de codex een canon m te wijzen, waarop men het recht m protest kan baseren. Maar heeft lijj ook gelezen wat in het oude tes tament staat geschreven over de pro- jeten, die, zelf geen ambtsdrager, te gen de gevestigde structuren van de joodse godsdienst protesteerden en daarbij de steun van Jahweh in de rug hadden? En heeft hij op zich laten inwer ken, wat de kerkgeschiedenis ver meldt over het optreden van een Katherina van Siena, die zich eer biedig maar krachtig verzette tegen het besluit van Gregorius de Elfde I om in Avignon te blijven, terwijl Rome hem nodig had, en die hem I door haar protest tot andere gedach ten wist te brengen? En is hij wellicht vergeten wat het concilie in de constitutie over de kerk zegt van het recht der leken, om van hun gelovig inzicht te ge- I tuigen, ook wanneer dit van het in zicht der herders verschilt? „De le- I ken zijn, naar de mate van hun ken nis, bevoegdheid en bekwaamheid I gemachtigd en meermalen zelfs ver plicht, hun mening uit te spreken in aangelegenheden die het welzijn van ie kerk aanbelangen. Dit dient altijd tc geschieden met waarachtigheid, bmoed en voorzichtigheid, in eerbied ren liefde voor degenen, die krach- las hun ambt in de persoon van Christus optreden." Natuurlijk zijn wij het met kardi naal Felici eens, dat de gelovigen zich niet lichtvaardig in de profeten mantel mogen hullen en dat hun pro test op goede bijbelse argumenten gegrond zal moeten zijn. Eceneens, dat het eerbiedig ge- tracht moet worden en dat het niet ontslaat van de plicht, om definitieve beslissingen van het kerkelijk gezag Ie aanvaarden. Maar wij blijven ook vasthouden w de concilie-uitspraak, dat de herders aan de leken „de rechtmatige JflJieii, die aan allen in de tijde- maatschappij toekomt, bereid- ij dienen toe te kennen". IVan een onzer verslaggevers) Haag - De AVRO heeft Het misnoegen van minister »mpé op de hals gehaald. Ue minister is het helemaal "teens met de handelwijze van «a» omroep, welke Toon Her- Jj»s dinsdag j.l. tien minuten ,!«-*ndtifd gaf om zijn carna- aisaeunen te lanceren. .tijdens haar periodieke verga- n v™met de best"ren van NRG dal i 'lee" dc minister gezegd over de bewuste uitzen- uit "tl He amuse- aentswereld hebben bereikt. Was van mening dat het op- Men '«den leclame van Toon een duidelijke Mhappij) voor zijn platen (maat- De was. wioister heeft de besturen NRU wet deze klachten volstrekt het m:;v.,en ^TS gezegd dat zij ever .in' verzocht hen zich eze materie te beraden. 'n VlerhnH rooms katholieken M'ijdbare IÏÏ voortvloeit uit de 'euze houding van de 20 sehfitftlfdsi! rooms-katholieken, Eestreden bebben altijd geloof en u„r. verdediging van hun 50lt Weer r|.„ m™eren zich er dan «tenstig erf"„ailderen om hun gods- "'6t-kathoiLVi,a'ore R°mano valt de 0Sl^t zjj j e commentatoren aan '°°Ws-kathniinb~Wlk^e'ing van het ^erdraaid m Nederland godsdienst] SP ven en zelfs het Se dat telt" hlervan - „het negeren. (Van onze redactie buitenland) PRAAG. De federale Tsjechoslowaakse regering heeft het incident rond de zelfmoordpoging van de Tsjechische student Jan Palaeh hoog opgenomen. De federale regering stuurde Evzen Erban, voorzitter van het nationale front, en Stanislav Razl (premier van de Tsjechische regering naar een gebouw op het Gorkyplein in Praag, waar zij bespre kingen gevoerd hebben met studentenleiders. Studenten in Praag hebben giste ren een brief openhaar gemaakt, die Jan Palaeh hij zich gehad zou heb ben, toen hij zichzelf in brand stak. In de brief staat dat een „groep vrij willigers" besloten heeft „een voor een zelfmoord te plegen om het volk, dat zich op de rand van de wanhoop bevond, wakker te schudden". Er zou zijn geloot en „ik was de eerste die door het lot is aangewezen". Er zou ook al een volgende zelfmoordpoging zijn aangekondigd voor 21 jannarl. De voornaamste beweegreden van de groep was een eind te maken aain de censuur in Tsjechoslowalcije en het verbieden van de krant „Zprav- die", die door de Russen wordt uit gegeven. Er is sprake van dat de groep 15 leden zou hebben. De mi nister van onderwijs, Vilibald Bezdi- cek, heeft op een bijeenkomst van rectores van Praagse universiteiten de daad van Jan Palach gekenschetst als „tragisch". „De regering", zo zei hij, „was van plan de zaak te bespre ken". Jan Palach intussen zou buiten le vensgevaar zijn. Hij staat onder be handeling van dr. Dolezalovad, een specialist op het gebied van' brand wonden, die heeft verklaard dat Pa lach „ernstige brandwonden heeft opgelopen, maar dat het niet hele maal uitgesloten is dat hij in leven zal blijven". Kolonel Emil Zatopek, oud-Olym pisch kampioen, is overgeplaatst naar een andere functie in het Tsje choslowaakse ministerie van lands verdediging. Ontkend werd dat Za topek, die heftige kritiek uit Moskou had moeten verdragen nadat hij aan merkingen had gemaakt op de be zetting van Tsjechoslowakije, was ontslagen. In een open brief, gepubli ceerd in Tsjechoslowakije, werd ge steld dat Zatnpek ontslagen was van zijn functie op het ministerie. De schaker Ludek Pachman had de brief geschreven. Een vertegenwoordiger van het ministerie van defensie ont kende nadrukkelijk dat Zatopek was ontslagen. „Zelfs in westerse lan den", zei hij, „komt het voor dat mi litairen naar andere functies worden overgeplaatst zonder dat nadere bij zonderheden worden bekendge maakt." In zijn rede voor de plenaire ver gadering van het centrale comité van de Tsjechos'owaakse communistische partij heeft Alexander Dubcek ge sproken over de politieke situatie in land en partij. Andere onderwerpen van de rede waren de federalistische problemen en de economische ont wikkeling. De eerste vergadering werd niet volgens plan beëindigd, naar men aanneemt naar aanleiding van de zelfmoordpoging van Jan Pa lach. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Een 14-jarig meisje uit Keulen is door de Arnhemse po litie aangehouden omdat zij in het „spijkerkwartier" prostitutie bedreef. Het meisje verdiende met „tippe len" gemiddeld 600 gulden per nacht. Haar „beschermer", voor wie de helft van het bedrag was, een 23-jarige Arnhemmer, is eveneens door de po litie aangehouden. Het meisje is na verhoor door de Arnhemse politie over de grens gezet en overgeleverd aan de Duitse po litie. Zij zou naar Parijs vertrekken om daar nog meer te „verdienen". Het meisje ze heeft geen moeder en haar vader zegt niets van haar doen en laten af te weten is in een zie kenhuis voor onderzoek opgenomen. Men verwacht dat het kind in een inrichting zal worden geplaatst. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM In Rotterdam is gisteren een gesprek begonnen tus sen het college van hoofdlieden van de vrijwillige Rotterdamse brand weer, burgemeester en wethouders en de directeur van de brandweer. Gesproken is over de moeilijkheden die tussen beroeps- en vrijwilligers zijn gerezen. Het resultaat van het onderhoud gistermorgen was, dat de hoofdlie den inspraak zullen hebben in het tot stand komen van de nieuwe structuur van de brandweer. Er zal naar worden gestreefd voor 1 april a.s. gereed te ziin met de reorgani satie. B. en w. van Rotterdam rekenen er op, dat dat opnieuw een beroep kan worden gedaan op die vrijwilli gers voor wie binnen de nieuwe brandweerstructuur een passende functie beschikbaar is. -tvmebbmengij-c - SCHOENFABRIKANTEN en werk nemersorganisaties in de schoenin dustrie hebben overeenstemming be reikt over een nieuwe c.a.o. Er zijn de volgende verbeteringen in opge nomen: loonsverhoging van 6V2 pet., hogere overwerktoeslag, 1 dag lan ger vakantie en beter pensioenrege ling. (VERVOLG VAN PAGINA 1) „Dat bestrijd ik", roept dr. Arning. Het smartegeld dus: Ter zitting blijkt, dat daarover sinds de publika- tie in de gewraakte artikelen in no vember door partijen druk onderhan deld is. Dr. Parn en dr. Rabe waren namens prins Bernhard en prinses Irene begonnen met een half mil joen mark. Dr. Arning en dr. Labin daarentegen boden geen cent. Via de afdalende trap van 200.000 mark was men uiteindelijk op 100.000 mark ge komen. Dr. Rabe daarover vrijdagmiddag: „Dat vonden ik en mijn confrère een mooi bedrag. In die dagen was de kwestie Biafra op zijn hoogtepunt. Een dergelijke gift zou veel indruk gemaakt hebben". Maar de raadsheren van Welt en Sonnabend bogen het hoofd niet. Zo kwam het dat het beslissende oordeel in de mond van rechtbankpresident Engeischall werd gelegd. De eerste eis van 500.000 mark is naar zijn oordeel ronduit astrono misch en met die van 100.000 mark lijkt hij ter zitting ook moeite te hebben. „Het hoogste smartegeld, ooit ln Duitsland uitbetaald, is 30.000 mark geweest", recapituleerde hij uit het hoofd. Als de heren van de tegenpartij er als de kippen bij zijn om te verzeke ren, dat zij de bepaling van de hoogte van het eventuele smartegeld graag aan de president zullen overlaten, bepaalt de president nogal onver wacht de uitspraak op dezelfde mid dag 2 uur. De behandeling heeft dan Drecies 36 minuten geduurd. Om klokslag twee uur doet recht bank-president Engeischall „In naam des volks" uitspraak. 50.000 mark schadevergoeding voor prins Bern hard en hetzelfde bedrag voor prin ses Irene, plus 4 pet. rente. In het eerstvolgende nummer moet „Neue Welt" in vette letters afdrukken, dat niet meer gepubliceerd zal worden over een eventuele voorechtelijke zwangerschap van prinses Irene en dat in totaal 100.000 mark aan smar tegeld is opgelegd wegens aantasting van de persoonlijke sfeer. Vreemde bijkomstigheid is, dat prins en prinses ieder een zesde deel moeten betalen van de proceskosten, die bij elkaar 12.000 mark hebben belopen. Daarvan begrijpt niemand iets in het Hamburgse paleis van justitie. Overigens is volgens een deskun dige de kous niet af. „Welt am Sonn- abehd" heeft zich niet voor niets laten verdedigen door de huisadvo caten van Springer en „Der Spiegel", zegt hij. „Beide bladen weigeren te erkennen, dat perspublikaties vol gens de letter van de wet geestelijk letsel kunnen veroorzaken, waarvoor smartegeld kan worden gevraagd. Bij de Hoge Raad in Karlsruhe ligt een dergelijk geval op definitieve ju risprudentie te wachten. De uitslag kan nog jaren duren. Er is in Duits land op dit gebied 'n vervelende leem te. De uitgeefster van „Neue Welt" zal daarvan zeker profiteren, om in be roep te gaan desnoods tot aan de Hoge Raad toe". mm (Van onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON Ellsworth Bun ker, de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam en de' Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, Creighton Abrams, hebben gisteren met presi dent Nguyen Van Thieu overlegd over terugtrekking van Amerikaanse troepen en een mogelijk staken van het vuren in het kader van het door breken van de impasse bij het vrc desoverleg in Parijs, dat vandaag wordt hervat. Verwacht wordt, dat binnen 2 maanden 20.000 a 50.000 A- merikaanse militairen uit Vietnam zullen worden teruggetrokken. Bij de bespreking waren ook aan wezig president Nguyen Cao Ky en de minister van buitenlandse zaken Tran Tsjanh Thanh. Gesproken is on der andere hoe teruggeslagen zou worden ais de Vietcong tijdens de onderhandelingen in Parijs Saigon zou aanvallen. „In andere woorden", aldus een Amerikaanse woordvoer der, „zou dit de automatische her va t- (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft in Tel Aviv de Russische voorstellen voor een regeling in het Midden-Oosten een plan voor „etap- pegewijs ontmantelen van Israël" ge noemd. Het zit vol zwakheden, tegenstrij digheden en onduidelijkheden, zei hij. Als het zou worden uitgevoerd „zouden op enige kilometers afstand nu Arabische kanonnen en tanks staan". Twee rechtse Libanese politici, die deel uitmaakten van de nieuwe rege ring die premier Rasjied Karami had gevormd, hebben binnen een dag verklaard zich uit het kabinet terug te trekken. Het besluit zou genomen zijn omdat er een partij is uitgeslo ten van deelname aan de coalitie regering. ROERMOND (A.N.P.) De 24- jarige jongeman, die uit het psy chiatrisch ziekenhuis St.-Servatius in Venray was ontsnapt en wiens op sporing van groot belang werd ge acht in het kader van het onderzoek naar de moord, drie dagen geleden, op de 26-jarige verpleegster Hermine van der Vorst uit Venray, is aan gehouden en naar St.-Servatius te ruggebracht. Naar wii van de officier van jus titie vernemen is de man uitvoerig door de politie verhoord Tijdens dit verhoor is uit niets kunnen blijken dat hij ook maar iets met de moord uitstaande heeft gehad, aldus de of ficier van justitie. De werkelijke moordenaar is intussen nog niet ach terhaald. ting van de bombardementen op Noord-Vietnam zijn Amerikaanse en Noordvietnamese autoriteiten hebben gisteren in Pa rijs een serie van drie tafels geïn specteerd en goed gekeurd die ge bruikt zullen worden tijdens de vre desbesprekingen. Omdat de tafels te lang waren, werden zij met instemming van de Amerikanen en de Noordvietname- zen diagonaal in de zaal geplaatst. Verwacht wordt, dat de Amerikanen door de ene deur van de zaai zullen binnenkomen en de Vietcong en Ha noi door de andere. Het is nog niet bekend hoe de delegaties zullen gaan zitten. In Saigon is de reactie op de her vatting van de Parijse conferentie in het algemeen gunstig. Sommige re geringsfunctionarissen zeiden echter te vrezen, dat Saigon „verkwanseld" zou worden. De radio van het Natio nale Bevrijdingsfront heeft de over eenstemming in Parijs zonder com mentaar gemeld. Wel werd gezegd dat het akkoord bereikt was „met in stemming van de vertegenwoordigers van het Nationale Bevrijdingsfront." In Vietnam zijn twee Amerikaanse bevoorradingsschepen op een rivier 15 km van de gedemilitariseerde zo ne door mijnen tot zinken gebracht. Vijf matrozen kwamen hierbij om bet leven en vier werden gewond. Bij zuiveringsacties bij Da Nang zijn vier mariniers gedood. DR. IR. TH. TROMP, vice-president van n.v. Philips, is gekozen tot voor zitter van het NAVO-adviesorgaan, dat de NAVO-conferentie van natio nale directeuren voor de bewapening moet adviseren over betere samen werking op het gebied van onder zoek, ontwikkeling en produktie van de bewapening en andere uitrusting voor de strijdkrachten. PRESIDENT JOHNSON heeft vijf Amerikaanse diplomaten, onder wie William R. Tyler, de ambassadeur in Den Haag, benoemd tot beroepsam bassadeurs. Dit is de hoogste rang in de Amerikaanse buitenlandse diensi IN PARIJS zijn gisteren kort na elft aar bomaanslagen gepleegd op het kantoorgebouw van de glasindustrie Boussoiscouchon-Neuvesel en de wo ning van Antoine Riboud, directeur van die maatschappij. De woning werd ernstig beschadigd. Niemand werd gewond. De glasfabriek is be trokken bij een grote fusiestrijd. HET PASSAGIERSSCHIP „Carma- nia" van de Cunard Cruise Line is gisteren vlotgetrokken van de klip bij de Bahama-eilanden, waar het zondag was vastgelopen. De 471 pas sagiers waren donderdag op de Itali aanse „Flavia" overgebracht, die her naar Miami heeft vervoerd. EEN OPINIEPEILING in Frankrijk heeft uitgewezen dat er meer Fran sen zijn die sympathiseren met Is raël dan met de Arabische landen. Een meerderheid keurde echter de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet af. Tijdens een receptie op het minisle rie van buitenlandse zaken in Wash ington heeft president Johnson af scheid genomen van zijn minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Rusk werd bij deze gelegenheid onder scheiden met de Vrijheidsmedaille met bijzondere lof. Dit is de hoogste burgeronderscheiding in de Verenig de Staten. Johnson beschreef Rusk als een man die door zijn werk „hui- zehoog boven alles heeft uitgesto ken". Rusk dankte met tranen in de ogen. AMSTERDAM (ANP) Het een. traal bureau voor de Grafische Be drijven deelt mede dat partijen, be trokken bij de collectieve arbeids overeenkomst voor het grafisch be drijf (de z.g. technische c.a.o.) en de c.a.o. voor de chefs overeenstemming hebben bereikt over nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomsten, welke zullen ingaan op 27 januari a.s. Overeengekomen is een loonsver hoging van 6% procent en, ingaande juli a.s., een spaarloon van 1 procent. Enkele andere belangrijke punten uit de contracten zijn: de vakantie wordt me', 1 dag uitgebreid en er komt een minimum-vakantietoeslag van f 540,- voor 23-jarigen en ouder. De rege ling bij ontslag wegens fusie, liquida tie en reorganisatie zal worden voort gezet, evenals de betaling van een werkgeversbijdrage voor bepaalde vakbondsactiviteiten. Een afspraak is gemaakt over arbeidstijdverkorting van een kwartier per dag per 1 fe bruari 1970. Bij deze beide c.a.o.'s zijn ongeveer 40.000 werknemers be trokken. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Frankrijk heeft Ma leisië aangeboden Mirage-straalja gers te leveren voor de verdediging in het geschil van dat land met de Philippijnen. Frankrijk zon, aldus de Londense Daily Mail, alle Mirage-on- derdelen en service-faciliteiten heb ben aangeboden, die zijn vrijgeko men na het wapenembargo dat pre sident De Gaulle tegen Israël heeft afgekondigd. Volgens welingelichte kringen 111 Londen zou premier Abdel Rachman van Maleisië vandaag naar Parijs vertrekken voor onderhandelingen met de Franse regering over de aan koop van Mirage-straaljagers. Aan vankelijk zou Maleisië straaljagers van Engeland krijgen, maar het had slechts een aanbod gekregen voor verouderde Hawker Hunters. (Van onze correspondent) UTRECHT Enkele leden van de parochieraad van de Utrechtse sfu- dentenparochie hebben een discussie stof over het priestercelibaat opge steld, waarin zij in populaire vorm de achtergronden van deze kwestie belichten. De discussiestof is gebaseerd op wetenschappelijke studies, die in on» land en daarbuiten zijn verschenen, maar niet binnen het directe bereik van de studenten liggen. De celibaatskwestie wordt belicht vanuit historisch, juridisch, theolo gisch en maatschappelijk standpunt. De samenstellers van de discussiest.u hopen, dat zij de gesprekken over de ze moeillijke zaak op gang kunnen brengen. Het is geenszins nun bedoe ling definitief stelling te nemen ten aanzien van het priestercelibaat (Van een onzer verslag gevers) UTRECHT Voor het ver krijgen van een extra belas tingopbrengst dit jaar wor den de middengroepen voor de zoveelste maal als melk koetje gebruikt en dat is wat de Unie van Beambten en Hoger Personeel (Unie B.H. P.) de minister van Finan ciën kwalijk neemt. De mi nister gaat naar het oordeel van de organisatie volkomen voorbij aan de onrust die onder de werknemers in de middengroep is ontstaan door het achterwege blijven van een aanpassing van de belastingtarieven aan de op getreden inflatie. De belastingvrije voet werd voor 1969, mede als gevolg van de invoering van de BTW, met 600 gulden ver hoogd. De Unie BHP meent dat de middengroep daarvan niet profiteert. Deze zelfde middengroep wordt nu voor 1969 nog eens extra belast met een aanzienlijke verho ging aan belasting op bijzon dere beloningen. He linie BHP neemt het Fi nanciën voorts kwalijk, dat voorbij gegaan is aan het feit dat als gevolg van po litieke maatregelen de ver hoging van de premiegrens AOW/AWW en de stijging van gemiddeld 15 procent voor de particuliere zieken- huiskostenverzekering reeds voor 1969 een aanzienlijke aanslag wordt gepleegd op het besteedbare inkomen van de middengroep. Terug gave als gevolg van te veel betaalde loonbelasting door bijvoorbeeld aftrek voor buitengewone lasten zal eerst eind 1970 begin 1971 plaatsvinden. „Wanneer wordt het de ver antwoordelijke instanties voor dit opportunistische be leid ten koste van de mid dengroep eens duidelijk dat men een onrechtmatige aan slag pleegt op een bepaalde categorie van de hevolking in Nederland", zo vraagt de Unie BHP. „Is het democra tisch om het beleid af tt stemmen op de grootste groep van de bevolking en een minderheid in het ver domhoekje te plaatsen? Moet soms de middengroep ook de straat op om met spandoeken te protesteren tegen de regelmatige aan slag op hun positie aldus de Unie BHP. „Wij hadden een Zalig Uiteinde en wij eisen een Gelukkig Nieuwjaar." Dit is de wens van de Nederlandse Vakbeweging, tenminste zoals de ka tholieke en prot. christelijke werk geversverbonden die afdrukten in hun blad „De Werkgever". „Dat zalig uiteinde ging over ons lijk en een gelukkig nieuwjaar moe ten we wel in de prijzen doorbere kenen," (hóór ik een werkgever al zeggen). Het Bisdomblad Breda onthult een reactie op een brief van het paro- chieberaad Ginneken, waarin gespro ken werd over de „pastores". Een bezwaarde lezer(es?) liet weten dat het toch wei te ver ging om op deze manier zomaar in Ginneken de vrouw in het ambt te laten opdui ken. Je moet het ook maar weten, dat „pastores" niet een vrouwelijke pas toor is, maar de meervoudsvorm van pastor. De pastores zijn dus de ver zamelde pastoors en kapelaans. Het is natuurlijk wel een vreemde zaak dat men, nu we na verwoede gevechten het Latijn uit de liturgie hebben gebannen, zo'n gemoderni seerd college van zielzorgers de La tijnse naam „pastores" geeft. Prof. B. Delfgaauw: „Dag LBJ. We zullen op 20 januari al die borden overschilderen." De mannen van onze redactie bui tenland zijn er, helemaal op eigen houtje en exclusief voor deze krant, achtergekomen waarom dat geharre war op de Vietnam-vredesbesprekin- gen in Parijs ovei de vorm van de onderhandelingstafel en over de plaatsen zo verschrikkelijk lang heeft geduurd. En als u weet hoe zwijg zaam diplomatieke zegslieden door gaans zijn, beseft u de grote waarde van deze primeur. Het moeilijke punt bij de onder handelingen is geweest, dat de drie mannelijke delegatieleiders die van Amerika, Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam alle drie naast de vrouwelijke delegatieleider van het Nationaal Bevrijdingsfront, mevrouw Ngoeyen Thi Binh aan tafel wilden zetten. Nu wilt u natuurlijk nog weten hoe de strijd om de tafelplaats is bijge legd. De nieuwe Amerikaanse on derhandelaar Cabot Lodge, die in de plaats van Harriman komt heeft te kennen gegeven dat hij net zo graag tegenover mevrouw Thi Binh zit. Hij is nogal ijdel en ervan overtuigd dat hij toch het meest bij deze tafeldame in de smaak zal val len. Ca-bot vangen (Ngoejen Witz!) Het stond er, zwart op wit. Woor den van de Bredase KVP'er L. van Banning: „Ik geloof dat het chris tendom je noodzakelijk tot een pro gressieve beleidsvoering brengt." -Ij- Bijgeloof! Eén ding, vrienden en vriendin nen! Het leven, zo bedacht ik me gisteren bij mijn vierde kop koffie, is net een Mao-griep virus: onbere kenbaar en koortsverwekkend. Daar weten ze in Nashville, een plaats in het verre Tennessee meer van. Daar is, zo berichtte AP gisteren, het ste delijke programma tot geboortenbe- perking sterk in zijn activiteiten be knot, omdat er drie employés van de kliniek voor gezinsplanning ontslag hebben genomen. De reden: zij wa ren in verwachting. En dan mag het maandag weer 50 voor de baas zijn, voorlopig is het 20 voor ons. Prettig weekeinde! MERIJN. ENSCHEDE Het instituut T.N.O. en de Technische Hogeschool Twen te gaan samen een landelijk weten schappelijk onderzoek verrichten naar de bestrijding van luchtveront reiniging door auto's. Het onderzoek zal enige jaren in oeslag nemen en het is de bedoeling, dat met het resultaat van deze weten schappelijke arbeid de vervuiling van de lucht belangrijk wordt te ruggedrongen. In het kader van het onderzoek zal het T.N.O. de motorische kant van de zaak voor zijn rekening ne men. Aan de Technische Hogeschool Twente zou een team zorgen voor de chemische inbreng in het onderzoo'-

de Stem | 1969 | | pagina 9