Gegijzelde bid biedt t reek igheid Vlissinger en het recht m Puzzelreis '68-'69 Uiterste middel tegen o nwillige veroordeelden Prof. Maltha niet eens met confrontatie telegram aan de paus harmante straatcomediante sjechen gezonder na invasie A L I Hl B E H N I Nixon zet „negers achteruit5 h klasse Dwangsom Dreigement I Gijzeling is een uiterste middel. Welke zijn dan die andere? Als ik teroorcieeld wordt tot betaling van ren bedrag van bijvoorbeeld 1000 uiden, en ik ben zo onverstandig i het vonnis niet na te komen, pji kan mijn tegenpartij beslag leggen op mijn spullen, een huis, een auto, inboedel enz. Hij kan die laten verkopen en zo komt hij aan ;Zijn trekken. Niet afschaffen Strenge regels Alimentatie .Mildering in klimaat ten aanzien, van conservatieven Hervorming Italiaanse universiteiten PW" OPRUIMING een tapijt hetwelk u nimmer verslijt Fair play Witboek nieuwe katechismus gereed Nieuwe voorzitster vrouwenbond Rv.dA. DS. ABERNATHY: Oostduitse campagne moet „haat tegen westen versterken" ZUID-HOLLAND DE STEM VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1969 ft praktische werkzaamheden naast ontvangt men een IDit salaris klimt geregeld op Iverbonden aan de hogere Ide salarisverhoging per lvan 6%. De AOW-premie jte komen dienden 1 januari reikt en in het bezit te zijn van h#t |loma denken te behalen. eeftijdsgrens 26 jaar. Ht-accountant (ongeveer 3y2 jaar lUienen een schadevergoeding, ervulde dienstjaren, te betalen. Jkend toelatingsonderzoek, |30 of 31 januari 1969 te Utrecht. I mogelijk, bij de voorzitter van I Breestraat 18 te Leiden, I ngen zijn te verkrijgen. ièrevorming) is in onze happij noodzakelijk. riaatschappelijke. politieke en r een goede spreek- en uitdruk- op anderen nemen. I, in grote en kleine bedrijven een goede spreekvaardigheid. gen is ^onontbeerlijk lagen. vier maanden durende avond leiding van goed getrainde en ichten vrij, onbevangen en doel- 'adio en tv op overtuigende wijze >ndelinge lessen van Rhetoric? p worden gedoceerd.nodigenwij en bij te wonen te: dinsdag 21 januari in restaura»' 16 januari in het ORANJEHO Ianuari in rest. DE BLAUWE VO rant DE LANDBOUW, Markt 38. in café rest. DE BRASSERIE [oensdag 22 januari in Gebouw E® ri in Hotel GODERIE, Spoorstr. ri in Hotel MONOPOLE, K. Kerk" restaurant VOSKENS, Heuvel 5 i in Hotel DELTA, C. Buskenssto |:i in Hotel DE TWEE KOLOMM® aanvang20.00 u"L (Van onze juridische medewerker) DEN HAAG Van oktober vorig jaar tot vorige week donder- heeft de Vlissingse ex-melkslijter Jan Koole (63) in het huis van bewaring te Middelburg gezeten. Niet als gestrafte, ook niet b voorlopige hechtenis, maar als gegijzelde. Wat was er aan de hand? Eén jaar of tien .geleden verkocht Koole aan twee Domburgse aannemers een stuk grond. Er werd 5en voorlopig koopcontract getekend, dat binnen een bepaalde tijd ioor het notariële contract moest worden gevolgd. Die tijd ver- itreek zonder dat die notariële akte werd opgemaakt. Er kwamen 3g een paar complicaties bij, maar Koole meende dat hij nu niet eer aan het voorlopig koopcontract gebonden was. De beide aannemers dachten er anders over, begonnen een procedure >oor de rechtbank in Middelburg, maar Koole kreeg gelijk. De aan- iemers zochten het hoger op, bij het hof in Den Haag. Ook daar deden ich een paar complicaties voor, maar uiteindelijk kregen deze keer de innemers gelijk: Koole werd veroordeeld om het notariële koopcontract snog te tekenen. De zaak is zelfs voor de Hoge Raad geweest, maar 3k daar viel zij voor Koole ongunstig uit. Desalniettemin bleef Koole ■ejgeren. Te langen leste hebben de beide aannemers, Vreeke en De 'agter, naar een laatste redmiddel gegrepen: zij hebben Koole laten jjzelen in de hoop dat hij door dit pressiemiddel eindelijk zijn hand- iekening onder de akte zou zetten. Een gijzelaar is geen gevangene, maar de deur gaat wel op slot. Kan dat zo maar? Kan iemand die veroordeeld is en daaraan niet voldoet, zonder jmeer op verzoek van de tegenpartij in het cachot gezet worden? Om te beginnen: nie mand kan zo maar gegijzeld wor den. Er is een vonnis van de rech- I ter voor nodig, en de rechter mag I dat alleen geven in een beperkt lantaf gevallen. De gijzeling moet men zien ais een indirect dwang middel om iemand die tot een be paalde prestatie veroordeeld is en die weigert daaraan gevolg te ge ven, te dwingen het vonnis na te komen. Het is een uiterste middel, dat jnaar zelden gebruikt wordt, maar geen enkel rechtssysteem dat zich- [elf respecteert kan er in die zeid ame gevallen buiten. Zonder dit jiiddel zou menig veroordeelde een vonnis aan zijn laars kunnen lappen. Betgeen niet wil zeggen, dat het al- lijd een probaat middel is. Het Dom- ïrgse geval bewijst dit wel. de veroordeling vorder en krijg, dat ze toch moeten optreden, dan heb ik niets aan een beslag op de dure dingen van die kerels en geen deur waarder of politieman kan met hun sterke arm enig geluid uit hun ke- t len of uit hun gitaren krijgen. Der gelijke prestaties kunnen alleen in direct worden afgedwongen en een van de indirecte dwangmiddelen uit ons recht is de gijzeling. Het andere is de dwangsom. In het gegeven voorbeeld vraag ik aan de president van de rechtbank een veroordeling van de jongelui om in mijn etablissement op te treden en tevens de veroordeling om voor het geval ze het toch niet doen, mij de som van laat ik zeggen twee ton te betalen. Die twee ton zijn dan de dwangsom. Die dwangsommen zijn doorgaans aan de hoge kant. Anders verliezen ze hun effect als dreigement. J Naast het beslag is er nog de Iterke arm, waarmee men een von nis kan laten uitvoeren. Wanneer |k bijvoorbeeld veroordeeld ben om mijn huis te ontruimen, kan mijn jegenpartij de hulp van deurwaar der en politie inroepen en die zetten mijn spulletjes en mijzelf gewoon op straat. Maar er zijn gevallen waarin geen peslag en geen sterke arm helpen. Stel bijvoorbeeld dat ik eigenaar [ben van een groot vermaak- en pretcentrum en dat ik voor een be paalde avond een wereldberoemde jeatgroep heb gecontracteerd. Op het laatste moment komt er iets tus sen en de jongelui willen wegblij- Iven. Wanneer ik dan in kort geding In het gegeven voorbeeld zou ik ook gijzeling hebben kunnen vra gen, omdat het hier gaat om een hoogst persoonlijke prestatie van de jongens. Maar ik zou aan gijzeling erg weinig gehad hebben. Immers, na de avond van het grote feest heb ik er niets aan wanneer de jon gelui dan wel in mijn zaak zouden willen optreden. Dat ligt heel anders in een geval als het Domburgse. De beide aan nemers Vreeke en De Pagter heb ben wel degelijk belang bij leve ring van het stuk grond, ook nu er al tien jaar voorbijgegaan zijn se dert het voorlopige koopcontract. Uiteraard tegen de in 1958 overeen gekomen prijs. De waarde van de grond schijnt namelijk intussen fors gestegen te zijn. En de enige ma nier waarop de eigendom van die grond van Koole op de beide heren kan overgaan, is de handtekening van Koole onder de notariële koop akte. Om die handtekening te krijgen, stonden hun krachtens het vonnis twee middelen ten dienste: de dwangsom of de gijzeling. Door gaans heeft het dreigement met een van beide middelen wel tot gevolg dat „vrijwillig" aan het vonnis wordt voldaan. Maar als de ver- óórdeelde een lange adem heeft, ligt dat anders. Het Domburgse geval heeft nogal wat kritiek uitgelokt. Er is in dit verband gesproken van het „bar baarse, uit de middeleeuwen stam mende" instituut van de gijzeling, dat zo spoedig mogelijk uit ons recht zou moeten verdwijnen. Toegegeven moet worden dat het zeer hard aan komt gegijzeld te worden, vooral wanneer men meent dat men vol strekt in zijn recht staat, en dat de rechter zich vergist heeft. Op zich genomen is dit laatste niet uitge sloten. Ook rechterswerk blijft men senwerk, maar als de rechter een maal het laatste woord gesproken heeft, is er in een rechtstaat nu een maal geen enkele legale weg meer om onder dat oordeel uit te komen. Voor ons recht zou het een stap achteruit zijn ais de gijzeling zou verdwijnen. In Frankrijk bijvoor beeld is de gijzeling zo goed als af geschaft, maar men roept er luid om de wederinvoering. Er zijn nu eenmaal de prak tijk wijst dat uit heel wat men sen die proberen de goederen, waar op een schuldeiser verhaal zou kun nen uitoefenen, te verdonkeremanen door ze op naam van een ander te stellen. De spullen staan dan op naam van een vrouw of van een vriend, maar de man heeft er in feite nog alles en nog wat. De deur waarder die beslag komt leggen, kan er niet aankomen, en de schuld eiser zou dan zelfs met een vonnis niets tegen de man kunnen uitrich ten. Gijzeling heeft dan doorgaans tot gevolg dat er wèl geld op tafel komt. Gijzeling is aan strenge regels on derworpen. Ze kan niet voor iedere schuld worden opgelegd, maar al leen in gevallen die uitdrukkelijk in de wet zijn genoemd. Tegen een voorgenomen gijzeling kan men verzet aantekenen bij de president van de rechtbank, en die zal dat verzet altijd gegrond verklaren, wanneer de man aantoont dat hij onmogelijk aan de veroordeling kan voldoen. Ook heeft gijzeling niets met strafrecht of misdrijf te ma ken. Een blanco strafregister blijft na de gijzeling even blank als te voren. Wei moet de gijzeling worden on dergaan in een huis van bewaring, maar het regime voor een gegijzel de is daar heel anders dan voor iemand die een delict op zijn kerf stok heeft. De gegijzelde mag nooit met de gevangenen in één vertrek worden ondergebracht. Zijn cel moet van behoorlijk meubilair voor. zien zijn. De gegijzelde kan eten van buiten laten komen, hij hoeft niet te werken, en kan zijn tijd naar eigen inzicht doorbrengen. Hij kan tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags onbelemmerd bezoek ontvangen en de briefwisse ling met de gegijzelde wordt niet gecensureerd. De gijzeling kan niet langer dan een jaar duren. De kosten van dit „logies" moeten per maand vooruit worden betaald door degene die de gijzeling gevraagd hèeft. Die kos ten zijn: van 1 april tot en met 30 september f 1,50 per dag en van 1 oktober tot en met 31 maart: f 1,75 per dag. Je krijgt er nergens anders onderdak voor! De schulden waarvoor in de prak tijk gijzeling het meeste voorkomt, zijn alimentatieschulden. Mannen die na scheiding veroordeeld zijn om aan hun vrouw een bedrag voor levensonderhoud te betalen, blijken bijzonder vindingrijk te zijn om zich aan die plicht te onttrekken. Gijzeling kan dan wel eens heel snel geld op tafel brengen. De president van de rechtbank kan die opleggen als de man meer dan twee maanden niet betaald heeft en er geen goederen zijn, waarop die alimentatieschulden ver haald kunnen worden. Natuurlijk moet de president de overtuiging hebben dat de man nog wat achter de hand heeft, anders mag hij geen verlof tot gijzeling geven. Deze gij zeling duurt maximaal drie maan den en de raad voor de kinderbe scherming kan de kosten voorschie ten. DEN HAAG (KNP) Pro f. dr. A. Maltha o.p., die tijdens de laatste vergadering van het pastoraal concilie in Noordwijkerhout het conservatieve standpunt vertolkte, heeft zich gedistancieerd van het telegram, dat de heer Asberg namens de Confrontatiegroep aan de paus heeft gestuurd, en waar van wij gisteren melding maakten. Prof. Maltha verklaarde het wel eens te zijn met de stelling van Confrontatie, dat het pastoraal con cilie geen werkelijke en eerlijke re presentatie is van de Nederlandse katholieken, maar in geen geval met de mededeling, dat „velen er aan denken openlijk hun vertrouwen in het episcopaat op te zeggen". Ook is prof. Maltha het niet eens met de toon waarop gezegd is in het tele gram, dat drie personen aan de ver gadering werden toegevoegd „om de schijn van objectiviteit te redden". Prof. Maltha, die door het. episco paat uitgenodigd was om een van de 15 rest-zetels in te nemen, ver klaart uitdrukkelijk dat hij niet al leen de .paus, maar ook de Neder landse bisschoppen hoog wil hou den. Hij verwijst hierbij naar zijn vorig jaar verschenen boek „Ge loofstrouw". Over het verloop van de jongste vergadering was prof. dr. Maltha niet ontevreden, mede omdat niet de rapporten in stemming werden ge bracht, doch alleen die aanbevelin gen. Ook erkende hij, dat van de zijde der conservatieven een beslis sende accentverschuiving in deze aanbevelingen kon worden bewerkt, ofschoon die volgens hem nog niet voldoende was om er van harte mee te kunnen instemmen. ROME, (AP) De Italiaanse re gering heeft haar plannen voor een grondige hervorming van de Itali aanse universiteiten bekend ge maakt. De plannen zijn er op ge richt om de rust te doen terugkeren na de reeksen van gewelddadige de monstraties in het afgelopen jaar. Door de hervorming zuilen de stu denten een grote mate van inspraak krijgen bij de activiteiten van de verschillende organen van de univer siteiten. LONDEN (ANP) De charmante i (■jarige Amerikaanse straatcome- ate Susan Keeley, die op 29 janua- [deel zal nemen aan het comedian- Tconcert in de Londense Alben (ADVERTENTIE) jj PRAAG (AP) De in- vasie onder leiding van Tjjsland in Tsjechoslowa die de wereld in Wjgustus heeft geschokt jj'ett misschien de geeste Rje gezondheid van dt lp)echoslowaken verbetert. p zelfs hel aantal licha Bh e klachten doen af enien. Dit is de mening sommige Tsjechische ■sychiaters, die melding BRen van een verminde Pjï van het aantal psy- "atrische patiënten, van Kit ,aan'a' zelfmoordkan C, ,en en van het aantal ■"nlanten. Lol' ,alles is vervat in eer ■fhkel getiteld „Post-inva e-oiagnose" in het jongst, fi^jer van het weekblad wLde ,vraag of de Tsje ■L tensevolg. Bcüu ..mvasiP psyoholo h 21-W ontspoord, ant woordde dr. M. Plzak, dal het tegenovergestelde is gebeurd en dat „in tegen stelling tot hetgeen de teek verwachtte het absolute aantal patiënten is ver minderd. Hij merkte ook op dat het opbellen van wat de Tsjechen ,het vertrouwens nummer' noemen, via welk nummer zelfmoordkandi daten over hun problemen kunnen praten van gemid deld 18 maal per dag vóói augustus is verminderd tof achtmaal per dag. „Op het ogenblik neem' het weer langzaam toe maar het heeft (volgens dr. Plzak) nog niet het pei' van vóór augustus bereik' en de vorige week hadder we in een psychiatrisch' kliniek voor het eerst in 'i.n iaar een naar n'aatsen ,v Tn,,nT,„wsf'l''litig.'' HM gaf toe. daf er zekere symptomen van verdriet en neerslachtigheid zijn, maar deze zijn natuurlijk en kunnen niet worden be schouwd als een ziekte. „Zo iets ais een ziekte hebben we alleen meege maakt gedurende de tijd van de nazi-terreur in de tweede wereldoorlog," al dus Plzak. „Toen werd het volk bevangen door vrees een vrees die misschien grensde aan pathologie maar ik kan niet zeggen dat zo iets nu ook is ge heurd." Dr. Plzak erkende, dat -nkele Tsjechen psychia trische hulp nodig hadden als gevolg van de gebeur tenissen in augustus, men sen vooral die in het ver 'eden iets hadden gedaan waarvoor zij zich nu scha men. of mensen, die sterk 'n do Sovjet-linie geloof den Hij zei dat symptomen van pessimisme en berus ting onder patiënten veel geringer in aantal waren dan vóór de januari-her- vormingen. Een psychiater, verbon den aan een militair hos pitaal te Praag zei, dat het aantal simulanten daar en in andere hospitalen merk baar was verminderd. Dr. Karei Sourek ver klaarde, dat de verminde ring van het aantal patiën ten met klachten over lichamelijke aandoeningen hieraan te danken is, dat ongeveer 30 procent van de patiënten geheel on nodig bij de dokter komt en dat zij de eersten ziin geweest, die hiermee na augustus zijn ongehouden. ..Zij generen zich. als ge beurtenissen van zo groot belang nlaatsvinden. bil de dokter te komen me# de klacht, dat zii hoofdpiin hphbcn of slecht slapen," zei hij. li -•"/ fh Koop Uw Perzisch tapijt bij de p!i PERZISCHE VAKMAN K; ■flli ISelum j'S'Vji.; ïimf: p «n(ru-rall«l<ll J.J. Viottuitiat29 Telefoon 715315 Amsterdam Zuid Ginds I77S eisen knoperijeninEenil) v i.v, NN De enigste Perzische Tapijtenhandel ifl geheel Europa i.b.v. eigen kno- perijen sinds 1773 in Perzië. Wij hebben besloten, onze °mSeving te houden, zulks ten gerieve van onze uitgebreide clienteleknng in deze provincie, en die ons daarom hebben verzocht. Wij zijn op vrijdag 17 jan., van 10 tot 21 uur, zaterdag 18 jan., van 9 tot 21 uur en zondag 19 jan., van 12 tot 20 uur in 't SILVEREN SEEPAERD Stationsplein 1 EINDHOVEN Telefoon 040 - 22921 en houden daar een SENSATIONELE OPRUIMING van de mooiste en ze dzaamste Perzische Tapijten, die U nimmer zag en die U ook nimmer meer zien zult, w.o. NAIJIN (mnjde)ISpHAHAN (m. en z. zijde), TaBRIS (merk Beh- nia), SAROUG, KESHAM, BIDJAR. QUM (m. en z. zijde) en 1000' andere merken en kwaliteiten. Alle maten beschikbaar vanaf 10 x 10 cm t.m- 400 x 600 cm. poor het verlenen mede van kortingen a 15%, 20% en 25%, zult l egen abnormaal lage prijzen in het bezit kunnen komen van U betaalt bij ons geen B.T.W., die nemen wij voor onze rekening 1Jlt voordeel biedt ALI BEHNIA bovendien ook nog. Wij zijn eveneens gevestigd: Joh. Verhulststraat 105, Amsterdam omdat men in ieder geval onder de conservatieve vertegenwoordiging ook een theoloog wilde hebben. Van de zijde van het PINK wordt er nog op gewezen, dat het pasto raal concilie gebonden is aan de ver tegenwoordigingen, die de 7 dioce sen afvaardigen. Men meent, dat de ze vertegenwoordigingen ook een re delijke, zij het onvolmaakte door snee van de Nederlandse katholie ken vormen. Het radicalisme naar links of rechts heeft in de diocesane afvaardigingen weinig kans. Verkiezingen op basis van groeps programma's, hoewel denkbaar, zou den het gevaar meebrengen, dat het pastoraal concilie zou ontaarden in een theologische debatingclub, aldus het PINK. (ADVERTENTIE) Ook constateert hij een mildering in het klimaat ten aanzien van de conservatieven. Er is absoluut een fair-play geweest. Maar deze ver sterking zal pas realistisch zijn, wanneer deze ook tot uiting zou kunnen komen in' de stemmenuit- slag, die nu wordt overheerst door de gématigd progressievem. Prof. Maltha geeft toe, dat in de verte genwoordiging van de kerkgemeen schap slechts weinig radicale „door rollers" aanwezig waren. Hij bepleit dan ook een andere procedure om de vertegenwoordi ging van de kerkelijke gemeenschap samen te stellen. Het liefst zou hij zien. dat er zich binnen de katholie ke gemeenschap groeperingen zou den vormen, welke volgens het poli tieke partijensysteem een program zouden opstellen aan de hand waar van zij de mensen individueel zou den kunnen kiezen. Vanr de zijde van het concilie-se cretariaat is verklaard, dat voor de algemene vergadering van januari drie uitgesproken vertegenwoordi gers van de Confrontatie-denkrich ting waren uitgenodigd. Alle drie hebben zij deze uitnodiging afgewe zen. Onafhankelijk van deze weige ring is prof. Maltha uitgenodigd, DEN HAAG, 11 jan. Begin maart zal het witboek over de nieu we katechismus worden uitgegeven door uitgeverij Ambo in Utrecht. Het witboek ongeveer 300 pagi na's dik is samengesteld door het hoger katechetisch instituut. Het in stituut publiceert daarin de ge schiedenis van de nieuwe katechis mus sedert de moeilijkheden met Ro me. De ontwikkelingen worden toe gelicht met documenten, rapporten en brieverf. De prijs zal tussen 10 en 12 gul den zijn. Bestellingen kunnen vanaf heden opgegeven worden aan Kreyns n.v., Ginnekenweg 40, Breda. UTRECHT (ANP) Tijdens de ochtendvergadering van het twee jaarlijks congres van de vrouwen bond van de Partij van de Arbeid in het Utrechtse Tivoli is mevrouw C. van de Heuvel-de Blank uit Den Haag tot nieuwe voorzitster gekozen. Zij volgt in deze functie mevr. H. Singer-Dekker op, die zich niet her kiesbaar stelde. Mevr. W. Velder- Vlasblom uit Utrecht zal worden be last met de waarneming van het se cretariaat van de vrouwenbond, die ruim 40.000 leden telt. NEW YORK (Reuter) De ko mende Amerikaanse president, Nixon, heeft „de zwarten en de natie als geheel een stap achteruit gezet", door geen neger in zijn kabinet op te nemen. Dit heeft de Amerikaanse neger leider Abernathy verklaard, nadat hij met zes andere negerleiders in New York van gedachten had gewisseld met Nixon. Dr. Abernathy vond dat Nixon 15 januari, de geboortedag van zijn ver moorde voorganger ds. Martin Luther King, tot nationale feestdag moest maken. De aanstaande president zou welwillend tegenover het denkbeeld staan. „Morgen om één uur 's middags"... Zo kondigde eergisteravond de jour naallezer van de N.T.S. het begin van het Hoogovenschaaktoernooi in Wijk aan Zee aan. En zoiets ergert mij. Ik heb niets tegen schaken, vind het zelfs wel leuk. Maar ik heb wel iets tegen dergelijk vreemd taalge bruik. Ik had tenmiste gewoon ge zegd: morgenmiddag om één uur. Maar ik kom nou eenmaal niet voor de beeldbuis. Wat krijg je als de t.v. lekt? Beeld buiswater. - Een vreemd bericht, gisteren in de ze krant: „Les enfants terribles" bij de TROS. Ik dacht dat daar alle en fants terribles al ontslagen waren. Of zou Fr. van der Poel De èventueel aan staande, misschien gekozen wordende, mogelijk toekom stige secretaris van de P.v.d.A., drs. Marcel van Dam, vindt één ding symptomatisch voor de crisis in de Nederlandse politiek: „Het luchtbel karakter. Politiek wordt bedreven in een zeepbel en binnen die zeepbel wordt gevochten over komma's en punten". Inderdaad. Witteveen: zeepbel-as- ting, en Rooi vink: zeepbel-oning. In Rome is inmiddels de vierde herziene druk van het „Woordenboek voor moraaltheologie" uitgekomen. Samengesteld door twee curie-kardi nalen. Er staat onder meer in: „De christelijke moraal kan alleen afkeu ring hebben voor de moderne geest van gelijkheid die de persoon van de vrouw misvormt Afgezien van de belediging die hiermee aan het adres van mijn eigen vrouw en talloze lezeressen is neer geschreven, kan ik zeggen: Eminen ties, het. celibaat niet meer. Gezellige mensen stoken Noordwij kerhout- (Nieuwe Linie). Over Noordwijkerhout gesproken. In het Bisdomblad Breda werd vorige week op de voorpagina iets gezegd over, wat zeer democratisch genoemd werd, de „rechtervleugel in de ka tholieke kerk van Nederland". Er stond: „Zij roerden zich geducht, het geen hun goed recht is, maar kregen alles bij elkaar toch weinig grond aan de voeten". Dat is toch gemakkelijk, dan hoef den ze ook hun voeten bijna niet te vegen. Tenzij men hun al de voeten voor het gras had weggemaaid. Bijna-ex-president Johnson heeft gezegd dat hij alles bij elkaar gelooft dat door zijn regering het leven van de Amerikanen beter is geworden. Van de Amerikanen misschien wel. Johnson: afscheidsredenaar! De gisteren door de Russen gelan ceerde bemandè Soyoez-4 heeft de welluidende naam „Amoer" meege kregen. Een zeer toepasselijke naam, wanneer ze nu ook nog een tweede satelliet de ruimte insturen en een zogenaamd rendez-vous tot stand gaan brengen.' Plaisir d'Amoer! En daarmee is de mij beschikbaar gestelde ruimte weer gevuld. Tot morgen. MERIJN. OOST-BERLIJN (Reuter) In Oost-Berlijn is gisteren een campagne begonnen die de jeugd moet aan sporen hun militaire paraatheid, po litieke bewustheid en haat tegen de Westduitsers te verhogen door sport en militaire en politieke oefeningen. Dit heeft een hnge legerofficier kort geleden aangekondigd. „De campagne is er op gericht de haat te ontwikkelen van onze jeugd tegen iedereen, die onze vreedzame socialistische vooruitgang wil ver storen, tegen de Westduitse leiding, die er naar streeft de status quo in Europa te veranderen met het risico van oorlog," aldus de officier. yandaag zijn we in de grote Puzzelreis weer een eind verder van ,,..jUls geraakt. En dan wordt het. zoals we gisteren opmerkten altijd wel wat moeilijker. Maar de echte puzzelaars zullen gegaran deerd ook dit „denkertje" tot een goede oplossing weten te brea-en En na deze vierde opgaaf zijn we weer over de helft van de tweede

de Stem | 1969 | | pagina 7