.OMA A IEKJE kogelgaten in caravan labij het „ereveld" TROOST Jorrisma stopt met schaatsen Nieuw winkelcentrum in Terneuzen krijgt yorm Fu nny-girl-modellen „Blijfpremie alleen als voortgezette bedrijfsopleiding" uw ibiedingen en )E OOSTFRONTSTRIJDERS 'T STEKENE (R) ZEEUWSE TITELSTRIJD OP DE HOMETRAINERS Bloomerjurk Slechts klein programma vastgesteld papier voor pzn Wapens uit showroom gestolen Pelagia Vermont >9 aanvangt zijn augustus 1969 18 ektie van het zie- ilefoon 01157-451 12137 DENVOL GELD! 525,- NU 398,- NU 695,- EGGEEFPRIJZEN. 169,75 NU 365,- NU 345,- NU 625,- 298,- - NU 55,- -NU 89,- NU 28,- J Het doorzeefde glas in het achter- kaam van de caravan wordt bijeenge- louden door een stuk papier, dat er Hoor de eigenaar tegenaan is geplakt. In de wagen zit een groot aantal ko gelgaten, dat er volgens de politie in gekomen is door patronen uit een karabijn. De politiefunctionaris, die tons hierover inlichtte, zei dat nie- fnand in' Steken verdacht wordt van de schietpartij, ook geen jagers. Een boer vlak bij het toekomstige krepark vertelde, dat er elke vrijdag en zaterdag op het veld wordt ge- fcerkt door voornamelijk jonge men- ,en, waarschijnlijk studenten. jiafiek in vleeshal te Middelburg Korfbalcompeti tie DRS. B. BOTMAN ETTEN-LEUR: 10% KORTING Kerken-Quo Vadi's? Veilige gids BTW-ellende iden, beveel ik mijn geest DE STEM VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1969 I oorzien van de H. Sacra®»» i_ het St.-Liduina-ziekenhuis i' H |:nde leeftijd van 88 jaar, on !L prgzame Vader, Behuwdvafc ■rootvader, Broeder, Behuw Neef IDE HEER IciSCUS VAN ROEYE^I ■naar van mevrouw S-Namen op 27 december |3 januari 1969. fhristelijke berusting: n: j Ruymbeke-van Roeyen i Ruymbeke, kinderen en kleinkindettij i Roeyen Roeyen-Magnus, kinderen en kleinkindere, >n maert-van Roeyen naert, kinderen en kleinklndertj Jen: toeyen Jiies: yen, Bogaert, Vermont, van HottiJ Ijanuari 1969. aartdienst, gevolgd door de be. f UEd. beleefd worden hebben in de Parochiekerk vjj tieuw-Namen op donderdag lil P.30 uur. I woensdagavond 15 januari 19|| He kerk. laan het Parochiehuis om lO.ljj |raat 83 te Neiuw-Namen. de dierbare overledene indath. j In. lelheid geen uitnodiging hebbel I/en deze advertentie als ding op hde uit rijzen. 15,- NU 278,- 49,- en 59,- k in dekens, bedspreien, ikenstoelen enz. enz. (Van een onzer verslaggevers) STEKENE (B) Naast het ierrein bij het Belgische Stekene, -waar Vlaamse extremisten zo als eerder bericht een ereveld willen aanleggen voor Oostfront strijders, staan op keurig afgeba kende veldjes twee caravans van kampeerders uit een grote stad. Een van deze caravans is dezer dagen door geweervuur ernstig [beschadigd. De politie van Ste kene, die bezig is met een onder- Jtoek, houdt het voor mogelijk, dat de vernieling is aangericht [door mensen van de V.M.O. .Vlaamse Militanten Organisatie) die het ereveld aanleggen. Zy zouden de caravans daar weg Villen hebben. 1 Achter een groot bord (zie foto), Iraarop wordt aangekondigd dat het jrepark er komt en „Berkenkruis" £l heten, dat het kapitaal voor het ierk bestaat uit „idealisme, piëteit en geloof', de reserves worden ge- ïormd door „hoop, medewerking en Steun", staat een vlaggestok. 1 „Voor ze aan het wek gaan", aldus de boer, „wordt de vlag van de Mili- Jmten gehesen. Het zijn me arties ten Het is net een ceremonie". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ook dit jaar zal bet Zeeuws Museum te Middelburg srschillende aktiviteiten ontplooien, april wordt in de Vleeshal van. |bet Middelburgs stadhuis een ten- mnstelling gehouden van de heden daagse grafiek en „gemultipliceerde Bbjecten", met medewerking van |o.m. de Galeries Seriaal en Swart it Amsterdam, de Wide White Space TGallery te Antwerpen en de Galery (argaretha de Boere te Assenede i België en voorts van enkele par- liculieren. De expositie „world Press Photo" zal van 20 mei tot en met 15 juni te zien zijn, eveneens in de Vleeshal. Voorts zijn er plannen voor het jonen van recent werk van Cora van titters en Goetheer (in juli) en J. - van Schagen (in augustus). Met indere kunstenaars worden nog be- iprekingen gevoerd. Gedurende de maand september aquarellen worden geëxpo- van de Chinees-Duitse kunste- Siegfried Sprotte. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Zaterdag wordt in het clubhuis van RCS in Souburg voor de eerste keer het officieuze Zeeuwse kampioenschap op home trainers gehouden. Aanvankelijk was het de bedoeling in het komende weekeinde liet clubkampioenschap van Theo Middelkamp te organise ren, maar deze week heeft het be stuur van de grootste Zeeuwse wie lerclub alsnog besloten er een open Zeeuws toernooi van te maken. Het geen betekent dat alle Zeeuwse ama teurs, nieuwelingen, aspiranten en dames in kunnen schrijven. Aangenomen wordt dat er voor dit toernooi een grote belangstelling zal bestaan. De voorwedstrijden begin nen dan ook daarom al zaterdagmid dag om half vijf. De finales van dit toernooi worden om ongeveer half (ADVERTENTIE) uw handen vragen erom zeven gehouden. Om half acht begint het officiële programma met de hul diging van Cees Priem en Koos Ak kermans, de winnaars van de Zeeuw se wielercompetitie. Om kwart over acht volgt het hoogtepunt van de avond: het afscheid van Jo de Roo. Niet alleen de leden van Theo Mid delkamp, maar alle Zeeuwse wieler- sportliefhebbers zullen de kans krij gen hun waardering voor Jo de Roo te doen blijken. Daartoe wordt momenteel onder leiding van oud-wielrenner Piet Rent meester onder de Zeeuwse wieier- comités een actie gevoerd. Na het of ficiële gedeelte wordt de avond met een bal besloten. Voor de leden van Theo Middel kamp begint zaterdag 25 januari (aanvang half drie) de eerste weg- training in de Wilhelminapolder. Om de jeugd voor de wielrennerij te in teresseren accepteert het bestuur van Theo Middelkamp ook de deelname van renners die niet in het bezit zijn van een licentie. Minderjarigen moe ten in dat geval wel een schriftelijke goedkeuring van hun ouders mee brengen. Dit heet geen broekpak maar een bloomerjurk. Waarom zou den we dit kind nog een naam geven? Het gaat er maar om dat het meisje in zo'n kledingstuk (hier térgal crêpe-de-chine in groen-wit kriebeldessin) er met mooie lange benen vlot in rond springt. In een boek over gezonde le venswijze dat verscheen in 1809 schreef een bekend arts: „Voor de vrouwen is mager-zijn een root ongeluk, want voor haar etekent schoonheid meer dan ?t leven, en die schoonheid be aat voornamelijk uit ronding in vormen. Maar de vrouwen neven niet te wanhopen: alles vat eet, laat zich vetmesten." (Van onze korfbaHmedfewerker) TERNEUZEN In de sicrokorf- balcompetitie zijn zaterdag geen grote verrassingen te verwachten. Er is slechts een klein programma vast gesteld, omdat de Vlissingse sport hal niet elke week bechikbaar is. Er wordt nu dus in Middelburg gespeeld en in de eerste afdeling ontmoet Swift II Ondo I. Swift II heeft al verschillende goede wedstrijden ge speeld en is er bovendien in geslaagd de topploegen Animo Len Swift I te v.erslaan. In negatieve zin viel het op door heit gelijkspel tegen Zuidwesters I. Normaal dus een overwinning voor Swift II, maar een andere uitslag is beslist niet uitgesloten. Swift I speelt tegen Zuidwesters I en hier is voor de Souburgems geen eer aan te beha len. Ze mogen al tevreden zijn, als Swift de stand niet opvoert tot de dubbele cijfers. In afdeling 2B Swift IV tegen Vedio I. Swift IV is hier fa voriet. Het heeft in zijn gelederen jonge spelers, met een goede con ditie. Op dit punt zal Vedo het waar schijnlijk af moeten leggen. Het programma luidt: Pupillen B: Tjoba B—Animo B, Tjoba B—On- dio, Animo BLuctor A, Luctor A Ondo. Adspiranten D: ZaamsiagTo go C, Zaamsiag—Swift E, Togo C Stormvogels D, Swift E-Stormvo gels D. Adspiranten C: Luctor B K.V.L. A, Luctor BTogo B, Ondo ALuctor B. Adspiranten A: Swift BStormvogels A. Togo AStorm vogels A. Togo A—Swift B. Afdeling 2B: Swift IVVedo I. Afdeling I: Swift IIOndo I, Swift I—Zuidwes ters I. BREDA „Onherroepelijk, wat er ook gebeurt, ik begin niet meer aan de schaatssport. Dat voornemen had ik me al eerder gemaakt. Nu ik niet meer in de kernploeg zit is het defi nitief. Beter dan ooit had ik me dit seizoen voorbereid, vooral omdat de Europese kampioenschappen in>.In zeil zouden plaatsvinden en die baan ligt mij bijzonder goed. Maar nu, in deze situatie, ga ik me uitsluitend toeleggen op de studie voor M.O. lichamelijke opvoeding. Het schaatsen is voor mij definitief verleden tijd". Jorrit Jorritsma, 23 jaar, probeert zijn woorden overtuigingskracht mee te geven. Hij slaagt daarin maar ten dele. Nog minder kan hij het volledig aannemelijk maken dat hij bedank, beeft voor de landemvedstrijd in Oslo en eventuele andere wedstrijden voor de B-p'oeg, waarender de vijflanden- wedstrijd in Götenburg. Jorrit zoekt naar argumenten en vindt ze daarom. Studie lijkt een ar gument dat doorslaggevend is, maa' Jorrit geeft dan toe dat hij wellicht toch meegegaan zou zijn als er later in de zondagavond rustig met hem was gepraat. En er is nog meer. Want als er geen «iskwalificatie zou zijn geweest en als Jorrit via een normale presiatielijst bijvoorbeeld op de tien de piaats zou zijn geëindigd in Hee- renvren. dan was hij wel meegegaan naar Oslo. Het is een complex van factoren die de Rotterdammer van Friese ouders tot zijn besluit heeft gebracht. De studie geldt daarbij als een wel kome bliksemafleider. Want Jorrit Jorritsma heeft be dankt omdat hij er niets voor voelt „nog langer te worden overgeleverd aan de willekeur van een groep men sen die zich de Technische Commissie noemen en die geen idee hebben wat een inspanningen ik me getroost heb om juist dit seizoen door te breken". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Terneuzen- Zuid krijgt het nieuwe winkelcen trum, dat bij de Alvarezlaan gaat verrijzen, al enige vorm. Het stalen geraamte van de eerste van ,de drie supermarkten (die van Albert Heijn) geeft een indruk van de grootte van deze maxi-winkel. De supermarkt krijgt een oppervlak te van 1390 vierkante meter, waar van 850 vierkante meter als ver koopruimte benut zal worden. Wanneer de vorst geen spaak in het wiel steekt, kan de opening Ter gelegenheid van de première van de film „Funny Girl" vandaag in Londen, is gisteren een Funny-Girl-modeshow gehouden. Op de foto een van de meest opvallende modellen van de show. - (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR „Ik voel niets voor een blijfpremie in de vorm van een premie of een toeslag op het loon. De suggestie voor een blijfpremie in de vorm van een voortgezette, op het bedrijfsleven afgestemde opleiding voor afgestudeerde l.t.s'ers vind ik bijzonder interessant. Op die manier wordt het middenkader gekweekt, dat het bedrijfsleven hard nodig heeft." Aldus drs. B. Botman, voor zitter van de Industriële Club in Et- ten-Leur. De Stem berichtte enkele weken geleden, dat vanuit het arbeidsgewest Etten gesuggereerd werd een blijf premie in te stellen voor jeugdige werknemers (l.t.s.'ers), die bereid zijn in eigen streek te gaan werken. De heer Botman is tegen de premies of toeslagen, omdat volgens hem daardoor de verhoudingen op de ar beidsmarkt scheef getrokken worden. De blijfpremie in de door hem ge wenste vorm ziet hij als een haal bare kaart. Le l.ts'er. die als de plannen door gaan van de blijfpremie gebruik wil maken, krijgt na de basisopleiding een voortgezette opleiding in of bui ten het bedrijf. Daarbij wordt hem geen bepaald vak geleerd. Hij krijgt een algemene opleiding, die afge stemd is op het leiding geven in het produktieproces. De opleiding is niet bedrjifsgebondij, maar algemeen. Daardoor wordt volgens de heer Bot man een „gezonde doorstroming" be vorderd. Het bedrijfsleven heeft meer middenkader nodig, omdat door de steeds groter wordende investeringen de produktieleiding steeds belangrij ker wordt. van het eerste gedeelte van het nieuwe winkelcentrum eind juni van dit jaar tegemoet worden ge zien. Over drie weken hoopt men het gebouw dakdicht te hebben. (ADVERTENTIE) TIJDENS DE OPRUIMING op alle in voorraad zijnde artikelen. In uw blad van 7 jan. '69 lazen wij de artikelen over het concilie in Noorawijkerhout en over ae reae van paus Paulus bij de wijding van nieu we bisschoppen. Het éne een kreet om als kerk wat ruimer, wat minder vastgeroest te denken en te leren in deze 20e eeuw waarin alles om ons heen evolueert en de mens gecon fronteerd wordt met of nog sterker gezegd overspoeld wordt door nieu we, dikwijls revolutionaire zienswij zen op allerlei gebied. Het andere een waarschuwing om de aloude orthodoxe ieer van de kerk te verdedigen tegen de heden daagse smaak. Wat wordt er met deze heden daagse smaak bedoeld? Is dit de grootst gemene deler van de diverse smaken over de gehele wereld of worat hier de meest extreme smaak bedoeld? Persoonlijk deed ons het artikel over Noordwijkerhout en vooral de slotzin meer deugd dan de rede in Vaticaanstad. En ais wij in uw blad van 9 jan. '69 nog lezen dat er een officieel contactorgaan is tussen r.-k. kerk en Humanistisch Verbond dan zijn wij als protestant jaloers op deze voort varendheid. Anderzijds werden wij er stil van toen wij lazen dat men atheïst ge worden was na de theologie-studie en dat het woord orthodoxie ook hier weer om de hoek komt kijken. Toch kunnen wij het als zuiver evangelisch zien dat het dg plicht van de kerk is om met de mens, met de naaste, bezig te zijn. Wij heb ben al lang genoeg in hokjes en tus sen schotjes gezeten. En wat hebben wij na 20 eeuwen christendom be reikt? Het ware echter te wensen dat de kerken in hun enorme versaheiden- heid hgt onderling wat sneller eens werden. Een gesprek met de huma nisten: prachtig. Maar hoe staat het met de contacten tussen de diverse protestantse kerken en gemeenschap pen. De kerk van Rome en de kerken van de reformatie worden in deze tijd op één hoop gegooid en samen moeten we nu zoeken waar we in het verleden ontspoord zijn. Ook de hervormde kerk worstelt volgens de secretaris-generaal (uw blad van 9 jan. '69) met problemen. Wij zouden het citaat van ds. Lands man willen corrigeren in dier voege dat niet alleen de mede-christenen doch de mede-mens (dus ook of mis schien wel juist de humanisten) hun keren naar gerechtigheid en vrede in deze wereld. Het is ons dan ook volkomen on begrijpelijk dat wij bjjna een jaar geleden nog in de pers lazen over gesprekken aangaande een fusie tus sen twee protestantse kerkgenoot schappen doch dat de synodes er de nadruk op legden dat er alléén sprake zou z;jn van een technische samen werking, de inhoud van de evange lische boodschap bleef onafhankelijk! Het is ons na een dergelijk citaat dan wel duidelijk dat wij hard op weg zijn om de jeugd kwijt te raken. De beeldspraak van uw verslaggever in Noordwijkerhout over kortslui ting tussen jeugd en volwassenen heeft ons verontrust. Ze hebben dus in Noordwijkerhout in het donker gezeten en in het donker vindt je elkaar nooit. BREDA M. SPAANS „Kafechismus ook zonder Romein se aanvullingen veilige gids". Zo stond dit mat grotere, vette letters a!s „kop" op de voorpagina van uw b.'ad van 9 dezer. Er zijn mensen die soms alleen de opschriften le zen omdat ze geen tijd hebben heel de krant door te nemen, of omdat hun de zaak verder niet interes seert. Dezulken worden hier misleid. Want uit 't artikel blijkt dat dit Rot terdamse voorstel („De Tijd" had Roermond) -zó niet aangenomen kon l worden. Het werd tenslotte alleen „een motie van vertrouwen in het episcopaat". Dat is heel wat anders. Als da voorstellers hun zin had den gekregen, dan waren ze, vol gens mijn bescheiden mening, lijn recht in strijd gekomen met de dog matische constitutie „Lumen Genti um" van Vaticanum II. De paus heeft de voornaamste punten die in de Nieuwe Katechis- mus verbeterd moeten worden in het officiële orgaan van de H. Stoel, in de Acta Apostolicae Sedis, laten verschijnen. Bovendien nog een per soonlijke goEani naar Utrecht gezon den om te onderstrepen dat hij hele maal achter de commissie van de kardinalen staat. Wat de H. Vader dus bedoelt is duidelijk genoeg. Wel nu, Vaticanum II leert uitdrukkelijk dat de gelovigen verplicht zijn om te doen wat. hun bisschoppen in za ke van geloof en zeden, in vereni ging met de paus van Rome, voor schrijven. Letterlijk vervolgt Vatica num II dan: „Deze op godsdienstige gronden rustende instemming van wil en geest zijn zij op heel bijzon dere wijze verschuldigd aan. het authentieke leergezag van de paus van Rome, ook wanneer deze niet „ex cathedra" spreekt, zó namelijk, dat zij zijn hoogste leergezag met eerbied erkennen, en de door hem gedane uitspraken met oprechtheid aanvaarden, volgens de zin en de wil die hij te kennen geeft. Dit laat ste blijkt vooral, ofwel uit de aard van de documenten, ofwel uit het herhaald voordragen van defcelfde leer, ofwel uit de manier van spre ken". (Lumen Gentium, nr. 25). Willen onze woorden van met Ro me verbonden te willen blijven en zoals het in de geruchtmakende brief van de 38 theologen luidt „in volledige loyaliteit en ondubbelzin nige trouw aan de Katholieke Kerk" willen deze woorden geen holle frasen worden, dan dienen de voor standers van deze motie zich daar over toch wel eens ernstig te bezin nen. Hierbij dient nog opgemerkt te worden dat we tegenwoordig wel streven naar democratie doch die zal in de Kerk toch nooit zo ver doorgevoerd kunnen worden als in de maatschappij. Ook vindt het de laatste tijd steeds meer ingang om waarheden van ons geloof aan te nemen of te verwer pen door simpel neuzen te tellen. Ik zou wel eens willen weten hoe- velen (eerder hoe weinigen) van hen die met deze motie afkwamen heel de katechismus gelezen en de lacu nes ervan begrepen hebben. Om dat zo zorgvuldig bewerkte boek, waar jarenlang over gelzwoegd is, juist te beoordelen moet men theoloog zijn, ja, specialist in het vak. Anders maakt men zich onvermijdelijk schuldig aan intellectuele arrogan tie, waarvan het besmettingsgevaar in de Nederlandse zone momenteel groot is getuige die wilde uitla tingen van sommigs afgevaardigden te Noordwijkerhout. Stijlvol was het in alle geval zeker niet. OUDENBOSCH E. Buys, o.c. Wat verwacht mocht worden dat gebeuren zou, is aan het gebeuren. Overal blijken nog zakenlui te zijn die er een slaatje -uit willen slaan en zich achteraf excuseren met ver gissing in onwetendheid". Als ik me vrijdags een half haantje met frites permitteerde van f 2,50 kost dat nu f 3, dus een verhoging van f 0,50 of 20 procent. Een tartgartje van f 0,60 kost nu f 0,70, <Ius f 0,10 meer of 16 procent. En zo gaat het maar door. Zou die minister nu heus zo rtaief zijn te veronderstellen dat zoiets niet zou gebeuren. In „De Stem" van 13 januari las ik over een protestbeweging in Heer len. Goed zo mensen, houdt je ogen open en berust nu deze keer eens niet. Brieven naar Den Haag. Er is aanleiding genoeg voor. Waar moet het zo naar toe met de AOW-men- sen wier verhoging tot op een tien de procent werd uitgekiend. Dat deed men ook niet toen de inkomens van het Kon. Huis en de Kamerleden met miljoenen en duizenden per jaar wérden verhoogd. Nu moet er weer geld komen voor nieuwe tanks. Maar als straks bij een of andere parade de nieuwe tankjes over de straten denderen kunt gij AOWer- tjes mat vaderlandslievende trots er op wijzen: Daar is ook een stukje van mij bij, maar ik heb er wel mijn buikriem wat strakker voor moeten aanhalen. BREDA (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In de nacht van maandag op dinsdag werden udt de showroom van het handelshuis Van de Sluis aan de Molenstraat en kele wapens ontvreemd. De buit van de rovers, een jachtgeweer, een kara bijn en een luchtbuks, was eigendom van de heer S. S. De dieven verschaf ten zich toegang tot het pand door twee stenen door de ruiten te wer pen.

de Stem | 1969 | | pagina 5