MOERDIJKERS VISSEN NU IN ZEELAND vlees eten is verantwoord eten... Zuidhollandse stromen leveren geen droog brood meer op Spoed achter aanleg van weg Tholen-Roosendaal Kamerleden voelen wel voor „plan van de drie" ALTONS Hulgaars btreden In Goes Wasserij bedrijven voelen zich bedreigd ■iSINGEN VANDAAG ]ii Terneuzen Directeur blij verrast met [miljoen voor I koelhuis MORGEN m Terneuzen p dijkval bij aamslag Zeeland Paring Hulp PDER ZACHT Vandaag aanbesteding rijksweg Breda-Tilburg Kunstwerken G.S. BESTUDEREN URGENTIE EN FINANCIERINGSMOGELIJKHEDEN Eén zuidelijke kanaalgemeente Gemeenteavond in Wem el d in p;e K VP-Jonger en over herindeling Z.-Vlaanderen Ongeval Lij afmeren tanker Grote legerorder naar Staatsmijnen? IO PESIf/ft VifrN yyOENSPAG 15 JAN.UARI 1 er tegen auto q President Roosevelt].' n heeft een aanrfi] onden tussen een uit imstige bromfietsbestuih een personenauto, hpoT, leer J. C. uit Waalwijk! bestuurder kwam hierdilS hoofd op de trottoirbaaj? aardoor hij een ernA ide opliep. Per ambulj, worden overgebracht t ozefziekenhuis. donderdag t: 0.44 0.14 12 tge: 1 2.09 1.18 16 januari; en 13.11 uur* en 12.40 uur; en 00.00 uur; en 13.45 uur. PEN EN SCHOUWBURGRJ ÜEG uur unelaarster, 18 j. AM I uur Snip en Snapjrevue Tom Manders 20.15 uur orstelling 'EN 1210, 14.30, 16.50, 19.10 en 2lJ iders in de hel a.L Oliver a.l. des 12, 15, 18 en 21 uur in Juliett 14 jaar 12, 14, 16, 18, 20 en 221 ters voor fort Yuma 14 tal! 2, 14. 16.30 19 en 21.30 uurl aud a.l. 4, 16, 18 20 en 22 uur iy a.l 14, 16, 18, 20 en 22 uur gia stick 14 jaar 14. 16. 18, 20 en 22 uur 1. VAS rrgeet niet je vrouw te kus De man van Istanboel 18 jaul Iet de engelen komt er lastlij e jacht 18 Jaar lodelijker dan mannen 18 jaaj die Jerry Cotton betaalt con jaar De boemeltrein a.l. Arrest op bevel Nobody t 18 jaar luis De zaak Lady Chaplin It j] DIVERSEN iERK lis 19.30 uur Gemeente-avot rv. kerk EE rv. ver.gebouw 14.30 uur ensamenkomst NCVB ENTOONSTELLINGEN 1URG 'hief Curieuze archiefstukken J )AM Boymans Tekeningen Hoh sters uit de 17 e eeuw n museum 25 jaar modelbouw (Van een onzer verslaggevers) terneuzen „Ik had het ge- I voel of de voetbalpool had gcwon- I' pit is werkelijk geweldig nieuws voor onze leden". Aldus reageerde de J,er a. van Kouteren, directeur van I coöperatieve veilingvereniging jjeawsch-Vlaanderen, op het bericht jat de Europese Commissie van de [EG. een miljoen gulden, om pre- ties te zijn ƒ999.949,uit het oriën- tatiefonds voor structuurobjecten be- ioliikbaar heeft gesteld voor de bouw ,n inrichting van het fruitkoelhuis b Terneuzen. Het koelhuis op het veilingcomplex an de Mr. Haarmanweg werd in sep- ,ber 1968 in gebruik genomen. Er ii zes miljoen kg fruit in gekoeld arden. De aanvraag om een toewijzing uit Kt E.E.G.-fonds ten behoeve van het [emeuzense fruitkoelhuis is al ge- iiime tijd geleden ingediend. „We udden weliswaar goede hoop op een iianciële bijdrage, maar je weet het iet die aanvragen nooit. Daarom ieeft de toewijzing van dat miljoen ie toch nog verrast", zegt de heer fan Kouteren. Hij verwacht als rijks- iidrafe aan het koelhuis nog een van rond een ton. Met in to il 0 miljoen aan financiële steun ïltai de geldleningen, die nodig -aren voor de bouw en inrichting ia het koelhuis, tot een totaal van ier miljoen gulden, worden afgelost. Jat scheelt ons zeker 70.000 aan sate die we nu minder moeten be ien", aldus de heer Van Kouteren. DIVERSEN eurs 20 uur Jaarvergadering rouwengilde Goes STEEN al 16.30 uur Raadsverg. ahuis 13 uur Rundveehouderij ZLM ZEN ,,j 9.30 en 16.30 uur Z.-VL studie] JM ENTOONSTELLINGEN ier vandaag IPEN EN SCHOUWBURGEN ZEN tgebouw 20 uur Zuid. tonei met „Wiie wordlt er om Lt?" dam jder vandaag tpen der vandaag jiAAS der vandaa& der vandaag der vandaag voor deze rubriek: tel. j ostbus 116 in Middelburg. I (Van een onzer verslaggevers) jlSAMSLAG Na enkele oever- ethuivingen in de nieuwe Ter rorise haven, waarbij grote schade Pond, heeft een nieuwe oeverval Ik dijk van de Eendrachtpolder ■ij Zaamslag een gat veroorzaakt Ccirca 150 bij 80 meter in de bui- tiijkse slikken. |3t technische dienst van het Wa- phap Axeler Ambacht, dat de dijk pnderhoud en beheer heeft, neemt c dat ongeveer 60.000 m3 grond is cplaatst. Er is ongeveer 50 meter teidhoofd verdwenen. Direct ge- pr is echter niet aanwezig. Het wa- ptap heeft al geruime tijd plan- in voorbereiding om de oever- idediging van de Eendracht te ver- Jüren. De dijkval van de Eendracht erigens niet identiek aan die geconstateerd zijn te Terneu- ■waar grote scheuren vielen in |tn geheel nieuwe dijk. (Van een onzer verslaggerjërs) MOERDIJK Het gaat slecht met de visserij op de Zuidholland- se stromen. Het Haringvliet en het Hollandsch Diep leveren dc beroepsvissers zelfs geen droop brood op. Om te kunnen blijvei varen moet, zoals de vissers iv Moerdijk zeggen, „het geld uit d kast worden gehaald". De kleir reders voelen daar niet veel voo De jonge schipper-eigcnaars .ze ken andere wegen. In de linkerhoek van de klein Moerdijlise haven liggen drie veria ten visafhalers. Ze liggen al geruime tijd stil, omdat de vangsten allerbc droevendst zijn en de eigenaars va' de vissersschepen zo zuinig mogelij' willen varen. De scheepjes, die aan kun trosse: tegen de havenwand bonken, illu streren duidelijk de malaise waarir de beroepsvisserij op het Hollandsch Diep en het Haringvliet verkeert. Weldra zal er vanuit Moerdijk, dat zijn naam gegeven heeft aan een 2000 hectare groot industrieterrein, ryaa' onder meer Shells chemische bedrij ven zich zullen vestigen, geen visserij meer bedreven worden. Dit blijkt on der meer uit de grimmige woorden van de vier neven Kanters, die geza menlijk een visserijbedrijf runnen „De situatie", zeggen ze, „moet dc komende twee weken hard verande ren of anders stoppen we De vier met hun boekhouder vormen voor de kleine kring van Moerdijkse vissers „het kantoor". Het kantoor iaat twee eigen vissersschepen met vier bemanningsleden met een zoge naamde ankerkuil in de wunter vissen op spiering en in de zomer op pa ling. Het koopt daarnaast ook nog vis van de andere vissers, die zich verenigd hebben in een coöperatie. De besommingen van de schepen van de Kantersen liepen ruw geschat in twee jaren terug met zeventig procent. „Het is een gevolg", zeggen de ne ven Kanters, „van de uitvoering van de Deltawerken Negen vissersschepen hebben of ficieel Moerdijk nog als thuishaven. Een deel van deze scheepjes komt in werkelijkheid nauwelijks meer in het kleine Brabantse dorp aan het Hol landsch Diep. Ze bevaren de Zeeuw se wateren, omdat daar in tegenstel ling tot de Zuidhollandse rivieren nog 'wel een boterham te verdienen valt. Op het Hollandsch Diep en het Ha ringvliet loopt de beroepsvisserij met sprongen achteruit. Bekende vissers- families, zoals de Kantersen en de De Vissers, zien de toekomst met be zorgdheid tegemoet. In een café, on der aan de Havendijk, vertellen de neven Kanters waar precies de moei lijkheden liggen. „Door de Deltawerken mogen we op diverse plaatsen niet meer vissen. Op het Haringvliet bijvoorbeeld niet in de omgeving van de bouwput. Zo'n vijftienhonderd meter in het vier kant. Bij de haven van Hellevoetsluis mogen we ook niet komen, evenals het Volkerak. Daar zit juist veel vis. De spiering moet via de riviermon den vanuit zee naar binnen komen om te paren. De vis wordt op het ogenblik duidelijk tegengehouden door de werken, die worden uitge voerd in het Haringvliet". I een onzer verslaggeefsters) 8 De Goese volksdansver- „Kasporgo" heeft het, dank pit internationale contacten, voor ïgen dat een Burgaars be-1 --'hap met zang, dans en P®tk naar Zeeland komt. I™ gezelschap „Balkanska Mla- - zei op woensdag 19 februari <ien in de Prins van Oranje te F;45. 's avonds om 8 uur. Het gezel- 1 's op wereldtournee en zal één dag in Nederland blijven, f ueze avond wordt verder mee- Ifï' t'00r mevrouw Marie Cecile jeertijk en het knapenkoor van de ywse koorschool. Bulgaarse gezelschap bestaat P'ntig medewerkers. Het werd in fjj opgericht. Het verzorgde o.a. r%mgen in Azië en een groot Europese landen. Programma, dat het m Goes bengei, omvat dansen uit het "Men van Bulgarije, uit Varna, |,te on Pirine. Er zullen solo-, L',CI1 groepsdansen worden uitge- u De muzikanten bespelen een accordeon, een Turkse trom f-il®esnarig strijkinstrument. „Over een paar weken moeten de spieringen naar binnen. De pa- ringsdrang is dan zo groot, dat ze zich zelfs niet door de Deltawerken zullen laten weerhouden, maar dan valt er voor ons geen cent meer te verdienen. De kwaliteit van de vis is dan zo achteruit gelopen, dat ze niet meer voor consumptie geschikt is". Zondagnacht voer een schip van de Kantersen uit. De bemanning vis te „vijf tijen"; dat wil zeggen de mannen visten met hun ankerkuil even zovele malen als er eb en vloed was. Vanmiddag werd de opbrengst binnengebracht: enkele tientallen kistjes spiering. Een vangst, die schriel afsteekt tegen vroeger behaal de resultaten toen zestig tot zeventig kistjes in „twee tijen" geen zeld zaamheid waren. Een ander voorbeeld: vorige week bedroeg de besomming van de twee schepen zeshonderd gulden. Aan ar beidsloon en sociale lasten werd on geveer achthonderd vijfenzeventig gulden betaald. Om rond te komen had de besomming voor de Kanter sen zestienhonderd gulden moeten zijn: eigen salarissen nog niet mee gerekend. De geleden schade was dus meer dan duizend gulden. UJriitzichten voor donderdag en opgesteld door het K.N.M.I. 10»l,i 5 om 18-0# uur: is"'"gen, ook plaatselijk buien J leidelijk minder zacht. Wj!uVooruitzichten in cijfers ge- over Nederland: r donderdag: zon: 10 tot 50 pro- lu'"""--temp.: 0 tot 4 graden ho pt bo11133'' max--temp. 0 tot 4 gra- lii ii» n°rmaal; kans op een dro- 'tent- f Van minstens 12 uur: 70 m ns °P «en geheel droog T - «procent.- HXent,VriJ- zon: minder dan 50 Pttiaai van ongeveer a*gilden boven normaal; omstreeks normaal; kans PM» "e Periode van minstens 12 KÓÓd Pr<,ecnt; kans op een geheel etmaal: 40 procen.t De schepen blijven in de haven liggen. waarvan sommigen geheel willen overschakelen naar de Wester- en Oosterschelde. Anderen willen een nog grotere stap nemen en met kust visserij beginnen. De anderen zullen stoppen. Zij wagen zich niet meer aan een enkele tonnen groot risi co Twee weken geleden benaderden de Moerdijkse vissers het gemeente bestuur van Klundert, dat iets meer dan de helft van het dorp Moerdijk beheert. De vissers vroegen of de gemeentelijke overheid hulp wilde verlenen of anders zou willen bemid delen bij de minister. Burgemeester C. D. van Oosten van Klundert stelde de vissers voor hun boeken over te leggen om aan de hand van de cijfers in Den Haag stappen te ondernemen. Op het ogen blik wordt er hard gewerkt om het verlangde cijfermateriaal te produce ren. De vissers willen een vergoeding voor door de Deltawerken geleden schade. Een som geld met behulp (Van een onzer verslaggevers) BREDA/TILBURG Vandaag wordt in Den Bosch de bouw aan- besteed van het gedeelte van rijksweg 58 tussen Tilburg en Breda. Het is het grootste project dat de Rijkswaterstaat in Noord- Brabant ooit heeft aanbesteed. De nieuwe weg zal de huidige over belaste driestrookrweg tussen beide steden vervangen. Binnenkort wordt met de aanleg ervan begonnep en hij zal in augustus of september Van 1971 voor het verkeer worden opengesteld. De weg, die ten zuiden van de hui dige verbinding geprojecteerd is, krijgt twee gescheiden rijbanen van elk twee rijstroken. Men houdt er rekening mee, dat de weg in de toe komst met twee rijstroken kan wor den uitgebreid. De middenberm wordt twaalf meter breed. De totale lengte bedraagt 28 kilometer. In totaal moeten zeventien via ducten gebouwd worden, twee tun nels en een nieuwe brug over het Wilhelmdnakanaal ten oosten van Til burg. Er zijn vijf aansluitingen op de nieuwe autosnelweg voorzien en wel van de zuidelijke rondweg Breda, van de weg Bavel-Gilze, een aanslui ting bij Gilze, vam de weg Tilburg- Riel en een aansluiting bij Tilburg, (Van een onzer verslaggevers) HALSTEREN In zijn nieuw jaarsrede heeft drs. A. L. Heidens, burgemeester van Halsteren, gis teravond meegedeeld dat provin ciale waterstaat spoed gaat be trachten met de aanleg van de nieuwe provinciale weg van Tho len naar Roosendaal. Vanaf de nieuwe brug over de Een dracht loopt deze nieuwe provincia le weg straks via de Noorderkreek- weg, die verbeterd en verbreed moet worden. Het verdere tracé is daarna als volgt: Waterstraat, Steenbergse- weg, de nieuwe provinciale weg, die straks als oostelijke randweg van het Halstersc bestemmingsplan Ro de Schouw zal worden aangelegd, Zoomweg en rondweg Roosendaal. Door provinciale waterstaat is de aan te leggen weg in aparte wegvak- ken ingedeeld. Voor elk van deze wegvakken zijn globale begrotingen opgesteld en ingediend bij Gedepu teerde Staten. Die bestuderen mo menteel de urgentie van de diverse gedeelten en de mogelijkheden tot financiering. In een vroeger plan was gesteld dat de .kruising van provinciale weg en Steenbergseweg een gelijkvloerse kruising zou worden. Na met pro vinciale waterstaat besprekingen te hebben gevoerd, is aan het gemeen tebestuur van Halsteren toegezegd, dat er nabij de Waterstraat in de overgang van hoog naar laag een kunstwerk zal komen. De nieuw aan te leggen weg vanuit het Havengebied (langs Spinolhberg en Jannelandseweg) zal hierop wor den aangesloten. Onder de provincia le weg door zal Lepelstraat een di recte verbinding krijgen met Hal steren. Op deze provinciale weg zul- (Van onze correspondent) SAS VAN GENT. Burgemeester R. den Boer heeft verklaard, dat de hoop dat Sas van Gent, Westdorpe en Philippine als één zuidelijke kanaalge meente uit de gemeentelijke herindelingsplannen te voorschijn zuilen komen, na het bezoek van de Tweede-Kamerleden, aanmerkelijk is gestegen. Vertegenwoordigers van de K.V.P., V.V.D. en A.R.P. hebben maandag middag bijna twee uur met de gemeentebesturen van Sas van Gent, West dorpe en Philippine van gedachten gewisseld over het plan van minister Beernink om Zeeuwsch-Vlaanderen gemeentelijk een geheel ander aanzien te geven. Van Westdorpe en Philippine waren de burgemeesters, secretaris sen en wethouders aanwezig. De delegatie van Sas van Gent was versterkt met de drie fractievoorzitters uit de gemeenteraad. De Kamerleden hebben met grote belangstelling kennisgenomen van het gezamenlijk standpunt van de drie gemeenten Het feit, dat drie gemeenten eensgezind samenwerken om dit te bewerkstelligen, maakte grote indruk. Tijdens de bijna twee uur du rende bijeenkomst was men op sommige momenten tot pittige discussies ge komen. Opnieuw werd verklaard, dat het alternatief van de drie samen werkende gemeenten getuigde van goede en grondige voorbereiding met zeer steekhoudende argumenten. Uit de discussies was gebleken dat de Kamerleden de drie weken geleden bij de griffie der Tweede Kamer gede poneerde brochure, uitgegeven door de drie gemeenten, goed hadden be studeerd. len tevens op- en afritten worden ge maakt voor het verkeer, dat naar Le pelstraat of Halsteren moet. Ook de burgemeester Elkhuizenlaan en Wa terstraat zullen op de onderdoorgang aansluiten. Wel zullen deze straten dan enigszins moeten worden ver legd. Ook op de kruising van provinciale weg en Steenbergseweg zal er een viaduct worden gemaakt. Het kruis punt van de nieuw aan te leggen'pfo- vinciale weg Klutsdorp-Meilust en de provinciale weg Tholen-Roosen- daal wordt ook een ongelijkvloerse kruising, (Van een onzer verslaggeefsters) WEMELDINGE Vorig jaar heeft het gemeentebestuur van Wemeldin- ge een soort hearing gehouden voor de dorpsbewoners. In het dorpshuis werd een bijeenkomst gehouden, waarop eerst een korte raadsverga dering was en later het publiek de kans kreeg met het gemeentebestuur van gedachten te wisselen over tal loze onderwerpen. Burgemeester, wethouders en raads leden kwamen toen tot de conclusie dat een dergelijke avond voor her haling vatbaar was. Vandaar dat op vrijdag 17 januari weer een derge lijke bijeenkomst wordt gehouden. Weer zal er een korte raadsvergade ring zijn, die om 8 uur begint. Plaats van bijeenkomst is de grote zaal van het dorpshuis. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij hun bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de he ren Fievez, voorzitter van de com missie herindeling Zeeuwsch-Vlaan deren, en de contactman drs. Dusar- öuyn de Jongeren-KVP in de gele genheid gesteld hun standpunt met betrekking tot de gemeentelijke her indeling kenbaar te maken. De grondgedachte die bij deze herinde ling gehanteerd moet worden, dient volgens de Jongeren-KVP te zijn, dat men die gebieden, die door hun geo grafische ligging speciale voordelen bieden, tot één geheel maakt. Met name betekent dit voor het kustge bied recreatie, voor het middengebied industrie, voor het oostelijk gedeelte wonen en industrie en voor de tus senliggende gebieden landbouw. In het midden van Zeeuwsch-Vlaande ren heeft de industrialisatie twee as pecten. n.l. petrochemische industrie langs de Schelde en kleinindustrie langs het Kanaal Gent-Terneuzen. Hieruit vloeit voort, dat er binnen dit kanaalgebied woonkernen moeten ontstaan, zo ze er al niet zijn. De Jongeren-KVP is daarom van mening, dat er in dit Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen een gebied moet komen, dat de huidige gemeen ten moet omvatten, t.w. Biervliet, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Zaamslag en Ter neuzen. De Jongeren-KVP heeft de sandacht gevestigd op de urgentie van de herindeling. In zijn antwoord verklaarde de heer Fievez, dat hij verwacht, dat het wetsontwerp spoedig in de Tweede Kamer behandeld zal worden. De Jongeren-KVP heeft er op aange drongen voor die ambtenaren, die ge dupeerd zullen worden door de her indeling, maatregelen te treffen, die een goede rechtspositie waarborgen. SCHAATSEN. Nationaal kampioen Valeri Lavroesjkin, Valeri Kaplan, Joeri Malitsjin en Alexander Tsje- koelev zullen Rusland vertegenwoor digen op het Europese schaatskam pioenschap, dat op 25 en 26 januari in Inzeil wordt gehouden. (Van onze correspondent YERSEKE De 21-jarige zoon J. Sinke uit Yerseke raakte tijdens het afmeren bij nacht in der Antwerpse bavens met zijn voet in een staal draad bekneld. Zijn voet moest wor den geamputeerd. Sinke maakte zijn eerste reis op het tankschip van de heer Dagevos uit Wemeldinge. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vier wasserijbedrijven uit Noord-Brabant, een uit Gelder land en een uit Zeeland hebben via hun federatie bij de ministers van Defensie en Sociale Zaken geprotes teerd tegen het feit, dat de wekelijkse natte was van de militaire leger plaatsen in Zuid-Nederland zeer waarschijnlijk zal worden toegewe zen aan de voormalige bedrijfskle- dingwasserij van de staatsman Mau- rits. Deze wasserij een van de grootste en modernste van ons land wordt nu geëxploiteerd door het fonds van Sociale Instellingen van de Staats mijnen. De bedrijven die protesteer den ziji): De Zon (Breda), Modern (Tilburg), De Edelweis (Vlissingen), Ozon (Veldhoven), Beks van Nunen (Vught) en De Valk (Ubbergen). De zes bedrijven zijn van mening dat de wasserij van het fonds van So ciale instellingen waar onder andere met minder valide krachten gewerkt wordt, in een voordelige, maar on eerlijke concurentiepositie verkeert en daardoor met een inschrijvings prijs kon komen, die beduidend la ger zou zijn dan die van de overige inschrijvingen. Daar de zes protesterende bedrij ven een sterke aanwijzing hebben, dat deze grote militaire order per 1 april wordt toegewezen aan de was serij van het fonds van Sociale In stelingen van de Staatsmijnen heeft de federatie van de wasindustrie in in/Nederland een beroep gedaan op de ministers om dit te voorkomen. De heer W. Bazelmans, directeur van het grote wasserijbedrijf Ozon uit Veldhoven en leider van het ac tiecomité van de zich bedreigd voe lende Brabantse bedrijven: „Wij had den reeds rekening gehouden met deze concurrentie en daarom lager ingeschreven dan normaal. Wij pro beren met ons actiecomité de zaak •nog terug te draaien, al kunnen wij met onze gecalculeerde prijzen niet verdere zakken. Heeft onze actie geen resultaat dan is de consequen tie, dat in .onze bedrijven de =omzet aanmerkelijk zal dalen. Er zal mis schien zélfs personeel moeten wor den ontslagen, want het scheelt niet minder dan 25.000 wasuren per week en dat doe je niet met een man (ADVERTENTIE) VOOR VADER, MOEDER EN KIND „ER wordt vandaag de dag nog altijd te veel onderscheid gemaakt tussen burger gehandicapten en militaire ge handicapten, hoewel beide catego rieën door hetzelfde oorlogsgeweld werden getroffen. Vele burger gehan- dicapten voelen dit als een discrimi natie. Hft wordt eindelijk eens tijd, dat aan dit meten met twee maten een eind wordt gemaakt." Dit is het standpunt van de heer G. H. M. van Schaick uit Breskens, vice-voorzitter van de Nederlandse Katholieke Inva- lidenbond afdeling Zeeland. „ONDANKS de sociale voorzieningen zien tal van lichamelijk gehandicap ten zich als een vergeten bevolkings groep. Dit wordt in de hand gewerkt door allerlei dingen in de maat schappij, die het leven van de gehan dicapten moeilijker maken dan het al is. Als je ziet welke faciliteiten mi litaire oorlogsinvaliden genieten als pensioen, smartegeld, vervoermidde len en entreegelden, dan is het lo gisch dat de burger gehandicapten zich achteruitgesteld voelen". „NATUURLIJK zal niemand het de militaire oorlogsslachtoffers misgun nen, integendeel, maar wij als invali- denbond vinden dat er niet zo'n groot financieel verschil mag worden ge maakt tussen burgers en militairen, die door de oorlogshandelingen inva lide zijn geraakt. Momenteel krijgen burger oorlogsinvaliden geen cent uitkering". DE heer Van Schaick is enige malen persoonlijk in Den Haag geweest om bij minister Klompé voor meer finan ciële steun aan burger gehandicap ten te pleiten. „De eerste keer werd de toegezegde audiëntie op het laat ste moment afgezegd en daarna zei een ambtenaar op het Binnenhof, dat er niets aan te doen was, omdat er nu eenmaal voor burger slachtoffers geen regeling bestaat. Punt uit." „OM te beginnen zouden ze b.v. de ge handicapten vrijstelling van luister en kijkgelden kunnen geven. Ook zouden bepaalde inkomsten geheel of gedeeltelijk belastingvrij'moeten zijn. Op deze manier zouden veel gehandi capten al geholpen zijn." DE afdeling Zeeland van de Katholie ke Invalidenbond telt rond negentig leden. Ze wonen allemaal iv Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het is nog nimmer gelukt blijvend contact te hebben met gehandicapten ten noor den van de Schelde. Hoe dat komt. weet ik niet. Men kampt daar kenne- lijjc met drempelvrees om lid van on ze bond te worden. Het belang van een organisatie als de onze is dui- Ge H. M. van Schaick delijk. Met 10.000 leden kun je nu eenmaal bij de overheid meer berei ken, dan met 1000 leden." DE Zeeuwse Invalidenbond heeft al verscheidene geslaagde activiteiten op zijn naam staan. In Aardenburg worden sinds enige jaren voor licha melijk gehandicapten vakantieweken gehouden, die elders in Nederland navolging kregen. Verder staan ook buitenlandse vliegreizen op het pro gramma. „WE willen de gehandicapten zo veel mogelijk uit hun isolement halen. Ze moeten b.v. kunnen deelnemen aan gespreksgroepen, ontspanningsavon den en toneelvoorstellingen. We lopen ook met plannen rond voor sport voor gehandicapten, maar mede door de grote afstanden in Zeeuwsch- Vlaanderen, komt dit moeilijk van de grond. Al met al streven we er als invalidenbond naar meer begrip te kweken voor de problemen van de gehandicapten. Ze hebben recht op een volwaardige plaats in de maat schappij", zegt de heer Van Schaick met 'grote beslistheid.

de Stem | 1969 | | pagina 3