'2™ en oude keet erd gezellig BRETAGNE IN VERZET TEGEN PARIJS biedt Naar Amerika Boer Mest MEUWSEN nt De vlinder Spaar verschrikkelijk veelgeld bij Meuwsen j-150 esi^erzorgster DE LIEVERDJES MIJNS INZIENS Johan Winkler ,3evrijdingsfroïlt5 actief REUMAT1SCHE- EN SPIERPIJNEN lllMT OP tUIMT OP mberg [Lieve vriendjes en vriendinnetjes Moord I Moord II Moord III door Moord IV Zwaar Aanslagen Onmiddellijke verlichting van Oud-SSer krijgt levenslang Burgemeester van Voerendaal eervol ontslagen Bosbranden in Australië zeventien doden 15 DE STEM VAN WOENSDAG 15 JANUARI 1969 19 [iek lage ENDAAL leiding tot' 11 april 1969. i april a.s. 17 jaar of ouder lag zieke mensen helpt en «/ettelijk erkend diploma halen dat veel mogelijk- biedt, kan zich thans j aanmelden. rsus duurt 2 jaar. Salaris J ns rijksregeling. oeken om inlichtingen te oofd van de opleiding, erg (tel. 01600 - 25811), eda. de 1 faculteit van een edanigheid van meester in benoemd tot men na een 3-jarige en. sn zi|n salarisverhoging per pn 6%. te komen dienden op bereikt en in het bezit te dit diploma denken te Isgrens 23 jaar. teur ontslag vragen dienen ïankelijk van het aantal oelatingsondérzoek, 31 januari 1969 te Utrecht, gelijk, bij de voorzi!ter varl raat 18 te Leiden, telefoon krijgen. J Vader liep al lang inet liet plan rond. Wat zou het heerlijk zijn, uit de stad te verhuizen naar zo'n oud boerderijtje op het platteland. We hadden het er al vaak over gehad thuis, maar telkens was het Jeer in het vergeetboek geraakt. Nu was het dan zo ver. [ider had een boerderijtje gfekocht we stonden op het punt om er Jen te gaan en eens te kijken hoe er uit zag. Het was een flink rijden en dus hadden mijn ff, mijn zus en ik tijd genoeg om aar te vertellen wat we dachten vinden. c denk dat het een heel klein boer- frijtje is, met klimroos tegen de ren en een windwijzer op 't dak", i mijn zus. „Nou", zei mijn broer jrcel. „Ik hoop in ieder geval dat [een stuk grond is, waar ik kan tfballen. Voor de rest kan het me fets schelen". „Nou ja", zei ik. „We Tien wel zien". Et we ook verwacht hadden, toen [der een zandweg inreed en voör boerderijtje stopte, waren we big teleurgesteld. Hiet was een oud, scheefgezakt woon- pis. waarvan de ramen, waar geen Ken meer inzaten, ons als holle en aanstaarden. De deur hing half i zijn hengsels en de dakpannen, dfe nog aanwezig waren, waren te tjfller ijbst het huis stond een oude schuur dit er al even bouwvallig uitzag. Er #1 een doodse stilte. Niemand zei woord. Toen begonnen we op- |ns allemaal tegelijk te praten: „Hè moeten we daar in wonen?" ^feten we maar teruggaan paps, dit is [niets!" Ondanks alles slaagde va- erin ons op te vrolijken. „Nou igens, zo erg is het toch niet? Als S allemaal de handen uit de mou- i steken, kunnen we er best iets |ois van maken." idee, dit oude geval zelf op te fppen vonden we wel leuk en (gezien we toch herfstvakantie Iden, besloten we er de volgende i meteen mee te beginnen. De dag ïrop, het was maandag, togen we 1 het werk. We hadden van alles ■gebracht, gereedschap, verf, be- Ig enzovoorts. Ide slaapkamers lag een onvoor- [lbare rommel. Er lag kalk dat i de muren en het plafond was allen en overal lag glas. In een !kje vonden we een doos met fcaten en tijdschriften die het jaar- 11929 droegen. jen we alles schoongemaakt had- gingen we eten. Daarna kwam ftcel met de verf en het behang Dopen. per beweerde, dat behangen voor i een koud kunstje was, maar. uit faring 'wisten we wel beter, het- sen dan ook al spoedig bleek. Na TOde pogingen om het behang [en de muur te krijgen zat alles lijm en vader was in alle staten, pindelijk besloten we het behan- dan maar op te geven en de •en te verven, hetgeen ook niet jemaal zonder ongelukken vér- Thuis zouden we wel wat te Jen krijgen, als moeder die verf ■onze kleren zag! "liepen heen en weer door „onze 'derij" en 'maakten plannen, lp komt de zitkamer, daar de ■Dek". fin kamer moet groen geverfd Ben". pe moeten een mooie bloementuin peggen". Bolussen was vader bezig het dak repareren. Dit scheen hem nogal ptt te kosten, want we hoorden 1 gemompel en een gemopper van !?en komen. Ir was een heerlijke dag en «mds stonden we moe, maar vol- 1 ons werk te bekijken. Het dak [gerepareerd, er zat weer glas in' ""men en de deur was gemaakt. !!W9»SS0SO9SeSi908S88S« Mijn zus en ik hadden de keuken en de huiskamer helemaal schoonge maakt. „Nou", zei vader, „we gaan naar huis en morgen komen we weer terug". De volgende dag begonnen we met het schoonmaken vaif de slaapka mers de de schuur. Vader was van plan om vqn de schuur een garage te maken en er tevens een werkbank in te plaatsen, omdat hij'graag knut selt. Eindelijk was alles geverfd. Morgen kwamen de meubels eii dan konden we in ons nieuwe huis trek ken. Vader had elektrisch lieht laten aanleggen en waterleiding. Toen de volgende morgen de verhuis wagen de meubels kwam brengen, zei een van de verhuizers: „Mooi huisje hebt u hier meneer!" Met een spoor van trots in zijn stem ant woordde vader: „Ach ja, een beetje handigheid en er is van zo'n oud boerderijtje heel wat te maken Een doe-het-zelver als ik draait daar zijn hand niet voor om." Waarop wij wanhopige pogingen de den, om niet in lachen uit te barsten bij de gedachte aan de reparatie var het dak en het behangen. Maar va der deed of hij niets merkte en liet aan moeder de keuken zien. Moe der was weg van haar nieuwe huis en verzekerde ons dat we keurig werk hadden verricht, en. dat zij trots op ons was. Toen alles klaar was en we een heerlijk kopje koffie dronken, waren we het er roerend over eens, dat we van die oude keet een gezellig home hadden gemaakt. Een home, met wit geschilderde muren, een vrolijk rood pannendak, een groene deur en prachtige klimrozen tegen de muur: „Ons home". Francien Munnik, Breda. I Nog even geduld. Zaterdag jkordt in De Kleine Stem de ®'ts1ag van de puzzel en kerst- pedstrijd bekendgemaakt. |Er zijn een heleboel mooie pendingen binnengekomen. F zlJn ook veel geweldig fine prijzen die jullie als je r "Wonnen hebt, volgende *eek thuis gestuurd krijgen. I Allemaal heel hartelijk be- l®nkt voor al de moeite die Jp besteed hebt aan de oplos- ngen. I Tot zaterdag. R Groetjes van José. John Kopmels van de Zuidweg 20 té Nisse heeft zijn oom Jan op een tekening vereeuwigd. Annemarie Kopmels stuurde ook een fraaie prent (hieronder). Is dit soms je tante Doortje, Annemarie? Op zaterdag 21 dec. 1968, hebben wij Hans Jansen, 29 jaar, 2e machi nist en zijn vrouw Adrie op de „AI- kes" uitgeleide gedaan, 's Morgens om 12 uur vertrokken we met twee auto's. Voorop reed oom Sjaam, tante Nel, meneer Jansen, Hans en Adrie. Daar op kwamen mijn vader en moeder, Frie, Corry en ik. De eerste grote plaats die we pas seerde was Dordrecht. We kwamen voorbij de Fokkerfabrieken. Daarna zagen we verschillende grote garages waaronder de Peugeot en Renault. Toen we over een via duct reden, ging er een hele lange trein vol met Simca's onder ons door. De volgende plaats was Ridder kerk. Hier was niet zoveel te zien of wel, zoals overal, Esso-posten. Daarna Rijsoord. Hier merkte we on, telbare broeikassen op. Toen kwamen we in Rotterdam met zijn ontelbare stoplichten en ho ge torenflats. De Europoort! Op de Heyplaat lag de „Alkes" ons groot en machtig aan te staren Rond 13 uur gingen we aan boord en volgden Hans naar de kajuit. Na wat gebabbel gingen we naar de machi nekamer en stuurhut, voorop gegaan door Hans, De dames bleven boven. In de machinekamer was het ge weldig warm. Hans legde ons alles uit, over de schakelkasten, de elec- tromoter, dynamo enz. Er stond helemaal beneden een grote dieselmotor te draaien en een zgn. karretje. Zo staan er drie maar de grote hoofdmotor leek Wel een fabriek te zijn. Na de machinekamer gingen we naar de schroefas. Hier liep een tun nel langs om hem te bereiken. Hier was het wat koeler, want we be vonden ons 2,5 meter onder water. ÏSOC05059SS000005590500509 Boer Mest zit aan tafel, en krijgt een grote wafel. Boer Mest zit op een stoel, en eet een heleboel. Boer Mest is op het land, met zaadjes in zijn hand. Hij strooit zaadjes op de grond, heel keurig in het rond. Boer Mest is moe geworden, en pakt dan twee borden. En eet samen met zijn vrouw, een gestoofde kabeljauw. Maria Kint, 8 jaar. Terneuzen Daarna zijn we nog naar de stuur hut geweest, wat zeer interessant was. Ook de passagiersloges vergaten we niet. Het was overal prachtig in gericht. Bar, film- en eetzaal, keu ken, alles was even mooi en netjes. Ma^ar toen brak de vertrektijd aan. Ontroerd afscheid nemen. Toen we vertrokken werden we uitgeleide ge daan door Hans en Adrie, die ons nog lang bleven nawuiven. Kees Dircken, 11 jaar, Brabantlaan 14, Etten-Leur ■oeoooooeeoaooooaoeopoooBoc De vlinder is een mooi dier Veel mooier als een pier Hij zit graag op bloemen Maar hij kan niet zoemen Hij zuigt aan honing, Dan is hg net een koning Hij is fleurig en kleurig Een korte beschrijving over niemand minder, dan de vlinder! Désirée Marchand, Nijenrodestraat 1, Breda. i jWEZE week besteedt de Duitse t.v. aandacht aan de moord op Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. Op 15 januari 1919 werden die twee leiders van de Duitse „Spar- takusbond" door officieren, leden van de „Garde-Kavallerie-Schüt- zen-Division", vermoord. Zonder vorm van proces. De lijken der twee revolutionairen werden pas later gevonden. Met de dood der twee werd het doel der Duitse „sol-dateska" bereikt: de revolutie, aarzelend door de sociaal-democra ten en daarna beslister door de Spartakisten ingezet, werd een halt toegeroepen, de „orde" werd her steld. De voorbereiding van die twee Duitse tv.-uitzendin-gen heeft twee jaar geduurd; zij heeft méér dan een miljoen mark gekost. Want het was een moeizaam bedrijf o-m na een halve eeuw eindelijk de waar heid omtrent die politieke moord op het spoor te komen. Was het een moord met voorbedachte rade? Was het een moord in opdracht? En zo ja, door wie aangesticht? Wie vuur de de schoten af? Wie sloeg er met de geweerkolf de schedels in? Zijn er van de moordenaars en de op drachtgevers nog in leven? Is d'e inderdaad nog levende, thans 78- jarige oud-kolonel Souchon de hoofddader? IN Duitsland heeft deze t.v.-uitzen- ding reeds van te voren veel be roering gewekt. Sommigen hebben zich in oprechtheid afgevraagd of de Duitse (en daarmee de Euro pese) geschiedenis van de laatste vijftig jaar niet heel anders zou zijn verlopen, wanneer Liebknecht en Luxemburg in leven waren geble ven: zou Duitsland bij een volledig geslaagde revolutie niet méér ge baat zijn geweest dan bij de trieste halfslachtigheid der republiek van Weimar, die aan haar machteloze compromissen ten onder zou gaan, en waarin de sociaal-democraat Noske de rol van contra-revolutio naire bloedhond mocht spelen, om dat nu eenmaal (naar zijn eigen woorden) iemand die bloedhond moest zijn? Of moet men, achteraf, de heren moordenaars Pabst, Vogel, Souchon, Runge en hoe ze verder mogen, heten dankbaar zijn, dat in 1919 in Duitsland het al te rode gevaar bezwaren werd? Leest men in populaire Duitse bladen als „Der Stern" de voor een bepaalde, niet dóód te krijgen, men taliteit zo onthullende ingezonden stukken, dan lijkt 'het wel of de laatste mening in Duitsland over heerst. Arme moordenaars, die zelfs nu nog, in hun aangename gepen sioneerde staat, worden lastig ge vallen! Zonder hen immers hadden de „rode" Rosa (jodin óók nog!) en de nog afzichterlijker Liebknecht hun kans gekregen! QVER de gang der historie na kaarten (hoe zou het geweest zijn als heeft geen zin. Maar wel hoop ik, dat de twee uitzendin gen althans op de zuivere persoon lijkheid van de twee, die vijftig jaar geleden vermoord werden, een ver helderend licht zullen werpen. Ik denk daarbij vooral aan Lieb knecht, de man die als enige in augustus 1914 in de Duitse Rijks dag, tegen de oorlogskredieten stemde; de man die op de Eerste Mei van 1916, wéér als enige, in Berlijn op de Postdamer Platz zijn „Nieder mit dom. Krieg!" riep; de man die, naar het tuchthuis van Luckau overgebracht, vandaar aan zijn vrouw en kinderen de eertijds klassieke (maar nu vergeten) brie ven schreef, waaruit men hem pas goed leert kennen. Ik heb op een stille zondagoch tend nog eens in die brieven ge bladerd in de vergeelde, zeld zaam geworden uitgave uit 1920. Het ontroerendst zijn misschien wel de brieven aan zijn kinderen, die hij met alle kracht over de minachting waaraan zij bloot staan tracht héén te helpen, en waarin hij zijn eigen situatie zo moedtg re lativeert. „Dein Papa, derns gut géht und dem alle Vogel singen", jouw vader die het best maakt en voor wie alle vogels zingen, onder tekent hij zo'n troostende brief, en ook in een van de gedichten die hij in de gevangenis maakte gaat het over de vogels, die hij in zijn cel .kan horen zingen: eens zal hij even vrij zijn als zij en alle andere men sen ook: Gij rooft de aarde mij, maar niet de hemel. En is 't een smalle streep slechts die mijn oog bereiken kan door tralievenster en langs ijzeren staven het is genoeg VO dichtte de nu nog gehate Liebknecht de man die, als hij in de revolutiedagen 's nachts laat, doodmoe van massavergade ring of demonstratie thuis kwam, aan zijn piano Beethoven en Cho pin ging spelen. Zeker, hij was communist, zoals ook de vermoorde Rosa Luxemburg (de vriendin van Henriëtte Roland Holst) dat was, en de vermoorde Kurt Eisner, en de vermoorde Gus- tav Landauer, maar hij was het met dezelfde onstalindstische zuiver heid die wij vandaag in iemand als Doebtsjek prijzen. Waarom dan niet die zuiverheid ook in Liebknecht erkend en geprezen? Ik althans wil mijzelf het recht daartoe niet ontzeggen. Als ik aan Liebknecht denk, zie ik in gedach ten meteen die strakke, die letter lijk z w ij g e n d e houtsnede voor mij, die Kiithe Kollwitz van de vermoord neerliggende vechter en dromer gemaakt heeft. Een ets, die je eertijds in duizenden Duitse ar beiderswoningen kon aantreffen. In die tijd vóór Hitler, die massaal zou voortzetten hetgeen met de moor- den op Liebknecht en Luxemburg en op Erzberger en Rathenau en op al die anderen begonnen werd. Nu een halve eeuw geleden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Eind van de maand gaat generaal De Gaulle voor drie dagen naar Bretagne. In verband met zijn veiligheid kamt de politie alle schuilplaatsen uit waar wapens zouden kunnen zijn verborgen. Die actie is niet zonder succes, want een deel van wat uit depots gestolen is, wordt teruggevonden. Tot dusver zijn ongeveer 25 ver dachten gearresteerd, onder wie reeds vier geestelijken. Wanneer hun medeplichtigheid blijkt zullen zij zich voor het staatsgerechtshof moeten verantwoorden. Al voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog was in Bretag ne een separatistische beweging gaande. De leider, Yann Goulet, had in Parijs een culturele beweging ge sticht die hij „de wedergeboorte" noemde. Tijdens de oorlog collaboreerde hij met de Duitsers in de verwachting dat de Duitsers hem zouden helpen bij het stichten van een onafhanke lijk Bretagne. Na de oorlog werd hij bij verstek ter dood veroordeeld, maar grijpen kon men hem niët want hij week uit naar Ierland, waar hij nog altijd vertoeft en leider is van de PLB, het front ter bevrijding van Bretag ne. Dit bevrijdingsfront, waarvan zich andere, meer gematigde takken, hebben afgesplitst, beschouwt Parijs als een koloniale onderdrukker, te gen wie met geweld mag en moet worden opgetreden. Door de armoe de van het lagere deel der bevol king kan dit bevrijdingsfront reke nen op veel stille sympathie, ook ai keurt lang niet iedereen de daden van terreur goed. Arbeiders en boeren hebben het in Bretagne vaak zwaar te verduren. (ADVERTENTIE) Opruiming? Dan ook goed, vindt Meuwsen. Niet zo kinderachtig. Vooruit: Kortingen tot 50y Dassen en sokken halve prijs, Vesten en pullovers v.a. 19,80, Pyjama's o.a. satin feutre v.a. 13,80 Overhemden Bel-O-Fast, wit en pastelkleuren v.a. 13,80 Sportcolberts v.a. 68,-, Pantalons v.a. 38,- enz., enz. (loop er eens binnen!) BREDA - EIND5TRAAT 19 - TEL. 35673 Eerstgenoemden door werkloosheid en gebrek aan industrialisatie. door concurren vain de gemeen- Laatstgenoemden tie met de landen schappelijke markt. Voortdurend be klaagt Bretagne zich over een slecht wegennet waardoor het snelle trans port naar de hoofdstad wordt be moeilijkt. Vooral in het voorjaar blijven de boeren met onverkochte voorraden zitten, die naar de mest vaalt gaan of tof moes gereden worden onder de wielen van de tractors. Honderden kilo's onverkochte aardappelen worden voor de deuren van de ontvangers van belastingen gestrooid en daar stuk gereden. De ontvanger van de belastingen is voor de Bretonners de typische ver tegenwoordiger van het gehate Pa rijs. Komen arbeiders of boeren met demonstraties in verzet, dan loopt de gehele bevolking in steden of dorpen achter hen aan. Dat verklaart de aanhang van het bevrijdingsfront. Des nachts zagen de leden van dit front bomen om en versperren daardoor het verkeer op de wegen of zij plegen dynamietaan- slagen tegen lichtmasten of tele foonpalen. De daders zijn moeilijk te grijpen, want zij treden in kleine groepen dan hier en dan daar op. De springstoffen worden uit muni tie-bergplaatsen gestolen en op de „meest onwaarschijnlijke plaatsen verborgen: in kuilen, op het land, in vervallen huizen, in garages en zelfs onder de grond van scholen en kerken. Aangezien alles zich af speelt in de illegaliteit kennen de re gionale of plaatselijke leiders elkaar vaak niet. Menigmaal ontmoeten zij elkaar met een kap over het hoofd waarin twee gaten zijn aangebracht voor de ogen. Men houdt contact met elkaar m zang- of muziekverenigingen, of men houdt gemeenschappelijke be- aevaartstochten naar Lourdes onder leiding van een of meer geestelii- ken, waar alle gelegenheid is om rustig plannen te beramen. Men zegt dat veel geld en propaganda materiaal komt van de Bretonners die naar Frans-sprekend Canada zijn geemigreerd en daar Bretagne met hebben vergeten. De Gaulle heeft de Bretonse sepa ratistische beweging ongewild in de hand gewerkt door zijn uitroep: „Leve het vrije Quebec". Als Que bec vrij moet worden, zeggen de Bretonners, waarom wij dan niet? (ADVERTENTIE) "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie ol irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. HAMBURG (DPA) Wegens het vermoorden van joden en medeplich tigheid daaraan is gisteren in Ham burg de 55-jarige vroegere SS-Ober- scharführer Karl Reisener tot levens lang veroordeeld. Zijn beide medebeklaagden, de politiefunctionarissen Ludwig Schro der (55) en Walter Stegemann (63), zijn vrijgesproken. Reisener, „de schrik van Przemysl" (in Oost-Polen) genaamcj, is al eer der in Denemarken wegens moord ter dood veroordeeld. Nadat hij acht jaar had uitgezeten, is "hij vrijgelaten en uitgewezen naar West-Duitsland. HEERLEN (ANP) Aan burge meester G. H. J. Frencken, burge meester van Voerendaal, is op eigen verzoek door minister H. K. J. Beer- nink van Binnenlandse Zaken eervol ontslag verleend met ingang van 1 februari 1969. Vanaf die dag is hij benoemd tot inspecteur van het algemeen burger lijk pensioenfonds voor het rayon Eindhoven. De heer Frencken raakte op 12 maart 1968 betrokken bij een verkeersongeval in Ubachsberg en in afwachting van het lopend onderzoek oefende hij sindsdien zijn burgemees tersfunctie niet meer uit. MELBOURNE (AP) Het aantal doden als gevolg van de bosbranden die in de afgelopen week in de Australische staat Victoria hebben gewoed, is thans tot 17 gestegen. In totaal is 2200 vierkante kilo meter weide en bosland door de branden geteisterd. Verder zijn 227 huizen, tien openbare gebouwen, 7 kerken, 4 scholen, 120.000 schapen en paarden, 10.000 kippen en 5 spoor bruggen vernield. Het zwaarst getroffen is de plaats Lara, waar elf personen om het leven zijn gekomen en 47 huizen werden verwoest.

de Stem | 1969 | | pagina 15