aadboter an echte i braden, I s en kelijkste »te eigen I erd, dus i gebruik, :h water- daardoor espetter, )p gemenebestconferentie frikanen boycotten loging tot oplossing j gr at ie prob I c men i'utale overval Sittardse slagerswinkel EIS DRIE JAAR TEGEN GETERGDE SUL" iespreken monetaire uw goede geld veilig besteed BBC IEDEWERKSTER Mede-minnaar doodgeschoten 99 Brief regering over sociaal-economisch en financieel beleid Paus citeert Yatikaans concilie eenzijdig propageerden [n Bazel: UNK1ERS 'ROBLEMEN ELFDE KIND WEDUWE KENNEDY GEDOOPT NIGERIA GEMASKERDE MANNEN DEDEN ILSOF ZE THUIS WAREN EEN BAAS EEN BAAS t. Schuurink N.V- WEIGERING Plan voor Europese vloot in Middenlandse Zee Gebaar Aap veroorzaakt brand in Schiedam Vertaling MGR. DELHAYE: Drie „Getergd" Protest bij paus tegen pastoraal concilie Romeinse Jezuïet: Druk op Don Juan om afstand te doen van troon DB STEM VAN DINSDAO 14 JANUARI 196? 11 w ■ndcaslH NEDERLANDSCHE DDENSTANDSBANK N.V. IAAGT or haar kantoor te BERG®"' )OM een (Van onze redactie buitenland) 5AZEL De presidenten van de ntrale banken der voornaamste sterse landen, die sedert enige da- pn in Bazel in vergadering bijeen i om te bestuderen hoe een eind naakt kan worden aan de interna- taale geldspecultatie, hebben gis- rmiddag bun besprekingen beéiti- rd. Uitvoerig is gesproken over het terugleiden van vluchtkapitaal jlar het land van herkomst. De iraadslagingen zullen binnenkort jïrde» voortgezet. Uit goed ingelichte kringen, in fel is vernomen, dat een aantal nten naar voren gekomen is die in a eventuele regeling opgenomen Éét worden: er moet een maximum irden gesteld aan het land van ierkomst; de transacties moeten aan p bepaalde termijn gebonden zijn jer zal een multilateraal systeem beten komen. Dn Garmisch-Partenkirchen is gis ten een bijeenkomst begonnen van ministers van financiën van de lG, waarin de Europesa Commis- 1 mededelingen zal doen over plan- in om de internationale kapitaal- pcht aan banden te leggen. Aan de lferentie nemen tevens vertegen- prdigers deel van de centrale ban- i van de EEG-staten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Oostafrikaanse leden van het Gemenebest hebben gisteren de pogingen van de Britse regering om tot een oplossing te komen voor de migratieproblemen binnen het Britse Gemenebest gebo„ycot. De bijzondere commissie die door de conferentie van premiers was gevormd, moest het 's ochtends doen zonder de vertegenwoordigers van Kenia Oeganda en Zambia en vervolgens Tanzania, waardoor men gistermiddag zoals het plan was niet opnieuw bijeen kon komen. Voor minister Callaghan, die namens Engeland aan het einde van de vorige week alles gedaan had om de Afrikanen te overreden het tempo van de uitwijzing van Aziaten uit hun landen te vertragen en India en Pakistan om deze uitgewekenen toe te laten, is het resultaat van zijn pogingen wellicht niet als een echec te beschouwen, maar zeker als een ernstige tegenvaller. Hij had zich voorgesteld een permanent orgaan in het leven te roepen, dat belast zou zijn met deze vraagstukken, onder toezicht van het secretariaat- generaal van het Gemenebest. 3 Michael en Kerry Kennedy hebben in hei plaatsje Mclean hun zusje Rory Elizabethe Katherine ten doop gehouden. Het meisje is het elfde kind van de weduwe van de vermoorde Robert Kennedy. De aartsbisschop van New York, Cooke, doopte het kind. In het midden op bovenstaande foto pater Albert F. Pereira en rechts pater Robert E. Ebench, die Cooke bij deze doop behulpzaam waren. Het is thans mogelijk dat dit li chaam nooit' gevormd zal worden. Er resten Callaghan nog enkele dagen om zijn doel te bereiken en hij zal daartoe ongetwijfeld tegemoet moe ten komen aan de eis van de Afrika nen, dat Engeland de Britse nationa liteit erkent van de Aziaten die uit Afrika uitgewezen worden en houders zijn van een Brits paspoort. Het is nog niet bekend of Callaghan op. dit punt zal toegeven. Het staat echter vast, dat hij zal weigeren meer dan 1.500 Aziatische gezinshoofden per jaar in Engeland toe te laten. Milton Obote, president van Oeganda, heeft gezegd, dat hij van Engeland eist, dat het de 40.000 Azia ten toelaat, die in Oeganda wonen en die in het bezit zijn van een Brits I 22-jarige J.S. uit Meerssen is na j val van 32 meter hoogte bij een janbouw zijnde torenflat in Bruns- b dodelijk verongelukt. Een hevige wind drukte de jongeman van j plateau. GEZONDHEIDSTOESTAND van de 30-jarige kloosterzuster die dag te Geulle ernstig in de nek frci verwond door een 69-jarige gaat iets vooruit, al bestaat er P reden tot bezorgdheid. Over hetj [tri van de daad tast men nog al- t in het duister. CALLAGHAN ...teleurstelling... Dor administratieve werJ ;n, typewerk en de bediening' it centrale telefoontoestel- eeftijd omstreeks 18 jaar. en Ulo- of MMS-diploma is 1st; enige kantoorervaring sl ut aanbeveling. chriftelijke sollicitaties kunt ichten aan de directie van ichten aan de directie van kal iergen op Zoom, Zuivelplein toen met zi thuis!- slager de |be ABRIEK SCHUUR1NK N.V. bande° vtffl voor de afdeling montage ABRIEK SCHUURINK N.V, voor de afdeling perserij- plaatwerkerij. Sollicitaties te richten aan MACHINEFABRIEK SPEELHUISLAAN 170 BREDA' I! ^■an een onzer verslaggevers) ^■ITTARD In de binnenstad van Sittard is in de nacht van ®®dag op maandag een speetacu- He en brutale overval gepleegd. en de 33-jarige slager H. Vink Izijn echtgenote 's nachts laat skwam en via de helverlichte ffswinkel de woonkamer wil dheden, zagen zij daar een ®an op de bank zitten die over hoofd een nylonkous droeg. -SM de man op de bank lag een ^°ft slagersmes. t, gemaskerde sprong op en richt- °P de heer Vink. Deze Me echter zijn eigen, oude Inmiddels was vanachter de ■™eur een tweede man die eens een nyionkous over het 'uu', te voorschijn gekomen. Be tl® een worste,ing waarbij klappen vielen. Mevrouw wtifo., j gfe erin een van de over- t» treï I, uylunkous van het hoofd ®e nian vluchtte daarop Jn compagnon naar buiten. hear en mevrouw Vink hebben oen vaag signalement van mannen kunnen geven. 1 tweede had in zijn hamd een i Vink e'®en<k)m was van de 1161 cohtpaair met de inmid- |®„ïraarschuwde politie een ver- i„.0ek instelde kwam men meer verrassingen te staan. woonkamer op de tafel stan ce lege koppen waaruit de on- TGj°ep ha(icien gegeten, die i „tü n klaargemaakt. Op de wl -,n ook twee halflege gla- aanut de heren wijn hadden i en.t0lt waren op de L eni§e restairuten overge- fcjï1 ,een stuk gekookte ham. F huis Was doorzocht Uit een paspoort. Op het ogenblik bevindt de conferentie zich op dit punt in het slop. Dit is ook het geval met het vraagstuk Nigeria. Gisteren is van gezaghebbende zijde vernomen, dat het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken aan g het eind van de afgelopen week con tact heeft gehad met vertegenwoor digers van Biafra en heeft gepoogd deze te bewegen tot een samenkomst met Nigerianen. Deze poging heeft echter geen resultaat opgeleverd. De Biafranen schenen opdracht te heb ben een gesprek met Nigerianen in Londen te vermijden. Overigens heeft de leider van de 'Nigeriaanse delegatie in Londen ge zegd, dat Nigeria niet zal toestem men in het sluiten van een wapen stilstand met Biafra, „dat er alleen maar van zou profiteren om zich te reorganiseren. Deze weigering schijnt eveneens het door het Britse minis terie van buitenlands zaken ingeno men standpunt te zijn, daar in de ogen van dit ministerie een bestand moet uitgaan van de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het onmiddellijk tot onderhandelingen leidt geldkistje is vermoedelijk een be drag van honderd gulden en een gouden tientje gestolen. De dieven hebben verder nog te-1 vergeefs getracht de brandkast te openen. LONDEN (AFP) De Britse con servatief Eldon Griffiths heeft in een rapport, dat vandaag door de in Lon den bijeen zijnde politieke commis sie van het parlement van de West- europese Unie behandeld zal worden, gepleit voor de vorming van een Europese zeemacht voor het Middel- landse-zeegebied. Deze zeemacht, die volledig ge scheiden gehouden zou moeten wor den van de Amerikaanse zesde vloot, zou in de Adriatische Zee kunnen opereren en Zuid-Slavië eventueel te hulp kunnen komen. Griffiths meent dat er minder kans op bestaat dat een incident tot een wereldconflict uitgroeit als Europa ingrijpt dan als de V S. dit doen. De Nederlander Frans Goedhart (P.v.d.A.) maakt in een rapport, ge richt tot de defensiecommissie van het W.E.U.-parlement, melding van de overeenkomst die begin december gesloten zou zijn tussen Albanië en communistisch China en waarin voorzien zou zijn in de vestiging van Chinese faketbases in Albanië. De heer Goedhart merkte in zijn rapport op dat China niet voor 1972 inter continentale raketten zal bezitten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal spoedig een brief aan de Tweede Kamer sturen over de regeringsvoor nemens ten aanzien van het sociaal- economisch en financieel beleid. In deze brief zal, voorzover dit aan de hand van beschikbare gegevens mogelijk is, worden ingegaan op een aantal door oppositieleider drs. Den Uyl (PvdA) gestelde vraagpunten. Dit heeft premier De Jong in ant woord op vragen van drs. Den Uyl medegedeeld. Deze had gevraagd of de regering in een nota wilde aangeven welke beperkingen van de bestedingen de regering nastreeft en in hoever bij ongewijzigd beleid een overschrijding van de begroting voor 1969 is te ver wachten, Voorts vroeg hij welke nieuwe lastenverhogingen de rege ring wil voorstellen en welke inzich ten de regering in de huidige situa tie heeft over de aangekondigde ver laging van de inkomstenbelasting in. gaande 1 januari 1970. De overvallers hebben geen woord gezegd. Toen slager Vink vroeg wat de heren moesten, maakte een van hen het bekende gebaar met duim en wijsvinger. De heer Vink die overigens nog een niet al te harde klap met het pistool moest incas seren heeft een van hen recht in het gezicht gezien toen zijn vrouw hem had ontmaskerd. Hij kende de 'man niet, maar hij is er wel vast van overtuigd dat hij de man zou her kennen. (ADVERTENTIES) EEN ZWAAR noodweer heeft in Por tugal aan negen mensen het leven gekost. De slachtoffers kwamen allen door verdrinking om het leven. iTALIë zal voor het eind van deze maand het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens tekenen. KAPITEIN G. C. Mitchel van de Brit se marine zal op dinsdag 21 januari het bevel op het permanente Navo. smaldeel „Atlantische Oceaan" over dragen aan commandeur B. Veld kamp. Tot het smaldeel behoren o.a, de marineschepen hr. ms. Van Nes en hr. ms. Limburg. SCHIEDAM (ANP) Een aap heeft brand veroorzaakt in een woning aan de Newtonstraat in Schiedam. Op de tweede etage van de woning, die in verband met een aanstaande verbouwing gedeeltelijk was ontruimd, had de eigenaar van het pand twee apen in een kooi ondergebracht. Aap Bartje zag kans het gaas van zijn kooi stuk te maken. Eerst dartelde hij wat in de kamer rond, maar al gauw werd zijn aandacht getrokken door een verplaatsbare gaskachel, die ten behoeve van de apen was aan gestoken. Of Bartje het te warm vond is natuurlijk niet bekend, maar in elk geval draaide hij de brandende kachel van zich af, waardoor de hitte op de wand van de kamer straalde. Dit ver oorzaakte na enige tijd brand. Een overbuurman ontdekte het vuur en waarschuwde de brand weer. Intussen hadden de vlam men reeds het plafond bereikt, maar buren en brandweer wis ten de brand spoedig te blussen. De apen bleven ongedeerd. (Van een onzer verslaggevers; DEN BOSCH „Wladyslaw L. is door zijn monstrueuze mede-minnaar als een schurftige hond zijn eigen huis uitgeworpen. Na eerst in zijn zelf verdiende woning, onder aanwezigheid van zijn vijf opgroeiende kinderen, een tijdenlange vernedering te hebben moeten weerstaan". „Maar zoals een (schurftige) hond doet, is hij om het huis gaan cirkelen, heeft hij er geen afstand van kunnen doen. Zwierf hij zes weken lang om het onbereikbare. Getergd koopt hij een flobertgeweer om zijn toch man-zijn te tonen. Deze aankoop maakt deel uit van het onbewuste voorspel tot de misdaad. Zijn rivaal Stefan Kasiel het latere slachtoffer is een eik van een kerel Groot en sterk met een nek als van een stier. De schriele Wladyslaw kan niet langer weerstand bieden aan zijn helmatig bestaan". „Nog wil hij zijn rivaal niet dood hebben. Ook nog niet, nadat op de fatale avond vanuit zijn eigen huis treiterend op zijn gezicht wordt ge schenen en al gaat hij daarna zijn geweer halen. Pas wanneer hij na een hevige vechtpartij onder een beukende regen van stokslagen dreigt te bezwijken, wordt hij van achter volgde, achtervolger". „In een gevoelensexplosie schiet hij zijn rivaal neer. Terwijl hij weet dat zijn mede-minnaar dood moet zijn, knalt hij zijn geweer leeg in de rug van het slachtoffer." Mr. Moskowicz, die gisteren deze schets voor het Bossche gerechtshot gaf, trof een gewillig gehoor. Hij verdedigde Wladyslaw L. (45), een Poolse Nederlander, die al sinds '47 als fabrieksarbeider is in het Lim burgse Eysden. Verdachte heeft in de nacht van 21 op 22 mei '68 zijn rivaal en oud-oorlogskameraad, de Pool Stefan Kasiel (toen 44) met kogels uit een flobertgeweer gedood. De rechtbank in Maastricht heeft hem hiervoor in oktober '68 veroordeeld tot drie jaar. De oficier van justitie mr. H. van Buuren, ging tegen dit vonnis in hoger beroep. Hij achtte deze straf te hoog. Zelf had hij tegen de „licht debiele" Pool twee jaar ge ëist. Het hof stelde alles In het werk om de Poolse Nederlander, die ge brekkig plat-Limburgs en wat Duits spreekt, een zo eerlijk mogelijke be- rechtig te geven. Daarvoor stonden soms zes, zeven man op het podium voor de groene tafel. Hoewel Wladys law terzijde werd gestaan door een tolk, kwam hij pas los toen een ge tuigende opperwachtmeester van de rijkspolitie hem op z'n gemak stelde, door de plat-Llmburgs-Diuits-Poolse taaimixture in het Nederlands te ver talen. De procureur-generaal mr. A. Pfeil, toonde zich evenals de officier bij de Maastrichtse rechtbank dat had gedaan uiterst clement. De p.-g. wilde aannemen, dat Wladyslaw het geweer had aangeschaft, niet om te doden, maar om te demonstreren, dat hij niet bang was voor de sterke en grote Stefan. Wladyslaw moet naar Brussel zijn gegaan om het geweer te kopen, na dat hij geïnspireerd was geraakt door kranteberichten van maart '68 over de ex-legioensoldaat, die in Vlis- singen zijn medeminnaar met een straal kogels uit een automatisch ge weer doodde. „Bij het eerste treffen op de trie3te avond schoot L. een ex-frontscl- daat mis. Hij had zijn rivaal, die slechts twee meter verderop stond, kunnen raken, maar hij deed het met opzet niet. Hij had verwacht dat zijn tegenstanders (Stefan Kasiel en ver- dachtes zoon van 18) zouden verdwij nen, maar in plaats daarvan, kwamen ze hem achterna. Op honderd meter afstand van de woning, waarin Kasiel zich genesteld had, ontstond een vechtpartij tussen Kasiel en L., waar bij L. gewond raakte Wladyslaw moet toen hebben gedacht: Stefan kan verrekken, nu gaat hij eraan", aldus mr. Pfeil. jaai eide BROWN BOVERI wasautomaten vaatwasmachines strijkmachines wasdroger centrifuges befaamde fabrikaten van een wereldconcern met de degelijke garantie van. de importeur BROCHURES OP AANVRAAG GRATIS»IMPORTEUR: GEBR. TIMMERMANS N.V., KESSEL [BIJ VENLO) Het Intimidatiewapen werd dodings wapen, géén moordtuig: „In al z'n opgekropte woede heeft L. na een wilde achtervolgingspartij zijn ge weer zelfs nog nadat de politie al was gekomen op zijn rivaal leeg geschoten. Hij is geen moorde naar, want tegenover het doden van een medemens staat heel veel: ter ging, vernedering, echtscheidingspro cedure, die zijn vrouw begonnen was enz." De p.-g. eiste voor de doodslag drie jaar met een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de ra- gering voor de tijd van drie jaar. „Voor een tot gek-wordens toe ge tergde sul een veel te hoge straf", vond mr. Moscowicz. Hij pleitte voor ontslag van rechtsvervolging op grond van de, naar zijn mening, psychoti sche toestand, waarin Wladyslaw verkeerde. De p.-g. ging hier tegen in: „L. niet het „tweede slachtoffer", aldus mr. Pfeil. „De oudste zoon en dochter (18 en 16) van L- zijn, nadat de vrouw en alle kinderen zich weer met hun man en vader hadden ver- zoeend in hét huis van bewaring, nogmaals gehoord. De zoon bleef bij zijn getuigenis dat zijn vader was be gonnen, door te schieten. De dochter hield staande dat haar vader enkele jaren geleden ontucht met haar had bedreven." Getulge-deskundige, psychiater dr. C Lely uit Arnhem, zei op de zitting, dat het hem onwaarschijnlijk leek, dat een meisje dat verkracht zou zijn door haar vader, hem na enkele jaren weer helemaal zou accepteren. Juist terwijl ze haar eerste vriendje heeft. Dr. Lely had al eerder verklaard dat hij het „psychiatrisch gezien, uit gesloten achtte, dat L. zijn rivaal na kalm beraad zou hebben gedood." In Maastricht was niet duidelijk gewor den, wat op de avond van de doodslag voor Wladyslaw de aanleiding was geweest om nadat hij eerst rond het huis had gezworven weg le gaan en zijn geweer te halen. Giste ren kwam het er uit: „Ze tergden me en ze hadden me al zoveel aange daan." Arrest over 14 dagen. 1 55 LEUVEN (KNP) Een kritische vergelijking van de encycliek van paus Paulus over de geboortenrege- ling en de uitspraken daarover van het tweede Vaticaanse concilie (Kerk en Wereld) heeft de Leuvense mo raaltheoloog mgr. Ph. Delhaye tot de conclusie gebracht, dat paus Paulus het tweede Vaticaanse concilie een zijdig heeft geciteerd. Mgr. Delhaye maakte als pauselijke expert deel uit van de theologische commissie van het Vaticaanse concilie en werkte ook mee aan het hoofdstuk over huwelijk en gezin van de constitutie „Kerk en Wereld". „Bijna alle verwijzingen of citaten in „Humanae Vitae", welke de paus ontleent aan deze constitutie van het Vaticaans concilie, rukken de concili aire teksten uit hun verband, inter preteren ze op beperkende wijze, ge ven hun een andere of onjuiste be tekenis en vertolken aldus niet de werkelijke bedoelingen van de con cilievaders", aldus mgr. Delhaye. De Leuvense hoogleraar wijst er bovendien nog op, dat de paus voor al die teksten uit de conciliaire con stitutie citeert, welke op last van „ho gerhand" werden ingevoegd. Deze wijzigingen, afkomstig van de paus zelf of van zijn theologen, werden ingevoegd als een soort tegenwicht, omdat de uitspraken van de consli- tutie-in-wording voor de minderheid te stoutmoedig waren. Men rechtvaardigde toen dit in grijpen van hogerhand door te zeg gen, dat een concilietekst alle menin gen recht moest doen, maar in zijn encycliek geeft de paus alleen die ene minderheidsmening weer, aldus mgr. Delhaye. BLOEMENDAAL (A.N.P.) De redactie van het maandblad „Con frontatie", dat zich de spreekbuis noemt van verontruste katholieken, heeft paus Paulus er in een uitvoe rig telegram op gewezen, dat het on der de niet-geprononceerde auspiciën van het episcopaat .gehouden z.g. con cilie op generlei wijze een werkelijke en eerlijke representatie is van de Nederlandse katholieken. De stemmingen hebben de partij dige samenstelling van de vergade ring zeer duidelijk aangetoond: slechts drie van de 99 leden hebben zich gesteld achter de pauselijke di rectieven inzake de bekende kwesties en deze drie personen zijn bovendien nog slechts te elfder ure aan de ver gadering toegevoegd om de schijn van objectiviteit te redden, aldus het telegram. Daarin wordt voortsTnee- gedeeld, dat velen er aan denken hun vertrouwen in het episcopaat publiek op te zeggen. Volgens „Confrontatie" verschilt de huidige situatie hemelsbreed van de uiteenzetting welke het Italiaanse dagblad „La Stampa" van 11 januari 1969 publiceerde aan de hand van een interview met kardinaal Alfrink. •I. —JU» VATICAANSTAD (Reuter) De jezuïet Giuseppe Greco, verhonden aan de Gregoriaanse universiteit in Vaticaanstad, heeft in de „Osserva- tore Romano" verklaard dat pressie- griepen enorme bedragen hebben ge bruikt om de publieke opinie voor het gebruik van de „pil" te winnen. Deze groepen, gesteund door voor lichtingsmedia, hadden massacam pagnes gevoerd om de pil ingevoerd te krijgen bij het grote publiek. Volgens pater Greco zijn deze pressiegroepen geïdentificeerd. Hij noemde ze echter uit. Landen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika had den gunstig gereageerd op het in de pauselijke encycliek Humanae Vitae vervatte verbod op het gebruik van kunstmatige voorbehoedsmiddelen, maar in de westelijke landen was het „in verband met de daar gevoerde propaganda noodzakelijk de publieke opinie te corrigeren." (Van onze redactie buitenland) LISSABON Leden van de ad viesraad van Don Juan de Bourbon, graaf van Barcelona en troonpreten dent van Spanje, zijn te Lissabon aangekomen voor een gesprek met Don Juan in zijn villa in Estoril. Volgens zegslieden in Lissabon Is iet doel van dit bezoek om de troon pretendent te verzoeken ten gunste .'an zijn zoon Juan Carlos afstand le Joen van zijn rechten op de troon. Prins Juan Carlos woont thans te Ma drid en is de favoriet van generaal Franco.

de Stem | 1969 | | pagina 9