Bunker- drama in Vught Puzzelreis '68-'69 c HOOGTEPUNT VAN EEN KAMPREL IN JANUARI 1944 iiiaiiffiÊ ONDERZOEK NAAR KLAP MET WAPENSTOK Vier Utrechtse vechtersbazen achter slot en grendel SOLIDAIR SALPETER INJECTIES HET NASPEL Geschiedenis van „Vught" is nog niet geschreven Belgische deserteur na inbraak gearresteerd Boeien DE STEM VAN DINSDAG 14 JANUARI 1969 (Van een onzer redacteuren) VUGHT „Eindelijk werd dan tegen zeven uur (zondag ochtend 16 januari 1944) de deur van cel 115 geopend door Katja. Die schrok evenwel door de stank en de damp die haar tegemoet kwam, zó, dat ze haar onmiddellijk weer dichtgooide. De Ober- aufseherin Gallinat moet dicht in de buurt zjjn geweest, want kort daarop opende zij de deur. Slechts veertig vrouwen, die nog konden lopen, waggelden naar buiten om naar de toiletten te gaan. De toestand waarin zjj verkeerden, weerhield Gallinat nog niet om vrouwen die naar haar zin te langzaam liepen, klappen te geven. De vrouwen, die bewusteloos waren blijven liggen, zijn langs de zijkanten van de gang neergelegd. De lijken bleven in de cel achter Tien doden, vrouwen in leeftijd variërend van veertig tot negen- I envijftig jaar, slachtoffers van wat in de trieste geschiedenis van de Duitse bezetting van Nederland bekend is geworden als het Vughtse bunkerdrama. Het speelde zich een kwart eeuw geleden af. Vierenzeventig vrouwen uit het kamp met zijn duizenden gevangenen waren zaterdagavond vijftien januari om zeven uur door kampcomman dant SS-Hauptsturmführer Adam Grünewald in een natte, vrijwel onge- ventileerde cel gepropt, een ruimte van 2,24 x 4 x 2,37 (hoog)Hoogtepunt van een kamprel die enige dagen eerder was begonnen, omdat de Rijks- tse Jedzini, gehaat bij haar Nederlandse kampgenoten, verraad had gepleegd. Om zelf een kans op vrijlating te krijgen, had zij de kamp commandant het een en ander over enkele mede-gevangenen verteld. In het blok heerste daarover een pgewanden stemming. Jedzkii noest worden gestraft, zo besloot nen. Na een aantal plagerijen, werd •zij gedwongen in het dagverblijf te 'overnachten. Non, een gevangene, lommuniste, die algemene achting [genoot, werd dertien januari als lenige verraden door de Rijksduitse. prunewald zond Jedzini terug naar laar blok. De geprikkelde vrouwen besloten ïiaar verder te straffen. Non sneed ,aar beide vlechten af, het over- lengekomen strafmiddel. Jedzini frluchtte naar de commandant en fton werd, na door hem verhoord i zijn, in „donker arrest" gezet, de ireselijkste straf die denkbaar was Vught. Ze kwam in „de bunker" i een kletsnatte cel. Ze moest blij den staan, wamt vloeren en muren paren met water doordrenkt. Non ngerde standvastig te vertellen, Wie aan de acties tegen Jedzini had den meegedaan. Negentig blokgenoten besloten te iroberen Grünewald te bewegen Non vrij te laten. Ze tekenden daar- met .haar registratienummers, sri lijst. Grünewald en zijn trawan ten besloten een voorbeeld te stel len. SS-Obersturmführer Wicklein ist precies wat er moest gebeuren. Hij had zo iets al eens meegemaakt i het beruchte kamp Ravensbrück. „Dit is muiterij. Daar sloten we joveel mogelijk gevangenen op in één cel bij een oproer. Ze moesten er een hele nacht blijven staan." grünewald besloot de vrouwen die de lijst van haar nummer hadden orzien in vier cellen op te slui- ien. Meteen I Het werden twee cellen! In cel «15 propte hij 74 vrouwen, gehol- Ten door Wicklein, enkele andere |S'ers en de Nederlandse NSB-be- •aaksters Suse Arts en Katja Schot ■achttien jaar!). Met moeite kooi grünewald tenslotte de deur dicht Uwen. Achter die deur heerste aan- Pieter Maliepaard, een van de nensen die, als gevangene, worgde dat er een voortreffe- jlijke organisatie ontstond en unctioneerde in Vught, wordt na vijfentwintig jaar nog stil Tik hem gevraagd wordt te verteilen, hoe hij die zondag ochtend na de opening van de keideur, heeft beleefd. Hij heeft ha de oorlog zijn leven gewijd Tan de revalidatie van de ex- kampgenoten. „Heel wat zijn 9* hooit meer bovenop geko- s Cel 115, één tegel voor iedere vrouw. Dodencel voor tien vrouwen. - Cel der verschrikking voor vierenzeventig vrouwen. vainkelijk stilte. Verschillende vrou wen, waaronder de arts mevrouw Nievelstein later im Ravensbrück overleden beseften onmiddellijk dat er slachtoffers zouden vallen. De cel had een raam dlat gedeel telijk door een houten schot was be dekt. Het duurde twee uur, voordat de vrouwen die daar het dichtst bij stonden, die raam een klein eindje hadden geopend. Niemand kon zich bewegen. Door de nieuwe verf de bunker was pas gebouwd plak te het raampje aan de sponningen. Het bunkerdrama begon zich te vol trekken Te vreselijk om in de objectivi teit van een kwart eeuw later ook maar enigszins bij benadering de angst, waanzien en het onvoorstel bare lijden in die cel te beschrijven. Dit staat erover in het rapport dat majoor Hirst van SHAEP het geallieerde legr in Europa er na de bevrijding over maakte, nadat hij vele betrokkenen had gehoord. „Dat atmosfeer werd hoe langer hoe bedompter. Al vrij spoedig bleek dat er iemand was flauw ge vallen. Doordat de vrouwen klem stonden, lukte het haar overeind te houden. Al gauw hierop vielen meer vrouwen flauw. Maar niemand wist precies wie, of hoeveel het waren, doordat het volkomen donker was en ieder alleen maar kon nagaan, wat er vlak om haar heen gebeur de." Er brak pandek uit. De zuurstof werd daardoor nog sneller ver bruikt. Zij die bewusteloos waren, liepen gevaar vertrapte te worden. Daarom hield men hen zo lang mo gelijk, soms uren, overeind. „Een van de vrouwen heeft een lange tijd vier mede-gevangenen, door haar armen onder de oksel van twee van haar door te steken en de andere aan de haren vast te grijpen, staan de kunnen houdentot zij zelf is bezweken!" Halverwege de nacht stierf de eerste vrouw in de cel. Op het hulp geroep werd niet gereageerd. Later verklaarde men dat men dacht dat de vrouwen hadden gezongen..1 Op het laatst stonden de vrouwen die nog bij bewustzijn waren allen achter elkaar, met een schouder te gen de muur. De andere vrouwen lagen in het midden van de cel, in twee hopen waarvan de grootste een meter hoog was, opgestapeld. Ze hadden alle besef van tijd en leven verloren. Haar lichamen zwollen op, ze snakten naar lucht en trok ken haar kleren uit. De dorst was ontzettend. Condenswater dat van de zolder druppelde werd opgelikt. Lippen .verbrandden daardoor. De muren sloegen salpeter uit. Non ver- 1 I telde er majoor Hirst later het vol gende over: „Die toestand kun je niet beschrij ven. Die sfeer is niet weer te ge ven. Eigenlijk is deze nacht voor mij en hij zal het voor ieder, die het meegemaakt heeft, zijn vre selijk onwezenlijk. Slechts enkele flitsen herinner ik me nog goed. Bij voorbeeld, dat een vrouw een aan val van waanzin kreeg, rond ging kruipen en de anderen in de benen beet. Ook heeft het een ontzettend sterke indruk op me gemaakt, dat toen het tegen de ochtend liep en het al een beetje schemerig be gon te worden, er onder de stapel lichamen vóór me een arm uit kwam, die steeds maar langs mijn been streek. Ik weet niet, of hij van een levende of een dode was. Alleen dat ik geen vin kon verroe ren." De Utrechtse gynaecoloog, dr. M. J. E. M. Steijns, destijds gedetineerd en arts in 't kamp - nu 77 jaar en rus tend - vertelt er uit zijn herinne ring over. „Zondagochtend zestien januari kwam de SS-kamparts Wolters ons ziekenhuis binnen. Hij wilde alle injectiespuiten hebben. Toen drong snel tot ons door dat er iets gru welijks moest zijn gebeurd. Wat wij bij die cel zagen tart elke beschrij ving....!" De vrouwen zagen er vreselijk uit. Sommige hadden ge zichten die helemaal blauw waren opgezet. Allen hadden talrijke won den. Pieter Maliepaard die na de oor log zijn leven heeft gewijd aan de zaak van de concentratiekamp- slachtoffers voordien was hij sleepboot-kapitein en in Vught een van de beste helpers van zijn mede gevangenen vertelt er vast van overtuigd te zijn dat vele vrouwen die de bunkemacht van Vught heb ben overleefd, er blijvend geeste lijk letsel van hebben overgehouden. Zijn vriend, dr. Steijns, medisch aidviseur van honderden oud-kamp genoten, vult dat nog aan. „Er zijn toen dingen gebeurd die je gewoon niet kunt vertellen. De mensen ge loven je niet. Soms geloof je het zelf niet meer. Maar ik weet dat bij alle secties op de hersenen van mensen die in Duitse kampen heb ben gezeten, microscopisch aanwijs bare afwijkingen voorkomen. Dat geldt zelfs voor kinderen die in kampen hebben gezeten." Maar met het openen, van die deur van cel 115 was nog geen eind. gekomen aan het onvoorstelbare lijden van de nog levende vrouwen. Ze werden opnieuw in één cel ge stopt. Door Oberaufseherin Gallinat, Dat was zelfs de SS-kamparts Wol ters te veel. Hij liet ze in groepjes uit de cel halen. Tegen de zin van Grünewald in. Non moest bij Grü newald blijven. Wolters bleef, onge vraagd, ook. Toen zij bleef weige ren de namen van de „medeplich tigen" te noemen slechts een naam gaf ze, omdat dat meisje in middels was vrijgelaten wilde Grünewald haar in de donkere cel terugsturen. Toen greep de arts Wolters in. Hij verbood dit, omdat hiernieuwde opsluiting voor Non dodelijk zou zijn. Toen, nog diezelfde zondagmid dag, het hoofd van de Sicherheits- dlienst in het kamp Vught Welzel Non als eerste over het gebeur de verhoorde, had hij de onbegrij pelijke brutaliteit zijn verhoor te openen met de opmerking: „Ik kan u feliciteren met zulk een goede kampcommandant, die zo zacht met u is omgesprongen. Ik zou u heel anders hebben aangepakt...." Hij bedreigde haar met de meest sadis- De trieste geschiedenis van het concentratiekamp Vught is nog steeds niet officieel geschreven. Het kamp werd 5 februari 1942 in gebruik genomen. Het werd het eerst bevolkt door gevangenen uit het concen tratiekamp Amersfoort en 140 Rijksduitsers, meest zware misdadigers, die er heen waren gestuurd om er allerlei functies te gaan vervullen. Er zijn in het kamp ongeveer 450 gevangenen gestorven. Bij dit aantal zijn de gefusilleerden niet gerekend. Toen het kamp in vol bedrijf was, werd het door ongeveer 33.000 gevangenen „bewoond". Zo'n 13.000 gevangenen behoorden tot de categorie van de Schutz- haftlinge. Er zaten in Vught ongeveer 13.000 joden. Voorts kwamen er later de gevangenen uit het zogenaamde „Oranjehotel" in Scheve- ningen bij. Voorts werd Vught gebruikt als doorgangskamp voor de door de politie gearresteerden. Het is ontruimd na Dolle Dinsdag. De gevangenen zijn toen over gebracht naar beruchte Duitse concentratiekampen, als Auschwitz, Mauthausen, Sachsenhausen, Oranienburg. Velen hebben die lijdens weg niet overleefd. Het materiaal dat ais basis voor de geschiedenis van „Konzen- trationslager Herzogenbusch", zoals de Duitsers kamp Vught noemden, kan dienen is voorhanden, al jarenlang. Het zou een daad van histo rische rechtvaardigheid zijn als er, vijfentwintig jaar na het hunker drama in het kamp, geiden beschikbaar kwamen om de gelegenheid te openen uit dit materiaal de geschiedenis van kamp Vught te laten schrijven. tische maatregelen, als zij bleef wei geren haar „medeplichtigen" te noe men. Hen verhoorde haar vijf uur. Zonder enig medelijden voor wat deze vrouw juist had doorgemaakt. Mevrouw dr. Nievelstein ver klaarde dat de vrouwen waren ge storven, doordat ze waren gestikt onder het gewicht van de andere vrouwen, nadat ze eerst het bewust zijn hadden verloren. Alle vrouwen, met uitzondering van Non, zijn maandag zeventien, en dinsdag achttien januari uit de bunker ontslagen. Ze moesten een verklaring ondertekenen dat ze over het gebeurde niet zouden spreken. Non kwam pas zeven maart 1944 vrij uit de bunker. De ex-dienst- bodie nu opzichtster Katja deed daarna alles om haar het leven zo zwaar mogelijk te maken. Grüne wald is daar een woedende Rauter, leidende SS-generaal in Nederland, ontslagen en later naar het oost front gedirigeerd. Het SS- en Polizeigericht veroor deelde hem tot drie en een half jaar gevangenisstraf. Himmler gaf hem echter acht dagen verlof en plaat ste hem over naar de SS-Panzer-Di- vision „Totenkopf." Grünewalds adjudant, en dageestelijke vader Dr. M. J. E. M. Steijns die 15 januari 1944 als gevangene arts eerste hulp verleende, met collega's, aan de vrouwen die het verschrikkelijke verblijf in cel 115 hadden overleefd. Velen moesten maanden worden ver pleegd. „Geestelijk zijn heel wat van die vrouwen nimmer meer genezen," zo zegt hij nu. van het bunkerplan, Wicklein, kreeg zes maanden gevangenisstraf. Hij was drie maanden later echter al adjudant van de kampcommandant in het beruchte concentratiekamp Flossenbürg! De Duitse Oberaufseherin Marga- rete Gallinat kreeg van het Bijzon der Gerechtshof Amsterdam een ge- vangenissirtaf van zes jaar. De Ne derlandse Aufseherin Suze Arts werd na de oorlog veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en de sadiste Katja Schot, dochter van een Nederlandse SS'er die zijn kind van achttien jaar als opzichteres naar Vught haalde, kreeg twintig jaar gevangenisstraf. JACQUES LEVIJ GRONINGEN, (ANP) Een achttienjarige gedeserteerde Belgi sche beroepsmilitair is zondag in Groningen aangehouden op verden king van diefstal. De man, B. A. M. P., werd 's ochtends vroeg in een warenhuis ontdekt door een brandwacht. Hij wist toen te ontkomen, maar werd enige tijd 'later aan de hand van het signalement door de recherche aan gehouden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De officier van jus titie te Den Haag heeft ambtshalve een onderzoek gelast naar de gang van zaken rond het politie-optreden in Den Haag, waar verleden week donderdag een 19-jarige monteur bewusteloos werd geslagen. De af faire zal onderzocht worden door de rijkspolitie. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie zal het onderzoek zich waarschijnlijk toespitsen op het gedrag van de hoofdagent, die met zijn wapenstok het slachtoffer die suikerpatiënt is zou hebben ge slagen op een moment, dat h(j al geen verweer meer kon bieden. De jongeman had zich ingelaten met een gesprek tussen de hoofdagent en een 33-jarige eigenaar van een dro gisterij. Hij zou de hoofdagent heb ben bedreigd. UTRECHT, (ANP) De Utrecht se politie heeft in de nacht van zondag op maandag in samenwer king met de rijkspolitie uit Vleuten vier Utrechtse jonge mannen in de leeftijd van 19 tot 22 jaar aangehou den na enkele vechtpartijtjes in Vleuten en in Utrecht. Tegen het viertal zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens het plegen van verzet en mishandeling. De moeilijkheden begonnen zon dagavond omstreeks half twaalf op het station in Vleuten, waar een groep van circa 20 jongelui treinrei zigers lastig vielen. Toen de ge waarschuwde rijkspolitie arriveerde en e e n van de jongelui wegens zijn hinderlijke gedrag wilde aanhouden, bemoeiden de anderen zich ermee. Er vielen enkele klappen en de rijkspolitie kon niet verhinderen, dat aüe jongelui met de trein naar Utrecht vertrokken. De rijkspolitie vroeg toen om assistentie van de Utrechtse politie. Een hondengeleider en een be mande surveillancewagen troffen even later bij het Utrechtse station de groep jongelui aan. E e n van de gezochte mannen, de 21-jarige ma troos K., werd aangehouden. Zijn kornuiten probeerden hem echter te ontzetten. K. zéil werd zo opstan dig dat hem in de surveillancewagen de boeien moesten worden aange daan. Nadat hij uiteindelijk naar het politiebureau was overgebracht, werd opnieuw koers gezet naar het station. Inmiddels waren hier drie andere surveillancewagens aangekomen, evenals de rijkspolitie uit Vleuten. Na een korte achtervolging werd een tweede arrestant, de 20-jarige vtoerenlegger W., ingerekend. Bo vendien werden nog de 19-jarige slager J. en zijn 22-jarige broer naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Het tweetal had twee politie mensen door middel van beentje- lichten ten val gebracht. De vier arrestanten zullen voorlopig nog in arrest blijven. Om te beginnen een waarschuwing. Welgemeend en recht uit de wat grieperige borst. Laat u niet in de lu ren leggen door de zachte tempera turen, die u nu naar buiten lokken. Weest op uw hoede Mao-trucjes, dat zijn het. Het rode boekje lezen helpt ken nelijk ook niet best. Een aantal fer vente lezers van dit geschrift uit mijn directe omgeving loopt tenminste met een knalrode neus en natte spleet oogjes rond. Aan de politieke horizon begint langzamerhand een klein stukje dui delijkheid op te doemen in de vorm van een traag ontluikende progres sieve concentratie. P.v.d.A., PSP en PPR hebben nu samen een werk groep gevormd. Dat wist u natuur lijk al. Maar de naam van die werk groep, hebt u daar al over nagedacht? Progressief Akkoord, ofwel afge kort PAK. Kort en bondig, dat PAK. Ik mag dat wel. Het is een soort Nederlands dat je in de politiek niet meer tegen komt. Je zou het bijna buiten-parle mentair Nederlands gaan noemen. Het is een term, die om zo te zeg gen de kleine man aanspreekt. Naar verluidt hebben de drie partijvoor zitters, Tans van de P.v.dA., Wieben- ga van de PSP en Jurgens van de PPR, dan ook met elkaar afgespro ken voortaan geen kostuum meer te dragen. Ze trekken nu gewoon een PAK aan. Mej. A. Kessel, Tweede-Kamerlid voor de PPR PAK-Anneke. En „rechts" kan natuurlijk wel ln- pak-ken. Voor degenen die mij ervan ver denken Charles de Gaulle te willen doodzwijgen, een opmerking, die Ernst van Altena uit Le Canard En- chainé piktede generaal is jaloers op het Amerikaanse Appollosucces, vandaar dat hij zich sinds kort, in intieme kring althans „Apoléon" laat noemen. Luns is op „tournee" door Afrika, Na Tunesië en Libië doet hij nu Se negal aan. Hij komt nog Afrikaler terug dan hij al was. Gelezen: Mannetjes Puttershoek (op Keessiej, Jan Bols werd tweede: goede wijn behoeft geen krans. Bent u ook al vakantie-ziek Een reisbureau bestormen, folders en landkaarten op tafel, centen tellen etc. etc. Dit soort zon-bestormers zal zeker zijn hart ophalen op de ten toonstelling Caravan-RAI, die bin nenkort wordt geopend. Daar zal ondermeer als nieuwste snufjes te zien zijneen caravan met dakterras en een centrale verwarming voor caravans. Vooral dat laatste is fijnkun je op zolder je was drogen. Een Radikaal die een stommiteit uithaalt: een PAK-ezel. Als de Amerikanen dit jaar op de maan gaan landen, zullen ze behal ve de bijbel ook een paar flessen je never meenemen. Voor het geval er toch Indianen mochten leven- (uit VN). Overigens zou ik, op het gevaar af boze werkgevers aan de telefoon te krijgen, iedereen de raad willen ge ven deze week niet al te hard te werken om het rode Mao-virus geen kans te geven De beste wensen, met een stevige PAKkerd van MERIJN De derde etappeplaats uit de tweede ronde van onze Puzzelreis ligt in de provincie Zeeland. Voor de puzzelaars dus een plaats min of meer in de eigen regio. Wellicht is de opgaaf door deze omstan digheid wat minder moeilijk. Maar bedenk wel dat er in deze ronde nog vier afleveringen volgen.

de Stem | 1969 | | pagina 7