ANTAL SPORTVISSERS ET 10% GESTEGEN A Theo weer Pahlplatz is beschikbaar Weer gelijk spel van Anderlecht „Snorrenclub" mikt op laatste plaatsen Fighting Mack in Rome Hulster atleten op dreef ZONDAG VOLKSCROSS DE STEM Arthur Ashe wordt prof Ronnie Nooitgedagt: dé schaatsontdekking BELASTING OP VOETBALBONUS IN ENGELAND aUSGRIEP rormaminf Goed argument van de liengelbonden BELGISCHE COMPETITIE INSCHRIJVINGSBON DE STEM-VOLKSCROSS Noorse ploeg voor schaatsinterland Biljarttitel voor Janse VOORRANG ROOMIJSFABRIEK AM-ZUID stratief medewej stratieve kracht KUIL VISSERIJ Met Post- Rini Wagtmans in Zesdaagse van Antwerpen? w I DE STEM VAN DINSDAG 14 JANUARI 1969 15 (Van onze hengelsport-medewerker) 'TRECHT In het afgelopen jaar zijn ruim 60.000 nieuwe sport pers aan de waterkant verschenen. Dit blijkt uit cijfers, die de ganisatie Verbetering Binnenvisserij in haar zo juist verschenen verslag publiceert. Het O.V.B.-bestuur spreekt zelfs van een nieuwe ontwikkeling in de sportvisserij, die binnen een jaar het aantal sportvissers, dat op een hengelbewijs vist, van 374.000 naar 410.000 zag stijgen. Deze forse stijging met 10 procent (nieuwbakken sportvissers) binnen een jaar, sluit aan Bij de enorme vlucht, die ook in andere Europese landen de hengelsport in de nationale recreatie-groei inneemt. Het O.V.B.-bestuur pleit in haar goed ver zorgde jaarverslag voor een landelijk onderzoek, dat meer inzicht Bet geven in de behoeften van de sportvisserij in de toekomst. heeft de In fle naoorlogse jaren Kgelsport in Nederland een enorme vlucht genomen. Vooral de belang- «telling voor de kleine visakte, die recht geeft op snoekvissen en het vissen met twee hengels, is sterk ge moeid. Sinds 1964 is de hengelakte vervallen, waardoor het thans veel heter mogelijk is het aantal sport vissers te analyseren. Er zijn, wat de kleine visakte en het hengelbewijs betreft, nauwelijks dubbei-tellingen meer te verwachten. De groei in een jaar met liefst 10 prorent op de hengelbewijzen is dus duidelnk een groei van nieuwkomers aan de waterkant. Wie ook de groei van 191.000 naar 210.000 kleine vis- akten verrekent, komt tot een totaal van ruim 600.000 sportvissers. Na ver rekening van ieugdige hengelaars, die geen hengelbewijs nodig hebben en de „zwartvissers", die zonder eni gs vergunning „stropen", kan het to tale aantal sportvissers in Nederland diis beslist op 750.000 gesteld worden. (Gedurende enkele jaren was het aan tal hengelaars op het zogenaamde hengelbewijs voor het vissen met één hengel weinig meer gestegen, al was er altijd wel een groei, die nog boven de normale bevolkingsaanwas ling. De aanwinst van ruim 60.000 ars in één jaar is een over zend bewijs voor de enorme door mak, die op het gebied van de rtvisserij ophanden is. Dat ver hit ook de zorgen van het OVB- jtuur meer inzicht te krijgen doot jtenschappelijk onderzoek van wat Ha hengelaars willen aan vissoorten en viswaterbeheer. Op deze gronden pleit de O.V.B. in haar jaarverslag dus ook voor sociologisch en so ciaal - psychologisch onderzoek. Wie vist er, en hóe frequent wordt er ge vist. Allemaal vragen, die van be- kunnen zijn voor het toekom stige hengelsportbeleid. Be publikatie van deze verrassen- dflcijfers over de enorme groei van net nationale leger hengelaars komt ■Bhengelbonden goed van pas. Men staat juist voor de vernieuwing van dilvisserijwet, die de hengelsport neer kansen op eigen beheer van vis- vater moet geven. De O.V.B had met •deze nieuwe „doorbraak-cijfers" de ^Tgelaars geen beter argument in ^iden kunnen spelen. Te meer, om- dit er in de Algemene Hengelaars LONDEN (A.P.) De Engelse voetbalhond (F.A.) heeft gisteren ge weigerd de sterren van de wereldbe ker te steunen in een gevecht tegen delbelastingen. De spelers uit het ■else elftal, die elk een bonus van WOO pond kregen omdat zij in 1966 de wereldbeker wonnen, is meege deeld d it zij elk tussen de 300 en 400 Pond belasting hierover moeten be- ulen- De belastingen komen hiermee J"1 ;/i jaar nadat de bonus uitge keerd werd. De sterren zijn van plan gezamen- njK te protesteren. Maar Dennis Fol lows, secretaris van de bond, zei: „Er 'tt |>0(>it tekenen geweest dat het seta belastingvrij is. Ik wens de spe- egsucces met hun voorgenomen ac- "0, maar de F.A. kan bij de belastin- ^■niets voor hen doen". Geoft Hurst de man die drie |SgP,unt-n in de overwinning van jjBgoland op Duitsland met 42 maakte zei tot de pers: ,:ra,tJkomt wel aan- Er 's mij mee gedeeld dat ik 394 pond belasting be- „Wlmoet' h°ewel mij lang geleden M "Moepszijde verteld werd dat er belasting betaald hoeft te wor den per een bonus voor de wereld- fijzers sinds 1628 en - behulpzaam te zijn bij het berL p itprijzen, omzetbelasting en len van prognoses e.d. n: leftijd tot 28 jaar en ëoede opleiding. :ervaring strekt tot aanbeveM! is er plaats voor een afdeling rekening-courant. naar leeftijd en bekwaamh®^ werkweek, pension- en r ,jjgd ing voor veraf wonende ge» 18 BPV prieven aan Persoondam io' Viol,„ uuuus vuur ae wereiu- heb het uitgegeven. Ik bat als wij allen samenwerken, bote W1^ze waarop wij de wereld- wonnen, iemand ons standpunt Bnbf"Pen" jjy Moore, de aanvoerder van FBw ze': "Normaliter stuurt de Jbtcrnationale onkosten naar «KIS. ^'e inkomstenbelasting {"■"•««en en de rest doorgeven. De it G^.uY00r de wereldbeker ontving cheni iroeks ^00r middel van een it wi( T?als d® meeste jongens heb B' Seld uitgegeven". besten en proesten om u en. Pas op. U hebt het zo te W<en. Wapen u bijtijds met Bond met name bij voorzitter C. Vrij ling nog wel enige zorg is over een recente uitlating van minister Lar- dinois in de memorie van antwoord op de wijziging visserijwet. Hier staat te lezen, dat het toenemend be lang van de sportvisserij voor de re creatie, zijn ambtsvoorganger deed besluiten in het visserijbeleid meer aandacht dan voorheen, aan de sportvisserij te besteden. Het wordt minister Lardinois kwalijk genomen, dat hij het woord prioriteit niet in de memorie heeft opgenomen. Bonds voorzitter Vrijling wil weten of dit met opzet is gebeurd. Minister Bies heuvel heeft destijds grote prioriteit voor de hengelsport bóven de be roepsbinnenvisserij beloofd. Dat ls nog heel wat anders dan de uitspraak die minister Lardinois thans op schrift stelt. De georganiseerde hen gelsport stelt bijzonder prijs op de inlossing van de belofte van priori teit. De enorme groei, die de hengel- sportaanhang thans weer doormaakt, is een argument te meer om het na tionale recreatiebelang van 750.000 hengelaars boven de commerciële en sociaal-maatschappelijke belangen van 1000 beroepsvissers te stellen, waarvan er nota bene nog slechts 300 een voledig bestaan in de zoetwater binnenvisserij hebben. Minister Lar dinois en de Tweede-Kamerleden zullen de nieuwe „explosie van hen gelaars, die recreatie zoeken in hun grotere vrije tijd tegemoet moeten ko. men door nieuwe mogelijkheden te scheppen voor deze sport. Dat kan alleen door voorrang aan de henge laars te geven, die het beheer over de schubvis moeten krijgen, de aal- is voor het beroep. In hengelsportkringen ziet men in ae verrassende cijfers van de groei van het aantal sportvissers een ar gument te meer om ook voor 'n snel le sanering van de kuilvisserij op het IJsselmeer te pleiten. De kuilvisserij moordt de schuhvisstand uit, die van groot belang voor de recreatie en pootvisvoorziening kan worden. Alle deskundige biologen zijn het met die argumenten eens, maar nog geen mi nister heeft deze kuilvisserij, die al leen met een gunstige uitkooprege ling kan worden opgelost willen ver bieden. De laatste cijfers van de toe komstige aanwas van hengelaars zul len ook de georganiseerde sport meer argumenten in handen spelen deze knoop eens door te hakken. De Antilliaanse bokser Fighting Mack zal zaterdag zijn Europese titel in het weiter gewicht verdedigenHij komt dan uit tegen de Italiaan Silvano Bertini. Fighting Mack is inmiddels afgereisd naar Rome waar hij op het vliegveld een zorgeloze indruk maakte, zoals men op de onderste foto kan zien (Van onze atletiekmedewerfcer) HULST In Laarne bij Gent wer den voor de 42ste keer de grote veldloopwedstrijden om de wisselbe ker „De Booser" gehouden. Aan de ze wedstrijd, waarvan de organisatie in handen was van „La Gantoise" uit Gent werd door vele bekende atleten deelgenomen. Ook de Hulster atletiekvereniging RKHAV stuurde een afvaardiging. Bij de senioren, diie een afstand van 8000 meter moesten lopen werd het een overwinning voor Vergauen van La Gantoise voor Janssen van Daring Leuven. Een uitstekende pres tatie leverde hier de Hulsterse atleet Peter Vonck uit Heikant, die na een rustperiode van enkele weken beslag wist te leggen op een zeer fraaie derde plaats. Zijfl clubgenoot Wies van Houte uit Nieuw-Namen deed het eveneens prima, want hij klasseerde zich als zevende. De der de RKHAV-atleet, Co Haak, finishte als 37ste. De kampioen van Zeeland, Willy Fermont, kon wegens ziekte niet aan de start komen. Naast de successen bij de senioren lieten de atleten van RKHAV zich ook in de andere categorieën geducht gelden. Zo eisten de junioren die 5000 meter liepen Wim Westdorp, Ad Courtin en Jo Bours respectieve lijk een derde, zevende en zeventien de plaats voor zich op. Bij de scholieren werd Miel Boo- gaert negende. De kadetten Jo Schout, Jo Vonck en Jaap Courtin, zagen na een veld loop van 1500 meter hun namen res pectievelijk als derde, zesde en 47ste op het uitslagenbulletin verschijnen. In de categorie van de jongste veldlopers, zorgde Luc Hoefnagels uit Clin|e ervoor dat ook hier de naam van een RKHAV-atleet in de einduit slag voorkwam. Deze benjamin, werd zeventiende. ZEIST (ANP) Theo Pahlplatz is weer beschikbaar voor vertegen woordigende voetbalelftallen. Dit is het resultaat van een maandag onder leidiijg van de secretaris-penningmeester van de KNVB, H. Burgwal, gehouden gesprek met de leiding van FC Twente. Bij dit gesprek op het sportcentrum in Zeist waren onder anderen aanwezig de bondscoach, George Kessler, de trainer van FC Twente, Kees Rijvers en Pahlplatz. Het gesprek vond, volgens een verklaring van de KNVB, plaats in een prettige sfeer, waarbij enkele moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. FC Twente heeft alle medewerking toege zegd. (Van onze sportcorrespondent) ANTWERPEN Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft lands kampioen Anderlecht in de eerste klas van de Belgische voetbalcompe titie een 20 voorsprong uit handen moeten geven. Dit keer was het St.- Truiden dat de titelhouder in de tweede helft alsnog een 22 gelijk spel afdwong. Evenals vorige week tegen FC Brugge had Anderlecht in de eerste'' 45 minuten het beste van het spel. Hoewel St.-Truiden enkele malen gevaarlijk voor het hoofdste delijke doel kwam, hadden de An- derlechtspelers het vooral op het middenveld voor het zeggen. Het was routinier Van Himst die zijn club bij rust een 20 voor sprong gaf. In de 28e minuut kwam de eerste treffer uit een voorzet van Bergholtz, die de bal op zijn beurt toegespeeld kreeg van Puis. Zestien minuten later was het opnieuw raak. Ook toen verrichtte Puis het voorbe reidende werk. Met een hoog schot bediende hij Van Himst, die met zijn tweede goal voorlopig de hoop van de Truidense supporters de bodem in sloeg. Afgaande op het spelbeeld in de eerste helft had de aanhang van St.-Truiden nog weinig van hun fa vorieten te verwachten. Alleen door kunst- en vliegwerk van Lemoins en (Van onze sportredactie) BREDA Tot de deelnemers aan de derde Volkscross, die De Stem in zeer nauwe samenwerking met de A.V. Sprint komende zondag in de buurt van het recreatiebad Woifs- laar organiseert, behoren ook weer de leden van de „Soeiété de Ia Moustache". De Bredase gezellig- heidsvereniging „Zeker geen car navalsclub", zegt secretaris Cees van van Hal nam al snel het beslnit om opnieuw mee te doen. De elf le den behoorden bij de mensen die het eerst inschreven. „Vorig jaar", zegt Cees van Hal, „is het ons zeer goed bevallen. Het is gewoon al aardig om zo'n cross mee te lopen en voor ons kwam daar nog eens een extra attractie bij in de vorm van een deelname en bloc. Er zitten natuurlijk bij onze vereniging enkele „zware" figuren en die kun nen natuurlijk niet zo hard lopen. Voor de anderen, die wel iets harder konden, had het natuurlijk weinig zin om weg te sprinten en alleen over dat parcours te gaan. Daarom besloten we als laatste en met z'n allen te eindigen. En ik moet zeg gen dat het leuk was onderweg. We hebben veel plezier gehad". De Bredase „snorrenclub", waar van hierbij een foto, oogstte vorig jaar ook veel succes bij de toeschou wers. Dit jaar een herhaling? Cees van Hal: „Voor ons staat de Olym pische gedachte op de voorgrond. Het deelnemen is belangrijker dan het winnen. Gezien de situatie zit het er wel weer in dat we opnieuw op de laatste plaats zullen mikken. Onze leden variëren in leeftijd van 26 tot 39 jaar. We hebben er één bij, die nooit loopt, terwijl twee anderen de laatste tijd ook tot een meer zittend leven gedoemd zijn. Daarom hebben-we nu een plan ge maakt om eventueel een brancard mee te nemen. We verwachten name lijk niet dat die man die nooit loopt de eindstreep helemaal op eigen kracht zal halen. Maar dat is nog niet helemaal zeker. De plannen worden verder uitgewerkt". Deze „Soeiété de la Moustache" Is een van de vele verenigingen die zondag deelneemt. Gisteren kwamen er - vooral van scholen op het NAAM EN VOORLETTERS: ADRES: WOONPLAATS: GEBOORTEDATUM MAN/VROUW Komt uit voor: Individueel Vereniging: Te: School: Te: KPJ-afdeling: Wil deelnemen in categorie: 1 2 3 4 5 6 (bedoeld cijfer doorkruisen) Inschrijfgeld is voldaan: contant/per giro (1136979) (Doorhalen wat niet van toepassing is.) inschrijvirigssecretariaat van deze derde Stem-cross veel inschrjjvingen binnen, zodat te verwachten valt dat het aantal lopers en loopsters die zoals bekend in zes categorieën kun nen starten de duizend zeker zal halen. De hierbij afgedrukte inschrij vingsbon kan worden opgestuurd of afgegeven bij de kantoren van De Stem. Het inschrijfgeld bedraagt één gulden. In de komende dagen zullen wij meerdere bijzonderheden over deze Stern-cross geven. OSLO (A.N.P.) De Noorse schaatsploeg, die op 18 en 19 januari in het Bisletstadion te Oslo uitkomt tegen Nederland, is als volgt samen gesteld: Dag Fornaess, Berd Henrik sen, Fred Anton Maier, Hallvard Smoergrav, Sten Stensen, Svein-Erik Stiansen, Magne Thomassen, Bjoern Tveter en nog twee in de loop van deze week aan te wijzen schaatsers. (Van onze sportredactie) BREDA De kans is groot dat Rini Wagtmans zal worden gekop peld aan het duo P '"eter Post in de Zesdaagse tan Antwerpen. Rini Wagtmans zou dan de plaats in nemen van René Pijnen, die aanvan kelijk deel zou uitmaken van de combinatie. Willem Il-ploegleider Ton Vissers voelt er echter meer voor Rini Wagt mans in te zetten. Een definitieve beslLing zal pas worden genomen nadat Vissers een ontmoeting gehad zal hebben met Peter Post. Als Post akkoord gaat met het voorstel van Vissers, zal Pijnen dus zijn plaats moeten afstaan aan Wagtmans. HOCKEY De Nederlandse zaal- hockeyploeg zal op 25 januari te Ha gen (Westfalen) uitkomen in een landentoernooi met West-Duitsland, België en Frankrijk en de dag daar op deelnemen aan een internationaal zaalhockeytoernooi te WuppertaL De Nederlandse ploeg bestaat uit de vol gende spelers: Sikking, Vissers, Pe ters, Christis, Weemers en Kaanders (allen HTCC), Bolman (HMC), Eikelboom (Hattem) en Annema (Groningen). Henderix waren de gastheren er in de eerste speelperiode in gesla&gd de score te beperken, terwijl hun te genaanvallen aan de andere kant voortdurend werden onderbroken. Wat niemand verwacht had ge beurde echter na de pauze. Een her boren St.-Truiden betrad het veld. De Limburgse aanvallers durfden weer verder door te drukken, het geen tot gevolg had dat Anderlecht de greep op het middenveld enigs zins verloor. Pogingen van Puis en Bergholtz om wijziging in de nieuwe situatie te brengen mislukten door de vastberaden inzet van de Truiden se voetballers. Zeven minuten na 'de hervatting kwam de eerste beloning voor de thuisclub, toen Polleunis de stand op 12 bracht. Even later leek het erop dat de beslissende slag als nog in het voordeel van de bezoekers zou vallen. Van Himst omspeelde keeper Bosman, maar de Brusselse schutter werd de kans op een derde doelpunt op het laatste moment ont nomen door Henderix. De gelijkma ker voor St.-Truiden kwam in de 76e minuut van de voet van Polleunis. F.C. Brugge heeft in de wedstrijd tegen Lierse slechts eenmaal getwij feld. Dat was na een klein half uur tje spelen, toen scheidsrechter Min- noy bij een 20 stand een goedkope strafschop weggaf aan de bezoeken de club. Door deze onverwachte te genvaller werden de Brugse voetbal lers even uit hun evenwicht gehaald, maar de titelkandidaten herstelden zich weer en drongen opnieuw naar het Lierse doel. Toch zag het er op dat moment nog niet naar uit dat Lierse zo'n grote nederlaag tegemoet ging. Er kwam meer evenwicht tussen beide par tijen. Lierse hield de tegenstand vol tot in de 19e minuut van de tweede helft. Toen maakte Thio met een prachtig doelpunt een einde aan de illusies van Lierse. In de resterende tijd lieten de Bruggenaren nog twee doelpunten aantekenen, zodat de eindscore op 51 kwam. Gantoise heeft in de uitwedstrijd tegen Charleroi slechts weinig kans gekregen. Reeds na vijf minuten spe len keken de Gentse voetballers te gen een 10 achterstand aan. De openingstreffer kwam op naam van Van Laeke, die daar in de tweede helft nog een doelpunt aan toe zou voegen. De overige twee Charleroi- goals maakte zijn collega-vleugelspe ler Van den Bosch. Alleen bij de 10 stand was de Gentse ploeg even ge vaarlijk. Eenmaal kwamen de Vla mingen toen zelfs dicht bij de gelijk maker. Na rust was de zaak echter bekeken en zorgden Van Laeke en Van den Bosch voor de verdiende doelpunten. Beerschot is door de 21 zege op Racing White alleen op de 7e plaats gekomen. Op kop van de ranglijst gaat nog steeds Standard dat Union met 02 de baas bleef. FC Brugge en Charleroi delen met 21 punten de tweede plaats. Anderlecht en St.- Truiden volgen met één punt min der. Beveren-Waas en Gantoise ver keren met resp. 15 en 14 punten in de middenmoot. VAN HIMST twee goals HARRIE JANSEN is van merk veranderd. De Zaanse amateur komt volgend seizoen niet uit voor Vredestein maar voor Smiths Acifit, waarvan Piet Lie- bregts ploegleider is. EVERT DOLMAN, Rini Wagt mans, Harm Ottenbros, Harrie Stevens en Peter Post nemen vrijdag deel aan een wedstrijd „op rollen" in St.-Willebrord. De krachtmeting is opgezet door de supportersclub van Rini Wagtmans, die café De Kroon als plaats van samenkomst (om 20.00 uur) koos. Behalve profs rijden er dames (Bella en Keetie Haage), amateurs (o.a. Kees Koeken en Wim Prinsen) en ve teranen (o.a. Wout Wagtmans, Wies van Dongen' en Michel Stolker). JEF JANSSEN heeft zijn Heij- nen-ploeg voor 1969 bekendge maakt. De Limburgse wielerlei- der koos de'volgende coureurs: Harrie en Jacques Beurskens, Boersma, Brouns, Geilenkir- chen, Kesen, Keileners, Klinkers, Koken, Pepels, Van der Pol, Slüper en Spetgens. (Van onze sportredactie) GOES P. Janse (biljartvereni ging Delta, Colijnsplaat), is als eer ste geëindigd in het toernooi om het districtskampioenschap Beveland/ Walcheren (2e klasse libre) van de K.N.B.B. Janse nam de titel over van J. de Rijke (Oudelande), die, in het door de biljartvereniging „De Pool" in Goes georganiseerde toernooi niet verder kwam dan de achtste en laat ste plaats. Pas in de laatste wedstrijd tussen Janse en Traas viel de beslissing. Beide spelers begonnen met 10 matchpunten aan deze finalepartij, die tenslotte met ruim verschil werd gewonnen door Janse. Uitslag: 1 P. Janse (Delta, Colijns- plaats) 12 matchpunten, hoogste se rie 28, algemeen gemiddelde 4,71; 2 L. Traas (OBK, 's-Heerenhoek) 10- 28-4,36; 3 K. Huissoon (De Ruyter, Vlissingen) 10-26-4,22; 4 D. Schier (ABV, Vlissingen) 6-43-4,15; 5 G. Mijnheren (Abim, Oudelande) 6-26- 3,45; 6 D. Bos (OBK, 's-Heerenhoek) 4-24-3,38; 7 J. Briars (VEG, Souburg) 4-20-3,37; 8 J. de Rijke (ABIM, Oude lande) 4-28-3,31. In het gewestelijk toernooi derde klasse libre, dat in Valkenswaard werd gehouden, is Pasieux uit Goes als tweede geëindigd. De afgevaardig de van het district Beveland/Walche ren miste zijn kans op een plaats in de landelijke eindstrijd door de fi nalepartij met ruim 20 caramboles verschil te verliezen. Het algemeen gemiddelde van de Goese biljarter (3,42) bleek echter hoog genoeg voor promotie .naar de tweede klas. CHRISTCHURCH (A.N.P.) Ar- thur Ashe, de sterkste amateurtennis ser ter wereld, zal volgende maand, als zijn dienst in het Amerikaanse leger is beëindigd, beroepsspeler wor den. De 25-jarige Amerikaanse luite nant vertelde in Christchurch, Nieuw-Zeeland: zodra ik uit het leger ben ga ik voor geld spelen. Maar ik zal geen contract bij een van de prof- groepen tekenen. Voorlopig ga ik mijn gang, ik wil mijn eigen baas z(jn. Ik zal dan geen basissalaris heb ben, maar ik geloof dat ik zo meer wedstrijden kan winnen en meer geld kan verdienen. NIEUWENDAM (ANP) Ronnie Nooitgedagt, de openbaring van de Nederlandse jchaatskampioenschappen, kon het nauwelijks bevatten. Een vijfde plaats in het eindklassement, dat had de negentienjarige rijder uit Nieuwendam zaterdag voor het begin van de wedstrijden niet durven dromen. „Drie weken geleden nog dacht ik, als het zo doorgaat, ga ik meteen -weer naar school en dan verkoop ik mijn schaatsen. Toen kwam Inzeil waar ik lekker reed en bijna al mijn persoonlijke records verbeterde. Maar toch durf de ik zaterdag op niet meer dan een twaalfde plaats te rekenen. En nu ben ik vijfde. Ik geloof het eigenlijk nog niet helemaal." Hoofdschuddend zag de eerstejaarsstudent in de heilgymnastiek en massage zich in gedachten weer terug op de ijsbaan bezig aan zegevierende rondjes op de vijf of tien kilome ter. Het was zijn tweede tienduizend meter. Anderhalve maand geleden kwam de juniorenkampioen van 1968 tot 17.29,6 in Deventer op een fondantbaan tijdens mist. Zondag haalde de rustige Noordhollander, die zomers graag de schaatsen voor de fiets verwisselt, daar meer dan een minuut van af: 16.25,6. Ook coach Leen Pfrommer, die zaterdag na twee afstanden nog tevreden kon constateren dat zijn uitverkorenen in het klassement de eerste acht plaatsen bezetten, gaf het grif toe: „Ronnie was dé verrassing. Ook ik had hem niet meer dan een twaalfde plaats gegeven. Ik had gerekend op 16.40,0 op de tien kilometer. Maar hij bleef er nog ver onder".

de Stem | 1969 | | pagina 13