In bevolkingsgroei Middelburg en Terneuzen voorop Dam-werk T erneuzen „Situatie in fruit teeltsector erg verontrustend' llelmondse artsen weigeren nog bloedproef af te nemen OOK IN WEST-BRABANT AAN DE ORDE cwaam stoffeerder j IA INSTITUUT gen <ap sn kap en garage Jubilea in 1969 Kortgene wil meer woning wetwoningen Rally voor ruiters op Walcheren Betere appels aan de veiling Marechaussee in Terneuzen krijgt nieuwe kazerne omeerden akamer of iniek of -Assistent(e) DUCHAUT esactie van inderzorg c.k. „Kennedy-eucharistie" in Sas van Gent VERGADERING „NIEUWE ZLM" Missionarissen van Mill Hill Bouw van 54 woningen in Temeuzen-noord Aan- en verkoop van gronden Hulster Ambacht en Clinge J. Hermans erevoorzitter E.H.B.O. in Zeeland Beroepen- tentoonstelling op de Bevelanden Jaarvergadering CHIJ Staten- kring in Goes Zeeman ongrijpbaar voor mishandeling in Terneuzen k.k. Brug over binnenvaart- sluit Terneuzen voor land verkeer gesloten ...om zéker te zijn Geen verband Boete voor diefstal van een pomp Financiering van kleinbedrijf onderwerp van N.I.V.E.-lezing NCB-'s-Heerenhoek in het goud DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1969 BSSTICHTING IIS DORDRECHT in kontakt komen met I of VR.) voor ïorering afhankelijk vat p korte termijn plaat.) voor gediplomeerden de functie van of voot ótaties te richten aan dt I en 10, terwijl telefonisch I en kunnen worden inge. ljunct-directrice. |et kennen, onnodig zidj IN VLOERBEDEKKffl) TAPIJTEN Heikant - Tel. 01140 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale griffie heeft de Zeeuwse neuzen weer geteld. Daarbij is, zoals tijdens de egrotingszitting van Provinciale Sta al werd verklapt, gebleken dat Eeeland de magische 300.000-grens is epasseerd en dat betekent onder neer dat er na de statenverkiezin- en van 1970 een tafel in de Staten- aal bijgeplaatst zal worden, met blaats voor vier leden, f Zeeland heeft er 78 jaar over ge- aan om de derde honderdduizend ól te maken. Het ziet er naar uit lat het nu voorgoed gedaan is met vertrekoverschotten, die van Zee land jaar na jaar een leeglopende, ergrijzende provincie hebben ge haakt. F Middelburg en Terneuzen hebben sterkste groei te zien gegeven. Middelburg kreeg er 915 onsterfelij ke zielen bij (vestigingsoverschot 693) en Terneuzen 719 (vesti- jsoverscho't 433). Goes kreeg er I inwoners bij, terwijl Zierikzee er i kwijtraakte. Markant zijn de ves- gingsoversehotten van Hulst (188) i Valkenisse (168). Vlissingen kreeg 269 inwoners bij, maar moest een rekoverschot van 142 noteren, i lonkende 40.000-grens werd door elands grootste stad net niet ge- Het bleef steken bij 39.330. ^Overslag, de kleinste gemeente van Zeeland, werd nog kleiner. Tien fowoners verdwenen, restant 251 Klein doch select is ook Ellewouts- dijk, met zijn 348 inwoners. ijk al zo lang van plan* I Zeeland groeit nog niet met het ffèderlands gemiddelde mee. Het nd nummer en maak e |n: maandag t.m. ,30 uur. 3oes, tel. 01100-7278. iindeliik groeipercentage bedraagt (periode 1930-1967) 59,f. Voor Zee land is dat 21,9. Bij vergelijking van da groeipercentages tussen Zeeland en de rest van Nederland over 1967 en 1968 blijkt echter, dat Zeeland in loopt. Jammer genoeg weet niemand wie ners, waarvan 1 met will met ligbad en wastaHj rlijks afnemende bijdragt (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De busjesactie ten bate van de vereniging „Kinder- ttrg" in Middelburg heeft over de eerste drie kwartalen van 1968 min der opgebracht dan in de overeen komstige periode van 1967. Het totaal over drie kwartalen 1968 bedroeg: f 36.246,38. In 1967 was dit: f 38.886,38. De penning meester van „Kinderzorg" hoopt dat het laatste kwartaal het goed zal '.maken. De busjesactie wordt hoofdzakelijk door kinderen gevoerd. Per collec tant komt men tot indrukwekkende fbedragen. De zusjes Ineke en Lorna Prancke uit Aagtekerke bijvoor beeld, haalden rond f 350,op! Zij hadden er zeven busjes voor nodig! Een dergelijk aantal was uitgezet in de openbare lagere school te Arne- muiden, die met f 423,85 uit het busje kwam. In Kapelle opereerden enkele echte collecte-cracks: Marion Hun- (tersmai-ck, Arja Toorenaar, Annie van Stel, Lia Eversdijk, Adrie van Zweden, Annemarie Sandee, en Tanje Westdorp. die vaak in ploe gen van twee de bus lieten ramme len en op die manier goed waren voor vele honderden guldens. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Er zit leven in de Sasse jongerenkerk. 1969 be looft een jaar te worden waar nog meer muziek in zit dan vorig jaar. Regelmatig, een of twee keer per maand, zal een jongerendienst wor den gehouden. De Sasse jongerenkerk is uitgeno digd een eucharistieviering te verzor gen in abdij Afflingem bij Brussel in het kader van een studiedag voor priesters en studenten. De Sasse jongeren gaan een volle- °e dig nieuw liederenprogramma instu- :LING deren getiteld de Kennedy-eucharis- in 0 'ie op muziek van de heer A. Ver- drage waardoor a mast en tekst van kapelaan L. Tes- slechts plm. I ters- De muzikale begeleiding wordt verzorgd door de „New Blue Devils" en het Zelzaats jongenskoor „Zingen itf vreugde" onder leiding van diri- gent G. Hoste. m r, badruimte, 3 slaapkarWpj verging. agen JM zich „Zeeuw nummer 300.000" mag noemen. Het is een grote, of juist heel kleine, onbekende. Maar hij be staat en waarschijnlijk is het een lid van het mannelijk geslacht, want daarvan zijn er meer in Zee land dan vrouwen. Om precies te zijn: 151.247 mannen tegen 150.568 vrouwen. Maakt samen: 301.815. Het geboorten-overschot in de gehele pro vincie bedroeg 2.567 en het vesti gingsoverschot 790. In zeven gemeen ten waren er meer sterfgevallen dan geboorten, Dit waren: Baarland, Cadzand, Nieuwvliet, Overslag, Re- tranchement, Zuiddorpe en Zuidzan- de. Het Zeeuwse vestigingsoverschot is geleidelijk toegenomen. De sprei- dingscijfers laten zien dat de indu striële zonen van Zeeland het meest aan de totale groei hebben bijge dragen. West-Zeeuwsch-Vlaanderen zag zijn bevolking, in absolute cij fers, met 42 personen slinken. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De Zeeuw se Landbouw Maatschappij en de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw zijn het nieuwe jaar ge zamenlijk ingegaan als „Z.L.M."-nieu. we stijl. Hoewel de juridische afwik keling van één en ander nog niet geheel voltooid is, hebben de beide maatschappijen besloten feitelijk per 1 januari gezamenlijk op te tre den. De eerste stap in het nieuwe jaar was dan ook een gezamenlijke ver gadering van de dagelijkse besturen van beide maatschappijen in hotel „De Gouden Leeuw" in Bergen op Zoom. De vergadering werd voor gezeten door ir. J. Prins. De heer Prins was reeds voorzitter van de Noordbrabantse maatschappij sinds 1 januari 1967 en van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij vanaf 1 ja nuari 1966. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de voorbereidende werkzaamheden, welke nu tot de fei telijke fusie hebben geleid. Terugkerend op het afgelopen jaar constateerde hij dat 1968 niet zonder zorgen is afgesloten. De situatie in de fruitteelt-sector is volgens hem zeer 40 jaar priester: op 25 juli: H. van Dooren, procurator, Tilburg, 25 jaar priester: 9 juli: M. de Rooij procurator, Roosendaal. (Van een onzer verslaggeefsters) KORTGENE De gemeenteraad van Kortgene wil meer woningwet woningen. Zij heeft dit in de gisteren gehouden raadsvergadering duidelijk gemaakt door een motie van het PvdA-raadslid A. YVelleman te onder steunen. In deze motie, bestemd voor de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Gedepu teerde Staten van Zeeland wordt krachtig aangedrongen op grotere toewijzing van woningwetwoningen voor de gemeente. Volgens niet offi ciële berichten zouden tien i.p.v. de dertig gevraagde premiewoningen aan Kortgene zijn toegewezen. De raadsleden vrezen dat bij on voldoende woningwetwoningen in Kortgene jonge gezinnen elders „on derdak" zullen zoeken, hetgeen vol gens de raad mettertijd wel eens nadelig zou kunnen zijn voor de leer lingenaantallen op de diverse scholen. De ongerustheid van de raad hier over komt in de motie tot uiting. verontrustend. Hoewel voor de ak kerbouw 't oogstjaar nog niet is af gesloten, laten de vooruitzichten ten aanzien van de prijsontwikkelingen voor deze produkten volgens de voor zitter weinig reden tot optimisme. Het blijkt dat de crisis in de melk veehouderijsector zich redelyk heeft hersteld. Maar in hoeverre inderdaad aan het einde van het prijsjaar de door de minister in mei genoemde prijs gehaald zal worden, zal moeten worden afgewacht. De vergadering beraadde zich uit voerig over de voorstellen die door minister Mansholt als vice-voorzitter van de Europese commissie in eerste instantie ter discussie op tafel zijn gelegd. Het dagelijks bestuur meen de, dat in de voorstellen duidelijk onderscheiden dienen te worden de structuurplannen en de prijsvoor stellen voor het komende jaar. Ten aanzien van de structuurplan nen oordeelde men, dat naast 'n aan tal positieve elementen deze plannen toch wel een aantal zwakke punten vertonen, met name waar het gaat om de financiële verwezenlijking van het geheel. Ten aanzien van de prijsvoorstellen was het bestuur van oordeel, dat deze ten enemale onaanvaardbaar zijn. Waar het één van de voornaamste doelstellingen van 't E.E.G.-landbouw- beleid is het inkomen van de boer en tuinder gelijkwaardig te maken aan dat van ondernemers in andere produktie-sectoren, is het onbegrij pelijk dat de Europese Commissie met een prijsverlaging optafel is gekomen, aldus het bestuur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De N.V. Aanne mingsbedrijf Gebr. Van der Poel in Terneuzen wil van de gemeente in het exploitatieplan-Noord 9832 m2 grond kopen voor de bouw van 54 woningen en 12 garageboxen. Het gaat om een totaal van 323.140. B. en w. stellen de gemeen teraad voor akkoord te gaan met de ze grondverkoop. De woningen en garages moeten voor 1 juli 1970 zijn gebouwd. TERNEUZEN Het blijft rommelig op de zogenaamde Axelse dam in Terneuzen, Er wordt weer hard gewerkt om deze hoofdtoegang tot de oude binnenstad van een nieuwe bestrating te voor zien. In ieder geval liggen de binnenschepen in de ooste lijke kanaalarm er niet op te wachten. Sinds het water aan één kant is afgesloten is de doorvaart hier immers ver sperd. De foto brengt het Terneuzense dam-werk in beeld. o (Van onze correspondent) CL1NGE Na vele onderhande lingen is het eindelijk tot een besluit gekomen, dat er een aan- en verkoop van gronden heeft plaatsgehad tus sen Het Hulster Ambacht en de ge meente Clinge. De wegen in de Veerstraat en de Woestijnestraat zullen door Het Hul ster Ambacht worden aangekocht voor de prijs van f4. Daartegenover staat dat door de gemeente Clinge de wegen en zijkantwegen worden aangekocht in de Teerlingstraat, de Kapelledreef, de Opperstraat, de Vis- kesstraat en de Kriekeputtendreef. De gemeente Clinge zal hiervoor als koopsom moeten betalen een bedrag van f 12. Verder is van Het Hulster Am bacht aangekocht bijna twee hectare bos en water, waarvan het jachtrecht thans verhuurd is aan G. de Koek te St. Jansteen tot 1 juni 1973. De pachtprijs bedraagt f 12 per jaar. Ook is een watervlakte van bijna twee hectare groot aangekocht. Het visrecht op dit water is verhuurd aan J. Lagay tot 1971. Door het gemeentebestuur moest voor deze aankoop een koopsom van f 17.235 betaald worden aan Het Waterschap. Met deze aankoop is de gemeente Clinge eigenaar geworden van de alombekende ..Weelkes". (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 Hulst, tel. 2478 - 3558 b.g.g. 2209 (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Dokter J. Hermans te Kloosterzande zal op 18 januari a.s. officieel worden geïn stalleerd als erevoorzitter van de ka tholieke Nationale Bond E.H.B.O. afdeling Zeeland. Dit zal gebeuren tijdens een feeste. lijke plechtigheid in hotel „Van Leu ven" te Kloosterzande. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De beroepenten- toonstelling, die eind vorig jaar in Middelburg werd gehouden zal dit jaar ook op de Bevelanden te zien zijn. Als eerste plaats komt Goes aam de beurt waar de tentoonstelling op 31 januari door de heer J. van den Bos, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, zal worden geopend. Ver volgens zal Heinkenszand, Kortgene en Kruiningen worden bezocht. Daarnaast zulen ook voorlichtings avonden worden gehouden, o.m. in Yerseke en Heinkenszand, over de mogelijkheden tot omscholing enz. in het centrum vakopleiding volwas senen in Middelburg. (Van onze correspondent) GOES Zaterdag 18 januari a.s. om 2 uur 's middags zal in „De Prins van Oranje" te Goes de jaar vergadering worden gehouden van de Statenkring Goes der Chr. Histori sche Unie. Eerst worden de huishoudelijke za ken afgewerkt en vervolgens spreekt de secretaris van het hoofdbestuur van de C.H.U. dr. H. A. Schuring te Schiedam over de huidige Nederland se politieke situatie. Bij de bestuursverkiezing zijn af tredend de heren P. J. Dominicus, Borssele; J. C. W. Jobse, Rilland; D. Lodder, Driewegen en J. Veerhoek, Wemeldinge. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De zeeman R. I. is de dans van een rechtzaak ontsprongen. Nadat voor liem bij de politie te Terneuzen een borgsom van vijfhonderd gulden was gesturt, mocht hij met zijn schip vertrekken. Daar na bleek echter hoe ernstig de ge volgen van zijn daad waren. De jeugdige Van B. uit Terneuzen, die hij een mes „over het gezicht had gehaald" bleek er erg aan toe. In heit requisitoir van de officier bij de politierechter te Middelburg, mr. Th. Lebret, w>as gistermorgen een ondertoon van spijt te bespeu ren over het „verstek" van de da der. Hij stelde, dat die mishandeling in de „buurt vam zwaar lichamelijk letsel" was. Voor deze hardhandige wijze be slechten van onenigheid eiste de of ficier overigens een betrekkelijk la ge straf, een boete van 200 gulden, om het slachtoffer toch nog zoveel mogelijk zekerheid te geven, dait hij althans een deel van zijn civiele vor dering, meer dian 500 gulden voor dokterskosten enz. binnen zou kun nen krijgen. Politierechter mr. P. van Empel pakte de zaak Van B. nog gunstiger aan en veroordeelde de buitenlandse zeeman toit een gevangenisstraf van twee weken en wees het slachtoffer een civiele vordering van 500 gul den, het maximale bedrag dat een politierechter kan toewijzen, toe. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Walcherse stranden, in winterse rust gedom peld, zullen zondag, tussen Vlis singen en Zoutelande, een geheel ander beeld opleveren. Dan zal namelijk een omvangrijke groep ruiterij door het zand stuiven en door de branding klotsen. De Vlissingers C. Dockheer en W. v. d. Grift zijn verantwoor delijk voor deze ongewone akti- viteit. Als enthousiaste liefheb bers van het edele ros ze zijn regelmatig te vinden in de manege in Serooskerke heb ben zij voor zondag een ,.paar- den-rallye" georganiseerd. Giste ren rekenden de bereden organi satoren reeds op zeker 20 deel nemers. Zelfs uit Holland waren er al aanvragen. De stoet zal rond het middag uur uit de manege te Seroosker ke vertrekken. Via Middelburg gaat men naar Vlissingen waar bij 't postkantoor wordt gepau- seerd. Geheel in landelijke stijl luidt 't menu: boerenkool met worst. De ze dampende hap zal door de rui ters in café „De Wijnberg" in Vlissingen worden verorberd. Te rug in het zadel trekt men via de boulevards en het z.g. Nolle- hoofd naar het strand. Op het gedeelte tussen 't Nollestrand en Westduin zullen ruiter en paard aan verschillende proeven, zoals galop, draf, beheersing enz. wor den onderworpen. Het verdere strandgedeelte tot Zoutelande geldt als „vrije rit". Via Zoutelande keert deze „ca valerie" via binnenwegen terug naar de manege in Serooskerke. (ADVERTENTIE) 'n.v. verzekerings maatschappij 2e toilet, ruime entree nieregeling. ett'ü 18.00 uur. Tevens IEINDHOVEN (Van een onzer verslaggevers) HkERNEUZEN In verband met oe uitvoering van werkzaamheden aan de noordelijke brug over het bui- jjflSd'il ttmnrjofd van de binnenvaartsluis in tgïneuzen zal het landverkeer tijdens net openen voor de scheepvaart van de zuidelijke brug over die sluis vall at vandaag om 18 00 uur tot zondag J 12 januari om 18 00 uur rekening moeten hiin*jen met oponthoud en filevorming. nijmeGI brand-, inbraak-, storm-eng lasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: westblaak 22-r'dam tel. 010-110004* Agentschap voor Zeeuwsch Vlaanderen KIJGEBOOM, telefoon 01178-590 Slui? co"vsrneurstraat 6-8 (Van een onzer verslaggevers) HELMOND Alle Helmondse huisartsen (14 totaal) hebben po litie en justitie laten weten, dat zjj niet langer hun medewerking kunnen geven aan het afnemen van bloedproeven, waarmee het alcoholpercentage in het bloed kan worden geconstateerd. De politie hanteert dit middel om officieel te kunnen vaststellen of een weggebruiker al dan niet on der invloed heeft gereden. De Bossche officier van justitie, mr. Smits van Ooyen. beklaagt zich over de houding van de Helmondse artsen „Zij vergeten dat een bloed proef ui ik in het belang van de ver dachte is. Deze week diende een zaak tegen een man. die er over klaagde dat hem niet de kans van een bloed proef was gegeven. Het is jammer lijk, dat de artsen op deze wijze justitiële onderzoeken bemoeilijken." aldus mr Smits van Ooyen. Volgens de officier is er een poging geweest om tot een vergelijk te ko men. maar die is op niets uitgelopen „De artsen stellen zich op het stand punt. dat zij er voor de gezondheids zorg zijn en niet voor iustitiële affai res. Zij vinden, dat daarvoor maai gerechtelijke deskundigen moeten worden aangetrokken. Naar mijn mening moeten de artsen echter ook aan de geestelijke gezondheid van de staat meewerken Dat is ook in hun eigen belang." stelt mr. Smits van Ooyen „En niemand wordt na tuurlijk graag 's nachts uit z'n bed gebeld voor een dronkaard." De directeur van de GGD (Ge meentelijke Geneeskundige Dienst) in Helmond, de heer C. J. W. van den Beid vertolkt het standpunt van de Helmondse doktoren: „Ónder de artsen heerst algemeen een onbe haaglijk gevoel ten aanzien van de bloedproef. Naar ons idee bestaat ei geen verband tussen het al of nie) bekwaam achter het stuur zitten en het alcoholpercentage in het bloed.' aldus de heer Van den Beid. „Een gewoontedrinker zal na vijl zes glaasjes toch normaal rijden maar een te hoog percentage hebben terwijl een ander na twee glaasje? al onbekwaam is. maar geen te hoog percentage alcohol in 't bloed heeft.' De artsen maken nog één uitzon dering. „Bij zwaar lichamelijk letsel, willen wij het nog wel doen, gezien het andere, grote belang. Maar bij blikschade nemen we geen bloed meer af. Dat is jammer voor de ver zekeringsmaatschappijen, maar dan moeten ze dat maar in hun premies incalculeren." Bij navraag bij de hoofden van het arrondissementsparket in Breda en Middelburg, mr R. Grasso en mr. J. Roscam Abbing, bleek uns dat de .actie" van de Helmondse huisartsen niet zonder gerede aanleiding is. Mr. Grasso vertelde, dat er ver spreid over West-Brabant een aantal artsen is, dat principieel weigert medewerking te verlenen aan het af nemen van bloedproeven. „Dan kun nen we meestal wel bij de GGD'? terecht, maar soms moeten we hele maal naar andere plaatsen sjouwen met mensen die dat niet zo'n pretje vinden. Een nogal nare zaak. Het is lammer dat de artsen dit niet willen begrijpen. Het is toch ten algemene nutte, ik vind het weinig sociaal" aldus mr. Grasso. In Helmond is de zaak nog ge compliceerder omdat daar ook de GGD weigert haar medewerking te verlenen. Mr. Roscam Abbing deelde mee. sporadisch weigeringer, mee te maken. .Het gebeurt wel eens een keer. ie hebt altijd van die princi piële mensen," zei hjj. 1 (Van onze correspondent) KAPELLE De veiling in Ka- pelle-Biezelinge hoopt er voor te zorgen dat er in de komende maan den wekelijks een ruim quantum ap pelen van goede kwaliteit bij deze veiling te koop is. Om dat te bereiken zal op korte termijn worden overgegaan tot het openen van de cellen met een ge controleerde atmosfeer in 't veiling koelhuis. Hoofdzakelijk is hierin op geslagen het ras Golden Delicious en verder de Winston. Op het ogenblik begint de aanvoer van appelen van goede kwaliteit minder te worden omdat men nu aangewezen raakt op de C A.-cellen. Een groot deel van de op die manier bewaarde appelen zal worden afgezet door middel van poolvorming waar bij de teler aan het eind van het sei zoen de gemiddelde prijs per kwali teit krijgt uitbetaald. OOK STOOFPEREN Er wordt ook een begin gemaakt met de verkoop van stoofperen van het ras Saint Remy, eveneens in poolverband. Ook hierbij zal in de eerstkomende maanden voor een re gelmatig aanbod van goede kwalitiet worden gezorgd. De voorraad stoof peren is in Kapelle niet bijzonder groot. De vraag naar dit fruitprodukt Is ook toegenomen en de prijs die de trier thans op de veiling van de klas se I kan maken ligt tussen 35 en 40 cent per kg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De brigade Ter neuzen van de koninklijke mare chaussee krijgt binnen twee jaar de beschikking over een nieuwe kazer ne met dienstwoningen. De nieuwbouw is gesitueerd in het exploitatieplan Zuidpolder tussen de Bachlaan en de Oudelandseweg en beslaat een oppervlakte van 5.234 m2. B. en w. stellen de raad voor deze grond aan de staat der Nederlanden te verkopen voor 40,per m2, zijnde een totaal van 209.360,—. De Terneuzense marechaussee is thans gehuisvest in de al uit de napoleontische tijd daterende kazer ne aan de Nieuwstraat. Het gebouw voldoet al jaren niet meer aan dit doel. De nieuwe marechausseekazer ne zal onderdak bieden aan ongeveer veertig man personeel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor het stelen van een pomp uit een weide is A. S. uit Clinge gisteren door de poli tierechter te Middelburg veroordeeld tot een boete van honderd gulden. De officier, mr. Th. Lebret had S. deze daad heel wat kwall ijker geno men en een gevangenisstraf van veer tien dagen geëist. (Van onze correspondent) GOES De financiering van het groeiend kleinbedrijf was onderwerp van een lezing door drs. Storimans voor het Nederlands Instituut voor Efficiency te Goes. De financieringsproblemen al dus de heer Storimans zijn voor iedere ondernemer anders. Feit is wel dat financiering te vaak buiten de aandacht van de kleine onderne mer valt, terwijl dit terrein vaak de oorzaak is van mislukkingen. Kenmerken van het kleine bedrijf zijn o.m. het geen toegang hebben tot de beurs, ontbreken van aande- lenuitgave en de ligging in de fami liesfeer. Ondanks alle concentraties en fu sies die aan de orde van de dag zijn, heeft het kleinbedrijf heden toch nog bestaansmogelijkheden. Vervolgens besteedde spreker aan dacht aan de verhouding eigen ver mogen tot vreemd vermogen. Hierbij poneerde hij de stelling hoe meer eigen vermogen, hoe meer vreemd vermogen. En de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen wordt bepaald door de kredietwaardigheid van de ondernemer. Tenslotte gaf drs. Storimans een opsomming van de kredietfaciliteiten voor het kleinbedrijf die vooral door de overheid via de Middenstands- bank worden verschaft. Na de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen. (Van een onzer verslaggevers) s-HEERENHOEK Op zaterdag 18 januari viert de afdeling 's-Hee- renhoek van de NCB haar gouden jubileum. Het afdelingsbestuur heeft voor die feestdag een programma m elkaar gezet, dat aanvangt met een eucharistieviering om 13.30 uur, gevolgd door een officiële ontvangst in de Jeugdhoeve van leden en ger- digden. Daarna volgt een recc

de Stem | 1969 | | pagina 7