GOED JAGER IS ALTIJD NATUUR BESCHERMER GROOT- E se op 'oden St.Willibrord Jachtraad probeert wildstand op peil te houden Bisschoppensynode over collegialiteit f F.J.G.M.Scherraer huis houdster huwelijken; uw advertentie belangrijk nieuws 2500 huwelijken |tudiedag voor eeuwsch- laamse landbouwclubs RINCO INTERNATIONAL N.V! Raamsdonksveer ASSISTENT ADMINISTRATEUR ven uitblazer leerling-verpleger leerling verpleegster Jachtpassie Verbetering Waarborg Drijfjacht Gunstig Trekvogels Airport-Maastricht had goed jaar Vakcentrales vragen gelijke beloning voor mannen en vrouwen Le Monde zegt: Nederlandse kerk heeft sterke troeven Oud-directeur C.B.R hoort 2 weken eisen Gevestigd in De Slem is nieuws. DEENSE VLA MET YOGHURT PSYCHIATRISCH CENTRUM HEILOO i ■oT B een avond DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1969 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een goed jager is zonder twijfel een groot na tuurbeschermer. De veelal negatief-beschouwde associatie van ja gen met doodschieten berust op een verouderde gedachte, afkom stig uit de t(jd waarin de mens moest jagen om aan voedsel te ko men. „Voor de hartstochtelijke jager betekent de jacht: de natuur in de vrije buitenlucht beleven en van het wild alleen oogsten wat toelaatbaar is", vertelt mr. dr. I. G. van Maasdijk uit Den Haag, in 1968 gekozen tot president van de Internationale Jachtraad (waar in 52 landen verenigd), daarvoor reeds 15 jaar vice-president en voorzitter van de Nederlandse delegatie. „Een jager behoort te weten hoeveel wild er in zijn veld is en die wildstand op peil te houden en zo nodig te verbeteren. Bij de weidelijke jacht speelt voortdurend beschermen en nog eens beschermen de hoofdrol". De door Duitsland ingevoerde overheidscontrole op de grofwildjacht is onder invloed van de jachtraad reeds in alle Centraaleuropese landen en goeddeels ook in Frankrijk, België en Nederland overgenomen. De met verplichte jachtakte uitgeruste jager mag daar zelfs in eigen of gepacht bezit niet zo maar alles schieten wat hij wil. Aan het eind van het sei zoen moeten alle trofeeën worden ingeleverd. Blijkt dan dat stukken „toekomstwild" zijn afgeschoten, dan volgt vaak naast inbeslagneming van de trofee een geldboete, in geval van herhaling gevolgd door intrekking van de akte. „Zo mocht ik dit jaar in Oosten rijk een Ia-hert schieten, dat is een mooi hert van tenminste 10 jaar met aan elke kant van het gewei een minstens 3 takken dragende kroon. Verder drie I-b-herten, even eens mooie herten doch zonder we derzijdse kroon. En tenslotte moes ten nog vier II-b-herten (slechte herten zonder toekomst voor zich zelf en evenmin goed voor het na geslacht) worden afgeschoten om de wildstand te bepreken", aldus de heer Van Maasdijk, die vaak op grofwildjacht gaat in Oostenrijk, waar veel aan rasverbetering wordt gedaan. van het wild veel te wensen over laat. Binnenlandse of onderlinge stamoorlogen eisen nu eenmaal meer aandacht op dan het hand haven van jachtwetten. Maar mede door bemoeiingen van de jachtraad begint hier allengs toch verbetering in te komen. „Ons ministerie van landbouw heeft eveneens enorm veel goed gedaan voor de trek- en standwild. Bii een jacht op groot wild kunnen we heus niet in het wilde weg schie ten op edel- en damherten, reeën, moeflons (in het nationale park de Hoge Veluwe voorkomende wilde schapen) en wilde zwijnen, welke laatste dieren gelukkig niet meer onder schadelijk wild worden ge rekend. Verscheidene wetenschap pelijke instanties werken onder toe zicht van de directie faunabeheer van het departement van landbouw aan inventarisering van het wild en onderzoek naar de levensnood zakelijkheden daarvan, of advise ren over het stichten van reser vaten, rust-, broed- en voederplaat sen". Tijdens een verblijf in Afrika constateerde de heer Van Maas dijk dat In tal van de onafhanke lijk geworden landen het beheer Jaarlijks gooit het hert zijn stan gen meestal nabij de windervoe- derplaatsen af. Soms kan de ja ger daardoor series aanleggen van stangen, die de groei van het ge wei van een hert in de loop der jaren aantonen. Aan kleine nuan ceverschillen in de vorm leert hij van welk hert de gevonden stangen zijn. Jachtopzieners leren het wild tijdens het voederen in de winter goed kennen, zo zelfs dat aan her ten namen worden gegeven. Heeft een hert met een mooi gewei een hoge leeftijd bereikt (12 a 14 jaar) dan kan het worden afgeschoten. Dat lukt lang niet altijd, want het laat zich tijdens de jachttijd soms in jaren niet zien, hoewel het in de bronsttijd door zijn gebrul als een leeuw in de dichte bossen wel te horen is. Een oud hert kan ook een ge vaar voor soortgenoten worden, wanneer zijn in kwaliteit terug lopend gewei lange einden krijgt, die vaak dodelijke wonden kunnen veroorzaken. Bovendien verdrijft het in de bronsttijd (voor de mens is het hertevlees dan vanwege een uiterst scherpe smaak niet te eten) heel vaak jonge herten. De Franse erevoorzitter van de Jachtraad, de heer Hettier de Bois- De heer Van Maasdijk met zijn zoon tijdens een grofwildjacht in Oostenrijk. lambert, met de heer Van Maas dijk sedert 1950 de stimulerende kracht van de in de tweede wereld oorlog uiteengeslagen vereniging heeft eens gezegd dat iedere goede jager na het schieten van een stuk grof wild een „moment van wroe ging" moet hebben. De heer Van Maasdijk ondervond dit zelf meer malen na het afschieten van een hem jarenlang bekend dier (hert. ree of gems). De moeilijk te omschrijven jacht passie uit zich vaak ook in „jacht- koorts", die de jager bevangt op het moment dat hij zich tot schie ten op grof wild gereed maakt. Hij begint dan te trillen en dit maakt het mikken en schieten in eerste instantie veelal onmogelijk. Menige opzichter die een jager vergezelt, kan, zonder dat hij zelf gaat schieten, door de jachtkoorts zijn kijker soms niet goed vast houden. „grote heren" gepresenteerde leeu werikpasteien allerhande vogels daaruit te voorschijn. Die vervolgens weer werden ge vangen om later te worden geroos terd. Mede dank zij intensieve be moeiingen van de goede jagers in Frankrijk en Italië heeft de jacht raad al veel vorderingen gemaakt bij het bestrijden van deze uit- Jagen is tegenwoordig zeer kost baar. We hoeven alleen maar te denken aan de gestegen lonen van jachtopzieners (die tegenwoordig vaak gemotoriseerd moeten zijn)', de voor het pachten van jacht- gronden benodigde gelden, het wild, het broeden en uitzetten van fa zanten om de stand op peil te hou den. Vele jachten worden tegen woordig dan ook door twee of meer jagers in combinatie gepacht. In Oostenrijk huren soms wel 20 of 30 boeren gezamenlijk een door de gemeente beschikbaar gesteld jacht gebied. De heer Van Maasdijk juicht dat wel toe, want op die wijze blijft de jacht in de bevolking veran kerd en is zij niet beperkt tot de vermogende klassen alleen. „Veel is er in deze eeuw aan de jacht veranderd. Vooral na de bei de wereldoorlogen hebben zich veel nieuwe jagers aangediend, die wel eens alleen om hun status erop uit zijn aan hun gasten een mooi ta bleau (grote hoeveelheid wild) aan te bieden", verklaart de heer Van Maasdijk. Ontstellend veel wild komt ook door het moderne ver keer om: alleen al jaarlijks in Ne derland ruim 1000 reeën en in Duitsland honderdduizend hazen. „Vroeger hadden de landheren nog volop de tijd om geregeld en met een enkele vriend op jacht te gaan. Tegenwoordig concentre ren de jagers, die doorgaans druk ke bezigheden in de grote steden hebben zich meer en meer op de drijfjacht, waarbij het wild door de drijvers wordt uitgedreven en op een dag met de gasten dus veel meer kan worden geschoten. De moderne drijfjacht heeft een enor me verandering in de jacht teweeg gebracht", aldus de heer Van Maas dijk. Men heeft onder andere een ver vroegde sluitingstijd bereikt van de trekvogels, die in Italië en Frankrijk van eind mei naar 31 maart werd teruggebracht. In een land als Frankrijk met ruim twee miljoen jachtaktehouders moet een minister bij het nemen van zo'n impopulaire beslissing wel aan eventuele politieke consequenties denken In Italië is bovendien door het parlement een wet aange nomen op grond waarvan de jacht op en de vangst van de meeste zangvogels zal worden afgeschaft. Gok dit gebeurt onder druk van de internationale jacht» en vogelbe schermingsraad en met name door ade medewerking van vele voor aanstaande Italiaanse leden van de jachtraad. De jachtwet in Nederland ls wat West-Europa aangaat nog steeds de beste waarborg voor het in stand houden van het wild, het geen vooral te danken is aan het grote begrip voor de instandhou ding van de natuur van de zijde van ons ministerie van landbouw, dat een in het kader van de econo mische omstandigheden zo groot mogelijke wildstand voorstaat. In Nederland broedt en verblijft in de trektijden enorm veel water wild van welhaast alle soorten uit Europa. We hebben slechts 26.000 jachtaktehouders. Wanneer Neder land de trekvogels niet zo spaarde, waren er gezien de honderddui zenden vogelakte- en jachtaktehou ders in België, Frankrijk en Italië van deze trekvogels niet veel meer over. Mi\ dr. I. H. van Maasdijk, president van de Internationale Jacht raad en één van Europa's grootste jachtdeskundigen. Inpolderingen, drooglegging van drassige gronden alsmede ten ba te van de landbouw gebruikte be- spuitingsmiddelen tegen insekten doen veel kwaad aan het stariH- en trekwild. De trekvogels die niet aan een land toebehoren, maar bij voorbeeld in Rusland broeden, en vervolgens in het najaar velerlei landen aandoen om daarna in Afri ka of Azië te overwinteren vin den welhaast overal deze gevaren en levensbeperkingen op hun weg. Vandaar dat het zo toe te juichen is dat sedert de laatste oorlog inter nationale jagers-, natuur- en vogel beschermingsorganisaties hand in hand samenwerken, om het trek wild in stand te houden. Ook de Raad van Europa en de Unesco zijn daarbij ingeschakeld. Van de internationale jachtraad maken sinds twee jaar ook Oost- europese landen deel uit. Rusland stuurt doorgaans vertegenwoordi gers naar de bijeenkomsten en dient waardevolle rapporten in van biologen uit Moskou en Leningrad. „Frankrijk en Italië vormen, vooral wat de trekvogels aangaat, het zwakke punt in West-Europa", aldus de heer Van Maasdijk. „Het ergerlijke is in die landen het schie ten en vangpn van kleine zangvo gels voor de consumptie. Deze vo gels worden als een delicatesse be schouwd. Die gewoonten dateren uit de Romeinse tijd, toen er geen enkel respect voor de natuur be stond. Bij feestelijke maaltijden vlogen bii het opensnijden van de door de Wat zijn de (Nederlandse) eisen om de jaarlijkse akte te verkrij gen? Een eigen of gepacht bezit van tenminste 40 ha (voor water wild 1 ha) of een uitnodiging voor een jacht, waarbij de plaatselijke politie van de gastheer deze uit nodiging controleert. In een toene mend aantal landen is een zwaar jacht-examen vereist, waarbij het om de kennis van het schieten en bovenal om die van het wild gaat en over de noodzaak voor de mens om in de natuur regelend op te tre den. Die noodzaak is ontstaan, omdat vele natuurlijke vijanden van het wild, die de stand beperken, door de mens in de loop der eeuwen zijn uitgeroeid (wolf, adelaar, lynx, enz.). Ervaren jagers en ook andere des kundigen zijn ervan overtuigd dat „de dood door de jacht" gunstig afsteekt vergeleken bij de martel gang van de koe naar het abattoir of de vaak dagenlang durende en moeilijke natuurlijke dood van wild. Schieten met hagel of kogel is overigens ook niet zonder gevaar voor de jager. Het schieten tijdens grofwild-drijfjachten eist een zorg vuldig bekijken hoe de geweren staan, omdat een op een bot ex ploderende of op een twijg ket sende kogel een heel andere rich ting kan nemen. In Amerika, waar het „ruige bos" vaak in de onmid dellijke nabijheid van de grote ste den ligt, worden jaarlijks verschil lende jagers door jagers gedood. De kleurrijke petjes worden daar hoewel ze het wild afschrikken dan ook gedragen om op te val len, opdat niet op alles wat be weegt meteen wordtgeschoten. Allemaal aspecten, die behoren tot het terrein van de jacht, die zo'n ondefinieerbare drang uitoe fent op hen die jager zijn en die zo onbegrijpelijk en onvatbaar is voor hen die er niet voor voelen; de jacht, waarvan elke liefst in een speciale jachtkamer te bewaren trofee steeds meer tot de jager gaat spreken. De jacht ook waartoe ze ker een sportief element behoort, maar die beslist niet louter sport mag zijn. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De luchthaven van Zuid-Limburg, officieel geheten Airport-Maastricht, heeft een goed jaar achter de rug. Ook een druk jaar voor wat de moderniseringen aangaat. Het toeristenverkeer bleef eenzelfde vooruitgang boeken als in 1967. Het militaire vliegverkeer is ook in ruime mate toegenomen. Er maken steeds meer jets gebruik van de luchthaven en ook de D.C.-8 voerde hier instructielandingen uit. Een verlenging der banen is in stu die genomen, waarbij gedacht wordt aan een minimumlengte van ca. 2600 meter. De bouw van het Eurocontrol- verkeersleidingscentrum voor de Be nelux en West-Duitsland gaat ge staag verder. In verband met het in strumentarium zal de voltooiing nog wel enige tijd op zich laten wachten. Gezien de aangekondigde vluchten voor dit jaar kan de luchthaven Zuid-Limburg rekenen op een nieu we stijging in het luchtverkeer, waardoor deze luchthaven de plaats, die ze momenteel inneemt kan ver stevigen. PIETER SMITH (53) speelt weer tennis vier maanden na in het Groo- te-Schuurziekenhuis een harttrans plantatie te hebben ondergaan. Het was de derde Zuidafrikaanse trans- plahtatie. DR. CHARLES E. WALKER, een econoom met ervaring in regerings zaken, de particuliere industrie en het onderwijs, zal volgens de New York Times benoemd worden tot on derminister van het ministerie van financiën in de regering-Nixon. UTRECHT (A.N.P.) Het over legorgaan van het N.V.V., N.K.V. en C.N.V. heeft in een brief aan de le den van de Tweede Kamer nog eens aandacht gevraagd voor het vraag stuk van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Het acht de tijd gekomen dat de aanspraak hierop de finitief en volledig wordt vastgelegd. (Van een onzer verslaggevers) In een afsluitende beschou wing over het pastoraal concilie te Noordwijkerhout vraagt Henri Fesquet, redacteur van het Fran se dagblad Le Monde, zich af of de kerk van Nederland niet zo zeer de internationale aandacht op zich vestigt „door haar buiten gewone vitaliteit". „Nederland heeft het geluk in pater Schillebeeckx een van de beste hedendaagse theologen te bezitten en in zijn kardinaal een wijs man, die respect afdwingt en wiens gezag ongeschonden, ja zelfs groeiende is. Dat zijn flinke troeven. En Rome kene ze bij zonder goed", aldus Fesquet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De officier van jt. titie bij de rechtbank in Den K heeft twee weken onvoorwaardj en een jaar ontzegging van deï bevoegdheid geëist tegen H. W,, directeur van het Centraal Bun voor de afgifte van Rijvoordight] bewijzen. W. had onder invloed! sterke drank een auto bestuurd was daarbij tegen een stilstaande to opgereden. VATICAANSTAD (AFP/DPA/ft] Paus Paulus heeft bepaald dn praktische en concrete toepa van het collegialiteitsbeginsel thema zal zijn van de buitengewj bisschoppensynode die in oktober dit jaar in Rome zal worden den. Dit heeft mgr. Wladislaw Eul permanent secretaris van de sjrs. gisteren op een persconferentlt Vaticaanstad verklaard. Mgr. Rubin maakte bekend dsli een commissie is gevormd onder ding van kardinaal Confalonieri, een werkschema moet opstellen d esynode aan d ehand van de woorden van de diverse bisschop] conferentie op de wereld op vragen. De synode zal circa 125 leden len, onder wie 90 voorzitters nationale bisschoppenconferentie vijftien patriarchen en metropoli-) De paus kan vijftien percent vaniJ totale aantal leden benoemen, e» men weet niet of hij dit doen zal B.TA KRUININGEN Op het kruispunt Ïanddijk-Rijksweg 58, is de uit Ier ske afkomstige J. de W. bestuurder m een bromfiets, om het leven ge komen. Hij is met zijn bromfiets, rij dende uit de richting Hansweert oost Heden overleed plotseling, H. Sacrament der Zieken nog voorzien van het Mejuffrouw LOUISA VAN WATERSCHOOT geboren 12 april 1891. Namens de families van Waterschoot en van Driessohe, Ed. de Smit, Executeur Test. Lamswaarde, 9 januari 1969. De overledene ligt opgebaard in het St.-Antoni- usgesticht te Groenendijk. Wij nodigen U beleefd uit tot 't bijwonen van de plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de be grafenis, welke zal plaatsvinden op maandag 13 januari a.s. des voormiddags om 10 uur, in pa rochiekerk van de H. Cornelius te Lamswaarde. Rozenkransgebed op zondagnamiddag om 5 uur in de kerk. Samenkomst a.s. maandag aan genoemde paro chiekerk. DANKBETUIGING Hartelijke dank aan allen voor de zorg en belang stelling ondervonden bij het overlijden van onze moe- der hortensia poppe in het bijzonder aan Dr. Melchers te Koewacht en de Eerw. Zusters en het personeel van het Bej. tehuis te Zuiddorpe. Uit aller naam: De Fam. v. d. Vijver-Poppe Zuiddorpe, januari 1969. DANKBETUIGING Langs deze weg willen wij al onze familieleden, vrien den en kennissen van harte danken voor de vele blij ken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. Alle cadeaus, bloemen en felicitaties hebben 28 okto ber tot een onvergetelijke dag voor ons gemaakt. Herman en Tridy de Deijn-v. Troost Amsterdam, O.Z. Roelof Hartstraat 70. DANKBETUIGING Brandweerkorpsen van 's- Heerenhoek, Borsselen en Nieuwdorp, de politie, als mede iedereen die daad werkelijk heeft meegehol pen bij de uitslaande brand op 2e kerstdag, betuigen wij onze hartelijke dank. Hoogachtend, B. P. Parée M. de Vos 's-Heerenhoek, Hoofdstraat met ingang van 1 januari in samenwerking met dr. G. G. Jagtman huidarts Sreekuren ongewijzigd op adres Baronielaan 46, Breda. Voorlopig kosteloos Bü vonnis van de Arron dissementsrechtbank te Breda d.d. 3 januari 1969 is in staat van faillisse ment verklaard Adrianus Johannes Stolwerk, koop man, wonende te Breda. Zelzatestraat 43, met be noeming van de E.A. Heer Mr. C. M. Vliegenthart, Lid van voormelde Recht bank tot Rechter-Commis- saris en van de onderge tekende tot curator. Bii beschikking d.d. 8 januari 1969 van voor noemde Heer Rechter- Commisaris is bepaald: 1. dat de schuldvorderin gen uiterlijk op 21 febuari 1969 bij de ondergetekende moeten worden ingediend. 2. dat de verificatieverga dering zal worden gehou den op vrijdag, 14 maart 1969 des namiddags te 3 uur in het Gerechtsge bouw, Kloosterlaan nr. 46 te Breda. Mr. J. M. Houben Baronielaan 133, Breda. Echtpaar te Heemstede, m.l. zonder inw. kind., dat zich over enige maanden voorgoed in België, omg. Turnhout - Antwerpen hoopt te vestigen, zoekt voor intern een zeer be trouwbare goed kunnende koken, met beslist prima referenties, die, na gebleken geschikt heid, mee naar België wil gaan. Voor een prima kracht wordt een hoog salaris geboden. Br. met uitv. inl. aan: Fa. H. G. Bertels, van Merlenlaan 28 te Heemstede; tel. 023 80976. (WEDUWNAAR, 60 jaar'; /arbeidersstand, zoekt' /kennismaking met we-) hduwe of alleenstaande) (vrouw voor huishou-C /ding, huwelijk niet uit-/ /gesloten. (Brieven onder no. 4770,/ /bureau van dit blad. KUNSTGEBITTEN- REPARATIES. Sneller, beter en goedkoper Parfumerie „Au gout de France, Noordstraat 11, Terneuzen. nieuws waarop men daadwerkelijk reageert. Een dezer dagen bereikt het Contact Bureau dez; mijlpaal. Nu dus reeds 5000 mensen deze weg zijn getrouwd, moet U echt ook inlichtingen vragen over de betrouwbare wert wijze en de mogelijkheden. Eigen Initiatief ei vrijheid van keuze uit alle ingeschrevenen (j 2200). Onze Stichting is de enige instelling v« huwelijkscontacten voor Katholieken, die zon- der winstoogmerk werkt. STICHTING CONTACT BUREAU Hoofdkantoor Prinsenlaan 1, De Bilt (U). Tel. 030-76030. Informatieadres Breda: Rustlandstraat 24, tel. 01600-44446. Persoonlijk onderhoud liefst na afspraak. (Van een onzer verslaggevers) J AXEL Op dinsdag 14 januari a.s. zal de 10e Zeeuwsch-Vlaamse studie dag voor landbouwclubs worden ge houden in de zaal van het Luxor.the- ater. Grand Hotel „Rotterdam" te Terneuzen. De studiedag heeft als al gemeen thema „Oude en nieuwe af- zetwegen voor landbouwprodukten". Na een openingswoord door de heer A de Freyter, zal gesproken worden door dr. ir. Sevenster over het onder werp „Afzetgebied van industrie en ikdbouw". en door dr. J. van Lier den over „Naar nieuwe marktvormen in een nieuwe landbouw". Tenslotte zal gediscussieerd wor den over deze spreekbeurten. Er zal ■ervoor een forum worden gevormd ^Bor ir. L. de Wit, rijkslandbouwcon- 'filent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, drs. Hilkens, ir. Sevenstern, dr. J. van ■erden, C- Tibaut, directeur van de ■tionale Coöperatieve Raad, en drs. M Padmos van de Stichting Neder- Jjndse Zelfstandige Handel en In Brie. Voor onze Administratie vragen zo kort mogelijke termijn een Zijn werkzaamheden zullen bestaan«i het assisteren van de administrateur»; diverse terreinen van de administratie ^ELGRADO (A.N.P.) Het Ne derlandse ijshockeyteam zal in de C- g»ep van het toernooi om het we- ^■dkampioenschap in het Zuicjslavi- «che Skoplje van 28 februari tot 7 rjttart de strijd moeten aanbinden met Denemarken, Zwitserland, Hon- fe, Bulgarije en Japan. Frankrijk elgië hebben zich uit deze groep [getrokken. De wedstrijden voor W B-groep worden in Ljubljana ge geeld: de strijd tussen de sterkste «hden vindt in Stockholm plaats Voor deze funktie vragen wij een at- tieve kracht van 21-25 jaar, die in k' bezit is van. het ULO-diploma en W M.B.A.-diploma. Schriftelijke sollicitaties kunt U richt!" aan de afdeling Personeelszaken, BOTERPOLDERLAAN 11, RAAMSDONKSVEER VERPLEGENDE worden? Dan kunt U in ons Centrum de opleiding voor het staatsdiploma Ziekenverpleging B volgen als Indien U 17 jaar of ouder bent en bij voorkeur een Mulo-opleiding heeft gevolgd. indien U reeds in het bezit bent van het diploma Ziekenverpleging A of Z. Inlichtingen over salaris, huisvesting, reiskost!"' vergoeding, toekomstmogelijkheden worden graag verstrekt in een persoonlijk gesprek tijdens een oriëntatiebezoek aan ons Centre"1' U maakt dan een telefonische afspraak onder no.: (02200) 30844. U kunt ook direct een schriftelijke sollicitatie richten aan de verpleegkundig dVecteur sBoghurt is een uitstekend hulpmid !~Lj0(!r degenen, die nogal eens mgeite hebben met de vertering van E Wlnt,erk°stjes. Yoghurt is nie< *U#en voedzaam (het bevat dezelf- standdelen als melk), maar het 'k licht verteerbaar en werkt 111)1" stimulerend op de spijs- 3f 7"?sor£anen. Als nagerecht, na wel ui)I!-Se maaltijd, >s yoghurt dus mtermate geschikt. "eense vla met yoghurt. besses?P aangevuld ipoziine gram suiker, 100 gram Waiter yojhS. aarda?PelmeeI' &Ldt^Zijnel? 1,1 kokend water ellen, giet er bessesap bij aovlf vl?eistof met aange- aardappelmeel. Roer de :md- oor. Laat de vla onider nu ein en koud worden. Giet ze dan 1 gekLor.1 f,ag, m?t 116 met suiker ■chaal.y0ghUrt ln t IE V ri d m e< b< ki ee m m di hc ge ml sp edi Licht als !ertje is dit leerd bleek- satjjnen '«entje van Vi- versierd -een schitte- bijou 'Wfski dden: de daar- hehorende tas dezelfde Mrose satijn, I "iet gebro ed maar ef- eveneens "d met een Van dezelf- todekunste- «■erd OU, V) 'n rose- gestreept °Pgeluis- tl toet een Ti- B kristallen ■ja"' ,n haar- Wdvorm.

de Stem | 1969 | | pagina 4