Bergen op Zoomse jeugd dank zij Etcetera creatiever OPLEIDERS K.W.J. IS KWAAD KNAP STAALTJE BEATGIRL '69 VERBORGEN TALENT CHICAGO-BLUES VOOR STRIP-LIEFHEBBERS GA NAAR AMERIKA MT-LEIDSTERS it voor de sng e N.V. VRAAGD kenberg ekenverzorgsti verschijnsel doet zich WILMETA N.V. Projektleidei tngeren DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1969 an de huidige funktionaris i lordelijk voor de verkoop lak- en verfindustrie vit itenkorps en eigen buiten. ponderen in de modern) vens in het Spaans, ook oeten onderhouden, zowel de diploma's Handelscor. rne talen zijn vereist; t funktie is gewenst, ide huisvesting zullen wij t richten aan de afdfeling estaan uit toezicht op het werven ij van koopclub MODEEii, 1NOVILLE snstraat 27, Putte Aat Weijsters is stapelgek met Etcetera" zeggen ze in Bergen op Zoom. Ze lachen dan een beetje en ze schudden met hun hoofd. Niet omdat ze het belachelijk zouden vinden. IntegendeelZe zijn in Bergen op Zoom maar wat blij met de activiteiten die Aat Weijsters ontplooi'- Ook onlangs weer. Want als bestuurslid van de kunststichting „Etcetera" heeft Aat Weijsters enige tijd geleden het plan opgevat om de jeugd van Bergen op Zoom zelf aan het werk te zetten. „Op 16 februari sluit onze stichting de eerste periode van vijfjaar af', zegt hij, „en dat was voor mij aanleiding om me te bezinnen op wat we daar nu eens voor spectaculairs aan konden doen. Ik kwam toen al snel' bij de jeugd terecht. Wij hebben voor wat de kunst betreft in Bergen op Zoom namelijk zeer veel aan de jongeren. Zij zijn regelmatige bezoekers van onze tentoonstellingen en door hen zfjn al heel wat ouderen ook naar de exposities komen kijken". Aat Weijsters' eerste ideeën gingen uit naar een of andere interessante expositie, maar toen herinnerde hij zich zijn periode als tekenleraar in Nijmegen. In die tjjd wist hij veel leerlingen voor de kunst met name schilderen en tekenen te interesseren door in de klas een soort wedstrijd te organiseren. Wie het beste werk leverde kreeg een prijs. Dat competitie-element werkte vaak uitstekend en er kwamen soms onverwacht fraaie kunstwerkjes uit de bus. Hetzelfde wilde Aat Weijsters nu in Bergen op Zoom proberen. Maar dan voor de gehele middelbare schooljeugd. Hij ging aan het uitwerken en samen met twee tekenleraren uit Bergen op Zoom kwam men tot een uitgebreid programma. Het zag er tenslotte zo uit: „Op de eerste plaats een teken wedstrijd voor twaalf- en dertienjarigen met als onderwerp. Portret van mijn stad of dorp. Voorts voor jongens en meisjes van veertien tot achttien jaar a) het maken van een zelfportret (symbolisch, karikaturaal, als herinnering of droomvizioen, geabstraheerd) en b) het ver vaardigen van constructies. Dit laatste opgevat in zo ruim mogelijke zin: surrealistisch, architectonisch, geometrisch. Ook voor 18-jarigen en ouderen geldt dit laatste, maar dan in een aparte groep. Er mag ieder gewenst materiaal worden gebi uikt. Potlood, pen, verf, textiel, steen, metaal, klei enz. enz. Om de kulturele manifestatie compleet te maken komt er nog een vierde categorie om de „collectieve prestaties" een kans te geven. Onderwerp daarvoor wordt: het Bergen op Zoomse lied „Merck toch hre sterek". Iedere groep is vrij dit op zijn eigen manier uit te beel den, door ballet, declamatie, koor of in de materie". Aat Weijsters, de man die bijna alles dat hij begon tot een goed einde wist te brengen, is ervan overtuigd dat dit evene ment voor de jeugd slaagt. Hij werkt er dan ook aan met dezelfde passie, als die hij aan de dag legt wanneer het gaat om het verzor gen van een tentoonstelling voor Etcetera. „Je moet weten", vertelt hij, „dat er hier, in Bergen op Zoom, erg veel talent zit. Dat wist ik al, maar het blijkt nu weer eens duidelijk. De jongens en meisjes zijn al op veel plaatsen bezig met het vervaardigen van hun kunstwerken. En ik geloof vast dat het geweldig zal worden. Veel jongeren uit Bergen op Zoom krijgen de gave om kunst te bedrijven of om er althans veel voor te voelen al van zeer jong mee. Ik geloof dat het carnaval zoals wij dat hier kennen daar veel toe bijdraagt". „Onze carnavalsoptocht is ieder jaar een regelrechte uiting van kunstzinnigheid. Duizenden, nee tienduizenden mensen van ver buiten onze provincie komen er telkens weer naar kijken. En dat is volkomen terecht. Dat zeg ik niet uit chauvinistische over wegingen. Tenslotte ben ik een Nijmegenaar en geen Bergenaar. Maar wat hier met carnaval voor de optocht wordt gemaakt is echte kunst. Maandenlang zijn de mensen aan het creëren, aan het scheppen. En dat zijn niet alleen de ouderen. Helemaal niet. Met name de jeugd begint de laatste jaren steeds meer op de voorgrond te treden. Ze doen mee met alle mogelijkheden die in hen zitten. Als men bijvoor beeld ziet wat om maar iets te noemen de leerlingen van de technische school presteren, dan kan men niet anders zeggen dan dat het geweldig is. Ik weet het niet zeker, maar ik heb sterk de indruk dat de jeugd hier misschien minder kunstzinnig zou zijn als er geen carnaval zou zijn Het is een nogal boute uit spraak. Maar Aat Weijsters weet wat hij wel en wat hij niet moet zeggen. Hier staat hij echter geheel achter. „De jeugd kan het", zegt hij. „Zij heeft het in zich. Ik hoop dan ook dat iedereen nu eens zal laten zien wat hij waard is. Vanzelfsprekend moeten wij, ouderen, stimuleren. En dat zullen we dan ook Op 1 maart zal de Bergen op Zoomse jeugd zijn werk ingele verd moeten hebben. Dan zal een deskundige jury gaan beoordelen wie voor de niet geringe prijzen ook de culturele commissie van de gemeente heeft toegezegd een forse bijdrage te zullen leveren in aanmerking komt. Daarna zal al het werk worden geëxposeerd, zodat de gehele buitenwereld er kennis van zal kunnen nemen of de woorden van Aat Weijsters dat de Bergen op Zoomse jeugd zo enorm kunstzinnig is waarheid blij ken te zijn of dat het een slag in de lucht is geweest. H. VAN REIJSEN (Van een onzer redacteuren) opleiding tot Het vreemde gint 1 april 1969. voor, dat een niet gering aantal schoolbladen verspreid wordt zonder dat ergens uit blijkt op welke school ze thuishoren of nit welke plaats ze ie in april a.s. 17 jaar of ort graag zieke mensen helptt n wettelijk erkend diplon behalen dat veel mog# den biedt, kan zich than »ds aanmelden. cursus duurt 2 jaar. Sals afkomstig zijn Igens rijksregeling. verzoeken om inlichtingen hoofd van de opleid» Berg (tel. 01600 - 25811 Breda. j— Een beetje meer reclame voor de school mag er toch wel gemaakt worden, ook al is dan het blad op de eerste plaats gericht op intern gebruik. Hieronder laten we enkele schoolkranten de revue passeren, waarbij de volgorde geheel willekeurig is. De opmerking over vermelding van school, en plaatsnaam geldt niet voor deze bladen. Sleutelring, O.L. Vrouwe lyceum, Breda. Dit als altijd weer voortreffelijke blad heeft dit keer een uitschieter, die ons inziens net even te ver gaat. De Sleutelring lees je altijd met plezier door, ook om de progres sieve en vaak pikante grapjes. Maar het getuigt van weinig smaak als bij de pikante grappen Maria en Christus gehaald wor den, om van eerbied nog maar niet te spreken. Zoiets valt nog waar te maken als een onderling mondeling grapje voor degenen, die er tegen kunnen. Je kijkt er echter raar tegen aan, wan neer je het gedrukt ziet. Het blad dient een „kerstlitanie" op, waarin een vergelijking gesug gereerd wordt met Maria, Maria Callas, Marie biscuits, Neeltje Maria Min, Merrieenz. We laten de woorden aan Chris tus besteed maar weg. Het is niet de bedoeling om donder en bliksem uit te spreken over dit soort anti-gebedje, maar wel vraag je je af, of het Onze Lieve Vrouwelyceum hier niet net over de schreef gaat. Het blad heeft verder een uitstekende reportage over het verschijnsel „tuchtschool". Het zijn drie verhalen: een vraag gesprek met de directeur over het doel vam de school, een beschrijving van het interieur van het gebouw met daaraan gekoppeld de wijze van werken en tenslotte een tweede vraag gesprek met twee gedetineerden. De reportage geeft een goede informatie over deze instelling, waar de meeste mensen wel eens een geheel verkeerde indruk van kunnen hebben. We lezen er in, dat er in Nederland één tuchtschool is. Van de 20.000 jongeren, die onder de kinder bescherming vallen, bevinden er zich thans 60 op de tuchtschool. De directeur: „Dit kleine per centage is naar de mening van de kinderrechter meer gebaat met een korte stevige aanpak dan met een psychologische, pedagogische behandeling". Nog even een typisch Sleu. telring-grapje: „Waar een rits is, is een weg". Carillon, Menzia de Mendoza Lyceum, Breda. Er heeft op deze school een felle verkiezingsstrijd gewoed. Het ging om het kiezen van een nieuw bestuur van het schoolparlement. Carillon besteedt er uitgebreid aandacht aan en beschrijft de nieuwe, meer democratische methode van kiezen volgens een plan van een der leerlingen zelf. Een eind verderop in het blad daagt iemand het nieuwe bestuur uit: „Nou moeten ze toch maar 'ns 'n frisse wind laten waaien in het door weinig-zeggende tradities enigszins duf geworden schoolleven". We lezen ook een verslag van een vergadering, die onder leiding van het nieuwe bestuur gehouden is. Daarin kwamen aan de orde: 1. het heffen van contributie voor het lidmaat schap van VIGO; 2. de afkeer van de nieuwe gympakjes; 3. het herfstbal. Wat die gympakjes betreft: ze geven aanleiding tot moeilijkheden. Ze zijn, aldus het blad, te duur, ze ladderen, ze rekken uit en ze staan niet. Dat laatste is natuurlijk door slaggevend. De rector keek van deze kritiek erg op. In aardige losse kreten doet het blad voorts niet onder voor andere. Een van de meisjes merkt op: „Wij ergeren ons geel en groen, betalen ons blauw! Mogen wij alsjeblieft rood zijn?!" Sparkels, St. Antonius Kweek school, Dongen. Schoolbladen zijn vaak verkwikkend en het leven op de school wordt er dikwijls kritisch in weergegeven, zodat een buitenstaander ze met plezier door kan nemen. Sparkels is wat dat betreft op de goede weg. Het heeft inmiddels een andere opzet gekregen. Maar het speelse en het kritische missen we er toch nog in, wanneer je het blad althans vergelijkt met bladen van andere scholen. De redactie merkt dan ook terecht op: „Het is enorm zielig, dat van een school met 182 leerlingen, slechts 4 of 5 blaadjes kopie komen." Het stukje „Breuk der ge zapigheid" getuigt echter wel van een persoonlijke, kritische opstelling. Er konden in een volgende uitgave wel eens reacties op komen: „Het is dan ook verheugend, dat zij (de jon geren) mankementen in onze wereld durven aan te wjjzen en niet zoals in de tijd van onze ouders, stilzwijgend toezien hoe de wereld zichzelf van kant maakt. Mijn bewering, dat indien er in het begin van deze eeuw zo'n kritische mentaliteit had geheerst, er geen wereld oorlogen waren losgeborsten, lijkt misschien absurd, maar het is zeker waar dat de jeugd van tegenwoordig zich geen rad voor de ogen laat draaien". Klimop, Jongstudentenclub „In Vinea Domini", Roosendaal. Het' blad brengt overwegend goede stukjes. En wat het school leven aangaat, wordt er een onthulling gedaan onder het kopje „De scheur". Er wordt verslag uitgebracht over een gymnastiekleraar die wilde laten zien, hoe je goed over de bok moet springen. Men hoorde „krak" tijdens de sprong. Op de grond fieland, werd hij „zo rood als een kreeft en stond verlegen te kijken en schoot ineens in een nerveuze lach." De broek was van achteren geheel open gescheurd. „Vrede op aarde" schrijft Klimop op de eerste bladzijden en dan volgt het weerbericht: verwacht wordt een aanhoudende depressie boven Vietnam, Biafra en Mexico, hevige bommenregens, op ver schillende plaatsen bommen, overlast, hier en daar kan mo gelijk een dichte tot zeer dichte nevel optreden, veroorzaakt door giftige kruitdampen, het zicht is beperkt, van vijftig tot vijfentwintig meter, gevaarlijk voor vliegtuigbestuurders. Op sommige plaatsen echter kan de druk aanzienlijk stijgen en kun. nen de gemoederen van heet tot zéér heet oplopen". Klimop verwacht slecht weer. installatieburo voor Koelte! - en horecaf-equipment te ij BREDA. dynamisch middelgroot^ h bezighoudt met de koelmeubelen en de irkten, warenhuizen, groot® es, ziekenhuizen etc. op korte termijn enige naast het verrichten van et nematige werkzaamheden, rillen opdragen het onder i technisch) uitwerken van maken van kalkulaties en ran offertes, alles in de rui' woord. orlijk aanvangssalaris ke sociale voorzieningen omotiemogelijkheden. geschreven sollicitaties, sen recente pasfoto te ri® ETA N.V. Postbus 372, BreH tie- en Behandelingstehuis meisjes van 15 tot 19 jaar itrocinium te Rijsberg6" AGT: linste 22 jaar oud. —se in het werk van re onder directe leiding ^jj, ervaren leidster en oeê J deskundige staf, aa" ----- 10 meisjes, idheid om in aansluitrns de cursus Kinderbes" volgen, waarvoor mogelijkheid aanwe i die reeds enige e^Yf. bi en actief zijn gewe ociaal gerichte werk. ■iëring overeenkomstig normen en event* en vorming. een van ^rerk te a de l: men en 1de 'ing fcige vaKanuc-1^6 nogelijkheid om kennis ;n met het observatie- CXI VVIllliliö' vakantie-regeling- T tennis V ndelingswerk. De heer J. van der Vegt, hoofd jeugdzaken van het N.V.V., heeft het verknoeid bij de Nederlandse katholieke werkende jongeren. In een interview in het blad „Vrije Vaart" van de Nederlandse jeugdgemeenschap spreekt hij zich uit tégen een apart jongerenstatuut. De heer Van der Vegt vindt, dat de K.W.J. te veel de nadruk legt op de aparte benadering van de positie van de werkende jongere. Zij ziet de jeugd als een aparte sociale groepering. Hij ziet dia jeugd als een geïntegreerd deel van de maat schappij. En zolang het karakter van het jongerenstatuut niet leidt tot een geïntegreerd zijn van de jongere in de samenleving zegt de heer Van der Vegt: Nee. Hij is wel van mening dat jongeren beneden de 23 jaar in wettelijke regelingen en in CAO's extra-bescherming moeten krijgen. De KWJ is het, zoals de persman van deze instelling de heer Lorenzo Martina, ons meedeelt, niet eens met deze zienswijze. Ofschoon de KWJ niet ont kent, da; er in de tiedrijfssfeer nog vele veranderingen moeten plaatsvinden om de positie van de werkende jongeren te verbeteren zoals introductie, in spraak, plaatsing, begeleiding en arbeidsduur, meent zij, dat de kansen op een evenwichtige uitgroei naar een open volwassen heid vooral liggen in de sfeer van de persoonsvorming en beroepsvorming. Deze persoonvorming en be roepsvorming is een verant woordelijkheid van en een opgave voor de totale samenleving. Als zodanig moet de discussie over de verbetering van de positie van de werkende jongeren op een breder vlak plaatsvinden dan alleen tussen werkgevers en werknemers. De KWJ pleit reeds langer dan vijftien jaar voor een jongerenstatuut, waarin de eigen heid van jonge werkende mensen gewaarborgd wordt. Ds KWJ vindt, dat vanuit deze eigenheid (en dus niet apart heid) het beste tot een engage ment kan worden gekomen met de totale samenleving. Verder merkt de KWJ op, dat de uitspraken van het hoofd jeugdzaken NVV volgens haar in tegenspraak zijn met'het program van actie zoals dat door het overlegorgaan van de vakcentrales in 1967 werd afgekondigd. Daarin wordt let terlijk gesteld: „Er wordt aangedrongen op een snelle voortgang van het onderzoek naar een wettelijke regeling van de jongerenstatus. Dit onderzoek moet betrekking hebben op maatregelen inzake arbeidsbescherming, onderwijs, inschakeling in het overleg en dergelijke ten behoeve van jongeren". Tenslotte vindt de KWJ het bevreemdend, dat de heer Van der Vegt zich in een openbare publikatie uitspreekt tégen een jongerenstatuut. Hij maakt im mers deel uit van de gespreks groep jongerenstatuut (ingesteld door de toenmalige staatssecre taris van sociale zaken en volks gezondheid dr. De Meijer) waarvan de taakomschrijving luidt: „Begin van uitvoering te geven aan een in het rapport Persoonsvorming Bedrijfsjeugd neergelegde aanbeveling. Deze aanbeveling richt zich zowel tot het bedrijfsleven als tot de overheid en bepleit de rechten en plichten van de jongeren in het bedrijf en de speciale voorzieningen die door de onder nemingen te hunnen behoeve worden genomen vast te leggen in een jongerenstatuut, alsmede een wettelijke basis te geven aan een dergelijk statuut." De KWJ blijft hopen dat de organisaties van werknemers en werkgevers zich mede zullen blijven inspannen om het totale vraagstuk van de werkende jongeren op korte termijn op te lossen. Mode en industrie gaan hand in hand tegenwoordig. Modeman Paco Rabane ontwierp deze rammelende en glinsterende mini-japon. Hij is vervaardigd van edelstaal, dat een fabriek uit Krefeld, tot nu toe bekend als zijdestad, leverde. De fabriek is lid van de werkgemeenschap „Mode in Krefeld". Deze vereniging kent elk jaar een prijs toe, „Het gouden spinnewiel", waarmee zij haar waardering toont voor de ideeën en initiatieven van de architecten der mode. In 1968 ging het spinnewiel trouwens naar een collega van Rabane, de Fransman André Courrèges. De hier getoonde mini-maliënkolder lijkt ons een koele dracht voor een wild feestje. De draagster van zo'n japonnetje moet wel oppassen voor blikschade. Op 2 februari zal in Den Bosch worden bewezen, dat Brabant wel degelijk over hip vrouwelijk schoon beschikt Tijdens de finale van „Brabant Talent '69" wordt de „Brabant Beatgirl '69" gekozen. Elk Brabants meisje tussen de 15 en 21 jaar, dat denkt dat ze hip is. kan deelnemen. De organisators verwachten dan ook een zeer grote drukte. Na een selectie door een jury, bestaande uit de directrice van een mannequinschool, een bekend fotomodel, een schoonheidsspecialiste en een ex-Miss-Teenager, blijven tien meisjes over voor de finale. Zij zullen 's avonds een beat-slag leveren om de trofee en talrijke geschenken. Inschrijven via postbus 132 Den Bosch. Gisteren is in het restaurant van de Bossche Brabanthallen de vierde voorronde van B '69 gehouden. De vijfde, zesde en zevende voorronde (wij hebben nooit geweten dat er zoveel „talent" in deze provincie zat) hebben plaats op 17 januari (Tilburg), 24 januari (Den Bosch) en 31 januari (Tilburg). Ook hiervoor kan nog steeds ingeschreven worden. The Paul Butterfield Blues Band, die „verdoorgevoerde blues" brengt, ook wel bekend onder de naam Chicago-blues, treedt 18 januari op in het Amsterdamse Concertgebouw. Paul Acket (natuurlijk haalt de groep naar ons land tijdens haar korte Europese tournee, waarin alleen Nederland, Zweden en Denemarken zijn opgenomen. In de vooravond is er nog een optreden in de Electrozaal te Slikkerveer (bij Rotterdam). Amsterdam is sinds enige tijd een strip-antikwariaat rijk. Het draagt de naam Lambiek" een van de geesteskinderen van de Belgische tekenaar Willy Vandersteen. Het idee voor deze zaak is een uitvloeisel van de stichting jeugdsentiment „De Jaren Vijftig". Volgens initiatiefnemer en eigenaar Kees Kousemaker bestaat er een nog steeds groeiende belangstelling voor oude stripverhalen Het meest verkocht? Astenx is favoriet, maar ook Lucky Luke de onverschrokken cowboy en zijn trouwe Jolly Jumper zijn erg populair De verzameling van „Lambiek" bestaat echter ook uit bekende figuren als Tom Poes, Kapitein Rob en Eric de Noorman. Voor jonge Nederlanders, zoals studenten, onderwijzers en leraren, verpleegsters, maatschappelijk werksters, bibliothecaressen secretaressen, analisten, journalisten e.a., die graag met Amerika en het Amenkaane leven zouden willen kennismaken, doch slechte vw korte tijd - twee a drie maanden - hun studie of werk kunnen onderbreken, bestaan twee mogelijkheden tot een verblijf in de Verenigde Staten onder auspiciën van het Experiment in International Living, waarbij door Amerikaanse families gastvrijheid wordt verleend: A) Het „Experiment Ambassador Program" (leeftijd 1935 jaar) B) Het Amerikaanse „Individual Program" (leeftijd 21—40 jaar) Nadere bijzonderheden, o.a. over kosten, data, en formuiieren tot 15 februari 1969 te verkrijgen bij het Nederland-AmerikrStuut Museumplein 4, Amsterdam, tel. 722280. insuuiut, H,et if eveneens mogelijk dergelijke reizen te maken naar Engeland, Ierland, Frankrijk, Tsjechoslowakiie Israel ranaL t a- Ceylon, Uganda-Kenya, Tanzania, Peru-CoTu^bg Sti S Nadere inlichtingen hierover zijn tot 15 februari 1969 verkrijgbaar

de Stem | 1969 | | pagina 17