f weden erkent oord-Vietnam P. v. d. A. Voor u tot 61l4°lo rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u DE GAULLE IS ZEKER GEEN ANTISEMIET ALS EERSTE WESTERSE STAAT: romfiets onmisbaar B.T.W.-WEEK Prof. dr. Bosman over „gat van Witte veen" APOLLO-BEMANNING IN NEW YORK ONTHAALD Klachten over arts Minister Nilsson acht de tijd rijp Antiekmarkt I STOCKHOLM Zweden heeft gisteren als eerste westerse Staat Noord-Vietnam erkend. Het besluit om dit land te er- fU© t© Chaam nennen is genomen op een kabinetsbijeenkomst, die werd bijgen oond door koning Gustaaf Adolf. Witboek over nieuwe katechismus gereed de bank waar ook u zich thuis voelt Israël stond Franse belangen in de weg Edw. Poppe" zondag a.s. tg) is in onze idzakelijk. /ang20.00 uur 600.000 mensen zagen in kerstnacht Apollo ZUID-VIETNAM Opnieuw dialoog Rusland- West-Duitsland Personeel NS krijgt vijf procent meer BEEN VAN MIA VERSLVYS GEAMPUTEERD „OLGA" OPGEGAAN IN VREDESTEIN Eigen waken Dat nooit.... Geen moed Protest ;TTEN-LEUR (N-Br.) pen en gezellige sfeer. ig aanwezig. ELIJKHEDENi havo-mavo. (ULO 3-4, A en werken - timmeren DL. t Dr. Edw. Poppelaar, el.: 01608 - 2461. J 11 DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1969 It (Van onze redactie buitenland) Minister van buitenlandse zaken Torsten Niisson zond zijn Noord- vietnamese collega Ngoejen Doey Trinn gistermorgen een telegram met het voorstel diplomatieke betrekkingen tus9en beide landen aan te knopen. Blijkens een communiqué van het Qweedse ministerie van buittenlandse zaken heeft Torsten Milsson verklaard dat de tijd voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Noord- Vietnam rjjp is, omdat „de onderhandelingen in Parijs nu in een stadium komen, dat naar men hoopt, beslissend zal zijn voor de Vrede in Vietnam". lijke, politieke ;preek- en uitdruk- nemen. n kleine bedrijven spreekvaardigheid, onontbeerlijk ;ke en ivz-lv-i il/_ nnvimitr /inwtos t> en durende avond- goed getrainde en ibevangen en doel- overtuigende wijze sen van Rhetorics loceerd. nodigen wij ien te: 17 januari in res- rari in het ORANJE l rest. DE BLAUWE de landbouw, rest. DE BRASSE- ebouw DE PANNE- Hotel GODERIE, tel MONOPOLE, K. uari in restaurant Hotel DELTA, C. tel DE TWEE KO- DEN HAAG (KNP) Begin maart zal het witboek over de Nieuwe Ka- techismus worden uitgegeven door uitgeven! AMBO in Utrecht. Het wit boek ongeveer 300 pagina's dik Is samengesteld door het Hoger Ka- techetiscli Instituut. Het HKI publi ceert daarin de geschiedenis van de Nieuwe Katechismus sedert de moei lijkheden met Rome. De ontwikke ling enworden toegelicht met docu menten, rapporten en brieven. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Ruim 10.000 kij kers hebben gereageerd op de Apot loreportage in de kerstnacht naar aanleiding1 van een verzoek van pre- sentator Henk Terlingen, die de kij kers vroeg een kaartje naar de NTS te sturen Uit het „continue programma-on derzoek" is gebleken, dat de kijk dichtheid van deze nachtelijke uit zending 7 procent heeft bedragen. Dit betekent dat 600.000 personen (van >15 jaar en ouder) hebben gekeken. En Meyer Sluyzer besluit: „Men overdrijft niet wanneer men zegt, dat van de beslissing van de partij raad (van vandaag) de toekomst en voortbestaan van de Partij van de Arbeid afhangt. Het heeft geen zin de politieke werkelijkheid te verdoe zelen. De breuk in de Partij van de Arbeid is een politieke kloof, niets anders. Het is niet aan te nemen dat de meerderheid der leden straks lid zal willen blijven van een partij zoals de PvdA dreigt te worden. Daarna kunnen de scheurmakers van Nieuw Links dan verder onge hinderd hun energie gebruiken om de PvdA te maken tot het zoveelste dwetgpartijtje van Nederland". Het klinkt als het rapport van een in een faillissement, dat on- ;baar is. Ondanks de pogingen bestuurders om nog uitstel staling te krijgen. Meyer Sluy- ',at in deze opvatting niet al ii groot deel van de harde we partijkern denkt hier- des eender en deze hebben ^^itste dagen al meer dan eens gesproken over het heroprichten van een sjezuiverde PvdA. ^an£. aldus nogmaals Meyer Sluy- JiPe part« 's gespleten van de de bodem", pm zou het partijcongres, dat U"t bijeen geroepen wordt, wel in 'öa- kunnen komen de ruim -il-jange PvdA te redden van een leve breuk. De gevolgen hier- por de Nederlandse politiek niet meer te overzien. Geen sieve concentratie, geen «Hijke samenwerking wellicht, r tv ST00tste politieke o-nduide- ujKhead die er in Nederland ooit ge- eestlis. OH H. Gruyters, de partij-filo- viLiVan voorziet het al: komt er geen links blok. is ook al bezig te ontplof- commentaar op Peilin- Het vorig jaar ontstond er een ge spannen sfeer tussen Zweden en de V.S. In verband met Vietnam. De Zweedse minister van onderwijs, Olof Palme, een felle tegenstander van het optreden van de V.S. in Vietnam leidde toen een anti-Amerikaanse be toging van rond 5000 mensen. In het voorjaar van 1968 was de Amerikaanse ambassadeur in Stock holm, William Heath, ruim een maand lang niet op zijn post. In Washington werd toen bekendgemaakt dat hij voor overleg naar de V.S. was terug gegaan, maar van gezaghebbende zij de is meegedeeld, dat hij een tijd uit Stockholm is weggebleven om blijk te geven van zijn irritatie over de kri tiek in Zweden op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Volgens „Dagens Nyheter" zal Len- nart Petri, een diplomaat die vorig jaar verscheidene bezoeken aan N. Vietnam heeft gebracht, in Hanoi ge accrediteerd worden, totdat daar een ambassade is opgericht. Zweden onderhoudt sinds 1960 di plomatieke betrekkingen met Zuid- Vietnam, die werden onderhouden door de ambassadeur in de Thaise hoofdstad Bangkok. Toen de Zweedse ambassadeur daar in 1967 werd ver vangen, werd zijn opvolger echter niet meer in Saigon geaccrediteerd, wat echter niet inhoudt dat de diplomatie ke betrekkingen verbroken zijn. Sinds 1967 onderhoudt de Zweedse regering via haar gezant in Peking contacten met Hanoi en via haar ver tegenwoordiger in Algiers met het nationaal bevrijdingsfront voor Zuid- Vietnam. Dit front heeft vorig jaar november een voorlichtingsbureau in Stockholm geopend. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton is bij wijze van commentaar slechts meegedeeld, dat de Ameri kaanse regering van mening is, dat het Zweedse besluit niet zal bijdra gen aan de zaak van de vrede in Zuidoost-Azië. De Noordvietnamese onderhande lingsdelegatie in Parijs verwelkomde het Zweedse besluit als ,goed nieuws'. Het is een stap in de goede richting, die naar verwachting door andere landen zal worden gevolgd, aldus een Noordvietnamese functionaris. Een woordvoerder voor het bevrij dingsfront zie verheugd te zijn over het Zweedse besluit. Inmiddels heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Kopenhagen meegedeeld, dat de Deense regering niet de bedoeling heeft het voorbeeld van Zweden te volgen. De Denen willen eerst de ontwikkeling van het overleg in Parijs afwachten. De Noorse regering zal spoedig de kwestie hespreken van het aankno pen van diplomatieke betrekkingen tussen Noorwegen en Noord-Vietnam. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken in Oslo bekendgemaakt. De Finse regering zal het voorbeeld van Zweden niet volgen. BONN (DPA) West-Duitsland en de Sovjet-Unie zullen „de komende maanden" de diplomatieke dialoog over het afzien van geweld en andere politieke vraagstukken voortzetten. Dit is gisteren in Bonn bekendge worden na een gesprek van minister van buitenlandse zaken Brandt met de. Russische ambassadeur in Bonn, Tzarapkin. De Sovjet-Unie brak het gesprek vorig jaar, kort voor de inval in Tsjechoslowakije af. j.p (Van een onzer verslaggevers) R HAAG Bromfietsen worden het meest gebruikt in het woon- ^rkeer (46 procent), om van huis naar school te rijden (10 procent) ins het werk (4 procent). ifnaast is de brommer belangrijk voor het doen van boodschappen icent), om in het weekeinde te gaan rijden (9 procent) en om op visite wievelijk mee op vakantie te gaan (6 procent). j7S*,z'-l" cijfers uit een onderzoek dat de RAI naar het gebruik van de ■nets heeft ingesteld. Gezegd wordt dat door de steeds grotere afstanden i„j^TU en men <n vele gevallen op een eigen vervoermiddel is aangewezen, vervoer met name het openbare ontbreekt blijkens een eerder tijdwrr"6'1 Ve'e geva"en en veroorzaakt voorts bij aanwezigheid >m asP'rant-k°pers denken de brommers allereerst te gebruiken inmUK, W of naar sch0°lgaan. Voor deze categorie is de brommer een -nmrsbair vervoermiddel geworden. wet vorige jaar werden er in Nederland OM bromfietsen geprodu- tuks' vó werf,<"'ronifictsenproduktie kan gesteia -"«.'den op 3 a 3,5 miljoen '®lgt als tweede*' de t0P Va" de Produktie m" 009-243 stuks, Frankrijk (VERVOLG VAN PAGINA 1) Directeur Bruins van de E.C.D. zegt na een week prijscontrole: „De ontwikkeling is mij niet tegengeval len. Ik voel me zeker niet overspoeld door de B.T.W. en de klachten die eruit voortvloeien". De heer Bruins verwacht dat eind januari al een behoorlijk duidelijk beeld van de prijsontwikkeling kan worden gegeven. „Ik kan nu nog geen duidelijke lijn onderkennen", aldus de E.C.D.-directeur. Hij legt de nadruk bij het onderzoek dat de E.C. D. uit eigen initiatief onderneemt. „Het is zeker niet zo dat wij alleen door klachten op gang worden ge bracht", aldus de heer Bruins. Van de ongeveer 2000 klachten komt een kwart voor nader onder zoek in aanmerking. In een belang rijk deel hiervan is het onderzoek al begonnen of afgewerkt. In een aantal gevallen van de 500 onder zochte gevallen bleek de klacht te recht. De E.C.D. heeft al een aantal prijzen kunnen terugdraaien tot het gewenste peil. In andere gevallen was verdere controle nodig. In die gevallen wordt niet alleen de indi viduele klacht onderzocht, maar wordt het gehele assortiment arti kelen aan een kritische beschouwing onderworpen. Door dit intensieve on derzoek is het niet meteen mogelijk om nu al een duidelijk beeld van het totaal aan ongewenste prijsstijgingen te geven. E.C.D.-directeur Bruins ziet op dit moment nog niet dat de stroom klachten vermindert. Hij verwacht wel dat het aantal prijsmeldingen in de komende weken kleiner zal wor den. Nuchter constateert hij dat er hier en daar wat paniekerig wordt gehandeld. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „Het is dwaasheid om te praten over het „Gat van minis ter Witteveen". Er is op dit moment een situatie voor de regering ontstaan die - onder andere - dekking nodig maakt binnen het raam van een miljarden-begroting van 300 miljoen gulden: 225 voor de verhoogde NAVO-bijdrage van ons land en zo'n 70 miljoen, omdat de huurbelastig door de Eerste Kamer is afgewezen". Dat zelft professor dr. Hendrik Willem Jan Bosman uit Tilburg, die enige jaren geleden de KVP-fractie in de Tweede Kamer technisch-fi- nancieel advies gaf, toen de regering Ca!s in haar begroting voor de nood zaak stond een voorzienbaar ra mingstekort van 300 miljoen gulden te dekken. Zijn advies droeg in niet geringe mate bij tot de beslissing van de KVP-fractie die tenslotte de rege- ring-Cals ten val zou brengen. „Het irriteert mij als men zegt: Witteveen heeft een gat in de hand van 300 miljoen. Even onjuist is het geweest dat men dat destijds van minister Vondeling heeft gezegd,". Professor Bosman stelt dat zulk een geraamd tekort op zich zelf niets zegt. Men kan daarover incidenteel geen (enkel redelijk) commentaar geven. Een begroting is een totaliteit waarbinnen steeds veranderingen op treden. „Een rijksbegroting is geen wet van absolute gegevens. Er zijn om maar een voorbeeld te noemen, vaste kosten die een rol spelen, er zijn uit gaven geraamd die niet onmiddellijk gedekt hoeven te worden, of uitgaven UTRECHT (ANP) De maandlo nen van het spoorwegpersoneel (rond 27.000 mannen en vrouwen) zijn met ingang van 1 januari met vijf procent verhoogd. In de nieuwe salaristabellen is eerst de 1,19 procent na-calculatie van 1969 en vervolgens de vijf procent ver werkt. De drie Amerikaanse ruimte vaarders die de afgelopen kerst dagen rond de maan cirkelden. zijn gisteren door New Vork ont vangen op een wijze zoals 32 jaar geleden Lindbergh ten deel viel na zijn solovlucht over de Atlan tische Oceaan. Honderden tonnen papier dwarrelden uit de gebou wen langs de route die Frank Borman, James Lovell en William Anders volgden. (ADVERTENTIE) mei. Thvan Dongen kassier Rantoor Breda Sparen is aantrekkelijk, vooral bij on2e bank, de NMB, Hoge rentepercentages en meer spaarmogelijkheden, waaronder nu ook 6% spaarbrieven. Voor particulieren, stichtingen en verenigingen. De NMB heeft voor iedereen een aangepaste spaarvorm, hoge rente en echte persoon lijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist niet zuinig mee zijn. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Breda: Veemarktstraat 55-57, Valkeniersplein 14. Bergen op Zoom: Zuivel- plein 5. Etten-Leur (N.Br.): Markt 34. Oostburg: Nieuwstraat 24. Oosterhout: Heuvelstraat 8. Roosendaal: Markt 19. Terneuzen: Nieuwstraat 10. Voorts bijkantoren te Breskens, Dongen, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag. (VERVOLG VAN PAGINA I) Het is de bedoeling dat de klager voortaan in beginsel een afschrift van de beslissing ontvangt. De medi sche tuchtcolleges krijgen echter de bevoegdheid uit dat afschrift bepaal de gedeelten weg te laten, als het verstrekken van de volledige tekst de belangen van een patiënt of van kla ger kan schaden. Te denken valt hier aan medische gegevens. Dat afschrift moet de klager op hetzelfde moment worden verstrekt als de aangeklaag de en de inspecteur van de volksge zondheid van de beslissing in kennis worden gesteld. Niet-ontvankelijk verklaren of afwijzing van een klacht moet onverwijld worden medege deeld, net als thans. In hun toelichting wijzen de be windslieden er verschillende keren op dat met openbaarheid het alge meen belang is gediend. Als een rechtspleging zich grotendeels aan de waarneming onttrekt, ontstaat een gevoel van onbehagen en wantrou wen. Anderzijds kunnen openbare uitspraken van beslissingen in me dische tuchtzaken ernstige gevolgen voor de aangeklaagde hebben. Daarom moeten de medische tucht colleges zelf beslissen, of zij een in eerste aanleg vastgestelde beslissing volledig openbaar willen maken in het algemeen belang. Maar uitspra ken in tweede instantie (centraal col lege en gerechtshof) moeten open baar worden gemaakt. Niet openbaar behoeven de beslissingen betreffen de niet-ontvankelijk verklaring van een klacht te zijn, omdat deze be slissingen kunnen wórden vergele ken met het seponeren van strafza ken door het openbaar ministerie. Het zou niet juist zijn als een parti culiere klager het in de hand zou hebben door een op niets steunende klacht tegen een medicus een open bare uitspraak te bewerkstelligen. (Van een onzer verslaggevers) BENNEKOM Doorligwonden hebben het noodzakelijk gemaakt dat een van de benen van de 22-jarige Mia Versluis werd afgezet. De ampu tatie heeft inmiddels plaatsgehad. Mia Versluis onderging in april 1966 een kleine hieloperatie. Zij werd daarbij onder narcose gebracht en is daaruit tot nu toe niet ontwaakt. Mia Versluis wordt sinds kort verpleegd in het streekziekenhuis te Benekom. Zoals bekend heeft de vader van Mia Versluis indertijd een klacht in gediend bij de justitie over de be handeling. Ook de toediening van de narcose is al geruime tijd het onder werp van een medisch-tuchtrechtelijk onderzoek. DEN HAAG (ANP) „Olga" Leidse Matrassenfabrieken n.v. te Leiden, een van de vooraanstaande fabrikanten van matrassen uit po lyether schuim in Nederland, is per 1 januari 1969 volledig opgenomen in de Vredestein-groep. die door een veranderde situatie niet gedaan hoeven te worden". Kortom als men een gefundeerd oordeel wil hebben over de huidige financiële problematiek van de regering-De Jong dan moet men de hele financiële situatie overzien. De driehonderd miljoen zeggen op zich zelf niet veel, merkt professor Bosman op. Hij vindt het daarom heel juist dat de oppositie-leider, drs. J. M. de Uyl, de regering om eenn ota heeft ge vraagd over de maatregelen die ze wil nemen „Ik neem aan dat minister Witteveen wel suggesties heeft, maar de Tweede Kamer moet het dan con troleren. Als ik lid van de Tweede Kamer was zou ik van tijd tot tijd gewoon met de regering van gedach ten willen wisselen over de begro tingssituatie. Allerlei opzetten en in zichten veranderen in de loop van het jaar. Het zwaartepunt komt namelijk nogal eens ergens anders te liggen. Het is onvoldoende daarover alleen hij de behandeling van de begroting zelf te praten. Een kamerlid moet daarover permanent inzicht hebben". Overigens is professor Bosman het wel eens met zijn Groningse collega, prof. Pen, die erop heeft gewezen dat ministers van financiën eigen» lijk allemaal hetzelfde doen. Ze heb. ben op beleidsgebied niet veel speel» ruimte. „Naiuurijk kan de ene zich wat meer veroorloven tegenover de ka mer dan de andere. Dat is dan vooral een kwestie van politieke sympathie. Dat geldt trouwens ook voor de mi nisteries zeïf! En ook tot op dit mo ment heb ik over de huidige begro tingssituatie met niemand contact gehad", zegt prof. Bosman. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Is generaal De Gaul le plotseling antisemiet gewor den? Of was hij hetal voor de afkondiging van het wapenember- go naar Israël? Die vraag ligt voor de hand, want Israël staat in het brandpunt van de belang stelling. De Gaulle verdient het, ook al vindt men zijn binnen- en buitenlandse politiek nog zo fu nest, dat op die vraag een eerlijk en onbevooroordeeld antwoord wordt gegeven. „Kreten" uit 'n be wogen gemoed brengen ons niet verder. Wanneer de Israëlische pers in deze dagen schrijft dat „in moeilijke tijden de enige on voorwaardelijke bondgenoot van Israël het joodse volk, is ver spreid over de wereld", dan is dat begrijpelijk maar niet juist. Beperken wij ons tot Frankrijk, dain telt Israël daar vele oprech te vrienden, die zich door De Gaul le zeker niet de wet laten bepa len. Toen Israël nog voor de Zes daagse oorlog in doodsgevaar ver keerde bracht een pro-Israëlische demonstratie van de Parijzenaars vele uren lang het verkeer vol slagen in de war. Men moet De Gaulle zien als een man die na tuurlijk wel sentimenten heeft maar zich door die sentimenten nimmer laat leiden. Vele Enge landvaarders hebben zich daar over beklaagd. Zij staken met le vensgevaar over naar Londen en vonden daar een onbewogen ge neraal, die zelfs niet door een ex tra handdruk liet blijken, dat hij begaan was met het lot van alle illegalen in zijn land. Als com munisten hem de opmerking maakten, dat zij in het verfcet zoveel doden hadden te betreuren dan schoof De Gaulle die opmer king terzijde en kaatste terug, dat die lieden niet gevallen wa ren voor de communistische par tij, maar voor Frankrijk. De Gaulle kijkt niet saar wat zijn naaste medewerkers zijn. Voor hem is alleen de vraag be slissend wat zij kunnen doen voor Frankrijk. Couve de Murvil- le is protestant, De Gaulle maak te van hem een amhassadeur, mi nister van buitenlandse zaken en later eerste minister. Ook Jac ques Soustelle is protestant, De Gaulle gaf hem na de bevrijding het ministerie van voorlichting. Ondanks zijn afkeer van het com munisme gaf De Gaulle na de bevrijding aan vier communisten portefeuilles voor de Franse eco nomie: economische zaken, ar beid, produktie en bewapening. Wijlen Maurice Thorez, een der prominente communisten, maak te hij tot staatsminister. Leon Blum, leider van de Franse so cialistische partij en jood, nodig de hij uit zitting te nemen in zijn ministerie. De Gaulle geldt als een goed en praktiserend katho liek. Brengt hij zijn weekend door in Colomby les Deux Eglises. dan gaat hij op zondag naar de mis. Maar bisschoppen moeten hem niet voor de voeten lopen, zoals dat gebeurd is tijdens de grote mijnwerkersstaking van enkele jaren geleden. En er in de kerken geld werd opgehaald voor de stakers die ondanks hun mobi lisatiebevel toch het werk had den neergelegd. Dan krijgen die zelfde bisschoppen van de gene raal een veeg uit de pan en krijgen zij te horen, dat zij zich met hun eigen zaken moeten bemoeien en niet met de zijne. De Gaulle is zeker geen anti semiet. Maar wat de generaal niet heeft kunnen hebben is, dat het kleine Israël niet naar zijn pijpen heeft willen dansen en zich verdedigde toen het door de bel- ligerende Arabieren werd aange vallen. Toen draaide De Gaulle de rollen om en wees niet Egyp te maar Israël als de aanvaller aan. Israël bracht de olievoor- tziening van Frankrijk in gevaar. Zouden de Arabische staten de oliekraan dichtdraaien dan zou Frankrijk afhankelijk worden van Amerikaanse toevoer. Dat na- tuurlijk nooit. Dat Israël Franse belangen ta de weg staat belangen van Frankrijk! heeft De Gaulle bij zonder geprikkeld en geïrriteerd. Doen dat naar zijn mening Fran se politieke partijen, Franse vak bonden of Franse studenten dan vervalt de generaal tot grove uit drukkingen, als doodgravers, schuim dat op de golven drijft, duivels die moeten worden uitge bannen, „volapuccers" en meer van dat fraais, uitdrukkingen die in geen enkel democratisch land door de oppositie zouden worden geduld. Oppositie is er desondanks in Frankrijk nog genoeg. Grote kranten als de Figaro, De Auro- re, Le Monde, kleinere kranten als de Combat en La Croix heb ben het in deee dagen voor Is raël opgenomen. Ook in leger- kringen valt verzet te bespeuren zei het binnenskamers. Zelfs gaul listische parlementsleden lieten hun kritiek in het openbaar op De Gaulle niet achterwege. Een vrije pers heeft de generaal altijd als de grootste vijand beschouwd, een vijandschap die hij vaak met succes heeft geprobeerd te over winnen door zijn ontegenzegge lijke kwaliteiten voor radio en te levisie, die in Frankrijk staats monopolie zijn. De pers nam De Gaulle niet alleen zijn „meten met twee maten" kwalijk, maar vooral de manier waarop het ge nomen besluit van het embargo aan Israël bekend werd gemaakt, via de Franse douane. Geen minister was er in ge kend. De grote pers stelde aan de minister de eis, dait zij al thans in de j.l. woensdag gehou den ministerraad onder voorzit terschap van De Gaulle zouden protesteren als zij niet de moed hadden hun ontslag in te dienen. Geen der ministers heeft zoveel civiele moed durven opbrengen. Pas toen De Gaulle weg was werd er met de hand voor de mond onder elkaar zacht gefluisterd. In diezelfde ministerraad heeft De Gaulle zich volgens de minis ter van voorlichting „une petite phrase", een zinnetje laten ont vallen waarin hij zei, dat de Jood se invloed merkbaar was gewor den, zelfs bij de voorlichtingsor ganen, dal wil zeggen bij de pers. De bladen collectief, de journa listen individueel hebben dat zin netje bijzonder hoog opgenomen en geprotesteerd tegen de gewek te schijn alsof zij voor de meest biedende te koop zouden zijn. De Aurore liet aanstonds in een hoofdartikel weten, dat Frankrijk allesbehalve behoefte heeft aan een nieuwe Dreyfus-perdode, toen eind van de vorige eeuw het anti semitisme Frankrijk verscheurde in twee vijandige kampen. Na de dagen van mei en juni zijn straatbetogingen in Frankrijk verboden. Maar mocht er ondanks verbod toch een demonstratie ko men dan kan men ervan opaan, dat het Parijse volk te hoop zal lopen met alle spandoeken van de vorige demonstratie: „Israël bondgenoot en vriend".

de Stem | 1969 | | pagina 11