)REN WEINIG ONGELUKKEN OP DE WEG [Mist legt verkeer te water lam zeer spoedig landelijk gemeten Balans pastoraal concilie niet geheel gnnstig aal niet meer\ anin1968 PROEFNET IN TWENTE Geen staking in Praag „Belastingverlaging pas in betere tijden" Tilburg er de echte ^1 griepbestrijder OPROEP TOT KALMTE Conclusies pastoraal concilie slechts „hoopvolle gedachten" GEVOEL VAN ONBEHAGEN krachtig direkt Belgische vice-premier ernstig gewond Vaticaanse kringen: I ivda schrijft: .-Duitsland wil rnwapens via project- mistemaker AANVARINGEN Brandweerruzie in Rotterdam bijgelegd „Ons vliegtuig taakte de woomtoppen, toen werd nvart Aantal Te netjes? Suggesties Minder Dialoog SOCIALISTISCH KAMERLID v. d. DOEL: vermaarde, zeer snel werkende cachets ook in voordelige gezinsverpakking ÜAT - TERNEUZEN DE STEM VAN VRIJDAG 10 JANUARI 1969 aar icht :1e jaar is lightweight- hagnifiek kostuum van ra met wol. gevoerde ilon. keuze uit diverse inten. een kostuum om er bij te hebben. BRUSSEL (A.N.P.) De Belgi sche socialistische vice-premier en minister van economische zaken, Merlot, is gisterochtend bij een auto ongeval ten zuiden van Brussel ern stig gewond. Merlot heeft beide benen gebro ken en zal zeker een half jaar zijn werk niet kunnen doen, zo verklaar de Leo Collard, de voorzitter van de Belgische socialistische partij. De chauffeur van de wagen liep een schedelbreuk op. (ADVERTENTIE) K (Van onze redactie buitenland) 'VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft gisteren geen officieel commen taar geleverd op de kritiek van de Nederlandse katholieken geuit op het pastoraal concilie op de ency cliek Humanae Vitae. tMen beschouwt deze kritiek op het vgrbod van geboortenregeling in het als minder belangrijk. In in het Vaticaan werd er de op gelegd, dat het pastoraal niet de beraadslagende macht van een bisschoppenconferentie, conclusies van het concilie, zo in Rome gezegd, zijn slechts of hoopvolle gedachten", die de Nederlandse hiërarchie wor- MOSKOU (AFF) Het Russische partijblad Pravda heeft Wcst-Duits- iand er gisteren opnieuw van beschul digd dat het zich langs een achter deur toegang tot kernwapens pro beert te verschaffen. Het blad verwees hierbij naar de Ösen Nederland, Engeland en West- |Btsland in beginsel bereikte over- e«stemming over samenwerking voor de produktie van verrijkt ura nium volgens de ultracentrifugeme- thode, die door de Nederlandse pro fessor Kistemaker is ontwikkeld. (Van onze verslaggevers en correspondenten) ROTTERDAM/HANSWEERT/MIDDELBURG Mist en ijzel hebben gisteren in enkele Europese landen het verkeer ontwricht. In Engeland vielen zeker zeven doden. In Nederland heeft het weg verkeer niet veel hinder van de vaak zeer dichte mist ondervonden. De zeer dichte mist boven het Waterweggebied legde het verkeer van zeeschepen vrijwel geheel stil. De Rotterdamse sleepboten die woensdag na een staking van zes dagen het werk hervatten kunnen thans geen dienst doen. Voor de kust van Hoek van Holland lagen tegen het einde van de middag circa twintig zeeschepen te wachten op gunstiger weersomstandigheden. Op Schiphol was zowel het binnenkomend als ook het uitgaande vliegverkeer volkomen lam gelegd. Door de mist is gisteravond op de gehele rivier De Westerschelde tot zelfs in de monding toe, de scheep vaart tot stilstand gekomen. Slechts de veerboot op het traject Vlissingen- Breskens zocht nog behoedzaam zijn wég. De diensten Kruiningen-Perk- polder en Terneuzen-Hoedekensker- ke, werden rond zes uur volledig ge staakt. Verschillende automobilisten die geruime tijd op opklaren hadden ge wacht, kozen tenslottte eieren voor hun geld en reden via Antwerpen naar hun bestemming. Vooral op de rede van Vlissingen moesten vele schepen, evenals trou wens de loodskotter voor West-Ka- pelle noodgedwongen het' anker uit gooien, omdat verder varen teveel gevaar zou opleveren. Op het land was het zicht aanmer kelijk beter, ofschoon men op rijks weg 58 gisteravond toch ook niet veel verder dan honderd meter kon zien. Toch kon het verkeer zij het met wat meer voorzichtigheid zijn weg normaal vervolgen. In het Nauw van Bath is in zeer dichte mist de Duitse coaster Kehr- dingerland in aanvaring gekomen met het Duitse binnenschip Annie Zim- mermann. De coaster werd lekgesto- ten boven de waterlijn. Nadat het schip enige tijd voor anker lag bij Bath kon het de reis naar Antwerpen voortzetten. Het binnenschip voer na de aanvaring door, zodat het enige tijd gekost heeft het schip op te spo ren. Later bleek, dat het onderweg was naar Hansweert. Onbekend is of ook dit schip schade heeft opgelopen. Eveneens bij dichte mist liep gister morgen de Duitse coaster Hella bij boei 33 in de buurt van Hoedekens- kerke op de Westerschelde aan de grond. Het schip kwam tegen de avond bij hoog water op eigen kracht vlot. Sleepboten waren ter assisten tie uitgevaren, maar hun hulp was niet nodig. Ook op de Westerschelde, maar op Belgisch gebied voer het Duitse mo tortankschip Thea tegen een gasboei op. Het schip kon echter zonder moei lijkheden de reis naar Hansweert voortzetten. Te Veenhuizen tussen Stadskanaal en Onstwedde is gisteren een 50-jari- ge man bij een autobotsing om het leven gekomen. Het ongeval ontstond toen de personenauto een autobus ging inhalen, daarna op het gladde wegdek slipte en onder een tegemoet komende vrachtauto terecht kwam. In Sappemeer is gistermiddag een 73-jarige dame uit die plaats van haar fiets gevallen en met het hoofd on der een van de wielen van een vrachtauto terecht gekomen. Zij over leed ter plaatse. In Meijel is gistermiddag een ze venjarig jongetje uit die plaats door een bestelwagen overreden, toen hij plotseling de rijbaan overstak. Hij was op slag dood. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De hevelvoering bij de blussing in Rotterdam zal niet uitsluitend aan beroepsbrandweerlie den opgedragen worden. Wethouder J. Worst, die eerder in het kader van een reorganisatieplan voorge steld had de leiding van blussingen in handen van beroepsmensen te leggen, heeft het hoofd gebogen voor de dwingende eis van de vrijwilligers op gelijk niveau met de beroeps te werken, zoals zij dat in het verleden ook altijd gedaan hebben. Nu de wethouder zich achter de vi sie van de vertegenwoordigers van alle geledingen uit het brandweer korps heeft geschaard en heeft toe gezegd het college van b. en w. in die zin te adviseren, is het voor naamste conflict binnen de Rotter damse brandweer opgelost. Dit betekent dat het ultimatum van de vrijwilligers, per 1 april mas saal ontslag te nemen en tot 1 april slechts in de buitenwijken bij ram pen uit te rukken, van de baan is. Dit ultimatum was gesteld wanneer de wethouder niet op zijn reorgani satieplannen zou terugkomen. (Van een onzer verslaggevers) BILTHOVEN Een landelijk meetnet voor de luchtverontreiniging is in voorbereiding. In de loop van volgend jaar zullen de voorbereidingen zeer ver gevorderd zijn. Als het landelijk meetnet op volle toeren gaat draaien, zal het volledig zijn geautomatiseerd. Om tot een verantwoorde opzet van het landelijk net te komen, worden gedurende een jaar uitgebreide proeven in Twente genomen. Na een aanloopperiode is in oktober met het proefnet Twente gestart. Wanneer de wet op de luchtver ontreiniging, waarvan het wetsont werp bij de Tweede Kamer ligt, van kracht wordt, zullen over het gehele land meetposten staan om de mate van luchtverontreiniging te meten. TOCKHOLM (A.P.) Zweed- luchtvaartdeskundigen hebben ■stèren gezegd dat het een wonder dat de levens van twee Neder- •nders, die dinsdag met hun sport- .yegtuig bij Eskilstuna zijn neer- Bstort, zijn gespaard. RiOns vliegtuig raakte de boom toppen. Toen werd alles zwart. Het was verschrikkelijk. Na een poosje nart iit geen enkel gevoel meer in wijn benen. Nu zal je doodvriezen, «cht ik", zo vertelde Fr. Klein aan de Stockholmse krant „Af- tbladet". iet vroor 12 graden toen het •S'uig neerstortte. Twee uur la- ^^werd het wrak (zie foto) ont- fein liep een hersenschudding n zijn passagier, Bert Kuiken uit Emmeloord, brak verschei dene ribben. Jet wachten duurde verschrik- ;."Jk lang. De kou was het ergste. niet of iemand naar ons pnt. Wij hoorden niets. Er was Lj sti"e ronci ons en een bij- Pue kou", vertelde Klein, tu iSn ,raa!Re opgesloten in het _Fak- Klein, die er uit wist te krui- mVS .wa? t- versuft om zijn passa gier 'e heipen. a twee uur gaven wij het op. wij wisten met zekerheid dat wij ■ouden gaan sterven", jij ri reddingsploeg was toen vlak- Op grond van de wet zal dan zo nodig onmiddellijk kunnen worden ingegrepen. In het proefnet Twente wordt nagegaan hoeveel meetposten in een bepaald gebied nodig zijn om de luchtvervuiling met de gewenste nauwkeurigheid te kunnen meten. Hiertoe zijn in Enschede en Hen gelo 81 meetposten opgesteld. De apparatuur in houthutten neemt da gelijks luchtmonsters. In het Rijks instituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven worden de monsters on derzocht op het rookgehalte en het zwaveldioxyde-gehalte. Binnen en kele maanden zal het instituut vol ledig automatische apparatuur ter onderzoek van de luchtmonsters be schikbaar hebben. De proeven in Twente zullen van belang zijn voor de bepaling van het aantal meetposten, dat in ons land moet worden opgesteld. In het lan delijke net zullen de posten veel verder uit elkaar staan. Het aantal posten zal trouwens mede van de mate van de streek afhangen, waarbij de dichtheid van de bebouwing en van de industria lisatie van belang is. Plannen of overeenkomsten voor een onderzoek zijn er al in Rijnmond, IJmond en Vlissingen. Het automatische meetnet zal de dagelijks verkregen gegevens via computers verwerken. Op grond daarvan kan zonodig onmiddellijk alarm worden geslagen. Staatssecre taris Kruisinga (Volksgezondheid) wordt door de snelheid, waarmee de gegevens worden verkregen in staat gesteld een zeer slagvaardig beleid te voeren. De staatssecretaris heeft gisteren tijdens zijn werkbezoek aan het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid kennis genomen van het on derzoek van de luchtmonsters. „Ne derland zal het_ eerste "land ter we reld worden met een geautomati seerd net voor meting van de lucht vervuiling," stelde de staatssecre taris bij zijn werkbezoek tevreden vast. Tevens verwacht men in Bilthoven bij het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid over enkele maanden een serum te kunnen bereiden ter be heersing van de natuurlijke afweer reacties van de witte bloedlichaam pjes (Iymfocyten) bij weefsel- en orgaantransplantaties. Zoals bekend, heeft de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid vorig jaar gelden beschik baar gesteld voor de ontwikkeling van zo'n serum. De Tsjechische partijleider Alex ander Dubcek tijdens de televisie- en radiorede, waarin hij woensdag zijn volk opriep kalm te blijven en niet te gaan staken. PRAAG (AP) De grootste vak bond van Tsjechoslowakije, de bond van metaalarbeiders die een miljoen leden heeft, is gisteravond teruggeko men op haar dreigement om te sta ken als de voorzitter van de nationale vergadering, Josef Smrkovsky, in de nieuwe federale vergadering vervan gen zou worden. De vakbond stelde echter een voor waarde. De bond verzocht dat men Smrkovsky samen met vice-premier Petr Colotka bij de stemming later deze maand in de vergadering ver kiesbaar zou stellen voor het ambt van voorzitter van de volksvergade ring. (Van onze redacteur dr. A. v.d. Weijer) NOORDWIJKERHOUT Aan het eind van de derde plenaire zitting van het pastoraal concilie dient een korte balans te worden opgemaakt. Deze valt niet onver deeld gunstig uit, zij is negatiever dan die van haar beide voorgan gers. De vergelijking met Vatica- num 2 dringt zich op. Ook daar bij le eerste zitting zoiets als een pinkstergebeuren, dat zich bij ver dere zittingen maar niet wilde herhalen. Ook daar na het bezie lend begin, het moeizaam geploe ter om tot een behoorlijk einde te komen. In Noordwijkerhout leefde dit maal een gevoel van onbehagen, dat nu en dan naar buiten brak. De eerste twee dagen liep het he lemaal niet, de derde ging het, al thans 's morgens, wat beter. Ken nelijk hebben de ontwerpers van het reglement en de daarop ge baseerde vergadertechniek de steen der wijzen nog niet gevon den. Het blijkt geen eenvoudige zaak om de kerk wat democrati scher te maken. De grondfout lijkt ons hier te liggen, dat van de afgevaardigden uitspraken worden gevraagd over punten, dde grotendeels buiten hun gezichts veld liggen. Anders gezegd: zowel de rap porten als de aanbevelingen zijn teveel in de studeeirkamersfeer ge houden. Dit heeft tot gevolg, dat de vergadering bij wijlen zin krijgt, om de voorbereide stukken ter zijde te leggen en over voor haar belangrijker dingen te gaan praten. Hetgeen uiteraard niet kan, omdat men dan in een com plete verwarring terecht zou ko men. Het lijkt ons aanbevelens waardig, zoals trouwens van ver schillende kanten werd gevraagd, de hele procedure nog eens gron dig door organisatiedeskundigen te laten bekijken. En daarbij ook aandacht te besteden aan de ma nier, waarop de vergaderingen moeten worden geleid. De inbreng van de jeugd op de ze bijeenkomst is ronduit teleur stellend geweest. Degenen, die haar vertegenwoordigden, hebben niet de aanpak weten te vinden, waarmee zij in dit hun welwillen de gezelschap iets konden berei ken. De enkele uitzondering, die er gelukkig ook was, bevestigde alleen maar de regel. In hun machteloosheid grepen veel jon geren ofwel naar de ludieke aan pak, die meermalen uit de hand liep en dan in eenvoudig onfat soen ontaardde, ofwel naar de pro vocatie, die weieens d'e kant uit ging van de terreur. Emotionele kreten, nu eens lief dan weer lomp, waren niet van de lucht. De vergadering heeft er over het algemeen netjes, misschien wel te netjes, op gereageerd. Graag hadden wij gezien, dat de voor zitter, de jongeman, die de afge vaardigden als „eikels" betitelde, op dê vinger had getikt. En dat de jongedame, die tegen de kardinaal een persoonlijk feit uitspeelde, tot de orde was geroepen- Dit zijn din gen die men in een vertegenwoor. digend lichaam niet kan doen, ook al is men nog zo jong. En d'ie ook niet kunnen worden genomen; Degenen, die wij gemakshalve als „verontrusten" aanduiden, hebben op deze bijeenkomst hun rol gespeeld. Dat is ten opzichte van de vorige zittingen winst. Echte invloed verkrijgt men alleen door constructief mee te doen, niet door klagend in een hoek te gaan zitten. Ook al was de verga dering het met bepaalde gezichts punten van deze verontrusten niet eens, zij heeft met open oren naar hen geluisterd en meerdere van hun suggesties overgenomen. We hebben de indruk dat dit naar beide kanten heilzaam heeft gewerkt. Verontrusten, die zich constructief opstellen, hebben de kerk van vandaag iets te zeggen. En de durvers kunnen iets op hen overbrengen van hun levende hoop. Het episcopaat is op deze zitting niet krachtig genoeg naar voren gekomen. Voorzover het een col lege is, liet het zich vertegenwoor digen door kardinal Alfrink, die nog altijd op voortreffelijke wijze voor zijn taak berekend blijkt te zijn. Intelligent en diplomatiek wist hij alle delicate vragen, waar voor hij werd gesteld, van hun gevaarlijke elementen te ontdoen, zonder daarbij oneerlijk te worden. Hij had volkomen gelijk toen hij zei te veronderstellen, dat de ver gadering hem volgde op grond van zijn argumenten en niet op grond van zijn waardigheid. Ei genlijk is het een wonder, dat de oudste man in het concilie het grootste gewicht blijkt te hebben, maar waar dit tot terughoudend heid van de overige bisschoppen leidt, vinden wij het toch geen ge lukkige zaak. Zij bleven te veel in de luwte van het college liggen, getuigden te weinig van hun persoonlijke in zichten en stelden zich te weinig bloot voor op hun persoon gerich te kritiek. Lag hier de oorzaak, dat de vergadering het episcopaat als geheel ditmaal minder wel willend tegemoet is getreden dan vorige keren? Wij kregen bepaald de indruk, dat zijn krediet er sinds de vorige zitting niet op vooruit is gegaan. Bij alle kritiek, die een balans nu eenmaal moet inhouden, mag niet onvermeld blijven, dat tijdetos deze zitting het uitstekende rap port over de zedelijke levenshou ding van de christen in grote lij nen werd aangenomen, principieel ruimte is gemaakt voor hen die menen in geweten kunstmatige ge boortenregeling te mogen toepas sen en de waarde van de Nieuwe Katechismus als veilige geloofsgids opnieuw onderschreven. Een en ander zal de verhouding met Ro me wellicht iets moeilijker kunnen maken. Maar het is ook mogelijk, dat het eindelijk zal leiden tot de echte, door het concilie zo vurig verlangde dialoog. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens het socialistisch Tweede-Kamerlid drs. Th. van der Doel moet de omzetbelasting op de duur desnoods omhoog voor het uitvoeren van allerlei urgente beleidszaken. Hij denkt hierbij aan de ont wikkelingshulp, aan de vernieuwing van het wetenschappelijk onderwijs, aan de vernieuwing van krotwijken. Aan belastingverlaging valt volgens hem gewoon niet te denken. „De 900 miljoen gulden van deze belasting correctie heeft Nederland de komende jaren hard nodig," zo zei hij gisteren in Den Haag. De PvdA heeft de laatste tijd verschillende belangrijke kwesties in de Tweede Kamer en er buiten aan de orde gesteld. Het zijn volgens de socia listen kwesties, die voorrarig hebben boven andere beleidsprogramma's Het zijn ook aangelegenheden, die veel geld kosten: veel meer ontwikkelingshulp, de nota Tans-Lammers over de medische opleiding, het saneren van krot- wijken en het verbeteren van oude wijken en de stroomlijning van de defensie, die pas in een later stadium besparend gaat werken. Volgens drs. Van der Doel en zijn fractiegenoot mr. Th. van Lier is het geld er wel, als men het maar weet te vinden, waar het is Zij denken aan: Uitstel van de belastingverlaging tot betere tijden. Dit levert direct al 900 miljoen gulden op. Rigoureuze bezuinigingen 'in het overheidsapparaat op vele posten die veel minder urgent zijn. Het invoeren van de individuele huursubsidie. Het beperken van de particuliere bestedingen. Het opvoeren van de nationale spaarquote door bijvoorbeeld spaarlonen spaarpensroenén en dergelijke. Desnoods (v. d. Doel) op langere termijn verhoging van de omzet belasting. „Maar de beste oplossing is een nieuwe regering," aldus beide kamerleden. (VERVOLG VAN PAGINA I) bovenlip. Toen meer assistentie ter plaatse kwam, besloot de politie ter voorkoming van erger een paar traan gasgranaten in de woning te gooien. H. vluchtte weliswaar naar boven, doch liet zich kort daarna rustig aan houden. Bij een huiszoeking werden een flaubertgeweer met kijker en ge luiddemper en een partij van ruim vijftig patronen aangetroffen. Een en ander werd in beslag genomen. H., die in een psychiatrische inrich ting verpleegd is geweest, had de avond voor de schietpartij ook al voor de nodige consternatie gezorgd. In geldnood verkerend had hij aan geklopt om financiële hulp (zo ge zegd om een boete van zijn vAendin te betalen) bij een plaatselijke pre dikant en een pastoor. Toen hij bij beiden zonder meer werd afgewezen koelde hij zijn verbittering op o.m. in de kamer aanwezige boeken die hij aan stukken scheurde. Het toeval wil de dat nog dezelfde avond de politie aan zijn woning was verschenen om hem te horen over 'n geval van door rijden na een aanrijding. Daarvan is echter toen niets gekomen omdat de man de toegang tot zijn woning wei gerde en de politie op dat moment niet beschikte over een machtiging het huis te betreden.

de Stem | 1969 | | pagina 9