Jk hoop dat ik zelf standige parochie achter kan laten" Eerlijk zeggen mevrouw! Wordt het niet tijd voor mooi nieuw behang Nieuw Behang STADSGEWESTEN ONMISBAAR VOOR WIJKVERN ÏEUWING pimme B.T.W. Londense dokterstraat gaat tegen de grond VENSDRECHTSE PASTOOR IN FINANCIëLE ZORGEN dat fleurt de hele kamer op! „Au pair-meisjes gebruikt als goedkope arbeidskrachten" „Nieuw wonen in oude wijken*' van P.v.d.A. 'f WEIGER BESLIST MEER TE BETALEN 3AC. HERMANS Nieuwe jury in proces-Sirhan Versleten „Schisma" In NRU-programma Schijnwerper op Veluwe en Gelderland Jaag de somberheid uw huis uit! 'tls nu de tijd om licht en gezelligheid te kopen. Want... Consumentenbond in Engeland: Urgi en Conclusies RJ OAO.H09KANS MERKT U NÏKS VAN PE WU GAAN POOR VOOR OUPEPRUZEH JOURNALIST MARCUSE MAG NIET NAAR PEKING (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT „Ik hoop en ik bid er elke dag voor dat ik ver een jaar of drie, als ik 70 ben en met emeritaat ga, hier een oede en zelfstandige parochie kan achterlaten." Deze sombere oorden komen uit de mond van de 67-jarige pastoor A. Meeuwis- ten uit Woensdrecht, een man die vooral de laatste maanden diep ebukt gaat onder de financiële zorgen voor zijn kleine parochie (nog geen 1000 zielen). De financiële positie van deze parochie is dermate slecht dat men de pa- hianen eigenlijk voor de keuze heeft gesteld ofwel de bijdragen aan het —chiefonds te verhogen ofwel het gevaar te lopen dat de parochie ïoensdrecht haar zelfstandigheid verliest en een onderdeel wordt van een arochie in de omgeving. bleem", meent pastoor Meeuwis- sen. „Als ik van ieder gezin elke week een gulden zou krijgen, dan zou er, met het plaatsengeld en de inhoud van het mandje voor bij zondere noden, geen gebrek aan geld zijn. Maar ja, hoe gaat dat tegenwoordig. Een gulden voor de kerk is te veel, maar bij petoeten wordt er rustig een tientje inge zet". „De financiële positie is belab- tf', zegt pastoor Meeuwissem «duit. „In 1968 ben ik f 6000,- ;kort gekomen. Ik heb het bisdom •om om f 5000,- gewaagd en rige maand heb ik f 1000,- gekre gen. Dezelfde avond heb ik gelijk Jer rekeningen beitaald en toen Os ik van die f 1000,- al meteen eveer f 891,- kwijt". De pastoor heeft enige tijd gele- alle parochianen een overzicht de inkomsten en uitgaven van parochie gestuurd. Even later voor het eerst in de geschie- van de parohcie een leek, na- ijk de heer G. Schuurmans, hoofd van de lagere school, op preekstoel en waarschuwde de ■ochianen duidelijk dat de zelf- idigheid van de parochie in ït geding komt Js degenen, die P bijdragen in het parochiefonds, iet méér gaan betalen en degenen |e niet betalen, dit volhouden. De Igende stap, is het houden van vergaderingen, waarop nog maals duidelijk zal worden gemaakt >e ernstig de situatie wel is. „En er is toch eigenlijk zo'n ivoudige oplossing van het pro- De kerk van pastoor Meeu- wissen in Woensdrecht. len. Graag wil ik hier al.s pastoor blijven tot ik met emeritaat ga". Naar zijn mening beseffen de men sen te weinig hoe enorm de kosten voor een parochie zijn gestegen. „Ze zeggen: je moet maar zien dat je rondkomt. Maar ze vergeten wat het allemaal kost. Er moet nog steeds betaald worden voor de restauratie van de kerk na de oor log, die stookkosten voor een paar dagen in de week bedragen meer dlam f 500,- per jaar, verder elek triciteit, godislampolie, het commu niebrood en dan al die verzekerin gen, die je niet met f 1000,- per jaar betaalt. Maar je kunt toch ook niet verzekerd zijn? De kaarsen zijn zeker een gulden duurder dan vroeger. En wat kost de miswijn niet'" „De goede parochianen vinden het erg dat het zo slecht gaat met die parochie en goddank heb ik nog veel goede parochianen. Maar zij kunnen het ook niet helpen dat vele -andere mensen niet betalen. Als de parochie hier nu rijke geld schieters had, dan zou het gemak kelijk zijn. Nee, het is hier geen rijke parochie. Ongeveer 95 pro cent bestaat uit arbeiders en dan wonen er ook nog enkele boeren, voor wie het tegenwoordig ook van geef ons heden ons dagelijks brood is". Ondanks al deze zorgen zou pas toor Meeuwissen niet graag uit Woensdrecht weg willen. „Ik zou deze parochie niet voor de beste parochie uit het bisdom willen rui- Volgens de pastoor zijn de kosten voor de kerk vijfmaal zo hoog ge worden, terwijl de inkomsten onge veer gelijk zijn gebleven. Veel voor zichzelf en voor zjjn huishoudster is er niet nodig. Een koster is er niet. „Een koster betaal je op de dag vatn vandaag niiet met een f 3000 of f 4000. Daarom zorg ik er elke morgen voor dat alles klaarligt". Een nieuwe kazuifel heeft de pas toor in de elf jaar, dat hij in Woens drecht is, noodt gehad. „Ik heb er in die jaren wel eens een gekregen en dan was ik er ontzettend bljj mee. Het kerkgoed raakt versleten. Het ziet er nog wel heel goed udt. Daar zorgt de huishoudster voor, die haar werk overigens ook voor een paar honderd gulden oer iaar doet". De pastoor vindt het jammer dat sommige parochianen zo weinig begrip tonen. Nadat hij iedereen een inricht had gegeven in de in komsten en uitgaven (en dus ook in de financiële nood van de paro- cbiel kwamen er enkele opmer kingen als: „De pastoor is toch rijk genoeg", en „De A.O.W. van de pastoor staat niet bij de inkom sten". „Wat weten de mensen er nu van af of ik rijk ben of niet? Ze kunnen toch niet in mijn por temonnee k-ken? Als ik straks zeg: ik ga met emeritaat, dan moet ik toch ook maar zien dat ik kan le ven. Er zal me dan ook niemand komen helpen", vindt de pastoor. „We moeten proberen het nog en kele jaren vol te houden. Over een paar jaar zijn de problemen voor bij. Woensdrecht is aangewezen als woongemeente, waarin straks mensen wonen die in het Antwerp se of Bergen op Zoomse industrie gebied werken", zegt pastoor Meeuwissen. Om te bereiken dat Woens drecht een zelfstandige parochie werd, hebben de Woensdrechtena- ren tientallen jaren geleden hard moeten knokken. Er werd toen zelfs van het „Schisma van Woens drecht" gesproken. En nu zouden al die verworven heden zonder meer worden prijsge geven? „Ik hoop van niet", zegt de pastoor. „De kerkdiensten zou den dan hier wel normaal doorgaan, maar voor dopen, vormen, uitvaar ten e.d. zouden de mensen dan naar elders moeten. Dat is voor hen toch niet prettig?". (Van onze radio- en t.v.-redactie) |fttLVERSUM In het komende NRU-programma „Zoeklicht op Ne- zal op maandag van 15.30 tot «.«O uur op Hilversum 2 in het eer ste halfuur aandacht worden gewijd san ae provincie Gelderland. Daarbij komen de volgende onder werpen aan de orde: de ontwikkeling van het toerisme op de Veluwe, het pedagogisch instituut van de St.- Maartenskliniek in Nijmegen, de ko mende volkstelling in de agglomera ties van Arnhem en Nijmegen, een gesprek met de heer G. C. Klop, kla vecimbelbouwer in Garderen en met de heer H. Brons, de tachtigjarige rattenvanger in Hoevelaken. Even tueel nog een gesprek met de schrijf ster mevr. Van Nijnatten-Doffegnies te Hulshorst of een reportage over het Dolfinarium in Harderwijk. (ADVERTENTIE) LONDEN (RTR) Veel meisjes die als „au pair" maar Groot Brit- tannië komen, worden ais goedkope arbeidskrachten gebruikt. Dit meent de Britse consumentenbond, In zijn orgaan „Which" schrijft de bond, dat veel van deze meisjes ge dwongen worden per week zeventig uur of meer te werken en dat zij nooit vrijaf krijgen. Van sommigen wordt verwacht dat zij slecht betaal de kantoor- of fabrieksbaantjes ver vullen. Terwijl zij niet in het gezin worden opgenomen. Ondanks een mi nisteriële aanbevêling de „au pairs" niet langer dan vijf uur per dag te laten werken ligt het gemiddelde bij 7.30 uur, aldus de consumentenorga nisatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG„Nieuw wonen in oude wijken", wordt alleen moge lijk met een rigoureuze aanpak van de wijkvernieuwing en de wijk- verbetering. Gemeenten kunnen dit niet meer afzonderlijk, de pro blemen lopen over de gemeentegrenzen heen. Daarom moeten er veel stadsgewesten komen." Dit is een van de conclusies uit een rapport, dat de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. opgesteld heeft over krotopruiming en woningverbetering. De socialistische Tweede-Kamer fractie wijst op een aantal punten de nota krot opruiming van minister Schut van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening af. Het is, aldus de ze fractie, namelijk geen probleem van slechte woningen, maar een pro bleem van slechte wijken. Het is ook geen probleem van woningverbete ring, maar van wijkverbetering. Daar mee komt men tot totaal andere re sultaten dan de minister van Volks huisvesting. Het opruimen van slech te wijken bijvoorbeeld maakt het nodig, dat de bouw van nieuwe wo ningen in drie jaar opgevoerd moet worden van 125.000 tot 140.000. Op deze manier kan men volgens de so cialistische Kamerfractie tot 1973 meer krotten afbreken dan erbij ko men en kunnen binnen 15 jaar alle bestaande krotten vervangen zijn. Dezelfde politiek geldt ook voor de verbetering van vele stadswijken. Hiervoor is een aanpak nodig precies als bij de bouw van nieuwe wijken. Daarbij behoren dan ook de verbete ring van speelplaatsen, groenvoorzie ningen, buurthuizen, oude scholen. „Nieuw wonen in oude wijken" gaat over een paar jaar zeker 250 miljoen gulden per jaar meer kosten. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA acht het krottenprobleem ech ter zo urgent, dat het geld er moet komen. „Dan maar geen belastingver laging", aldus gisteren de woordvoer ders van deze fractie, mej. N. Baren- dregt en de heren mr, Th. van Lier en drs. H. van der Doel. Zij zullen bij de begrotingsbehandeling van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening daarom met een motie komen. Deze begroting komt waarschijnlijk in maart in discussie. Het rapport van de fractie komt tot de volgende conclusie: A. Het kwantitatieve woningtekort moet in 1971 opgeheven zijn; B. Ook het inlopen van het kwalita tieve woningtekort van bijna 400.000 al aanwezige krotten dient snel te gebeuren. Met dit inlopen moet men na 1971 begin nen. Dit houdt in dat er na 1971 meer krotten afgebroken moeten worden dan er jaarlijks bijkomen. C. Het gaat niet alleen om krotop ruiming maar om algehele ver nieuwing van woonwijken. Daar voor moeten woningen worden afgebroken die nog bruikbaar zijn, zowel in buurten die helemaal moeten worden vernieuwd als in buurten waar een parkje of ruim te voor sport en spel moet komen; D. Voor elke 100 krotten die worden afgebroken raken minstens 25 niet-krotten buiten gebruik, om dat zij in het kader van wijkver nieuwing worden „meegenomen" Dit betekent dat het afbreken van 43.000 krotten per jaar de afbraak van ca. 11.000l bruikbare wonin gen met zich meebrengt. (ADVERTENTIE) BIJ EEN BOTSING tussen een auto bus en een trein op een spoorweg overgang in Seoel zijn woensdag 19 inzittenden van bus omgekomen en 70 gewond. Geen enkele inzittende van de trein liep letsel op. Communistisch-Chinese func tionarissen hebben de Belgi sche journalist Jacques Marcuse gisteren laten weten dat zij geen antwoord hebben ontvangen uit Peking op zijn aanbod om van plaats te verwisselen met de Reuter-correspondent Anthony Grey, die sinds juli 1967 huis arrest heeft in de Chinese hoofd stad. Marcuse, op de foto wandelend door Hongkong, is Woensdag uit Europa in Hongkong aangeko men. Hij verklaarde 24 uur te zullen wachten op een antwoord van de communisten om Grey's plaats in te nemen. Gistermid dag is Marcuse uit Hongkong naar Formosa vertrokken. Marcuse heeft van 1939 tot 1950 als correspondent van het Franse persbureau (A.F.P.) in Peking gewerkt en gewoond, en daarna weer, voor dezelfde werkgever, van 1962 tot 1964. Na zijn vertrek in 1964 publi ceerde Marcuse een boek, waar in hjj het Chinese communisti sche regime sterk bekritiseerde. DE FRANSE posttarieven zullen maandag gemiddeld met 27 procent worden verhoogd. Een gewone brief moet, wil hij de volgende dag be steld worden, met 40 centimes wor den gefrankeerd. Goede morgen. Heeft u ook zo n last gehad van de mist gisteren? In mijn woongebied was het zelfs zo erg dat iemand die een beetje auto had zijn eigen achterlichten niet meer kon zien. Ik deed overigens gisteren een ven mijn meest wonderlijke ervarin gen op. In mijn favoriete park spleet plotseling de witte walm open en stond ik oog in oog met een zeer vreemdwezendat naar me toe kwam, mijn hand greep en niet meer dan „goedendag" zei. Daarna verdween het snel. In de mist. En dan moeten ze in Amerika nog zeggen dat er geen vliegende scho tels bestaan. Die geleerden hebben bij hun UFO-onderzoek gewoon de verkeerde getuigen gehad. Wij weten nu wel beter. ARP-man dr. J. Bruins Slot heeft gezegd: Jk hen eerlijk gezegd bang dat als je vandaag de dag met de KVP praat dat je dan met nie mand praat." En dat moet samen de verkiezin» gen in? Wellicht duurt dat helemaal zo lang niet meer. Het is maar net hot groot dat gat in Witteveens hand is. Ik heb gehoord dat Vondeling grim lachend toekijkt. Pastoor Van Lieshout uit Helmond kon helemaal niet lachen. Hij voelde duidelijk Gods toorn toen hij deze week naar de televisie zat te kijken. Op het scherm was een heruitzen ding van Beeldreligiehet onder deel uit „Zo is hetdat indertijd zoveel deining veroorzaakte. Precies aan het einde van deze herhaling begaf het televisietoestel van de pas toor het. En hoe. Met een enorme knal ver dween ieder beeld van het scherm en ontstond er een begin van brand. Gelukkig kon deze snel geblust wor den. Pastoor Van Lierop heeft de schrik goed te pakken. Per slot van reke ning ruik .je niet iedere dag aan d# poorten van de hel. „Staat mijn licht-grijze lelijke EEND, AG-27-70 soms voor uw deur? T. v. d. Woestijne, tel. 232965." (advertentie in Het Parool) De B(ittere) T(ranen) W(enen) heeft een vreemde invloed op de prijs van enige christelijke bladen. De vernieuwde c.h. Nederlander, het leden-contactblad van de CHU, heeft zijn abonnementsprijs zelfs met 50 procent verlaagd. Maar dat heeft minder met chris telijke naastenliefde te maken, dan met de verwachting het aantal abon nees te vergroten. Max Lewin: Nieuw Rechtsspraak, Tien jaar De Gaulle. Zou hij z'n koperen ambtsjubileum nog halen Dat is medio 1971. Dan kan Luns net weg zijn. MERIJN LOS ANGELES (A.P.) Het sa menstellen van een nieuwe „grand jury" in het proces tegen Sirhan Bishara Sirhan, die wordt beschul digd van de moord op senator Ro bert Kennedy en het verwonden van vijf andere mensen op 5 juni 1968, zal maandag beginnen. Dit is meegedeeld door een van de drie advocaten van Sirhan, Grant B. Cooper. De verdediging van Sirhan had destijds gezegd dat de eerste jury niet kon worden aanvaard omdat de leden niet alle lagen van de bevol king vertegenwoordigden. LONDEN (AP) Hon derden vooraanstaande artsen in Londen zullen hun spreekkamers in Har- ley Street moeten missen. De chirurgen, die in het noordelijke deel van de be roemde doktersstraat, in een blok achttiende eeuwse huizen, zetelen is de huur opgezegd. Het desbetref fende blok zal worden ge sloopt om plaats te maken voor een modern pand. Tientallen jaren reeds wonen de beste chirurgen en huisartsen van Enge land in Harley Street. De honoraria, die zjj bereke nen, zijn er dan ook naar. Wanneer de slopers in juli komen zullen 200 tot 400 artsen ergens anders een onderkomen moeten zoeken. Vele van die artsen delen thans kamers ln Har ley Street. Sommige artsen hebben het onvermijdelijke aan vaard en zijn verhuisd. Tot deze groep behoren sir'Ro nald Bodley Scott, de lijf arts van koningin Eliza beth en dr. Roger Ban nister, die als eerste de mijl in minder dan 4 minu ten liep. Andere artsen, die de pensioengerechtigde leef tijd reeds naderen, stop pen met hun praktijk en concentreren zich op zie- kenhuiswerk. Het vinden van andere ruimte in Harley Street of een van de omliggende straten is niet eenvoudig. Hoe moeilijk dat is, blijkt uit een verklaring van de keel-, neus- en oogarts dr. Roland Lewis: „Het vin den van praktijkruimte in deze buurt is bijzonder moeilijk en de huren die gevraagd worden zijn bui tensporig. Ik betaalde nu 375 pond per jaar aan huur voor een kamer, die ik de gehele week kon gebrui ken. Nu durft men mij de zelfde huur te vragen voor één enkele morgen." Al ruim vijf jaar wordt gesproken over de vernieu wing van de huizen in Harley Street. Onlangs hebben de commissarissen van de kroon, die eigenaars zijn van de huizen, een contract getekend met een Londense aannemer. De voorgevels van de huizen blijven behouden, maar daarachter worden geheel nieuwe flats en kantoren gebouwd.

de Stem | 1969 | | pagina 7