Dodencijfer op de weg in '68 flink gedaald ER SNEPPEN NAAMBORD SCHOOL ONTHULD óveral juist nu W etenschappelijk blad voor en door de jeugd WINTERCONCERT ROND VIOLIST JO JUDA TE TERNEUZEN ZELFS RIJKSWEG 58 WERD „VEILIGER" verkoopplaten Vier maanden in plaats van werk Beige tinten favoriet op lederwa ren vakbeu rs MEER voor uw geU JPRUIMING ons GEDURENDE DE nog EX-B J.W. choenhandel REN KOFFERS «i mei de B.T.W. ourante artikelen iJESPANTALONS en KSNDERJASSEN en KINDERJACKS SPOTPRIJZEN avondtas en handschoenen 1 fe papier voor uw pen aarden- rzorgsters ïkenverzorgsters uitblazen mevrouw Vereniging voor Instrumentale Muziek Huwelijken •en Huisdieren iauwe Hoeve" MMOFOONPLATEN SONORA koster-dey notto voor het gehele geiiit w voordeel en koop uw en LEDERWAREN nog IVND bij léér krijgt voor uw heetman^ n: Terneu z®" bijtende wind vries-kou regen of sneeuw w in huis hebben! Corelli Max Bruch 35 procent Bejaardentehuis Huishuren vrij Vakbonden III DE STEM VAN VRIJDAG 10 JANUARI 1969 ir-«ta-Yonw- ngwagentjes caravan- Moer- Tieter voor- 01640-7446. n, waaron. v York re- dien u lid voor in- o. n. SK Mallorca 2 Costa Bra- )linos f 369,-, :tc. Vraagt Wm H. Mül_ le Ruyter 14, Een ANVR jongeman, 34 jaar, r.-k. (qi,. kerkelijk), z.s.k.m. hef een voudig meisje, tot 32 jaar, brieven met foto onder ere- woord retour, geheimhoudt^ verzekerd. Brieven ond. no, SK 59592. Net meisje huiselijk type 23 jaar zoekt kennismaking niet nette heer tot 28 jaar, Brte. ven ond. no, SK 50839. Brede, T. k. Duitse herders, 10 wek(1 met stamb., ingeënt, v. kam, pioensafstamming f 125. Haar. se markt 25 Breda, tel. 35315 verloren een n armband vr. Jansen, luis ter Hei- L. Te koop zwarte en witte dwergpoedeltjes, teckels en pekingeesjes, kanarievogels op volle zang met ka. Kastan. jelaan 300, Bergen op Zoom, Te koop 1 dwergpincher, teef. je bij H. v.d. Diepstraten, Langenweg 16, Zevenbergen (N.B.). rden- en Verpleegtehuis Hulst t: odig kan interne huisvesting worden ien in vrijstaande personeelsflat. is volgens de landelijke richtlijnen. n bij de directie, tel. 01140 - 3458. 3ROTE VOORRAAD VANAF *1,50 Verkoop vanaf 16 JANUARI. Noordstraat 92 - Telefoon 2680 TERNEUZEN Weststraat 13 - Telefoon 1930 AXEL ANUARI a.s. onze I (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een bezoek aan het industrialiserende Zeeland heeft twee Rotterdammers geen aantrek kelijke werkkring maar wel vier maanden onderdak in een gevange nis opgeleverd. Zy werden donderdag dioor de po- jftierechter in Middelburg tot die re straf veroordeeld wegens het vain meerdere auto's en het mbrefeem van een sigarettenauto maat. .{Beladen met een ongunstig ver letten gelukte het beiden, T. S. en O. H., niet om in hun woonplaats Boitter dam aan de slag te komen. Toen zij hoorden, dat er in Zeeland Soveel" nieuwe fabrieken bijkwa men, besloten ze daar hun geluk te gaan zoeken. Om zioh geriefelijk ver voer te verschaffen stalen zij in Rot- een auto en begaven zich maar singen. Hun handicap op het ït van het verkrijgen van een San bleek echter ook daar onver minderd te gelden. üG-ebrek aan een bepaalde onderne mingsgeest was hen niet te verwij ten, wamt in Vlissingen werd op nieuw een auto gestolen, een „mooie re" dan die uilt Rottendam. Daarmee die Rotterdammers naar Anit- pan. Toen ook die plaats zijn rekkingsknacht voor hen had ver. i kwam Tenneuzem aan de beurt. Zij vondlen het echter te riskant om met de gestolen auto grens te passeren. De HE probleem was in hun gang eenvoudig genoeg. Zij stalen nieuw een auto en vertrokken i hun nieuwe bestemming. Nadat ze i „werkzoekenden" in ook nog een sigarettenautomaat had den geforceerd, liepen ze uiteindelijk tegen de lamp. De officier, mr. Th. Lebret had een reilde straf geëist. (ADVERTENTIE) (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Het wegverkeer in Zeeland is in 1968 „veiliger" geworden. Wij schrijven „veiliger" tussen aanhalingstekens omdat het aantal doden op de weg drastisch is gedaald. Maar de nuchtere cijfers zijn soms minder veelzeggend dan wij zonden wensen. Het verkeersgedrang kan belangrijk slechter geworden zijn en onge lukken zijn naar hun aard, bijna altijd toevalstreffers. Niettemin: de verkeersgroep van de rijkspolitie in het district Middelbugr is bljj dat het aantal verkeersdoden in heel Zeeland is gedaald van circa 90 tot circa veertig. En nog verheugder is men, dat op rijksweg 58, die de monitor van het Zeeuwse verkeersbeeld is, het aan tal doden in het verkeer daalde van 17 tot 7. Het totaal aantal ongeval len daalde van 281 naar 278, het aan tal lichtgewonden bleef 105, het aan tal zwaargewonden daalde van 19 naar 18. Lichte schade daalde van 164 naar 162 en zware schade van 99 naar 94. Opperwachtmeester S. P. van der Velde van de verkeersgroep der rijkspolitie heeft op ons verzoek diep in de kaartsystemen getast om het verkeersgebeuren in het jaar 1968, met name voor wat rijksweg 58 be treft, in beeld te brengen. Hij aarzelt om uit de gedaalde do dencijfers af te leiden dat het verkeer veiliger is geworden. „De statistiek bewijst niet alles", zegt hij. „Maar het verloop van de ongevallencijfers duidt er wel op dat de weggebrui ker de risico's die hij loopt en die hij anderen doet lopen, wat serieuzer heeft genomen en dat onze maatre gelen, waarvan vooral de snelheids beperking er één is, maar de regel matige surveillance met motoren een belangrijke andere, niet zonder resul taat zijn gebleven." De maximumsnelheidsregeling be staat sinds februari 1968. Door mid del van metingen van electronische apparatuur werden 1250 weggebrui kers op nummer geverbaliseerd. De overtreders protesteerden niet toen zij hun „bonnetje" in huis kregen. Tegen het electronische meetapparaat valt niet te argumenteren. Bij auto- en motorsurveillance werden ook heel wat overtreders van de maxi- mumsnelheidsbepaling geverbali seerd. „Maar", zegt opperwachtmeester Van der Velde, ,,'t aantal processen- verbaal dat wordt opgemaakt aan de Ie VOORDEELPRIJZEN noemen. Komt li vindt er altijd wat bij. ING IS VOOR ONZE REKENING) - TELEFOON 3333 - TERNEUZEN Et voild.uMw passepartout-ring! Eenblijvendmodieuzecreatïediepastbijelk toiletje, bijiedere gelegenheid, bij aluwstem- mingen.ln een oogwenkverwisseltueen fon kelende granaat vooreen dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als eèn invitatie passepartout-ring vanaf 67.- bijpassende stenen vanaf 24.50 edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam .BREIDE CLIENTÈLE Op de deze week in de Utrechtse Jttrbeuis geopende wintervakbeurs toot koffers en lederwaren zijn de |SHjje tinten sterk favoriet. Andere modehui en z'jn zacht groen, rose en ®jjd. Het wit, dat enkele seizoenen geleden nog maar weinig in trek wis, is bezig aan een „come-back". H deze branche zijn wederom wie noviteiten te zien. Er zijn Lnzen- ™Jgen uit België, Duitsland, Framk- fig» Engeland, Ierland, Italië, Joego slavië, De Verenigde Staten en Zwe den. Zo zijn eo- onder meer nieuwe modellen reiskoffers, maar er is bij voorbeeld ook een portemonnaie, die automatisch rijksdaalders, guldens kwartjes, dubbeltjes, stuivers en cen ten selecteert. In de souvenirbranche vindt de be zoeker een volledig aanbod van alle mogelijke souvenirs. Zo kan men er onder andere keramiek met jacht motieven, moderne imitatie-bijoute rieën en Oudhollandse asbakken be wonderen. pn set voor feestelijke gelegenheden. Avondtasje en handschoenen Precies dezelfde kleur, zijn vervaardigd van z.g. „glitternylon" Dergelijke sets zijn ook verkrügbaar in het materiaal Rjnstretch". hand van de electronische controle is vele malen groter dan dat van de surveillance. Wij zijn trouwens hele maal niet zo gebrand op het maken van procesen-verbaal. Zij zijn nood zakelijk kwaad. Ons doel is: de ver keersveiligheid te vergroten. Daarom verwachten wij veel van de regel matige surveillance. Dat de ongeval lencijfers er iets gunstiger uitzien dan aan het begin van het vorige jaar, wil niet zeggen dat wij minder controle op de maximumsnelheid zul len gaan uitoefenen. Het tegendeel is eerder het geval." Er is, volgens een vuistregel, in 1968, een verkeersgroei van 10 pro cent geweest. Maar het totale aantal ongevallen is lager. Dus een veiliger verkeer? In absolute cijfers stellig, maar cijfers zeggen niet alles. Hoe druk rijksweg 58 kan zijn blijkt uit de verkeersstellingen, die sinds enige tijd bij Kruiningen wor den verricht. Op een druk zomers weekend telde men daar ruim 33.000 passerende motorvoertuigen. Het totale aantal ongevallen op dat zelfde wegvlak beliep slechts 52, waarvan één met dodelijke afloop, het aantal zwaargewonden bedroeg 4 en er waren 22 gevallen waar zware schade het gevolg was. De trefkans voor ongevallen was op het bewuste wegvak dan ook bijna te verwaarlozen. Beschouwt men de cijfers die voor het gehelt traject van Vlissingen tot de Brabantse grens gelden, dan blijkt dat van de 278 ongevallen er niet minder dan 103 werden veroorzaakt door onvoldoende afstand houden. Zogenaamd „kop-staart-botsingen" waren er het gevolg van. Door het niet verlenen van voorrang kwamen 32 ongevallen in de statistiek terecht en slippen was in 18 gevallen de schuldige. In vier gevallen verloor een auto zijn lading of een deel daar van. De klap volgde prompt. Tien auto's raakten van de weg en vijf kwamen door technische gebreken aan hun voertuig in de moeilijkhe den. In vijf gevallen was alcohol de oorzaak van een ongeval. Snijden en inhalen zorgden samen voor 16 be treurenswaardige momenten. In drie gevallen was het zonder meer roeke loosheid die leidde tot een ongeval. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gistermiddag om half vier is het naambord van de openbare school aan de Nederstraat te Middelburg de „Arneburch" ont huld door de oud-voorzitter, de heer B. P. Carrière. Vooraf was in het ge bouw door burgemeester J. Drijber de oude schoolbel var? school J. ge luid waarna alle schoolkinderen naar buiten gingen om naar de onthulling te kijken. Vier charmant geklede jonkvrouwen luisterden het evene- men tdoor hun tegenwoordigheid op. Op 18 februari zal het vijf jaar gele den zijn, dat de eerste steen voor de school werd gemetseld. FOTO BOVEN De schoolkinderen kijken toe hoe de naam van hun school tevoorschijn komt. (ADVERTENTIE) waar ons klimaat 't gezicht, de hals, de handen, de voeten bedreigt, is GLYZERONA nodig, de enige crème voor huid en Jianden, met alle drie de (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Met het verschij nen van het eerste nummer van een wetenschapsblad voor en door de schooljeugd, getiteld Einstein, is de sinds enkele weken actieve weten schappelijke jongerenclub (ook de club heet Einstein naar de grote ge leerde) in de openbaarheid getreden. Met 70 leden, donateurs en andere medewerkers, is deze unieke club al zeer actief in Zeeland en West-Bra bant. Het initiatief werd geboren bij de zeventienjarige John Verpaalen in Roosendaal en de vijftienjarige Jan Bruyns uit Goes. Punt van uitgang: minder dan één procent van de Ne derlandse jeugd doet slechts aan we tenschap. Doel: de schoolgaande jeugd, naast het onderricht op de scholen, stimuleren, om zelf aan we tenschap te gaan doen. b.v. zoals in het t.v.-programma De Jonge Onder zoekers, bij tijd en wijle gedemon streerd wordt. Beperkt de club zijn activiteiten op het ogenblik tot Zeeland en 'West- Brabant en hebben de initiatiefne mers het voornemen om daar in eer ste insttantie de scholen te benade ren, het plan is om van Einstein een landelijke club te maken. Behalve het periodiek, dat acht keer per jaar moet verschijnen en waarvan de redactie geformeerd wordt door hoofdredacteur John Ver- paaien en de redacteuren Jan Bruyns, Fiorien Hagenaar en Garerd Kort, staan de komende maanden andere activiteiten op het programma. Dat zijn: excursie naar een geolo gisch museum, waarschijnlijk dat in Brussel, een openbare vergadering voor alle leden en belangstellenden, voordrachtsavonden over geologie en astronomie, een apart nummer van Einstein, dat gewijd is aan het doden van jonge zeehonden langs de kusten van Noord-Canada. John Verpaalen zit in de vierde klas van de HAVO in Oudenbosch, is hoofdredacteur van zijn schoolkrant en assistent aan de sterrenwacht te Oudenbosch. Jan Bruyns bezoekt de mulo in Goes en zit in de derde. Het eerste nummer van Einstein ziet er goed uit. Dt initiatiefnemers hebben zich verzekerd van de mede werking van een aantal adverteer ders en donateurs, die hun werk fi nancieel mogelijk maken. Ze vragen in dit eerste nummer aandacht voor de volgende onder werpen: het aquarium, een bijdrage van de Belgische correspondent Pat- riek Smeets, een artikel over geologie, een rubriek voor ingezonden brieven onder de titel Postkoets, iets over het leven en werken van Galilei, een ar tikel dat heèt: Sterrenkijken en: de; wondere wereld van het kleine. De redactie benadrukt, dat fiet blad van en door de schoolgaande jeugd moet blijven. Ze geeft een aantal on derwerpen op, waarvan studies ge maakt zouden kunnen worden, om in een van de volgende nummers een artikel aan te wijden. TERNEUZEN De wintercon- certenreeks, die de 80-jarige Ver eniging voor Instrumentale Mu ziek, goed versterkt met o.m. le den van het Radio Philharmo- nisch Orkest en leraren van de Zeeuwse Muziekschool te Middel burg, Terneuzen, Oostburg en Zierikzee geeft, bestaat uit een programma van werken van Co- relli, Bruch en Brahms. Het verdient aanbeveling, dat de ze gesubsidieerde Zeeuwse vereni ging in haar toekomstige tournees ook Zuid-Beveland en Oost-Zeeuwsch -Vlaanderen gaat opnemen. Het daar aanwezige potentiële gehoor van goed gehalte wordt gevormd door vocale muziekbeoefenaren der be staande koren van hoge kwaliteit, alsmede door instrumentale mu ziekliefhebbers, waaraan de invloed der afdelingen van de Zeeuwse Mu ziekschool beslist niet vreemd is. De belangstelling voor de uitvoering van Bach's Matheus- en Johannes Pas sionen te Goes en Hulst garanderen hier beslist een geslaagde onderne ming. Het concert te Terneuzen werd door ziekte vam de heer Jan Out ge leid door Alfred Saltan, dirigent van het Frysk Orkest en van de Leeuw arder Bach Vereniging. In Ancangelo Corelli's Concerto Grosso nr. 8 in G. werd mr. F. Adriaanse als concertmeester sym pathiek vervangen door de solist van de avond Jo Juda als de soloviool, terwijl Frits Tavenier en Martin Zagwijn respectievelijk als de solo viool en cello en mevr. van der Smissen-Koesman aan het clavecim- bel de overige leden van het concer tino waren. Corelli's bijdrage tot de vioolliteratuur valt op door een be handeling van de viool als soloin strument. Dit bleek uitstekend in handen van genoemde solisten, die over gave toon en fraaie techniek be- beschikten. Mevr. v. d. Smissen-Koesman minu tieuze clavecimbelspel werd nu en dan overstemd door het volume van de te enthousiaste strijkers als Al fred Salten iets te veel vrijheid in zijn directie liet. Martin Zagwijn, de vitale reedis gepensioneerde cellist van het Residentie Orkest, wist niet enkel als solist in Corelli's Kerstcon cert, maar als leider der goede cel- listengroep een belangrijke bijdrage te leveren tot het slagen van het ge hele concert. Dit Concerto Grosso in G. geldt wel als een hoogtepunt in Corelli's oeuvre; het is feestelijk en in pastorale trant geschreven voor de kerstnacht en werd spranke lend en fris ten gehore gebracht. De vlotte tempi in het eerste allegro werden gevolgd door het zoete ge fluister in het adagio van de samen spraak tussen de twee eerste violen en cello, waardoor ook het vivace werd gekenmerkt. Het tweede alle gro geeft ons weer die eigentijdse echoeffecten, waarbij de fors manne lijke streken van Jo Juda en Frits Tavenier bekoren, evenals de fraaie overgang naar een slotdeel largo: een pastorale, waar je de engelen als hief ware over de velden de strij- karspartijen kunt horen zingen. Max Bruchs concert voor viool en orkest nr. 1 in G. opus 26 vona een uitstekende vertolker in de 60-jarige Jo Juda, die over een bijzonder mooi instrument beschikt. Jammer, dat na de binnenkomst van de dirigent die solist alsnog zijn instrument moest herstemmen. Maar na le eerste streken van deze let terlijk fijn besnaarde kunstenaar was dit .al gauw vergeten. De melodieuze lyriek met hartstochtelijke passages van de solist overheersen dit eerste deel. Het adagio werd prachtig en zeer gevoelig voorgedragen, waarbij ook het orkest goed de intenties van de dirigent wist te volgen in een ac curate begeleiding. In de virtuoze fi- JO JUDA nale, het meest briljante van de drie dielen waar solist Judia in de „dui vels" moeilijke dubbelgrepen tot in de hoogste regionen door een gran dioze stokvoering jongleerde op zijn snaren, volgt het orkest uitstekend en zijn pizzioati opvallend gaaf. Na de pauze kon het orkest ons in de serenade nr. 1 in D grote terts opus 11 van Johannus Brahms min der bekoren. Het allegro moite doet denken aan de infcet tot Beethovens- Pastorale Symponie. Een serenade in de eigenlijke zin van het woord is dit werk niet. Men denkt een sym fonie te beluisteren, wat bij de com ponist van de grote symfonieën ook niet verwonderlijk behoeft te zijn. Brahms' behandeling geeft alle groe pen uit het orkest het tweevoudi ge hout, twee hoorns, twee trompet ten, pauken en strijkers ruim schoots de gelegenheid zichzelf te zjjn en te laten horen. Voor dit drie kwartier durende examen zijn ze niet allen geslaagd. We bemerken ongelijke passages in het adagio en zelfs de homogene strijkersgroep liet enkele aarzelende inzetten horen in de menuetten, waar ook een hese, haast toomloze fluitsolopassage een angstig moment vormde. Een onzuivere en zwaikke inzet van de blazers kenmerkte ook het scher zo allegro, hoewel gezegd moet wor den, dat in de orkestrale behande ling de typische Brahmsovergangen van forti naar pianissimi door diri gent Salten goed uit het orkest wer den gehaald. Met Brahms Serenade nr. 1 heeft het orkest in tegenstel ling tot Corelli en Bruch, die een 'gave vertolking kregen, helaas boven zijn kunnen gegrepen. Het publiek dat dit concert in het Concertgebouw te Terneuzen woens dagavond beluisterde, bestond gro tendeels (een verheugend verschijn sel) uit ouders met kinderen, leerlin gen van de muziekschool. De zaal, die beslist vraagt om ver vanging door een nieuwe met een meer aan de eisen van de tijd aan gepaste accommodatie, was redelijk goed gevuld, alhoewel het orkest meer belangstelling van volwasse nen voor een dergelijke uitvoering had verdiend. W. Lockefeer. Dezer dagen las ik in De Stem dat de bewoners van het bejaardenhuis „De Blauwe Hoeve" te Hulst op oude jaarsdag werden opgeschrikt met het bericht dat op 1 januari de kostprijs met 15 procent zal worden verhoogd. Maar dat is nog niets vergeleken met mij in het bejaardenhuis te Groenen dijk Kloosterzande hebben meege maakt. Ook wij kregen op oudejaars dag bericht dat de kostprijs met schrik niet 35 proeent zal worden verhoogd. Laat de bewoners van de Blauwe Hoeve dan maar niet klagen, daar hebben wij meer reden voor. KLOOSTERZANDE V. L. Een. tijdje geleden las ik in uw blad een bericht van een heer uit Breda die zei dat de A.O.W. met 10 pet. zou moeten verhoogd worden, daar er veel A.O.W.-trekkers in bit tere armoede verkeren. Ik ben het dit keer volkomen eens, maar om kaarten te sturen naar de heer Rool- vink en naar de Koningin ben ik het met hem ruiet eens daar die met de verhogingen niets te maken heb ben, daar het door de kamer wordt uitgemaakt de verhogingen goed te keuren. Dat hebben we vaak gezien toen dat voorstel om de kamerleden met 100 pet. te verhogen met de ge hele stemmen werd goedgekeurd en toen het voorstel ter tafel kwam om de A.O.W. met 1,1 pet. te verhogen. Een voorstel van een lid van de P.v.d.A. om de verhoging op 2 pet. te brengen werd door de Kamer af gekeurd, want een tijdje nadien is hun salaris met 10 pet. verhoogd. 2 pet. was voor de heren zeker te veel voor de A.O.W. Het zijn dezelf de heren die wij door onze stem op hun zetel hebben geplaatst. Wij die nen er bij een volgende verkiezing rekening mee te houden. Zo is het ook met de kleine gepensioneerden en diegenen die van een kledn kapi taaltje moeten leven in een bejaar dentehuis waar elk jaar de pension- prijzen maar meer worden. Ik heb laatst in de krant gelezen dat de ge- zamelijke bejaardentehuizen hebben besloten de kostprijs met 10 pet. te verhogen, maar dat was voor het be jaardenhuis van Groendijk Klooster zande zeker niet genoeg want met oudejaar kregen we de schrik van ons leven: de mededeling dat met 1 januari de kostprijs met maar liefst 35 pet. zou worden verhoogd. Dat is onbegrijpelijk daar er tientallen nieuwe bejaardenhuizen zijn, met eelt schuld van miljarden, die de kost prijs maar met 10 pet. hebben ver hoogd terwijl het bejaardenhuis reeds jaren bestaat en er practisch geen schuld is. Dat die de kostprijs met 35 pet. verhogen, vraag ik mij af of de minister van economische zaken daar wetende van is, zo niet dat er dan eens een kamerlid die mi nister inlicht, die dan zijn maatrege len kan treffen om dat ongebreide- lijk opvoeren van de kostprijs te ver bieden, want er zijn tientallen kleine gepensioneerden en kleine rentetrek kers die aan de rand van de afgrond verkeren. Het wordt de hoogste tijd dat daar eens een eind aan gemaakt wordt. Een bewoner van het bejaardenhuis te Groenendijk. Gelukkig, zeggen de huisbazen. Nu kunnen we vragen wat we willen, er is op het ogenblik nog gebrek aan woningen, dus hebben de huurders geen keus. Een bejaard echtpaar in Breda is hiervan ook de dupe geworden. Ver leden week kreeg het bericht dat het 10 pet. meer huur moest gaan beta len. Daar gaat. de A.O.W.-verhoging van één en één tiende procent ruim schoots aan op. Als U weet dat ook noodzakelijke levensmiddelen met enige procenten zijn verhoogd, blijkt wel dat dit voor hen een geweldige terugslag is. Welke minister vind een verhoging van 1,1 pet. voor een A.O.W.er voldoende? BREDA G. B. Mag ik even ingaan op het inge zonden st.uk van P. J. Smits te Was pik. Als ik het goed begrijp is de heer Smits geen werknemer maar een zelfstandige of een werkgever. Dan kan ik er best inkomen dat hij het altijd niet eens is met Kloos als vakbondsleider. Smits zag misschien liever, dat er geen vakbonden voor werknemers waren, maar wel werk- gegeversorganisaties. Mijnheer Smits schijnt slecht inge licht te zijn over de gang van zaken bij C.A.O.-onderhandelingen. Het hoofdbestuur van de vakbond onderhandelt met de werkgevers na opdracht gekregen te hebben van de leden en het kader. Dus zijn wij, de georganiseerden, allemaal misleiders omdat wij een zo goed mogelijke C.A.O. proberen af te sluiten, en daar kunnen de ongeorganiseerden dan ook van profiteren zonder er een cent aan te betalen. En mag ik dan ook mijnheer W. V. uit Terneuzen een goede raad geven. Hij moet zich eerst aansluiten bij de vakbond waarin hij thuishoort, en als hij dan kritiek heeft moet h(j de vergaderingen bijwonen en daar zijn belangen zeggen. Dan laat hij zijn collega's niet in hun hemd staan. Nu staat hij als een blinde naast de werkgever, en bekritiseert zijn geor ganiseerde collega's. Het is eenvoudiger te lachen, om en met de vakbonden en vakbondslei ders, dan er contributie aan te beta len; dat is een doorn in het oog van vele ongeorganiseerden. (En dit is voor. alle werknemers! jongens, wij moeten verdeeld zijn, dan kunnen wij wat bereiken.) NIEUW-VOSSEMEER M. v. L.

de Stem | 1969 | | pagina 5