ODERNE WONINGINRICHTING boeken I plank en gezellige indeling met weinig middelen Prof. dr. N. Perquin heeft ernstige kritiek op leerplichtverlenging „EEN ONHEILSDAG Gezinnen Russische diplomaten terug naar Peking Noorse marine brengt Russische, Oostduitse en Deense schepen op de beste merken BREDA afd .o.a. tels itels Afscheiding Moderne wand dimplex Oplichter voorgeleid Nyerere: hardere aanpak Rhodesië Vele mogelijkheden Cyprische ex-minister gaat partij vormen Massagraf rebellen in Thailand DE STEM VAN VRIJDAG 10 JANUARI 1969 13 (Door een onzer verslaggevers) De meeste huizen beschikken over een grote, vaak langwerpige woonkamer. In vele huizen zijn de bewoners gaan breken om van de oude suite één grote zitkamer te maken. Het geheel wordt dan vaak toch wat erg lang en vooral ook kaal. Er is geen ruimte-gebrek, maar in het geheel ontbreekt enige intimiteit. We krijgen dan ook gauw de behoefte die grote ruimte een wat gezelliger indeling te ge ven en zoeken eigenlijk naar een methode om een deel van de kamer toch enigszins af te scheiden van de rest. Dit deel kan bijvoorbeeld de eethoek zijn of het speciale werkhoekje van de heer des huizes. Weliswaar moet deze hoek dus afgescheiden worden, maar voorwaar de is ook dat het deel blijft uitmaken van het geheel. Een scheiding, dus die geen eigenlijke scheiding is, maar eerder een nieuw perspec tief aan Uw huiskamer moet geven. dergelijke twee-eenheid kan nakkelijk bereikt worden door een Blve scheidings-wand in Uw kamer toe te passen. Omdat deze schei dings-wand niet de eenheid van het geheel moet verstoren mag hij niet •te massief worden, het is immers in de eerste plaats een visuele af scheiding. Een stenen muur wordt al gauw erg zwaar en schept zo weer twee afzonderlijke ruimten, jets wat U juist niet beoogd had. Omdat hout veel variabeler te ver werken is, denken we dus in de eerste plaats aan toepassing van een houten scheidings-wand. Voor een handige doe-het-zelver zijn er hier mogelijkheden te 'over. Bent U niet zolhandig met zaag en hamer dan zal in de meeste gevallen een vak man ook niet al te duur een derge lijke scheidings-wand voor U kunnen maken. Om Uw eigen fantasie wat opt'dreef te brengen geven wij U hier enkele ideetjes welke U zelf kunt variëren en die door een handige doe-het-zelver ook zelf te maken zijn. Een simpele afscheiding kan be staan uit een wand opgebouwd uit ca. 5 cm. brede houten delen, die horizontaal met tussen-ruimten van ca. 2 cm. worden bevestigd. Door tussen de planken die tussen-ruimte open te laten blijft het geheel „luch tig"! Dit scheidings-wandje kan bij de ene wand van de kamer aan sluiten, maar loopt natuurlijk niet over de volle breedte van de kamer tot de andere lange wand door. U kunt dan eventueel ook dat gedeelte van de kamer, wat daarvoor in aan merking komt, bijvoorbeeld de muur van de eethoek, op dezelfde manier betimmeren. Vooral in oudere huizen met hoge kamers maakt zo'n hori zontale betimmering de ruimte „op tisch" lager. Ook kan men een een voudige afscheiding maken van ver ticale houten delen. U neemt hier voor planken van. ca. 10 cm. breed en 2 cm, dik. Langs vloer en pla fond komen twee balkjes. In de bal ken worden de planken op regelma tige afstanden in gelaten (4-5 cm.).' Neem voor de planken niet te don ker hout. Geschikt zijn vrijwel alle lichte houtsoorten zoals, om maar enkele te noemen, grenen, eiken, es sen, vuren met weinig kwasten, Ore gon pine en Carolina pine. Prefereert U voor Uw kamer een meer gesloten wand-afscheiding? Een los van de vloer en plafond han gende wand, ca. 5 cm. dik en aan beide kanten bijvoorbeeld met schrootjes betimmert, biedt dan een nieuwe mogelijkheid. De wand steunt in de kamer op een balk van vloer tot plafond en met haar andere zij de tegen de muur. Doordat U ruim te tussen de wand en de vloer en de wand en het plafond hebt gelaten blijft de samenhang tussen de twee afgescheiden ruimten behouden. De steunbalk behoeft niet persé aan de zijkant van de wand geplaatst te worden. Door deze een eindje naar binnen te zetten krijgt U juist een leuk a-symetrisch effect. Zelfs kunt U, door ook horizontaal een steun balk toe te passen, de gehele wand als het ware vrij in de ruimte laten zweven. Een dergelijke constructie vereist natuurlijk wel het nodige vakman schap! Kiest U voor deze wand wat donkerder houtsoorten dan zullen en kele leuke decoraties geen overbodi ge luxe zijn om het grote oppervlak te breken. Van plankjes van ca. 40 x 5 x 2 cm. kunt U met behulp van een paar lijmtangen heel eenvoudig een moderne walld componeren, die wat doet denken aan een moderne sculp tuur. Hiervoor gebruikt U bij voor keur een lichte houtsoort van goede kwaliteit zoals grenen, berken of licht eiken. Door de plankjes afwisselend in breedte- of lengte-richting te lijmen en door de afstand tussen de plank jes onderling te variëren, waardoor U openingen van verschillende vorm en grootte in het geheel laat, krijgt U een compositie met een sterke ruimtelijke werking. U begint met een serie plankjes evenwijdig aan de muur. Hierop lijmt U op verschil lende afstanden, haaks, andere plankjes, zodat er een verbinding ontstaat. De volgende rij is weer evenwijdig met de muur etc. Door 'raag volledig vrijblijvenu iificeerde kostenvergelijkin- mventionele verwarmings- en systemen. ilijke Dimplex-dealer heeft le opleiding gevolgd om tt voor te lichten. 3or inlichtingen en de iiit- 'atis brochure tot hem, of orteur Nerim N.V., Korte e, Postbus 130a, Dordrecht» 2311. lJjnOBöM miGiioaüöOfl it 56-58, tel. 01155 1735 aat 16, tel. 01140-2491 askens, tel. 01172-617 oede, tel. 01171-258 astburg, tel. 01170-2129 aat 36, tel. 4441 5, tel. 4664, Bergen op Zoom (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onder de kop „Een onheilsdag nadert" levert de onder wijsdeskundige prof. dr. N. Perquin in het maandblad „Impuls" dat pro blemen inzake de begeleiding en vorming van de werkende jeugd behandelt frnstige kritiek op de voorgenomen verlenging van de leerplicht. „Met schrik ?ie ik de datum van de invoering der negenjarige leerplicht steeds naderbij komen, die dan nog door andere verlengingen gevolgd zal worden", a> schrijft prof. Perquin. zegt te twijfelen aan de recht matigheid van de wet °P de leer- Püchtverlenging. „Voor veruit het groots:,, deel van de Nederlandse. Jeugd is de sanctie van een verlen ging volslagen overbodig, hij gaat Hoogerheide, tel. 486. in(t5l vel naar school. Hij weet tel. .„,i r S' "1 anders niet vooruitkomt en ^poortstraat 6, Goes, tel. ëlse, Voorstad 11, Goes, tel O1100.671H niet vooruitkomt en ijn vader weet het ook", aldus prof. ^"luin. le detailhandel). vervolgt: „Het is er alleen om Judoën een bepaalde groep van de in haar nekvel te pakken, °cp natuurlijk, die het nut van ii' leren niet inziet en niet kan h tenminste voorlopig niet. En •eer de mensen die tot die groep 'en het wel zullen begrijpen, is erplicht stellen van het leren waardeloze activiteit, zoiets als Verplicht stellen schoeisel te dra- 'Igens prof. Perquin weet men m net geheel niet of de langere dicht voor die bevolkingsgroep zal zijn. Het gaat om een groep te eerste schooljaren wel als min of meer prettig spel be schouwt, maar daarna begint de af weerhouding tegen het schoolgaan. De spelsituatie wordt een dwangsi tuatie. „Een van de ernstigste moeilijkhe den, waarmee het vormingswerk voor de leerplichtvrije jeugd te kam pen heeft, 's de weerzin die de be trokken jongens en meisjes tegen de school hebben", aldus prof. Perquin. „Vermoedelijk zal men op het depar tement wel bezig zijn het een en an der uit te dokteren wat gevoegelijk in de verlangde wachttijd onderricht kan worden, maar een departement is geen pedagogisch instituut", al dus prof. Perquin. Zijn alternatief is de volledige doorvoering van een partiële vorm- plicht. Hij schrijft: „Laten we er eerst voor zorgen dat de veertienja rigen op een adequate manier in hun nieuwe levenssituatie begeleid wor den. dan kunnen we langeamerhand onze volle aandacht gaan besteden aan de vijftienjarigen en zo verder. Dat is geen noodoplossing, maar een verantwoorde en goede oplossing,,. AMSTERDAM (ANP) Aan de officier van justitie in Amsterdam is gisterochtend de 29-jarige barkee per P. vain D. uit de hoofdstad voor geleid. De man wordt verdacht van het plegen van oplichtingen, ver duisteringen, inbraken en valsheid in geschrifte in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden. Hij heeft volgens de recherche in november en december vorig jaar zes gehuurde auto's verkocht, gesto len rijbewijzen vervalst, drie inbra ken gepleegd en daarbij ontvreem de cheques geïnd. Zijn praktijken zouden hem enkele tienduizenden guldens hebben opgeleverd. LONDEN (AFP) Op de confe rentie van premiers van de landen van het Britse Gemenebest in Lon den heeft president Nyerere van Tan zania een memorandum ingediend over de kwestie-Rhodesië. Hij ver langt daarin dat premier Wilson op nieuw verklaart, dat Rhodesië offi cieel geen onafhankelijkheid krijgt, voordat de Afrikaanse meerderheid daar aan de macht is. Voorts zou de Britse eerste-mmister de voorstellen moeten intrekken die hij destijds aan boord van de kruiser „Fearless" aan Ian Smith van Rhode sië heeft gedaan. Tenslotte zouden de economische sancties tegen het be wind van Smith moeten worden ver sterkt. Het staatshoofd van Tanzania heeft al de steun van verscheidene delega ties gekregen, zoals die van Zambia, Ghana, Jamaica, Barbados en Guya na. af en toe ook twee planken gedeel telijk naast elkaar of tegen elkaar te lijmen (dit hangt er van af of de plank in de lengte of in de breedte richting loopt) kan U de openingen nog grilliger van vorm maken. Door steeds precies hart op hart te lijmen zorgt U er voor dat de dikte van het geheel niet meer wordit dan de breedte van de plank, dus 5 cm, Een dergelijke wand moet natuurlijk niet te ver in de kamer staan en dus niet te breed zijn. Door de gril lige openingen in het geheel bereikt U een leuk vusueel effect. U kunt de wand met een paar hoekijzertjes aan vloer en plafond bevestigen. Leuk materiaal om een hoek af te scheiden is ook gevlochten hout-fi neer of raffia. Gevlochten hout-fi neer is er in afmetingen tot 2.50 x 60 cm. Om en grotere wand-af scheiding te maken zal het dus nood zakelijk zijn om dit materiaal in een raamwerk te plaatsen, bijvoorbeeld verdeeld in 4 of 6 vakken. Gevloch ten hout-fineer is in verschillende vl-echt-patronen, met en zonder ope ningen en in verschillende houtsoor ten o.a. grenen, teak, noten, eiken en palissander, op de markt. Gebruikt U een lichte houtsoort dan kunt U voor het raamwerk ook een donkere kleur nemen om zo de vlak verdeling beter tot zijn recht te la ten komen. Mocht U een niet-perma- nente afscheiding in Uw kamer pre fereren dan kunt U van hetzelfde materiaal ook kant-en-klare kamer schermen kopen. Ook met een wandrek kunt U een goede ruimte-indeling tot stand bren gen. Vele in de handel zijnde wand rekken kunnen vrij in de ruimte staan. Vaak kunnen ze heel eenvou dig aan plafond en vloer bevestigd. Zet Uw wandrek dwars in de kamer en ook zo hebt U een afscheiding gekregen. Wel vergt een dergelijke afscheiding natuurlijk meer vloer-op- pervlak, maar het wandrek dient dan ook meteen als een nuttige bergruimte. Zoals U ziet zijn er mogelijkheden genoeg om met vrij weinig midde len tot een betere en gezelliger in deling van Uw kamer te komen. De afscheiding kan U in vele gevallen nog accentueren door voor de twee gedeelten een andere wandbekleding of een andere (wél passende) kleur te gebruiken. Mocht U meer eisen aan Uw wand stellen dan zal een binnenhuis-archi tect U ongetwijfeld op weg helpen. PEKING (AFP) De gezinnen van in Peking gestationeerde Russi sche diplomaten, die twee jaar gele den geëvacueerd werden, beginnen terug te keren naar de Chinese hoofdstad. De diplomatengezinnen meer dan 200 vrouwen en kinderen werden in februari 1967 geëvacueerd na hevige bestormingen van de Rus sische ambassade door Rode Gardis ten. Voor het vertrek van de lucht haven van Peking moesten de Rus sen vele vernederingen ondergaan. Sinds anderhalf jaar hebben zich echter geen incidenten voor buiten landse diplomatieke vertegenwoordi gingen voorgedaan. Tekenend voor de sfeer is volgens diplomaten de be trekkelijk kalme reactie van de Chi nezen op de bestorming van de Chi nese ambassade in New Delhi op 30 december van vorig jaar. Hoewel scherp werd geprotesteerd tegen de ze aanval, Is het voor de Indische ambassade in Peking niet tot tegen- demonstraties gekomen. NICOSIA (Reuter) De voorma lige minister van binnenlandse za ken van Cyprus, Polycarpus Georg- hadjis, heeft gisteren bekendge maakt dat hij een democratische par tij gaat vormen, waarin alle nationa listische krachten kunnen worden ge bundeld. Er zal een collectief leider schap komen. Georghadjis trad twee maanden ge leden af, nad-at hij in een proces te Athene was genoemd als de man, die de explosieven had geleverd voor een mislukte moordaanslag op de Griek se premier Papadopoelos. De minister verklaarde toen niets met deze aan slag te maken te hebben gehad. De enige georganiseerde politieke partij op Cyprus is de communisti sche beweging, die 10.000 leden telt. President Makarios heeft in het par lement de steun van een losse groe pering die bekend staat als het „patriottische front". Er is de laatste tijd sprake van het houden van al gemene verkiezingen op het eiland. Deze zouden aanvankelijk in 1965 hebben plaatsgehad, maar zij moesten toen in verband met de strijd tussen Griekse en Turkse Cyprioten wor den uitgesteld. VIERDE AGATHA CHRISTIE VIJFLING (A. W. Sijthoff, Leiden). Voor de liefhebbers behoeft goede wijn geen krans. Dat het inmiddels de vierde bundel is, bewijst het suc ces. Een dergelijke samenvoeging van suspence, intrige en bijna on navolgbare speurderszin in de zet ting van Agatha Christie is waard om in één avond uitgelezen te wor den, al zullen de kleine uurtjeg dan ook gevuld moeten worden. Detectives-in-spé krijgen alle kans in de korte verhalen als ..Comme dia dell'arte" en „Hoe staat je tuin tje erbij". De schrijfster geeft tus sen haakjes aan wanneer de lezer het boek moet neerleggen om na te gaan hoe dicht de eigen oplossing bij die van het verhaal zal komen. Andere verhalen in de vijfling: „Ker mis van Poirot", „De vier Klokken" en „Moord aan boord" JORIS V. D. BERG: DERTIEN IN EEN DOZIJN (Uitg. Polak en Van Gennep). „Interviewen kan iedereen. Het kindergebed voor het slapen gaan is een interview met God. Het is een wat eenzijdig gesprek, toegege ven, maar dat komt ook in de jour nalistiek voor Mijn stellige overtuiging is, dat wat het inter view tot interview maakt, vooral het aandeel van de interviewer is. Hij bepaalt de richting de vorm en <1e uitkomst van het gesprek". Dit stelt Vrij Nederland-medewer ker Joris van de Berg in het slot woord van zijn bundel „Dertien in een dozijn"), „een keuze uit de best geschreven en meest besproken in terviews van het afgelopen schrijf jaar". Deze ondertitel moet met een objectief korreltje zout worden ge nomen: Van de twaalf vraaggesprek ken zijn er namelijk vier afkomstig van Vrij Nederland-medewerkers. Niet onlogisch misschien vanuit het standpunt van Van de Berg. De meesten van de figuren die zulke beste gesprekspartners zijn ge bleken, staan nog steeds in het har de licht van de publiciteitsschijnwer- pers. Een reden te meer om dit aantrekkelijke boek te lezen. Een mens vergelijkt nu eenmaal graag. Dat kan met de Ridder (onder vraagd door Trix Betlem), Mies Bouwman (Michel v.d. Plas) Leo Horn (Nico Scheepsmaker), Willem Duys (Ischa), Ze doen allemaal nog mee. De vraag is of Bibeb geen be tere „dementeringen" heeft gemaakt dan die van schilder Carel Willink. Hetzelfde geldt voor het nachtelijk gesprek dat Joop van Tijn met bok ser Rudy Lubbers had. Voor de liefhebbers van verschei denheid in aanpak van indringende interviews is „Dertien in een dozijn" een mooi verzamelwerk, dat, volgend jaar gerust opgevolgd mag worden. De bundel bestaat niet uit twaalf „klakkeloos „geplukte" en achter el kaar geplakte interviews. Een grote waarde van het boek is de directe blik die het gunt op de man of vrouw achter de pen. Een beknopte weergave van loopbaan, prestaties, persoonlijwe ideeën over interviewen specifieke interesse voor de geïnter viewden e.d. In hun eigen antwoorden tonen de interviewers een opmerkelijke zin voor betrekkelijkheid van hun ei gen verhalen. Brave underdogs of zwaar ambitieuze journalisten-schrij vers? AUGUST DERLETH: WIE MAG IK ZEGGEN DAT ER IS? (Uitg. A. W. Bruna en Zoon Utrecht-Ant- werpen). De in de Zwarte Beertjes serie verschenen pocket: „Wie mag ik zeggen dat er is?" ontleent zijn titel aan het zesde van de negen daarin gebundelde verhalen, die men stuk voor stuk kan rangschik ken onder het genre: spook- en grie- zellectuur. De schrijver strooit in zijn verhalen kwistig met vampiers, druïden, zombies, heksen en magie en alle mogelijke g-ruwel-ingrediën- ten. de verhalen werden vlot ver taald door J. van Olffen. Voor de liefhebbers van griezellectuur een boekje om niet te missen. AMARINS EN MARTIN HOPMAN RIJDEN MET RUIGE PONY'S (La Rivière Voorhoeve n.v. Zwolle). Paarden zijn „in" maar niet voor iedereen is 't paardrijden weggelegd. We bedoelen daarmee niet zozeer de financiële consequenties aan het paardrijden verbonden (tenslotte is dat tegenwoordig voor een zeer breed publiek haalbaar) maar op de fysieke onmogelijkheid het ooit tot een kundig ruiter te brengen. Ou dere mensen klimmen nu eenmaal niet zo gemakkelijk meer op een paarderug, ze missen de soepel heid en het uithoudingsvermogen om het tot een goed ruiter te brengen. Voor hen is het misschien aantrek kelijk de beschikking te hebben over een pony die weinig rijedsen stelt. Men komt dan niet bij de geculti veerde pony terecht, die wel dege lijk echt bereden moet worden, maar bij wat men de zuiver geble ven ponyrassen noemt; dat zijn die soorten die hun oorspronkelijke bloed hebben bewaard en bijvoorbeeld niet gekruist zijn met paarderassen, zoals dat bij de Welsh-pony en de New Forrester het geval is. Tot deze ruige rassen kan men de Fjord reke nen, de Haflinger en de IJslander. Het is vooral deze laatste pony, die erg geschikt is om te worden bere den door mensen met weinig rij-er- varing, al zal men er goed aan doen een aantal lessen te nemen om te voorkomen diat het dier tenslotte toch uit elkaar gereden wordt. Op deze pony's kan men stapvoets hele tochten maken, waarvoor het (lelij ke) woord trekking is geïntrodu ceerd. Maar men wilde natuurlijk duidelijk het verschil laten horen tussen een trektocht te voet of per fiets en per pony. Dit is niet alleen werk voor kinderen mar zeker ook voor volwassenen en het komt gaan deweg steeds meer in de mode. Over al deze mogelijkheden met ruige pony's gaat dit boek. Het be vat technische know how maar ook veel lyrische ontboezemingen. Het is met kennis v-an zaken en enthou siast geschreven. De IJslandse pony, waarover het in het volop van illustratiemateriaal voorziene boek voornamelijk gaat, kent de zogenaamde tjold of telgang in draf, is ijzersterk en heeft zo doende geen stal nodig, alleen in de winter een beschutte plek uit de wind. De IJslander gaat graag met mensen om, maar is wel eens eigen wijs. Dat laatste behoeft u echter niet te weerhouden een IJslander aan te schaffen, want IJslanders heb ben au fond een lief karakter. ANDRé DEMEDTS: DAARNA. (Des. clée de Brouwer, Brugge - Utrecht). De bundel „Vaarwel" van André De- medts was geen afscheid, want hij heeft opnieuw een aantal gedichten verzameld in „Daarna", dat hij be stemd heeft voor zijn vrienden. Ze zullen er een serie verzen in vinden, die technisch perfect zijn en die ge voelens vertolken, welke slechts een door het leven gerijpte kan onder gaan hebben. Demedts dringt met zijn wijsheid door tot de kern der dingen. Hij vertoeft meestal in de natuur en filosofeert graag over de raadsels van God. Het liefdesgedicht „Voor Hilde" lijkt ons een hoogtepunt in het oeuvre van de sympathieke Westvlaming. ANNE DELLART: ENIGME. (Des- clée de Brouwer, Brugge Utrecht). Deze Vlaamse dichteres trok al de aandacht met haar bundel „Hiëro glyfen". Deze is herdrukt en met nieuwe gedichten aangevuld in „Enig. me". De titel betekent menselijk raadsel, het grondmotief van haar poëzie. De verzen zijn wat dromerig, hoewel concrete beelden niet ontbre ken. De dichteres maakt een ruim gebruik van metaforen, die steeds verantwoord zijn. Haar stille mijme ringen kennen weinig uitschieters, maar zullen versgevoeligen zeker aanspreken. Het mooi uitgegeven boekje bevat een foto van de schrijf ster. A. DE BUSSCHERE: KINDERGE DICHTEN. (Vita, Oudenaarde). De samensteller van deze bundel is een verzamelaar van kinderpoëzie. Hij vond het nodig enkele jeugdzonden aan de openbaarheid prijs te geven. We betwijfelen of hij er Jetty Roels, Etienne de Bruyne, Danielle Calber- son, Antoon de Gezelle en Dirk Pau wels een dienst mee bewezen heeft. Dergelijke probeersels kan men maar het best zo snel mogelijk vergeten. JOAN WALSH ANGLUND: EEN HEEL JAAR ROND. (Zomer Keu- ning Wageningen). Een boekje met zorgvuldig gekozen oude versjes en gezegden en met verfijnde illustraties rondom de sterrenbeelden van de die renriem met de daarbij behorende geboortestenen en bloemen. Het zes de boekje van deze schrijfster in een serie, die heel apart en bijzonder aan trekkelijk genoemd kan worden. Plaatselijke gladheid veroor- keer. Het leidde tot slippartijen weg in Amsterdam tussen het mo zaakte gtstermorgen In het gehe- en op enkele snelwegen tot ket- tel en Schiphol. Op de foto ïiïr- le land veel overlast voor het ver- tingbotsingen. Zoals op de Haag- boven enkele slachtoffers FLEKKEFJORD (AFP) De Noorse kustwacht heeft vier Rus sische en twee Oostduitse vissers schepen opgebracht wegens binnen dringen in verboden militair gebied in de Lis-terfjord aan de zuidpunt van Noorwegen. Met hen zijn ook twee Deense vissersvaartuigen om dezelfde reden aangehouden. BANGKOK (Rfcr.) Militairen hebben in het noorden van Thailand een massagraf blootgelegd waarin de stoffelijke resten van 30 leden van de opstandige Meo-staim zijn gevon den. Volgens officiële berichten ont braken van sommige lijken de hoof den. Vermoed wordt dat terugtrek kende rebellen dit hebben gedaan om identificatie van hun gesneuvelde leiders te voorkomen.

de Stem | 1969 | | pagina 13