Verbetering in de betrekkingen is te verwachten nü centrale i verwarming j nemen, SERVOWARM Rumoer rond een kerstboom Faure houdt been stijf Kabouter Langhaard Verstandig idee: want Servowarm is nü extra voordelig! knip m uit servowarm VS. - FRANKRIJK De Toverprinses De familie Mals GEVAAR De Gaulle en Couve de Murvïlle boos, maar: J ïfc Servowarm C.V. wordt - in 2 3 dagen - J Rotterdam, telefoon: (010) - 15.06.44. Z_A V CENTRALEVERWARMING BON VOOR WARME WINTERS BREDA DE STEM VAN WOENSDAG 8 JANUARI 1969 (Van onze correspondent) PARIJS De dag nadert waarop president Johnson het Witte Huis verlaat en de zaken overdraagt aan zijn opvolger Nixon. Heeft dat consequenties voor de verhoudingen tussen de Ver. Staten en Frank rijk Velen in Parijs stellen zich die vraag. De jongste telegrammen- wisseling tussen Johnson en De Gaulle heeft die vraag nog eens extra onderstreept. De Franse bladen hebben er opvallende aandacht aan geschonken. Een verbetering van de Amerikaans- Franse betrekkingen is te verwach ten. Een vlucht heen en terug naar de maan heeft de superioriteit van de Amerikanen in de ruimtevaart overduidelijk bewezen. Dat Frankrijk die achterstand ooit zal kunnen in halen is volstrekt ondenkbaar. Maar voorlopig zou het -erkeerd zijn te menen, dat de Gaulle bereid zou zijn overstag te gaan wat de NATO be treft Toch wordt er in dat opzicht op de generaal een zachte druk uitge oefend door invloedrijke kringen uit leger en vloot. Aan bepaalde leger- oefeningen en vlootmanoeuvres doet Frankrijk nog altijd mee, maar on der eigen commando en niet langer onder inter-geallieerd opperbevel. Dat zou in strijd zijn met de souverei- niteit zoals De Gaulle die opvat. Le ger en vloot voelen dat als een ge mis. Maar doet aan de oefenin gen en manoeuvres mee als execu tant. Wat er gaande is aan de top komt Frankrijk niet meer aan de weet. Leger en vloot missen daar door belangrijke ervaringen in die gebieden te land en ter zee, waar straks wellicht gewapende conflicten kunnen uitbreken en waar tevoren door gebrek aan samenwerking met de NATO niet voldoende is geoefend. Weliswaar onderhoudt De Gaulle op het ogenblik met de Russen nauw contact over de spanning in het Mid den-Oosten tussen Israël en de Ara bische staten, maar De Gaulle is mili tair genoeg om te weten, wat voor vlees hij met de Russen in de kuip heeft. De bezetting van Tsjechoslowakije is voor hem een bittere pil geweesit, ook al doen de Russen nog zo hun best die slechte indruk weg te nemen door op het ogenblik in Parijs Frank rijk voordelen te verschaffen in de Frans-Russische handelsbetrekkingen en daardoor de indruk te vestigen, dat De Gaulle met expansie en verde diging van de frank op Moskou kan rekenen. Maar ondertussen staan Rus sische troepen in Tsjecho-Slowakije aan de grens van West-Duitsland en behoeven maar weinig op te rukken om in Straatsburg te zijn. In het zuiden in de Middellandse zee krui sen Russische oorlogsschepen dag en nacht voor de Franse kust tussen het Suezkanaal en de ontruimde vroege re Franse oorlogshaven Mers-El-Ke- bir. Voor zijn verdediging tegen onver hoedse aanvallen op Frankrijk heeft De Gaulle „huizen" gebouwd op zijn „force de frappe", de zelfstandige atoombewapening, maar die hoop is vervlogen na de gebeurtenissen van mei en juni en na de financiële cri sis die Frankrijk heeft doorgemaakt in de maand november van verleden jaar. Door een rigoureuze bezuini ging op de begroting van 1969 is Frankrijk niet alleen achterop ge raakt met zijn klassieke (niet atoom-) bewapening maar ook zijn „force de frappe". Een Frans parlementslid heeft in dat opzicht Frankrijk verge leken met een coureur die aan een 24-uur van Le Mans deelneemt met een lelijk eendje en bij iedere ronde meer en meer achter komt. Negen jaar na de eerste Franse atoombom explosie in de Sahara beschikt Frank rijk over 36 bombardementsvliegtui gen waarmee een totale explosieve kracht van 2 megaton vervoerd kan worden. En dat staat gelijk, met een enkele intercontinentale raket vah het type „Minute man", waarvan de Amerikanen er 350 in voorraad hebben (een megaton rtaat gelijk met een miljoen ton TNT). Tot de gewone Fransman met zijn dagelijkse beslommeringen over de toenemende duurte dringt dat niet door. Maar de Franse militairen be seffen terdege het gevaar, waaraan een geïsoleerd Frankrijk in de tegen woordige internationale spanningen blootstaat. Zij dringen er derhalve bij De Gaulle op aan achter de scher men dat gestreefd zal worden naar een betere verhouding tot Amerika om de kloof op het gebied van de atoomenergie tussen beide landen al thans iets te overbruggen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) PARIJS Het conflict tussen een paar burgerwachten, onder meer die van Dijon, en de minister van onder wijs Edgar Faure is voorlopig bij gelegd. Men herinnert zich dat de burgerwacht van Dijon een heftige aanva] had gedaan op de minister. Hem ervan had beschuldigd dat hij met zijn hervorming van het hoger en middelbaar onderwijs Frankrijk rechtstreeks naar de revolutie en naar de afgrond leidde en hem de raad gaf zo gauw mogelijk ais minis ter te verdwijnen. Edgar Faure liet die aanval niet op zich zitten en ant woordde erop met een lang artikel in het Parijse avondblad ,.Le Mon de". In dat artikel kwalificeerde hij sommige burgerwachten als semi- fascistisch. Het felle maar uiterst handige verweer van Edgar Faure maakte eerste minister Couve de Murville boos. En De Gaulle zelf was er geïrri teerd over. Want de minister van onderwijs had over de tegenstellin gen in de Gaullistische partij en ook in het kabinet geen blad voor zijn mond genomen. Maar zowel de eer ste minister als de generaal hebben over hun boosheid en geïrriteerdheid nog eens een nacht geslapen en kwa men tenslotte tot de conclusie, dat Edgar Faure niet alleen volkomen in zijn recht stond maar tevens, al thans voor het ogenblik, onmisbaar is als minister van onderwijs. Im mers zouden de consequenties van een gedwongen of vrijwillig aftreden van Edgar Faure niet te overzien zijn. Alle extremisten onder de stu denten en de middelbare scholieren zouden opnieuw de teugels in han den krijgen en met een schijn van gelijk kunnen uitroepen dat de parti cipation of medezeggenschap van De Gaulle niets om het liif heeft. Edgar Faure heeft anderhalf uur lang met eerste minister Couvè de Murville geconfereerd hierover. De minister van onderwijs heeft ruim schoots gewonnen. Maar kreeg van zijn eerste minister de raad voor al le zekerheid ook nog een audiëntie aan te vragen bij de generaal zelf. Dat zal in de loop van deze week gebeuren. Mogelijk zal de president van de republiek even met zijn wenkbrauwen fronsen, omdat Edgar Faure de door De Gaulle in het le ven geroepen burgerwachten voor halve fascisten heeft uitgemaakt maar veel vaart zal het wel niet lo pen. Edgar Faure weet dat hij als minister van onderwijs momenteel niet is te vervangen en daarom kan hij zich de weelde veroorloven het been stijf te houden tegen ziin eerst» minister en zelfs tegen De Gaulle. Dat komi onder de vijfde republiek niet zo heel vaak voor. I I ï{c Servowarm heeft geen aparte kachels, tanks, I reservoirs nodig, maar bestaat in basisuitvoering I uit een elegante masterradiator - tegelijk de ketel I en drie slanke radiatoren. Servowarm kan I eenvoudig worden uitgebreid met meer radiatoren. I Eén master kan 8 radiatoren I van warmte voorzien. ïjc In Engeland zijn in nog geen 5 jaar 55.000 Servowarm C.V.-installaties geplaatst. En daér weten ze het nodige van natte en koude winters ïfj Servowarm C.V. is gasverwarming. En gas is goedkoop. Ook door het I voordelige vastrechttarief. netjes en met begrip voor uw interieur door eigen, speciaal opgeleide Servowarm- I moqteurs geplaatst. 1 Jfc Servowarm C.V. kost - compleet J geïnstalleerd - maar f 2400.- voor vier verwarmde vertrekken. U kunt ook op J gunstige voorwaarden in termijnen betalen. i Servowarm werd ontwikkeld en ontworpen in Engeland door het Guest, Keen Nettlefold Concern (1902) en wordt in Nederland geïnstalleerd en gegarandeerd door Warm Air VerwarmingsMij. N.V., Vertel mij meer over Servowarm. Zend mij p.o. uw folder. Naam: Straat: Plaats: w#rm A" Verwarming» Mij.N.V.,Giessenweg 33,Spaanse Polder, Rotterdam 8 Zou hij zich van de B.T.W. nu echt geen nieuwe hoed kunnen aanschaft jen Boerenleedbank. Richard Nixon zal zijn gevolg op 20 januari bij zijn beëdiging tot pre sident van de Verenigde Staten niet van parapluies behoeven te voorzien. Joe Fink, al „vogelverschrikker" bij vier huldigingen, heeft de bomen langs de route reeds bewerkt. Normaal huizen daar duizenden en nog eens duizenden spreeuwen, die zo het hunne „bijdragen". En op zo'n belangrijke dag kan dat natuur lijk niet. Vandaar dat Fink weer werd ingeschakeld, die een middel tje op de takken smeerde dat de spreeuwen minstens vier maanden weg zal houden. Geen „ticker-tape-parade" voor Nixon dus. Bankrovers: de Hoge V(l)ucht ne men. Vandaag maar een korte Deze Tijd. Maar aan een man en zeker als dat dan nog een minister is die De Gaulle kwaad kan maken en dan toch zijn been stijf kan houdensta ik graag wat ruimte af. MERIJN ,,Ik zie niet in waarom niet", zei de man die vond dat de boom er wogBsosgBsaeosoossesoosoaoaoasoagcoosaooBoasasosoooo» nog heel mooi uitzag. „Omdat een kerstboom na Driekoningen ongeluk brengt", zei de vrouw bijgelovig. „Maar bovendien, hij valt uit, de dennenaalden lig gen door de hele kamér, ik krijg nu genoeg van die boom. De man bleef dommelen achter de kachel en de hond die aan zijn voeten lag, rolde zich nog eens lekker op. Maar de vrouw stond op. En ter wijl de kat op haar stoel wipte om door smalle oogspleetjes naar de hond te gluren, haalde de vrouw een kran! en spreidde die uit onder de boom om de vallende dennenaalden op te vangen. Daarna nam zij de bol len en slingers voorzichtig van de takken en borg ze op in een doos. Toen de boom afgetakeld was, zei de vrouw: „Ziezo, nu kun je hem naar buiten brengen." Maar de man dutte en hij werd alleen nog maar even wakker om zich uit te kleden en naar bed te gaan. Bfedereen sliep en de maan scheen door een kiertje tussen de 'gordijnen naar binnen en legde een zilver.en glans over de ontluisterde denne- boom. Een muisje kroop uit zijn holletje en tripte de kamer in. „Ik heb zoveel zachte en zoete hapjes gegeten in de afgelopen weken; stuk jes kerstkrans, brokjes oliebol, beet jes saucijzebrood, en zelfs, likjes van de stroop uit appelbollen... Nu moet ik eens aan mijn gezondheid denken «n mijn tanden zetten in stevige muizekost", dacht hij. ^■Intussen zat de poes op de stoel van de vrouw te soezen: „Ik heb zoveel zachte en zoete hapjes gege ten in de afgelopen weken: soepbal letjes en vanillepudding, chocolade vla en driekoningenbrood in melk. Ik moet nu eens aan mijn gezond heid denken en zorgen dat ik stevi ge poezenkost krijg". Tegelijkertijd lag de hond te dro men dat hij altijd zulk een brave hond moest blijven als hij gedurende de afgelopen weken was geweest. Dat maakte hem zenuwachtig en on rustig en in zijn slaap hapte hij naar een denkbeeldige zij and waarmee hij eens goed en ouderwets kon vechten. Het muisje dat de kamer binnen kwam. keek eens naar de dromende hond in het maanlicht. „Jij hebt ook een veel te vadzig leventje geleid de laatste weken", dacht het, „gaar vlees en puree, zacht wittebrood en kransjes van schuim! Het wordt tijd dat je eens aan ie gezondheid denkt!" De muis trippelde naar de kerst boom en begon krakkerdekrak te knagen aan het harde stammetje. „Goed voor mijn tanden" mompel de het. Bij elke krak vielen droge dennenaalden op de grond, het tikte als regen op de krant die de vrouw onder het boompje had uitgespreid Sommige naalden vielen plat, ande re bleven rechtop in het papier ste ken. A! bij de eerste krak spitste poes HE oortjes, bij de tweede krak maak te zij zich gereed en bij de derde muis. Maar ze had te veel zoete en muis. Maar ze had teveel zoete en zachte kostjes gegeten en daarom was de sprong te kort. De kat kwam neer op de uitgespreide krant en één rechtopstaande dennenaald drong scherp in de poesezooi juist tussen twee bolle voetkussentjes in. De poes Krauwde en blies van schrik... de muis vluchtte onder de krant. Vjn de, poesegrauw werd de hond wakker, juist toen hij in zijn droom aan kat duchtig heen en weer slin- '^u v'008 hij achter de kachel t»ó naar de poes maar botste jagen de boom die dwars over hem heen viel. tJÜf jankte en de blazende Poes klom in het gordijn dat met - en al naar beneden viei, boven op e vrouw, die op het lawaai af- «rof1. i "^e'P!" gilde de vrouw ge- i*oord onder het gordijn Haar man klom uit zijn bed, mam een stok en stommelde de kamer binnen. Maai de slaapkop keek niet uit en viel bovenop de poes, die Op het gordijn zat, waaronder de vrouw lag, die op de boom was gevallen, waaronder de hond jankte. En op de grond rit selde en kraakte en scheurde de krant waaronder het muisje zich verscholen hield. „Blikskaters!" schreeuwde de man die bovenop lag. En „donders!" brulde hij er achter aan. Maar h(j krabbelde toch overeind. „Pchchchch!" blies de poes terwijl ze schielijk onder de kast schoot. „Lieve heïpü" steunde de vrouw on der .het gordijn, maar dat verstond niemand. „Njengnjengnjangü" huil de de hond, want in zijn vel staken wel honderd dennenaalden. Alleen de muis gaf geen hik. Hij wachttetot iedereen overeind was gekomen, de poes de haren had glad gelegd, de hond zijn vèl had gelikt, de vrouw het gordijn had opgevouwen en de man had gebromd: „Waarom heb je me die vervloekte boom ook niet la ten opruimen? Je zei toch dat hij on geluk bracht!" „Wel heb ik van mijn leven!" riep de vrouw. „Ik heb iet nog wel twee keer gezegd!" „Dat heb ik niet gehoord, want ik sliep." „En hoe wist je dan dat ik gezegd heb dat hij ongeluk brengt na Drie koningin?? Ik zal jou eens wat zeg gen...." maar verder kwam zij niet, want de man was in bed gestapt en snu.rkte al weer. Toen haalde de vrouw de kat on der de kast vandaan, bracht haar naar de keuken en ging naar bed. De hond viel achter de kachel in slaap en het muisje kwam te voor schijn door een scheur in de krant. „Muizekost, goed voor mijn tanden", mompelde het, en zette zich aan het stammetje: krakkerdekrak. An Mac Gillavry aop90g0909osgogosccosoaoaoaooacoooBosogacogos>99099soso Het verhaal gaat over kabouter Langhaard. Op een dag zat kabouter Langhaard op een stoel Hij zei te gen zijn kaboutertjes: „Ik ga een eindje wandelen. Het is toch zo'n mooi weer. Gaan jullie ook mee?" „Nee, wjj gaan niet mee." „Waarom niet?" 'Omdat wij geen zin hebben." „Nou, dan ga ik wel alleen, het geeft toch niet, want ik ben zO terug. Tot straks dan." Kabouter Langhaard ging uit zijn kleine huisje. En toen liep hij het bos in. Hij dacht: „Het is hier lek ker. Hier is een paadje, daar zal ik 'ns ingaan. Nou, wat staan hier veel bloemen. Ik ga bloemen plukken. Dat vind ik leuk", en hij ging pluk ken en plukken. Er stonden ook blauwe bloemen. Hij dacht: „Die ga ik nou eens plukken. Dat vind ik mooie." Hij had er al heel veel. Maar wat gebeurde er nu? Daar kwam opeens de boswachter aan en die zei tegen kabouter Langhaard dat hij dat niet meer mocht doen. „Waarom doe jij dat?" „Ik dacht dat dat mocht." „Koop zelf maar nieuwe bloemen en plant die maar hier in. En geef die bloemen maar aan mij." „Alsjeblieft, boswachter." „Dank je wel." „Maar waar moet ik die bloemen kopen?" „Ja, nou vraag je me wat. Als je rechtdoor gaat, dan zie je een win kel en daar kan je bloemen kopen. Ik blijf hier. Maar je moet °ok nog betalen omdat je de bloemen eruit hebt getrokken. Ga maar gauw naar de winkel. En breng de mooiste mee. En je moet in een kwartier te rug zijn. En dan moet je de bloe men planten en dan mag je weer naar huis. Maar je moet in een kwartier terug zijn, anders mag je niet naar huis. Ik blijf hier wachten hoor, reken daarop." Kabouter Langhaard ging maar naar de winkel. En hij kocht bloe men en ging weer terug. Toen moest hij er gaan planten. Hij was klaar en hij mocht weer naar huis toe. Hij dacht: „Had ik dat nou maar BB^e mooie tekening is van Ma- rinta Rutten uit Breda (Bavelse- T" Marinta heeft goed naar fff 'ancering van de Apollo 8 op d<! tel«visie gekeken. niet gedaan. O, daar staat mijn huis je." „O, kabouter Langhaard, wat bleef je lang weg." „Ik liep uit mÜn huisje en toen wil de ik bloemen gaan plukken. Maar de boswachter kwam er aan. En ik had er al veel bloemen. De boswach- tel- zei tegen mij dat ik dat niet mocht doen. En ik moest nieuwe bloemen kopen en als ik weer terug kwam mocht ik weer naar huis toe. Snap je?" .,Ja", zeiden de kabouters, „wij snappen het. Dat vond je zekeT niet leuk?" „Nee, ik niet." „Nu ben je toch weer thuis, dus kun nen we gaan eten, hé kabouter Lang haard?" „Nou, dat vind ik ook hoor. Ik zal de kok eens roepen.# „Hé ja, doe dat maar." KabouteT Langhaard riep de kok. De kok zei: „Wat is er aan de hand?" „Niks", zei kabouter Langhaard. ..O, dat dacht ik dan maar." „Kok, wilt u pudding maken?" „Ik heb al pudding gemaakt, en die atén Ze allemaal lekker op." t Ivo Cartens 7 jaar Steijnlaan 41 Breda Keeeceseesoesseeeseeeseeec Heel lang geleden was er eens een arme ridder. Hij was zo arm, dat zijn harnas al een beetje ging roes ten, en dat deed de ridder verdriet. Op zekere dag zag hij een meisje op een rotsblok zitten, die zat te hui len van verdriet. De ridder ging er naar toe en vroeg waarom ze zo bedroefd was. Het meisje keek verschrikt op en zei: „Ach ridder, op ons kasteel wa ren wij lang gelukkig, totdat er een vreselijke draak op kwam, waarvan mijn vader het land niet meer mag regeren. Heel het land zal van hon- ger omkomen als die vreselijke draak niet gauw weggejaagd wordt." Toen sprak de ridder: „Arme prin ses, dan zal ik gaan proberen om de draak te verslaan." Maar toen de prinses zijn roestig harnas zag zei ze: ,.Maar dappere ridder met zoiets en zonder wapens kun je de draak nooit aan. Ik zal voor het gevecht iets anders aan je geven." Ze raakte de ridder even aan en toen wist de arme ridder niet wat hjj zag. Zijn roestig harnas was plotse ling een gouden harnas geworden en zijn zwaard blonk in de zon. De ridder ging vlug de draak ver slaan en toen dit gebeurd was ging h(j weer terug naar de prinses, maar die was verdwenen. De prinses was een toverprinses geweest. Annelies van Goethem Tasdijk 11 Kloosterzande 10 jaar SGseoeeeoeseaeeeeeoeeeeeeee 8 rh-*"- Klaas is een baas Ook al lust hij geen kaas. Hij was wel eens boos, op zijn vrouw Roos, op zjjn zoon Piet, die zat verstopt in het riet. Roos was een vrouw, van vroeger en nou. Altijd was ze blij. Vooral in mei. Piet is een goede loopjongen, ook al had hij wel eens vals gezongen. Nooit was hij boos, op zijn moeder Roos. Wilhelmien Hendriksx Hoogstraat 2 Gilze 11 jaar. Roolvink zette zijn mede-bewinds lieden gewoon voor het Block. En dit ondanks de tegenstribbe lende minister van Financiën Witte- veen, die (zie foto) gisteren aldus op het Binnenhof verscheen. Kerstmis en Nieuwjaar waren voorbij. En vanavond hadden kin deren alweer, verkleed als de drie koningen, met hun brandende lampionnen langs de huizén lo pen zingen. „Voor we naar bed gaan moet je de kerstboom nog opruimen", zei de vrouw tegen haar man. „Waarom vanavond nog geeuwde de man. „Omdat een kerstboom nooit mag blijven staan na Driekonin gen", stelde de vrouw vast. Minister Bouke Roolvink heeft, waarde collega's-grensbewoner, in de ministerraad het pleit voor de me- taaiarbeiders gewonnen. Hij drukt# de metaal-c.a.o. erdoor.

de Stem | 1969 | | pagina 7