Bejaarden in Zeeland zijn boos M» W inter zwemmen in en Willy Y. hield het rustige leven niet erg lang vol GESCHROKKEN VOOR KOELE AANKONDIGING DAT KOSTEN ZOUDEN STIJGEN Aspirine* helpt snel en 1 urenlang... EGEN Onderzoek naar sterfte om en bij de geboorte POLITIE STUDEERT OP NIEUWE MAATREGELEN TEGEN BANKOVERVALLEN BTW terug aan Belgen In gesprek met J. Schout MISSCHIEN EEN WEDSTRIJD Elektriciteit en water toch duurder in Middelburg Tweemaal dronken achter stuur Joegoslavisch dansmeester in Vlissingen Kantongerecht reconstrueert ongeluk Commentaar Geen beste dag Grootscheeps onderzoek in Zeeland Stok Jammer Weerwil Zaak aangehouden DE STEM VAN WOENSDAG 8 JANUARI 1969 lil ;"y"' -f''1""" De sociologen beginnen te ver moeden dat de spanningen en het onbehagen in de maat schappij een gevolg zijn van verzet tegen de snel om zich heen grijpen de rationalisatie van deze maat schappij. U weet wat rationalisatie bete kent: het Is de triomf van het prak tische, beredeneerde nuf. De orga nisatie gaat het individu te boven. Het is een onstuitbaar proces en het helpt weinig als wij daar ach en wee over roepen. Wij hebben trouwens niet met een misdadige toeleg te maken, doch met een over winning van het verstand op het gevoel. Eén ding mogen, en moeten wi van een rationele maatschappij eisen: dat zij zeer bewust haar nuch tere besliskunde laat voor wat die is, als zij zich bezighoudt met de kwetsbaarste groepen onder ons: de kinderen, de zwakken en de be- jaarden. Op oudejaarsavond kregen de be jaarden van „De Blaauwe Hoeve" in Hulst te horen dat de verpleegprij- zen met 15% zouden worden ver hoogd. De stijl van deze boodschap was even onpersoonlijk als die van aen legercommuniqué. Het tijdstip van de boodschap kon moeilijk ongelukkiger zijn gekozen. Wellicht zat hier de rationele be nadering van het „object: de bejaar de" achter. Men heeft zich niet afge vraagd hoe een dergelijke mede deling zou worden ontvangen: of de bejaarden wel precies op de hoogte zijn van de werking van de bijstandswet; of zij überhaupt alle- Lmasl wel begrijpen dat de bijstands wet geen Vincentlus-insteliing is r doch een stukje wetgeving van die rationele maatschappij die de hunne [niet meer is Een rationele maatschappij hoeft niet per definitie onchristelijk te zijn Dat is zij slechts als zij de ratio, de rede, toepast op alles en iedereen zonder uitzondering, met inbegrip dus van de kwetsbare groepen die [wij hiervoor noemden. Om deze reden was oudjaar 1968 geen beste dag voor De Blaauwe Hoeve. (ADVERTENTIE) Griep? Weersvooruitzichten voor don- Wdag en vrijdag, opgesteld door het °P dinsdag om 18.00 uur, 'den: Plaatselijk enige regen en 'er normale temperaturen. miaI:fSV00ruitzichten in cijfers over Nederland zijn voor onge- mn w 1,cr dan 50 procent; min.- j tot 5 graden boven normaal; On pL™,p-: omstreeks normaal; kans 2 unr- ™oge Periode van minstens eet ril Procent; kans op een ge- dr°og etmaal: 50 procent. agf vooruitzichten luiden voor vrij- anoLi0"60 Procent; min.-temp.: ven >Veor normaal tot 4 graden -ekt „normaal; max.-temp.: om- riorio ?°rma? kans °P een droge de van minstens 12 uur: 80 pro- aai: 60procent?" g6heel dr°°g winter: %'il (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In Vlissingse kringen, die nauw zijn betrokken bij boulevard- en strandleven, is recen telijk het idee geopperd om ln de Scheldestad te komen tot een „mid- terzwemwedstrijd". een dergelijke gedachte gestal te krijgen, dan is natuurlijk een eer ste vereiste dat men over een aantal mensen beschikt, die niet alleen be reid zjjn om zich nagenoeg ontkleed in het ijskoude water te begeven, maar daarin ook nog hele afstanden zwemmend willen afleggen. Gelukkig bestaat er in Vlissingen een kern van dergelijke doorbijters. Een van de oudste onder hen qua leeftijd en qua winterse zwemjaren is ongetwijfeld de heer J. van Akkeren (53), bode-concierge van het Vlis singse gemeentehuis. Zij medezwemmers kent de heer Van Akkeren praktisch allemaal van naam. Ze zijn ongeveer op de vin gers van één hand te tellen. Als enthousiast „dóórzwemmer" voelt de heer Van Akkeren natuur lijk alles voor meer activiteiten op dit gebied: „Als ze maar niet doen zoals in Scheveningen, waar ze op 1 januari plotseling het water inrennen. Dat is volgens mij gekkenwerk. Het li chaam moet goed aan de koude tem peraturen zijn gewend. Is dat niet het geval, dan heb je kans een long ontsteking enwat al niet meer op te lopen". De heer Van Akkeren zwemt al vele jaren, vrijwel dag in dag uit, zijn „kwartiertje". Als het werk dat toelaat doet hij het tussen de middag, anders 's avonds, in het donker dus. Over de huidige temperatuur van het water, vijf graden Celsius, haalt de heer Van Akkeren de schouders op: „Het is een kwakkelwintertje. Als het vriest wordt dat drie of vier gra den, maar bijzonder koud is dat niet. In de strenge winter van 1963 was dat wel anders. Toen heb ik de hele maand februari bij min vijf graden gezwommen. Bevriezen doet het zee water, door het zoutgehalte, dan nog niet. Dat gebeurt pas bij twaalf a dertien graden onder nul. Je hebt wel eens last van ijsschotsen, maar meestal blijft er wel een stukje open water over". De heer Van Akkeren is er zo'n twaalf jaar geleden mee begonnen. Hij had het zwemmen op een keer volgehouden tot begin december. Het was een zachte winter en de koene concierge besloot te trachten zijn eigen record te verbeteren. Sindsdien kan hij het niet meer laten. „Sommige mensen denken dat ik het op doktersadvies, doe. Daar is he lemaal niets van aan. Ik heb er na tuurlijk wel een arts over geraad pleegd. Die heeft het winterse zwem men beslist niet afgeraden". J. VAN AKKEREN doorzwemmen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De electrici- teits- en watertarieven in Midde!- burg worden toch duurder. Burge meester en wethouders schrijven de raad dat een desbetreffend voorstel blijkbaar aanleiding heeft gegeven tot een misverstand, n.l. dat door de invoering van de b.t.w. er sprake zou zijn van een prijsverlaging. Het misverstand berustte o-p die mededeling, dat de in die water- en electrdciteitkairieven „verschalen" be dragen aan omzetbelasting zouden worden verwijderd. In hun nadere mededeling aan de raad onderstrepen b. en w. echter het feit, dat thans exp die netto-prijzen de b.t.w. van vier procent in reke ning zal worden gebracht en op de ffarhuur van heetiwalterinstallaties en accumulerende elecériische kachels de b.t.w. van twaalf procent zodat een en ander uiteindelijk toch een prijs- stij-ging tengevolge zal hebben. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Met de vangst van de 37-jarige Willy V. die, zoals be richt, in een gestolen auto met valse nummerplaten reed heeft de Duitse douane in Haaren een goede slag geslagen. Willy V., die heeft toegegeven dat hij een juwelierswinkel in Duitsland had willen beroven, heeft het rustige burgermansbestaan dus niet lang kunnen volhouden. Hij werd vorig jaar voorwaardelijk ontslagen uit de gevangenis waartoe hij in juli 1967 tot drie jaar was ver oordeeld. Tijdens het proces over zijn laatste reeks misdaden, dat des tijds in Roermond is gevoerd, toonde de uit Hontenisse afkomstige Willy V., zich een berouwvol zondaar. Hij zei te willen trouwen met zijn vrien din Coby. Samen hadden zij, als een moderne Bonny en Clyde, jarenlang de politie-autoriteiten in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk ge tergd met hun autodiefstallen en be rovingen van juweliirtrs. De val klap te uiteindelijk dicht op Allerheili gendag 1966 in de bossen van Ren- kum. Daar werd het tweetal over meesterd in een witte Mercedes met Franse nummerplaat. Willy V. is altijd een wonderlijke figuur in de onderwereld geweest. Met niet meer dan lagere schoolop leiding wist hij een aanstelling te krijgen als chirurg in het Stuyven- bergziekenhuis te Gent. Daar ver richtte hij blindedarmoperaties, fun geerde als vrouwenarts, keurde voor de militaire dienst en schreef elke avond tot grote tevredenheid van zijn superieuren een medisch rap port. Wat hij niet wist, zocht hij wel even na in een medische encyclope die. Toen hij in Gent als gevolg van een misverstand door de mand viel, werd hij eerst opgesloten in een in richting te Rekem. Nadat hij hier uit ontvlucht vfas, begon hij zijn reeks misdaden. Zijn werkwijze be stond hieruit, dat hij in één nacht soms op vier of vijf plaatsen een etalageruit van een juwelierswinkel vernielde, een greep in de uitstal kast'deed en dan snel verdween met de auto, waarin Coby van D. op hem zat te wachten. Het tweetal ver dween via binnenwegen snel over de Duitse grens, verkocht het ge stolen goed bij helers in Hamburg en leefde daarna teruggetrokken in de vakantie-bungalow aan de Ri- vièra of elders. Als ze door hun geld waren, re patrieerden ze even om opnieuw een reeks diefstallen te plegen. Ook de auto's waren altijd gestolen en voorzien van valse nummerplaten. In het bureau der rijkspolitie te Roermond is in '66 een complete ten toonstelling van valse nummerpla ten en andere spullen ingericht ge weest. die diende ter instructie van talrijke politie-functionarissen. Er was ook een archief van kran tenknipsels bij dat Willy V. zorg vuldig had bijgehouden. (Van een onzer verslaggevers) HULST In de provincie- Zeeland zijn met ingang van het nieuwe jaar de pension- en ver- pleegprijzen in de meeste bejaar dentehuizen aanzienlijk verhoogd. Bij vele bejaarden blijkt de ken nisgeving van de tariefsverho gingen hard aangekomen te zijn, met name in het bejaarden- en verpleegtehuis De Blaauwe Hoe ve in Hulst, waar de inwoners ge schrokken zijn van de koele, za kelijke manier, waarop het be stuur van het tehuis hen liet-we ten der vanaf 1 januari meer be taald zal moeten worden, wegens stijging van loon- en andere on kosten. Op 31 december werd de bejaarden in de Hoeve een circulaire bezorgd, waarin onomwonden werd meege deeld dat een prijsverhoging van on geveer 15% was vastgesteld. Een bijzonder bittere pil, die bij ve len de oudej aarsviering volledig be dierf. Zowel de directeur van „De Vlaamse Hoeve", de heer E. de Rech ter, als de penningmeester van het bestuur, de heer W. Lockefeer, zeiden ons desgevraagd, dat het wellicht be ter was geweest de tariefsverhoging op een andere dag dan oudejaar be kend te maken maar dat dit door een groot aantal factoren o.a. admini stratieve problemen niet mogelijk was geweest. De verhoging van de pension- en ver- pleegprijzen in de bejaardentehuizen ise bij de bejaarden momenteel het gespr ek van de dag. De heer Lockefeer zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat de bejaarden niet zo zeer boos zijn, omdat de mededeling op oudejaar werd gedaan, maar omdat ze domweg meer moeten gaan betalen. „Laten we zeggen", aldus de heer Lockefeer, „dat het een slip of the pen van het bestuur is geweest om die circulaire op een dergelijke dag te bezorgen. Toch vraag ik me af of de bejaarden het werkelijk zo naar hebben gevonden dat ze dit op de laatste dag van het jaar moesten ho ren. Ik geloof daar n.l., niet in. Ook als ze hét enkele dagen later gehoord hadden, zouden ze net zo kwaad zijn geweest. Nu hebben ze alleen een stok om mee te slaan". „Ik vind het zo jammer", vervolgde hij, „dat men op dit punt kritiek heeft, terwijl over zoveel andere goe de dingen niet wordt gepraat. Onze stichting is nog jong. Er zijn tal van moeilijkheden. We werken zo hard mogelijk om het iedereen naar de zin te maken. Het is niet te vermijden, dat er wel eens een foutje wordt ge maakt". Wat de tariefsverhoging als zodanig betreft, deelde de heer De Rechter nog meer, dat de cijfers van „De Blaauwe Hoeve" zeer gunstig liggen ten opzichte van het landelijk gemid delde. Gevraagd of de bejaarden vol doende geïnformeerd werden over het waarom van de verhoging en de manier waarop ze voor hun proble men in dezen een oplossing zouden kunnen krijgen, antwoordde hij in woorden van de volgende strekking: „We vertellen de bejaarden, dat ze altijd inlichtingen kunnen vragen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland en dat ze bij deze instantie eventueel ook hun bezwaren kenbaar kunnen maken. G.S. hebben immers de goed keuring van de verhoging in handel In weeïwil van alle logische over wegingen van het bestuur van „De Blaauwe Hoeve" vindt een groot aan tal bejaarden, die hun naam liever niet in de krant zagen, dat het mo ment, waarop de prijsverhoging werd bekendgemaakt, bijzonder ongelukkig gekozen was en dat de inhoud van de verklaring, zoals die werd afgegeven allerminst geruststellend was. Van al les wat de penningmeester van het bestuur ons zei, is de bejaarden geen woord verteld (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Een inwoner van Ou denbosch, die 17 november jl. tegen een andere auto was opgereden, waarbij de rijkspolitie signaleerde dat hij matig onder invloed was (al coholpercentage 1.85 pro mille) hoor de maandagmorgen twee weken ge vangenisstraf tegen zich eisen en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid met aftrek. De man, die o.m. te kennen gaf die dag dodelijk vermoeid achter het stuur te hebben gezeten, zal over veertien dagen horen wellie straf de rechtbank hem heeft toebe deeld. Een inwoner uit St.-Willebrord had 27 oktober jl. onder invloed een auto bestuurd en was, omdat hij verdacht slingerend reed, door de rijkspolitie te Rucphen aangehouden, die consta teerde, dat hij onbekwaam tot sturen was. De officier van justitie eiste in zijn geval eveneens twee weken en een jaar ontzegging met aftrek. (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid vindt een onderzoek in Zeeland naar de sterfte bij en om de ge boorte zo belangrijk, dat hij het drie jaar lang voor de volle hon derd procent wil subsidiëren, be halve de kosten die door zieken' fonds of particulieren gedragen worden. Eenzelfde onderzoek is al gaande in de provincie Drente en daarom hoopt dr. Kruisinga, dat de Zeeuwse onderzoekers een nauwe samenwer king zoeken met hun Drentse colle ga's. Dit heeft hij de Stichting Streeklaboratorium Zeeland en de werkgroep Peri-natala sterfte in Zeeland te Middelburg laten weten. De resultaten van dit onderzoek kunnen volgens de staatssecretaris belangrijk zijn voor een nationaal beleid. De bedoeling is, dat tijdens de duur van het Zeeuwse project de perinatale sterfte (sterfte vóór, tij dens en kort na de geboorte) in deze (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase officier van justitie, mr. Grasso, heeft gisteren een gesprek gehad met vertegen woordigers van de gemeentepolitie over de serie overvallen op bijkan toren van bankinstellingen in Breda- Noord. De eerder genomen maatregelen zullen niet gecontinueerd kunnen worden, omdat dit voor het korps een te zware belasting is. Er wordt nu gestudeerd op andere maatrege len. Tot nu toe heeft het posten op vrijdagavond bli een aantal bijkan toren het politie-apparaat alleen aan overuren al een 1700 gulden gekost. Het onderzoek in deze zaak gaat niet erg naar wens van de politie. Er zijn vier getuigen, die de overval op het bijkantoor van de Boerenleen bank in de Mechelenstraat goed heb ben gezien. Hun verklaringen wijken echter zoveel af, dat men er maar weinig aan heeft. Wel wezen drie van de vier een bepaalde man aan ih het fotoregister op het politiebureau en verklaarden positief dat dat de dader moest zijn. Deze man bleek op het ogenblik van de overval in Til burg te zijn en beschikt over een waterdicht alibi. De politie weet ook helemaal niet of er sprake is van een overvaller of van meer, of de man uit Breda komt of misschien toe vallig de mogelijkheden van Breda- Noord heeft ontdekt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Vlissingse folkloristische dansgroep heeft een Joegoslaaf, de heer Ivan Ivancan, be. reid gevonden om als dansmeester de vorming van deze dansgroep ter hand te nemen. De dansgroep hoopt zijn qua vorm en kwaliteit reeds opmerkelijk re pertoire nog verder te verbeteren en uit te breiden. De heef Ivancan be gint met het geven van instructie op de repetitie-avonden van deze week, te beginnen met vanavond (woens dag) in de zaal aan het Bellamypark 3 tz Vlissingen. provincie nauwkeurig geanalyseerd wordt. Daarvoor zijn nodig: A. registratie van alle gevallen va# peri-natale sterfte; B. een bacteriologisch, serologisch en pathologisch-anatomisch onderzoek; C. een enquête bij huisartsen, vroed, vrouwen en kraamvrouwen. Het onderzoek moet volgens staats secretaris Kruisinga kunnen leiden tot een gerichte registratie en ver werking van alle epidemiologische gegevens die betrekking hebben op peri-natale sterfte. Deze gegevens* acht de staatssecretaris nodig voor de regionale zorg en het nationale be leid op dit gebied. Verder moeten de resultaten vqn het onderzoek leiden tot de kwali teitsbevordering van de verloskun dige hulp. Daarom moeten de resul taten van het onderzoek besproken worden met de daarbij betrokken huisartsen en vroedvrouwen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor West-Brabant, dr. ir. F. Smits van Waesberghe, vindt dat Bel gen die in Nederland aankopen doen, de hier betaalde B.T.W. te rug zouden moeten krijgen. De kamer heeft al eerder een brief dienaangaande aan de minister van Economische Zaken gezon den. In de nieuwjaarsrede die hij gisteren gehouden heeft, vroeg hij nogmaals om een tijdelijke maatregel naar Duits voorbeeld. In België wordt de B.T.W. pas in 1970 ingevoerd. Als gevolg hier van ontstaat tijdelijk een prijs verschil, dat nadelig ls voor de detailhandel in de Nederlandse grensstreek. (Van onze corespondent) Op 16 augustus van het vorig jaar reed het echtpaar Van de Vijver uit Westdorpe met zijn vijfjarig zoontje over de polderweg tussen Eversdam en Molenverkorting op een langs de weg geparkeerd staande aanhangwa» gen van een uit Zelzate (B.) afkom, stige landbouwer. De personenauto en de aanhang, wagen kwamen in de nabij gelegen sloot terecht. De vijfjarige kleuter werd op slag gedood, mevrouw Van de Vijver zwaar gewond. Voor het kantongerecht te Terneu- zen stond gistermorgen de landbou. wer G. van H. terecht op beschuldi» ging de onverlichte aanhangwagen het ongeluk gebeurde na negen uur 's avonds te hebben gepar keerd. Er waren geen getuigen, die het ongeluk gezien hadden en de ver dachte bleef hardnekkig ontkennen, dat de aanhangwagen op de rijbaan had gestaan. Aan de hand van een situatieschets trachtte de getuige- verbalisant het tegendeel te bewij zen. Kantonrechter mr. C. van Hees besloot in overleg met de officier van justitie de zaak aan te houden voor een gedeeltelijke reconstructie. .HET was gisteren precies veertien dagen geleden dat het kalfje geboren werd. Het weegt nu negen kilo, maar toen woog het er maar acht. Ik was stomverbaasd." Dit zegt de heer J. Schout in het oost-Zeeuwsch-Vlaam- se Absdale, een gehucht in de ge meente St.-Jansteén. In een van de stallen op zijn boerderij wordt een piepklein kalf gekoesterd door de warmte van een straallamp. De heer Schout vertelt wat het bijzondere aan het dier is. „Een kalf weegt bij de geboorte doorgaans een kilo of veertig. Dit woog er maar acht. Toen de koe ging kalveren was ik alleen. Ik had mijn broer gebeld, maar die kwam te laat. Toen ik de boreling zag, ben ik wel even geschrokken. Ik dacht, dat kan niet, er moet er nog een komen. Maar niks hoor, dat was alles." ,VOOR mij stond het vast, dat het dier niet lang zou blijven leven. Hoe het mogelijk is, weet ik niet, maar het kalfje is springlevend en kern gezond. Twee uur na de geboorte stond het al kaarsrecht op de pootjes. Het heeft een kleinigheidje aan het rechtervoorpoot je, maar dat komt wel bij na verloop van tijd. Hoe ik het in leven heb kunnen houden Nou gewoon, door met de poten af en toe eens te pompen, een soort kunst matige ademhaling. Af en toe ook hield ik het aan de achterpoten om hoog. Op die manier kon het slijm in de keel loskomen en ik heb het wat zout gegeven. En nu krijgt het wat extra-warmte. Meer niet. De voeding is normaal." VAAT de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst zijn ze meteen komen kijken. Ze hebben ook foto's gemaakt. Vol- gens de deskundigen is dit nog niet eerder voorgekomen. Er zijn twee dierenartsen bij geweest. Die zeiden allebei dat ze nog nooit zo iets ge zien hadden. En dan te bedenken, dat het een kalf is van mijn beste melkkoe. De vader is de kampioen stier Greta Frans II. Ik heb in totaal acht koeien. Ik had gehoopt, dat ik er een goede melkkoe bij zou krijgen maar ik heb gezien dat het kalfje maar drie tepels heeft en het is nog steeds de gewoonte dat een koe er vier heeft. Toch ben ik heel blij dat het dier gezond is. Groeien gaat van zelf wel. Het duurt alleen Wat lan ger dan normaal."

de Stem | 1969 | | pagina 3