Rapport „Oeververbinding" volgende maand openbaar De Stem nam afscheid van drie medewerkers uw goede geld veilig besteed Sigaretten smokkel Man uit Vlissingen zit gevangen, omdat hij handtekening weigert Koninklijk goud O.N. BBC „TRACE TERNEUZEN-BAARLAND ECONOMISCH MEEST RENDABEL uitblazen mevrouw Er wordt te lang gekookt Goud, wierook en mirre voor de wijzen Kerkdrielse moordzaak voor Bossche hof Commentaar Onaardig Werkgelegenheid Belangstelling VVV-vergadering in Korenbeurs Exportorder voor Maaskant en Zn. Snuif en wrijf KVP vraagbaak r in Terneuzen Applaus Voorbeeld Don Quichotte (Vervolg van pagina 1) De uitbreiding van het begrip „grensbewoner" is mede gebaseerd ge weest op de omstandigheid, dat vrij wel iedereen in grensprovincies ge motoriseerd is en België dps vrij een voudig kan bereiken. Het ministerie zal o.m. in advertenties een lijst van plaatsen publiceren, die binnen het grensgebied komen te liggen. Voor ons verschijningsgebied zijn dit: Aardenburg, Alphen en Riel, Axel, Baarle-Nassau, Bergen op Zoom, Ber- kel Enschot, Best, Biervliet, Breda, Breskens. Cadzand, Chaam, Clinge, Dinteloord, Prinsenland, Dongen, Eindhoven, Etten-Leur, Fijnaart en Hijningen. Gilze-Rijen, Graauw en Langendam, 's-Gravenmoer, Halste ren, Hilvarenbeek, Hoek. Hoeven, Hontenisse, Hoofdplaat, Hulst, Hui bergen, Klundert, Koewacht, Krab- bendijke, Loon op Zand, Nieuw-Gin- neken, Nieuw-Vossemeer. Oirschot, Oisterwijk, Oostburg, Oosterhout, Os- sendrecht, Oudenbosch, Oud- en Nieuw-Gastel, Overslag, Philippine, Prinsenbeek, Putte, Retrenchement, Eilland-Bath, Roosendaal en Nispen, Rucphen, Rijsbergen, Sas van Gent, Schoondijke, St. Jansteen. Sluis, Standdaarbuiten, Steenbergen, Ter- heijden, Terneuzen, Teteringen, Til burg, Vogelwaarde, Waterlandkerkje, .Westdorpe, Willemstad, Woensdrecht, Wouw, IJzendijke, Zaamslag, Zeven bergen, Zuiddorpe, Zuidzande, Zun- dert. Minister Wiffeveen van finan ciën heeft een onaardig ge baar gemaakt tegenover de Brabanders en Zeeuwen. Mensen die in een grensgebied wo nen, aan de periferie, met alle on gemakken en ongenoegens van dien. Nu Is er eens een voordeeltje voor de grensbewoners en nu moet de minister dat buitenkansje om zeep helpen door te bepalen dat grootste en dichtstbevolkte de- van Brabant en Zeeland „grens- lebied" zijn geworden en dat men maar één pakje sigaretten op mag hebben, zonder last te [krijgen met de douane. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Verwafht wordt dat in de loop van februari het rap port van de Stichting Vaste Oeververbinding Westerschelde over het tracé van een vaste oeververbinding bekend zal wor den gemaakt. Dat werd gisteren op een vergade ring van de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland in „De Korenbeurs" te Goes meegedeeld door ir. J. P. Berdenis van Berlekom. In dit rapport, dat in concept klaar is en momenteel bij de drukker ligt zal, volgens de heer Berdenis van Berlekom te vinden zijn dat, econo mische gezien, een vaste oeverver binding bij Terneuzen het meest ren dabel zal zijn. De heer Berdenis van Berlekom toonde zich teleurgesteld over de uitlating van minister Bakker van verkeer en waterstaat waarin hij de voorkeur uitsprak voor een tracé in de omgeving van Kruiningen-Perk- polder. Ook de heer C. A. Kammeraad, voorzitter van de Kamer, sprak in zijn nieuwjaarsrede over de „aan vankelijke voorkeur" van de minis ter. Hü haalde aan dat de minister bü de opening van het nieuwe kanaal van Terneuzen naar Gent meedeelde, het juist te achten dat nadere stu dies op variant oplossingen in het gebied Kruiningen-Perkpolder zou- der worden geconcentreerd. Een vaste oeververbinding in het verlengde van de Zeelandbrug zal volgens de heer Kammeraad zowel verkeers-economisch als in zijn ef fect voor het haven- en industrie schap Vlissingen-oost een groter nut hefcben dan een verbinding in de om geving van Kruiningen. Verder sprak de heer Kammeraad in zijn nieuwjaarsredee over een zijns inziens relatief goede werkgelegen heidssituatie in de provincie. H(j waarschuwde voor een te éénzijdige en kortzichtige hulpverlening van overheidswege in elders gelegen pro bleemgebieden op het gebied van de werkloosheid. Hij bleek bezorgd over de voort gang van de economische ontwikke ling in Zeeland. Omdat hier geen direct aansprekende werkloosheid is kart gemakkelijk worden geconclu deerd dat hier geen maatregelen ge troffen behoeven te worden voor de werkgelegenheid, meende hij. Zeer belangrijk leek het hem dat van nationale zijde meer aandacht wordt besteed aan het effect van' maatregelen die getroffen worden om de ontwikkeling yan recreatie projecten in Zeeland te bevorderen. Verheugd toonde de voorzitter zich over het kort geleden ver schenen wetsontwerp voor het ha venschap Vlissingen, waarin een ad- De bekende Britse voedseldeskundige dr. Geoffrey Taylor heeft beweerd dat de wereld aan een „King Size Kater" lijdt, die echter niets te maken neett met overmatig drinken. Dat katerachtige gevoel zou veroorzaakt wor den, omdat de restaurants, de kantines of de huisvrouw de aardappelen en groenten te lang koken. Na jaren daarvoor te hebben ge- teni beeft dr. Taylor, voormalig u nog naar de winter- 'rt? Met deze creatie van Ro- Wer Paris zult u ongetwijfeld veel Ktvondering oogsten. De prijs van ensemble dat het model op de ydrgrond draagt kost 139 gulden. (Uit: Schoenexpres). officier van gezondheid en hoogle raar in de geneeskunde in Pakistan, eindelijk officiële erkenning gevon den. Een Brits regeringsbureau is begonnen met een onderzoek naar dat kaïtergevoel waaraan volgens Taylor de mensen lijden om dat alle belang rijke vitaminen uit de aardappelen en groenten worden weggekookt. De ergste boosdoeners in ons tijd perk van te lang kokpn zijn de kan tines van kantoren, fabrieken, zieken huizen, scholen en universiteiten. Dr. Taylor acht het heel goed mogelijk dat het zakken voor examens ten de le te wijten is aan het feit dat de studenten een tekort hebben aan vi tamines en daardoor geestelijk moe zijn. Het onderzoek van Taylor heeft aangetoond dat in Groot-Brittannic meer dan twee miljoen oude men sen aan vitaminegebrek lijden. Het regeringsonderzoek door het de partement van gezondheid en socia le voorzieningen wordt uitgevoerd door 'een ploeg van 18 deskundigen en zal anderhalf jaar duren. Taylor stelt voor een internationa le commissie te vormen om het we- reldonderzoek te coördineren. Hij be weert dat er bewijzen zijn voor een verband tussen vitaminegebrek en zweren in de spijsverteringsorganen en hartziekten. Tot de eerste symp tomen van het vitaminegebrek, af gezien van de vermoeidheid behoren een nare smaak ln de mond, pijn lijk gevoel en kleine schilfers op de huid. Zijn geneeswijze? Verse groenten mogen nooit langer dan tien minu ten worden gekookt en onmiddellijk worden genuttigd. Philip Harben, een bekende Britse gastronoom, legde ook zjjn deskun dig gewicht in de schaal. Hij zei dat door dat te lan® koken niet alleen de kwaliteit, maar ook de smaak verloren gaat. vii'scommissie uit het bedrijfsleven wordt voorgeschreven. Hij meende dat de instelling van deze advies commissie een eerste stap kan zijn bij het betrekken van het bedrijfsle ven bij de uitvoering van de over heidstaak op regionaal-economisch gebied. De mededeling van de minister van verkeer en waterstaat dat het wetsontwerp voor het havenschap Terneuzen klaar ligt wekt volgens de heer Kammeraad de verwachting dat dit schap op korte termijn in wer- zal kunnen treden. „De voorwaarden voor de vereniging van beide schap pen tot één beheerslichaam voor de havens aan de Westerschelde zijn dan in hoofdzaak aanwezig", aldus de heer Kammeraad. Hij meende dat de eenheid van havenbeheer voor beide oevers een goed begin zal zijn voor de coördinatie van zeehavenbeleid. /n de loop van zijn rede kwam de heer Kammeraad nogmaals terug op een speciale bevordering van de ha ven- en industrie-ontwikkeling in Zeeland. In dit verband noemde hij een recente ervaring van de Kamer van Koophandel. De Kamer heeft, zo vertelde de voorzitter, kort geleden bezoek gehad van een vertegenwoor diger van een groepering van grote en middelgrote Engelse ondernemin gen. Deze persoon bezocht Zeeland om zich te oriënteren over de mogelijk heden tot versterking en uitbreiding van de economische betrekkingen tussen het Verenigd Koninkrijk en Nederland. „Bij het zien van het haven- en industriegebied Vlissingen-oost was hij zeer verrast", aldus de heer Kam meraad, „want op zijn informatieve vragen bij Nederlandse regeringsin stellingen naar vestigingsplaatsen was hem over deze Zeeuwse mogelijkhe den nimmer iets meegedeeld". „Na het bezoek van deze verte genwoordiger heeft de Kamer na tuurlijk de daarvoor in aanmerking komende Zeeuwse instellingen ge- informee/d over deze belangstelling", aldus de heer Kammeraad. DEN BOSCH (ANP) Op maan dag 3, woensdag 5 en maandag 10 februari zal voor het gerechtshof in Den Bosch in hoger beroep de zaak dienen respectievelijk tegen de 35- 'arige chauffeur J. H. en tegen de 29- 'arige mevrouw T. K.-V., uit Kerk- tlriel, die door de rechtbank in Den Bosch werden schuldig bevonden aan weevoudige moord door verdrinking. De rechtbank in Den Bosch veroor deelde op 20 juni jl. J. H. tot 20 jaar gevangenisstraf en zijn vriendin T. K.-V. die als mededaderes werd schul dig bevonden, tot tien jaar. Deze ge ruchtmakende zaak kon destijds, dankzij de officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Booster, die ook de re cente Schijndelse vergiftigingsaffaire tot klaarheid heeft gebracht, tot een oplossing komen. Zoals bekend, reed de_chauffeur J. H. op de avond van '25 "augustus 1966 met medeweten van mevrouw T. K.-V. zijn auto in de Zuid-Willemsvaart bij Den Bosch. Hij wist zich te redden, maar de medein zittenden, te weten zijn echtgenote (P. van E.) en zijn vriend (J. K.), met wiens vrouw T. K.-V., de chauf feur een verhouding had, kwamen om het leven. KRUININGEN De afdeling Hansweert-Kruiningen van de VW houdt morgenavond om 8 uur haar algemene vergadering m de Korenbeurs te Kruiningen. Aftredende bestuursleden zijn de heren A. C. de Boer uit Hansweert en K. van Oostron uit Kruiningen. De laatste stelt zich niet opnieuw beschikbaar voor deze functie. In zijn plaats wordt op de voordracht ge plaatst V. P. Gijzel uit Kruiningen. (Van een onzeir verslaggevers) MIDDELBURG Zonder een ver oordeling of zichzelf maar aan een misdrijf te hebben schuldig ge maakt zit in het huis van bewaring te Middelburg een 64-jarige melk- slijter uit Vlissingen rees 65 da gen opgesloten. Het is de heer J. Koole die op deze wijze wordt ge gijzeld omdat hij hardnekkig weigert zijn handtekening te zetten onder een verkoopcontract van een per ceel grond in Domburg aan een tweetal aannemers in die plaats. Het valt geenszins te zeggen hoe lang de gijzeling nog zal duren. Wanneer de eiser daarop staat kan deze dwangmaatregel tot maximaal een aar worden toegepast. De .heer Koole geniet in de Mid delburgse gevangenis vergeleken met andere gedetineerden een be voorrechte behandeling Zo is de gegij zelde een afzonderlijk verblijf toege wezen, overigens ook „op slot", mag hij 's avonds t.v. kijken en meer bezoek van familie enz. ontvangen dan de andere bewoners. De zaak die tot deze weinig voor komende gijzeling heeft geleid is in feite reeds 11 jaar oud. To-en is tussen de heer Koole en de twee aannemers een voorlopig verkoopcontract opgesteld. De grond was bestemd voor bungalowbouw. Een notariskantoor in Vlissinigen zoti zich belasten met het opstellen van het definitieve contract. Dat werd (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE De machinefabriek P. Maaskant en Zn. heeft opdracht ontvangen voor de levering van drie, vrijtrommelige winches voor de vis serij. Deze machines zijn bestemd voor West-Afrika. Verder heeft men in por tefeuille een order voor de levering van drie winches (viertrommelig) voor België. Do levering van lieren voor de Nederlandse kustvisserij vindt normaal doorgang. echter verruimd waarna de heer Kooli, na het aflopen van de daar voor gestelde termijn, weigerde tot verkoop van de grond over te gaan op de in het voorlopig contract ge stelde voorwaarden omdat de grond prijzen inmiddels waren gestegen. Daar namen de bet rokken aanne mers geen genoegen mee en brach ten de zaak voor de rechtbank te Middelburg. Deze stelde echter de heer Koole in het gelijk. Dit vaon- nis werd door het gerechtshof in Den Haag evenwel vernietigd. Door dat over en weer nog een aantal pro cedures waren aangespannen, werd de heer Koole „veroordeeld" tot verkoop van het betrokken stuk grond. Om die-verkoop te bewerk stelligen moest hij uiteraard toch zijn handtekening onder het defini tieve ocntract plaatsen. Om het vonnis kracht bij te zetten werd aan die verplichting een dwangsom van f 50.000,- gekoppeld. De heer Koole bleef echter het hoofd resoluut van nee schudden. De eisers vroegen toen om gijzeling van de Slissinger. Het laten betalen van d y dwang som kwam hem als minder juist voor, omdat dan wouw en kinderen vain de heer Koole door zijn handel wijze te zwaar zouden "Worden gedu peerd. (ADVERTENTIE) Uw verkoudheid van neus, borst (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De fractie vail de KVP in de Terneuzense gemeen teraad was maandagavond in café restaurant Vijverhof aanwezig om ieder, die dat maar wenste, Inlich tingen te verschaffen over actuele politieke of gemeentelijke vraagstuk ken. De KVP-vraagbaak bestond uoit de voorzitster van de fractie mevrouw J. Doppegieter-Thiel, wethouder' T. Berbers en de heer W. van Alphen. De publieke beLangsteHlinjg voor deze informatie en discussieavond bleef bepeöen de verwachting. Niettemin ziét de KVP-fractie de volgende avonden steeds te houden op elke eerste maandag van de maand met vertrouwen Op het groeiende animo van de zijde van de kiezens tege moet. Mevrouw Hoek helpt een handje bij de uitreiking van de koninklijke onder scheiding aan haar echtgenoot door burgemeester Ir. W. Merkx van Breda (links). (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Stern-gemeenschap heeft gistermiddag uitbundig afscheid genomen van drie medewerkers, mej. C. Smits van de administratie, de re dacteur Willem van der Velden en de chef technische afdeling, de heer Jan Hoek. Voor die gelegenheid was het voltallige personeel naar de Beurs- Modern gekomen om in wat weemoe dige stemming nog eens de verdien sten te benadrukken die deze drie ge pensioneerden ieder in hun eigen af deling voor De Stem hebben gehad. Het lag voor de hand dat op Drie koningendag meermalen de vergelij king viel, dat De Stem gisteren af scheid nam drie wijzen met ko ninklijke verdiensten voor dit bedrijf. Een van die wijzen, t.w. de heer J. Hoek werd bij deze gelegenheid door burgemeester ir. W. Merkx onder scheiden met Oranje-Nassau in goud. De komst van de Bredase burge meester had dus een koninklijke be doeling. Van deze gelegenheid maakte ir. Merkx niettemin gebruik om nog eens te wijzen op de betekenis van de goede relatie tussen overheid en pers. „De Stem is van "-nnt belang voor de meningsvormint en ik ben er van overtuigd uat aie meningsvor ming niet los gezien kan worden van de besluitvorming door de overheid"* Overtuigd van de wisselwerking die daarvan uitgaat, sprak ir. Merkx de hoop uit dat de openheid die daardoor ontstaat tot gevolg zal hebben dat er onder de burgerij ook meer begrip zal komen voor wat de overheid presteert. Er ging een hartelijk applaus op toen burgemeester Merkx vervolgens bekendmaakte dat de heer Jan Hoek koninklijk was onderscheiden. „Drie wijzen" zo berekende directeur dr. W. Harkx, die er te zamen met hun 128 jaargangen de 109 bestaansjaren van de krant overtreffen. De verdiensten van de drie gepen sioneerden samenvattend greep dr. Harkx terug naar een oud vaandel van de typografenbond uit 1837 waarop de spreuk voorkomt „Door eendragt sa men verbonden". „Zonder die' samenwerking is het verschijnen van een krant onmoge lijk", aldus dr, Harkx die mej. Smits prees om haar nauwkeurigheid en col legiale zorgen, de heer Van der Vel den vanwege zijn vakmanschap en ambitie en zijn grote verdiensten als leermeester voor vele jonge journa listen en de heer Hoek voor zijn door- zettings- en improvisatievermogen op momenten dat er zich in de technische afdeling kritieke situaties voordeden. Voor alle drie was er de waardering dat zij de krant mede op weg hadden geholpen van «en statisch naar een uiterst dynamisch bedrijf. De deugden variërend van een goed leven tot een onafhankelijke geest zag dr. Harkx verwerkt in een sonnet van Christof- fel Plantyn dat hij de drie jubilaris sen daarna overhandigde. Dat was een voorproefje van de geschenken die aangepast aan hun eigen wijsheid vervolgens door hem werden aange boden: het goud in de vorm van een gouden collier voor mej. Smits, de wierook in de vorm van een kunstig gesneden schaakspel en de myrre bestaande uit een Perzisch tapijt. Waardering ook uit de mond van hoofdredacteur, de heer L. Leijen- dekker die in zijn speech even stil stond bij de afwezigheid wegens ziek te van mevrouw Van der Velden. Dat bood hem de gelegenheid om nog eens te wijzen op de belangrijke rol die journalistenvrouwen spelen in het spanningsveld dat de krant voor iede re journalist oplevert. „Een voorbeeld naar binnen en buiten", noemde de heer Leijendekker redacteur Van der Velden: naar buiten omdat hij velen heeft gevoerd binnen de wereld der schoonheid en naar binnen omdat hij vele collega's liefde voor het vak heeft bijgebracht". Achtereenvolgens zorgden afdelings chefs en collega's nog eens voor een extra attentie in de vorm van toe spraken en geschenken. De heer J. van Dim overhandigde mej. Smits na mens haar afdeling een couvert met inhoud, opvolger van de heer Hoek, de heer Vissers haalde in zijn toespraak (ADVERTENTIE) oude herinneringen op aan de drie gepensioneerden, redacteur Kees Bas- tianen noemde zijn collega Van der Velden een voortreffelijk leermeester, een goed collega en een man die tot op de laatste dag een grote ruimheid van geest had weten op te brengen. De onverschrokkenheid en het in casseringsvermogen van de man van La Mancha riepen voor de spreker na mens de technische overleggroep, de heer E. Bolsius herinneringen op aan gepensioneerde Hoek. Hjj bood hem daarom namens die groep een metaal plastiek, voorstellend Don Quichotte aan. Daarmee was aan de geschenken- stroom nog geen einde gekomen: de heer A. van der Made trad namens het jubileumfonds naar voren met een geschenkbon voor de drie Stem- medewerkers. Voor de drie gepensio neerden was daarna wat de heer Van der Velden in zijn dankwoord noemde „het weemoedig uur" geslagen. Zij hadden in hun afscheidsspeech laten doorklinken aan welke prettige en minder prettige perioden en gebeurte nissen zij op dit beslissende uur te rugdachten. De oud-gedienden herkenden in de ze herinneringen de groeistuipen van een snel veranderd bedrijf. Zeer velen w.o. oud-president-directeur van Neerlandia dr. H. J. A. Hermens, me vrouw M. Brader-Thijssen, de oud hoofdredacteuren dr. A. van der Poel en J. J. H. Bruna maakten van de ge legenheid gebruik om tijdens de re ceptie die na deze bijeenkomst volgde de drie wijzen de hand te drukken. Dr. W. Harkx bood redacteur Willem van der Velden een schaakspel aan. Rechts van de heer Van der Velden twee oud-hoofdredacteuren de heren J. Bruna en dr. Alb. van der Poel. Burgemeesterlijke belangstelling voor het gouden medaillon dat mej. Smits gistermiddag bij haar afscheid kreeg aangeboden. BROWN BOVERI wasautomaten vaatwasmachines strijkmachines wasdroger centrifuges befaamde fabrikaten van een wereldconcern met de degelijke garantie van. de importeur BROCHURES OP AANVRAAG GRATIS» IMPORTEUR: GEBR. TIMMERMANS N.V., KESSEL (BIJ VENLO)

de Stem | 1969 | | pagina 5