„Rechten van mens volledig erkennen" „Demonen beg raven DUITSE BISSCHOPPEN: INGRIJPEN IN ONRUST BLAIBERG WIL WERELDREIS MAKEN Automobilisten rijden duur het nieuwe jaar in PAUS PAULUS OP yREDESDAG: „Persoonlijkheid paus dreigt dikwijls vertekend te worden" Ziekenfondsen verhogen premie vrijwillige verzekering Demonstratie in de St.-Pi eter Vietcong laat Ymerikanen drie) vrij EEN TANK VOL BELASTING MUTATIEGOLF IN FRANSE KRIJGSMACHT? 1 In 't 1 kort Nederlanders zien toekomst somber DE GAULLE: Mgr. Zivartkruis 11 Nieuw orde Geweld Ophouden Haven Liverpool verlamd Officier ontsnapt DRASTISCH ROME (KNP) Samen met talrijke gelovigen heeft paus Paulus gisteren in de basiliek van Santa Maria in AraCoeli in Rome voor S de eerste maal 1 januari als dag van de vrede gevierd. Onder de l eucharistieviering hield hij een predikatie, die geheel aan dit onder- werp gewijd was en waarin hij opnieuw benadrukte, dat „de ont- wikkeling der volkeren het nieuwe woord is voor vrede". In deze rede drong hij krachtig aan op een totale omwenteling van het H denken, van het hart en de geest, maar evenzeer op een totale omwenteling van de maatschappelijke structuren, waarbinnen het I mogelijk is dat de rechten van de mensen worden erkend. „De vrede", zo zei hij, „is geen [bloem, die vanzelf opbloeit uit onze dorre, liefdeloze en met bloed be vlekte aarde. Hij is de vrucht van een zedelijke omwenteling van de mens. Voor de totstandkoming van de vrede is het nodig, dat men er op alle terreinen zorg aan besteedt: be gripsmatig, zowel als etisch, psycho logisch, pedagogisch er juridisch". HAARLEM (K.N.P.) De persoonlijkheid van de paus dreigt dikwijls vertekend te wor den. Ook hij heeft recht op een eerlijke weergave van zijn idee- en. Dit verklaarde bisschop Zwartkruis op oudejaarsavond tijdens een eucharistieviering in Haarlem. Mgr. Zwartkruis haakte vooral in op het hoofdthema van de vre- desdag: de erkenning van de rechten van de mens. Verwijzend naar paus Joan nes' encycliek over de vrede, wees bisschop Zwartkruis erop, dat deze paus in dit rondschrij ven erop had aangedrongen, dat iedere mens het recht dient te hebben vrij de waarheid te on derzoeken en zichzelf te zijn. Dat zijn de dingen, die we kunnen en moeten doen tegen over de huwelijkspartner, de ouders, de kinderen, de werkge ver, tegenover degene, die een andere keuze doet dan wij zelf zouden hebben gedaan, tegen over het gezag. Speciaal noemde mgr. Zwartkruis hier dan de paus, „die soms zo weinig begrip ontmoet en die het recht heeft op een eerlijke weergave van zijn ideeën". Nu dreigt aldus de bisschop van Haarlem de persoonlijkheid van de paus dik wijls vertekend te worden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Vrijwel alle staats hoofden in de wereld hebben gis teren in een nieuwjaarsboodschap teruggeblikt op het afgelopen jaar en hun verwachtingen uitge sproken voor het voor ons liggen de 1969. In Parijs pleitte president De Gaulle voor voortzetting van de politiek van ontspanning en samenwerking tussen oost en west. Over de binnenlandse aangelegenheden zei hij, dat Frank rijk de „duizeling" van de mei-onlus ten on de daaruit voortvloeiende mo netaire crisis te boven is gekomen. Hii was vol hoop voor de toekomst en deed een beroep op de Fransen „de demonen te begraven die ons in het afgelopen jaar hebben gekweld." De Noordvietnamese president Ho Tsii Minh voorspelde „Onze strijd kracht en ons volk zullen, aange spoord door overwinningen, ongetwij feld de volledige zege behalen." Op- wallend was, dat Minh niets zei over het vredesoverleg in Parijs. 'President Thieu van Zuid-Vietnam verklaarde dat de Zuidvietnamese strijdkrachten er naar zullen streven om in 1969 een begin te kunnen ma ken met de aflossing van een deel van de geallieerde troepen in Zuid- Vietnam. De Griekse premier Papadopoulos zei, dat de binnenlandse vrede en veiligheid „volledig zijn gehandhaafd en dat de burgers de toekomst veilig onder de ogen kunnen zien." Het Oostduitse staatshoofd Walter Ui tricht zei in een boodschap dat „ie dere regering die geen normale diplo matieke betrekkingen met de DDR onderhoudt de wraakgierige politici van West-Duitsland aanmoedigt." Premier Wilson van Engeland vroeg de Britten opnieuw om soberheid om de economische moeilijkheden te boven te kunnen komen. Hij noem de het afgelopen jaar „zwaar on moeilijk". President Svoboda van Tsjecho-Slo- .yakije wees erop, dat er in hot af gelopen jaar fouten zijn gemaakt. Lang stond hij stil bij de economische Hoesland van zijn land, die hij moei lijk noemde. Werkelijke vrede is nooit improvi satie, ook nooit het resultaat van onderdrukking van angst, van on rechtvaardige en niet langer toelaat bare rechtsorden. De vrede moet een menselijke, een humane vrede zijn, dat wil zeggen vrij, rechtvaardig en gelukkig. Vrede is rust in de orde, is het werk der rechtvaardigheid". Paus Paulus constateerde een be langrijke verandering in het denken van de mensen over de vrede. De eis tot vrede wordt heden ten dage des te bewuster gesteld, nu de mens steeds grotere betekenis hecht aan de primaire en vitaalste betrekkingen der mensen. De moderne mens wil niet alleen een innerlijke vrede, hij bemerkt ook de steeds dringender noodzaak om een sociale vrede te bewerken. De mens van nu wil een andere maatschappij, waarin egoïsti sche belangen en elkaar tegenstrij- die eisen plaats maken voor een nieu we orde, waarin allen samenwerken in eendracht en vrede tot het alge meen welzijn. Allen willen ook dat politieke meningsverschillen niet meer op oorlog uitdraaien, maar dat geschillen tussen landen door mid del van onderling overleg worden bijgelegd. Misschien dan niet zonder offers, maar in ieder geval wel zon der het levensoffer van vele mensen, die vaak helemaal niet weten waar om het eigenlijk gaat en die hele maal geen schuld dragen. „Het idee van de vrede", zo ver volgde de paus, „heeft een veel uni verseler betekenis gekregen; zij wil de hele mensheid omvatten. Een plaatselijk conflict zoals dat van Vietnam, 't Nabije Oosten en Afrika". treft de hele wereld", aldus de paus, die op deze plaats als zijn ver wachting uitsprak, dat de mens ge leidelijk aan de barbaarse opvatting zou kunnen overwinnen, dat geweld noodzakelijk is en oorlogen nuttig zijn ter oplossing van conflicten. „Heldendom mag niet langer gelijk gesteld worden met geweld. Er be staat nog een ander heldendom, na melijk het heldendom van de rebel uit liefde", die niet zijn naaste wil kwetsen en die geweld afwijst". „Een der wegen tot vrede is de er kenning van de rechten van de mens", zo besloot de paus. „Officieel zijn deze rechten vastgelegd in het handvest der Verenigde Naties, maar praktisch wachten zij nog op vele terreinen en plaatsen op volledige vervulling, niet alleen op godsdien stig gebied, maar ook op het terrein van de arbeid, van de gelijke rechten voor alle burgers, van voldoende te hebben om te kunnen leven als mens. Zolang deze erkenning der rechten van de mens niet volledig is, zal de wereld geen vrede kennen". u De onderhandelingen over het vrijlaten van de drie Amerikanen. Op de foto: tussen (resp. links en rechts) de onderhandelaars van de Amerikanen en de Vietcong in, James Brigham, Thomas Jones en Don Smith. AMSTERDAM ANP) Nagenoeg alle ziekenfondsen hebben met in gang van 1969 de premie voor vrij willige ziekenfondsverzekering ver hoogd. De gemiddelde premie per verzekerde van 16 jaar en ouder stijgt daardoor van f 30,30 per maand in 1968 tot f 35,33 per maand in 1969, een stijging van 16,6 procent. De premie loopt bij de onderschei dene ziekenfondsen uiteen van f 28,- tot f 41,50 per maand, (in januari 1968 van f 25,07 tot f 33,20). Evenals in vorige jaren is de pre mieverhoging noodzakelijk gebleken als gevolg van het toenemen van de verstrekkingen en van de stijging van lonen en prijzen, waarbij de kosten van verpleging en behandeling in ziekenhuizen in het bijzonder in de nieuw gebouwde een belangrijke rol spelen. De ziekenfondsraad heeft de pre mieverhoging goedgekeurd. ROME (AP). Een groep jonge ren heeft op nieuwjaarsdag een ge bedsbijeenkomst gehouden in de Sint- Pieter om daardoor de aandacht te vragen voor hun verlangen dat er een einde komt aan het „autoritaris me in de kerk". Ongeveer 20 jongeren reikten pam fletten uit in de basiliek en lazen hardop stukken uit de bijbel voor bij het hoofdaltaar. Dat duurde meer dan twee uur, ondanks de pogingen van prelaten en kerkwachters hen uit de kerk te krijgen. „Op deze dag, die de paus toege wijd wilde zien aan de vrede", zo stond op de pamfletten te lezen, „zien wij dat er binnen de kerk nog altijd geen vrede is tengevolge van de autoritaire methoden, die vaak de voorkeur genieten boven de ware dialoog". BONN (KNP) De afgelopen week zijn de Duitse bisschoppen ge heel onverwacht in Fulda bijeenge weest om in te grijpen in de toene mende onrust, ook in de kerk van Duitsland. Zij hebben in een verkla ring na afloop te kennen gegeven, dat zij in de toekomst zeker van plan zijn zich duidelijk uit te spreken over een groot aantal geloofswaar heden, teneinde onzekerheid een halt toe te roepen. Daarbij verklaren zij zich bereid, eerst overleg te ple gen met verschillende groepen. Maar voor dat alles gebeurt menen de bisschoppen nu alvast op een paar dingen de aandacht te moeten vestigen, nl. op de centrale positie van Christus in de geloofsleer en in de keirk. Zij stellen ook duidelijk, dat alleen het kerkelijk leerambt ge rechtigd is evangelie en traditie uit te leggen. Waar men aangaande de maagdelijkheid van Maria, de heils betekenis va nChristus' dood of ver- ijzenis aan de traditionele leer van de kerk tam kan geen sprake meer zijn van authentiek geloof. De bisschoppen zijn ongerust over heitgeen tegenwoordig allemaal over secularisatie wordt gedebiteerd; ze ker er moet een gesprek van de kerk met de wereld zijn, maar de kerk moet de waarheid trouw blijven en ledereen moet wel bedenken, dat de christen wel in, maar niet van de wereld is. Wat de democratisering In de kerk betreft: in Duitsland mogen leken al heel wat doen, wat vroeger de pries ters deden. Maar er zijn volgens de bisschoppen grenzen: de katholieke kerk is geen democratie, waar het gaat over vragen van geloof, van ze delijk gedrag en van sacramentele bediening. Die berusten alleen bij paus en bisschoppen, en priesters. Tenslotte zeggen zij over het celi baat het volgende: „in de geschiede nis van de kerk is de koppeling priesterschap en celibaat altijd een omstreden kwestie geweest. Inder daad gelden nu nog de argumenten voor en tegen. Maar het Vaticaans concilie heeft besloten het te hand haven en dus moeten wü dat ook doen. Maar degenen die met goed vinden van Rome het ambt neer leggen, willen we helpen", aldus de Duitse bisschoppen. „Maar we willen wel, dat onder groepen van priesters de acties tegen het celibaat eindelijk eens ophouden". KAAPSTAD (AP) Philip Blai- berg, de Zuidatrikaanse tandarts en „de oudste man met een nieuw hart" is gisteren zijn tweede nieuwe levensjaar ingegaan met wat te zwemmen, te zonnebaden en aan te zitten aan een nieuwjaarsdiner. Een van de gasten was dr. Christiaan Barnard, die Blaiberg op 2 januari van het vorige jaar zijn nieuwe hart gaf in 't Groote Schuurziekenhuis. Blaiberg maakt het intussen best. „ik voel me beter dan in de jaren voordat ik miin nieuwe hart kreeg", zei hij. Het enige teken dat Blaiberg een grote, zware man van „officieel" 59 jaar oud. niet helemaal 100 pro cent is, is de manier waarop hij loopt: langzaam en met slepende pas. Blaiberg, die zijn tandartsenprak tijk eraan heeft gegeven, leeft als elk mens die geen lichamelijke pro blemen heeft. Hij rijdt zelf auto. gaat naar het theater en ontvangt regelmatig vrienden in zijn huis in de wijk Wijnberg. Met het geven van interviews verdient hij goed geld. Ziin foto's verschijnen regelmatig in kranten en tijdschriften over de hele we reld. Toen een Parijss zondagskrant eens informeerde hoeveel een inter view van 1500 woorden zou kosten, was het antwoord: 1000 dollar. Sinds hij een nieuw hart heeft is Blaiberg in de journalistiek gegaan In verband met zijn „tweede ver jaardag" heeft hii een aantal arti kelen geschreven voor kranten in binnen- en buitenland, en kort ge leden kwam zijn eerste boek „Look ing at my heart" in de handel, Hij wil samen met zijn vrouw Eileen en ziin 21-jarige dochter Jill, dit jaar een grote reis buiten Afrika gaan maken, de eerste in 20 jaar Dit zal vermoedelijk gebeuren in maart. Zuid-Amerika. Noord-Ame- rika en Europa staan op het pro gramma. Vermoedelijk zal een arts de Blaibergs vergezellen. Philips Blaiberg is en blijft wereldberoemd, maar niet velen herinneren zich de Zuidafrikaanse Dorothy Haupt. de weduwe van de kleurling wiens hart thans in Blai bergs borst klopt. Clive Haupt was pas drie maanden getrouwd, toen hij plotseling als gevolg van hersen vliesontsteking overleed. Mevrouw Haupt, die in een kledingmagazijn werkt, heeft regelmatig contact met de Blaibergs. „In het begin was het wel vreemd te praten met de man die met het hart van mijn overleden echtgenoot rondloopt, maar daar ben ik nu al helemaal aan gewend". Van onze redactie buitenland) LIVERPOOL Doordat 10.000 havenarbeiders niet op hun werk verschenen is de haven van Liver pool gisteren totaal verlamd ge weest. De 1ste januari gold voor hen niet als een vrije dag, maar daar stoorden ze zich niet aan. De dag na Kerstmis, eveneens een normale werkdag, waren ze ook al thuis gebleven. Ook in aindere Britse bedrijven bleven duizenden werknemers thuis. Dit koetite de industrie naar schat ting meer dam 8,6 miljoen gulden. Het zwaarst getroffen werden de auitofabrieken, die de laatste tijd ernstig te lijden hebben gehad van arbeidsconflicten. (Van onze redactie buitenland) SAIGON. De sensationele ont- napping van de Amerikaanse officier fames „Nicki" Rowe, die vijf jaar door de Vietcong als krijgsgevangene is vastgehouden, overschaduwde de oorlog in Vietnam gisteren. Rowe werd door Zuid-Vietnamese troepen n veiligheid gebracht. Op nieuwjaarsdag liet de Vietcong drie Amerikaanse gevangenen vrij na een bijeenkomst met Amerikaan se. officieren nabij Tay Ninh, onge veer 80 kilometer ten noord-westen van Saigon. Het eerste overleg, op eerste kersdag, had geen resultaat opgeleverd. Nu was de zaak in twee uur beklonken. De drie Amerikanen in grijze pyjama's en uiterlijk in goede con ditie werden naar de Amerikaan se basis in Long Bihn bij Saigon over gebracht. In verband met het over leg was een kort bestand in het ge bied van kracht. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben in Zuid-Vietnam bijna 1.000 ton bommen afgeworpen. Een van de aanvallen werd uitgevoerd op vijan delijke troepenconcentraties die wa ren waargenomen in de provincie Bihn Doeong. De Vietcong leverde heftige kritiek op het feit dat de Amerikanen het eenzijdig door haar afgekondigde driedaagse nieuwjaars bestand niet in acht namen. Kort voor tien uur op nieuwjaarsdag vloog een Amerikaans verkennings vliegtuig over de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, wat in verschei dene maanden niet was voorgeko men. Het toestel werd bestookt met raketten en luchtdoelraketten. De ontsnapte officier James Rowe. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Degenen die gisteren hun autotank hebben laten „volgooien" hebben gemerkt dat autorijden weer eens en nu nogal aanzienlijk duurder is geworden. Gewone zowel als superbenzine zijn vijf cent per liter in prijs gestegen. Oorzaak: de BTW, gecombi neerd met het feit dat deze nieuwe belasting ook betaald moet wor den over het accijnsgedeelte van de literprijs. Alle aardolieprodukten zijn overi gens in prijs gestegen door de BTW, ondanks de aftrek van de bestaande omzetbelastingdruk. Overleg tussen het ministerie van Economische Zaken, de olie-industrie en de handel in olieprodukten heeft geleid tot de volgende (maximale) verhogingen Autobenzine, super en gewoon 5 cent per liter Autogasolie 0,3 cent per liter Autogas (LPG) 2,2 cent per liter Petroleum 1 cent per liter Huisbrandoliën ca. 0,5 cent per liter Motoroliën ca. 5 cent per liter De benzineprijzen aan de pomp zullen naar gelang van de zone waar geleverd wordt, variëren van maxi maal 60 tot 62 cent per liter voor su perbenzine en van maximaal 56,7 tot 58,7 cent voor gewone benzine. Voor autogasolie aan de pomp zal 21,7 cent per liter moeten worden betaald, terwijl autogas (LPG) 24.4 cent per liter gaat kosten. De prijsverhoging is voor autoben zine en autogas (LPG) nogal dras tisch uitgevallen; zij wordt veroor zaakt door het feit dat de BTW hier op 12 procent bedraagt, terwijl on der de vroegere wet de olieprodukten over het algemeen slechts aan een kleine omzetbelastingdruk onderhe vig waren. Verder speelt een rol, dat de BTW ook verschuldigd is over de in de prijs begrepen accijns van 34 cent per liter autobenzine. De prijsverhoging voor benzines els gevolg van de BTW zou eigenlijk nog 0,4 cent per liter meer moeten bedragen. In overleg met het ministe rie van Economische Zaken hebben de oliemaatschappijen zich echter be reid verklaard de prijsverhoging te beperken tot 5 cent per liter. PARIJS (AP) Een aantal Franse generaals en andere hoge officieren zijn volgens het rechtse tijdschrift „Aux Ecoutes" berispt of uitgezui verd, omdat zij Amerikaanse collega's gepolst zouden hebben over een eventuele terugkeer van Frankrijk naar volledige militaire samenwer king met het westen. Het blad, dat de officieren niet bij naam noemde, schreef dat militaire kringen verwachten dat binnenkort een golf van overplaatsingen zal plaatsvinden, en dit zal „nodeloos om te zeggen, op zeer hoog bevel" plaats vinden. Het blad zegt: „Dit is de eerste keer sinds het einde van de Algerijnse oorlog, dat meningen welke afwijken van die welke officieel wordt ge koesterd door de Franse generale staf over kwesties van bondgenootschap pen en defensie toegeschreven wor den aan zekere militairen van hoge rang". „Aux Ecoutes" schreef, dat De Gaulle met alle kracht een suggestie van premier Couve de Murville van de hand heeft gewezen tijdens een zitting van de nationale defensieraad dat Frankrijk weer met de NATO zou moeten gaan samenwerken. De Gaulle had hierop volgens het tijd schrift gezegd: „Er zal absoluut geen sprake van zijn dat wij ons aan de Amerikaanse hegemonie onderwer pen, onze politiek blijft ongewijzigd". Mag ik u bij wjjze van enige en algemene kennisgeving voor dit gloednieuwe jaar alle goeds toewen sen! En na me aldus in de rijen van vrienden en magen te hebben ge schaard, die u reeds een en ander hebben toegepreveld, u kent dat ongetwijfelddie ferme blik recht in de ogen, een warme hand die maar niet los wil laten en die kleffe, in oliebollen- of ander vet al voorge bakken zoen wil ik met u even de blikken richten op de wereld om ons heen. Per slot van rekening is het van daag gewoon maandag, of donderdag, wat u wilt, en er moet gewerkt wor den. U weet wel, net als vóór Kerst mis. En het wordt hard werken. Als het mij vraagt wordt het dit jaar wer ken tegen de bierkaai. Ik wil niks zeggen, maar zo'n 4 tot 12 procent harder werken zit er wel in. En als we nu ook maar zoveel meer gingen verdienen, kon ik u nu met een ge- rust hart een voorspoedig 1969 toe wensen. Dat laat ik nou wel uit mijn hoofd. B.T.W.: Belasting Toegezwoegde Waarde. Och, en wat zal het nieuwe jaar brengen? Juist, mensen op de maan. Maar dat is nog niets. Een half volk naar de maan, in Biafral Een oog om oog (Dayan). De Gaulle wens ik voor dit jaar een happy end toe. En Mao: griep. Den Uyl: de partij-bons. En Schmelzer: een rijk rooms sne ven. En voor de rest hebben we nog het hele jaar de tijd. Weet u wie het vandaag zwaar hebben? De winkeliers, die grote en kleine zelfstandigen. Die zijn aan het ömprijzen. Mèt minister De Block en Witteveen willen zij hun belasting toegevoegde waardering uitspreken voor het feit dat u, als consumenten, ook in het nieuwe jaar uw geld zult uitgeven. We moeten wel, nietwaar? MERIJN. KONGO-BRAZZAVILLE'S hoogste gezagsorgaan de nationale raad van de revolutie heeft legerbevel hebber Marien NgouSbi tot president benoemd. Kapitein Alfred Raoul, die tot dusver als staatshoofd optrad, be houdt de functie van premier. Kapi tein Ngouabi, een jonge officier, over wie weinig bekend is, leidde afgelo pen zomer de legeropstand die een einde maakte aan het bewind van president Massemba-Debat. CAIRO zal dit jaar het feilt herden ken, dait het 1000 jaar geleden werd gesticht. Morgen zal de Egyptische minister van cultuur, die feestelijk heden openen. EEN GRONDVERSCHUIVING te Pa- verana in de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul heeft aan zeker vijf mensen het leven gekost. Er warden nog mensen vermist. BIJ EEN TREINBOTSING op een station in een voorstad van Londen zijn 35 mensen gewond, van wie minstens 20 ernstig. DANNY KAYE heeft na de korte televisie-aktie voor het wereld-kin derfonds Unicef, die door de NTS van 4-10 december werd uitgezonden een totaal bedrag ontvangen van 191.916.97. Er komen nog steeds giften binnen op girorekening 1920 die op naam staat van Danny Kaye. DE KLARINETTIST George Lewis een van cte groten van die „New-Or- leans-jazz" is op 68-jarige leeftijd overleden. Nog niet zo lang geleden was hij nog in Europa waar hij met zijn „Veteranen van New Orleans" optrad. DE WONING van Adolf von Thadden, de voorzitter vain de ultra rechtse Westduitse Nationaal Demo cratische Partij, is op oudejaarsnacht door onbekenden „onder vuur geno men" Ze wierpen drie bakstenen door zijn slaapkamerraam. Voe Thadden was niet thuis. DE FRANSEN mogen vanaf gisteren meer in het buitenland besteden 1200 i.p.v. 700 frank. „Dit nieuw jaarsgeschenk" van de Franse rege ring werd gisteren in de staats courant bekend gemaakt. LONDEN (Reuter) Van de mensen in 10 verschil lende landen geloven al leen de Nederlanders en de Engelsen dat 1969 nog meer tegenspoed zal bren gen dan het afgelopen jaar. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het In stituut Gallup, die gepu bliceerd is in het Britse dagblad de „Daily Tele graph". Inwoners van Nederland, Engelan* Griekenland, Brazilië, Zwitserland, U- ruguay, Zw»oen, Japan. West-Duit* en Frank rijk werd de vraag voor gelegd: „Gelooft u dat 1969, voor zover het u be treft, beter of slechter zal zijn dan 1968?" Slechts in Engeland en Nederland hadden de pes simisten dt overhand. Van de ondervraagde Neder landers hield 32 procent het op een pessimistische toekomst en 23 op een op timistische. In Engeland was het percentage zwart kijkers nog hoger, 41, ter wijl slechts 22 procent ge loofde dat het volgend jaar wel beter zal gaan.

de Stem | 1969 | | pagina 7