Henry Kissinger man met realistische visie c Nagekomen nieuwjaarswensen GRAAUW PHILIPS BREDA HOGER ELEKTRONIKUS Vraag eens inlichtingen! Kom. eens praten! PHILIPS BREDA Opn: Hart van arts overgeplant Onrust in P. v. d. A. door mij Zaken gaan slecht: personeel ontslagen Binnenvaartschip door veerboot aangevaren INSPRAAK BURGERS WONING BOUW GEWENST Zoekt u een baan met schoon werk in een moderne werkomgeving? Wilt LL graag een goed salaris en gunstige arbeidsvoorwaarden Bent ll niet jonger dan 15 jaar en niet ouder dan ongeveer 35 jaar? Nixon kiest goede adviseur Rijbewijs in België verplicht OP WESTERSCHELDE Geen rijksvergoeding voor vader van Mia Versluis mmm Redelijk Bekwaam DR. VONDELING: Samenwerken W. V. d. MOOSDIJK: Jongeren hielden kathedraal bezet Slecht Laatste lijnvlucht van KLM-Electra - I f f Bontmantels Kees van de Ven Vanzelf sprekend Voordeel Daarop hebt u recht DE STEM h:|? Alf. Steyaert-Kerckhaert VOORSPOEDIG NIEUWJAAR PHILIPS Klem 4 DE STEM VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1969 4 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Nixon heeft - zoals bekend - de po. liticoloog prof. Henry Kissin ger benoemd tot zijn voor naamste adviseur op het ge bied van de buitenlandse po litiek en defensie. De benoeming van Kissin ger is met instemming in de wereldpers ontvangen. Wie is deze man Kissinger is blijkens zijn boe ken een realist met een scherp in zicht in de internationale ver houdingen, die in onze onvolko men wereld nu eenmaal groten deels door machtsverhoudingen wordt bepaald. Hij is het tegen deel van een doctrinaire gelijk hebber, maar gelooft wel in een vooruitziende benadering van de politiek, zodat men niet door de gebeurtenissen en problemen wordt verrast. Afkomstig uit Duitsland hij spreekt nog steeds met een licht Duits accent kwam hij met zijn joodse emigranten ouders op 15-ja- rige leeftijd naar Amerika. Tijdens de oorlog bekleedde hij een functie bij de Amerikaanse inlichtingen dienst, waarna hij zich met zeer veel succes in Harvard op de poli tieke wetenschappen wierp. Van hem valt in ieder geval veel begrip voor de Europese problemen te verwach ten. In zijn boeken heeft hij voort durend gepleit voor nauwe Atlanti sche samenwerking, waarbij de Ver enigde Staten wel een eerste viool •mag spelen, maar niet de hegemo nie dient op te eisen. Kissinger heeft zelfs blijk gegeven van enige bewondering voor presi dent de Gaulle, wegens zijn streven naar grotere Europese zelfstandig heid, al is hij ook gaan inzien dat de Gaulle zelf het grootste struikel blok vormt voor een geïntegreerd Europa dat een grotere stem in het kapittel zou kunnen krijgen. Van Kissinger valt een redelijke, maar geen toegeeflijke houding ten opzichte van Rusland en China te verwachten. Hij is steeds tegenstan der geweest van militaire inmen ging op grote schaal in Vietnam en heeft de eerste constructieve ideeën aangedragen voor een oplossing van het conflict. Kissinger gelooft ook niet in een nucleair overwicht van Amerika in de wereld, omdat hij meent dat de vrede die nu eenmaal geen na tuurlijke toestand is het best be waard kan worden door het zorg vuldig handhaven van het machts evenwicht. Van Kissinger is de uitspraak: „Het oorlogsgevaar wordt niet ver oorzaakt door de daden van boos aardige lieden, maar door gebeurte nissen waardoor men zich laat mee slepen". Als Nixon zich door de ad viezen van Kissinger laat leiden, wordt dat gevaar althans in Wash ington tot een minimum beperkt. President Nixons regeringsploeg is in het algemeen, zowel in Amerika als daarbuiten, bestempeld als be kwaam, maar kleurloos en niet erg geïnspireerd. Dat klopt dan met een oude typering van het verschil tus sen de democraten en de republikei nen. De eersten zouden de goede ideeën hebben en de tweede de be kwame mensen. De meeste ministers die Nixon heeft aangetrokken voornamelijk bestuurders van het tweede plan en succesvolle zakenlieden genieten geen grote bekendheid, zeker niet buiten de Verenigde Staten. Een uit zondering vormt gouverneur George Romney van Michigan, die belast is met volkshuisvesting en stadsontwik. keling. Een goede keus van Nixon, want Romney heeft op dit zeer be langrijke onderdeel van binnenlands bestuur men denke aan de nood zaak van de opheffing van de ne- gerghetto's zijn sporen verdiend. Romney is een voorvechter van ge lijke rechten voor de negers en heeft eens aan de kop gelopen van een protestdemonstratie tegen de „on toegankelijkheid van de blanke wij ken van Detroit voor de negers". Op het gebied van de defensie valt van Meivin Laird, die in het congres de reputatie heeft opge bouwd dat hij het in kennis van za ken zelfs van de zeer bekwame de fensie-minister Robert McNamara won, te verwachten dat hij een har de maar zakelijke politiek zal voe ren. Dat behoeft dus ook niet uit te sluiten dat hij zich zal kanten' tegen exhorbitante eisen op het terrein van de bewapening van het Penta gon, het Amerikaanse militaire hoofdkwartier. Wie bij William R. Rogers, de nieuwe minister van buitenlandse zaken, de sleutel zoekt voor het toekomstig buitenlands beleid van Amerika komt bedrogen uit. De nieuwe Secretary of* State is namelijk op dit terrein een volko men onbeschreven blad. Dit wijst er op dat Nixon van plan is de rol van Amerika in de wereld zoveel mogelijk zelf te bepalen en zijn oude vriend Rogers alleen bij de uitvoe ring in te schakelen. Het is overigens een geruststelling en het pleit ook voor de nieuwe pre sident dat hij als zijn voornaamste adviseur op het gebied van de bui tenlandse politiek en defensie de be kende politicoloog prof. Henry Kis singer heeft aangesteld. Als Nixon de raadgevingen opvolgt van Kissin ger. die reeds eerder, namelijk on der Kennedy, zijn catheder in Har vard heeft verwisseld voor een rol in het Witte Huis, dan valt van hem een bedachtzaam en genuanceerd buitenlands beleid te verwachten. NEW YORK (Reuter) In het medisch centrum van de Cornell- universi'teit in New York hebben artsen het hart en de twee nieren vain een collega overgeplant in drie patiënten. De ingreep geschiedde on der leiding van dir. Walton Lillehei, die aan de universiteit van Minne sota o.a. de leermeester is geweest van prof. Barnard. I-n Moskou is pas nu bekend ge maakt dat twee maanden geleden voor het eerst in Rusland een hart is getransplanteerd. Het hart van een 19-jarig meisje was daarbij overge plant in het lichaam van een vrouw van 25 jaar, die echter 33 uur later is gestorven. De transplantatie werd uitgevoerd door dr. Alexander Visjewsky, hoofd van de chirur gische afdeling van het Russische leger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. A. Vondeling, de kandidaat-voorzitter van de P.v.d.A. voelt zich allereerst verant woordelijk voor de tegenstellingen van de laatste jaren in zijn partij. „Per slot van zaken heb ik het groot ste aandeel gehad, om socialisten te laten deelnemen aan het kabinet- Cals. Dit heeft in de partij veel onrust veroorzaakt, daarom voel ik mij daar voor het meest verantwoordelijk", zei de oud-minister in VARA's „achter het nieuws". Dr. Vondeling hoopt echter, dat hij de tegenstellingen in de P.v.d.A. zal kunnen overbruggen, wanneer hij in maart tot voorzitter gekozen wordt. Maar ook verzette hij zich tegen de keuze van drs. Marcel van Dam als secretaris van de partij. Diens kandi datuur wordt vooral door Nieuw Links gesteund, maar dr. Vondeling durft deze „kredietbenoeming" niet aan. „De heer Van Dam is stafmede werker van de P.v.d.A., 'hij heeft daarbij zeer veel verdiensten behaald, maar of hij organisatorische kwalitei ten heeft weet niemand", aldus de kandidaat-voorzitter. Overigens hield hij ook nu weer vast aan zijn opvattingen, dat de P.v.d.A. niet met deze K.V.P. zal wil len samenwerken. Toch klonken zijn woorden in „achter het nieuws" ge nuanceerder, dan in zijn boek „na smaak en voorproef". Daarin schreef hij, dat zijn partij nooit zal kunnen samenwerken met de K.V.P. zoals deze reilt en zeilt. Het was „hoogst onwaarschijnlijk", dat dit zou gebeu ren; volgens dr. Vondeling zowel van de kant van de P.v.d.A. als van de zijde van de K.V.P. ,,Ik hoop echter, dat de kiezer dit in 1971 zal uitmaken, wanneer hij weet wie wil samengaan in een nieuwe regering". (Vain een oinzer verslaggevers) CASTEREN „Mijn verkopers zijn dagelijks uitgejouwd en uitge joeld. Verschillenden zijn huilend bij de zaak terug gekomen. In Zeeland is er op één verkoper geschoten of in ieder geval met een scherp steen tje naar hem gegooid. Aan tanksta tions weigeren bedienden mijn bus jes, benzine te geven. In hotels zijn plotseling alle kamers vol en dat midden in de winter. Men weigert mijn jongens onderdak te verschaf fen, in de vrees voor oploop rond de busjes." „Tientallen personen bestellen kruiden per telefoon. Als de chauf feurs aanbellen, blijken ze alleen ge roepen te zijn door ophitsers, die mijn verkopers op een grove manier proberen weg te zetten". Dit zijn samengevat de re denen van het ontslag van achttien chauffeurs/verkopers van de zoge naamde kruidendokter Willem van de Moosdijk (47) uit Casteren. In de krant van dinsdag meldden wij dit ontslag. Twee weken geleden nog zei Van de Moosdijk in de mini-aflevering van „Voor de vuist weg": „Die jon gens van mij komen niet in de WW!". En nu zijn achttien van de 24 ontslagen. De zes die nog in dienst gebleven zijn, werken dag en nacht als bodyguard van Van de Moosdijk BRUSSEL (AFP) Met ingang van 1 januari 1969 is het rijbewijs in België verplicht geworden en zul len alle gegadigden rijlessen moeten nemen en examen moeten doen, be staande uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. Sinds een jaar en tot 31 decem ber van het vorige jaar konden automobilisten met een zekere er varing een rijvergunning krijgen door eenvoudig een verklaring te tekenen, dat zij zichzelf rijvaardig achtten. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER De dubbel deks veerboot „Prinses Christi na" van de Provinciale Stoom boot Dienst in Zeeland kwam dinsdagochtend om 8.05 uur tijdens de reis van Kruiningen naar Perkpolder in aanvaring met het binnenvaartschip „Edmi" uit Roosendaal. Voor zover be kend was dit de eerste maal, dat een veerboot op de Westerschel- de in aanvaring kwam met een passerend schip. Niemand raakte gewond. In de veerdienst Krui ningenPerkpolder ontstond slechts pen half uur vertraging. De „Edmi" (840 ton) van kapitein eigenaar J. Rademaikers was geladen met sojameel op weg van Hansweert naar Antwerpen. Het schip werf ter hoogte van boei 55 nabij Perkpolder door de veerboot, juist achter mid scheeps, geraakt. Vermoedelijke oorzaak van het on geluk is de mist, die het scheepvaart verkeer op de Westerschelde op dit tijdstip ernstig belemmerde. De „Prinses Christina" heeft ogenschijn lijk geen schade opgelopen. De „Ed mi" daarentegen werf zwaar ge havend, maar kapitein Radiemaikers kon zijn schip voor zinken behou den door het, in afwachting van hulp. op een zandplaat te zetten.' De sleepboten „Zeeland" en „Hol land" van Muller Sleepdienst te Ter- neuzen kwamen sne te hulp en brachten het schip naar de veerha ven vain Perkpolder, waar direct noodvoorzieningen wenden getroffen om cs-hip en lading te behouden. Inmiddels moest de echtgenote van de heer Radema-kers van boord worden genomen. Zij zou tijdens de aanvaring een schock hebben opge lopen. Dé kapitein en zijn matroos bleven ongedeerd. Het enig kind van het echtpaar Rademakers was voor de reis bij familie gebracht. De rijkspolitie te water, post Ter- neuzen van de groep Wemeldinge, stelde onmiddellijk een onderzoek in. Mededelingen daaromtrent kon den vooreerst nog niet worden ge daan. De lading van de „Edmi", die in de haven van Walsoorden zou worden gerepareerd, werd door een ander schip overgenomen. LISSABON (Reuter) Ruim 100 jongeren hebben op nieuwsjaardag een kerk in het centrum van Lissa bon vier uur bezet gehouden. Zij bespraken de koloniale politiek van hun land en pleitten voor vrede in Portugees Afrika. De politie liet hen ongemoeid. en zijn bezittingen („Ik krijg nag da gelijks dreigbrieven"). „Het was ook niet de bedoeling, dat ik mijn chauffeurs zou ontslaan", zegt Van de Moosdijk stukken min der emotioneel dan twee weken ge leden. Zeer zakelijk: „Het bedrijf draait zo slecht, ik kan niet anders. Mijn omzetten zijn met 85 tot 90 pro cent teruggelopen. Mijn wagenpark staat nu stil. Een geweldige ve-rin- terestiinig", aldus de „kruidendokter", ning". Heeft hij nu soep van eigen krui den gekregen? „Nee. Als een ver koper van mij aan de deur meer be loofd, dan hij kan waar maken, is dat precies hetzelfde als een minis ter, die zijn beloften niet nakomt. Maar van dat laatste wordt niets ge zegd. Ach weet u, miljoenen bidden de Heer aan, maar Hij hing aan het kruis voor oplichter", aldus Van de Moosdijk. DEN HAAG (ANP) De staats secretarissen Kruisinga (Sociale Za ken en Volksgezondheid) en Van de Poel (Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk) zijn van mening dat het niet op de weg der (rijks) overheid ligt om de geldelijke lasten van de heer W. J. Versluis, vader van de sinds twee en een half jaar be wusteloze Mia Versluis, rechtstreeks over te nemen. Ook de sociale verzekering kan naar hun oordeel geen tegemoetko ming in zodanige lasten verstrekken. De bewindslieden, die dit hebben geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Van Wijk (Pac. Soc.), wijzen op de mogelijk heden van de algemene bijstandswet. Krachtens deze wet heeft de (ge meentelijke) overheid de rechts plicht tot bijstandverlening in geval len, waarin een persoon of gezin niet meer uit eigen middelen kan voor zien in de noodzakelijke kosten van het bestaan, dan wel in zijn moge lijkheden tot voorziening daarin wordt bedreigd. SCHIPHOL (ANP) Als laatste van 11 Lockheed Electra's die de al gelopen 9 jaar op het lijnennet van de KLM hebben gevlogen, heeft de PH-LLG „Neptunus", op oudejaars dag zijn laatste lijnvlucht in KLM- dienst gemaakt. Het viermotorige, met schroeftur- bines uitgeruste vliegtuig, het laat ste KLM-vliegtuig met propellers vertrok voor een retourvlucht naar Stuttgart vanaf Schiphol. Half januari zal de „Neptunus' overgedragen worden aan de Ame rikaanse chartermaatschappij - Uni versal Airlines, die ook de overige 10 Electra's van de KLM kocht en die de toestellen laat ombouwen tot vrachtvliegtuig bij Lockheed in Cali- fornië. Nu de Electra uit de vloot verdwe nen is, beschikt de KLM thans over een vloot die uitsluitend uit straal vliegtuigen bestaat, t.w. 5 verlengde Super DC-8-, 16 standaard-DC-8- en 17 DC-9-toestellen. i Tot onze grote droefheid overleed geheel onver wacht, voorzien van het sacrament voor de zie ken, onze zorgzame en lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder ADRIANA VAN DEN ENDEN weduwe van Cornelis van der Velden op de leeftijd van bijna 82 jaar. Breda: C. P. Bogaerts-v. d. Velden F. N. Bogaerts Ulvenhout: P. C. Hurcksx-v. d. Velden M. P. Hurcksx Breda: A. M. Struijs-v.d. Velden C. M. Struijs Oosterhout: W. v. Loon-v. d. Velden Klein- en achterkleinkinderen Ulvenhout, 30 december 19-68. Bladerstraat 10. De Eucharistieviering waartoe u wordt uitgeno digd zal plaatshebben op vrjjdag 3 januari om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Lauren- tius te Ulvenhout. Avondmis donderdag om 19.15 uur in voornoem de kerk. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in Café de Jong t.o. de kerk. Samenkomst familie vrijdag om 10.00 uur. Bla derstraat 10. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid, voor zien van de laatste sacramenten, in verpleeg huis St.-Elisabeth te Breda, mijn innig geliefde man, onze dierbare vader en opa WILLEM VERMEEREN in de leeftijd van 68 jaar. Prinsenbeek: A. J. Vermeeren-v. Genk Badhoevedorp: M. A. Heynen-Vermeeren Ineke, Hans, Iris, Miriam Durban (Z.-Afr.) W. Vermeeren B. T. Vermeeren-Piatkowska Prinsenbeek 31 dec. 1968 Baroniestraat 18 De crematieplechtigheid zal plaatsvinden zater dag 4 jan. a.s. te 11 uur in het crematorium „Ockenburgh" te 's-Gravenhage. DANKBETUIGING Mijn hartelijke dank aan AUTO-RIJSCHOOL W. L. M. ROELS St.-Jansteen voor het behalen van mijn rijbewijs op het eerste examen. Jo van Bellen. Hengstdijk, St.-Jozefstr. 2. Op 4 januari a.s. hopen on ze geliefde ouders L. A. v. STEENE en R. v. STEENE- v. OMBERGEN de dag te herdenken dat zij 50 jaar geleden in het hu welijk traden. Dat zij nog lang in ons midden mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Receptie van 15.30 - 17.00 uur in de feestzaal bij R. Heijens te Lamswaarde. Lange persianer pattes f 475.— Lange Nertspootjes f 750.— Nieuwlandstraat 3 Tilburg tel. 04250-26617 zoekt w uw van objectief en veelzijdig nieuws gepaard aan vakkundige en wetenswaardige achtergrond informatie. Dit recht op voordeel verwierven zich reeds meer dan 80.000 abonnees op ---1 FRUITTEELTBEDRIJF Hoofdstraat 8, Terhole wenst familie, vrienden, begunstigers Hoofdjndustriegroep Elektro-Akoestiek (Ela) Kapittelweg 10 BREDü Bij ons bedrijf wordt professionele elektronische apparatuur op het gebied van beeld en geluid ontworpen en gefabriceerd. Ons produktieprogram omvat een aantal zeer gevarieerde ar tikelen mikrofoons, versterkers, oproepinstallaties, edukatieve apparatuur, t.v.-camera's, röntgen-ketens e.d. Bij onze afdeling elektrische bedrijfsmechanisatie is plaats voor een Funktionaris wordt belast met de ontwikkeling en vervaardiging van meet apparatuur voor de kontrole en afregeling van bovengenoemde apparatuur. Funktie-eisenElektronische opleiding op het niveau van hoger elektronikus of hoger radiotechnikus P.B.N.A. Leeftijd tot ca. 30 jaar. Sollicitatiebrieven met vermelding van opleiding en ervaring en onder toevoeging van puntenlijsten te richten aan de Personeeldienst van Philips Breda, Kapittelweg 10, tel. (01600-)25655. Dan is er bij ons plaats voor u op de montage-afdeling van mik-rofoons en andere elektronische apparaten. U kunt dat elke dinsdag doen van 3 uur 's middags tot 7 uur 's avonds en vrijdagmiddag van 2 tot 5 uur bij onze Perso neelsdienst; of na telefonische afspraak. U kunt ook schriftelijke informaties ontvangen wanneer u ons een kaartje stuurt met uw naam, adres, geboortedatum en gezinssamenstelling. Ons adres Is KAPITTELWEG 10 - BREDA - Telefoon (01600) 25655 Zo bouwde Jan Verhoeve: AMERSFOORT - „Het I waar, dat de mensen onver gijn geworden; het niet mei en zich verzoend hebben m [ruizen, waarin zij wonen. die de toets der kritiek niet I doorstaan. Huizen, die waa| wonen nauwelijks mogelijk En toch wordt er nog steeds bouwd." Ab van Dien heeft ervaringen als adviseur vl Stichting „Nieuwe Woonvo Op zijn bureau van het kan Amersfoort stapelen de brier kaarten van sympathisanten Ik haat die woonblokken" iemand. Door het gehele land worde menteel discussiebijeenkomste houden, waarop iedere geïij seerde het zijne kan zeggen. O dag 10 januari is in hotel Coca Eindhoven om 19.30 uur een 1 komst voor Brabant, Zeelai Limburg. Het zijn niet de ir onder onze bouwkundigen di ter dit streven staan. Ook m Schut staat sympathiek tegeno stichting, die de bewoners vi land prettiger en bewuster wilj wonen. De woningbouw in ons la: klem tussen een bijina niet ml hanteren hoeveelheid normen ij stituten, maatschappijen eh de ken, die het veel meer om eo| sche dan om leefbare bouwpr gaat. Bovendien is ook, met n^ woningbouw, bijna geheel in gevallen van technici, terwijl wen (en het daaruit voort vlo wonen) méér is dan het nuf elkaar knutselen van const» Bekend is, dat een aantal arch:, (om het parlementair te zegge woonweg geweigerd hebben a ze situatie mee te werken. Da is er een belangrijk potentie vormgevend vermogen in on braak blijven liggen. Ten c deze situatie te verklaren uit oorlogse periode, die de woniij had op te lossen. Wat men niet begrepen heeft is, dat kw tief bouwen wèl samen kan met kwalitatief bouwen en d^ nomisch rendement visie op nen, als belangrijkste leven! niet hoeft uit te sluiten. Lewis] ford schreef echter in de Nev ker, dat de nieuwe wijken va_ sterdam zijn lezers wel niet z" interesseren. Hij tekent daarm genlijk de situatie van het j land. „In deze stichting", vertelt A Dien, „hebben zich, min of mee vallig, een aantal mensen sami vonden, die met bouwen en te maken hebben. Een formatie oprichting, van gelijk gezindten, sen, die menen dat'de tijd rijp met nieuwe woonvormen te e menteren en bovendien de f landers meer bewust te leren ken over het wonen. Het is geei van architecten; de stichting voor ieder gelijkgezinde ve open. Bovendien willen we d derlandse burgers erin betre vanaf de planning reeds." De werkgroep van architectei namen als Die Apon, Aldo van („Er is veel gedaan voor de king, weinig voor de mens"), Blom, Willem Brinkman, H Hertzberger, Leo Heijdenrijk, Klunder, Max Risselda, Wiek I Joop van Stigt, Jan Verhoeve; rel Weeber, Nico Witstok, Boon e.a. Er is bovendien een van Advies, waarin zoveel mc disciplines (sociologische, cul economische, psychologische, euze etc.) vertegenwoordigd zij wen: Hedy d'Ancona, Ph. Fii

de Stem | 1969 | | pagina 4