Zeeland kan fors deel van Nederlandse volk voeden Ieder eet fruit per Jeugdnatuurwacht Terneuzen heeft de vogels niet vergeten 70 kilo jaar WEIGER MEER TE BETALEN lie Hens" over BIJDRAGE STEEDS GEVARIEERDER issingen als rinestad Autorama na kort geding veroordeeld Jubilea in 1969 Rennies Drs. Neeteson ereburger van Sas van Gent Lichte dooi met kans op mist Scholieren in groot tafel tennistoernooi Bekentenis in steekpartij In gespre T. Michalopoulos 20 MEN Wil OT IN PE VM 3AC.HEBMNS dus lagere kosten;tegen benouden; WU WHO60SBS PRIJZEN NIST. worat wel verhoc £0 Cha KOFFIEMELK 3Ü7 PINPAKAAS LUIERS SPERCIEBONEN vandaag morgen Handen en Li ppen Wy wachten de bui af- sterker zelfs Wy trachten de B.T.W. verhogingen door extra r Pe gehele maand januari nemen tuyde B.T.W. voor onze rekening! Wü mikken op een belcmgrijte HlfR H6T MWmi ONTBIJTKOEK ^MARGARINE CHOCO. MELK ROOKWORST WPERWTEN APPELMOES GA NAAR DE amens fat emVaar? ru w Dlipnl KAPUCIJNEN Produktiewaarde Brandend maagzuur, Mij. voor Nijverheid en Handel E. NICOLAS IN ..OVER FRUIT' Ander beeld Snoep lekker en gezond Kwaliteitslekkernijen Geschud mmm wupit RKN? OA4ZST- STU<5IN<S Poor gestegen markt pryzen maken wy een uitzondering wor BROOP-SUIKER CH0C0LAD6-ARTIK8LEN grote malse klasse A met veel honing THEEBUILTJES liberPles „gouden kom" "aïïëT huishoud kuipjes kleebub rollen ZEIERBGS6WIT heeflijk bros t VOLLE PONt? V\e\e libert m oio; ere gi-obe pob voor sboi pels kcterhammehl cl ba vacuum li bei-blik kilo baal /MACARONI vl M0 koksviote IS STRIPS literblik li bet-blik AAN HET ANTWQORP i'm Bergen op zoom few Steenbergen, Qoes, middelburg, Vlissingen, .Axel, Terneuzen en /Vlade DE STEM VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1969 an een onzer verslaggevers) SSINGEN „Alle Hens", of orgaan van de Konintiijki ie, wijdt in het januarin»mmei idere aandacht aan Vinniger rnarinestad". nleiding tot deze publikatie li :elt de redactie mee, de nieuw van de marinekazerne aan d nhaven. t artikel, van ir. J. Dirkzwager kt zich tot een beschrijving va nrichtingen", waarover de Ko ijke Marine in de loop der tij n Vlissingen heeft beschikt. 4 belangrijke rol in die geschie wordt gespeeld door de Rijks die na de beëindiging van d e bezetting in 1814 in Vlissin tot stand kwam. In het midde de vorige eeuw waren op dez zelfs rond duizend persone zaam. Ook de outillage, geboi en hellingen waren voor die tij van opzet, zuinigheidsoverwegingen wer erf echter in 1868 gesloten. I lgende jaren werden de inricl i van deze marinewerf aan h< il prijsgegeven, tot op initiatk koning Willem III de scheep: er Arie Smit uit Slikkerveer o fde terreinen de maatschapp Schelde" stichtte, het artikel zijn een aant: prenten, o.m. uit de „crony Smallegange" en enkele oud geplaatst. IINKENSZAND Aan de ka eke hogeschool in Tilourg is B Bos uit Heinkenszand geslaagi het kandidaatsexamen econo 5LBURG 20 uur 18 j. INGEN mbra 20 uur it tot 't donker is, 18 j. huis 17-18.30 uur Nieuwjaesrecep mrgemeester 'ERFEN ;ole Asterix ui Cleopatra, .1. o: Het jungleboek a l. tin: De laatste avonturen ia el en Hardy a.l. assades: Romeo en Julia 14 >ar id: Volle gas 14 jaar Er is een man in mama's be'14 J ;ns: Oliver 14 jaar i: Peytön Place 18 jaar in: De party 18 jaar. e: Liefdesnachten in de Taiga j, lome: De vrouwenmoordenaar an an 18 jaar 20 uur Toneel: Slippers tole: Het Jungleboek a.l. ury: Tarzsn en de zoon der dl- is a.l. i: De jouw.o, de mijne, de onzqj, :stic: 2001 'Ruimte Odyssee 14 ar ly: Gods kinderen zijn geen wie en 18 jaar' ;t: Het bal der vervloekten 18, KLAAS j i: Spoken op hol a.l. iva: Voor piles en niets goed a.l. i: De gelukkigste der miljardair! leeftiiden re: Stad cVp stelten 14 jaar .iry Panch o Villa. 18 j. :t: De vos 18 jaar ÏLBURG uur Se^jcy, 18 j. archief 9 3cj-'-12.30 en 13.30-17.30 uo euze arohii. ïfstukken itzaal Van Benthem en Jutting mevr. Elou-'t-Drabbe shal 14-17 u ur wse beelden ide kunstenaars ierspoort 14- -17 uur Expositie ws Inst. kiu isfoinniige vorming INGEN mbra 20 uui r it tot 't donkeiis, 18 j. td 20 uur gezegd zo gedaan, LENS [ertijt 13-17 uur Expositie briefkaarten >sitie^l?sy|ej h. Van Geyt 9-12 en 13-18 uur werken Belgische en Nederlands tenaars OORPE rie Troutzaertc 14-18 uur een van J. Siegers en FrancJne ners BREDA Bij uitspraak in kort geding heeft de president van de Bredase rechtbank mr. J. K. Schel- lenbach aan de N.V. Autorama in Wassenaar en de daarmee samen werkende N.V. Envema in oprich ting in Gorinchem en de N.V. Gegro te Bergen op Zoom verboden woord en beeldmerken van de Duitse was middelen Omo, Persil en Weisse Rie- se te gebruiken. Dit op een dwang som van 10.000,per overtreding. Het vonnis is bij voorraad uitvoer baar en treedt dus onmiddellijk in werking. Lever's Zeepmaatschappij en de Nederlandse Persilmaatschap- pij, die de Nederlandse merken Omo, Persil en Witte Reus op de markt brengen, hadden het kort geding aan gespannen omdat zij de verkoop van de Duitse wasmiddelen een inbreuk achtten op hun merkenrecht en on eerlijke concurrentie vonden. Zij zijn in het gelijk gesteld. De dwangsom van 10.000,per overtreding geldt voor de drie veroordeelde n.v.'s ge zamenlijk. 't Verbod tot gebruik van de betrokken drie merken betekent dat in de bedrijven van de drie naamloze vennootschappen de Duitse wasmiddelen uit de verkoop genomen moeten worden. Autorama overweegt hoger beroep aan te tekenen na een eerste beraad met haar ^dvocaat, mr. Van Dal uit Den Haag. Een definitieve beslissing over het hoger beroep zal pas geno men worden na 8 januari, wanneer de directeur van Autorama, de heer J. van de Marei, weer terug is in Nederland. De heer v. d. Marei ver blijft momenteel in Amerika. (ADVERTENTIE) 60 jaar priester. 18 december: P. Con- stantinus Reijgersbeng, Breda. 50 jaar priester. 14 juni: Daniel Huijs- mars, Eindhoven. 25 jaar priester. 4 augustus: Celesti- nus de Wit, Goirle; Rupertus Brulle- mams, 's-Bosch; Bertinus Rompa, Helmond; Luchesius Smits, Tilburg; Bestitutus Joosten, Sumatra, Indo nesië. 15 jaar klooster. 3 oktober: Fulgen- tius Koning, Nijmegen. 65 jaar klooster. 3 oktober: Sigismun- dus Loomans, Tilburg. 60 jaar klooster. 21 juli: Cajus Ste vens, Tilburg; op 3 oktober: Justinus Damen, Breda. 50 jaar klooster. 10 april: Humbertus Huijben, Sumatra, Indonesië; op 3 oktober: Maximinus van Hoek, Hel mond; Gulielmus Reijgersberg, Eind hoven; Geraxdus v. Grinsven, 's- Bosch; Gregorius v. d. Boom, Til burg; Calasanctius Joosen, Tilburg. 25 jaar klooster. 16 januari; Calli- sratus van Dril, Tilburg; op 31 aug.: Crescentius Bierkens, Oosterhout. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG De bijdrage die Zeeland levert aan het natio nale voedselpakket is van jaar tot jaar gevarieerder geworden. Ook is het aandeel van de Zeeuwse agrarische bedrijfstak aan het geen er in deze sector in totaal in Nederland wordt geprodu ceerd, belangrijk groter gewor den. Dat blijkt uit een gedetail leerd overzicht in een gezamen lijke uitgave van de rijksland- bouwconsulentschappen Axel en Goes, de federatie van verenigin gen voor bedrijfsvoorlichting op de Zeeuwse eilanden en de stich ting ter bevordering van het landbouwkundig onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen. In deze uitgave, getiteld „Land- bouwaotualiteiten 1968" wordt de Zeeuwse bijdrage voor de Nederland se consument berekend. Het volgende kon becijferd worden: Tarwe: Als alle Zeeuwse tarwe vermalen werd, zou men met het daarvan gebakken brood elk jaar drie miljoen Nederlanders kunnen voeden. Gerst: Van alle Zeeuwse gerst kan zoveel bier worden gebrouwen, dat 6.5 miljien Nederlanders er hun jaar lijkse portie aan hadden. Peulvruchten: Niet weg te eten! Zeeland levert voldoende om 15,6 miljoen mensen elk jaar aan hun trekken te laten komen In feite wordt een groot deel van de Zeeuwse peul vruchten tot veevoeder verwerkt. Aardappelen: Als iedere Neder lander, van baby tot grijsaard, goed is voor een jaarlijkse consumptie van 87 kg aardappelen, dan kan Zee land vier miljoen consumenten on derhouden En dan levert Zeeland nog maar eenvijfde deel van het 'Neder landse areaal van aardappelen op de klei. Suiker: De suiker die uit de in Zeeland geteelde bieten komt zou 3.2 miljoen Nederlanders verzekeren van hun jaarlijks quantum van 42.4 kg per hoofd. Melk: Het vee op de Zeeuwse wei den geeft voldoende melk voor 600000 Nederlanders, tweemaal het bevol kingsaantal van Zeeland zelf. Vlees: De jaarlijkse vleesproduktie is voldoende voor ongeveer 400.000 Nederlanders. Varkensvlees is daar entegen betrekkelijk schaars. Er is slechts genoeg voor 64.500 consumen ten. Eieren: De kippen op de Zeeuwse legbedrijven kunnen 280.000 Neder landers een jaar lang hun dagelijks eitje aan het ontbijt bezorgen. Mestkuikens: De mestkuikenpro- duktie in Zeeland dekt nauwelijks de behoefte van de Zeeuwse liefhebbers van een gebraden kippetje: 1,1 mil joen kg panklaar. De betekenis van de Zeeuwse agra rische bedrijfstak voor de nationale economie wordt afgeleid uit een ver- (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het departe ment Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, belegt op vrijdag 17 januari een luncli-bijeenkomst in Grand-Ho tel Britannia in Vlissingen. Op deze bijeenkomst, die om twaalf uur begint, zal prof. mr. dr. M. Rooij, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, spreken over het onder werp „De verantwoordelijkheid van de massamedia". De volgende bijeenkomst vindt plaats op 10 februari in Middelburg. Dan zal ir. J. Bongaerts uit Assen spreken over: „Opsporing en win ning van aardolie en aardgas op het vasteland en het continentale plat'" gelijking tussen de agrarische pro- duktiewaarden die door afzonderlijke Nederlandse provincies worden op gebracht. De laatste cijfers zijn van 1960 en zij tonen aan, dat de Zeeuw se agrarische bedrijfstak aan het to tale bruto produkt van de provincies gerekend tegen marktprijzen, ruim 25 procent bijdroeg. Zeeland gaat daarmee aan de kop, gevolgd door Friesland met 20,6 procent en als laagste Noord-Holland met 5,6 pet. De land- en tuinbouw zijn ook wat de werkgelegenheid in de provincie betreft, ware pijlers van de wel vaart. Een ruwe schatting leert dat 34 procent van de beroepsbevolking direct of indirect van de land- en tuinbouw bestaat. Hier wordt gedoeld op de zogenaamde „agribusiness", waartoe gerekend worden: de toele veringsbedrijven. verwerkende indu strie, diensten e.d. Interessant zijn ook de gegevens die „Landlbouwactualiteiten 1968" vermeldt over de bedrijfsgrootte. Ruim 22 procent van de grondge bruikers in Zeeland behoort tot de categorie „groter dan 20 ha". Deze categorie exploiteert ruim 61 procent van de oppervlakte cultuurgrond. Vergeleken met de landelijke cijfers is de groep van 1020 hectare in Zeeland duidelijk geringer vertegen woordigd, terwijl de bedrijven groter dan 30 hectare relatief sterker ver tegenwoordigd zijn. De absolute cij fers zijn evenwel onthulle-nder dan de percentages. Van de ruim 9000 agra rische bedrijven in Zeeland werd in 1967 nog ruim een derde deel, dus 3000 bedrijven, gevormd door de zeer kleine: 1 tot 5 hectare. Er zijn nog altijd zo'n 1500 bedrijven met een op pervlakte van 510 hectare en circa 1200 met een oppervlakte van 10-15 hectare. Echte superbedrijven, met een oppervlakte van 100 hectare of meer, telt Zeeland er 24. Het aantal kleinere bedrijven neemt naarmate de jaren verstrijken, steeds meer af. Ook de daling van het totaal aantal bedrijven verloopt vrij snel. Men heeft berekend, dat er in 1979 nog „slechts" vierduizend landbouw bedrijven in Zeeland zullen zijn, te gen 9000 nu en ruim 10.000 in 1959 (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent heeft op oudejaarsmiddag de oorkon de en legpenning behorende bij het ereburgerschap van de gemeente Sas van Gent overhandigd aan de schei dende directeur van de N.V. Glasfa briek en N.V. Zuidchemie, drs. P. A. Neeteson. De heer Neeteson is zoals ge meld benoemd tot topfunctionaris van het St. Gobaimeoncern in Duits land. De plechtigheid van de onder scheiding gebeurde ten overstaan van alle personeelsleden van beide bedrij ven die in de kantine van N.V. Glas fabriek bijeengekomen waren om of ficieel afscheid te nemen van hun di recteur. Dit ereburgerschap is pas en kele weken geleden ingesteld door de gemeenteraad van Sas van Gent. Het ereburgerschap werd drs. Neeteson toegekend voor zijn vele verdiensten die hij heeft gehad op het gebied van de verdere industrialisatie van Sas van Gent. De heer Neeteson, die vol komen verrast was door deze benoe ming, dankte ontroerd en zei dat dit de mooiste bekroning was die hij zich kon voorstellen betreffende zijn lange tijd van werken in Sas van Gent. (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) BREDA Ieder van ons eet elk jaar zo'n 70 kilo fruit. Zelfs de tandeloze baby eet in 12 maan den: 40 kilo aan binnenlandse vruchten, 20 kilo citrusvruchten en 10 kilo bananen. Geloof het maar, want de statistici hebben deze cijfers uitgerekend. Nu loopt niet iedereen de hele dag door appels, peren, pruimen, bes sen, aardbeien, citroenen, bananen en zo meer te kauwen. Het meeste fruit verdwijnt in de vorm van sap- jes of puddinkjes door het keelgat. Deze sappige wetenschap etaleert Edim. Nicolas in zijn boek „Over fruit", dat is uitgegeven door het Centraal Instituut voor Voedingson derzoek TNO. Dit instituut laat ieder jaar een boekje verschijnen. In deze serie werd de consument al iets verteld over aardappelen, vlees, bier. Nicolas schrijft o.a., dat de eetge woonten van fruit voor de oorlog heel anders waren. Toen beperkte men zich voornamelijk tot vruchten van eigen bodem. Zuidvruchten wer' den als luxe beschouwd en als zoda nig afgeprijsd. Weinigen hadden het geld voor een hap zuidelijke vitami- Na de oorlog gaven de statistic ken een ander beeld. Toen beperkte men zich niet meer. De verkoop van zuidvruchten raakte in een snel stij gende lift. En het zal de lezer van het boekje „Over fruit" niet verba zen, wanneer dit uitheemse fruit in de toekomst meer wordt verkocht dan inlandse vruchten. Dat ligt voor de hand, Want in de naoorlogse jaren verminderde het Nederlandse fruitareaal van 71.000 ha tot ongeveer 44.000 ha. Het einde van deze achteruitgang is nog niet in zicht. Wie moet hiervoor met de vinger worden nagewezen? Eigen lijk niemand. De fruitteler had kort na de oor log een ruime sortering. Voor elke smaak bestond wel iets. In de keu ze kwam de klad toen de prijzen gingen oplopen. Grondstoffen en ar beid werden duur, waardoor de fruitteler zich in de keuze van de produkten moest beperken om niet (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De uitzonder lijk zware sneeuwval van de laatste dagen mag aantrekkelijke kanten hebben, voor tal van vo gels houdt zij een dodelijk gevaar ALLICHT/ VOORAL. MET 'ZObJ GEVOEL/GE AJATLt'R ALS HJi Vooruitzichten voor vrijdag en za terdag, opgesteld door het K.N.M.L, °P woensdag om 18.00 uur: Aanhoudend lichte dooi met toe nemende kans op mist. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Voor vrijdag: zon: minder dan 30 procent: min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans °P een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: zon: minder dan 40 procent; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans °P een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. in. In de steden en dorpen halen de gewone mussen en spreeuwen hun kostje wel op, omdat er altijd wel dierenvrienden zijn die hen niet vergeten. Anders is het ge steld met de vogels die buiten in de vrije natuur in het wild leven. Voor het waterwild is er overal nog wel open water te vinden. Een harder lot treft echter de zogenoem de koperwieken, zoals lijsters en kramsvogels, waartoe de leeuweriken behoren. Ook roodborstjes, hegge- mussen, keepvinken, gewone vinken en andere vogels die gewend zijn hun voedsel van de grond op te pikken worden door de dikke sneeuwlaag met de hongerdood bedreigd. Geluk kig voor hen staat op diverse plaat sen de jeugdnatuurwacht paraat om deze in nood verkerende vogels te hulp te komen. Zo trokken enkele leden van de Terneuzense, jeugdna tuurwacht er met zakken oud brood en niet meer voor menselijke con sumptie geschikte appels er op uit om de gevleugelde bewoners van het re creatieoord De Braakman te voede ren. Onder leiding van de heer J. E. Hoek, het hoofd van de gemeentelij ke plantsoenendienst en vergezeld van jachtopziener Riemslag, die hen de meest geschikte voederplaatsen aanwees, strooiden de jeugdige vo gelvrienden hun goede gaven met gulle hand uit. De heer Riemslag ver telde, dat hij de eerste van honger omgekomen vogels al had gevonden. Als het niet snel dooit of voldoende vervangend voedsel voor de vogels aanwezig is, zullen er zonder meer slachtoffers vallen. Naast brood en zaden hebben de vogels, aldus de heer Riemslag, ook behoefte aan zout- vrije vetten. Overtollig brood en an der geschikt voedsel kunnen bij de plantsoenendienst in Terneuzen afge geven worden. Deze dienst zorgt er dan voor dat het voedsel op de daar toe bestemde plaatsen worden neer- gestrooid. (ADVERTENTIE) „op de fles" te gaan. De één vol stond met peren, de ander legde zich toe op het kweken van appels. De kaarten zijn nu geschud. Vol gens de statistici zijn de 44.000 ha als volgt te verdelen: appels op 29.000 ha, peren op 9.000 ha, kers en morel Op 1900 ha, pruimen op 1600 ha, bessen, frambozen en ander kleinfruit op 1700 ha. De aardbeien teelt is nog niet meegerekend. Hier voor wordt nog eens 2600 ha ge bruikt. De belangrijkste fruitcentra liggen in de provincies Gelderland, Zee land, Noord-Brabant en Limburg. Het boekje „Over fruit", geschre ven voor instituten, bibliotheken scho len, enz., bevat voor de consument meer wetenswaardigheden. Nicolas gaat bijvoorbeeld in op ziektebe strijding en op het kweken van ras sen. Voor hen die meer willen dan alleen maar kauwen, is dit werk ze ker de moeite waard. DON ENZO MAZZI, de Florentijnse pastoor die door kardinaal-aartsbis schop Florit is afgezet omdat hij zijn kritiek op de kerk niet wilde intrek ken heeft de sleutels van zijn paro chiekerk overhandigd aan mgr. Bru no Panerai die tijdelijk ais pastoor van de kerk zal optreden. DE CHINESE nieuwjaarskaarten vertonen dit jaar een paddestoel- wolk met het onderschrift: „Een groot succes voor de gedachten van Mao Tse Toeng". (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Morgen, vrijdag en zaterdag houdt de tafeltennisver eniging Middelburg-Zuid een toer nooi voor Middelburgse scholieren. Voor déze-wedstrijden hebben ruim tweehonderd jongens en meisjes in geschreven. Ze zijn verdeeld in drie leeftijdsgroepen. Men begint vrijdag in poule-verband te spelen en gaat zaterdag verder volgens het afval- systeem, om rondkwart over drie aan de finales te kunnen beginnen. Het toernooi vindt plaats in de gym zaal aan de De la Palmastraat. (Van een onzer verslaggevers) WEERT De 39-jarige C. H. uit Weert heeft hekend de dodelijke messteken te hebben toegebracht aan de 31-jarige woonwagenbewoner Jef Lutgens tijdens een ruzie op de avond van tweede kerstdag in een café aan de Roermondseweg te Weert. Deze 39-jarige man werd na de steekpartij samen met zijn 19-jarige zoon Gerard in arrest gesteld. Bei den ontkenden hardnekkig, totdat aan het begin van deze week zoon Gerard de schuld op zich nam en bekende de dodelijke steken te heb ben toegebracht. Deze bekentenis trok hij maandagavond in, waarna de vader toegaf dat hij het slacht offer heeft doodgestoken. Jfader en zoon werden dinsdag aan de officier van justitie in Roermond voorgeleid. IN het politiebureau te Terneuzen voert een krachtig gebouwdedonker harige man een telefoongesprek met Athene. De dienstdoende agent geeft hem koffie, die met een vriendelijke glimlach wordt aanvaard. Kapitein T. Michalopoulos, schipper naast God op het Griekse schip ,pisponal" neemt via de telefoon afscheid van zijn vrouw, omdat hij op het punt staat om met zijn schip te vertrekken voor een maandenlange reis naar onder andere 't Verre Oosten. Het afscheidstelefoontje van Terneuzen naar Athene kost ongeveer tweehon derd gulden. Maar de Griekse gezag voerder maakt niet de indruk dat hij van de gesprekskosten is geschrok ken. DE kapitein is graag in Nederland. „De mensen zijn hier bijzonder vrien delijk", zegt hij. „Waar je ook komt, je zult het vrijwel nooit beleven dat iemand je in de kou laat staan als je hem (in het Engels) om hulp vraagt. En waar ter wereld óverkomt het je, dat ze je in een politiebureau, zoals hier, koffie aanbieden? Jammer dat ik zo'n agent niets terug kan ge ven, om zijn vriendelijkheid te belo nen. Nederlanders zijn prettige men sen. Ik heb het eens meegemaakt, dat iemand mij gedurende een kwartier vergezelde om mij naar een kantoor te brengen dat ik niet kon vinden". „IN het buitenland is dat wel eens an ders. Neem Marseille. Ik stond op het station van die stad en wilde en kele dingen vragen. Maar er was nie mand die in staat was (of misschien wilden de mensen het eenvoudig niet) om op mijn vragen in het Engels te antwoorden. Ik was genoodzaakt om het Griekse consulaat op te zoeken". KAPITEIN Michalopoulos heeft de fi losofische inslag van velen van zijn volk. Hij is een beetje begaan met het gezinsleven in Nederland, dat naar zijn mening nogal te lijden heeft gehad van de invoering van de tele visie. „Er is veel gezelligheid verlo ren gegaan, alhoewel de culturele programma's toch ook weer bijdra gen aan de bewustwording van de mensen". HIJ denkt even na en zegt dan: „Vindt u het niet een beetje wonderlijk dit gesprek tussen u, 'n Nederlander, en mij, een Griek, in een Terneuzens politiebureau, waar ik mij bevind om mijn vrouw in Athene een gezegend nieuwjaar toe te wensen? Eigenlijk zijn wij mensen allemaal schakels in een onzichtbare, maar hechte en gou den ketting van vriendschap die de hele aardbol omspant". ,ALS alle mensen nu eens oprecht er naar streefden om een schakel in die gouden ketting te zijn, zou oorlog dan niet iets onmogelijks worden?" Kapitein Michalopoulos wordt weer op zijn schip verwacht. Als de mensen in Nederland en in Griekenland el kaar de beste wensen voor 1969 doen toekomen, bevindt de „Disponal", zich ver op zee. Eén speciale wens van de Griekse gezagvoerder wordt door ons, aan de wal, vertolkt. Het is de wens voor een goede wacht en een behou den vaart voor alle zeevarenden, waar zij zich ook op de zeven zeeën of in de haven bevinden. Nieuwjaarswen sen snellen door de ether; van schip naar schip, van schip naar land als de onzichtbare keten van vriend schap waarvan de Griekse kapitein sprak. S meuken middel 2. malse

de Stem | 1969 | | pagina 3