Weinig overlast van sneeuw. pret des te meer Brede Watering handhaaft huidig peil van dijkgeschot VERRASSENDE VERKOOP VAN1 Overtrad kruidendokter ook vestigingsbesluit Jubilea in 1969 Dijkverzwaring Borssele wordt in '69 aanbesteed Even uitblazen mevrouw Kaasfondue EDING &RSAMUSEMINT JPGEBOUW Hulst :ort op Caribo HEATER Oostburg iie en Clyde" ;harge van de iwe Brigade" HEATER Terneuzen jouw tanden mijn nek" 'irl Happy" enummer >t.-Jansteen euwjaars- i Efficiency-praat over kleine ondernemer Inbrekers staken kerk van Hapert in brand W NTFRRRI lin Philippe Venet ontwierp een Wellicht nieuwe vervolging FSV VOORTAAN BIJ OVERLEG NS-VAKBONDEN Stoepen - sneeuwvrij Troep „Zie Zeeland" in boekvorm Brood en melk Cursus Film- en Televisievorming op Bouvigne LAZARISTEN Mej. Kessel stelt vragen over bakkerijprijzen Waterschap Brede Watering Ondanks niet bemoedigende financiën Soberheid Havendijk Yerseke s Waterkering van de calami. :1e zal op donderdag, 23 janua] lags 2 uur in het Verenigings" te Borssele in het openbaar ;teden le vernieuwing en het onder, met 31 december 1969 van dó rijs- en steenglooiingswerken kering van de calamiteuze pol. liedt volgens par. 2 der A. B arden met tekening zijn vanaf 1969 te verkrijgen ten kantore 'ontvanger, Grote Markt 3 te iig van 5, volgt na ontvangst van dit be- DE STEM VAN DINSDAG 31 DECEMBER 196b het werk zal geschieden op lari 1969 des namiddags van 2 Verenigingsgebouw, Plein 3 te .tingen ligt op vrijdag, 17 janu- dags van 2 tot 3 uur ter inzage de secretaris-ontvanger, Grote 1968. ur voornoemd, EKKER, voorzitter. ILERUM, secretaris-ontvanger. 1 januari om 2.30 en 8 uur ODRIGUEZ - FERNAND BAL- O GUGLIELMI in een uiterst aren- en actiefilm: ce ontspanningsfilm geheel op- paradijs van het Caraïbische oiloir. (14 jaar) lari 1969 aanvang 4.30 en 8 uur ari 1969 aanvang 8 uur. Zondag anvang 2.00 uur en 8 uur. Dins- 19 aanvang 8 uur. 'Y - FAYE DUNAWAY in de be- tste successen van het afgelopen iong, zij waren verliefd, zij wa- Een film zoals U slechts een- i te zien krijgt. 18 jaar. rari 1969, aanvang 2.00 uur, Zon- anvang 4.30 uur. TROY DONA- NNE PLESHETTE - DIANA larin de strijd wordt beschreven cavalerie en een 14 jaar. nerikaanse ari 1969 aanvang 5 uur en 8 uur. tri 1969 aanvang 8 uur JSKI - JACK Mc-GOWRAN ffl. larless Vampire Killers maar ook griezelige film^ ten zien. tari 1969 aanvang 2.30 uur. Zon 169 aanvang 5.00 uur. Y - SHELLEY FABARES- CA 4ARY ANN MOBLEY. lie vakantiedagen en nachte gs en plezier. AUeteeftÜ^ ri aanvang 2.30 uur «^"7 tari aanvang 8 uur- 8 uur. ttilST- TREVOR HOWARD - J I 4E LIQUIDATOR) r agent was hij hem mocht verleiden twen doen in zo n g jaar. .WOENSDAG «KUAB [t VERENIGINGSGEBOÜ r.-JANSTEEN DAVE Lang 19-30 uur' (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Nederlands Instituut voor Efficiency, afdeling Zeeland, belegt op donderdag 9 ja nuari een bijeenkomst in de kanti ne van de sociale werkplaats „De Bevelanden" te Goes. Op deze bij eenkomst zal worden gesproken door drs. G. Storimans, medewerker bij een bureau van organisatie-adviseurs, over het onderwerp „Groei van de kleinere onderneming en de daar mee samenhangende financiering". Het ligt voorts in de bedoeling van not afdelingsbestuur om in het le zingenprogramma ook 'n bijeenkomst te wijden aan het onderwerp: „De taak van de sociale werkplaatsen en wat zij kunnen doen voor de klei nere en middelgrote bedrijven". BIJ EEN bonthandel op de Keizers- fraeht in Amsterdam is in de nacht van zondag op maandag voor f 35.000 aan bontjassen gestolen. Er verdwe nen acht jassen, waaronder twee kostbare: een ocelot van f 16.500.- en oen luipaard van f 6.000.-. De dieven ttwaen binnen door verbreking van een ruit. Velen houden zich aan de regel: de trottoirs sneeuwvrij. (Van een onzer verslaggevers) HAPERT Uit wraak hebben inbrekers in de nacht van zondag op maandag omstreeks 1 uur de Se- verinuskerk in bet kerkdorp Hapert onder de Oostbrabantse gemeente Hoogeloon in brand gestoken. De politie heeft na de blussing van de brand kunnen nagaan, dat het of ferblok was opengebroken. Pastoor J. van Campen, die de brand ont dekte, had 's avonds echter het of ferblok leeggehaald. Toen de inbre kers geen geld vonden, hebben zij de hele kerk overhoop gehaald. In de sacristie was alles verbroken of ka- potgescheurd. De politie zegt niet het minste vermoeden over de daders te hebben. De Hapertse brandweer kon juist voorkomen, dat de brand zou uit slaan. Het vuur zat al in de nok van het dak van de nog vrij nieu we kerk. Waardevolle kunstvoorwer pen waren niet aanwezig in het ge bouw. Over de schade is nog niets bekend. ,xl"abruidsjapon die wij Sneeuwvlok zouden willen noemen. De zware Ottoman nylon met hoog lijfje en klokkende rok is om taille, pol sen en langs de hoofddoek (geen capuchon) gegarneerd met dwar. reiend dansende maraboe veer tjes. De kerstdagen zijn weer achter de rug en de huisvrouw kan weer ge deeltelijk tot rust komen. Gedeelte lijk maar, want oudejaarsavond brengt wederom extra drukte met zich mee. Doet u het daarom dit jaar eens wat eenvoudiger en geef zo'n gezellige kaasfondue. Een gezelligheidsmaaltijd, die wei nig voorbereiding vereist. Een jong- belegen Goudse kaas leent er zich uitstekend voor, in combinatie met n lichtgezoete landwijn. Sedert kort zijn bijna-klaar fondue-pakketten in de handel, waarin Nederlandse kaas is verwerkt. Wrijf de fonduepan in met een teentje knoflook en schenk er daar in l?! landwijn in. Verwarm deze, tot hij gaat bruisen. Roer er 500 g geraspte Goudse kaas door en blijf met een garde roeren tot het meng sel weer aan de kook komt. Laat het zachtjes doorkoken en blijf voeren tot het een mooie, gladde massa Is geworden. Bind deze bij met 1 lepel aangemengde maïzena tot hij enigs zins lobbig is. Afmaken met wat zout peper, noot en een scheutje lrirsch. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/GOES Overlast van sneeuw is er bijna niet; pret des te meer. De pret is onder andere af te meten aan de verkoop van sleeën. Bij navraag antwoordden verkopers van grote en kleine win- kelbedrijven: „Het loopt storm". Een bedrijf in Bergen op Zoom verkocht in één uur 60 sleeën. In Breda gingen in een paar dagen honderd sleeën van de hand, in Middelburg en Vlissingen ettelijke tientallen. Verkopers: „Wij zijn uitverkocht", of „We zijn bijna uitverkocht". Deze verkoop van sleeën hadden zij niet voorzien. En nu het goed gaat verwensen zij zichzelf, omdat er niet meer sleeën zijn ingekocht. Zij zien op korte termijn geen kans weer een voorraad van dit speelgoed aan te leggen. Nu heeft de jeugd niets aan slee- en, indien iedereen het trottoir voor zijn huis nauwkeurig schoonmaakt. Gebeurt dit? Bij diverse politiekorp sen zegt men: „Het valt mee." De hiernaar gevraagde politiemannen verwachten echter meer. Zij gaan voorbij aan slee- en glijpret, zolang de volwassen burger door gladheid zijn nek of ledematen kan breken. Met de algemene politieverorde ning van de betreffende gemeente in de hand vertellen de geïnterviewden: „Men is verplicht om de stoep sneeuwvrij te maken". Zo is het al thans in de meeste gemeenten. In zo'n verordening staat precies om schreven in hoeverre de burger ten gerieve van zijn medemens aan ban den ligt: a) De bepalingen gelden alleen de bebouwde kom; b) De sneeuw moet van het trot toir af, maar mag c) Niet op de rijbaan worden ge schoven en d) De opgeruimde sneeuw mag rio len en afvoeren niet afsluiten, bo vendien e) Moeten brandkranen bereikbaar blijven. Verder de punten f en g: de sneeuw hoeft niet weggeschoven als men zand of ander stroefmakend materi aal erop gooit. In geval van ijzel is men verplicht de gladheid met stroefmakend materiaal te bestrijden Maar deze hele opsomming uit de verordening is in de meeste gemeen ten waardeloos, zolang de burgemees ter of 't college van b. en w. niet heb ben gezegd: „En nu zijn jullie ver plicht voor die datum sneeuw of gladheid te bestrijden". Indien de burgemeester in dit op zicht zijn mond houdt, is niemand verplicht iets te ondernemen. En zo lang de burgemeester geen dwang- datum heeft uitgesproken kan de po litie niet verbaliseren Voorgaande is geen vrijbrief om de sneeuwtroep de sneeuwtroep te la ten. De algemene politieverordening is voor iedere gemeente anders, zo dat men er verstandig aan doet het trottoir voor zijn huis wel schoon te maken. Daarmee voorkomt men een boete. De politie is evenwel over de sneeuwruimactiviteiten goed te spre ken. Wij hebben de indruk gekregen dat het ruimen en niet-ruimen aardig te gen elkaar opwegen. De voetganger heeft het zijne (stroef pad) en de jeugd mag ook niet klagen (sleeën op niet-schoongemaakte gedeelten). De burgemeesters schijnen deze indruk (Van een onzer verslaggevers) GOES Het verslag van het con gres „Zie Zeeland", ter gelegenheid van het ZLM-jubileum dat in juni van dit jaar werd gevierd, is thans in boekvorm verschenen. De deskundige inleidingen, waar bij het speciaal ging over het vraag stuk van de besteding van de agra rische ruimte, zijn gebundeld in de kaderreeks „Kenn en keur" en bo vendien van illustraties voorzien. Be halve de inleidingen zijn ook de ver slagen van de discussiegroepen in het boekje opgenomen. Het is de be doeling dat dit compacte verslag wordt gebruikt als leidraad bij dis cussies in de plaatselijke afdelingen van de landbouworganisaties, de bond van Plattelandsvrouwen en de jon gerenorganisaties. Om het gebruik van deze uitgave van „Kern en keur" te vergemakkelijken, is er een heldere samenvatting van het congres in het boekje opgenomen. Het boekje verschaft de gebruikers bovendien een ontwerp voor een vraagstelling betreffende de ruimte- lijke problematiek» waarmee men in vergaderingen d.d. stellig uit de voe ten zal kunnen. De ervaring in het verleden heeft geleerd, dat congressen naar de trant van „Zie Zeeland" nog lange tijd en op een zeer breed vlak doorwer ken en het denken in de landbouw- organisaties en daarbuiten bepalen. Het congres in Goes was gehouden door het K.N.L.C., de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de P. J.G.N. en de Zeeuwse Landbouw- maatschappjj. ook te hebben. De geïnterviewde po litiemensen zeggen namelijk: „De burgemeester heeft de laatste jaren van het sneeuwruimen geen dwang gemaakt". Vogels Hei winterweer heeft voor de le vende have buiten de bebouwde kom geen gevolgen. De heer De Jong van de commissie wintervoeding vogels vertelt: „Zodra de winter valt, schen ken velen extra-aandacht aan de vo gels. Dit initiatief is loffelijk. Vogels, die de mens schuwen, redden ^ich wel. Indien de sneeuwlaag niet dik ker wordt en de rivieren ijsvrij blij ven, hoeven wij niet in actie te ko men". In Terneuzen. Sluiskil en De Braakman is, zoals in een deel van onze edities eerder gemeld, de Jeugd- natuurwacht in actie gekomen. Volgens waarnemingen van de commissie vinden de vogels nog vol doende voedsel. Zij vliegen daarvoor van Zeeland naar Noord-Holland of van Brabant naar de Achterhoek. De heer De Jong: „Wij hoeven met onze middelen nog geen beroep op het. publiek te doen. Zodra de si tuatie verslechtert en dat kan al na nog een week vorst doen wij een beroep op het publiek. Vanaf dat moment ontvangen wij graag graan of andere eetbare waar". De broodbezorgers, in veel plaat sen uitgerust met een gerieflijke car rier met elektromotor, hebben veel hinder van de sneeuw. De kleine wie len van de mechanische wagentje» slippen gemakkelijk, waardoor de ac tieradius van de bestelwagens be langrijk vermindert. Op één accu kan bij gunstige weersomstandigheden ongeveer 30 km worden afgelegd. Door de sneeuw komen de carriers nu hoog uit 15 km ver. Midden in de bestelroute raakt de stroombron uitgeput en dient er een sleepdienst aan te pas te komen. De broodbezorgers werken dan ook met aanzienlijke vertragingen. Melkbezorgers kampen met een zelfde euvel. De wagens worden uit gerust met speciale sneeuwbanden of sneeuwkettingen. Van grote vertra ging is in deze sector evenwel geen sprake, omdat de verkoop van melk en melkprodukten in deze tijd van het jaar altijd slap is. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De justitie in Den Bosch onderzoekt op het ogenblik of zij de Casterse „kruidendokter" W. van de Moosdijk moet vervolgen op verdenking van overtreding van het vestigingsbesluit. Officier van justitie mr. J. van Mierlo economische aangelegenhe den) kan de uitslag van zijn onder zoek nog niet meedelen. Hij is mo menteel ziek. Wanneer de heer Van de Moosdijk inderdaad geen juiste vestigingsver gunning zou bezitten voor zijn be drijf, zou dat kunnen betekenen, dat zijn hele kruidenhandel komt stil te liggen. Het hoofd van het parket bij de (Van onze kunstredactie) BREDA In het vormingscen trum Rouvigne te Breda wordt op zes achtereenvolgende zaterdagmid dagen een cursus Film- en Televi sievorming gegeven. Van 18 januari tot en met 29 maart wordt iedere belangstellende in de gelegenheid gesteld om onder leiding van deskun digen te werken aan zijn eigen kijk op deze media. Deze cursus is op de eerste plaats bedoeld voor deel nemers uit de provincies Zeeland en Noord-Brabant. De cursus wordt gegeven onder supervisie van de KFA. De vroegere cursussen van deze organisatie hiel den zich nogal bezig met de geschie denis en technische details van de fi'lm. Op Bouvigne is echter sprake van een aantal mensen die direct of indirect bij tv- en filmvorming van de jeugd betrokken zijn t.w.: drs. H. Hoekstra, G. Gooiker, drs, J. Kreykamp, drs. J. Schuurman, H. Vriens, drs. H. Schreinemachers, J. Wijnands, prof dr. A. A. Ariëns, A. Nieuwendijk-Huybers. De duur van deze basis-cursus is beperkt tot 6 middagen. Het kij ken en analyseren van films door de aanwezigen zelf is het hoofdbe standdeel. Er zijn geen lessen noch lange inleidingen. Ook het kijken naar t.v.-uitzendingen en toevallig lopende goede films in eigen omge ving wordt erbij betrokken. Het theo retische gedeelte wordt vooraf gesten cild aan de deelnemers toegezonden. Een der bijeenkomsten zal geleid wor den door een deskundige uit de t.v.- wereld, Manus van der Kamp. Te vens is een bezoek aan een filmstu dio gepland. De opzet van de cur sus is op de eerste plaats: het aan kweken van filmgevoeligheid. Voor al voor hen die met jongeren in con tact komen zijn morele, sociale, le vensbeschouwelijke aspecten die van uit de films naar voren komen, van belang. Bossche rechtbank, mr. baron Van Imhoff, zei ons: „Over Van de Moos dijk komen altijd klachten bij ons bin nen. Regelmatig, aj maanden en maanden. Eerst overvloedig veel van Belgen en nu wordt en masse door Nederlanders geklaagd. Overigens ook al voor de tijd van de veel be sproken televisieuitzending. Maar toen kikte ds pers niet over hem", aldus mr. Imhoff. Officier van justitie mr. H. Hulle- man zei iets in dezelfde geest. Deze officier van justitie is al geruime tijd bezig met vervolgingen van Van de Moosdijk. Op grond van het onbe voegd uitoefenen van de geneeskun de is hij vorig jaar tot driemaal dui zend gulden boete veroordeeld. Te gen dit vonnis van de kantonrechter is hij niet in beroep gegaan. In okto ber van dit jaar is hij door de Eindho- vense kantonrechter veroordeeld tot tweemaal tienduizend gulden. Tegen dit vonnis is hij in beroep gegaan. Op 20 januari zal deze zaak in ho ger beroep dienen voor de rechtbank in Den Bosch. Deze zaken stammen nog uit de tijd dat Van de Moosdijk zijn „patiënten" thuis „behandelde" In de gevallen, waarvoor hij is ver volgd had hij een diagnose gesteld bij de „patiënt". „Kruiden zijn weer heel iets anders", aldus mr. Hul-le- man. „We zullen eerst de hoger be- roepzaak afwachten en dan verder kijken"'. Het is een nogal gecompli ceerde zaak. Over de mogelijke aan klachten wegens smaadschrift (M, Eerenberg uit Hilversum), civiele procedures (Willem Duys en wellicht de AVRO) en klachten over de prak tijken van de „dokter", zei de offi cier, dat niet alle zaken in Den Boscj] zullen worden behandeld. Ook affaires die zich daarvoor in eerste aanleg zouden kunnen lenen, zullen waarschijnlijk niet gevoegd worden. 25 jaar priester. 19 juli: dr. Marinus Jochems, Zundert; Wim de Kort, Eindhoven; Frans Mouws, Willem stad; prof. dr. Jan Plat, Nijmegen. 60 jaar Lazarist. 19 september: Ge rard ter Veer, Zundert. 40 jaar Lazarist. 19 september: Frans Dusée, Eindhoven; Robert Pladet, Eindhoven. UTRECHT (ANP) De directie va<n de Nederlandse Spoorwegen zal de Federatieve Spoorwegvakvereni ging met ingang van 1 januari 1969 erkennen als een vakvereniging, zo als bedoeld in het reglement dienst- voorwaarden van N.S. Dat betekent dat de FSV (na zeven jaar strijd) wordt toegelaten tot het overleg tus sen de directie en de vakbonden. De N.S. - directie is tot haar be sluit gekomen na besprekingen met de FSV en gezien het feit, dat de drie al erkende vakbonden (aange sloten bij NVV, NKV en CNV) geen bezwaar meer hebben tegen toetre ding va-n de FSV tot de persoraeels- raad. De FSV is van het besluit op de hoogte gesteld door een brief, on dertekend door president-directeur ir. J. Lohmann. „De FSV telt 2700 leden (ongeveer 10 procent van het totale NS-pers- neel). ('Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mejuffrouw A. Kessel (PPR) heeft de minister van Economische Zaken gevraagd of hij iets kan doen aan de prijs die de consument moet betalen voor een aantal banketbakkerijprodukten. Mejuffro-uw Kessel wijst de mi nister er op d-at de be-reidingskos- ten van bedoelde banketbakkersarti kelen verlaagd zijn door het gebruik van koelhuisboter in plaats van verse roomboter. Mejuffrouw Kessel heeft de muns ter verzocht of hij bereid is te be vorderen dat deze prijsverlaging mede ten goede komt aan de consu ment. DE BRAND, die op ml2 Acember op de Liberiaanse tanker Diane gelegen bij Mobil Oil in Amsterdam woedde, heeft nog een slachtoffer geëist. In het Wilhelmina-gasthuis overleed de Spaanse matroos Sotomayo (53), die bij de ramp ernstige brandwonden opliep. Zoals bekend kwamen 13 be manningsleden die overboord waren gesprongen door verdrinking om het leven. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Verwacht wordt dat het plan voor de dijkverzwaring in Bor- sele in de eerste helft van 1969 de ministeriële goedkeuring zal krijgen. Waarschijnlijk zal de aanbesteding van het werk in de tweede helft van 1969 plaats kunnen hebben. Daarna zal het nog twee jaar duren voordat het dijkwerk zal zijn voltooid. Dit deelde dijkgraaf P. j. J. Dekker van het1 Waterschap De Brede Watering van Z.-Beveland op de in de Koren- (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beve land heeft voor 1969 een sluiten de begroting. Het huidige peil van het dijkgeschot zal het ko mende jaar worden gehandhaafd. In de begeleidingsbrief bij de be groting wordt er op gewezen, dat weliswaar lonen en prijzen het laatste jaar opnieuw zijn geste gen, maar dat het dagelijks be stuur van het waterschap deson danks geen vrijheid heeft kunnen vinden te komen met een voor stel tot verhoging van het dijk geschot. Het bestuur gaat er van uit dat de ongunstige uitkomsten de laatste twee jaar in de agrarische bedrijven een lastenverzwaring uiterst be zwaarlijk maakt. In zijn openingswoord op de in de Korenbeurs te Goes gehouden verga dering van het waterschap, wees dijkgraaf P. J J. Dekker erop dat de stijging van het dijkgeschot in het waterschap (in 1958 45 gulden en nu 80 gulden per ha) aanzienlijk bene den het landelijk gemiddelde stij gingspercentage is gebleven. Dit is volgens de heer Dekker o.m. toe te schrijven aan de vermindering van het aantal personeelsleden bij het wa terschap van 124 in 1960 tot 93 nu. Om het evenwicht tussen inkom sten en uitgaven te behouden, is de post voor onvoorziene uitgaven zeer laag gehouden. Verder zal de grootst mogelijke soberheid bij de uitvoe ring van de onderhoudswerken in acht worden genomen. Bij het opstellen van de begroting heeft het bestuur zich enigszins la ten leiden door de hoop op een mo gelijke uitkering van het rijk in de kosten van het onderhoud van de hoogwaterkeringen. Dit komt echter niet in de begrotingscijfers tot uit drukking. Zoals gemeld wekt de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat verwachtingen ten aan zien van rijkssteun aan de water schappen, doordat daarin een post is opgenomen van twaalf miljoen gul den voor doeluitkeringen. Hoe en volgens welke verdeelsleutel en be schikbare geiden over de water schappen zullen worden verdeeld, is nog niet bekend, zo zei dijkgraaf Dekker op vragen van burgemeester mr. F. Huber van Goes over dit on derwerp. Al met al vond dijkgraaf Dekker de perspectieven voor het dienstjaar 1969 in financieel opzicht niet erg bemoedigend. Het is volgens hem zeer de vraag of de uitgaven gedekt zullen kunnen worden door het in de begroting geraamde dijkgeschot. Een gelukkige omstandigheid is volgens de dijkgraaf dat het waterschap over een behoorlijke saldireserve beschikt, die, zo nodig, zal worden aangespro ken. Een andere kostenverhogende fac tor, die zijn weerslag zal hebben op de waterschapsfinanciën is, aldus de dijkgraaf, de B.T.W. Verder is op de begroting een be drag geraamd van 10.000 voor de rattenbestrijding op Zuid-Beveland. Volgens de neer Dekker zal dit be drag niet toereikend zijn om het wa terschapsaandeel in de actie te finan cieren. De begroting werd overeenkomstig het voorstel aangenomen. Aangenomen werd ook het voor stel tot het verlenen van machtiging aan het dagelijks bestuur voor aan koop van gronden, welke in beslag moeten worden genomen voor de uit voering van het afwateringsplan voor Krabbendijke en omgeving. Eveneens is het dagelijks bestuur gemachtigd aan de gemeente Kruiningen een ge deelte waterloop te verkopen, dat ligt binnen het bestemmingsplan Hansweert-Oost. Dit gedeelte water loop zal worden gedempt. Tot een bedrag van maximaal 300.000 zal geld worden geleend voor de financiering van de in de begroting 1969 geraamde kapitaals uitgaven, voor zover deze geen be trekking hebben op de Delta- en aan- passingswerken. Voor een bedrag van 11 miljoen zullen in 1969 kasgeldleningen wor den afgesloten voor de tijdelijke fi nanciering van de kosten van de Del ta- en aanpassingswerken. Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Yerseke vroeg tijdens de verga dering voor een spoedig herstel van de Havendijk in Yerseke. Dijkgraaf Dekker deelde mee dat voor dit kar wei een begroting in de maak is. Zo dra de begroting klaar is zal het da gelijks bestuur met een voorstel over deze kwestie komen. Burgemeester Huber wilde weten in hoeverre het waterschap betrok ken wordt in grote plannen, zoals b.v. ten aanzien van de verdere industria lisatie van Zeeland, en een eventuele vaste oeververbinding over de Wes- terschelde bij Kruiningen. Dijkgraaf Dekker antwoordde dat het water schap van deze en andere grote plan nen officieel niets af weet. Tenslotte sprak dijkgraaf Dekker een afscheidswoord tot een negental hoofdingelanden. beurs te Goes gehouden vergadering mee in zijn openingswoord. Elders in defce editie nog meer over deze vergadering. De dijkgraaf haalde aan, dat reeds besloten is tot de bouw van eein nieuw gemaal in de Heer Jamspolder. De bouw van het gemaal staat in nau we relatie tot het verhogen en ver zwaren van de zeedijk. De opdracht tot het maken van een ontwerp voor het gemaal is gegeven aan het technisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur van het waterschap het schetsontwerp voor het gebouw als zodanig ontvangen. Aangenomen kan worden, dat het definitieve ontwerp eind januari 3969 gereed zal zijn. Daarna wordt het aan de minister van Verkeer en Wa terstaat ter goedkeuring ingezonden. In afwachting van de goedkeuring zal, om tijd te kunnen winnen, on middellijk worden begonnen met het verder uitwerken en bestekklaar maken van de plannen. Wanneer met de bouw kan worden begonnen, zal afhangen van de ministeriële goed keuring. De goedkeuring zal niet eer der worden verstrekt, aldus dijkgraaf Dekker, voordat de zekerheid bestaat dat van rijkswege ook de nodige sub sidies beschikbaar kunnen worden gesteld. Nu vaststaat waar het nieuwe ge maal kan worden gebouwd, n.l. bij dijkpaal 30, kan met de verdere voor bereidende werkzaamheden worden voortgegaan, zo zei de heer Dekker. Gezien de relatie tussen de bouw van het gemaal en de werken aan de zeedijk, zal het gemaal niet kun nen worden gebouwd voordat de zeedijk gereed is. Het plan voor de dijkverzwaring is aan de minister ter goedkeuring toegezonden. De dijkgraaf wees erop dat de afhandeling ervan vertraging heeft ondervonden in verband met het feit dat eerst bepaald moest worden waar de ingang van de in Borssele te ma ken zeehaven zou komen te liggen. „Hoewel ons hieromtrent geen of ficiële mededelingen hebben bereikt, nemen we aan, dat hierover een prin cipiële beslissing is gevallen. We leiden dit af uit de bereidverklaring van het havenschap Vlissingen-Oost in oprichting, om de meerdere kosten van de bouw van een gemaal bij dijkpaal 30 voor zijn rekening te ne men. Aanvankelijk was een andere plaats voor het nieuwe gemaal, n.l. ten oosten van de gemeentehaven ge pland", aldus dijkgraaf Dekker. Verder zei de dijkgraaf dat, voor dat met het verdere voorbereidende werk voor een gemaal kan worden voortgegaan, er eerst zekerheid moet zijn over de diverse rijksbijdragen. Het vooroverleg hierover zal, aldus de heer Dekker, plaats hebben in een daarvoor gevormde werkgroep waarin vertegenwoordigd zijn Rijks- en Provinciale Waterstaat, de Cul tuur Technische Dienst en het wa terschap.

de Stem | 1968 | | pagina 5