nmenop Johan Friso gedoopt in koude Domkerk Toenemende druk Praagse leiders Snirkovsky op Oudejaarsfeest je neem iets cadeau-idee mee brand overleden Opkl; BENDER Politie neemt vuurwerk in beslag DS. KATER: IEDEREEN ZAL HEM KENNEN EN NAAR HEM Kleuter na vandaag morgen Contactorgaan RK. Kerk en Humanistisch Verbond opgericht aringen Radio-Peking bevestigt Chinese kernproef DALT0NS HUILEN SCHIETPARTIJ IN ISTANBOEL Terugblik Prins Xavier zet strijd voort Oayeau DOET JT00K ALS ER NIEMAND OP SPEELT. Vliegtuig stort neer: 30 doden De Schelde" had bewogen jaar „DE KERK" VAN HANS KÜNG ONDERSCHEIDEN Alleen Vietcong kondigt bestand voor nieuwjaar af kaas uit het vuistje de t van twee vuistjes één gedachte Overwinning (in fraaie geschenkverpakking) OE STEM VAN MAANDAG 30 DECEMBER 1968 (ADVERTENTIE) 1 Morgen, dinsdag 31 december Hansweert: 0.26 en 12.48 uur; Ter- neuzen: 12.15 en 00.00 uur; Vlissin- gen: 11.08 en 00.00 uur; Wemeldin- gen: 1.06 en 13.24 uur. Wat :L'. -j,-. er» w< Cll Wl aar' MLMI., «p ?v\ O A RNEUZEN Luxor 20 uur De vierkante rekruut, a.l. ESKENS ienstencentrum 13—17 uur 'entoonstelling Prentbriefkaarten JLST lioscoopgebouw 20 uur De non, 18 J /TWERPEN Japitole Asterix en Cleopatra, a.1 Metro: Het jungleboek a.l. buellin: De laatste avonturen van Laurel en Hardy a.l. (Ambassades: Romeo en Julia 14 Jaar Astrid: Volle gas 14 jaar Rex: Er is een man in mama s bed 14 j. :ubens: Oliver 14 jaar r^stra: Peyton Place 18 jaar Odeon: De party 18 jaar Pathe: Liefdesnachten in de Taiga iö 3. iVendomc: De vrouwenmoordenaar vr 1 toston 18 jaar IVO 20 uur fationaal Ballet van Nederland ■ent ICapitole: Het jungleboek a.l. jCentury: Tarzan en de zoon der wn dernis a.l. „1 ■Plaza: De jouwe, de mijne, de onzeu llVIajestic: 2001 Ruimte Odyss^ l4 jaar Savoy: Gods kinderen zijn geen wuae leenden 18 jaar ,o select: Het bal der vervloekten I- KNS 20 uur Toneel: Hamlet r.-NIKLAAS v 1 Eden: Spoken op hol a.l. Renova: Voor alles en nietsLjr, Scala: De gelukkigste der miljardai felle leeftijden u Palace: Stad op stelten 14 jaar Century Pancho Villa, ïo y TSelect: De vos 18 jaar Prins Willem-Alexander, die wel een beetje de show stal, hier tussen twee kerkstoelleuningen. DEN BOSCH (A.N.P.) Na over leg tussen het Nederlandse rooms- kathoiieke episcopaat en het hoofd bestuur van het Humanistisch Ver bond, waarbij de St.-Willibrordver- eniging (r.-k. interdiocesane instan tie voor de oecumene in Nederland) bemiddelend is opgetreden, is beslo ten tot de oprichting van een con tactorgaan r.-k. kerk-humanistisch verbond. Van de zijde van het r.-k. episco paat wordt dit beschouwd als de uit voering van aanbeveling 3 van de eerste plenaire zitting van het pasto raal concilie, waarvan de laatste zin luidt: „Er moet gestreefd worden op diocesaan en landelijk niveau naar vormen van permanent contact en samenwerking met andere geloofsge meenschappen en levensbeschouwe lijke groeperingen". Van de zijde van het Humanistisch Verbond wordt het oprichten van dit contactorgaan beschouwd als conse quentie van het voortdurend streven van het hoofdbestuur om in de Ne derlandse samenleving tot ontzuiling, onderling begrip en samenwerking te geraken. Door het r.-k. episcopaat zijn aan gewezen de volgende personen: dr. I A. van Kemenade, Nijmegen; drs. D. de Lange, Bilthoven; vicaris dr. I J. M. Stieger, Haarlem; dr. J. M. de Valk, Rotterdam. Door het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond zijn aangewe- jen: vaa de Belt. Eindhoven; prof. dr. W. v. Dooren, Bilthoven; J. Pas man Voorburg; A. P. J. Verbist, oaarle-Nassau. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In een vrij kou de Domkerk te Utrecht is zater dagmiddag prins Johan Friso, de tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus gedoopt. Behalve alle leden van het koninklijk ge zin, inclusief prinses Irene en haar echtgenoot, en de moeder van prins Claus, waren nagenoeg alle leden van het kabinet (mr. Luns was ziek), de kamervoor zitters, de commissarissen der ko ningin van alle provincies, kar dinaal Alfrink, prof. Plate en ver der een ware dwarsdoorsnede van het Nederlandse volk getuigen van de doopplechtigheid. In totaal 1150 genodigden keken toe, toen ds. H. J. Kater water over het hoofdje van de jonge prins spren kelde en hem doopte met de namen Johan, Friso, Bernhard, Christiaan, David. In zijn preek zei ds. Kater onder meer: „Johan Friso, de dopeling van deze dag, heeft bij zijn geboorte veel meegekregen waarop outsiders wei eens jaloers kunnen zijn. (Insiders we ten beter en zien ook de andere kant van de medaille). Maar wat er voor hem nooit bij zal zijn, dat is een mo gelijkheid om in de anonimiteit zich zelf te zijn h(j zal straks algemeen bezit van het Nederlandse volk zijn. Iedereen zal hem kennen als Friso en naar hem wijzen. De een met een soms felle onbillijke kritiek, die ei genlijk een instituut geldt, maar die op een gegeven moment toch ook niet voorbijgaat aan de personen, die aan dat instituut een gezicht ge ven. Een ander zal naar hem kijken en naar hem wijzen met liefde en be langstelling, een volgende met een door romantiek en sentimentaliteit gedreven nieuwsgierigheid en op dringerigheid. Kortom; hij zal van iedereen zijn". ISTANBOEL (DPA) De Turkse politie heeft met maehinegeweervuur zaterdagavond een Amerikaanse toe rist gedood, die in een aanval van ra zernij vier mensen, onder wie een po litieman, had doodgeschoten en drie verwond. (ADVERTENTIE) landbouwcentrum, We®Jj^fhttngscra- [4-16 uur Spreekuur voorM®* trom Huishouding en Gezin ;el. 01100-6440) 15 uur Schieting ^VOIder 19.30 uur Taarten* ',™opePmNAls onder ;NS 20 uur Toneel. Slippen* 'NT „„.ter Vandaag"' lioscopen: Als onder 1NS 20 uur Toneel. Hanu« '.-NIKLAAS vandaag", pioscopen: Als onder Koen maakt Oud Nieuw bijzonder met 'n paar lieve zakdoeksetjes. 'ngoedl Willem-Alexander kreeg een plaats op de schoot van zijn vader. De do peling huilde wat, Willem-Alexander speelde eerst met het tekstboekje van zijn vader, en scharrelde daarna in de richting van het doopvont. Friso begon, zoals voor baby's ge bruikelijk, na de doop fors te huilen. Enkele honderden verkleumde Utrechters stonden de koninklijke fa milie buiten de kerk op te wachten. Pas nadat prins Claus en prinses Beatrix de geloofsbelijdenis en de doopbelofte hadden afgelegd, was de dopeling door de verzorgster, me juffrouw Swellengrebel, de kerk binnengedragen en aan de prinses gegeven. Het blondgekuifde broertje «oensdar Zaterdagavond verkeerden zowel Brandpunt als Brandpunt Buitenspel in grote vorm. Uit een door het duo Neuman-Nieuwenhuys voor de actua liteitenrubriek vande KRO knap vervaardigde special kwamen we het een en ander meer aan de weet over de werking van het gecompliceerde regeringsapparaat in de Verenigde Staten. De vaststelling dat sommige onderhuurders van het Witte Huis over meer macht beschikken dan me nig lid van het Amerikaanse kabinet was zeker niet bet minst interessan te detail van deze professioneel ge maakte Washington-story, waaraan de heer Nixon overigens niet altijd ten volle had meegewerkt. Daarna was het wachten op Brand punt B. Voor het verdrijven van de tijd van wachten konden we kiezen tussen de TROS en Emma Peel. We gokten aanvankelijk op de TROS, Toen echter bleek, dat Frans Hen- richs er geen benul van heeft dat een ijshockeymatch en een spelletje quiz twee totaal verschillende grootheden zijn, prefereerden we toch maar hel wrekende schatje van de KRO. Al sne] sloeg toen de klok tien minuten voor tien. het uur U voor Brandpunt Buitenspel. Met een hartverwarmend sarcasme trokken Aad van den Heu vel en Ad Langebent ingevallen voor de door niersteentjes geplaag de Ed van Westerloo van leer te gen hele en halve misstanden, die het fenomeen sport ontsieren. Voor de vlijmscherpe B.B.-bijl gingen dit maal o.a. enkele apolitieke dames, die in Nederland cricket proberen te spelen, het gezamenlijk sterrendom van hel Hollandse schaatswereldje, Theo Koomen, Kurt Vyth en de voor dinsdag en koppels Kessier-Horn en Janssen Pellenaars Vooruitzichten °P 0pgesteld door het K.N.M.I. ft om 18.00 nur: il in <u °P opklaringen en voor dien I enkele sneeuw- i ,f tot matige, in de nacht 'ot strenge vorst. i&^^iehten M'ddeld over Nederland; in cijfers ge- Procendi'-nld-ag: zon: Minder dan onder nnrm ?'"temp': 3 tot 8 graden Wen S 1; max-temp.: 5 tot 9 •WnXr normaal; kans op een Procent"'Van mmstelrs 12 uur: «maal: 40 ^"cent.6"" gehee' dr°°S «W?m£°tnsdag: zon: 10 tot 60 pro- normtl?" meer dan 4 graden 021; max--temp.: 5 tot 10 pS;normaal; kans °peen Procent- kanV3n mmstens 12 uur: «maal- 5n'op een Seheel droog JU procent. We kunnen ops voorstellen, dat genoemde door Ad en Aad geslacht offerde lieden zich minder geamu seerd hebben dan wij, maar daarvan kunnen zijn ons moeilijk de schuld geven!. Nr Prinses Irene en haar echtgenoot in de Utrechtse Domkerk, beiden met ernstige gezichten, nadat prins Carlos vorige week Spanje was uitge- Tijdens de doopplechtigheid: geheel links koningin Juliana, rechts ds. Kater. Geheel Alexander, die bij het water in de doopvont probeert te komen. onderaan prins Willem- ARNHEM (ANP) De vijfjarige Brigitte Rijmer uit Arnhem is zater dagmiddag na een brand in haar ou derlijk huis overleden. In het bene denhuis van de familie Rijmer brak 's middags, vermoedelijk als gevolg van een defect aan de oliekachel, brand uit. De moeder van Brigitte rende in paniek met twee zieke kinderen on der de armen het huis uit. Twee an dere kinderen, meisjes van zes en vijf jaar, moest zij achterlaten. Zij wer den door politie en brandweerlieden uit de vuurhaard gesleept. Voor Brigitte was het reeds te laat. Elf mensen zijn tijdelijk dakloos geworden door een felle brand, die zaterdag woedde in een woning op de eerste etage in Amsterdam-noord. De etage en de er boven gelegen zolder brandden met inboedel en al uit. De bewoners, het acht kinderen tellende gezin G. P. Dix, werden door de ge meentelijke rampendienst elders on dergebracht. Een in het benedenhuis wonende 78-jarige dame moest we gens waterschade haar woning even eens verlaten. Gisteren is brand uitgebroken in een boerderij in Lexmond. De brandweer is er alleen in geslaagd de bijgebouwen te behouden. Het hoofd gebouw is geheel afgebrand. 21 Kalf- koeien kwamen in de vlammen om. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan, daar de bewo ners zich bij buren bevonden, onge veer 400 m verder. MADRID (A.F.P.) Prins Xavier de Bourbon-Parma, de schoonvader van prinses Irene, die evenals zijn zoon uit Spanje is uitgewezen, heeft zaterdag gezegd dat de strijd om de Spaanse troon zal worden voortgezet. De 80-jarige Franse prins protesteer de in een verklaring tegen zijn uit wijzing en die van zijn zoon, omdat deze is geschied „zonder uitleg en zonder dat de regering zelfs maar geprobeerd heeft tot een dialoog te komen". (ADVERTENTIE) Is dat niet wat onrustig? Nee, helemaal niet. Als de Gaveau namelijk niet bezig is het oor te strelen met haar bijzonder heldere en welluidende toon, dan... staat zij stilletjes het oog te behagen met haar elegante voorkomen. Ze is dan ook van binnen envan buiten van Franse afkomst. Kom eens kijken en luisteren naar de piano, die het altijd doet. deskundig in klank Breda, van Coothplein 12-tel.30164 Amsterdam - Arnhem - Leiden - Rotterdam CHICAGO (Illinois) (A.P.) Een vliegtuig van North Central Airlines is bij een landing op het internatio nale vliegveld O'Hare (Chicago) in regen en mist op een hangar terecht gekomen en in brand gevlogen. Bij het ongeluk, dat vrijdagavond ge beurde, kwamen 30 personen oin het leven. Er bevonden zich 37 passagiers en vier bemanningsleden aan boord. Een onderonsje tussen koningin Juliana en prins Bernhard in de kerk. VLISSINGEN (ANP) Blijkens het personeelsorgaan van de n.v. Kon. Maatschappij „De Schelde", beho rende tot de Rijn - Schelde machine fabrieken en scheepswerven n.v., is 1968 voor de onderneming opnieuw een bewogen jaar geweest. De directie constateert, dat door belangrijke veranderingen in het pro- dukueprogramma de scheepsmeuw- bouw met meer die plaats op De Scneide inneemt, die hij van oudsher tot het begin van de zestiger jaren heeft gehaa. Aan de andere kant is de directie bijzonder verheugd, dat de scheepsreparatie, die in 1964 is begonnen, thans een zeer duidelijke opbloei vertoont, en wel zodanig, dat in 1968 op Scheldepoort steeds voor honderden mensen goed werk kon worden gevonden. Deze ontwikkeling is nog niet ten einde. De plannen rondom de repara tie-activiteiten zjjn gereed. De uit voering is in voorbereiding. Als on derneming is De Schelde over het algemeen redelijk goed van werk voorzien geweest. (Van onze redactie buitenland) PRAAG De Tsjechoslowaakse leiders, die nu een nieuwe regering vor men, oefenen druk uit op hun meest liberale collega, de voorzitter van de nationale vergadering, Josef Smrkovsky, zonder strijd een degradatie te aanvaarden. Dit is gisteren van goed ingelichte zijde meegedeeld. De Russen hebben duidelijk laten weten dat zij niet langer iets met Smrkovsky te maken willen hebben. Het publiek, dat Smrkovsky beschouwt als de enige hoop om een deel van de hervormingen van voor de invasie te redden, eist dat hij aan het bewind blijft. De arbeiders dreigen met een al gemene staking als hij weg gaat. Volgens zegslieden is Smrkovsky een lagere post aangeboden in de nieuwe vergadering of parlement die volgende maand gevormd zullen wor den, het voorzitterschap van een van beide. Hii is nu voorzitter van het gehele parlement. Volgens deze berichten hebben pre mier Oldrich Cernik en president Ludvik Svoboda druk op Smrkovsky uitgeoefend om gewillig de lagere post te aanvaarden, als gedisciplineerd communist, en een nationale golf van protest te vermijden. Het kabinet van Cernik is zaterdag afgetreden. Een nieuwe regering, naar men verwacht weer onder lei ding van Cernik als premier, zal met een kleiner kabinet (van zeven mi nisters) 1 januari aan het bewind ko men. Er is niet bekendgemaakt welke personeelsmutaties er zullen komen. Smrkovsky heeft alleen gezegd dat h(i zich goed gezond voelt en niet van plan is af te treden. Maar hij zei dat hij te werk zal gaan „in harmo nie met de leiders, als dit verenig baar is met zijn geweten en verant woordelijkheid". Een Sovjet-delegatie op hoog niveau is nu in Tsjechoslowakije. Zij staat onder leiding van partijsecretaris Konstantin Katoesjev. Klaarblijkelijk wordt overleg gepleegd over de op handen zijnde regeringsverandering. Naar vernomen werd hebben de Sov jets aangedrongen op degradatie van Smrkovsky. De strijd over de toekomst van Smrkovsky wordt ook gevoerd in het hoogste orgaan van de partij. Het CHICAGO (KNP) Prof. dr. Hans Küng heeft dit jaar de Thomas Morus- prijs gewonnen, welke jaarlijks in de Verenigde Staten wordt toegekend voor het beste katholieke boek. Küng kreeg de onderscheiding vanwege zijn boek „De Kerk", dat naar het oordeel van de jury „de meest opvallende positieve en wezenlijke bij drage vormt op het pad van de vernieuwing van de kerk". De nieuwe Nederlandse katechismus won vorig jaar de Thomas Morus- medaille. presidium staat nog steeds onder lei ding van partijleider Alexander Dub- cek, maar zijn gezag is afgenomen na de invasie van augustus. Het vakbondsblad Prace deelde gis teren mee, dat een opiniepeiling door het instituut voor opiniepeiling van Bratislava uitwees, dat Dubcek het grootste percentage stemmen haalde: 94,2. Svoboda was tweede met 91,8, Smrkovsky derde met 60,5, Cernik vierde met 57.8 en Husak vijfde met 34,9 procent. De Slowaakse partijleider Gustav Husak, heeft er gisteren op gewezen dat Josef Smrkovsky gesteund werd door „rechtse machten" die de no- vemberresolutle van het centrale co mité negeerden en door de ene cam pagne na de andere te voeren paniek en crisistoestanden in het leven rie pen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Premier Tran Van Huong lieeft zaterdag verklaard, dat de regering te Saigon geen nieuw jaarsbestand zal afkondigen. Iluong deelde mee dat hiertoe be sloten was in verband met het grote aantal incidenten tijdens het kerstbe stand. Het is de laatste jaren gebruikelijk geweest dat de Zuidvietnamese rege ring voor 1 januari een bestand af kondigt. De Vietcong heeft voor nieuwjaar een bestand afgekondigd, dat loopt van 0100 uur (plaatselijke tijd) op 30 december tot 0100 uur (idem) op 2 januari. De Amerikanen nemen evenmin een bestand in acht. IS TOKIO (A.P.) Communistisch China heeft zaterdag bekendgemaakt dat het erin is geslaagd een „nieuw kernwapen" tot ontploffing te bren gen. De bekendmaking werd gedaan door radio Peking en in Tokio be luisterd. Het is een bevestiging van de aan kondiging van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, dat China een nieuwe kernbom beproefd had de achtste sedert december 1964 boven het proefterrein Lop Nor in Noordwest-China, hetgeen wij zater dag reeds meldden. Het officiële Chinese persagent schap Nieuw-China kwam na de ra dio-uitzending met een perscommu niqué in het Engels, dat luidde: „China heeft op 27 december 1968 boven West-China weer een water stofbom tot ontploffing gebracht en daarbij geslaagd een nieuwe thermo- nucleaire proef genomen". Het noemde het slagen van de proef „een nieuwe overwinning voor de onoverwinnelijke gedachte van Mao Tse Toeng, een nieuw vrucht baar resultaat van de grote proleta rische revolutie en een belangrijks gift aan het ophanden zijnde negende nationale congres van de partij". Herhaald werd dat China de kern wapens nooit het eerst zal gebruiken en zal voortgaan te werken voor een totaal verbod van kernwapens. Het Amerikaans-Russische non proliferatieverdrag werd een „kom- plot" genoemd om hun nucleaire mo nopolie te handhaven en „hun con tra-revolutionaire nucleaire kolonia lisme" te bevorderen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Roosendaal- se politie heeft de afgelopen dagen een paar honderd rotjes in beslag ge nomen. Ze wijst het publiek op het niet toelaatbare vroege en overbodi ge gebruik van vuurwerk, waarvan het afsteken op de openbare weg niet is toegestaan. Nieuwjaarsnacht wordt wat door de vingers, gezien. Als dan, om twaalf uur, het vuurwerk knalt, zal ieder een daar vrede mee hebben. De poli tie is echter van mening, dat het ner gens voor nodig is dagen van tevoren, te pas en te onpas (gevaarlijk en luidruchtig) vuurwerk af te steken. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 3