KAPITEIN DUURINCK VAN „PRINS WILLEM I VAART OP DE WESTERSCHELDE Je moet hier niet snurken Uitvoeringen voor jeugd in januari intrust Sas van Gent is betrokken bij havenschap Noodkerkje na verkoop dicht enz uw keuken PROGRAMMA VOOR ZEELAND Willem hoe llang nog er kans °p sneeuw ABSDALE IS VERRAST Zermatt uit isolement In gesprek met iURG'S BANK 0. Vosveld •>1 Examens Hoogwater MORGEN Jongerendienst in Terneuzen G.S. behandelt beroepszaken MAANDAG Pueblo-bemanning blijkt ondervoed )E DALT0NS Salon Onderaf Redding Grote deelname aan biljarttoemooi Kasporgokrijgt Bulgaarse gasten DE STEM VAN ZATERDAG 28 DECEMBER 1968 WESTEN raat 23. tel. 01170 - 2253 1M.-87-21-SS» 55 |59 NIJMEGEN Aan de r.-k, unittr siteit te Nijmegen slaagde voor het kandidaatsexamen notaris de Eric Verhaegen uit Westdorpe, Morgen, zondag 29 Hansweert: 10.49 en 23.28 uur; Ter. neuzen: 10.18 en 22.57 uur; Vlissk. gen: 9.52 en 22.28 uur; Wemeldin- ge: 11.30 en 00.00 uur. Maandag, 30 december: H«#j. weert: 11.52 en 00.00 uur; Terneu. zen: 11.21 en 23.54 uur; Vlissingen: 10.55 en 23.25 uur; Wemeldinge: 0.02 en 12.28 uur. TERNEUZEN Er is nog steeds niets definitiefs bekend over het lot" van de veerdienst Terneu- 2gn Hoedekenskerke. De ge ruchten dat deze verbinding tus sen de Westerscheldeoevers op geheven zal worden zijn even veelvuldig als de berichten die de handhaving van deze PSD- lijn inhouden. Hoe het ook zij, liet schijnt in ieder geval wel vast te staan dat het bootmate- 1 riaal waarmee de dienst Terneu- zen Hoedekenskerke v.v. thans wordt onderhouden zijn langste tijd heeft gehad. Het zal het 1 veld moeten ruimen voor sche pen die meer aan de eisen van deze tijd beantwoorden. Ongetwijfeld zullen velen deze mogelijke vernieuwing betreu ren. Zij hebben de intimiteit, de gemoedelijkheid en het vleugje romantiek, die met schepen ais de „Prins Willem I" en „Ooster- chelcle" meevaren, leren waar deren. (ADVERTENTIE) irrerende rentetarieven 6 - Tel. 01140-3456 aat 13 - Tel. 01150-3553 TERNEUZEN Luxor 14.30 en 20 uur Fanfare, al 17 uur De vierkante rekruut, al OOSTBURG Ledel 14 en 20 uur De verknipte melk boer, a.l.; 16.30 uur De helden van Te- lemark, 14 j. KOEWACHT V. J. Thijs 15 uur Schieting G. van Steen 10 uur Seriekaartanf IJZEND IJKE Café De Lozanne 20 uur Jongerensoc. BRESKENS Dienstencentrum 13—17 uur Tentoonstelling prentbriefkaarten HULST Bioscoopgebouw 14.30 uur De onvoor stelbare tocht, a.l.; 17.15 uur Het was me het dagje wel, a.l.; 20 uur De non, 18 jaar J. van Helsland Hoktentoonstellinf GRAAUW u F. de Caluwé 15 uur Schieting 1 wip KLOOSTERZANDE Hotel Van Leuven Bal ST. JANSTEEN Verenigingsgebouw 19.30 uur Bal HENGSTDIJK P. van Dijk 15 uur Schieting ANTWERPEN Bioscopen'. Als onder „Vandaag KVO 14.30 uur Ballet: Assepoes 20 uur Opera: De macht van het nooo KNS 15 en 20 uur Toneel: Slippen Bioscopen: Als onder „Vandaag". KNS 20 uur Toneel: Hamlet ST.-NIKLAAS Bioscopen: Als onder (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de Gerefor meerde Kerk te Terneuzen wordt zondag 29 december om half acht een jongerendienst gehouden. Deze bijeenkomst is voorbereid door de Gereformeerde Kerk in sa menwerking met het Leger des Heils en Youth for Christ. Medewer king verleent de tienergroep The Blue Delftsingers o.l.v. Cheryl Pe ters uit Amerika. De Blue Delftsin gers zijn studerende en afgestudeerde jongelui uit verschillende kerken die op eigentijdse wijze het evangelie aan de hedendaagse jeugd willen verkondigen. De algehele leiding van de dienst waaraan ook ds. Gis pen meewerkt, is in handen van Hans Kornelder. MIDDELBURG Op 7 januari te 9.30 uur zal de Tweede Kamer van Gedeputeerde Staten het beroep be handelen, ingesteld dooT de heer M. A. van S. te O. tegen het besluit van burgemeester en wethouders te 0., d.d. 16 9 - 1968, waarbij na bezwaar werd gehandhaafd de be schikking d.d. 10 - 7 - 1968 tot ver lening van bijstand krachtens de Al gemene Bijstandswet anders dan overeenkomstig de aanvraag. Op 7 januari te 14 uur zal de Der de Kamer van Gedeputeerde Staten het beroep behandelen, ingesteld door de heer A. J. Klink te Vlissin gen, tegen het besluit van burge meester en wethouders d.d. 20 sep tember 1968, waarbij afwijzend werd j beschikt op een verzoek ex artikel 13 van de Lager Onderwijswet 1920. i TERNEUZEN Luxor 20 uur - De vierkante rekiruiult, a.i. BRESKENS H Bioscoopgebouw 20 uur De non,181 ANTWERPEN Vandaag"» Bioscopen: Als ondier „Van Natk>naalU Ballet van Nederiand GEcop«n: Als onder M**' KNS 20 uur Toneel! Hamlet ST.-NIKLAAS Vandaag". Bioscopen: Als onder „v 'y™ onze redactie buitenland) SAN DIEGO De hele bemanning n Amerikaanse spionageschip tueblo vertoont tekenen van onder voeding. De tot dusver onderzochte pvarenden blijken bovendien mis- aandeld te zijn. het hoofd van het marine- nospitaal in San Diego, waar 82 be manningsleden zijn ondergebracht na kla door Noord-Korea, ver- (ADVERTENTIE) SHOWROOM: GR. HENDRIK III PLEIN 31 BREDA 'ÉL 01600 4 96 64 EN 4 72 14 toaa°£tZIChten voor zondag en S ongesteld door het K.N.M.I. Wag om 18.00 uur: "acht iki„kaiïS op sneeuw. In de *'cl ov^tderiand? g6" I»'°cent-Zm^a!: zon: minder da" 30 trw'™ a- mP- 1—6 graden on- ontW max'-temP" 2 t°t 6 gra- ge Periodi.n?rmaa1-' kans op een dro" Pfocen t minstens 12 uur: 50 ft™a*l:'40 procent6™ g6he61 dr°°g ®i°c°ent^mandi!g: zon: minder dan 30 n'ormL mp': 2 tot 8 Sraden graden S max--temp.: 2 tot 7 Jtoge perioHp normaal; kans °P een 1(1 Procent Van mmstens 12 uur: etmaal: 5o' procent g6heel 01,008 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op de spaar zaam verlichte aanlegsteiger komt de laatste passagier aanhollen. Koud heeft hij voet aan boord ge zet om de loopplank wordt op de wal getrokken. Bonkend valt de ijzeren afsluitboom over het gat in de railing. Een man op de kade en een jonge vrouw aan de ver schansing omhelzen elkaar nog gauw even. Een matroos op de steiger tilt de lus van de stalen tros over de meerpaal en een col lega op het dek haalt de kabel bedachtzaam binnenboord. De scheepsmotor begint met aan zwellend gebonk op toeren te komen. De schroef slaat halve kracht ach teruit. Steeds meer neemt het zacht deinende schip afstand van de lich ten op de wal. Aan de nachtdonkere hemel knipogen de sterren een goe de wacht. Het is vijf uur veertig. De „Prins Willem I" van de Provin ciale Stoombootdienst is zijn eerste oversteek naar Hoedekenskerke be gonnen. Het weer is helder maar er staat een prikkend frisse bries die het handjevol matineuze passagiers binnen de verwarmde kajuiten houdt. Op het achterdek staat een enkele bestelauto als eenzame dek last. Buiten het veerhaventje draait de „Willem" zich een halve slag over bakboord en priemt zijn neus in de donkere Westerschelde. Aan de overkant twinkelt een stippellijn van lichtjes. Groenwit schuim op lome golven glijdt langs de flanken van het schip, om even later in het zwarte niets op te lossen. De geur van koffie waait door het gangboord, het gerinkel van kopjes mengt zich in de nu regelmatige hartslag van de machinekamer. Een deur gaat open en een man in P.S.D.-uniform stapt naar buiten, hij draagt aan een riem een glim mende kaartjestrommel. De heer C. Riemens, 54 jaar, is zeven jaar, zo als hij zelf zegt, matroos, conduc teur, roerganger kortom manusje van alles op de „Prins Willem". Ge boren en getogen Terneuzenaar maakt hij graag met zijn klanten een praatje. „Laat mij maar op deze lijn blij ven. Ik zou niet graag hier vandaan willen. Een klein ploegje maar lek ker eten, zeg ik maar. Op zo'n gro te dubbeldekker is het lang zo ge zellig en gemoedelijk niet als op de ze boot. Er wordt nu wel verteld dat de dienst T^rneuzen-Hoedekens- kerke wordt opgeheven, maar ik moet het eerst nog zien. Volgens mij bestaat er 99 procent kans dat hij blijft. Hoe moeten de mensen die te voet of te fiets gaan anders aan de overkant komen. Niks hoor, ik ge loof nooit dat ze deze lijn zullen sta ken." In de (vroeger eerste klas) salon zit een dozijn passagiers om de hou ten tafels met opstaande rand. Het zijn voornamelijk zeelieden wier schip op de rede van Terneuzen voor anker ligt. Gretige klanten voor de buffetbediende die met een blad beladen met kopjes koffie en broodjes kaas rondgaat. Een gehar naste jonge prins Willem van Oran je staart vanaf de houten lambrize- ring krijgshaftig de binnenkomenden aan. Het portret wordt prozaïsch ge flankeerd door aankondigingen dat erwtensoep en warme worst verkrijg baar zijn. Langs een van de patrijs poorten flitst een rood boeilicht voor bij. Op de tast bereiken we langs de pikdonkere trap de stuurhut. Kapi tein M. Duurinck tuurt de voor een landrot ondoordringbare duisternis in waarin zijn schip vaste koers houdt. Roerganger M.A. Aakeer (25) achter hem beweegt het rad losjes in zijn handen. De 58-jarige gezag voerder heeft er ruim 28 dienstjaren bij de veerdienst Terneuzen-Hoede- kenskerke op zitten. Zijn vader voer 25 jaar op de „Koningin Emma", die met de „Oosterschelde" en „Prins Willem I" het roemruchte veertrio vormde dat in 1933 in de vaart kwam. Over twee jaar gaat kapitein Duurinck met pensioen. „Ik heb vanaf mijn dertiende jaar op deze plas gezeten. Het is nu welletjes," zegt hij. „Ik heb nog - dat was in de crisistijd - meegemaakt dat we acht tien uur aan één stuk door moesten werken. Ik werkte toen als stoker op de raderboten. Van vermoeidheid viel je meer dan eens op de stook plaat in slaap." Bij de P.S.D. is de heer Duurinck van onderaf begonnen. „In 1940 be gon ik als matroos op de Konings plaat, dat was een grote Spidoboot die van de gemeente Rotterdam was gehuurd. Tien jaar later was ik kapitein." Over de plannen om het veer Terneuzen-Hoedekenskerke op te heffen zegt kapitein Duurinck bondig: „Dat is toch te gek. Ik vind het erg genoeg. Niet voor mü, hoor, het zal mijn tijd wel uitdienen maar voor de mensen. Terneuzen kan toch niet zonder verbinding met de overkant? Als die tunnel er komt zal het met de bootdienst wel hele maal afgelopen zijn. Wat moeten de voetgangers en fietsers dan? Naar Perkpolder of Breskens sturen soms? Dat is immers waanzin!?" De doorgaans weinig schokkends bevattende overtochten op de Wes terschelde betekenen niet dat de waakzaamheid op de brug maar even mag verslappen. „De Wester schelde is en blijft gevaarlijk. Je moet voortdurend je ogen op dit drukke vaarwater de kost geven. Je hoeft hier echt niet staan te snurken want dan kan het zo gebeurd zijn" zegt kapitein Duurinck. „Ik weet nog goed hoe we hier eens twee man van de schroef van een zinkende coaster plukten. Het gebeurde om een uur of half negen 's morgens bij Hoedekenskerke. Dip coaster, het was een Zweed, voer in de mist op het anker van een bont. van de HoUand-Amerika-Lijn. Ik hoorde de klap en toen we dichter bij kwamen zag ik dat die Zweed zo goed als gezonken was. Later hoorde ik dat de kapitein verdron ken was. Een van de twee geredde lui was een Belgische loods, de an der de koksmaat. Later heb ik een dankbetuiging gekregen. Omdat die in het Zweeds was gesteld en ik het toch niet kon lezen heb ik 'm maar naar ons kantoor doorgestuurd". Kapitein Duurinck herinnert zich nog een redding. „Tja, daar was ook die vreemde geschiedenis met die schippersvrouw. Ik voer toen op de Koningin Emma. We kwamen van Baarland en op een gegeven mo ment zie ik voor me een Belgisch binnenschip steeds maar in de rond te varen. Daar klopt iets niet, dacht ik en laat wat korter naar die Belg sturen. Dichterbij gekomen zie ik een vrouw, kennelijk helemaal over haar toeren, in de deuropening staan. Ze schreeuwde het uit. Blijk baar was ze de enige aan boord. We riepen haar toe dat ze het roer in het mid'den moest leggen maar ze reageerde daar niet op. Toen brul de ze dat baar man overboord ge slagen en verdronken was. Toeval lig bevond zich onder de passagiers een binnenvaartloods. Die vroeg me of ik de veerboot langszij de nog steeds rondcirkelende Belg wilde brengen. Dat deed ik en die loods is toen op het binnenschip overge sprongen. Daarna heeft hij het schip naar Hansweert gevaren. Dat was een mooi staaltje van die loods". De motor van de „Willem" loopt terug. De aanlegsteiger van Hoede kenskerke komt snel naderbij. Kop lampen van wachtende auto's prie men hun lichtbundels door de om ringende duisternis. Op de kop af half zeven meert de veerboot af. De „Prins Willem I" mag dan in ver gelijking met de moderne dubbel- dekse veerreuzen „Prinses Chris tina" en „Prinses Margriet" minder ruimte en gerief bieden, hij weet wat op tijd varen is. Twintig minu ten later heeft de „Willem" - de prauw zoals hij met goedmoedige spot wel eens wordt genoemd - de stoere steven weer gewerd om de terugreis naar het nog altijd in het donker gehulde Terneuzen te aan vaarden. Hoelang nog? (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Burgemees ter R. den Boer van Sas van Gent heeft tijdens de laatste gemeente raadsvergadering van 1968 beves tigd, dat Sas van Gent en Westdorpe definitief betrokken zijn bij de op- (Van een onzer verslaggevers) ABSDALE (ST.-JANSTEEN) Het r.-k. noodkerkje „Onze Lieve Vrouw in de Polder" in het oost- Zeeuwsch-Vlaamse dorpje Absdale (gemeente St.-Jansteen) is geslo ten. Het was voor de bewoners mo gelijk om er nog tijdens de kerst dagen een mis te vieren. Het scha mele gebouwtje dat eigendom was van een particulier en gebruikt mocht worden door de bevolking van Absdale om er 's zondags een mis te laten opdragen, werd on langs verkocht aan een autorij school. De inwoners van het ongeveer 350 zielen telende Absdale die op 1 januari a.s. precies twee jaar het kerkje in bruikleen zouden heb ben, zijn nogal somber gestemd, nu zij elders de mis moeten bij wonen. Dit betekent, dat de kerkbezoe kers te kiezen hebben uit Hulst, St.-Jansteen, Heikant en Koe- Het noodkerkje „Onze Lieve Vrouw in de Polder" te Absdale, dat verkocht is aan een autorij school. wacht. Allemaal plaatsen, die kilo meters ver van Absdale liggen. Enkele mensen in Absdale heb ben al het duidelijke standpunt in genomen: onze kerk gesloten, dan blijven wij maar thuis. Een uitlating, die de dorpsgees telijkheid van de parochie St.-Jan- steen, waaronder ook Absdale res sorteert, beslist niet naast zich neerlegt. „We waren erg verrast, toen we hoorden, dat het noodkerkje verkocht was", aldus de kapelaan te St.-Jansteen. „Tegenhouden konden we niet, omdat onze parochie geen officiële huurder was. De eigenaar had het volste recht het gebouwtje te verkopen. We vinden het wel jam mer, dat we daarvan niet op de hoogte waren". richting van het havenschap Ter neuzen-Kanaalzone. Daarbij werd tevens opgemerkt dat men besloten heeft om de oprichting van dit ha venschap niet synchroon te laten lopen met de gemeentelijke her indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. De verwachting is, dat het haven schap waarschijnlijk volgend jaar zijn werkzaamheden zal kunnen begin nen. Burgemeester Den Boer lichtte dit gebeuren toe met de opmerking dat de gemeente Hoek geen belang stelling had getoond en dat de ge meente Axel gezien haar reacties op de memorie van antwoord betref fende gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zich gedistan tieerd had van inspraak in de kanaal- belangen. Dit alles kwam ter sprake na de vrij scherpe opmerking van de heer L. de Meijer (Gemeentebelan gen), dat rijkswaterstaat, i.e. minis ter Bakker, blijkbaar Sas van Gent niet wisten te liggen en deze kanaal gemeente geen enkele maal genoemd hadden tijdens de toespraken vorige week donderdag bij de officiële in gebruikstelling van het kanaal Gent- Terneuzen. Daarbij werd door mi nister Bakker alleen Terneuzen ge noemd als gemeentelijke partner in het havenschap, dat het gehele ka naal zal omvatten en waarin ook het rijk en de provincie zouden parti ciperen. Betreffende de gemeentelijke her- indeling hadden de burgemeesters van Westdorpe, Sas van Gent en Philippine vorige week een bespre king gehad met de vaste kamer commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer, had men de brochure overhandigd, die de drie samenwerkende gemeen ten hebben doen opstellen en ver spreiden in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone. In deze brochure wordt uitvoerig gereageerd op de memorie van ant woord van minister Bakker betref fende de komende herindeling. De brochure was zeer welwillend ont vangen en de eerste reacties waren, dat men het voorstel der drie ge meenten om gezamenlijk één zuide lijke kanaalgemeente te willen vor men zeer reëel achtte. Ook de andere leden van de Tweede Kamer kregen een brochure middels de griffie uit gereikt en men had ook voldoende exemplaren b;j de griffie der Eerste Kamer gedeponeerd. Op dinsdag 14 januari komt een grote delegatie van leden van de Tweede Kamer naar Sas van Gent. Dit zijn leden van fracties der VVD, CHU, ARP en KVP. Zij zullen uitvoerig overleggen met de drie gemeentebesturen over de in de brochure vastgelegde voor stellen en gedachten. De behandeling van het wetsontwerp gemeentelijke herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen zal volgens de uitlatingen van burge meester Den Boer waarschijnlijk in februari 1969 plaats vinden en per 1 januari in werking treden. Men was in Den Haag bepaald onder de indruk dat een groep ge meenten zich zo gedocumenteerd heeft opgesteld tegenover het wets ontwerp. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Dichter, componist en zanger" is de titel, waaronder Jules de Corte een tweetal optredens voor scholieren van het voortgezet onder wijs zal verzorgen. Dinsdag 21 januari wordt het pro gramma gebracht in De Halle te Axel. De voorstelling, onder auspi ciën van de Z.V.U. en in samenwer king met „Het Schoolconcert" be gint 's morgens om twee uur. Op d-oinidiardiag 23 januari geeft Ju les de Corte drie voonsitellkiigen in de Middelburgse concertzaal. Ook deze voorstellingen warden gegeven ander auspiciën vain de Z.V.U. en om elf uur, half twee en drie uur. Eveneens voor leerli" i van het voortgezet anderwijs i vn optre dens verzorgd dioor die - itiS't Dick Alrna, de faigoitifat Joop Terwey en pianist Tain Crane. Maandag 13 januari koimt het drie tal in Middelburg. Om elf uur en half twee geeft het uitvoeringen in^ de concertzaal. Maandag 20 januari is Vlissingen aan de beurt. Er staat slechts één optreden op het program ma en wel om kwart voor drie in Brilbanmia. Dezelfde diag, 's morgens om half tien en om elf uur, spelen de musici ki de aula vain de christelijke scho lengemeenschap in Goes. Al dieae voorstellingen zijn georga niseerd door de Z.V.U. en „Het Schoolconcert". In de laindtoouwhuishoudschool van Tholen is er donderdag 9 januari een programma van gezongen en geac teerde fragmenten uit opera's en operettes. Het is een jeugdconceirt voor het voortgezet onderwijs van de Z.V.U. en „Het Schoolconcert". Er worden twee uitvoeringen gegeven, één oim bailf twaialf en één om kwart voor twee. Medewerking wordt ver leend door de sopraan Greet Ribbe- ling, de tenor Henk Meyer en de pia nist Peter Hansen. Ook de toneelwerkgroep Proloog komt de volgende maand weer naar Zeeland voor optredens in drie ver schillende gemeenten. Donderdag 9 januari om twee uur wordt een Z.V.U.-voorsteiling gege ven in de concertzaal van Zierikzee. Opgevoerd zal worden het instruk- tieprogramma „Wilt u meespelen?" De voorstelling is bestemd voor leerlingen van het voortgezet onder wijs. Dinsdag 28 januari voert Proloog „Een geboren leugenaar" op in Brit- ianmia tie Vlissingen. Het is een stuk van Keith Walterbouse en Willis Hall. Deze Z.V.U.-mdidflag voor het voort gezet ondierwijs begint om half twee. Hetteelfldë stuk wordt woensdag 29 januari om tien uur in het concert- (Van onze biljartmedewerker) OOSTBURG Voor het traditio nele kersttoernooi biljarten gehouden in hotel De Windt en café „De Vier Emmers" op Tweede Kerstdag bestond weer zeer grote belangstelling. Maar liefst 64 spelers uit Holland en België namen deel. En voor de kenners viel er weer veel te genieten. De uits|ag luidt: 1 U. de Windt (Oostburg) met M. Paasbrugge (Waarschoot) (B.). 2 D. de Clerck (Eekloo (B.) met P. Vermeulen (Bier vliet). 3 A. v.d. Gazelle (Oostburg) met R. van Hanegem (Retranche- ment). 4 R. ie Cocq (Breskens) met A. Steijaert (Oostburg). 5 Ed. Hen- neman (Oostburg) met L. Snauwaert (Anderlecht). JULES DE CORTE gebouw vain Terneuzen opgevoerd. Ook dieze Z.V.U.-voonsibeiding is be- sibemd voor jongens en meisjes van heit voortgezet onderwijs. Tenslotte verzorgt ook De Nieuwe Komedie een jeugdvoorstelling, en wel op dinsdag 14 januari in het Le del Theater in Oostburg. Vermoedelijk zal „Lekker blijven liggen maffen" van Gerben Heilinga worden opgevoerd. De voorstelling, die gegeven wordtt onder auspiciën van die Z.V.U., be gint om twee uur. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het is de Goese volks dansvereniging „Kasporgo" gelukt een beroeps dans-, muziek- en zang groep uit Bulgarije naar Nederland te laten komen. De groep, die ..Balkanska Mla- dost" heet, en afkomstig is uit Sofia zal woensdag 19 februari optreden in de „Prins van Oranje" te Goes. De groep bestaat uit 16 dansers en danseressen en 6 orkestleden. De mu ziek wordt gebracht met klarinet, ac cordeon, Turkse trom en een 3-sna- rig strijkinstrument. Aan deze folkloristische avond zal tevens medewerking worden verleend door mevrouw Marie Cecile Moer dijk. (Van onze redactie buitenland) ZERMATT De Zwitserse plaats Zermatt is, na drie dagen volledig van de buitenwereld afgescheiden te zijn geweest, weer bereikbaar. Zware sneeuwval, gepaard met la wines hadden alle verbindingen verbroken. Helikopters zorgden ge durende de kerstdagen voor het ver voer. Op het ogenblik brengen duizenden toeristen hun vakantie döor in Zer matt. Het verkeer op straat is ver boden en de enige toegang tot het dorp loopt via een bergbaantje. HET leukste is, dat het initiatief is uitgegaan van de bevolking en niet van mij. Toen ik merkte, dat er in teresse was, heb ik alles gedaan om de zaak van de grond te krijgen. Eerst dacht ik: misschien is het maar een bevlieging, maar al gauw bleek, dat het ernst was." Dit zegt de heer O. Vosveld, maat schappelijk werker in de gemeente Vogelwaarde. Hij vertelt, hoe de volksdansgroep „Hava Naguilla", die op 1 maart a.s. haar debuut zal hou den, tot stand is gekomen. Samen met mej. Tilly Compiet leidt hij de groep. „WE hebben hier in Vogelwaarde," vertelt hij, „de jongerensoos „De Pijp". Op het programma van deze sociëteit staat ook het volksdansen. Eind september, gewoon tijdens een soosavond, kwam ik tot de ontdek king, dat de jongens en meisjes er best iets voor voelden om het volks dansen in een vaste groep te be oefenen. We besloten daarom een club op te richten. Aanvankelijk wa ren er twintig aanmeldingen. Daar bleven er uiteindelijk nog achttien van over. Negen jongens en negen meisje. Dat komt mooi uit." „MAAR omdat het voor ons een te dure geschiedenis zou worden om een vaste dansleraar in te schakelen, besloten mej. Compiet en ik om een volksdanscursus in Vlissingen te vol gen. Die hebben we nu achter de rug en wekelijks wordt er enthousiast ge oefend. Ik doe het zelf ontzettend graag. In het begin dacht ik: kom laat ik het doen om de groep wat wind in de zeilen te geven, maar nu is het gewoon een hobby voor me ge worden." WE begonnen met van alles en nog vat. Op het ogenblik zijn we bezig ■net veertien verschillende dansen. Daar hebben we een keuze uit ge naakt voor ons optreden op I maart. Op het programma staan: drie Israë lische dansen, een Griekse, een kring dans, een Schotse groepsdans en een Amerikaanse parendans. Over onze groepsnaam hebben we wel een tijdje gepiekerd. Uiteindelijk werd het pHava Naguilla." Wc hebben nl. een Israëlische dans „Hora" genaamd, op muziek van „Hava Naguilla". Die dansen we het liefste. De vertaling van „Hava Naguilla" is: „Kom, laat ons vrolijk zijn." Heel toepasselijk dus." ,OF we al officiële kostuums hebben? Voorlopig niet. Als je verschillende dansen doet, ïs het moeilijk om een keuze te maken. We zullen, denk ik, wel een neutrale kleding kiezen. Een witte blouse, groene broek of groen rokje met witte gymschoenen. Hoe we het geld daarvoor bij elkaar moe ten krijgen is nog een vraag. We zul len een beroep doen op de gemeente, want met de contributie alleen ko- men we er niet

de Stem | 1968 | | pagina 3