f 3350,- ch's njou Zieltjes bekeren is er niet bij; mijn werk is zieken genezen Koken bij de allerhevigste We Te veel tuinder te weinig ondernemer Puzzelreis 1968/1969 uw goede geld veilig besteed Caravans LEPROLOGE TINY IMKAMP UIT ZAMBIA: k. evoluon JULIE NIXON GETROUWD BBC 9" I bu"'u-08801 kriellaars, hoogleraar in landbouweconomie in Til- ij heeft aan dit onderwerp een studie gewijd voor de Katholie ken en Tuindersbond. Treinramp in Hongarije 43 doden sr Shell-station) ffl Blikvanger Gemelijk Misvattingen Zieltjes Heimwee eindhoven IM KLM vist achter net bij lijn op westkust Y.S. PROF. F. KRIELLAARS (LANDBOUWECONOMIE) IN STUDIE: 'Sk^eiï DE STEM VAN DINSDAG 24 DECEMBER 1968 17650 (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Op de sprekerslijst van het onlangs in Londen ge houden negende internationale lepracongres stond de naam vermeld van de officiële afgevaardigde van de Centraalafrikaanse staat Zambia. Het vroegere Noord-Rhodesië. Ze droeg de vertrouwd klinkende naam mej. Imkamp. Na het congres, dat door 500 deskundigen op het gebied der me laatsheid werd bijgewoond, reisde mej. Imkamp door naar Roermond, waar ze ruim een halve eeuw geleden werd geboren als dochter van een tandarts. Vijf jaar lang, van 1935 af, had ze er een bloeiende huisartsenpraktijk temidden van een uitgebreide kring vrienden en familieleden. In 1941 zette ze alle verworven zekerheden overboord, verkocht haar praktijk en vertrok. Eerst naar Dublin om er een Engelse bevoegdheid als arts te behalen. Daarna vertrok ze naar Afrika. Waarom? Bijna dertig jaar nadat ze dit „point of no return" in haar leven passeerde wil ze er wel over vertellen. „Als ik toen op een zondagmid- ag in mijn huis aan de Klooster straat zat, zag ik allemaal keurige mensen voorbij komen, goed ge kleed, hoed op, handschoenen aan. Als ik me bezon op mijn bestaan arts in Nederland besefte ik dat Ik hier niet mezelf kon zijn. Ik wilde als katholiek arts naar West- Afrika. Aan geld hechtte ik niet en ik was niet gebonden aan een ge zin. Hier was ik niet onmisbaar want er zijn artsen genoeg. In Afrika was een schromelijk tekort. Wat ik zocht heb ik er gevonden, ik heb er moeten vechten tegen eenzaamheid, teleurstelling en mis kenning. Als ik nu terugzie en me •aag of ik destijds juist gehan deld heb, zeg ik echter volmondig ja". De eerste tien van haar Afrikaan se jaren werkte dokter Imkamp in dienst van enkele missiebisschop pen de Ierse bisschop Kelly, de Nederlandse bisschop Theunis- sen en de Canadese bisschop Cour- temanhce thans is ze in dienst van de Zambiaanse regering met de titel „medical super-intendant of the litetaleprosarium" Mej. Imkamp nicht van D'66 kamerlid mr. Imkamp zegt: ,lk heb ervaren dat leken in de missie in een scheve verhouding komen té zitten. Op een gegeven ogenblik voelde ik dat ik werd ge bruikt als een blikvanger voor het katholicisme. Dat was mijn bedoe ling helemaal niet. Ik wilde mijn talenten waar kunnen maken". In dienst van de Zambiaanse re gering kan ze zich helemaaj ont plooien. De tijd dat ze kinderen ter wereld hielp komen bij het schijn sel van een zaklamp is voorbij. De elektrische centrale van de Ka- nba-stuwdam brengt de elektrici teit ook naar Liteta, waar ze werkt «adat ze de kliniek van Lundase beeft omgezet in een ziekenhuis, een compleet nieuw ziekenhuis heeft "ff*» in Nyimba en tussen 1959 en 1966 heeft gewerkt m het aekenhuis van Ndola. Als we haar vragen om iets vertellen over haar werk temidden van lijders aan melaats- be'd stelt dokter Imkamp aller eerst een gebiedende eis. "Stej me de krant alsjeblieft niet voor si ee,n soort vrouwelijke Albert «weiteer of als een medische Wer Damiaan. Dat ben ik hele- aal met. Ik doe gewoon mijn werk als arts en ben zo gelukkig in een tijd te leven, waarin genees middelen bestaan waarmee me laatsheid te bestrijden valt. Het meest gebruikte preparaat is dap- sone, een goedkoop en eenvoudig te bereiden sulfonen-preparaat. Als er bij de patiënt nog enige immu niteit aanwezig is kan hij van le pra worden genezen". Ter staving van haar betoog toont dokter Imkamp een aantaj dia's van patiënten met vreselijk ver vormde gezichten en lichaamsde len. Na een jaar behandeld te zijn in het leprosarium van Liteta kun nen ze terug in de maatschappij en verder polyklinisch behandeld worden. „Er bestaan nogal wat misver standen over de melaatsheid. Weet u dat lepra minder besmettelijk is dan tbc? Lepra is een zenuw ziekte en geen huidziekte, zoals algemeen wordt veronderstelt. In het eerste stadium voelt de patiënt prikkelingen en jeuk. Ais hij „dan meteen naar ons zou komen, zou hij heel spoedig genezen zijn. Het grootste probleem is dat le pralijders zich schamen om te ver tellen dat ze symptomen der ziek te bij zichzelf hebben waargeno men. Ze warden dan meteen ge meden door hun omgeving. Lepra is zelfs een echtscheidingsgrond. De bijbel heeft het zijne bijgedra gen tot deze valse schaamte. Me laatsheid werd voorgesteld als een straf voor de zonde. Daardoor wordt de lepralijder ook nu nog vaak ten onrechte gezien als een door God getekende". Tot omstreeks het jaar 1000 was de ziekte in eein groot deel van Europa verspreid. Ook in Neder land bestaat nog ergens een klein leprosarium. In 1872 ontdekte de Noor dr. Hansen de bacil die de lepra verwekt. Ze lijkt veel op de tuberkelbacil. De ziekte heeft een incubatietijd van 2 tot 8 jaar en soms nog langer. Neus, voorhoofd en oren kunnen wanstaltig zwel len. Aanvankelijk heeft de patiënt hevige zenuwpijnen. Later wordt hij gevoelloos, voornamelijk aan handen, voeten en de huidafwijkin gen op het lichaam. Mej. dr. Imkamp: „Er wordt vaak beweerd, dat hele lichaams delen langzaam verteren en afval len. Dat is niet juist. Wel leidt de gevoelloosheid tot ernstige gevol gen. Wie met handen zonder ge voel een gloeiend hete pot van het vuur neemt, merkt niet dat hij brandwonden tot in de derde graad oploopt. Dat kan blijvende misvor ming tot gevolg hebben. Iets dergelijks gebeurt wanneer lijders aan de ziekte hun gevoel loze voeten tot op het bot stuklo pen". Een paar jaar geleden is dokter Imkamp naar Nederland gekomen om verpleegsters voor het rege- rinigs-leprosarium van Liteta te zoe ken. Het leprosarium bestaat uit een aantal stenen huisjes waar zie ke mensen en vrouwen elk voor zich hun huishoudentje doen. In het centrum ligt een aantal ge bouwen waar de zieken worden be handeld. Bij de zusters van het kostbaar bloed in Tienray vond ze drie re ligieuzen die wel naar Litate wil den gaan: Leonie Possen uit Boch- oiltz, Mirja Janssen uit Oss en Xa- verius de Boer uit Den Helder. Evenals dokter Imkamp zijn de drie religieuzen niet in dienst van de missie maar in die van de re gering van Zambia. Sinds kort is in Liteta zr. Chris- tinette Schoonenberg uit Roermond aangekomen. Zij zorgt voor de huis houding der drie zusters en werkt in haar vrije tijd aan de ontwikke ling der vrouwelijke patiënten. MEJUFFROUW TINY IMKAMP lepra is te genezen „Ze vragen me hier wel eens hoeveel zieltjes ik al heb gedoopt. Op zulke dwaze vragen antwoord ik niet eens. Het is mijn taak niet om mensen te bekeren of zieltjes te winnen, zoals dat heet, maar om zieken medisch bij te staan. Dat ik elke zondag 54 km van Liteta naar de kerk ga om de zon dagsmis bij te wonen is mijn per soonlijke zaak. Ik ben gelovig. Ja maar ik blijf bij wat ik al 20 jaar geleden heb gezegd, namelijk dat de organisatie, de structuur van de kerk hopeloos verouderd is. Wat wij in Liteta nastreven is ont wikkelingswerk in de ruimste zin. Patiënten die een jaar in ons lepro sarium zijn geweest moeten niet al leen genezen weggaan maar er ook iets opgestoken hebben. We pro beren hen te leren lezen en schrij ven. Voor de vrouwelijke patiënten komt er een naaischool. Voor de mannen een kippenfarm. Ze beleven ook veel plezier aan de muziekinstru menten, waarvoor het geld destijds door de Roermocrodjsie muziekgozel- schappen bij elkaar is gebracht." Of mej. Imkamp ooit heimwee heeft gehad? „Toch wel ooit, ja. Jaren geleden toen de wereldom roep een aankondigde dait speciaal voor mij een groet Zou worden uit gezonden had ik een uur tevoren al alle ramen en deuren afgesloten. Op mijn knieën zat ik bij de radio om maar goed te kunnen luisteren. Toen na de gesproken groet de plaat van Jo Erens werd gedraaid met „Wie sjoen ös Limburg is" raakte mijn gemoed vol. Stel je voor zoiets midden in de rimboe". Kerstmis viert mej. Imkamp bij haar familieleden. Op 27 december vertrekt ze weer voor drie jaar naar Zambia. Haar hoofddoel blijft het behandelen van lepralijders in het laprosarium van Liteta Verder geeft ze in het Engels voorlichting via de Zambiaanse ra dio. Haar woorden worden ver taald in een aantal inheemse talen. Op deze manier wil mej. Imkamp proberen om vooroordelen tegen het melden van ziektegevallen weg te nemen. Tenslotte gaat ze opnieuw een aantal „medical assistants" op leiden. Dat zijn inheemse verple gers, die de bevoegheid hebben om bepaalde medische handelingen te verrichten en diagnoses te stellen. ,Jk vind het wel fijn om weer eens hier te zijn geweest want mijn hart trekt nog altijd naar Limburg, naar Roermond. Toch ga ik graag weer terug. Het is me hier te eng geworden. Ik hoor daarginds. Daar hebben ze me nodig". (ADVERTENTIE) Lucht is bij een temperatuur van -200 °C (tweehonderd graden onder nuleen vloeistof die r borrelend kookt, zoals bij u thuis het theewater. Bij de koudgaskoelmachine in het Evoluon kunt u dit bekijken. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen I Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant. Voordelige Trein- Toegangsbiljetten verkrijgbaar op meer dan 100 N.S.-stations le Kerstdag gesloten In 1966 gesticht floor Philips. BOEDAPEST (AFP) Het trein ongeluk dat zich zondagavond ten zuiden van de Hongaarse hoofdstad Boedapest heeft voorgedaan, heeft volgens voorlopige gegevens van de Hongaarse spoorwegen het leven ge kost aan 43 personen, terwijl 57 men sen gewond werden. Het reddingswerk is de hele nacht voortgezet, ondanks de dikke mist op de plaats van de ramp. Het on geluk ontstond toen een passagiers- trein tussen de stations Mende en Tapiosuely, ongeveer 30 km ten zul den van Boedapest, in volle vaart op elkaar botsten. Volgens berich ten in de Hongaarse kranten zijn vele kinderen het slachtoffer gewor den. Zij zaten in de eerste wagon van de passagierst.rein, die letterlijk overreden werd door de lokomotief van de goederentrein. De oorzaak van de goederentrein. De ramp is veroorzaakt doordat een wisselwach ter de uit Boedapest komende trein op een verkeerd spoor leidde. SCHIPHOL (ANP) De Luft liansa heeft van de Amerikaanse en de Nederlandse rijksluchtvaartdien sten vergunning gekregen voor de opening van een geheel nieuwe non stop luchtlijn tussen Amsterdam en Los Angeles. Hiermee krijgt Schiphol zijn eerste rechtstreekse luehtverbinding met de Amerikaanse westkust. Jarenlang heeft de KLM in Amerika tevergeefs besprekingen gevoerd om zelf op Los Angeles te mogen vliegen. Mr. S. NEESEN, thans hoofdredac teur van het Dagblad het Centrum in Utrecht, is benoemd tot secretaris- publiciteit van de Federatie van Ka tholieke en Protestante Christelijke W er gevers verbonden. (Van onze speciale verslaggever) mo »Een behoorlijk deel van de tuinders zou geen tuinder en zijn. Zij z;jn njet voldoende ondernemer; zij kunnen niet or- I °I z'j weten niet met geld om te gaan". Aldus de mening ^at h een behoorlijk deel? lan deze^me"1aarsi. 25 tot 30 Procent Sc» onvnlflï? fn bijna constant w™ 1'3e,.mkomen- Opvallend uitsluitenfl V Percentage bijna Sets tiaar z in West,and' IDe tuin- ®le' bij mal. volSens ons onderzoek "ering te zettln°w de terin8 naar de I 1,10 Sulden ^anneer ZÜ dit jaar "aar dat i„tnen' leeft het §e" Sssten vlll T-en- Indien de op- J 8er ÜEgen krd«.)aar 10000 gulden I fa,r een mknm dat gezin beven I andere tuhX Van 25000 sulden. I 'ltveaschijIt"1b°-Tgebieden vind ie 1 b de n i 20 sterk". >iiijCdeen 0dse tuinb°uw uit de a8v'°eit?eer beWUSte der" IH'nders "nlita?"Het afvloeien van I I? het afvloeien meer Problemen I tn!r heeft een flini/T boeren- Een 1 ?Pt hij dan lap 8rond Ver- 1 fe Het de onhrl 1 zijn schul- 'Hinder L uWst van de grond. ant doet, stelt af0n bedrÜf - —J** -jcunji aan «e opbrengst van de grond hem niet in staat schuld eisers te betalen". „Vandaar ook, dat tuinders vrijwel geen gebruik maken van de moge lijkheden, die het ontwikkelings- en saneringsfonds bieden. Zij modderen tegen beter weten in, door, want zij hebben over het algemeen veel vreemd kapitaal in hun bedrijf ge stoken". Het onderzoek van Kriellaars wijst verder uit, dat tuinders gemakkelijk krediet nemen. Er wordt hun in dit opzicht niets in de weg gelegd. Ban ken voldoen royaal aan verzoeken uit de tuinbouw en fabrikanten van kassen zijn happig op bestellingen. Ook wanneer de tuinder in kwestie geen cent in kas heeft. De overheid zou volgens prof. Kriellaars de noodlijdende tuinders hulp moeten bieden in de vorm van een gunstige regeling om het bedrijf te beëindigen. Zij kan de tuinder een extra financiële bijdrage geven of bemiddelen tussen tuinder en schuldeisers. Indien de marginale groep tuinders ophoudt met het kweken van groen te, houdt ons land niet een sterke rest over. Professor Kriellaars: „Se lecteer de slechten eruit en men houdt goede en slechte tuinders over. Je kunt eeuwig doorgaan met selec teren zonder een select gezelschap over te houden". Hiermee bedoelt de hoogleraar, dat de eisen niet alleen hoger worden gesteld, maar dat de eisen ook steeds zwaarder worden. De techniek bijvoorbeeld verandert snel; de tuinders moeten zich zo snel mogelijk aanpassen, dat het velen bij de gedachte al duizelt. Is er helemaal geen lichtpuntje voor de jongen, die tuinder wil wor den? „Jawel", meent Kriellaars, „als deze jongen: feeling heeft, vakbe kwaam is, interesse heeft, bereid is om keihard te werken, de nodige scholing opdoet, kan organiseren, ge luk heeft, dan hoeft hij niet te wan hopen". „De jonge tuinder heeft niet de grondproblemen van de jonge boer. Hij leeft van een klein stuk grond, net zoals de man met kippen en var kens". Maar ook de overheid moet een steentje bijdragen. Zij moet het de tuinder (en dit geldt ook voor ande re agrarische groepen) gemakkelijker maken met: a. mogelijkheid tot be lastingvrije reservering en b. minder sterke progressie en/of hogere belas tingvrije voet. Agrarische organisaties hebben de ze punten al eerder onder de aandacht van de minister gebracht. De KNBTB heeft zelfs een rapport gewijd aan het probleem van de bedrijfsoverna me in de agrarische sector. Op verruiming van de markt hoeft de tuinder, aldus prof. Kriellaars, niet te rekenen. Hij heeft zijn afzet in de EEG-landen en hij kan de concurren tie op deze markt goed aan. Maar het is om praktische redenen uitgesloten tuinbouwprodukten ook daarbuiten af te zetten. De hoogleraar zegt: „Neem aan, dat we koelschepen naar Afrika sturen. Alles gaat goed tot het moment van lossen. Dan begint de narigheid. Door de hoge temperatu ren verrot binnen een mum van tijd de hele lading". En daar zijn de tuin der en de potentiële consument niet mee gediend. Hier dan de derde „etappeplaats" in de eerste ronde van onze Puzzelreis 1968 - 1969. Zoals wij zaterdag al uitvoerig meldden komen er drie of zo nodig vier van dergelijke ronden. De opgave voor iedere afleve ring luidt telkens: rangschik de letters op de tekening zodanig, dat men de naam van een gemeente in de betreffende provincie krijgt. Deelnemers moeten alle zeven opgaven uit de eerste ronde tegelijk in zenden. Zij moeten uiterlijk dinsdag 7 januari 1969 in bezit zijn van „Do grote puzzelreis '68 - '69", De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Van de tweede ronde, waarvan de eerste opgave op zaterdag 11 januari 1969 wordt gepubliceerd, moeten de oplossingen uiterlijk 22 januari 1989 binnen zijn. Voor zowel de eerste als de tweede ronde geldt, dat de deelnemers uit sluitend oplossingen mogen insturen, geknipt uit dit blad. Andere voorwaarden zijn 1. Aan de tweede ronde kan slechts worden deelgenomen door die deel nemers, die de eerste ronde goed hadden. Aan de derde ronde slechts door die deelnemers, die zowel de eerste als de tweede ronde goed hadden. Men mag uitsluitend onder zijn eigen naam deelnemen. Derhalve kan in één gezin slechts één prijs vallen. 2. Per gezin mag per ronde slechts één oplossing worden ingezonden. 3. Uitsluitend vaste abonnees van dit blad en zij, die zich gedurende de wedstrijdperiode als abonnee opgeven, zijn tot „De grote puzzelreis '68- 69 toeglaten. 4. Personeel en medewerkers van dit dagblad en van het Reclame Service Bureau Laurens A. Daane N.V., alsmede hun gezinsleden zijn van deel name uitgesloten. 5. Over „De grote puzzelreis '68 - '69" is geen correspondentie toegestaan. 6. Vertraging door de PTT of door welke oorzaak dan ook, valt buiten verantwoordelijkheid van de organisatoren evenals zoek raken van in zendingen. 7. Door deelname aan „De grote puzzelreis '68 - '69" verklaren de deelnemer* zich akkoord met de voorwaarden. 8. Inzendingen, die niet aan de voorwaarden voldoen, zijn ongeldig. Voor de juiste, oplossingen zijn aantrekkelijke prijzen beschikbaar; een hoofdprijs van f 150,-, voorts een prijs van f 50,-, vier van f 25,- en nog eens dertig prijzen van een tientje. Julie Nixon, een dochter van ae toekomstige Amerikaanse president Richard Nixen, is zondag in New York in het huwelijk getreden met Dwight David Eisenhower, een klein zoon van de voormalige president. De kerkelijke inzegening van het hu welijk vond plaats in de schitterend versierde Collegiale kerk. Bruid en uruidegom zijn beiden 20 jaar. On der de gasten waren de leden van Nixon's toekomstige kabinet en vice- president Spiro Agnew. De meeste gasten waren echter familieleden en persoonlijke vrienden van de geko zen president. Op de foto het paar bij het verlaten van de kerk. (ADVERTENTIE) BROWN BOVERI wasautomaten vaatwasmachines strijkmachines wasdroger centrifuges befaamde fabrikaten van een wereldconcern met de degelijke garantie van de importeur BROCHURES OP AANVRAAG GRATIS'IMPORTEUR; GEBR. TIMMERMANS N.V., KESSEL (BIJ VENLO]

de Stem | 1968 | | pagina 7