jan doggen vernietigde de aspiraties van waalwijker Rini van Bracht miste titel net DE „KOEK" WERKELIJK VERDEELD Excuses voor de slechte arbitrage <C}k s, t*\ 4 Feest in Heerle SCYLLA WON TOERNOOI Toernooi vreemd zwak L KNBB-BESTUUR prettige feestdagen In 't kort r gsüM Ferrania 3 M levert altijd uw Ferrania Dia s (van 24 x 36 mitt) voor fl. 15.- gratis in een raampje I (Vim Soeterbroek moest in zijn laatste partij genoegen nemen met een pil Voorlopig Belangen Zwak Verlieyen Uitslagen COGNAC IJOSEPH GUY; 16 VIJftE SP0RTPG1NA DE STEM BVAN MAANDAG 23 DECEMBER 1,?68 17 (ADVERTENTIE) r.'rjrraol^ y«j f.A v imj laasje onder de Kerstboom gratis in e en raampj 9 (T«wusï 1 "pff |Mamma met de feesttaart gratis in een raampje J ..im&iikmu f Oma met kleine Sofietje gratis in een raampje Lr vmtm-ttkjfyjt pietje met zijn nieuwe trein gratis in een raampje Opa op het hobbelpaard gratis in een raampje Pappa aan de sherry gratis in een raampje |f 18 J f ('\iïS3f'ut lyr/fe (58-6 dagavond in Hesperang6 hef Luxemburg gewonn"»' Ie, was een weds fnooi om de Europ lenteams nederlaag tegen veteraan Broekhuizen, die een glanzende partij drie- V^AJ. handen speelde. Dit geweld was te veel voor Soeterbroek, die op slag kansloos was. mm Rini van Bracht, de grote revelatie van het driebandentoernooi in actie tijdens de finale-partij. (Van onze sportredactie) ALKMAAR „Drie, en nog twee". Het klonk als muziek in de oren van Rini van Bracht. „Rustig blijven, concentreren. Niet luiste- len naar het publiek. Er hangt zoveel van af". Aanleggen. Stoten. Akelig langzaam rolt de witte speelbal langs de rode. Op 3 mili- meter na mis. De stand op het scorebord wijst op dat moment 5855 aan in het voordeel van Van Bracht. Jan Doggen staat voor een ogenschijnlijk onmogelijke opgave. Hij moet winnen. Moet er vrij wel zeker vijf „ineens" maken om zich Nederlands kampioen te noemen. Weinigen van de honderden toeschouwers in het Gulden Vlies geven hem die kans. Slechts één man doet dat, Rini van Bracht, die geen enkele keer de verddiging verwaarloosde. Nu laat hij een prachtige aanvangsstoot voor Doggen achter. De twee beroerdste minuten in de nog prille biljartloopbaan van de 21- jarige Waalwijker zijn aangebroken. Doggen legt aan en raakt de eerste, maakt ook de tweede, derde en vier de carambole. „En nog een" klinkt het monotone geluid van de arbiter. Van Bracht buigt zijn hoofd, kan het niet langer aanzien. Hoort echter een paar seconden later de juichkreet van Doggen waarin alle opgekropte span ning verborgen ligt en weet dat hij uit zijn lijden verlost is. Van Bracht is kapot, gebroken. Hier was zijn kans om Nederlands kampioen te worden. Hier was de grote kans voor de jeugd om door te breken. Het lukte niet. „Killer" Doggen vernietigde de aspi raties van de Waalwijker die de leem te moet opvullen, ontstaan door de aftakeling van de driebandentop. Vol- - komen ontredderd was Van Bracht. Begrijpelijk na deze tegenslag. De technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond Jee/t op ergerlijke wijze gefaald. Zij hoeft tijd ens het Nederlands kam pioenschap ereklasse driebanden in Alkmaar arbiters aangewezen, die op "oo beslist niet capabel waren hoor hun taak. Een speler als Brosens werd hierdoor al op de eerste rag uitgeschakeld. Dat is tragisch. et excuus van KNBB-bestuurslid ouders verzacht hieraan niets. De etage tl waren te groot. Scheids- eekters die nog nooit een drieban- npartij hebben gearbitreerd, moe- i„ l"ren, dat is juist; maar niet ereklasse waar om een plaats Europees- en wereldkampioen- map wordt gestreden. Een ereklas- umpioenschap is geen leerschool. et zo goed als het fout is het AVE- twi!m r te voeren. Het mag niet npi„ clubgenoten als Po- un Brosens en De Ruyter en «efbroek in de laatste ronden te- cl»l>ïer el,c<Iar. komen te staan. De te za^elijke belangen gaan dan .'ien z"' we3en- Dat was te voor- li 'in 0 Duurde het in Alkmaar. 'Peeldnn,9lde,eltelijk zakeliik 3e- da» j.' behoort niet zo te zijn; degenereert de biljartsport. Maar moet hij echt zo teleurgesteld zijn? Beslist niet. Van Bracht was de grote revelatie van dit mislukte toer nooi. Hij was de enige die aantoonde een waardevolle kracht voor de Ne derlandse driebandenwereld te zijn: Hij heeft met zijn degelijk bere kende spel type a la Ceulemans laten zien dat prestaties niet al leen maar door „dienstjaren" worden gemaakt. Daar is meer voor nodig. Keiharde training. Niet alleen spel- technisch, maar ook fysiek. De con ditie op peil houden. Zijn leefwijze tijdens dit toernooi was voorbeeldig. Dat kan niet van alle spelers gezegd worden. Er waren erbij, die er te licht, veel te licht over hebben ge dacht. Popeijus bijvoorbeeld was een van hen. Zijn moyenne bleef ver be neden de maat, zoals de gemiddelden van alle spelers. Hij kreeg van Van Bracht een afstraffing die hem nog lang zal heugen en mogelijk weer met beide benen op de grond zal hebben geplaatst. afeltennisteaui in Luxemburg: 5-/ Het UXEMBURG (ANP) Geeft »3' Iandse tafeltenniste** 5.2 1 k°kkingfilets 1 1 kippers KJ HEERLE Meteen na het bekend worden van het tweede nationale kampioenschap driebanden van de Heerlese biljarter Jan Doggen, stroomde gisteravond zijn café vol met uitgelaten supporters. Nog voordat de nieuwe kampioen rond elf uur zijn entree maakte in Heerle, was iedereen al uitbundig aan het feesten. Aan de lopende band werden bloemstukken en telegram men bezorgd. Vooral de leden van de in Doggens café gevestigde bil jartclubs DVP en de Roosendaalse Driebandenclub, kwamen en masse in hun bolwerk bijeen om het feest de nodige luister bij te zetten. Het kampioenschap van jan Doggen ging gisteravond in Heerle van mond tot mond. Herman Broekhuizen, Se vete raan in het driehanden-gezelschap, ontnam Soeterbroek alle titel- kansen. Tóch had hij nog kansen, ook na die nederlaag tegen Van Bracht. Po peijus had daarvoor van Tiest Bro sens, de door falende arbiters getei sterde Bredanaar, die door grove blun ders van de scheidsrechters al op de eerste dag werd uitgeteld. Knock out ging- Dacht Popeijus dat het zomaar zou gaan omdat het toevallig nog club genoten zijn van elkaar! Hij rekende mis, kwam bedrogen uit. Tiest Bro sens was niet het type van De Ruy ter die ruiterlijk bekende Soeterbroek te hebben laten winnen, omdat zijn kansen toch nihil waren en be grijpelijk zijn clubmakker wilde zien zegevieren. Brosens was anders. Hij heeft dik in de tachtig beurten respijt gehad met Popeijus maar heeft zijn sportieve plicht vervuld. Ook al wogen de belangen zwaar, Brosens bleef sportman. Hij won zoals hij moest winnen. Een enorme teleurstelling was weg. gelegd voor de serieuze Soeterbroek. Hoewel niet groots spelend maar wie deed dat wel in Alkmaar be hoorde hij constant tot de favorieten. Broekhuizen, de 78-jarige nestor in dit toernooi, die er nu definitief een punt achter zet, moest hij verslaan om de titel te grijpen. Hij kreeg die kans niet. Het werd een groots af scheid van de bejaarde Arnhemmer, die zijn loopbaan afsloot met een ver diende grootse zege op de Waalwijkse titelkandidaat. Teleurstelling ook voor Henny de Ruyter, in Alkmaar tegen de gedegra deerde Lorist fonkelend als in zijn beste dagen, maar niet verder rei kend dan een voor hem zeer slechte zesde plaats. Nog net voor Broekhui zen en Lorist. Het was een vreemd toernooi, zwak toernooi, in alle opzichten. De eerste en tweede plaatsen voor Doggen en Van Bracht waren, qua moyennes ge zien, niet imponerend. Maar Nederland weet met recht tij dens het Europees kampioenschap in januari in Den Haag, door de sterk- sten vertegenwoordigd te zijn. Zij wa ren de sterksten onder de in dit toer nooi matig spelende driebanders. TON KOOMEN De eindstand is (resp. ptn, hoogste serie, alg. gemid.): 1. Doggen (Heerle) 10 7 0.819 2. Van Bracht (Waalwijk) 9 7 0.834 3. Soeterbroek (Waalwijk) 9 14 0.773 4. Brosens (Breda) 8 9 0.781 5. Popeijus (Etten) 8 6 0.755 6. De Ruyter (Waalwijk) 6 8 0.785 7. Broekhuizen (Arnhem) 6 7 0.731 8. Lorist (Amsterdam 0 7 0.639 Van onze sportredactie) ALKMAAR „Namens het be stuur van de Koninklijke Nederland se Biljart Bond, bied ik hier mijn excuses aan voor de slechte arbitra ge. Dit is een zeer nare zaak. Niet dat hierover gezwegen wordt in het bondsbestuur. Dit zal niet meer voor komen. Er zullen maatregelen wor den genomen die grove blunders zo als hier zijn begaan, in de toekomst uitsluiten." Nico Donders, het Til- burgse hoofdbestuurslid van de KN BB, wilde er niet omheen draaien. Kón dat ook niet. Er waren fouten gemaakt, en niet zulke kleine. (ADVERTENTIE) 23 dec. Marjavindtovermorgen een doosje zijdezachte zakdoekjes. onder de kerstboom. DEN HAAG (ANP) De Leidse vereniging Scyila heeft zaterdag in Den Haag het tafeltennistoernooi om de Chesterfield-Trophy gewonnen. De Leidenaars kwamen uit zonder de nationale kampioen Bert van der Helm, die in Luxemburg een inter landwedstrijd moest spelen. Het team, bestaande uit Ellen Kort, Truus Bakkerham, Gerard Bakker en Ed van de Berg. won in de finale met 4-1 van De Treffers uit Roelof- arendsveen, dank zij de sterke speel sters Mary van Ruiten en Nellie Eist- geest had De Treffers in de voor gaande ronden achtereenvolgens ge wonnen van AMVJ en Nedlloyd. De derde prijs van 250 gulden (voor de eerste en tweede prijs waren resp. f 750 en f 500 beschikbaar)ging naar Maasbree, dat met 4-2 over Nedlloyd zegevierde. Donders: „Na het overlijden van Joop van der Hoek, draait de techni sche commissie nog niet zoals het moet. De arbiters, die hier neergezet zijn op een enlcelmg na hadden hier nooit mogen debuteren. Er zijn spelers de dupe van geworden. Bat mag niet meer. Het is op zich., zake lijk bekeken, logisch, dat er Noord- Hollandse arbiters worden aangetrok ken voor een toernooi dat in Noord- Holland wordt gespeeld. Volkomen normaal, maar dan moeten ze voor hun taak berekend zijn. Dat was hier beslist niet het geval." Een heel ander punt. De medische begeleiding in de biljartsport. Don ders: „Het is nog in een beginsta dium, maar Nederland heeft de pri meur. Na de incidenten met Wijnen tijdens het Europees kampioenschap 1966 in Amersfoort en Henk Scholte in Lorint hebben we de nodige maatregelen genomen. Maatregelen die door de internationale biljartwe reld zijn overgenomen. Spelers bo ven de 65 zullen voortaan een ver plichte medische keuring moeten on dergaan. Spelers van wie we weten Scholte en Wijnen bijvoorbeeld dat zij lichamelijk niet voor 100 pro cent fit zijn, moeten worden gekeurd uoor een belangrijk toernooi. Voorts is het verplicht dat er tijdens belang rijke kampioenschappen een arts aanwezig is. In Alkmaar was dat dok ter Van Gilze. Ideaal is natuurlijk dat er een verplichte keuring komt voor topbiljarters, net zoals dat in het betaalde voetbal en de gewone amateursport van toepassing is. Maar zover zijn we nog niet." Biljarten wordt vooral aan de top meer en meer „business". Koel en zakelijk. Het is net als in het be taalde topvoetbal. Verdedigend. Moy ennes die er in Alkmaar zijn gehaald bewijzen dat. Er wordt eerst verde digd en daarna pas aan de punten gedacht. De carotte overheerst. Dat is jammer, de moyennes lijden hier onder. Op deze manier gaat de bil jartsport kapot. Er wordt afgebroken wat in de loop der jaren is opge bouwd en dat is een trieste, zeer trieste zaak. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Jan Bols en Kees Verkerk reden voldaan naast elkaar na de eerste rit op het slot nummer van de internationale wed strijden in Heerenveen, de 5.000 me ter. Ze peuzelden samen het brok Friese koek op, dat een enthousi aste supporter hen had toegeworpen. Het leek symbolisch, want in de grandioze race tussen deze twee leek de koek van een twee dagen durend, boeiend schaatsschouwspel volledig verdeeld. Jan Bols had de rit gewonnen in de. gezien de om standigheden. uitstekende tijd van 7.38.8. Kees Verkerk bleek met 7.39.3 voldoende te hebben gepresteerd om van de derde naar de eerste plaats op te rukken in het algemeen klas sement. Het deerde de twee koek eters niet, dat Sandler dezelfde tijd maakte als Bols, ze smakten van genoegen toen in de derde rit Tho massen tien seconden en daarmee de tweede plaats in het klassement verloor aan Verkerk, maar de koek was op, toen de 23-jarige Zweed Claesson als klassementsaanvoerder in de vierde rit startte tegen Ard Schenk. En deze twee zij joegen elkaar voor uit. Met lange tijd Schenk, maar later de door Huiskes gecoachte Claesson in eerste positie. Claesson won, Schenk werd tweede. Zo was de koek werkelijk verdeeld. Met twee nationale records (500 en 3000) van Ard Schenk, twee jeugdrecords (3000 en 5000) van Ko Giling en voortdurende verbeteringen van de baanrecords, kreeg Heeren veen waar voor zijn uitstekende or ganisatie en accommodatie. Zelden heeft een internationale schaatswed strijd in Nederland zoveel allure ge kend. Niet slecht qua prestaties, ook de gehele entourage de ijshockey- hal was bijvoorbeeld met frisse vloerbedekking bekleed en omgeto verd tot een bezoekersrestauramt zorgden voor een uniek schaatsfes- tijn. De eerste werkelijke krachtmeting tussen de Nederlanders onderling en met de buitenlandse top heeft boven dien iets meer onthuld over onderlin ge verhoudingn Over het zelfvertrou wen bijvoorbeeld, dat Ard Schenk op gedaan heeft in zijn goede studie resultaten en bij de leiding van Leen Pfrommer. Over de teruggekeerde wilskracht bij Kees Verkerk, die zijn 1500 meter door niemand wilde la ten afnemen en over de Deventer onderwijzer Eddy Verheyen, die ten slotte als enige overbleef om een serieuze kandidaat te zijn voor een plaats in de Nederlandse afvaardi ging naar internationale kampioen schappen, Hij wel, Piet Meyer niet. De Noordhollander die in het voor seizoen dapper meedraafde in de voorste gelederen, werd met name op de 5000 meter teruggeworpen tot achter de gehele kernploeg met uit zondering van Karei te Winkel, die met een tijdelijke inzinking kampt en Ronnie Nooitgedacht, ,.van wie we pas over twee jaar iets mogen verwachten", zoals coach Pfrommer het uitdrukte. Daarom ook was Leen Pfrommer 3IXN3XH3AOV maar.., zorg dat U Medicinaal Norit bij de hand hebt Als maag- of darmstoornissen dreigen, als U zo'n opgeblazen gevoel krijgt na een gezellig feestmaal... kunnen enkele Norit-tabletten prompt uit komst bieden. 500 meter: 1. Magne Thomassen, (Noor) 41.4. (nieuw baanrecord; 2. Ard Schenk, 41.6 (Ned. record); 3. Goeran Claesson (Zwe) 41.8; 4. Her bert Hoefl (W.-Dld.) 42.0; 5. Kees Verkerk, 42.2, 3.000 meter: 1. Ard Schenk, 4.26.0 (Ned. record); 2. Goeran Claesson 4.28.2; 3-4. Kees Verkerk en Jan Bols 4.29.6; 5. Magne Thomassen 4.29.8. 1500 meter: 1. Kees Verkerk, 2.11, 2. Goeran Claesson 2.12.3; 3. Magne Thomassen 2.12.5; 4. Oerjan Sand ler (Zwe) 2.12.7; 5. Jonny Hoeglin (Zwe) 2.14.0. 5.000 meter: 1. Goeran Claesson 7.36.0 (nieuw baanrecord): 2. Ard Schenk 7.36.5; 3-4. Jan Bols en Oerjan Sandler 7.38.8; 5. Kees Ver kerk 7.39.3. Eindklassement: 1. Goeran Claes son 176.200, 2. Ard Schenk 176.583. 3. Kees Verkerk 176.730, 4. Magne Tho massen 177.474, 5. Jan Bols 178.980. Ard Schenk, de beste Nederlan der in actie tijdens de 5000 meter. meer dan content. De eerste offi ciële presentatie naar buiten van zijn werk, werd een succes. Geen zweem van ontevredenheid in zijn terugblik vooral niet omdat, zoals hij het uitdrukte, „de buitenlanders be paald niet sterker zijn gebleken". En de verrichtingen van Claesson dan, de jonge Zweed, die ook in ei gen land en Noorwegen al uitsteken de verrichtingen achter zijn naam heeft staan? Pfrommer: „De Zweedse coach vreest zelf dat hij straks terug zal vallen als het echte grote werk komt". Huiskes, toch nog altijd de man op de achtergrond bij de Zweden; „Als deze jongen zich goed voorbe reid heeft moet hij zich kunnen hand haven. Ik kan dat niet beoordelen. De trainingsschema's heb ik wel ge zien. die zitten goed in elkaar, maar het valt buiten mijn gezichtsveld of deze schema's ook helemaal zijn uitgevoerd". Toch eindigden Nottet en Jorrits- ma achter alle buitenlandse deelne mers van naam. Hun rijden maak te niettemin een goede indruk. Maar Nottet zat, zoals hij zelf zou verklaren, „in het pak" op de 3000 meter. „In de eerste rit moet je rijden. Dan denk je dat de tijd van 4.38.0 vrij scherp is en je start op dat schema. Bovendien rijdt je te gen een man als Guttormsen, zodat je denkt er voldoende aan te heb ben als je hem bij kunt benen. Het lukte helemaal. Ik reed 4.38.3. en ik finishte vlak achter Per Willy. En dan blijkt naderhand, dat het allemaal veel sneller had gekund dan voel je je toch belazerd?" En Jorrit Jorritsma, elk jaar op nieuw het grote vraagteken op be slissende momenten; „Bij de se lectiewedstrijden ging het vorige week uitstekend. Ik weet dus wat ik kan. Maar ik ben nog niet voldoen de in vorm om dat elk moment waar te maken. Het komt nog, dat weet ik zeker". BOKSEN Fighting Mack, de Europese kampioen in het wel terge wicht, zal komende donderdag zijn Europese titel niet kunnen verdedi gen. De Curaeaose bokser, die in Bo logna tegen de Italiaan Silvano Bar- tini zou uitkomen, heeft Piero Pini, de secretaris van de Europese Boks- unie, doen weten dat hij ziek is. Jose Legra, wereldkampioen in het licht gewicht, is veroordeeld tot een boete van 10.000 pesetas (ruim 500 gulden) omdat hij met zijn auto een ongeluk veroorzaakte, waarbij twee personen gewond raakten. Verder zal de Cu baanse bokser bijna 12.090 pesetas schadevergoeding aan de slachtoffers moeten betalen. BASKETBAL De Verenigde Sta ten hebben in het Belgische Bergen het internationale militaire basket- baltoernooi gewonnen. In de laatste wedstrijd versloegen de Amerikanen Italië met 75—72. Nederland eindigde op de vijfde en voorlaatste plaats. In de laatste ronde verloren de Neder landse militairen met 7666 van Frankrijk. De eindstand luidt: 1 Ver. Staten 10; 2 Italië 8; 3 België 5; 4 Frankrijk 4; 5 Nederland 2; 6 West- Duitsland 1 punt. FC Bayem Mün- ehen heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese basketbalbeker. De Duit sers wonnen met 10257 de tweede wedstrijd tegen het Luxemburgse Ni- tia Bettenburg. GEWICHTHEFFEN Midden zwaargewicht Nikolai Tsjoratsjajey heeft in Alma Ata tijdens de Russi sche verenigingkampioenschappen gewichtheffen zijn eigen wereldre cord drukken met twee kilogram verbeterd en gebracht op 167l£ kilo gram. Zijn landgenoot Boris Selitsky vestigde in dezelfde gewichtsklasse met 487xh kilogram een wereldrecord op de drie Olympische oefeningen. Het oude record stond met 485 kilo gram op naam van zijn landgenoot Vladimir Beljajev. AUTOMOBILISME De Brit Piers Courage heeft in Buenos Aires de vierde en tevens laatste wedstrijd van de Argentijnse Temporada voor formule-2-wagens gewonnen. De Oos tenrijker Jochen Rindt eindigde op de tweede plaats. De Italiaan Andrea de Adamich, die in twee races eerste werd, behaalde de eindzege. De uit slag van de vierde wedstrijd is: 1 Piers Courage (G.B.) de 210,410 km in 1 uur 37 min. 17,3 sec.; 2 Jochen Rindt (Oost.); 3 Joseph Siffert (Zwits.); 4 Jackie Oliver (G.B.); 5 Jean-Pierre Beltoise (Fr.). SCHAKEN Ingrid Tuk uit Den Haag is in Arnhem Nederlands schaakkampioene geworden. De der de partij uit de beslissingstweekamp tegen Fenny Heemskerk, eindigde in remise, waardoor Ingrid Tuk een voorsprong van 21 kreeg. De vierde en laatste partij hoeft hierdoor niet te worden gespeeld, omdat bij toepas sing van het Sonnenborn-Berger- systeem Ingrid Tuk, die bij het toer nooi om de nationale titel gelijk met Fenny Heemskerk eindigde, winnares zou worden. ALLERLEI De staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, mr. H. J. van de Poel, heeft te Roden de honderdste in Ne derland gebouwde sporthal geopend. Deze hal, die ontworpen is door de dienst gemeentewerken en in totaal 1.132.268 gulden heeft gekost, heeft een speelveld van 28 bij 48 meter, met een obstakelvrije hoogte van 7 meter, -o- In de eerste wedstrijd van de halve finales van het toernooi om de Europese waterpolobeker te Bel grado, heeft Partizan Belgrado met 63 (21 01 31 10) gewonnen van de Russische kampioen Dynamo Moskou. De tweede wedstrijd wordt 11 januari in Moskou gespeeld, -o- Roemenië heeft te Boekarest een ta fel tenniswedstrijd tegen Tsjechoslo- wakije om het Europese kampioen schap voor landenploegen, met 25 verloren, -o- 't Franse volleybalteam verloor in St.-Fons in vier sets van Italië. De setstanden waren: 115, 153, 315, 815. De Franse dames versloegen eerder op de avond de Italiaanse dames met 32 (16—4, 15 —10, 10—15, 3—15, 15—13), (ADVERTENTIE) DISTILLERIB Méfairics COGNAC r DE FRANCE 13,40j^jfles

de Stem | 1968 | | pagina 15