595, RING TIE iKKOORD TUSSEN REGERING EN BONDEN Ambtenaren: 5 percent Bontmantels )e^e|Ud CHARLES HUGUES WERD FRANCO VEEL TE „LINKS" Referendum over ontwapening I 1 $.R. laat poblemen tan oudere werknemers onderzoeken „ïbePA J Zie bü ons de kleurenpracht van Philips Kleuren-Televisie Sanapjw ke de fcische hulp Niet forceren in celibaat In 't kort I U bent elke dag van harte welkom bü .EN )kleed en ens enz. enz. neuzen, tel. OT503 2334 nhuis Grote drukte bij Meer vakantie Textiel Extra-uitkering Tsjechische arbeiders houden vast aan hervormingen N .S. verhoogt tarieven stukgoederenvervoer Stijging onwettige geboorten MAN SCHIET ZES VAN ZIJN ZEVEN KINDEREN DOOD Max Brod overleden erie V5 POPULAIRDER DAN JUAN CARLOS 128 PRIESTERS: DE STEM VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 11 le risfco's groot zijn, springt jor u in de bres. nd hoge premies, wan stichting zonder wins n u nodig om samen /an ons dat nodig heeft. rt bovenhde?loongrens? Iet Zilveren Kruis, ngen! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In opdracht van de commissie arbeidsmarkt politiek uit de Sociaal Economi st Raad stelt de Nijmeegse uni- vtrsiteit een onderzoek in naar (e problemen van de oudere nrknemers. De commissie heeft ia haar omvangrijk rapport over ■het arbeidsmarktbeleid hierover alleen maar globale aanbevelin- tit kunnen doen. Ir. H. Bosma, plaatsvervangend witter van de SER en werkgevers- J witter van de Stichting van de l'rbeid, wees de raad er met klem op, 1 st het vraagstuk van de oudere I irknemers in de nabije toekomst [igewichtigst en tegelijk moeilijk- p vraagstuk in de arbeidsmarktpo I :iok gaat worden. „Het wordt een tonder ernstig probleem, dat een lurte aanpak zal vragen1', meende lij. Daarom moeten mogelijkheden ■raden worden om deze werkne- Irersdie niet altijd even gemakke. lijk omgeschoold kunnen worden Ith aan het werk te houden. I Dezer dagen ontvangen de raads lieden een voorstel. voor het instellen luide raad voor de arbeidsmarkt, die Ken commissie van de SER zal wor- la. Deze raad zal uitvoering moe- la geven aan zeer veel onderwer- Jpen, die in het rapport samengevat ■zijn. Naast het probleem van de oude- h werknemers zal ook de migratie va de werknemers onderwerp van Mn nieuwe studie worden. my i ©en onzer verslaggevers) BREDA Dat velen dit jaar naar e wintersport gaan merkten vooral j.lto Nederlandse Spoorwegen. twee uur gisitermMd-ag was r druk op de staitiorns vain De spoorwe- treinen inge- m naar die 'winitemsportgebieden en I'm de normale initómahioinaile trei len was het aairttal wagons ver- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Gistermiddag is het salarisoverleg voor het overheidspersoneel met een akkoord besloten. De 550.000 ambtenaren bij, rijk, provincie en gemeenten onder wie militairen, politie en onderwijzers krijgen per 1 januari een salarisverhoging van 5 percent. Op basis van de gemid delde loonontwikkeling in het bedrijfsleven zal later de z.g. nacalculatie worden gegeven. Staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) hoopt dat de nabetaling van achterstallig salaris eind september zal kunnen worden gedaan. „Ik ben blij dat we tot een akkoord zijn gekomen", zei hij vlak voordat hij naar de wintersport vertrok. Voor het eerst sinds enkele jaren is tussen de regering en de delegaties van overheidspersoneel volledige overeenstemming bereikt over de loonsverhoging per 1 januari. Aanvankelijk had de regering een verhoging van 4.5 percent willen geven. De ambtenarenbonden had den 5.5 percent gevraagd. Het kabi net heeft niet zonder meer tussen die twee percentages in willen prik ken, maar heeft tot vijf percent be sloten omdat hierover volledige over eenstemming met de personeelsdele- gaties kon worden bereikt. - „Voor het kabinet is het een be langrijke zaak dat we het nieuwe jaar in alle rust ingaan", aldus staatssecretaris Van Veen. De perso- neeisdelegaties van hun kant zijn vol lof voor de soepele en uiterst be kwame wijze waarop de staatssecre taris het loonoverleg heeft gehad. Het kabinet heeft verder besloten de vakantieregeling te verbeteren. Afgeschaft wordt de verplichte snip perdag, een dag die door het kabinet als verplichte verlofdag kon worden aangewezen. Deze verplichte snip perdag wordt aan het normale verlof toegevoegd, waardoor dit van 15 da gen minimaal tot 23 werkdagen gaat bedragen. Een ambtenaar die dertig jaar wordt krijgt een werkdag meer ver lof. Dit extraverlof wordt verder op het veertigste jaar en daarna elke vijf jaar met een dag verlengd. Op grond van deze regeling krijgt een ambtenaar van zestig jaar zes extra verlofdagen. Begin volgend jaar zal met de cen trales van overheidspersoneel verder worden gesproken over een verder gaande werktijdverkorting in 1970. De ambtenarenbonden hebben zich het recht voorbehouden om op de salarisverhoging terug te komen, als de -Sociaal-economische ontwikkeling in 't. eerste kwartaal van 1969 daar toe aanleiding zou geven. De ambtenarenbonden hebben geen gehoor gevonden voor hun wens om een z.g. dertiende-maan-uitbe- taling. Dit extra maandsalaris zou moeten worden uitgekeerd als com pensatie voor gratificaties, winstde- lingsregelingen, enz., in het bedrijfs leven. Op de wegen viel ;de drukte erg Ifce, Volgens de verkeerspolitie was |ï«t meer ver-keer dan in een De heer H. Huysmans, voorzitter van de kleding- en textielarbeiders- bond St.-Lambertus heeft gister avond na afloop van de loononder handelingen met de werkgevers in de textiel en de confectie medege deeld, dat partijen elkaar zeer kort genaderd zijn. De besprekingen wor den dinsdag voortgezet. De drie bonden van industriële werknemers hebben de werkgevers organisaties gevraagd, de werkne mers wier c.a.o.'s niet op 1 januari maar pas later in 1969 worden ver nieuwd, een extratoeslag van 25. per maand te geven tot de ingangs datum van de nieuwe c.a.o. Dit om de verwachte vrij forse kostenstij ging van begin 1969 te kunnen op vangen. De bonden herinneren eraan, dat zij evenals de overheid spreiding van de ingangsdata van c.a.o.'s ge wenst achten teneinde druk op de prijzen zoals die zich bij algemene loonronden voordoet te vermijden. De overheid aldus de bonden heeft zelf echter niet gezorgd voor een spreiding in de tijd van de kos tenverhogende maatregelen. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Het blad van de Tsje- choslowaakse arbeidersbeweging, „Prace", heeft gisteren vermeld dat afgevaardigden van ongeveer een miljoen arbeiders geëist hebben dat hun leiders de Russische druk zullen weerstaan en de hervormingen van voor de invasie doorvoeren. Zij eisen meer inspraak van het volk in het bestuur, afschaffing van de perscensuur en het „herstel van de maatschappelijke rol van de com munistische partij", zoais dat in het actieprogram van april was opgeno men. UTRECHT (ANP) De tarieven die de spoorwegen per 1 januari 1969 berekenen voor het stukgoederenver voer zijn even hoog ais de huidige, maar er is toch sprake van een prijs verhoging. In de huidige tarieven is de omzet belasting al begrepen, terwijl die na 1 januari extra moet worden betaald. Deze wijziging is nodig in verband met de ontwikkeling van de kosten en opbrengsten van het stukgoed- vervoer, terwijl tevens rekening is gehouden met het effect van de in voering van de b.t.w. (ADVERTENTIE) MR. TOXOPEUS heeft in het week blad van de VVD geschreven, dat een christen-democratische unie geen uitkomst biedt voor de politieke ver nieuwing. Hij is niet enthousiast over de plannen van KVP, AR en CHU om i-n 1970 met gezamenlijke lijsten uit te komen. VICE-PRESIDENT Ky van Zuid- Vietnam heeft gisteren verklaard, dat hij de Amerikanen liever uit Zuid- Vietnam ziet vertrekken dan dat zij een oplossing opdringen, die de Zuid- vietnamezen „tot slaven van het com munisme" zou maken. JONGEREN uit Amsterdam, die zeg gen 4000 katholieke jongeren te ver tegenwoordigen, hebben bisschop Zwartkruis vain Haarlem gevraagd het pastorale plan voor de binnen stad vam Amsterdam ondanks de kri tiek toch door te zetten. DE BISSCHOP van Rotterdam, mgr. Jansen, heeft per advertentie sollici tanten opgeroepen voor de functie van econoom van het bisdom. EL SALVADOR heeft een Neder- derlands schip, de „Rotte" van rede rij Houtvaart in Rotterdam aange houden en opgebracht naar een ha ven. Het schip zou betrokken zijn ge weest bij een aanvaring. ISRAëLISCHE vliegtuigen hebben stellingen van de bevrijdingsbewe ging El Fatah in Jordanië gebom bardeerd. PRESIDENT Da Costa e Silva van Brazilië heeft maatregelen genomen, die zijn macht verder vergroten. Op grond hiervan kan hij leden van ver tegenwoordigende lichamen hun mandaat ontnemen. De journalisten in Rio de Janeiro overwegen in sta king te gaan. BISSCHOP Picao van Santos heeft huisarrest gekregen, evenals twee van zijn priesters. Ook in Recife, het bis dom van Helder Camara, zijn twee priesters op beschuldiging van com munisme gearresteerd. PAKHOED N.V. te Rotterdam en Oranje-Nassau-Mijnen n.v. te Heer len: zijn begonnen met een studie, of Zuid-Limburg ontwikkeld kan worden „terminal" voor het goede renvervoer. DEN HAAG (ANP) Sedert 1950 openbaart zich een duidelijk- voort zettende stijging van het percentage onwettig geborenen in Nederland. In 1967 was dit percentage 1,94, in 1950 beliep het nog 1,24. Toch is het Nederlandse percentage één van de laagste van Europa. Dit blijkt uit cij fers, die voorkomen in het jaarver slag van de sociale raad van Den Haag. NAPA (Reuter) De 40-jarige Charles Bray in de Californische plaats Napa heeft zes van zijn ze ven kinderen doodgeschoten, zijn huis in brand gestoken en zich daar na van kant gemaakt. Hij was som ber gestemd omdat zijn vrouw echt scheiding had aangevraagd. TEL AVIV (DPA) De schrijver Max Brod, een vriend en „vertolker" van Franz Kafka, is gisteren in de leeftijd van 84 jaar in Tel Aviv ge storven. Hij was een overtuigd zionist en heeft sinds 1939 in Palestina ge woond. Hij werd in Tsjechoslowakije geboren (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken! Dus ook meer service en voordeliger! Breda Ginnekenwcg 35 tel. 36834 Roosendaal: Hoogstr. 32 tel. 37503 (ADVERTENTIE) Philips kleurentelevisie ontvanger met 63 cm beeldbuis. Geschikt voor de ontvangst van de Nederlandse en Duitse kleuren- en zwart wit uitzendingen. Eenvoudige zenderkeuze d.m.v.druktoetsen. Twee luidsprekers. Uitstekende geluidsweergave. Prachtig beeld, zowel in kleur als in zwart-wit. Nu al voor 2350.* Wilhelminastraat 34-36 Breda Tel. 24500 «SKTVM0D Het wordt een dol weekeinde, beste lezers en lezeressen. Maar er zijn drie mensen, die het een zorg zal zijn, wat er de komende dagen op de aardbol zal geschieden, als die bol maar blijft draaien. De drie Amerikanen die van middag naar de maan zullen gaan. Alleen maar letterlijk, weet u, dat hopen we immers allemaal. Maar spannend wordt het wel. Vooral op Kerstmis, als ze terugkomen. Kerst, kerstbal, kerstballinaen. Over de vreugde aan het loonfront, onder ambtenaren en werkzamen in de klein-metaal, zal ik maar zwij gen, want de per 1 januari aanstaan de te verhogen prijzen zorgen er wel voor dat er geen kerst-bal meer aan is. Wat is de krant toch een wonder lijk iets. Onze (want zo mag ik hem onderhand wel noemen, nietwaar?) eenzame Turk is met Kerstmis on der dek, en nu kan ik u melden dat ook de vereenzaamde jongen van 19 jaar, van wie u afgelopen woensdag in deze krant een brief hebt kunnen lezen, de kerstdagen in een gezin zal doorbrengen. Er zijn zeer veel men sen geweest die hem een fijn kerst feest hebben aangeboden. Goed werk- (Van onze correspondent) BARCELONA Het nieuws over de uitwijzing van prins Charles Hugues heeft ook In Spanje opzien gebaard en sloeg met name bij de Carlistische .beweging in als een bom. In politieke kringen in Madrid meent men dat het régime, dat prins Charles Hugues. activiteiten totnogtoe alleen maar had getolereerd en nog steeds zijn aanvrage van Spaanse nationaliteit niet had ingewilligd, besloten heeft om hem als ongewenste vreemdeling over de grens te zetten aangezien hij de Carlisten-beweging in een „socialistische" richting heeft omgebogen. Tot zijn komst im Spanje werd het Carlisme meer als een folkloristische vereniging dan als een werkelijk po litieke kracht beschouwd, en het re gime dat tijdens de burgeroorlog sterk had gesteund op de vrijwilli- gers-troepen van de Carlisten, meen de ook dat deze beweging nu geen politieke bestaansrede meer had. De jaarlijkse Carlisten-bijeenkomst op de berg Monte Jurra in Navarra, het thuisgebied van het Carlisme, die tot voor Charles Hugues komst meer als een combinatie van een religieuze pelgrimstocht en een volksfeest werd beschouwd, kreeg de laatste ja ren een duidelijk politiek karakter. Er werden redevoeringen gehouden waarin het regeringsbeleid werd be kritiseerd. Prins Charles Hugues maakte zijn volgelingen duidelijk dat hij Wel door een ouderwetse koningsgezinde partij op de troon gebracht wilde worden, maar dat hij daarna een moderne, sociaal gerichte politiek zou voeren. Zijn persoonlijk prestige onder de Spanjaarden steeg vooral sinds zijn huwelijk met prinses Irene enorm. Ondanks het feit dat hij niet over het officiële propaganda-apparaat be schikte, werden beiden bijzonder po pulair. Een van Spanjes grootste weekbla den wijdde nog niet lang geleden zijn voorpagina en enkele binnenpagina's aan een lang vraaggesprek met prin ses Irene over de meest uiteenlopen de thema's. Hoewel prinses Irene en prins Charles Hugues geen officiële positie bekleden, werden zij toch meer populair bij het volk dan de officieuze troonpretendenten, prins Juan Carlos van Bourbon-Bourbon en zijn vrouw prinses Sofia van Grie kenland. Prins Charles Hugues en prinses Irene waren de eersten die in Spanje een grootscheepse actie begonnen om het volk bij de Biafra-tragedie te be trekken en een inzamelcampagne te voeren. Ook dit maakte hen zeer populair. De laatste weken brachten zij ver schillende bezoeken aan Spaanse streken waaronder Barcelona, Astu- rias en Zaragoza. In Barcelona be spraken zij de Spaanse mogelijkhe den ten aanzien van de gemeenschap pelijke markt, in de mijnstreek As- turias discuteerden zij met de mijn werkers zelf over het arbeidspro bleem die verleden maand tot een staking van meer dan 15.000 kompels leidde en ook in Zaragoza namen zij geen blad voor de mond over de so ciale toestanden in Spanje. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van het dekenaat Den Haag hebben 128 priesters, werkzaam in alle sectoren van de zielzorg, in een verklaring gezegd „het ln hoge mate te betreuren, dat steeds meer methodieken worden aangewend, om op geforceerde wijze een gehuwd priesterschap af te dwin gen." Met deze verklaring hebben de priesters zich gedistantieerd van de maandag uitgegeven motie van 70 priesters uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam, waarin werd aange drongen op een versnelde procedure, die een gehuwd priesterschap moge lijk moet maken. „We zijn van mening", aldus de priesters, „dat door 'n wijze van op treden, zoals deze ons de afgelopen weken onder ogen kwam, de evange lische idealen van menig gelovige worden ondergraven. Wij betreuren deze gang van zaken vooral, omdat we niet aan de indruk kunnen ont komen, dat het positieve ideaal van het ongehuwd-zijn omwille van het godsrijk steeds meer verduisterd wordt." Voor degenen die niet in dienst zijn geweest, dit is luitenant-generaal F. van Veen. Voor degenen die hun krant slecht lezen, hij heeft afgelo pen woensdag afscheid genomen alk bevelhebber der landstrijdkrachten. Ik wil daarom dit plaatje aan u laten zien, omdat het zo'n historische fotó is. Op dat moment trok namelijk voor 90.000 gulden aan defensiegelden aan de luitenant-generaal voorbij. In de vorm van een parade. Als afscheidscadeau. ÜÉi i Dat wil zeggen, de parade kostte eigenlijk maar 10.000 gulden, zei staatssecretaris Haex in de kamer, voor die andere 80.000 hebben de be trokken onderdelen gewoon geoefend. En oefenen mag geld kosten, want dat is voor onze verdediging. Hoe zit een staatssecretaris van Defensie? Haex op een parade paardje. In NAVO-verband kunnen we er ook wat van, trouwens. Hebt u ooit een auto op maat laten maken? Da opperbevelhebber van AFCENT, ge neraal Jürgen Bennecke krijgt een nieuwe Mercedes op maat. Deze week is hij naar Aken geweest om zijn wa gen te passen. Reden van Benneckes afkeer van confectie: hij is erg lang 1,98 meter. Generaal Bennecke kreeg enkele maanden geleden bij zijn benoeming een nieuwe Mercedes. Maar hij paste er niet in: hij kwam klem te zitten tussen het dak en de zitting. Een ver laagde zitting beviel de generaal ook niet, vandaar die nieuwe wagen op maat. Generaal De Gaulle heeft dat niet nodig. Hij laat altijd het dak van zijn auto opengooien en gaat dan staan! Een instituut vol superlatieven, moet ik zeggen: leeg, leger: het leegst. Hugo Carlos de Bourbons krijgen. En hang de boom maar goed vol, wie weet wat het volgend jaar is. Prettig weekeinde. MERIJN. (ADVERTENTIE) (Van een onzer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De stich ting „Nederland-V redeland" organiseert volgende week middels verspreiding van „stembiljetten" in omroep- gidsen en in sommige dag bladen 'n referendum onder alle Nederlanders van 18 laar en ouder om te zien hoe gedacht wordt over be paalde plannen ojn tot ont wapening te komen. Het komt erop neer dat o» stichting, waarvan de 78- larige Haagse oud-journalist J. J. van Zuylen („Dr. Last post") de promotor is, wil komen tot een geleidelijke omschakeling van het ge bruik van mensen, materieel en geld voor de defensie naar acties voor de vrede. Een eerste aanzet daartoe moet Nederland geven door zich terug te trekken uit de bewapeningswedloop, „een Vicieuze cirkel van bewape nen en nog eens bewapenen tot de bom barst". Uit vorige acties heeft de heer Van Zuylen de con clusie getrokken dat een zeer groot aantal Nederlanders hier voorstander van is, maar dat deze grote massa „geen kans wordt geboden vol doende zijn stem in politieke of religieuze organisaties te laten doorklinken". Ook meent h)j, dat Nederland als klein land hoegenaamd geen invloed heeft op de politiek van de grootmachten, die over oorlog en vrede beslis sen. Op vorige vredesacties ontving de stichting 150.000 adhesiebetuigingen. Volgens de heer Van Zuylen zou dit nog geen tien procent zijn van allen die zijn ideeën de- 'en. De heer Van Zuylen meent dat de door hem bepleitte omschakeling van een oor- logs- naar een vredesleger in tien jaar bereikt kan wor den. Hij baseert dit op re- searchwerk van organisaties als „Kerk en Vrede" en „Pax Christi". Wel dienstplicht, maar dan dienst in het be lang van d« mensheid, niet gericht op vernietiging, maar op hulp in nood, zo bepleit de stichting. De NCRV heeft als enige geweigerd de stembiljetten m de advertentiecampagne op te nemen. De NCRV zou namelijk bezwaren hebben tegen de tekst „Vrede op aarde" in een andere bete kenis dan die van innerlijke vrede. Om zoveel mogelijk NCRV-leden te bereiken zal nu geadverteerd worden in een aantal protestants-chris telijke dagbladen.

de Stem | 1968 | | pagina 9