Vannacht droomde ik dat de Russen kwamen" 1968/1969 DUITSE PRIESTERS AGEREN TEGEN GEZAG IN KERK Scotch-Br ite nu cadeau: ongezond zelfmoord Tweemaal Ethel Kennedy J^U_^Z0f]P€/IS GUERLAIN Jongeman pleegt ontucht met 8 kinderen Vpy WESTENBURG Eerste ronde Tweede ronde Derde ronde Uitslagen DE STEM VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 2129 1617 258 Van een onzer redacteuren) RGENS !N W.-BRABANT - Toen het mijn beurt was om aan het graf van mijn oeder te spreken nam ik mijn soldatenpet af. Ik huil de en zei zacht: „Moeder, wat ik u te zeggen heb, is alleen voor ons bestemd." Ik voelde op dat moment, dat niemand van de om- staanders zou kunnen be grijpen, wat ik in mijn hart iad willen zeggen. Ik was alleen. Feitelijk is de situa tie van mijn leven sindsdien niet veranderd. Het leven is voor mij altijd een groot irobleem geweest. Ik kan mij niet herinneren, dat ik ooit één gelukkige dag heb gehad. Al meer dan drie jaar ben ik nu officieel voor honderd procent in valide verklaard. Ik ben 44 jaar, mijn vrouw is 34. Negen jaar ge leden trouwden we. Ons enige zoontje wordt in januari acht. Mijn grootste verdriet is, te moe ten constateren, dat de ellende van mjjn leven zich in zijn leventje voortzet. De jongen heeft van zijn geboorte af gesukkeld. Hij heeft onder andere een afwijking aan de dikke darm. Met zijn elf-twaalf manden moest hij aan zijn voetjes geopereerd worden. Voor zijn dar men moet hij een speciaal, duur di eet gebruiken Anders krijgt hij ontzettende krampen en moet hij onophoudelijk naar het toilet. De jongen gaat nu weer naar school „Ja, op sinterklaasdag kregen wij 50 voorschot van de diaconie. Dat bracht de redding. Tenslotte hebben wij na maanden wachten een ver hoging gekregen van de bijstands uitkering. Die was namelijk nog gebaseerd op de bijdrage, die wij in onze vo rige woonplaats kregen. Wij komen uit een industriegebied van de Randstad, waar het voor ons zoon tje erg ongezond was. De jongen werd in het verleden enkele keren uitgezonden naar een vakantietehuis in de bossen, hier vlak bij dit dorp. Hij knapte er tel kens zichtbaar op. Toen wij door bemiddeling van kennissen hier een huis konden krijgen kwamen wij hier half mei wonen. Het is een goed huis, vinden wij. Veel beter dan wij vroeger in de stad gewend waren. Wat dat voor een woning was kunt u wel begrijpen als u weet, dat wij daarvoor maar 55 huur per maand betaalden. Nu wonen wij veel beter, maar wij betalen per maand 50 huur meer. Dat was veel te veel tegenover on ze uitkeringen. Dat vond de sociale werkster, die hier kwam, ook. Zij zou maatregelen nemen voor een verhoging van de bijstandsuitkering. Maar er kwam helemaal niets van. Tenslotte heb ik begin oktober zelf een aanvrage ingediend. Enke le dagen geleden kreeg ik te horen, dat de bijdrage zou worden ver hoogd. Voortaan krijgen wij 100,06 W.A.O., 12,45 voor dieet en 21,60 gezinsbijdrage. Dat maakt samen 134,11 netto per week. Na aftrek van huur en dieet houden wij nog ongeveer 75 per week over, waar mee wij moeten proberen rond te komen. Maar wij zitten nog met een pro bleem. „En dat is Van de gemeente hebben wij des tijds een bijdrage gekregen van 315 voor de transportkosten van de verhuizing. Maar dat bedrag hebben wij ongesoupeerd aan le- Wij waren de wanhoop na bij, mijn vrouw en ik. Wij hadden een afschuwe lijke week achter de rug toen op zaterdag 7 december in De Stem een artikel verscheen over „De Anonieme Eenza- me Het ging over een noodtele- foon in Amsterdam. „Was er die hier in het dorp maar een, dan zou ik er ook gebruik van maken, zei ik te gen mijn vrouw". Ik schreef een brief over de noodsituatie in ons gezin naar de redactie, want ik dacht: Er moet iemand zijn, die naar mij luistert." front net als je twee oudere broers!" „In de keuken vroeg ik aan mijn moeder: Meent vader dat 7" Mijn moeder zei: „Ja zeker meent hij dat, maar weet beste jongen, dat ik er heel anders over denk. Maar ver tel dat niet tegen je vader. Anders slaat hij mij." „Ik meldde me voor de s.s. Tijdens mijn opleid-ng in Elzas Lotharin gen stierf mijn moeder. Haar kist werd bedekt met de hakenkruis- vlag. Een oudere broer, die inmid dels officier was geworden, bracht aan het graf de hitlergroet en sprak: „Wat jammer moeder dat je de grote overwinning van het Der de Rijk niet meer meegemaakt hebt." Ik wist, dat mijn moeder, die daar in het graf gelegd was, daar heel anders over had gedacht. Net als ik. Ik durfde niet te spreken. Twee winters heb ik aan het front in Rusland doorgebracht. Wat daar gebeurd is valt met geen pen te beschrijven. U hoeft mij niet te geloven, maar ik heb nooit op ie mand geschoten. Vanwege mijn te weke houding werd ik uit de s.s. ge trapt. Maar in de week van 2 tot 7 de cember hadden wij geen geld meer om het dieet te betalen. Ons kind kon toen niet naar school. Wij von den het verschrikkelijk, want de Jongen is vanwege zijn slechte ge zondheid toch al een jaar later naar school gegaan dan normaal. Boven dien was het net de week van sin terklaas. De jongen heeft hem niet kunnen zien. Op school hebben de kinderen al- emaai wat gekregen, maar helaas S Wemand er aan gedacht ons '"fis een presentje te sturen, -ij mag weliswaar geen snoep eten, aar het was toch leuk geweest als j gekregen had. Gelukkig uurden familieleden nog een doos speelgoed. Anders had de jon- n huisetS gebad' was geen geld limmoesten met z'n drieën rond j komen van mijn uitkering ito Arbeids Ongeschiktheid Virs^CIt *s f 100,06 per week. «in.' ,e0en wij een bijstands- erin9 in de vorm van een dieet- .van f Per week. J"* dieet voor het kind kost J(w per week. b Daarbij betalen we in het West- i inc u e dorP, waar wij nu wonen, n»r per maand. Zodat wij woai van lumr en dieet per a°g f 51 overhielden voor wat» beding, kolen, licht, gas, miir/' enzov°ort. Het was voor J",.vrouw onmogelijk om de 'jes aan elkaar te knopen. w.heatt geprobeerd door uit dienm" gaan er wat te ver- hevioü' dat hield ze vanwege van r„P1),nen in de ruS (een gevolg vonrtci - ?iekte> niet vol. 's A- de pijn Z1i 'n bed te kreunen van reu mm*!? week van december wa- slote*w.anh°°P nabij. Wij be leren" m elTte ma-ken aan ons 0 oolc? ütook"r°UW knikt bevestigend. „Ja, uit.""6'" de man barst in tranen welke wijze teii" °SLde, gaskraan open te zet- ™or'mii ent man' He dood zou s'hB hot i vrouw en mij een verlos sen*?kenen- Maar toen wij de sclirokWon Z'-n bedie zagen slapen Die vensmiddelen en noodzakelijke voorzieningen in het nieuwe huis. „Misschien ben ik wel een dief", zegt de man, „maar wij moeten toch eten. Het is best mogelijk, dat ze mij hiervoor in de gevangenis stop pen." De portemonnee komt op tafel. Op een bankbiljet staat het stoï cijnse gezicht van Erasmus, op een ander de verfijnde trekken van Hu- go de Groot. Er zit ook wat klein geld bij. Alles bijeen is het nog geen 115. Voor 12 januari bij de volgen de uitkering komt daar niets meer bij. Wel heeft de post nog maar enkele uren geleden een reke ning van een waterleidingbedrijf bezorgd van 50. Deze moet vóór 31 december zijn voldaan. „Hoe komen wij hiermee de kerst dagen door De wrange vraag blijft onbeantwoord boven de tafel hangen. Kerstmis 1968 dreigt te gaan lij ken op Kerstmis 1963. In dat jaar kreeg de man, die al geruime tijd veel ziek was geweest onverwacht zijn ontslag aangezegd als concierge van een groot flatgebouw. Zijn vrouw was juist de kerstboom aan het sieren to'-n iemand met de on heilstijding binnenkwam. Sindsdien heeft de man geen werk meer gekregen. Er zijn me-r wanhopige momen ten geweest in het leven. Er is va ker gedacht aan zelfmoord. Het levensverhaal van de man begint in Duitsland. Zijn vader was Nederlander en had daar in de crisistijd werk gevonden. Zij moe der was van Poolse afkomst. In 1938 ging het gezin naar Nederland. „Ik was twaalf jaar", vertelt de man „en sprak geen woord Neder lands. In Duitsland was ik altijd uitgescholden voor Hollandse kaas kop. Zelfs door de meester op school, die mij tegelijkertijd met een stok in mijn nek sloeg. Hier in Nederland noemden ze mij altijd „rotmof". Ik had onder de jongens werkelijk geen leven meer toen tot overmaat van ramp de stad, waar wij woonden, zeer zwaar door Duitse invallers werd verwoest. Maar het ergste zou nog komen. Met mijn veertiende jaar moest ik van mijn vader gaan werken. Te gen het advies van het hoofd van de school. Geld verdienen vond hij het belangrijkste. Ik was bijna 16, toen ik vermoe delijk „vanwege mijn Duitse af- somst" door mijn werkgever werd ontslagen. Thuisgekomen met dit berich' tievde mijn vader: „Je bent een wasiap. Meld je voor het oost- ■1 Stilte„Ik heb wel iemand vermoord". Het slikken begint weer. Ik liep in het Russische plaatsje Makyefka en zag dat een officier een tomaat aannam van een jonge tje, dat op de weg liep te venten. De jongen, iets groter dan mijn zoontje nu is, stak zijn hand uit en vroeg om geld. „Wat geldschreeuwde de of ficier, „maak dat je wegkomt Hierop nam de jongen een andere tomaat uit zijn mandje en gooide die de officier naar het hoofd. De rijpe rode vrucht spatte uiteen op diens gezicht. De officier werd woe dend, trok zijn pistool en knalde het ventje neer. Toen ik er heen liep brulde hij: „Blijf er af of ik schiet je ook kapot!" Ik stond verbijsterd, nam mijn karabijn en schoot de Duitse officier neer. Hij was hartstikke dood." De man begint weer te huilen. Dit heb ik nog nooit tegen iemand verteld. Ik heb een mens ver moord... Ik weet niet, waarom ik dit nu voor het eerst tegen u heb ge zegd..- Hierna deserteerde ik en viel na enige tijd in de handen van de mili taire politie. Vanwege mijn jeug dige leeftijd werd ik niet gefusil leerd maar maandenlang getuchtigd in een strafkamp in Polen. Later moest ik dienst doen bij de Belgi sche bezetting. Na de invasie van de geallieer den deserteerde ik opnieuw. Ik be groef mijn uniform in de grond bij Vilvoorde en gaf mijn wapens aan een meisje, dat werkte bij de Wit ten (ondergrondse) en mij in een kamer maandenlang verborgen hield. Na de bevrijding ging ik naar Ne derland terug, waar ik spoedig werd gedetineerd. Twee jaar zat ik gevangen in Rotterdam, Vlaardin- gen en Werkendam. Ik vind het niet erg, dat ze mij zo behandeld hebben. Ik weet maar al te goed wat er in de oorlog ge beurd is. Maar ik kan de vrees nooit meer van mij afzetten. Soms denk ik, dat mijn vrouw en mijn zoontje de dupe zijn van mijn verleden, wanneer ik bemerk hóe moeilijk de bijstandsverlening af komt. Vannacht droomde ik, dat de Rus sen kwamen. Ik heb mij vreselijk verweerd. Aan hun gezichten zag ik dat zij mijn zoontje wilden ver moorden.... als vergelding voor Ma kyefka." CEES DE BEKKER Ethel Kennedy, de vrouw van de vermoorde senator Robert F. Kennedy, heeft gisteren met haar een week geleden geboren dochtertje Ethel het Georgetownziekenhuis verlaten. Mevrouw Kennedy toont hier haar dochtertje aan de fotografen. (ADVERTENTIE) BONN (ANP/RTR) Opstandige jonge leden van de Westduitse clerus eisen opheffing van het celibaat en mede zeggenschap bij de keuze van hun bisschoppen. Zij. zijn onte vreden over het uitblijven van ingrijpende hervormingen in de r.-k. kerk en verzetten zich in hel bijzonder tegen wat zij noe men het „autocratische en middeleeuwse optreden" van de hiërarchie. De ontevredenheid wordt nog aan gewakkerd door de omstreden kwes tie van de geboorteregeling, die zo als bekend accuut werd na het pau selijke verbod op het gebruik van kunstmatige voorbehoedmiddelen, neergelegd in de encycliek „Huma- nae Vitae". Verschillende priesters hebben hun ambt neergelegd. Hoeveel is niet be kend. De kerkelijke autoriteiten heb ben de aantallen, die in de pers zijn genoemd, echter als „schromelijk overdreven" gebrandmerkt. Volgens een psycholoog heeft ech ter een tamelijk groot deel van de 20.000 Westduitse priesters moeilijk heden met de celibaatsverplichting. Dat een deel van de jonge clerus eens is blijkt wel uit hun plan om het met deze verplichting niet meer hun bisschoppen in het begin van 1969 een kritisch gestelde resolutie, over deze kwestie voor te leggen. De theoloog Johannes Hoffmann uit Siegen in de deelstaat Rijnland- Westfalen wil een commissie in het leven roepen die tussen de kerkelij ke autoriteiten en de uitgetreden of opstandige priesters moet bemidde len. In een vraaggesprek met een krant zei hij dat verscheidene vrien den van hem graag priester hadden willen blijven, maar dan als ge trouwd man. In Bochum werd dit jaar tenmin ste een links-georienteerde groepe ring van jonge priesters opgericht. In Paderborn drongen rond 200 priesters aan op de vorming van een soort vakbond voor geestelijken en „een vrije dag in de week. In (ADVERTENTIES) Zie het zélf op tv: de moderne groene panne- boender die zo wonderlijk vlug uw aangezette pannen en fornuisbranders schoon maakt en nog 10 x lan ger méégaat ook. bij aankoop van zo'n Scotch- Brite panneboender tijdelijk 2 handige Scotch-stootdop- pen voor die deur die steeds uw muur beschadigt, weet u wel? gm Mnnn Freiburg, Keulen en Spiers hebben priesters medezeggenschap bij de keuze van hun bisschoppen geëist. De golf van onrust onder de cle rus culmineerde in het aftreden van een abt. De 41-jarige dr. Alkuin Heising, abt van het 900 jaar oude Benedictijnerklooster te Siegburg bij Bonn zei in de loop van deze maand dat hij het Vatdcaan verzocht had hem van zijn functie te ontheffen omdat hij bezwaren heeft tegen de „autoritaire houding" van de kerk. (ADVERTENTIE) VOOR UW GESCHENKEN PARFUMEUR A PARIS ,r adviseert U VOOR HAAR CHANT D'ARÖMES VOOR HEM HABIT ROUGE DRY (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft een 2l-jarige man gearresteerd, die in het Zuiderpark in Den Haag ontucht heeft gepleegd met drie jongens en vijf meisjes. De leeftijd van deze kinderen ligt tussen de 8 en 12 jaar. Zij wonen allemaal in de omgeving van het park. Op 2 augustus werd er bij de ze denpolitie aangifte gedaan van het plegen van ontucht met twee jongens van 8 en 10 jaar. Een man van on geveer 25 tot 30 jaar zou de jon gens met een verhaal over gevaarlijk gas achter een gebouwtje gelokt heb. ben. Een week daarna werd er in het Zuiderpark ontucht gepleegd: dit keer met twee meisjes. In septem ber werden opnieuw twee jongens het slachtoffer. Na verloop van tijd had de Haagse politie acht aangiften binnen. Afgelopen zondag hield men in het Zuic'.erpark een jongeman aan die de aandacht trok. Toen hij na een oproep op het politiebureau ver scheen, bekende bij het plegen van ontucht. i* al Hiw verzekeringen Sophlastraat.36.BredaTel.(01600)34750 De grote puzzelreis '68 - '69, waarmee we vandaag beginnen, is een serie-puzzelwedstrijd, bestaande uit drie ronden zonodig nog een extra-ronde. Elke dag vindt U een opgave m ons blad. Hierbij een voorbeeld: De letters in liet vierkant moet U zodanig rangschikken dat U uit vindt welke naam van een Friese gemeente zij vormen. Dat is hier GAASTERLAND! En nu de eerste opgave! Voor de juiste inzendingen, aan het eind van de puzzelreis, hebben we aantrekkelijke prijzen beschikbaar. Een hoofdprijs van f 150, een prijs van f 50,vier prijzen van f 25,en dertig prijzen van een tientje. Voor wie geen abonnee is en toch mee wil doen, maakt de bon die wij hierbij afdrukken de zaak al heel erg gemakkelijk. Hieronder laten we uitgebreid bijzonderheden en voorwaarden volgen „De grote puzzelreis '68-'69" bestaat uit 3 ronden, of zonodig nog een extra ronde, waarvan de eerste ronde start op 21 december 1968. De eerste ronde bestaat uit een 7-tal tekeningen. Elke tekening bestaat uit een groep door elkaar geplaatste letters. De deel nemers moeten de letters van elke tekening zodanig rangschikken, dat deze letters de naam vormen van een gemeente in Nederland. In de groepen zijn geen letters verborgen, noch zullen de deelnemers door onduidelijkheden worden misleid. Onder elke tekening dient door de deelnemers aan „De grote puzzelreis '68-'69" de naam van de gevonden gemeente te worden opgeschreven. Deelnemers moeten alle 7 opgaven tegelijk inzenden. De inzendingen moeten uiterlijk dinsdag 7 januari 1969 in bezit zijn van „De grote puzzelreis '68-'69", De Stem, Reigerstraat 16, Breda. De tweede ronde van „De grote puzzelreis '68-'69" is gelijk aan die van de eerste ronde, echter met dien verstande dat de opgaven aanzienlijk moeilij ker zullen zijn. Van deze ronde moeten de inzendingen in bezit zijn van „De grote puzzelreis '68-'69", uiterlijk op 22 januari 1969. De eerste opgave van de tweede ronde wordt gepubliceerd op zaterdag, 11' januari 1969. Voor zowel de eerste als de tweede ronde geldt, dat de deelnemers uitslui tend oplossingen mogen insturen, geknipt uit dit blad. De derde ronde heeft de vorm van een letterpuzzel, waarbij de deelnemers zelf woorden moeten vormen. Zij wordt gepubliceerd op 25 januari 1969. De inzendingen voor deze derde ronde moeten uiterlijk op 3 februari 1969 in bezit zijn van „De grote puzzelreis '68-'69". De uitslag van de eerste ronde vindt U in het blad met datum 11 januari '69. De uitslag van de tweede ronde in het blad met datum 25 januari 1969 en de uitslag van de derde ronde wordt gepubliceerd op 15 februari 1969. Opgelet! 1. Aan de tweede ronde kan slechts worden deelgenomen door die deel nemers, die de eerste ronde goed hadden. Aan de derde ronde slechts door die deelnemers, die zowel de eerste als de tweede ronde goed hadden. Men mag uitsluitend onder zijn eigen naam deelnemen. Derhalve kan in één gezin slechts één prijs vallen. 2. Per gezin mag per ronde slechts één oplossing worden ingezonden. 3. Uitsluitend vaste abonnee's van dit blad en zij, die zich gedurende de wedstrijdperiode als abonnee opgeven, zijn tot „De grote puzzelreis '68-'69" toegelaten. 4. Personeel en medewerkers van dit dagblad en van het Reclame Service Bureau Laurens A. Daane N.V., alsmede hun gezinsleden zijn van deel name uitgesloten. 5. Over „De grote puzzelreis '68-'69" is geen correspondentie toegestaan. 6. Vertraging door de P.T.T. of door welke oorzaak dan ook valt buiten verantwoordelijkheid van de organisatoren, evenals zoekraken van inzen dingen. 7. Door deelname aan „De grote puzzelreis '68-'69" verklaren de deelnemers zich akkoord met de voorwaarden. 8 Inzendingen die niet aan de voorwaarden voldoen, zijn ongeldig. BON Ondergetekende wil graag dit blad twee weken gratis ontvangen: Straat en no. Naam Woonplaats Handtekening Deze bon kunt U op ons kantoor bezorgen of in een envelop opzenden naar De Stem, Reigerstraat 16, Breda, afd. abonnementen.

de Stem | 1968 | | pagina 7