Beheer van kust en wegen moet bij waterschap blijven VLEKJE IN ZEEUWSE BLAZOEN DIJKGRAAF VRIJE VAN SLUIS: Even uitblazen mevrouw Handwerken met kralen, steentjes en parels Bredanaars in Middelburg veroordeeld Zeeuwen bij doop prins Johan Friso papier voor uw pen STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN ROND DE SCHELDE eken genegeerd weken voor emansrit \g was mij januari 1969 **seit ii HI-FI STEREO OFF.-DEALER Beh eersoverdrach f AMERIKAANSE FEESTDRANK EEN PAK NAAR UW Roger öoogaert Als classificeerder onderdelen gestolen Discussie over financiën varkensstamboek Brochure over rundveehouderij in Zeeland Protest-kerstgroet van leerlingen Rijkskweekschool Vakbonden II AOW verhogen Sp aren Geen kerkboeken DE STEM VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 *n onze correspondent) ELBURG De 18 („u. rker M.K. uit Axel had W tijn vakantie wel bont In de buurt van Groej, ij, nadat hij met zijn »uto rkeersovertreding had door de politie aangehouden kwerker voldeed echter niet stopteken, maar vermeer, nelheid en ging er In roll» andoor. p volgde een wilde achter- waarbij de snelheidsmeter Doven de 100 kilometer per am. Ondanks diverse via de installatie van de politieauto sommaties, bleef K. door- Zijn auto bleek sneller dan itieauto. Later op de dag hij toch nog aangehouden had hij zich voor de poli! ter te Middelburg te verant- n. „Hij heeft als een waan- West-Zeeuwsch-Vlaanderen aced", zei mr. Lebret, offi. n justitie. Hij eiste twee ve- ïvangenissfcraf. Politierechter bema vond deae eis evenwel overeenstemming met het [de feit. Hij bepaalde het vor,- drie weken gevangenisstraf tijk zou u minstens een jaar eer achter het stuur mogen maar de wet laat niet toe, een ontzegging van de rij-' idheid opleggen voor een der- fedt", voegde mr. Attema toe vonnis. ETUIGING allen, die op andere wrjjze ijn oprechte darnk voor het :oond bij het overlijden van enoot NCISCUS XAVERTOS OLING. raam: 6. •en aeer grote E. Joling-Eenhorst in medeleven ons betoond bij iden van onze beminda man, rotvader JNES REHM vrienden en kennissen onze Rehm-Vervoort klein- en achterkleinkinderen Koningin in de provincie r Van Aartsen-Stap hopen de jaarwisseling op tot 6 uur, een ontvangst te ;NZAAL te MIDDELBURG, vooral aankomt op an buitenlandse cot«£ administratie v»n n9cmM en net vyv* ■emoet. TEL. oisoo-^11 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Er is op het ogenblik veel te doen over het op korte termijn overnemen van het beheer van de Noordzeekust door het rijk en het overdragen van wegen die nu in beheer zijn bij waterschappen e.a. Zolang et- geen uitspraak is van de diepdel- verscommissie en geen financie ringsregelen zijn vastgesteld, moet het beheer bij de huidige beheerders worden gelaten. De nu geconcentreerde waterschap pen zijn technisch volkomen in staat hun taak te verrichten. De proble men van de Noordzeekust en van de fl'esterschelde dienen in breed ver hand te worden bestudeerd. Voor de overname van het beheer der pol derwegen zullen wel geen liefheb bers zijn. Ik koester niet de illusie dat de overname van de Noordzee kust door het rijk tengevolge zal hebben dat het onroerend goed hier voor niets meer zal moeten betalen". Dat zei de dijkgraaf van het water schap „Het vrije van Sluis", de heer J. B. Been, in de in Oostburg gehou den algemene vergadering van het waterschap. In zijn overzicht van de in uitvoe ring zijnde werken deelde hij o.m. mee dat het delfplan 1968 grotendeels is uitgevoerd. Het gemaal Nieuwe Sluis is bijna klaar en de bouw van de sluis te Nummer 7 verloopt vol gens plan. Door stagnatie als gevolg van hst natte weer is het werk in Groede een zorgenkind. Het slopen van de bun kers bij Hoofdplaat staat momen teel stil. In verre staat van voorbe reiding is voorts het leggen van een syfon onder het kanaal Damme-Sluis. Er wordt hard gewerkt aan het be- stekklaar maken van de wegen van het verbeteringsplan 1969. Voor de kust bij Nummer Een ligt een schip waarop een grijper staat die de vooroever aftast i.v.m. komen de werken. Het ligt in de bedoeling in 1969 vanaf de sluis te Nummer Een in oostelijke richting de stortingen uit te voeren. Binnen afzienbare tijd zal ook begonnen worden met het leg gen van de Deltadijk vanaf de sluis te Nummer Een tot voorbij het laat ste dijkvak. Het bestek van de Delta- dijk tussen Hoofdplaat en Nummer 7 door Gedeputeerde Staten goedge keurd. Hierop is spoedig de goed keuring van rijkswaterstaat te ver wachten. Met het oog op de aanleg van de Deltadijk tot de Braakmanpoldei zullen begin volgend jaar besprekin gen met Gedeputeerde Staten wor den gevoerd over de inpoldering ten behoeve van Dow Chemical. Dijkgraaf Becu zei verder, dat het beplantingsplan inmiddels door pro vinciale Staten van Zeeland is goed gekeurd. Er Is hiervoor 100 procent subsidie toegezegd. De kosten zijn op 1,1 miljoen gulden geraamd. In voorbereiding zijn een aanpas singsplan voor de waterbeheersing, 'n aanpassingsleiding door de Oude- landsepolder te Cadzand en een bin- nensluis te Sasput ter verbetering van Gaternisse met zijleidingen. De heer Becu juichte de invoering van een zgn. diepdelverscommissie toe, die rapport zal uitbrengen ovei de toekomstige taak i.p.v. de water schappen. Het ligt in de bedoeling, zo vervolgde de heer Becu, de onder houdswerken van de waterkeringen niet meer aan te besteden, maar deze in eigen beheer uit te voeren. Het daarbij betrokken personeel komt dan in dienst van het water schap. Hij deed een dringend beroep op de boeren in deze natte tijd de wegen zoveel mogelijk van slijk te ontdoen. Met betrekkin gtot de beheersover dracht zei de heer Becu dat het de opzet is de zeewering van Het Zwin tot Breskens in beheer te geven aan het rijk. Het gedeelte tussen Breskens en De Braakman komt in beheer bij Het Vrije van Sluis. De rest van de zuidelijke Westerschelde-oever tot België komt in beheer bij de drie Oost-Zeeuwsch-Vlaamse waterschap pen. De noordoever van de Westersehelde tot Vlisingen komt in beheer bij het rijk en het overige deel tot België bij het waterschap Walcheren en Zuid-Beveland. De dijkgraaf wees erop dat het kustvak Breskens tot aan De Braak- Sinds het begin van de menselijke cultuur hebben parels en sier- stenen een aantrekkingskracht voor vrouwen en vaak ook voor mannen. Dit boekje is een rijke bron voor Dif verschijnsel is niet verstande- de handwe<rkster. njk te verklaren, maar wie wel eens Hierin wordt met veel praktische stof of breiwerk met pareltjes of voorbeelden en deskundige adviezen eerstenen opgesmukt heeft zal dit door de handwerkexperts van de Plotseling begrijpen. Duitse radio en televisie getoond Bij de uitgeverij geb. Zomer en welke mooie dingen met steentjes, Keunings is onlangs het boekje parels en pailletten zelf te maken Handwerken met kralen, steentjes zijn. Vooraf jurkjes waarop u een parels van Marianne Stradal ver- beetje uitgekeken bent, worden weer „nieuw" wanneer u er een ver siering van pareltjes e.d. op aan brengt. Rom ('C rand van een brug in m f P°seert de mannequin van modeontwerper Mila Schon in dat meter"!reX klokkend ï"rkie ^irstr» yeren kralen in zig- toomd !s geborduurd en ge- II Wh».!! r.?n daar benareldc "1a'eriaalEn Va" betzelfde Met het oog op de feestdagen heb ben de Zuidelijke Melkbedrijven 'n voor Nederland nieuw zuivelprodukt op de markt gebracht. Het is ..Egg Nog", een zachtromige, pittig-zoete lekkernij die in Amerika al sinds jaar en dag een niet meer weg te denken feestdrank tijdens de de cember maand is. Met Egg-Nog kan men van alles doen. Een tik van cognac (liefst Franse natuurlijk), whisky, rum, madeira, gin, crème de cacao, cher ry brandy, Krisch, brandewijn, sher ry, port of likeur, verfijnt de smaak van Egg-Nog en maakt het tot een goede vervanger voor de borrel voor iemand die nog moet rijden. Een voorbeeld hiervan is Kentucky Egg Nog 'iEgg Nog met V* rum. Serveren in kleine glazen, hijvoorbeeld cog nac of wijnglazen. Om het nog fees telijker te maken kunt u de Egg Nog afdekken met een laagje half ge klopte slagroom en dit bestrooien met gemalen nootmuskaat. Om een feestelijke pudding van Egg Nog te bereiden hebt u een hal ve liter Egg Nog nodig die even op gewarmd moet worden. Niet la ten koken. Daarna zes blaadjes gela tine weken in koud water, toevoegen aan de verwarmde Egg Nog en door roeren. Het geheel in de vorm gie ten en laten afkoelen. Men krijgt dati een tintelend-frisse pudding. Eventueel te „versieren" met slag room etc. De Egg Nog is slechts gedurende de december maand op de markt. Begin januari wordt het produkt dus weer teruggenomen tot volgend jaar december. ZM heeft de Egg Nog in eenmalige halve-literverpakking. De prijs is f 1,70 per pak. De Egg Nog moet bewaard worden in de koelkast en altijd koel geserveerd worden, echter zonder gebruik van ijsblokjes. DIJKGRAAF J. B. BECU man voor het grootste deel gevoelig is voor verval. Bij de behandeling van de agenda ging de vergadering akkoord met de aankoop van grond voor verbetering van de weg tussen Waterlandkerkjt en St.-Kruis. Ook stemde men in met de over- riame van het beheer van een gedeel te van de Platte Dijk van de gemeen te IJzendijke. De gemeente had deze grond, waarop vroeger een tramlijn lag, eerder overgenomen van de Z.V T.M. Het bestuursvoorstel tot verho ging van de presentiegelden voor hoofdingelanden en hun plaatsver- ADVERTENTIE MAYFAIR (v.h. Bèr PLUYM) ST.-JANSTEEN Tel. 01140 - 2164 vangers had nogal wat voeten in de aarde. Met 25 tegen 21 stemmen werd besloten deze vergoedingen te bren gen van 20, op 25,en resp. r 10,— tot 12,50. Zonder hoofdelijke stemming werd het dijkgeschol voor onbebouwde en gebouwde eigendommen voor 1969 met drie gulden per had. verhoogd lot 93,per had. De begroting voor 1969 kreeg aller goedkeuring. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Bredanaars A.B. en J.E. zijn door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 'n ge vangenisstraf van 150 dagen met af trek van voorarrest en waarvan 76 dagen voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De officier had eerder 75 voorwaardelijk geëist. Het tweetal, dat als classificeer der onder een verzonnen naam op een tankschip op de Scheldepoort- werf in Vlissingen-Oost werkte had daar 2 bronskoperen z.g. „schuif- bussen" gestolen en die in Breda voor f 500,- verkocht. Deze scheeps- onderdelen waren in werkelijkheid vele duizenden guldens waard. Wanneer de bussen niet tijdig zou den zijn teruggevonden zou de repa ratie aan het betrokken schip „Naess Tiger", zelfs enkele maanden heb ben vertraagd en de maatschappij De Schelde een schade van enkele honderdduizend guldens hebben opgeleverd. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES In de Iedenkring van het varkensstamboek voor Zeeland schijnen sommigen nogal moeilijkhe den te hebben met het voldoen aan hun financiële verplichtingen. Dat bleek uit de vergadering van het stamboek, die in het Landbouwcen trum in Goes werd gehouden. Sommige leden spraken van onwil om te betalen wat ze betalen moe ten, anderen spraken van „wanbeta lers" en „kreupele" leden. De heep J- van de Bosse uit Mid delburg rekende zich zelf tot die „kreupele leden". Hij ging een strijd aan met het bestuui, omdiat hij van mening was, dat hij gedwon gen werd te veel te betalen, terwijl het bestuur er op bleef staan, dat hem, in verband met zijn deelname aan de fokvarkensdag, een juiste re kening was gepresenteerd. „Men trapt op kreupele leden", zo trok de heer Van de Bosse van leer, „maar we moeten oppassen dat we geen hinkend bestuur krij gen". Volgens de heer Van de Bosse zouden ook de voorkeuringen voor de provinciale fokvarkensdag niet juist geschieden. Zijn opmerkingen hierover hadden een zeer verwar rende discussie tot gevolg. Gesugge reerd werd deze voorselectie dan maar af te schaffen, waartoe uit eindelijk toch niet werd besloten. Van de zijde van het bestuur werd gezegd, dat diegenen, die niet beta len willen, als lid worden geweerd. De begroting voor 1968-1969 werd, evenals het jaarverslag over het boekjaar 1967 - 1968 zonder wijzigin gen aanvaard. De contributie blijft gehandhaafd op f 7,50 per jaar. De inschrijfgelden voor zeugen, to men, biggen en beren zijn, in ver band met de B.T.W., iets verhoogd. De contributie per gedekte zeug is veranderd in contributie pep beer enof per bedrijf. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Van de rijksveeteelt- voorlichtingsdienst voor Zeeland is een publikatie verschenen over de rundveehouderij in Zeeland, 't Boek werk bevat een aantal artikelen over de arbeid, het meiken, de voe ding en de stierenkeuze voor melk vee. Verder worden in de brochure en kele onderwerpen aangesneden in zake ondernemerschap in de vee houderij en technisch-economische mogelijkheden van de veehouder bij zijn bedrijfsvoering. Naast punten van overweging geven de onderwer pen informatie. De samenstelling van het boekje berustte bij de medewerkers C. den Engelsen, J. H. Lantinga, F. A. van Gilst en W. G. Heij van het rijks- veeteeltconsulentschap. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De doopplech tigheid van prins Johan Friso op 28 december in de Domkerk te Utrecht zal door 24 Zeeuwen worden bijge woond. De personen aan wie een uitnodi ging is gezonden, zijn C. van Sas, burgemeester van Wemeldinge, met echtgenote, dr. P. van Daalen te Mid delburg, voorzitter sub-commissie voor beeldende kunsten van de Zeeuwse Culturele Raad; zuster H. Zuiderveld, voormalig diacones, zus ter A. van der Heide te Middelburg, verpleegster in algemene dienst en districtsverpleegster voor de kinder- hygiëne (Oranje-Groene Kruis), J. Overduin te Middelburg, hoofd My- thyl- en sanatoriumschool van het zeehospitium Zonneveld (met echt genote), mej. J. Stolk te Middelburg, directrice industrie- en huishoud school, J. Rosseel te Aardenburg, president-kerkvoogd, raadslid, gids St.-Baafskerk (heeft op 20 mei j.l. de koningin hier rondgeleid) met echtgenote, zuster I. Fassaert te Ter- neuzen, districtsverpleegster Zeeuw se stichting voor reumabestrijding, mej. A. van Damme te IJzendijke, lerares aan de r.-k. huishoudschool Maria Ancilla, mevrouw H. Sieling- de Bruin te Tholen, gresidente bond van plattelandsvrouwen afd. Tholen, mevr. J. Veenendaal te Tholen, secre taresse van de bond van plattelands vrouwen afd. Tholen, met echtgenoot, W. van Leeuwen te Zierikzee, hoofd openbare lagere school voor indivi dueel onderwijs op Scnouwen-Duive- land (Beatrixschool), met echtgenote, A. van Strien te Anna-Jacobapolder, secretaris Zeeuwse C.B.T.B. gew. afd. St.-Philipsland, met echtgenote, J. Glerum te Yerseke, hoold openbare school (organisator visserijfeesten te Yerseke) met echtgenote, en me vrouw I. van Oeveren-de Rijke te Kortgene, oud-presidente bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zeeland, met echtgenoot, en broeder Arthur Geerts te Hulst, hoofd jongensschool B.L.O. De commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal met zijn echtgenote, me vrouw C. van Aartsen-Stap, eveneens b(j de plechtigheid aanwezig zijn. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Te Middelburg heeft een aantal leerlingen van de Rijkskweekschool stencils uitgedeeld met eer „kerstgroet". In deze groet werd min of meer geprotesteerd tegen de uitgaven voor militaire doeleinden, met name de 225 miljoen voor de NAVO. Ook was in het stencil de volgende tekst opgenomen: „Den Haag Lieve kinderen, jullie onderwijs kan niet verbeterd worden, want we moe ten tanks kopen de minister". Voor de uitdeling van de stencils (1000 stuks) was vergunning gekre gen. Ook werden stencils uitgereikt aan mr. J. Drijber, burgemeester te Middelburg en op de Provinciale Staten. Commentaar van burgemees ter Drijber was dat de inhoud van het stencil met geschikt was als kerstboodschap, maar dat de kweek scholieren „nog wel tot dit inzicht zouden komen". Een hele poos geleden hebben wij het in deze rubriek gehad over de STER-reclame waarin een lief, als Zeeuws kind anno 1900 verkleed meisje, reclame maakt voor een bepaald soort margarine. En dat onder de slagzin „Zeeland waar het leven goed is". Anderen, machtiger dan wij, hebben sindsdien niet geaarzeld om hun onsteltenis over deze rare manier van sales-promotion kenbaar te maken. „Zeeland", zo zeggen deze machtigen, „ként zulke meisjes niet meer. Het beeld van de vriendelijke daglonerswoning, met een als pop ver kleed kind erbij, kan Zeeland gestolen worden". Inderdaad, goede vrienden, heeft Zeeland in de rest van het lieve vaderland nog steeds de repu tatie van landelijk, lief en oergezond. Al zou ik persoonlijk een bolleboos als de Tarvo-boer met genoegen voor zijn glimlachende gezicht kunnen slaan de fabrikanten maken goede sier met het imago van lummelige achterlijkheid, gepaard aan oubollige vriendelijkheid dat men „Zeeuws" noemt. In een Haagse winkel zag ik zowaar „Zeeuwse kaas" en „Zeeuwse slaolie". De reclamejongens is niets te dol. Zij willen en zullen Zeeuwse boe ren en boerinnen hebben en ze zijn gek genoeg om de voorgevels van deze, veelal verklede per sonen die een grijpstuiver aan het poseren ver dienen, op de verpakking van een potje sambal te plakken, of om smeervet onder de naam „Zeeuws" te verkopen. Ik vind het bijna gelukkig dat die reputatie van landelijke lummeligheid die de reclamejon gens ongevraagd voor Zeeland verspreiden, nu met geweld doorbroken is door de landelijke pu blicatie rond twee bars, één in Vlissingen en één in Middelburg, die tot verboden terrein zijn ver klaard voor leerling-verpleegsters van één der ziekenhuizen. Zulks is uniek in den lande. Het geeft de buitenwacht de indruk dat die Zeeu wen, met hun goede leven, het toch ook wei we ten te versieren en wel zo erg, dat zelfs een leerlingverpleegster de toegang tot bepaalde dranklokalen moet worden ontzegd. Eerlijk ge zegd kan dat kleine vlekje op het blazoen geen kwaad. Het herstelt schoksgewijze iets van de on gewenste pummelreputatie die men de Zeeuwen bezorgt. De „Vitrine"-schakel heeft een artikel gewijd aan de vraag: „Hoe breng ik een idee om zeep?" Uiterst leerzame stof. Omdat men niet alleen in het zakelijke, doch ook in het politieke vlak nog weieens goede ideeën roemloos tenonder ziet gaan, citeer ik uit het bewuste artikel een paar manieren om de ideeënwereld wat armer te ma ken. „Dat hebben we al eens eerder geprobeerd". „We hebben er de mensen niet voor". „Wie zal dat betalen?" „De niet af te bakenen risico's zijn te groot". „Hiervoor moet zijn toestemming geven en die zegt toch nee". „Ja, wel aardig, maar dat is meer voor de lange termijn. Het gaat ons om hier en nu". „Ja, wel aardig, maar dat is een oplossing voor korte tijdwij moeten verder vooruit zien". „Dat is te ingewikkeld, de mensen begrijpen het niet". „Als het echt goed is, waarom heeft een ander het dan niet geprobeerd?" „O jawel, met cijfers kun je alles bewijzen!" Een tragedie in Burgh verdient aan de verge telheid te worden ontrukt. De firma Steur uit Westenschouwen had een vaars ter slachting aan geboden bij de slachtplaats in Burgh. De vaars kreeg, in Burgh aangekomen, in de gaten wat er eigenlijk van haar verlangd werd. Het dier rukte zich los, rende met grote sprongen door een boomgaard, achtervolgd door vijf mannen, be landde met een plons in een sloot, krabbelde overeind en scheerde vlak langs een vrouw die net de was stond op te hangen. Via allerlei afras teringen en walletjes holde de vaars een afgelegen weiland binnen. De achtervolgers dachten het dier daar in het nauw te kunnen drijven, maar de vaars ontpopte zich plotseling als een vechtstier. Met gebogen kop brak zij door het kordon en koos op nieuw de vrijheid. De slager dacht: laat het dier maar een poosje rondlopen, dan wordt het wel weer kalm. Pas na een volle week zag het er naar uit dat het dier zichzou laten vangen. Maar dat was fout ge dacht. Zodra er maar mensen in de buurt kwa men, stiet de vaars twee rookpluimen uit beide neusgaten en ging tot het offensief over. Tenslotte kwam er een pistool, voorzien van pijl tjes met een sterk verdovend middel aan te pas. Het dier werd getroffen, wankelde nog een hele poos rond en viel toen bedwelmd neer. Op een platte kar werd het dier naar de stal ge bracht, waar het langzaam bijkwam. De slager, hoewel gewaarschuwd, dacht er een simpel kar weitje aan te hebben, maar zodra de vaars weer bij haar positieven was zette ze de hele boel op stelten. Er zat voor de mensen die het dier naar het leven stonden, niets anders op dan een stra tegische terugtocht te organiseren. Uiteindelijk, negen dagen na de aanvankelijke datum van ex ecutie, werd de vaars via de staldeur die op een kier werd gezet, doodgeschoten. Hoe het u vergaat bij het lezen van dit relaas weet ik niet. Mij maakt het erg beroerd. Nog een dierenverhaal, nu uit Breskens. Daar is zowaar een wielrijder in aanrijding gekomen met een paard waarop een ruiter zat. Symptoom van toenemend gebruik van de 1 PK-motor in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Sint Jansteen is onlangs een wandelvereni ging opgericht, die de merkwaardige naam „Wan delend lachen" in zijn vaandel heeft staan. Dat het om een bijzonder soort vereniging gaat blijkt wel nit de drie eretitels die het bestuur aan verdien stelijkheden kan toekennen. Deze zijn: Hardloper, klaploper en doodloper. Wij sluiten deze week niet af zonder een blik sembezoek aan de raad van Sint Jansteen. Voorzitter: „Ik weet niet of iemand behoefte heeft om een algemene beschouwing te houden. Niet? Dan gaan we per hoofdstuk de begroting bekijken" De heer Stevens: „Da's ook een bak! Ik heb de mijne vergeten". De heer Pleunis: „Kijk dan maar met mij mee". Wethouder Blommaert treedt binnen. De heer Blommaert: „De vergadering begon toch maar om halfvijf?" Voorzitter- „Pardon, om vier uur". De heer Blommaert: „U zei tegen mij: om half vijf!" Voorzitter: „Dat heb ik niet gezegd". De heer Blommaert: „Ik kom broodnuchter bin nen. Ge gelooft toch wel, dat als ik geweten had dat de vergadering om vier uur begon, ik er ook om vier uur zou geweest zijn?" Voorzitter: „Dat doet niets terzake". TOMASO DOEK I Hoewel ik er niet op kan bogen 30 jaar te hebben meegelopen als vakbondsman (ik hou overigens niet van „meelopers!") stel ik het toch op prijs even in te haken op het vakbondslievende betoog van de heer M. G. B. uit Breda. Hij heeft gelijk! Als de onderne mers handelden volgens de ency clieken zou de wereld er anders uit zien. En ook: Als de werknemers han delden volgens de wet van God, ook dan zou het aanschijn van onze we reld reeds lang vernieuwd zijn. Wan neer de heer M. G. B. stelt, in al die jaren geen een werkgever heb meegemaakt, die niet allereerst zijn eigen belang nastreefde, moet ik stellen, dat hetzelfde geldt ten aan zien van werknemers en vakbonds leiders. Wanneer ik de heer G. M. B. een goede raad mag geven, wil ik hem graag dit zeggen: Loop niet zo als een blinde slaaf achter uw zoge naamde leiders aan! En gebruik, wanneer het gaat om deze vak bondsleiders, niet al te snel zulke grote woorden als belediging. Wan neer ik naga, dat het vandaag nog mogelijk is, dat de werknemers moeten werken voor lonen op basis van een (a)sociaal-minimum, dan lach ik om en met die vakbonden en vakbondsleiders! En acht ik de term „misleiders" geen belediging, maar op haar plaats! TERNEUZEN. W.V, Het is een absolute noodzaak dat de AOW'ers die een inkomen genie ten van ten hoogste f 8000 per jaar per 1 januari 1969 een verhoging krijgen van 10 procent, belastingvrij en per 31 mei 1969 een maan^ ex tra uitkering voor vakantie, waarom dit laatste nodig is behoeft geen verder betoog; over het eerste valt niet te praten omdiat nu reeds zo veel prijsverhogingen zijn aangekon digd, dat de huidige AOW-verhoging, toegezegd door de heer Roolvink al leen maar belachelijk en onchriste lijk is. Mocht dit, bijvoorbeeld per 16 ja nuari niet zijn toegezegd, dan maar protesteren. Maar vooral geen de monstraties, want er loeren talrijke minder prettige mensen om zch tus sen een demonstratie te werpen om relletjes etc. te veroorzaken. Wat wel te doen? op 17 januari moet iedere AOW'er (beneden 8000 inkomen) een briefkaart zenden naar de minister van sociale zaken en tevens een briefkaart naar H.M. de koningin, met het verzoek om voorspraak te zijn voor deze verge ten armlastige Nederlanders. BREDA J.S. Ik ben 67 jaar en bezit ongeveer f 20.000. Nu krijg ik nog een aan slag in de inkomstenbelasting. Ik heb mijn hele leven hard gewerkt, zuinig geleefd en ben goddank ge- zend geweest. Mijn vraag is nu: wat voor nut heeft sparen? De jeugd wordt steeds maar aangeraden om te sparen. Er worden spaaipremies gegeven, etc. Maar is het verwonderlijk dat de jeugd niet meer tot sparen te bewe gen is als zij ziet hoe er met de be zittingen van de bejaarden om ge sprongen wordt? OSSENDRECHT J.B. Onlangs las ik, dat er bij de men sen, die sinterklaasinkopen deden, een grote vraag naar kerkboeken was, maar dat ze bijna nergens te vinden waren. Gelukkig zijn er toch nog wel enige adressen, waar ze verkrijgbaar zijn. De administratie van de „Vereniging voor Latijnse Liturgie", Admiraal van Gentstraat 6, Utrecht, tel. 030 - 713166, kan de ze geven. Dit is natuurlijk vooral van belang voor bezoekers van de Latijnse hoogmis, die in vele paro chies nog of weer gecelebreerd wordt. Voorts wordt de cursus Kerklatijn weer gegeven door Studiecentrum Culemborg. Men kan zich aldaar op geven of wel bij bovengenoemde administratie; in dit laatste geval kunnen eventueel clubjes gevormd worden. Namens de commissie Kerklatijn (van r"e Vereniging voor Latijnse Liturgie) J. Jansen, Heernisseweg 193 Goes. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Terneuzense gemeentepoltie heeft gistermorgen het stoffelijk overschot geborgen van de 50-jarige schipper L. A. W. Wii- lemsen uit Terneuzen van het motor schip „Odylla", die op 30 november j.l. was verdwenen. Het lijk werd in de oost-buitenhaven aangetroffen. Vermoedelijk is schipper Willemsen bij het aan boord gaan op die dag door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken.

de Stem | 1968 | | pagina 5