BISDOM KOMT GELD TE KORT LUCT0R Werk voor 175 mensen in St-Maartensdijk Toneelamateurs strijden competitie Landjuweel in Directe en indirecte steun mogelijk Fabery de Jonge PENSIOENEN BEJAARDE PRIESTERS IN GEVAAR KLEINE PAROCHIES IN DE KNOEI VITGAVEN STIJGEN, KERKBEZOEK DAALT DELTASCHADE VOOR GEMEENTEN VIJF ZEEUWSE GROEPEN AL BEOORDEELD In gesprek met WEDGWOOD Zacht weer Huishoud boekje Z.L.M. Hulst 25 jaai Drs. Neeteson nam afscheid in Terneuzen Commentaar Pietepeuterig met miljoenen Bedroevend vooral uw autobanden MESTSTOFFEN Fa. De Moor- Vlaeminck Bedruipen FOTO STUDIO NEELEMANS Doorlichten Nieuwe fabriekshal Goedhart W.H.C.M. v. d. Leur DE STEM VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 3 Nog tuiten onze oren van de fraaie pleidooien, in hoog Ne derlands en sappig Vlaams, voor samenwerking in de Delta, voor grootheid van visie op de Delta, van gemeenschappelijkheid van belan gen in de'Delta. Het werd allemaal gezegd, door premiers en ministers bij de opening van het kanaal Gent- Terneuzen. Een concrete verklaring drong naar voren in de baaierd van dankwoorden en gelukwensen. Dat was de verklaring van minister Bak ker, dat hij een „aanvankelijk voor keurstracé" voor een vaste oeverver binding over de Westerschelde heeft gekozen. Het is, zoals wij reeds uit voerig hebben gemeld, het tracé Kruiningen-Perkpolder. Wat de minister met „aanvanke lijke voorkeur" bedoelt, is nogal duister, omdat het woord „aanvan kelijk" hier wat vreemd aandoet. Het aanvankelijke wordt immers ge kenmerkt door aarzeling; „Aanvarv kelijk wilde ik dit, maar bij nader inzien werd het dat!" Als wij het „aanvankelijk'" van de minister zo mogen opvatten, dan is er nog hoop dat de minister begrip zal hebben voorde adviezen, die hem naar aan leiding van zijn „aanvankelijke tra cékeuze" vanuit Zeeland zullen be reiken. Deze adviezen luiden: bouw de vaste verbinding veel westelijker, liefst ter hoogte van Terneuzen. Waarom juist hier? Wel omdat naar de mening van vrijwel allen die zich in Zeeland met deze zaak bezighouden, met een oeververbin ding in de centrale delta, het plano logisch optimum wordt bereikt. Mi nister Bakker heeft o.m. gezegd dat het tracé Kruiningen-Perkpolder om technische en financiële redenen hem als het meest geschikte voor-' komt. Ook dit is evenals dat woord „aanvankelijk" in dit verband nogal cryptisch. In feite bedoelt de minis ter dat het Terneuzense tracé een moeilijker en langduriger karwei vergt, waardoor het uiteraard ook een duurder karwei wordt. Het een voudigste project is (logischerwijze) ook het goedkoopste. Met andere woorden: de minister heeft ontdekt dat de oeververbinding van zijn voorkeur minder kost dan het pla nologisch betere waarvoor Zeeland opteert. Het woord technisch had hij ook kunnen weglaten. Het mag vreemd aandoen als wij ten aanzien van een project dat hon derden miljoenen gaat kosten pre mier De Jong sprekend invoeren op het moment dat hij (ten aanhore van heel Nederland en België) gewaag de van het gevaar van pietepeuterig heid in de Delta. ^och doen wij zulks. De vaste oeververbinding is n.l. van een der mate groot belang voor de infra- structuur in dit deel van Europa, dat geven van een te zwaar gewicht aan de kostenfactor in feite op de oor premier De Jong gelaakte pie- 'speuterigheid lijkt. DoScheldetunnel is al lang geen lo- *aa of regionaal stokpaardje meer. 11 zal het steeds minder worden, aat het niet onze financiële on- acht zijn die tot een compromis- twtf' L te meer nief nu aan bet (ziel! bunnen van deze generatie 9 plannen voor de kanaaltun- "al) geen voor de kanaaltun- grenzen worden gesteld. (ADVERTENTIE) K°rte Nieuwstraat 21 - Hulst 2478 - 3558 b.g.g. 2209 DE BïTT n le« vonr A 7 e We*rsvooruitzich« door het kNMinaanda.?' 0PRe" 18.00 UBr luidra- °p vnjg om "odes'!' WCer me' 9r|kele regenpe- »midSrsvooruitzichten in cÜfers Voor zondag Nederland luiden ,einpn d»n 30 Pro"nt; min.- "aal; may t 3 graden boven nor- Ven 2 tot 7 graden bo- riode van nl; s op een droge pe- "nt; k^m'nstena 12 uur: 40 pro- j '"oe 20 Procent!1 S6heel dr°°g et" "1aandIg-ersvooruitzichten zijn voor ,sap.:'meer 'h« do" 30 Pr°cent; min.- toaal; max-t 2 6raden boven nor- ü5" nwmt T" 2 tot 7 graden bo- 089 van m'ïn t115 op een droge pe- ïmi kans^nS 12 uur: 60 Pr0- al: 38 Procent" S6heel dr°°S et" Ter illustratie een blik in het „huishoudboekje" van zo maar een parochie in het bisdom Bre da. Het betreft de rekening en verantwoording over 1967 plus het te verwachten tekort voor 1968 van de St.-Antoniusparochie in het Zeeuwse Sluiskil. UITGAVEN Altaarbehoeften 2.403,89 Kerkbehoeften 5.071,15 Gewoon onderhoud 3.664,17 Belasting en verzek. 740,50 Salarissen e.d. 24.878,09 Administr.kosten 1.237,02 Renten van schuld 680,00 Subsidie jeugdwerk 1.000,00 Streekzieizorg 759,02 Diversen 1.579,65 Coll. v. bisdom 7.048,19 Coll. v. anderen 5.690,10 Afschrijvingen 5.900,00 Aankoop v. voorw. 425,00 Meer afloss. dan uit afschrijving INKOMSTEN Renten Zitplaatsengeld Parochiebij dragen Misstipendia Begraafplaats Afl. lening W.G. Kruis Giften Schenkingen Collecte bisdom Collecten v. anderen Subsidie v. bisdom Tekort 1967 4.000,00 65.076,78 176,20 10.150,06 25.463,09 2.659,35 1.434,00 500,00 20,00 2.000,00 7.048,19 5.690,10 5.500,00 4.444,79 65.076,78 Naast het tekort van 1967 (ƒ4.444,79) wordt er voor 1968 een tekort van 4.727,79 ver wacht. Bovendien was half deze maand december van de 26.500,die aan gezinsbijdra ge (de 1 pet.!) was verwacht, nog maar 20.000,binnen. Voor 1968 wordt dus een tekort verwacht van ongeveer 10.000,-. Voor 1967 en 1968 samen een te verwachten tekort v. 14.444,79. (Hierbij mag vermeld worden dat in die parochie 78,9 procent deelneemt aan de 1 pet. gezins bijdrage-actie). Enige gegevens over de sala rissen van de geestelijken in het bisdom Breda per 1 januari 1968. Bij de jaarlijkse verhogin gen wordt de trend van c.a.o.- verhogingen in het bedrijfsleven aangehouden. Iedere pastoor, van grote en kleine parochies, krijgt ƒ3.935,15 (alle bedragen per jaar). Voor representatiekosten krijgt een pastoor alléén 655,80, een pastoor met 3 kapelaans 1639,60. Vakantietoelage voor iedere pastoor ƒ236,10. Een kapelaan krijgt als salaris ƒ3148,10, representatie ƒ393,55, vakantietoelage 188,90. (N.B. Kosten zoals kost en inwoning, licht, water en verwarming e.d., komen op de algemene parochie rekening). (Van een onzer redacteuren) BREDA Het bisdom Breda staat er financieel ronduit slecht voor. De meeste zorgen baart het feit dat er binnenkort niet genoeg geld zal zjjn om de pensioenen van de bejaarde priesters van het bisdom (met emeritaat) te betalen. Ondermeer door het afstoten van bezit tingen, waarvan het oud-grootseminarie Hoeven en de Barbarakerk (ex-kathedraal) genoemd kunnen worden, hoopt men een fonds in het leven te kunnen roepen, waardoor in ieder geval de pensioen rechten van de priesters veilig gesteld kunnen worden. Voorts is de nieuwbouw van kerken zo goed als stopgezet en zullen in de toekomst kleine parochies onbemand blijven. Alle verdere hoop stelt vicaris A. P. F. Theeuwes van het Bredase bis dom verder op de financiële actie die nu voor het tweede jaar in de bijdrage van 1 procent van het netto inkomen wordt gevraagd. De pers dienst van het bisdom schrijft: „Nu de financiële positie van de kerk in Nederland minder florissant moet worden genoemd, is deze gezinsbij drage noodzakelijk". Hoe dringend, vertelde ons vicaris Theeuwes. Wat het bisdom Breda aan inkom sten heeft is gauw verteld. De dub beltjes die de parochianen wekelijks in het solidariteitsfonds „storten", brengen hij elkaar jaarlijks onge veer anderhalf miljoen gulden op. De opbrengst uit andere inkomsten (uit bezittingen e.d. en een heel enkele gift) bedraagt per jaar volgens de woorden van vicaris Theeuwes „nog niet eenderde van die anderhalf mil joen". Dus nog geen 500.000 gulden. Totaal aan inkomsten per jaar: nog geen twee miljoen gulden. Van deze twee miljoen gaat onge veer 600.000 gulden jaarlijks naar de diverse parochies met begrotingste korten. Van de rest moet personeel worden betaald, niet alleen van het secretariaat van het bisdom, maar b.y. ook de verschillende diocesane insti tuten, (voor huwelijk en gezin, be drijfs- en millieuapostolaat). Daarbij komen forse bedragen voor gebou wen. nieuwe kerken (tot nu toe) en onderhoud. Het bedroevende vooruitzicht is dat de uitgaven alleen maar zullen stij gen (men behoeft slechts te denken aan de loonkosten) en dat de inkom sten er eerder kleiner dan groter op worden. Een belangrijke factor hier bij is het nog steeds dalend kerkbe zoek, terwijl algemeen bij de men sen, aldus vicaris Theeuwes, een stij gende tendens wordt gesignaleerd om de kerkelijke service gratis te accep teren. Van het totaal aantal gezinnen in het bisdom, dat als behorend tot een parochie staat ingeschreven, dat zijn 140.000 gezinnen, geeft gemiddeld 70 (ADVERTENTIE) TIVOLIWEG 63 - HULST Telefoon 01140 - 2461 Wij leveren ook particulier (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeenten in het Deltagebied kunnen- evenals parti culieren, haar recht op schadever goeding laten gelden. Voor de gemeenten staan hiervoor drie mogelijkheden open: 1. wanneer zij in de zin van het wets ontwerp deltaschade als ondernemer aangemerkt kunnen worden; 2. wanneer zij een beroep doende op artikel 5 van de deltawet, extra uitgaven moeten doen; 3. wanneer zij industrieën moeten aantrekken, recreatieve voorzienin gen moeten treffen, maatregelen voor het toerisme moeten nemen. De gemeenten zijn, volgens de de zer dagen ingediende delitaschadewet ondernemer, wanneer zij een bedrijf uitoefenen, bijvoorbeeld een haven bedrijf bezitten of een vismijn ex ploiteren. In dit geval vallen de ge meenten, evenals de particuliere on dernemers, onder 't nieuwe wetsont werp. De gemeenten kunnen ook kosten gemaakt hebben of nog moeten ma ken voor de aanpassing van de ge meentelijke waterstaatswerken aan de delta-afsluitingswerken. Dan kun nen zij een beroep doen op artikel 5 van de deltawet. De gemeenten kunnen tenslotte een beroep doen op de bestaande regelingen voor de regionale indu strialisatie, wanneer zij bedrijven moeten aantrekken om voldoende werkgelegenheid voor de gemeente naren te kunnen behouden. Voorts (ADVERTENTIE) Uw adres voor kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door de grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen. HULST Tel. 01140-2628 kunnen zij een beroep doen op be staande subsidieregelingen voor het treffen van gemeentelijke recreatie ve voorzieningen en voor het aan trekken van het toerisme. Deze regelingen komen tot stand met de ministeries van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk en van Economische Zaken. procent een gezinsbijdrage. Deze bij drage is echter in verreweg de mees te gevallen niet de gevraagde een procent van het netto-inkomen. „Zelfs als je stelt dat iedereen het minimumloon verdient en daarvan een procent rekent, halen we het nog niet", constateerde vicaris Theeuwes. Die „één procents"-gezinsbijdrage gaat niet naar het bisdom maar vormt, met het z.g. plaatsengeld hel leeuwedeel van de inkomsten der pa rochies, resp. pastoors. Wat daarvan betaald moet worden, laat neven staand staatje zien. Op de vraag of er geen z.g. „slapende fondsen" zijn antwoordde vicaris Theeuwes ont kennend. Slechts een enkele parochie bezit wel enig kapitaal, maar dit is a. steeds goed belegd, b. onbereik baar voor het bisdom. De kerkbesturen zijn hierin zelf standig. Verandering brengen in dez. situatie loont echter amper de moeite, zo weinig is dat kapitaal, aldus de vicaris. W. J. Kriellaars, vicaris Theeuwes, drs. H. M. Wiegerinck, dr. ir. J. P. U. v. d. Wolf en H. Wouters. Eén procent van het netto-inkomen. Door middel van een moderne fris se folder doet het bisdom een beroep op de diocesanen. En niet alleen de genen die regelmatig naar de kerk komen. Vicaris Theeuwes: „Het kerk bezoek in het bisdom staat gemid deld op 50 procent. Het aantal dat een gezinsbijdrage geeft is 70 procent. Dus grof berekend, die andere 20 procent geven ook. De moeilijkheid is alleen dat je afhankelijk bent van vrijwilli ge bijdragen. Ik voel veel meer voor een subsidie uit de algemene mid delen. Daar zijn argumenten genoeg voor te vinden. Maar daar zit al twintig jaar lang een commissie op te studeren". Drs. N. A. Neeteson neemt af scheid van de heer Gena, bedrijfs directeur van de Nederlandse Stik stofmaatschappij in Sluiskil. (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 10 - HULST - Telefoon 01140-3084 De bedoeling is dat de parochies zichzelf bedruipen, dus van hun in komsten hun uitgaven betalen. Uit de jaarlijkse bijdrage van 600.000 gul den uit de bisdomskas aan de paro chies met tekorten blijkt reeds dat een flink aantal parochies niet self supporting is. Het is zelfs zo, aldus vicaris Theeuwes, dat dit nu over het algemeen al geldt voor alle parochies met minder dan 2000 zielen. Deze parochies op een enkele uitzondering na zijn niet meer in staat zichzelf te bedruipen. Bijna al deze parochies zitten op hun begro ting voor 1969 met een tekort. Van afschrijving van gebouwen (kerk) komt in die gevallen natuurlijk wei nig. Het bisdom zal zich genoodzaakt zien deze kleinere parochies in de toekomst vroeg of laat onbemand te laten. „Het tragisch is", zegt vicaris Theeuwes, „dat juist die kleine, vaak plattelandsparochies veelal de hoog ste gezinsbijdrage leveren, terwijl ze zelfs daarvan niet meer kunnen rondkomen. In maart van dit jaar heeft het bisdom Breda een diocesane advies raad voor financiële aangelegenheden in het leven geroepen, die de gehele financiële situatie van het bisdom grondig aan het doorlichten is. Het ligt in de bedoeling om met ingang van het komende jaar een financieel jaarverslag te publiceren. In deze ad viesraad hebben zitting: ex-staatsse cretaris van financiën dr. W. H. G. S. Hoefnagels, drs. R. C. A. Jongstra, de Tilburgse hoogleraar prof. dr. F. (Van een onzer verslaggevers! HULST Op 31 januari a.s. zal het 25-jarig bestaan worden gevierd van de Z.L.M. kring Hulst. Er zal voor deze gelegenheid een algemene vergadering worden gehouden. De feestrede zal worden uitgesproken door mr. F. Schlingemann als oud algemeen secretaris van de Zeeuw se Landbouw Mij. Aansluitend zal in „De Koning van Engeland" te Hulst een feestavond worden geor ganiseerd. Het amusement zal wor den vertzorgd door bekende t.v.-ar- tiesten. (Van onze correspondent) SINT-MAARTENSDIJK Zeven tig mensen kunnen op korte termijn werk vinden in 4e nieuwe fabriek van koel- en luchttechnische appa raten van de n.v. Gebr. Goedhart in Sint-Maartensdijk. In de nieuwe hal van 2200 vierkante meter zullen totaal 175 arbeidskrachten kunnen werken. Als het weer goea blijft, zal het gebouw eind december on der de kap zijn. Daarna zal in de oude fabriekshal een muur worden afgebroken. De nieuwe fabriek zal dan met de oude verbonden zijn. Na deze uitbreiding zal de totale vloeroppervlakte van de fabrieken van de Gebr. Goedhart in Sint- Maartensdijk vijfduizend vierkante meter bedragen. Met de nieuwe ze ventig personeelsleden zulten er dan in de eerste instantie 150 mensen werken. Hoewel men in Sint-Maartensdijk over een moderne technische school beschikt, zijn er te weinig leerlin gen om aan de vraag van de plaat selijke industrieën te voldoen. Daar om zullen er ook arbeidskrachten buiten het eiland Tholen moeten worden aangetrokken. De directeur van de vestiging van Gebr. Goed hart, de heer Briedé, denkt hierbij met name aan West-Brabant. De afstand van twintig a dertig kilo meter vormt nauwelijks een pro bleem. Voor vervoer wordt gezorgd, zegt directeur Briedé. TTit andere provincies trekt men eveneen- personeel aan. Er zal dan echter voldoende woongelegenheid en mogelijkheden voor recreatie moeten ((Van een onzer verslaggevers) HULST Tot nog toe nemen tien amateurtoneelverenigingen in de provincie Zeeland deel aan de strijd om de eerste plaats in het „Zeeuws Landjuweel". Het is niet uitgesloten, dat de Zeeuwse Culturele Raad nog meer aanmel dingen krijgt, maar verwacht wordt niet, dat er nog veel zul len komen. Het „Landjuweel" is een toneel competitie, die gebaseerd is op het competitiesysteem van de rederijkers kamers in de middeleeuwen. De re derijkers organiseerden in die tijd literaire toernooien, waarbij het niet alleen om toneel ging. Er werd ook meegedaan door dichters en schrij vers. In de loop van de vorige eeuw werd een groot aantal rederijkerskamers in ere hersteld, niet alleen in Ne derland, maar ook in België. Ook het „Landjuweel" deed weer opgeld, ondanks veel verzet en tegenstand. Nu gaat het echter uitsluitend om de prestaties van het amateurtoneel. Men was en is nog steeds van me ning, dat een competitie het enthou siasme en de prestaties van de spe lers in sterke mate kan verhogen. Er wordt tijdens dit winterseizoen dan ook hard gewerkt door de deel nemers aan het „Zeeuws Landju weel". Het gezelschap, dat de beste beoordeling krijgt, komt in aanmer king voor deelname aan de lande lijke competitie, „het Nationaal Land juweel". De prestaties .van de toneelama teurs worden beoordeeld door een een deskundige jury, aangewezen door de Zeeuwse Culturele Raad. Hierin hebben plaats de heren C. B Bischop te Middelburg, A. van Noort eveneens te Middelburg en mevrouw R. Sanderse te Axel. Tot nog toe zijn de kwaliteiten van de volgende vijf verenigingen ge waardeerd: 1 het Middelburg Dilet tanten Toneel (HMDT) met „De man die kwam dineren", van George Kaufman en Moss Hart; 2 De Kamere van Rethorica uit Schoondijke „Nut en Genoegen" met „Zware beschul diging" van Philip King; 3 de to neelgroep „Pandora" uit Nieuwdorp met „Stuur me geen bloemen" van Norman Barasch; 4 de selectiegroep West-Zeeuwsch-Vlaanderen met „An neke Jans" van de Oostburgse auteur N. den Arend en tenslotte de Bres- kense toneelgroep „Thalia" met „In het klein geluk" van Mare Sauvajon. Gejureerd dienen nog te worden: de toneelgroep „Hier" uit 's-Heer Hendrikskinderen, de toneelvereni ging „Groede" uit Groede, de toneel groep Esmoroit uit Philippine, 't Rei zend Zeeuws Volkstoneel en het Vlis- sings Schouwspel. Wanneer alle verenigingen aan de beurt zijn geweest, zal de jury een rapport opstellen. Aan de hand hier van zal de winnaar worden aangewe zen. zijn. Wat betreft de woongelegenheid heeft het gemeentebestuur nog geen enkele werknemer van Goedhart te leur moeten stellen. De verwerking van roestvrij staal zal één van de belangrijkste produkten zijn waarmee in de nieuwe fabriek gewerkt wordt. Luchtbehamdelingsap- paraten, die steeds meer gevraagd worden, zullen voor het eerst in de fabrieken gemaakt worden. De fabrieken zullen verwarmd worden met twaalf gasunits, die to taal een capaciteit hebben van 780.000 kcal-h. De gasunits zijn pro dukten van de firma Vanandel uit Rotterdam. N.V. Gebr. Goedhart maakt sinds enkele maanden deel uit van het Vanandel-concern. De fa briek zal worden uitgerust met nieu we, zeer moderne machines, zodat een hoge arbeidsproduktiviteit kan worden bereikt. Men heeft vooral ge schoolde arbeiders nodig, zoals ar- gon-arc, lassers, plaatwerkers, polijs ters en monteurs. Ook 'n groot aan tal ongeschoolde zullen in de nieu we fabriek werk kunnen vinden. Zij zullen worden opgeleid voor hulp-, bank- of plaatwerker Sommigen kun nen tot autogeen-lasser en kopersol- deerder geschoold worden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens een druk bezochte receptie in hotel Rotterdam te Terneuzen heeft drs. P- A. Nee teson als algemeen directeur van de n.v. Glasfabriek Sas van Gent af scheid genomen van zijn „budten"- relaties. Zoals gemeld, is de heer Nee teson benoemd tot algemeen gedele geerde van Saint Gobain in Duits land. Hij is als algemeen directeur vam de glasfabriek opgevolgd door de heer H. Kok. Drs. Neeteson was sinds 1952 algemeen directeur van de glasfa briek. Op de afscheidsreceptie kwamen tal van directeuren van bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen en voorts vele vrienden en bekenden van de heer en mevrouw Neeteson, die zich in Aken gaan vestigen, de hand druk ken. Op 31 december zal de heer Nee teson in Sas van Gent afscheid ne men van het personeel van de glas fabriek. (ADVERTENTIE) GOUDEN COLLIERS Klassieke boogcolliers van prachtig bewerkt goud.- Tijd loos mooi. Ook ziet U in onza kollektie leuke fantasiemodel len o.a. met parels en briljant: Prijzen vanaf f 30.- .IK hoop op den duur in Terneuzen en in Sas van Gent zo'n twintig leerlingen te hebben. Uit dat aantal kan een behoorlijke wedstrijdploeg geformeerd worden", zegt de heer Van de Leur, sedert november in Zeeuwsch-Vlaanderen actief als ka- rateleraar. Momenteel traint hij in het Terneuzense hotel Centraal op vrijdagavond reeds een tiental be ginnelingen. Binnenkort zullen ook belangstellenden in zijn woonplaats, Sas van Gent, deze Japanse vecht sport kunnen beoefenen. Van de Leur: „Ik heb voor de maandagavon den in het gebouw van de St.-Albert- buurtvereniging kunnen huren". ALS karate in Zeeuwsch-Vlaanderen aanslaat is de heer Van de Leur van plan om eventueel ook in andere Zeeuwschvlaamse plaatsen les te gaan geven. De heer Van de Leur ziet er geen gevaar in, aan iedereen die dat wil, karate te gaan leren. „In het karate komen slagen, schop pen en stoten voor, die dodelijk kun nen zijn. Maar eer een leerling zo ver gevorderd is, dat hij die oefenin gen goed kan uitvoeren en er dus gevaarlijk mee zou kunnen zijn, moet hij toch wel minstens een jaar of twee geoefend hebben. En dat heb ben de jongens, die op karateles ko men met de gedachte om even snel goed straatvechten te leren, er in de praktijk niet voor over, zodat de be trouwbare leerlingen automatisch overblijven", aldus de heer Van de Leur, die het lesgeven in karate als een hobby beschouwt. ZELF beoefent hij vier jaar karate. Via Roosendaal, Overveen en Den Haag kwam hij tenslotte vorige maand in Sas van Gent, van waar hij het karate in Zeeuwsch-Vlaande ren wil populariseren. Van de Leur: „In Terneuzen draait de club nu al behoorlijk. Er zijn enkele leerlingen, die de technieken goed aanvoelen. Of zij echter geschikt zijn voor wed strijden weet ik nog niet." Het doel van de heer Van de Leur is uiteinde lijk karateka's op te leiden voor de wedstrijdsport. ALS wedstrijdkarateka's zullen de leerlingen de door hen beoefende stijl van shotokan-ryu (een van de vijf karatebondjes in Nederland) aan de praktijk kunnen toetsen. Van de Leur: „Wij beoefenen de in 1923 in Japan gemoderniseerde karatestijl. Dat betekent dat wij met korte strak ke stoten, schoppen en slagen wer ken. Er wordt bij ons ook nog wel eens een schijnbeweging gebruikt, maar de show die het karate vroeger kenmerkte is er niet meer bij." Vol gens de heer Van de Leur zijn zelf beheersing en sportiviteit eerste ver eisten voor een karatebeoefenaar „Een karateka moet tegen zijn ver- lies kunnen en hij moet over vol» doende zelfbeheersing beschikken om niet terug te slaan, waneer hij eens per ongeluk echt door zijn te genstander wordt geraakt."

de Stem | 1968 | | pagina 3