Zo denken jongeren over Kerstmis w WIJ ONGEREN LEVEN N EEN VACUUM DAT KERST GEBEUREN ZEGT ME NIETS ststol LIEVER ZONDER COMMERCIëLE SFEER DE STEM VAN ZATERDAG .21 DECEMBER 1968 r. lramen,Rode i (8 halve schijven) r blikjes 1»"" ersen (zonder pit) blikjes en pjjtp .1/1 blik485'149 •S k 65 partjes,!»- 89 sfiallien tQS es 315 droge, witte wijn 260 of white .475 n dry) ..J .295 Vit gebraad: ro ppt400 gram 225 to pot 450 gram 175 ;ers 2 pak jw 1» izezaki 200 gram 95 S kilobaal245 ;aaf ±i8ogl85 nsjespak±185g 98 es ongevuld 100 g 90 ijs tm I lle-ijs) .458148 .pak350gram48- 79 pawr72 rwaardelijke eitgarantie r o enig bij AH artikel niet elke aard acht die u ïebt betaald, dan u het volle bedrag rompt..... zonder denkiog I ,d ,t i I Is Je naar de nachtmis gaat is de hele kerk stampvol, i Er hangt een speciale sfeer. Nu kan je wel zeggen dat is alleen maar uiterlijk, maar het is toch belang rijk. Wij jongeren leven in een vacuum. Wat hebben wij tot nu toe over godsdienst geleerd? Pas later gaan we het ge loof dieper beseffen, denk ik, dan krijgt het pas meer in nerlijke betekenis". Aan het woord: een vijfdejaarsleerling h.b.s./b. Ze maakt een huiselijke indruk. Na haar eindexamen zou ze het liefst in Wageningen willen gaan studeren voor landbouwkundig ingenieur. Als dat te hoog gegrepen is probeert ze het als chemisch analiste, of ze gaat een jaar in het buitenland werken. Kerstmis is voor haar op de eerste plaats een feest, dat de gezinsleden samen moeten doorbrengen. Ze heeft twee zusjes en drie broers, variërend in leeftijd van 6 tot 21 jaar. ¥e gaan altijd eerst met z'n allen naar de nachtmis, ook met op? en oma; die zijn anders heel eenzaam. Na de mis blijven we op, drinken gezellig koffie. De vol gende dag blijft iedereen thuis. Je helpt zoveel mo gelijk, zodat iedereen het echt rustig heeft. Soms leggen we een grote puzzel. We doen in ieder geval iets wat we met ons allen kunnen doen. Ook veel praten, omdat we elkaar niet dikwijls zien. Op twee 's kerstdag maken we meestal een boswandeling. Het is voor mij beslist geen gewoon weekeind. Kerstmis heeft een aparte sfeer. De eerste herinneringen aan het Kerstfeest heb ik aan de verhalen, die vader en moeder altiid vertelden in de Adventstijd. En dan aan het kerst stalletje, waar je het kindje Jezus in mocht leggen. Er zijn nu veel minder kerststalletjes. Dat maakt niets uit Er hoeft van ®ij ook geen denneboom te staan, of kaarsen op tafel. Daar gaat het helemaal niet om. Het kerstverhaal zelf zegt me niet veel. Het gaat er om dat er echt iemand op aarde is gekomen om de mensen van hun zonden te verlossen, ze verdraagzaamheid bij te brengen. Of ik geloof in God? Dat is moeilijk zo direct te beant woorden In God als schepper zéker. Godsdienst is een heel moeilijk begrip. Sommigen interesseren zich er niet yoor. Ik zou me er meer in willen verdiepen. Vroeger moest 5 de katechismus van buiten leren; allemaal termen die je "jet begreep. Maar toch als je naar de oudere generatie Wikt, naar mijn vader en diens vader Die zijn zo gelovig, dat je zegt: er moet echt iets goeds in zijn. Ik geloof niet, dat die hele commerciële sfeer rond Kerst mis afbreuk doet aan het feest. Voor mij persoonlijk hoeft het niet, maar ik denk wel dat een heleboel mensen hier door in een bepaalde stemming komen. Dat de winkeliers proberen zoveel mogelijk geld eruit te slaan is begrijpelijk, maar toch niet goed te keuren. .Wij houden nooit een groot kerstdiner. Daar is het feest Wet voor. Kerstmis is er niet voor de kalkoen en de kaviaar. eten natuurlijk wel uitgebreider dan anders. Denken aan de ellende van die wereld? Denk je op een normale dag als ie eet aan Biafra Op school wordt eigenlijk niet veel over Kerstmis gepraat, 'k geloof dat een heleboel meisjes het met me eens zijn als ?eg, dat je Kerstmis niet zomaar als nutteloos af moet schaffen. TXTT e hebben er thuis wel over gepraat om met Kerstmis \y weg te gaan, in een huisje of hotelletje. Tenslotte wa ren we het er toch allemaal over eens, dat je zoiets thuis moet vieren. Onze vrienden komen langs om «kerstmis" te wensen en een kopje koffie te drinken. Maar e hele dag over de vloer nee. Het afschuwelijkste lijkt het me om het Kerstfeest te vie- in een café, dansend, met heel veel muziek, en een he- eb°el mensen in een uitgelaten stemming. Als ik later zelf een gezin heb zou ik het willen zien zoals ™,e nu thuis doen. Tenminste als er kinderen zijn. Als je geen ™iaeren hebt ben je eerder geneigd met zulke dagen andere cnsen op te zoeken, familieleden, goede bekenden. Het belangrijkste voor later vind ik Geluk. Ja wat ver sta ik daaronder Iedereen heeft bepaalde idealen, waarvan hij hoopt dat ze verwezenlijkt worden. Die zijn geloof ik vooral in je jeugd erg belangrijk. Je leeft eigenlijk voor je idealen. Ik hoop, dat ik later een gelukkig gezin krijg.en anders est ik een beroep heb waarvoor je je leven kimt geven. Dit is ,natuurlijk belangrijk, dat ik mijn eindexamen haalt, 11 dat ik goed met thuis kan blijven opschieten O redactie José Toirkens 1 - ZE IS negentien jaar, verkoopster op de stoffenafdeling van een groot warenhuis, en ze heeft zoals veel meisjes van haat leeftijd een gedecideerde eigen mening. Ook over Kerst mis. Zij zegt: „Bij Kerstmis denk ik het eeïst aan feest; je zit gezellig bij elkaar. Het is net zoiets als een vrij weekend. Nou ja, het heeft wel een iets andere sfeer. Dat komt door de etalages, radio en teevee, Ik vind het eigenlijk een beetje commercieel. Godsdienstige betekenis? Voor mij niet. Je gaat naar de nachtmis, komt meestal achteraan te zitten en dan ben je er helemaal niét bij. Of je moet er een paar uur eerder al gaan zitten. IK BEN katholiek. Maar ik ga zondags alleen naar de kerk als het moet van thuis, als ik er echt niet onderuit kan. Ik zie het ook niet zo in zo'n kerk. Het houdt niets voor me in. Bidden kun je ook zonder de kerk. Dat hoef je niet per se in dat gebouw te doen. Je kunt je godsdienst toch wei houden. Ik ben een keer naar een beatmis geweest. Toen was ik er echt helemaal volledig bij. Het is eigenlijk pas iets van de laatste jaren dat ik er zo over ben gaan denken. Vroeger móest je al die dingen doen. Nu ga je meer een eigen wil krijgen. Met Kerstmis blijf ik in het algemeen thuis.. Ik weet nog wel dat ik, toen ik 16, 17 was, nog geen verkering had, me erg alleen voelde in die dagen. Ik ben de jongste thuis. De anderen hadden allemaal hun man bij zich. Het was net of ik er niet bij hoorde. Met andere weekends was je met een vriendinnetje weg, maar die dagen moest je thuisblijven. Nou is dat over hoor. Ik vier nou Kerstmis met mijn verloofde Willem. We zijn in mei verloofd. Iedereen doet dat met Kerstmis of Pasen. Wij hebben gewoon een dag in mei genomen. F MERKT natuurlijk aan allerlei dingen dat het Kerstmis is. Er hangt een speciale sfeer. Maar niet omdat je erin gelooft. Vroeger op school keek je er anders tegen aan. Je deed wel eens mee aan een voordrachtje. Ik heb wel eens Maria moeten spelen. Dan deed het je echt iets, dat er een kindje in Bethlehem werd geboren. Nu zie ik dat werkelijk niet meer. Er zijn veel jongeren die er zo over denken. NIET DAT we het kerstfeest willen afschaffen. We zouden het op een andere manier wil len vieren. Ik weet niet Zonder die commerciële sfeer. Dat zal wel moeilijk zijn. Want van ieder klein dingetje maken ze gebruik. Er wordt voor alles extra reclame gemaakt. Voor lekker etën, drinken, nieuwe kleren Ach, ik vind: apart eten kun je anders ook. Dat zal ik later ook doen geloof ik, op een gewoon weekend ook hele lekkere dingen klaarmaken. Dat iedereen wat nieuws moet hebben met Kerstmis, een nieuwe jurk met glittertjes, vind ik overdreven. Het is wel leuk als je in een restaurant gaat eten met een groot gezelschap, maar echt voor thuis nee. Ik hou wel van mooie kleren, maar niet speciaal met Kerstmis". 1IESBETH MAAKT de meeste van haar kleren zelf. Ze heeft nog een andere hobby, die j veel tijd in beslag neemt: ze speelt samen met haar verloofde Wim poppenkast voor kin deren „Wim heeft de poppen gemaakt, ik de kleren. Het is ontzettend leuk. Hij verzint de spelen zelf Meestal houdt hij het bij Jan Klaassen en Katrijn. Die vinden de kin deren het aardigst We willen proberen ook voor ziekenhuizen te spelen" In de dagen voor Kerstmis blijft haar niet zo erg veel vrije tijd. Het is nu eenmaal het lot van winkelmeisjes om op koopavonden de klanten te bedienen, die kerstinkopen willen doen. Voor de winkelmeisjes onderling, zegt Liesbeth, is zo'n koopavond het enige kerstonder- dÜSÏ. .e.nigelfwat, ze °ns,fgf?n over Kerstmis is: Bah, je moet er voor overwerken. Dat ve^eW w het ®Nendigeervan. Je moet die avonden speciaal tot 9 uur blijven. Zo vervelend. Dan haat je eigenlijk alles wat je na 6 uur in de winkel ziet IK GA met mijn kameraden naar de nachtmis om de andere dag goed uit te kunnen slapen. Nee, dat kerstgebeuren zegt me niets. Het zal wel een betekenis hebben, maar dat is dan een betekenis die ik niet begrijp. Na de nachtmis gaan we thuis eten, slapen, goed uitslapen en dan gaan we 's morgens naar een cafeetje of zo. 's Mid dags ben ik thuis met het hele gezin, 's Avonds gaan we al tijd dansen met een stel kameraden. De tweede kerstdag is precies eender. Mijn vrienden doen het op dezelfde manier. Hij werkt op de afdeling plaatconstructie van een machine fabriek, is 17 jaar. TIET FEEST van Kerstmis zit voor hem vooral in de extra I I vrije dag. „Het zijn twee zondagen", zegt hij, „maar eigenlijk maakt dat niet zoveel verschil met een ge woon weekend. Je krijgt wel een ander gevoel. Je voelt je vrij, feestelijker. In godsdienstig opzicht zegt het me niet zo veel, maar ze hoeven dat feest ook niet af te schaffen. En met Kerstmis krijg je over de hele wereld de vrijheid die je anders nooit hebt, zoals bij zo'n wapenstilstand in Vietnam. Ik vind dat ieder op zijn eigen manier Kerstmis moet vieren. Mijn kameraden en ik zijn aan onze manier gewend. We zouden niet weten hoe het anders zou kunnen. Je kunt met Kerstmis ook iets anders doen dan normaal: goed zijn voor elkaar. Dat moet je feitelijk wel het hele jaar door doen, maar je doet het niet. Ik weet niet waarom. Met Kerstmis moet je proberen mensen, die je eigenlijk niet moet, toch erbij te betrekken. Tenminste als ze dat willen. IK ZOU wel graag cadeautjes krijgen en geven met Kerst mis. De winkels gaan ervan profiteren. Van de ene kant hebben ze gelijk. Die mensen moeten ook de kost verdienen. Ik vind: die dagen zijn ervoor, dus moeten ze er maar gebruik van maken. Ik geloof niet in God. Ik ben katholiek, maar geloof er niet in. Mijn ouders ver plichten mij om naar de kerk te gaan en te geloven in God. Dat vind ik verkeerd. Ja, u mag dat best in de krant zetten. Mijn ouders zullen dat al wel weten. Ik hoop dat ze er be grip voor hebben dat we zélf willen ontdekken dat er een God is. Die katechismus leren op school moest je ook onder dwang. Dat was verkeerd. Net zo als het dopen als je geboren bent. Ik vind, dat iemand als hjj 21 jaar is zélf maar moet beslis sen. JE LEERT ook zo weinig over de verschillende geloven. Want je hebt meer geloven hè Daar moet je meer van te weten kunnen komen. Op school moeten ze er al aandacht aan besteden. Niet op de lagere school, dan begrijp je dat allemaal niet, maar wel op de ambachtsschool of de levensschool. Ik denk dat het kerstfeest wel meehelpt om God te ont dekken. Dan laten we zien dat er wél vrede kan zijn. Waar om de rest van het jaar niet? Misschien omdat we het mak kelijker twee dagen vol houden dan een heel jaar. AF EN toe praat ik met mijn vrienden wel eens over de kerk. Waarom we naar de kerk gaan en zo. Dat is omdat we moeten. Als ik niet hoefde ging ik niet. Ik heb de overtuiging niet. Dat ligt ook aan de teksten. Die begrijpen we niet. Ik heb er ook nooit moeite voor ge daan. Naar een beatmis ben ik nooit geweest. Ik denk niet dat ik er dan meer voor zou voelen. Waarom dan al die jonge ren naar die beatmissen gaan? Alleen voor de muziek. Maar niet uit overtuiging. Dat maken ze mij niet wijs. Vroeger keek ik wel anders tegen dat kerstfeest aan. Omdat je toen veel hoorde over Maria en Jozef. Dat trok me wel. Nu niet meer. Je wordt ouder en gelooft er niet meer in. Vroeger zag je ook meer kerststallen. Nu hebben de meeste mensen een kerstboom. DE KERSTSFEER is wel romantisch. Als ik zover was zou ik me met Kerstmis verloven. Ook omdat de meesten dat doen. Dat duurt allemaal nog wel even. Ik heb^wel eens een meisje. Zo voor zaterdags en zon dags. Meer tijd heb ik er ook niet voor. 's Maandags en dinsdag ga ik naar de avondschool, 's woensdags moet ik een werkboekje maken en kijk ik een beetje naar televisie, donderdags moet ik huiswerk maken, vrijdags ga ik tot een uur of acht met mijn kameraden mee, daarna sleutel ik wat aan mijn brommer of ik kijk naar teevee. Ik zou graag baas willen worden of meester in een vak school. Voor later vind ik het belangrijkste, dat ik een ge lukkige vrouw vind en kinderen krijg en dat we gelukkig kunnen samenleven

de Stem | 1968 | | pagina 17