ïog iets KERSTNUMMER DRUKKERSWEEKBLAD VOORPROEF VAN „MUSEMENT" gevaarlijk speelgoed Blijf ook in de nieuwjaarsnach t anderen het licht in de ogen gunnen Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Boze geesten Rotje Toen al Lol eraf Bokshandschoen Opblazen {de bank voor U doet de regelmatige toe- do-overzicht toe. óók nog op, door tegoed. En als hou- ekening kunt U ook ling krijgen. Of einde kopen.». met een 90% van de taxahe- tank.de back met de Waar U prettig plezierig wcxdt ge- >or iedereen. 1000 vestigingen unt k. is een beetje vreemd gere- ;erd .Van den Hoek bedoelt ech- terwijl wij weten dat onze dui- van nature doorgaans goed en ond zijn. Het zou inderdaad bene de maat zijn hem op zo'n puntje te vallen. et is zelfs begrijpelijk dat hij één naar de Gezondheidsdienst urde, die daar naar hij toegeeft, weken in zijn eentje behandeld rd ten-wijl de andere ge- d waren. it is gewoon een uitzondering op regel. >f. Van Grembergen is er de man t naar om slakjes zout te leggen .dit allerminst in oen dispuut met volslagen leek op het terrein zijn ('s professors) specialiteit is. [et gaat hem om niest minder dan het algemeen principe. folgens de formule Van den ik (a/k.) wordt er ondertussen eel water bij de wijn gfd8»® ;e drank ook vele van zijn teg evers begint te smaken. Het is .-orden: Graan water »e naam Graan Water tout ,rt is niet alleen misleidend, mw de voornaamste oorzaak v jarenlange misbaar en de armee deze theorie, die ftó p vooruit, in welke vorm ook P« indtie voorgoed onmogelijk P maken, iliaerent is- Vij besluiten met een P""*jeda" betoog van Van .den.Hoek gematigd als wq "Jii fce. eelste slip of the pen will ouwen: „Ik ben ervan xW aldus Van d enHoe-k ge. goed gedoceerde (bedoe.M3-ecn eerde - den Br.) vi f prijs en kop kunne L. Pas echter op met de^^,, reek er met uit. zehet -i de sfeer van den Ho& olijk te ervaren dat Van ort.reffe- in vele opzichten een lfbeheer. - mens is, zo weimg neer toont, dat hij zulke dingen schrijven. DEN BRUINE' DE STEM VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 Tientallen lopen oogletsel op. Grossiers, die hun klaniten van de nieuwe omstandigheden op de hoog te brachten, hebben heel vaak te ho ren gekregen: „Kom maar niet meer. Ik stop er mee. Op die ma nier is er niks meer aam". Verheugende berichten voor be strijders van vuurwerk, maar ze we ten, dat het definitieve einde lang niet in zacht is. Het is opmerkelijk, dat het vuurwenkiaf steken in zo'n korte tijd een diep ingewortelde ge woonte is geworden. Vuurwerk af steken van-oud-op-nieuw is van ori gine een Chinees gebruik. Na de oorlog, toen de Chinezen van de eet huizen in groten getale naar Neder land kwamen èn de Indische-Neder- lamders zich hier vestigden, is het gebruik er in gekomen. De Nederlanders uit Indonesië hadden het gebruik al eerder van de Chinezen overgenomen. De Chi nezen denken (of dachten) er de bo ze geesten voor een heel jaar mee te kunnen verdrijven. De Chinezen uit de eetzaken maken ondanks een wettelijk verbod zelf hun veelkleurig vuurwerk. De Nederlanders kunnen nog steeds beschikken over een arse naal (goed)gekeurid vuurwerk. Een bloemlezinkje: Om klein te begin nen: kloppertjes, knalstroken, ka mervuurwerk (sterretjes, knalbom- bons, knaierwten, won derkaars en, knalïumken; onder het zwaardere kaliber: hagelvuurpijlen, kamomsla- gen, voetzoekers, zevenklappers, vulkanen, rotjes, luohthuileirs (gil lende keukenmeiden), zwemmers, Bengaals vuurwerk. Een dermate grote verscheidenheid, waardoor vuurwerkaanbidders vast wel iets naar hun gading kunnen vinden, zo dat ze niet zelf stilletjes op het zol derkamertje gaan experimenteren» „Daar moet ontzettend tegen ge- VUURWERK BERGEN OP ZOOM DEN HAAG Als de besteding van geld ter sprake komt, worden Nederlanders nogal eens voor krentenwegers uit gemaakt. leder jaar opnieuw wil men alle goede voor nemens ten spijt kennelijk even dat etiket kwijt. Want in het eerste half uur van het nieuwe jaar laten we voor miljoenen guldens de lucht invliegen. Wanneer het enige effect ervan slechts het „verdrijven van de boze geesten" zou zijn, zou men de vuurwerk- afstekers die lol kunnen la ten. Maar dat is nu juist het kritieke punt. Elke keer weer begint, vooral voor kinderen, liet nieuwe jaar uiterst on gelukkig. In een soms wat te ongecontroleerde uitgela tenheid brengen vuurwerk- afstekers anderen bijzonder zwaar letsel toe. «Het verhaal wordt langzamer hand eentonig, maar het is nog he lemaal niet zo ver, dat we onze waarschuwingen achterwege kunnen laten. We moeten absoluut doorgaan met de voorlichting over de geva ren van het vuurwerk". Mevrouw dr. J. Schappert - Kim- mijser uit Den Haag, secretaresse 'ft de Algemene Nederlandse Vere- mfing ter Voorkoming van Blind- "eid, wijst ad jaren achtereen met we] elan op het alom aanwezige Sevaar van „dat vuile vuurwerk". De gegevens van oogartsen bewij zen, dat er nog steeds griezelig non chalant met vuurwerk wordt omge sprongen. W. G. M. van der Valk, oogarts in Bergen op Zoom, heeft enige jaren geleden onder zijn colle ga's in Brabant een enquête gehou den over het aantal gevallen, waar bij men in de nieuwjaarsnacht oog letsel opliep. „Voor steden als Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda en Tilburg met hun omgeving geldt, dat daar ge middeld zo'n drie tot vier patiënten moeten worden behandeld. In principe vloek je die vuurwerk- afstekers uit, omdat er weer mensen met oogletsel moeten worden be handeld. Het werken 's nachts vin den we niet erg. Ik blijf er extra lang voor op." „Normaal gebruik van vuurwerk, dat gekeurd is, hoeft niet gevaarlijk te zijn", zegt de politie, „maar al dat gerommel er mee, dat geeft el lende. In principe is het vuurwerk overal te koop in snoepwinkels, bij fietsenmakers tot in de gespeciali seerde feestartikelenwinkels". Al met al redenen genoeg om toch maar weer te wijzen op die ge varen. Het klapstuk van de vuur werkhitlijst is nog altijd het doodior- dinaire rotje. Het stukje vuurwerk op zich is niet zo gevaarlijk, maar de enorme hoeveelheden, die wor den aangestoken geven de doorslag. De ongecontroleerde manipulaties er mee zijn legio. Daarom dertien goede raadgevingen, waarmee men een ander het licht in de o.gein kan blijven gunnen. Gooi de rotjes nooit weg. Zéker niet in de richting van mensen en dieren. Jaarlijks breken er honden dol van angst los en zijn ze wekenlang van slag. Over de ver wondingen van mensen straks meer. Bind de rotjes niet met de lon ten aan elkaar. De gevolgen daar van kunnen catastrofaal zijn. Leg of zet het vuurwerk op straat neer. Steek de lont aan het uiteinde aan. Loop een eindje bij het vuurwerk vandaan. Steek vuurwerk, waarvan die lont is afgebroken, niet meer aan. Laat schijnbaar niet-ontplofte rotjes e.d. liggen. Vaak ziet men te laait, dat de lonten nog smeu len. Steek kleine hoeveelheden vuwv werk tegelijk op zak. Ieder jaar komen er mensen in het zieken huis terecht, bij wie al het vuur werk tegelijk ontplofte, nadat een verdwaald rotje tussen de kleding was geraakt. Verpak het vuurwerk dus goed. Maak, hoe dan ook, nooit zelf vuurwerk. Zelf experimenterende jongens zijn totaal blind gewor den. Geef kinderen noodt of te nim mer vuurwerk in handen. In hun opwinding zullen zij er de domste dingen mee uithalen. Kleine kin deren, die het vuurwerk helemaal niet op gevaarlijke waarde kunnen schatten steken dat is bij her haling gebleken gerust knal- kurken en knaierwten in hun mond. De gevolgen kunnen zeer ernstig zijn. Laat kleine kinderen niet alleen met de (ongevaarlijke?) „sterre tjes" spelen. Verschillende kinde ren raakten aan één oog blind, doordat ze zich in het vuur van hun spel met het gloeiende ijzer- tje in- het oog staken. Laat bejaarde mensen met rust. Steek ook geen rotjes e.d. af in portieken en gooi ze niet dooir brievenbussen of openstaande ra men naar binnen. De harde knal in beperkte ruimten als hal en toilet heeft al menigeen de dood schrik op het lijf gejaagd. Sta noodt met open mond naar het afsteken van vuurwerk te kij ken, hoe adembenemend interes sant het ook zijn mag. Tientallen mensen hebben ernstig letsel aan mond en kaken opgelopen, nadat een rotje of iets dergelijks in hun mond uit elkaar spatte. Theo Eerdmans is een bekend slachtof fer. Maandenlang is hij onder dok tersbehandeling geweest. Koop toch geen vuurwerk. Deze richtlijnen blijken niet voor niets te moeten worden gegeven. Eind november al is het eerste slachtoffertje een ziekenhuis binnen gedragen. Het is statistisch vastge steld, dat jongens in de leeftijd van twaalf tot twintig jaar de grootste vuurwerkklanten zijn. In deze cate gorie „lekker branie trappen" vallen overigens oerk de meeste slachtoffers. Oogarts mevrouw Schappert: „Het is weer het oude liedje. De jongens die de leeftijd nog niet heb ben om ze zelf te mogen kopen, la ten het anderen doen. Het is waar schijnlijk een beetje de schuld van de welvaartsstaat, dat er na de oor log zoveel vuurwerk wordt afge schoten. Die jongens hebben ook zo veel zakgeld". Mevrouw Schappert kan echter enigszins geruster zijn. Vorig jaar was het aantal vuurwerk-slachtof fers geringer dan voorgaande ja ren. Brigadier J. Schoone (Bijzonde re wetten) van de Bredase gemeen tepolitie voegt er nog wat aan toe: „In juni van dit jaar is de nieuwe wet op de gevaarlijke stoffen in werking getreden. Eén voor deze maand belangrijke maatregel is, dat detaillisten niet langer vijf, maar slechts nog twee kilo vuurwerk in voorraad mogen hebben. Dat ge wicht slaat niet op het kruitge- wiohit, maar op het hele projec tiel". De winkeliers zeggen: „Voor mij is de aantrekkelijkheid eraf'. „We hebben inderdaad op onze controle- tochten de afdeling Bijzondere Wetten houdt in deze tijd vrijwel dagelijks de vuui-werkwinkels in het oog bemerkt dat nu nog maar een enkeling het vuurwerk wil ver kopen. Ik verwacht dit jaar niet veel meer in de nieuwjaarsnacht. Het zal stukken minder zijn", aidtis brigadier Schoone. De nieuwe wet heeft een prettige sanering van vuurwerkverkooppun ten in de hand gewerkt. Voorheen hadden winkeliers, die meer dan de maximum hoeveelheid in voorraad wilden hebben, een hinderwetver gunning nodig. Nu moeten ze boven dien nog aparte toestemming van b. en w. hebben die zonder opgaaf van redenen clie toestemming kun nen weigeren. waarschuwt! warden", zegt me vrouw Schappert. Het geëxpenimjenteer kam bijzon der veel leed veroorzSken. Niet zei- dten zijn middelbare scholieren voor hun leven lang ongelukkig gewor den. Blind aan beidie ogen, afgeruk te vingers, beenwonden, gezichte- wonden, enz. „Soms is men er een paar dagen zoet mee. Ook wel enige weken of zelfs maanden. Dat betreft dan de meest voorkomende soort verwon dingen. Het kruit in het hoornvlies brengt in het lichtste geval een flinke prikkeling teweeg. De uitwer king kan men vergelijken met een massa zand, die tegen een ruit waait", zegt dokter Van der Valk uit Bergen op Zoom uit. Bloedingen in de voorste oogka mer zijn op die eerste januari in de diverse aogklinieken aan de orde vain de nacht. „Ooigschuddingen", noemt de oogarts dit. Ze worden veroorzaakt door de kracht, waar mee rotjes e.d. tegen het oog slaan, „met het stompe' geweld van een bokshaindischoen. Het zijn nogal zwa re drukken die ontstaan". Erger wordt het als er sprake is van doorsnijding van het cog. Dan moet er vaak operatief worden in gegrepen. „Vo'Qr de oogarts is in feite alleen het rotje belangrijk. Vuurpijlen zijn duur, gelukkig", zegt dokter Van der Valk. Over de houding van de ouders, die hun kind naar de oogarts moe ten brengen, zegt hij: „De meesten voelen zich een beetje schuldig, ze hebben er de pest in, diat ze moe ten komen. Vooral ingegeven door de gedachte van „die stommerd". Het blijkt, dat vuurwerkpatiëniten het spul wel met rust laten. Je hebt natuurlijk onverbeterlijke lie den. Maaj- de ouders steken er Mevrouw Schappert adviseert: „Als de ouders hun hinderen de knalpretjes niet willen ontzeg gen, waarom kopen ze dan niet wat papieren zakken, die ze de kinderen laat opblazen en kapot- slaan. Dat is meteen een goede voorbereiding voor later. De hang naar vuurwerk zou er minder door kunnen worden". Dokter Van der Valk: „Mijn kin deren hebben er zwaar de pest in, dat ze geen rotjes mogen kopen. Ieder normaal kind vindt al dat geknal prachtig, maar het is zo gevaarlijk, hè". PIM GAANDERSE meestal een stokje voor". De heer Van der Valk bene. sxt ook, dat die patiënten zich duidelijk schalmen voor een vuuinwerkangevai. „Maar naar mijn gevoel springen de mensen veel te losjes rond miert hun ogen. Vooral aüs zij maar aan één oog iets hebben, komen ze vaak pas na enkele d'agen naar ons afzakken. Dat is zoiets geks. Het wondt min der, maar de mentaliteit van „Ik heb toch zeker niet voor niets twee ogen" heerst ncng steeds. Toch is het ontzettend belangrijk, dat men geen oog miist. In tal van beroepen geeft het de grootste narigheid". De Algemene Nederlandse Vere niging ter Voorkoming van Blind heid krijgt ieder jaar weer de droe ve brieven van oogartsen uit heel het land, die er om vragen de vol gende keer meer ruchtbaarheid aan de „rotjespreventie" te geven. Jaar lijks een dikke tweehonderd, meest jeugdige patiënten zijn het werk van die vereniging dubbel en dwars waard. Ons land telt rond 450 musea en die musea hebben gezamenlijk zo'n twaalf miljoen voorwerpen in hun collecties. Dat is er dus voor elke bezoeker der een. Elk jaar zijn er mil joenen bezoekers, maar er zijn toch nog teveel Nederlanders, die nooit in een museum komen om hun „eigen" object of dat van die andere miljoenen te gaan zien. Dat is jammer. Het gaat hier im mers om hun eigen bezit, maar er bestaat nu eenmaal een drempel- vrees bij sommigen. Volgend jaar wil men daar iets aan gaan doen. Van 19 juni tot en met 13 juli gaan alle musea een gezamenlij ke manifestatie houden in de Ire- nehal van de Utrechtse Jaarbeurs onder de titel „Musement". Een kostelijke voorproef op „Mu sement" bied het Kerstnummer van het Drukkersweekblad/Autolijn, het vakorgaan voor boekdrukkers en clichémakers dat 51 weken per jaar voor buitenstaanders niets te zeg gen heeft, maar dat rond Kerstmis telkens een staal geeft van wat die drukkers en clichémakers vermogen. „Musement" was aanleiding om het jongste Kerstnummer aan de Ne derlandse musea te wijden. Het is een prachtige uitgave geworden, die in een fraaie lay-out en in tal van afbeeldingen een doorsnee van het Nederlandse museum geeft. De makers hebben weer een top prestatie geleverd, speciaal in de kleurendrukken, die het origineel in de meeste, soms ook heel dure, veel dichter nabij komen dan helaas kunstboeken het geval is. De nadruk valt uiteraard op de afbeeldingen, maar er zijn enkele artikelen die de moeite waard blij ken. Drs. H. J. Ronday wijst erop dat de huidige musea zijn voort gekomen uit particuliere verzame lingen van vorsten, kardinalen, prin sen en adel tijdens de renaissance, hm beslotenheid kregen die col» Ook dit is museaal: kastje met chirurgijnseinstrumenten uit De Lakenhal te Leiden. lecties een sfeer van intellectualisti sche exclusiviteit, typerend voor de bovenlaag van de bevolking. Het ver zamelen werd een statussymbool. Eerst in de 18e eeuw werd die ex clusiviteit doorbroken. Het was de tijd van de verlichting waarin men zich de voorlichting van de massa ten doel stelde. De vorstelijke col lecties gingen open voor het gewo ne publiek. In ons land gebeurde dat in 1765 toen het kunst- en rariteitenkabi net van Prins Willem V werd open gesteld. Ook anderen begrepen de geest van hun tijd. Pieter Teyler van Hulst zonderde in 1778 bij testamentaire beschikking een kapitaal af voor da bouw van een museum van kunsten en wetenschappen, dat in 1798 te Haarlem werd geopend en dat daar mee het oudste museum van Neder land is. Musement zal straks aantonen dat er in de musea meer leeft dan zelfs een fervent museumbezoeker zou durven vermoeden. Het kerstnum mer van Drukkersweekblad/Autolijn laat daar al iets van zien. mi—i|'l|i|i|i |H i t«lüerhiL!)ri'likerWeek,1)lad .Un' men zien,floe rond 1900 gedacht werd over een museumopstelling. Hier da afgietselcollectie in de 'binnenplaats van het Rijksmuseum, links portretten van directeuren yan het

de Stem | 1968 | | pagina 15