Ruim 200.000 Nederlanders ontvluchten „kwakkelwinter" ZIJ STAAN VOOR U KLAAR ST.-LUC, adelaarsnest in Zwitserse Alpen de auto? Waarom niet met JWELIJKE JACHT Gemeengoed Niet duur Kortingen DE STEM VAN WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 RKKRING MET ZEER WERKZAAMHEDEN. én van de filialen van ASSENFABRIEKEN. en van allerhande werk. et te woord staan van re- zorgen van de koffie) i3 een met een prettig karakter •men en een redelijke op' or deze sleurloze haan? 1254 voor het maken van een persoonlijk onderhoud russelaars. Adres: UBICA 1, BREDA. BRUIN BAKKEN IN DE gen. Dat is dan de oplos sing." De sneeuwkettingen gaan er pas om als het nodig is. Dat kan men in het buitenland bij ieder tankstation laten doen. Het is zo gepiept. Ook kun je bij een benzine station die kettingen hu ren en ze bij een volgen de pomp, als men ze niet meer nodig mocht heb ben, weer inleveren. „Hoe lang we er over rijden? We gaan hier doorgaans om een uur of elf weg. We zijn dan te- gen middernacht op de plaats van bestemming. Maar dat laatste stuk, die laatste 50 km, kost soms IVz uur. Weet u, men wil daar de sneeuw hou den (voor het toerisme). Men gooit dus vooral geen pekel op de weg, maar van dat split. Maar ik zie niet in waarom het iets bijzonders zou zijn met de auto naar de win tersport te gaan. Ik ben heus niet de enige. Er is echt geen bijzondere moed voor nodig". Ruim 200.000 Nederlanders zullen in de komende weken het vaderland de rug toekeren en zich ver buiten de grenzen op de hoogte stellen van de diep gevroren geneugten, die een ouderwetse winter te bieden heeft. Zij hebben de hoop op een bekering van het Nederlands klimaat definitief opgegeven, de gratificaties, kinderbijsla gen en salarisoverschotten op een hoop geveegd, de dikke breipennen uit het vet gehaald en hun vluchtweg uitgestip peld. Voor 65.000 gedesillusioneerden wordt het Oosten rijk, 60.000 medestrijders zullen uithuilen aan een gebruin de Zwitserse borst en de rest zal bleek doch vastberaden koers zetten naar Italië, Duitsland, Frankrijk, Joegoslavië, Scandinavië en Spanje. Zij vormen de bescheiden dele gatie in het leger van naar schat ting 10 miljoen Europeanen, die tussen Kerstmis 1968 en april 1969 met een royaal gebaar 8 miljard gulden zullen stuk slaan op de witte ruggen der gerenommeer de bergreuzen. Alleen in de Alpen zullen zij reeds de langzaam brui nende hoofden te ruste leggen in de 500.000 bedden, die uitgeslapen hoteliers in2200 sufgeprezen win- tersportoordne hebben opge maakt. gebroken botje bij het andere leggen. De kans, dat zij dit taaie ongerief bij het skiën hebben opgelopen is echter gering, want slechts 30 procent van de winter-toeristen waagt zich op de ski-piste, terwijl de rest zich beperkt tot omzichtige wandelingen, luieren op de zonne-terrassen en spirituele genoegens in een plaatselijke tapperij. Het is dus een evidente zaak: win tersport als tweede vakantie wint zienderogen meer terrein. Vier proeent van hen zal vroeg of laat tegen wil en dank een been mooi stijf houden en thuis het ene Wat vroeger een ijzersterk privile ge der rijken was is nu onder de ge stadige druk van de welvaart ge meengoed geworden voor elke spor tieve burger, die nog wat snipperda gen achter de hand heeft. Weliswaar heeft de wintersport de traditionele zomervakantie nog lang niet over vleugeld. Maar de snelheid, waarmee de populariteit van dit onderge- koelde uitje groeit, is niettemin in drukwekkend: in 1900 gingen 2000 Nederlanders op wintervakantie, twintig jaar later was dit keurkorps uitgedijd tot 8000. Ook na de tweede wereldoorlog was het verlangen naar een eigen sneeuwbal nog slechts 10.000 Nederlanders te machtig. Dit aantal liep daarna gestadig op. Tot dat het in 1963 de 50.000 bereikt had. Onder invloed van populaire scherp gecalculeerde arrangementen en ex tra treinen (Bergland, Hotelplan- expres) was er in de jaren daarna sprake van een kleine explosie. Vorig jaar gingen 150.000 Nederlanders naar de wintersport en dit jaar heb ben voorlopig 210.000 liefhebbers ge boekt. Mocht u op dit moment nog aarze len („Oh neen, Truus, dat is niks voor mij. Ik krijg al rheumatiek bij het idee") dan kunnen deze winter sportartikelen u wellicht op het spoor zetten. U zult bemerken. Dat een wintervakantie beslist geen pe perdure affaire behoeft te zijn. Aan de andere kant moet u er wel reke ning mee houden, dat de onvermij delijke extra kosten (aangepaste kle ding, liften, eventueel huur van ski's en schoenen) een al te optimistische kostenraming danig in de war kun nen schoppen. De ervaring heeft ge leerd, dat de Nederlander gemiddeld duizend gulden aan zijn wintersport vakantie besteedt. Voor dat bedrag heeft hij dan veertien dagen vakan tie'in een midden-klasse-hotel plus alle, zij het niet te gortige bijkom stigheden, die een lange winteravond met zich meebrengt. U kunt echter aanzienlijker goedkoper terecht, wan- Op deze adressen kunt u alle In lichtingen voor een wintersport vakantie krijgen: Belgisch Verkeersbureau Leidseplein 5-7, Amsterdam tel. 020-245959 Duits Verkeersbureau Spui 24, Amsterdam tel. 020-241293 Noors Nationaal Verkeersbureau Prins Hendrikkade 135, Amsterdam tel. 020-222545 Italiaans Verkeersbureau Rokin 52, Amsterdam tel. 020-64883 Joegoslavisch Verkeersbureau Plaats 11a, Den Haag tel. 070-116892 Spaans Nationaal Verkeersbureau Laan van Meerdervoort 8-8a, Den Haag tel. 070-182766 Tsjechisch Reisbureau Leidsestraat 4, Amsterdam tel. 020-222788 Franse Toeristen Service Rokin 128, Amsterdam tel. 020-235222 SNEEUW lornaam gouden brace- Modern m en over JO ■.gouden kast en band. (Van een onzer In een ruk heen en in verslaggevers) een ruk terug. Voor die duizend km schrikt hij „Het eerste jaar gin- niet terug. gen we met de trein. Een lieii van Hotelplan naar „Een durver, of spor- ■Mutters, een klein plaats tief? Och nee dat kan ik I je ten noorden van Inns- niet zo zien. Op de auto- |briick. Ik kan me voor weg heb je geen centje lak niet de luxe ver- pijn. Kun je doorgaans |oorloven een been te bre- rustig 140 gemiddeld rij- i dus skiën is er niet den. Komt er sneeuw of Ibij. Mijn vrouw beoefent ijzel, dan is dat zo opge- |iiie sport ook niet. Als we ruimd of kapotgereden n overdag de kinderen door het verkeer. Zodra ar de skischool hadden je de autobaan hebt ver- I gestuurd en wij wat wa- laten, wordt het minder Iren uitgewandeld dan mooi. Over dat laatste tilde je wel eens naar stukje van Kufstein naar Innsbrück. Het is wel te Mutters, over die binnen I lopen, maar op den duur wegen rijd je vaak titiren. I valt dat ook tegen. En Je hebt dan soms last van lat bet trammetje was ijzel of sneeuw. Er zit I let ook niet alles. Zit je daar zo'n gemeen brug- Ivast aan bepaalde tijden, getje in die weg". |We misten onze wagen. Daarom besloten we het „Sneeuwkettingen, nee ""'gende jaar per auto te die heb ik voorheen nooit in." Dit vertelt ons een gebruikt. Ik had banden 151-jarige zakenman. met spikes. Maar het vo- rig jaar kon ik toch niet Dit jaar gaat hij voor wegkomen. Ik moest de «zesde keer in succes- wagen laten staan, een I» Weer naar Mutters, km voor ons hoteHetje. I evenals al die voorgaande Toen moest ik er wel aan liuen, En weer per auto. geloven. Sneeuwkettin- neer u genoegen neemt met een bed op een prive-adres. Denk ook eens aan de stille perio de tussen 6 januari en 20 februari, waarin alle hoteliers happig zijn op uw komst en dat tonen met kortin gen tot 35 procent. U moet in die tijd wel goed weten waar u gaat zit ten, want de zon in januari en begin februari is niet erg scheutig en ont popt zich dan ook niet als een be genadigde hoogvlieger. Van een onzer verslaggevers) ST. LUC Vastgeplakt tegen de linkerhelling van het Val d'Anniviers ligt St. Luc, gebenedijd adelaarsnest in de witte woestijn der Zwitserse Alpen. Drie nauwe stra ten, vijftig bruine, houten huizen met een bontmuts van sneeuw, honderd inwoners, duizend koeien, twee dorps pompen, een kruisbeeld onder een gebarsten afdak, een verlaten spookhotel óp een verre top en een grijze pas toor, die al jaren geen serieuze pogingen meer onder neemt om alle knopen van zijn vette soutane vast te ma ken. Ziedaar de verrukkelijke inventaris van een bergdorp, dat door zijn unieke ligging (1700 meter boven de Amsterdamse prut), door bet aantal zonne-uren (zeven op een doorsnee januari-dag, acht in februari) en door zijn voordelige prijzen gepredisponeerd is om uit te groeien tot een wintersportoord van betekenis. Vraag de burgemeester naar de toekomstplannen en hij zal dan ook met onstuitbaar enthousiasme de ene tekening na de andere op de cafétafel werpen. Een blauwdruk voor een hypermodem hotel, schet sen voor bungalowparken, nieuwe liften, berghutten en restaurants. Hij gunt zich niet eens de tijd om zich te scheren en loopt al maanden stampvoetend als een slordige bar- barossa door zijn gemeente. „St. Luc", roept hij grimmig, „moet nu zijn kans grijpen. Tot nog toe stelden wij geen bliksem voor. Maar ik geef u de verzekering: als u over vijf jaar terug komt dan kent u St. Luc niet meer terug". Wat moet je daar nou 'op zeggen? Mag je zo'n man zijn droom afne men door te antwoorden, dat je juist naar St. Luc bent gegaan, om dat elk spoor van luxe in dit dorp ontbreekt? Zou hij je begrijpen, als je hem vertelde, dat je als Neder lander geen enkele behoefte hebt aan nachtclubs en behulpzame obers die je stoei aanschuiven en elk dop erwtje, dat je wenst te nuttigen, met een zilveren tang op je bord tillen, alsof het zwaar besmet is? Misschien gelooft hij je niet eens, als je hem bekent, dat St. Luc in jouw ogen juist zo adembenemend is, omdat het geen bliksem voorstelt. Omdat de stilte er nog exclusief verplette rend is, omdat de rust er nog niet op de vlucht is gejaagd door de com mercie. Hij zal je waarschijnlijk hoofd schuddend aanstaren en zich voorne men om voor je te bidden, zodra hii tijd heeft. Maar helaas heeft de burgemees ter weinig tijd. Hij schiet voor dag en dauw zijn stijve manchesterbroek aan en spoedt zich aan het hoofd van zijn troepen naar de eeuwige jacht velden van de Bella Tola om daar een diepgevroren slaatje uit de com mercie te slaan. En beneden blijft alleen de pastoor achter, die zijn bijbel openslaat en met de murme lende intonatie van een bergbeek de blijde boodschap verkondigt. Elke zondag zuchten de stenen en gelen, die de wrakke preekstoel tor sen hoorbaar, als hij de open schaal- collecte van harte aanbeveelt, elke zondag bestaat zijn gehoor slechts uit een handvol hoogbejaarde vrou wen en een enkele beginnende skieër die Gods hulp komt afsmeken voor de lastige afdaling in de namiddag. De rest gelooft het wel en is reeds lang voor het luiden der klokken met de stoeltjeslift aan zijn invloeds sfeer ontstegen. Zij verzaken daarmee weliswaar hun heilige zondagsplicht, maar even zogoed zitten ze 134 meter dichter bij de hemel, waarvan de pastoor zegt, dat hij de alleenvertegenwoordiging heeft. Ze hebben trouwens gehoord, dat Paulus die brief niet aan St. Luc heeft geschreven, maar aan de inwo ners van Efese. Waarom zouden ze dus hun neus in andermans zaken steken? Een verrukkelijk dorp dus, St. Luc Een dorp voor fijnproevers, die de sfeer prefereren boven de luxe, de geur van de mest boven een uitge kiend Frans parfum. Als je in Sierre uit de trein stapt, merk je direkt, wie voor de landelij ke geneugten van deze bergoase door de knieën zijn gegaan. Hun pan talons zitten niet geheel onberispe lijk, hun truien zijn zichtbaar in ei gen beheer vervaardigd: bij hen gaan de baten voor de scherp gecal culeerde kosten uit. Er stappen ook vrouwen uit, die twee nertsj assen in plastic achteloos over hun arm hebben gedrapeerd. Hun koffers zijn van krokodilleleer, hun oogwimpers van bedriegelijk valse herkomst. Dat zijn de klanten voor Montana-Crans aan de overkant van het Rhöne-dal. Staande op je balkon in hotel Du Cervin in St. Luc kun je met een scherpe kijker dit paradijs van de nieuwe rijken duidelijk zien liggen. Brigitte Bardot en de Sjah van Per- zië, die er kind aan huis zijn, kun je niet onderscheiden, maar het blijft een hele geruststelling, dat dezelfde zon, die hun zwaarverzekerde konen tot berstens toe brandt, ook jou warm genegen is. Dat is het plezie rige van St. Luc en de zes andere dorpen in het Val d'Anniviers. De zon maakt geen onderscheid in a, b, of c-categorieën en hetzelfde geldt voor de sneeuw. Goed. Montane heeft een overdekt zwembad, maar daar staat weer te genover, dat je in St. Luc geen mo ment geplaagd wordt door de bange vraag of jouw jack misschien min der mooi is dan dat van je buurman. Een hele geruststelling voor de man en de vrouw, die hun wintersportdoel moeten heiligen met bescheiden middelen. Een dal dus om te onthouden: Val d'Anniviers. Bereikbaar per trein, uitstappen in Sierre en dan verder per postbus, die zijn last over een adembenemende slingerweg naar boven brengt. Prefereert u de auto, dan moet u wel tevoren afdoende maatregelen nemen. Dat betekent, sneeuwkettingen om de vier wielen van uw wagen, voldoende anti-vries (zeg tot 20 graden onder nul) en een goede schop om in geva) van hevige sneeuwval uw rechtmatig verwor ven blik uit te graven. De voertaal is Frans (weer eens wat anders dan de moddervette um lauten). En u hoeft niet bang te zijn. dat u bij de stoeltjeslift struikelt over uw landgenoten. Het Val d'An niviers is goddank nog een paradijs waarvan het bestaan alleen bekend is bij een handjevol echte kenners. In het Val d'Anniviers heeft u de keuze uit zeven uitgelezen mogelijk heden: Vercorin (1319 meter), romanti sche uitkijkpost boven het Rhönedal; Grirr.entz (1572 meter), schilder achtige boerendorp met prachtig ski-gebied en volwassen schaats- piste; Chandolin (1934 meter), hoogst ge legen wintersportoord in Wallis met een aanta! nieuwe, van alle moderne gemakken voorziene hotels; Ayer (1465 meter), klein, eenvou dig; Zinal (1678) super toeristische win tersportplaats, omringd door berg reuzen tot 4000 meter en vooral ge liefd bij de Fransen; Sissoie (1202 meter), hoofdplaats van het dal en knooppunt van het uitstekende wegennet ên dan; St. Luc (1700), de grote kleine ontdekking van 1968. Een dorp. waar u elke lang ge koesterde winterdroom kunt verzil veren zonder gelijk tot de bedelstaf gedoemd te worden. St. Luc heeft nu drie uitstekende hotels, enkele honderden bungalows en een hand vol privé-adressen. De skimogelijk heden op de hellingen van de Bella Tola zijn ruim voldoende en de ade laar heeft het hele dal als privé rijk. Het avondvertier is niet overdon derend, maar juist daardoor aan trekkelijk. In St. Luc danst u gewoon in trui en broek: een pak van het hart van elke winterse non-confor mist. En wat de prijzen betreft: voor 15 gulden bent u al vorstelijk onderdak en eet u gretig mee uit de welvoor ziene pot. Alle inlichtingen bjj: Syn- dicat d'Initiative, St. Luc. Schrijft in het Frans of in het Duits. U kunt ook bellen (027-68158). In januari en februari zijn er nog plaatsen vrij. Doen, zouden wij willen zeggen. U zult er waarachtig geen spijt van krijgen. oorbeeld uit de Omega Een blijvend sieraad ied-geklede vrouw. f770,- Neemt u het wakkere besluit om eind maart of begin april uw vakan tie op het lange lat te zetten, dan zult u moeten uitkijken naar een bergoase, die pakweg boven de 1600 meter ligt. Anders loopt u hard da kans, dat u zich met het aldaar ont luikend lentegras groen en geel zult ergeren. U weet het dus: als u nog steeds van plan bent van uw diepvries- droom een buitenlands potje ta maken, dan bieden wij u hierbij een passende deksel aan. aparte combinatie van kast met fraai be ide band. Horloge en xen een geraffineerde Met zo iets verwertt ■wende vrouwen. 1.265.— St T ser» gehene<3ijde en gelukkig nog niet ontdekte oase in de Zwit- 4lP"n. Drie straatjes, 50 hulzen, 100 mensen, duizend koelen en P "stoor. Als deze inventaris u aantrekt, kunt u nog voor dit seizoen boek. en.

de Stem | 1968 | | pagina 17