DINGEN Radicalen pleiten voor nieuw politiek stelsel S kosten Kerststemming in Londen Topleiders in T s j eelioslowakije gehandhaafd ONTWERPPROGRAM AANGEBODEN1 dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts Karakter Rijnmond overwegend gemeentelijk bestuur Discussie celibaat in stroom versnelling De Mantelspecialist In 't kort Italiaanse bisschoppen waarschuwen parochianen Don Mazzi Punten Wintermantels en mantelpakjes Regen mantels Bontmantels BredaGInnekenstraat 29 NEDERLAND OP TWEEDE PLAATS IN SYMPATHIE VAN ISRAëLI'S Leerplicht Observer houdt vast aan uitspraken van Hoessein Margarine wordt niet duurder VOORZITTER FIBBE: Meesleuren Nieuwe taak voor Katholiek Instituut voor Journalistiek Jonge boeren in EEG vol lof over plan-Mansholt Man verdacht van poging tot moord 'Tot 31 december 1968 f 6.- terug voor een oude wekker." I Remington Lektro 24. Nü met inruil. REMINGTON Gé A DE STEM VAN DINSDAG 17 DECEMBER 1968 11 de WESTDUITSE douane heeft in München 300.000 kogels voor pisto len in beslag genomen. Zij neemi aan dat de munitie bestemd was voor smokkel naar het Mididen-Oosten door Arabische wapenhandelaren die vanuit München opereren. ENGELAND heeft gisteren een ndeu. we gezant benoemd naar communis tisch China, maar op lager dan am bassadeursniveau om zo de verkoe ling in de Engels-Chinese betrekkin gen te onderstrepen. DE „PRAVDA" heeft gisteren de Britse minister van buitenlandse za ken, Michael Stewart, ervan beschul digd tijdens zijn bezoek aan India en Pakistan de Sovjet-Unie te hebben belasterd. EEN DIEVENBENDE heeft in de nacht van zondag op maandag kans gezien een Londense edelsmid te be roven van zijn voorraad goud en zil ver en van zijn voorraad whisky. De buit aan goud en zilver bedroeg 100.000 pond. DE HAAGSE gemeenteraad heeft gisteren met 21 tegen 19 stemmen een motie verworpen, waarin werd gevraagd om een speciale commissie ad hoe voor een onderzoek naar de verhouding tussen de gemeente en de EMS. DE VROEGERE Griekse minister van binnenlandse zaken, Evangelos Averoff, heeft er bij de Griekse ko lonelsregering op aangedrongen om de burgerlijke vrijheden zo spoedig mogelijk te herstellen en een amnes tie af te kondigen voor de politieke gevangenen. DE SLUITING van het Suez-kanaal kost Engeland 5 miljoen pond per maand in de handel, zo heeft de staatsminister Goronwy Roberts in het Lagerhuis meegedeeld. Het kanaal is sinds de Arabisch-Israëlische oor log in 1967 gesloten. VATICAANSTAD (Reuter) De Italiaanse bisschoppen hebben giste ren een ernstige waarschuwing ge richt tot de parochianen van Don Mazzi, de pastoor in Florence die door kardinaal-aartsbisschop Florit ontslagen is wegens zijn kritiek op de kerk. De bisschoppen hebben opgeroepen tot eenheid in de kerk. Don Mazzi heeft, zoals bekend, zijn kritiek op de kerk niet willen intrekken. Hij wordt zijn verzet tegen kardinaal-aarts bisschop Florit gestaafd door zijn pa rochianen, die voor hun pastoor be toogd hebben en aandringen op het aftreden van de kardinaal-aartsbis schop. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Politieke Partij Radikalen wil volledig breken met de bestaande manier van regeren en met de huidige gang van zaken in het parlement. De kiezer moet het regeringsprogram kun nen goedkeuren en het parlement moet werkelijk kunnen mee-be- sluiten met wat op regeringsniveau gedaan moet worden. De rege ring moet daarom doorzichtige begrotingen opmaken met duidelijke prioriteiten, het parlement moet de volledige macht hebben deze begrotingen te kunnen wijzigen en de prioriteiten te kunnen veran deren. In deze opvatting is ook geen plaats meer voor de Eerste Kamer. De PPR is er echter van overtuigd, dat de Eerste Kamer niet zo maar verdwenen zal zijn hij de nieuwe politieke gang van zaken. Daarom moet deze Kamer in ieder geval het recht ontnomen worden voorstellen te verwerpen, die door de Tweede Kamer voor de tweede keer goedgekeurd zijn. Dit alles vermeldt het ontwerp-program, dat de PPR gisteren open baar gemaakt heeft. Het gaat naar alle politieke partijen, waarbij gehoopt wordt, dat de mogelijke progressieve partners er hun aan merkingen en eventueel verbeterde visie op willen geven. Bij deze eventuele partners rekent de PPR ook nog steeds de ARP. Het gaat ook naar belanghebbende organisaties, zoals vakbeweging, studen tenorganisaties en dergelijke. Op deze manier hoopt de PPR dat het definitieve politieke program de weerslag zal geven van wat de pro gressieve concentratie wil en wat de kiezer ervan denkt. „Dit program is niet een zekere weg. De PPR zal vele fouten ma ken. Wie geen risico's wil, moet bij de PPR niet weizen", staat in de algemene verklaringen op het pro gram. „Het stuk is echter geen po ging om te bewijzen, dat leden van de PPR beter of meer bewogen of pienterder zouden zijn, dan leden van andere partijen, bijvoorbeeld de leden van de oude partijen. Wel ge looft de PPR dat zij beter in staat is dan de oude partijen iets bij te dragen aan de vernieuwing", zo staat eveneens in het ontwerp-pro gram. Deze vernieuwing baseert zich in ieder geval op een nieuwe werkwij ze van regering en parlement. Mi nisters moeten meer politieke lei ders zijn, met de premier als sterk ste figuur. Departementen waar van er in ieder geval minder moe ten zijn kunnen praktisch ook ge leid worden door staatssecretaris sen. De kiezer moet in ieder geval de macht hebben een bepaalde combi natie als meerderheid te kunnen kiezen. Lukf dit in eerste verkie zingsronde piet, dan moet de kiezer in tweede instantie (in een soort re ferendum) kunnen bepalen welke van de twee grootste combinaties gaat regeren. Daartoe moet de winnende combinatie extra parle mentszetels krijgen. Het ontwerp-program legt onder meer vast: Tien procent van de jaarlijkse groei in welvaart moet bestemd zijn voor de arme landen; Jongeren moeten kunnen kie zen tussen werk in arme landen, dienen in het leger van de Verenig de Naties, of dienen in het Neder landse leger; Nederland moet streven naar (ADVERTENTIE) Het hoeft niet duurder te zijn met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 Terlenka met "Borg" voering 59,95 extra mooi en uiterst voordelig ben Haag Rotterdam Lelden Haarlem Amersfoort Breda Tilburg Utrecht wapenbeheersing en ontwapening, waarbij duidelijke initiatieven geno men moeten worden; Het uiteindelijke doel moet zijn: geen NAVO en geen Warschaupact, maar een gemeenschappelijk Euro pees veiligheidssysteem; De DDR moet erkend worden. De vermeerdering van de wel vaart moet vooral de lagere inko mens toevallen, minimumloon en uitkeringen moeten sneller stijgen dan de welvaart van anderen, spe ciale zorg voor ouderen is nodig wanneer ontslag dreigt. Bij gunstige economische omstandigheden moe ten ouderen langer kunnen werken, dan volgens de pensioenbepalingen mogelijk is. Noodzakelijk is ook een algemene regeling voor extra uitkeringen aan ouderen. De PPR spreekt zich niet uit voor een bepaald economisch systeem. Zij houdt het op het ogen blik op het bestaande stelsel, waar in plaats is voor de particuliere on derneming en voor activiteiten op dit terrein van de overheid. Wel moet er een einde komen aan de ondemocratische ondernemings structuur, de ondernemingsraad moet zeggenschap krijgen en werk nemers en aandeelhouders moeten evenveel stemrecht hebben bij het samenstellen van de raad van com missarissen. TEL AVIV (A.F.P.) Uit een opinie-onderzoek van het „Is raëlische instituut voor bestude ring van de openbare mening" is gebleken dat 52 procent van de Israëli's de V.S. als de beste vriend van Israël beschouwen. Veertien procent meent dat Ne derland dit is, dat dus op de tweede plaats staat. Frankrijk en Roemenië behaalden 3 procent, de Sovjet-Unie kreeg slechts de sympathie van 0,2 procent van de Israëli's. De PPR pleit verder voor een ge deeltelijke leer- en vormingsplicht tot 18 jaar. „Alle vormen van on derwijs moeten broedplaatsen wor den van democratie". Voor wat de financiële aspecten van de regering betreft, pleit de PPR voor door zichtige begrotingen. Daarbij moet iedere minister aangeven en dit tot vijf procent van zijn uitgaven wat hij het minst belangrijk vindt. De kamer moet hierover ieder jaar kunnen beslissen, zonder dat de mi nister dit kan verhinderen. Verder moet de staat meer geld uit de bodemschatten krijgen en dienen vermogenswinsten, succes sierechten en speculatiewinsten be last te worden of hoger belast te worden. In ieder geval moet het aantal aftrekposten in het belas tingsysteem teruggebracht worden. JERUZALEM (A.F.P.) Gavin Voung, de correspondent van het Britse zondagsblad „Obesrver" houdt vol dat koning Hoessein van Jorda nië in een vraaggesprek met hem heeft gezegd bereid te zijn afstand te doen van zijn soevereiniteit over Cis jordanië. De koning wil ook akkoord gaan met de stichting van een zelfstandige Palestijnse staat in dit thans door Is raël bezette gebied, wanneer zulks tenminste de wens van de Palestijnen zou zijn, aldus The Observer. Young verklaarde maandag in Je ruzalem, dat het gewraakte interview drie dagen lang door de Jordaanse censuur is vastgehouden, maar dat het tenslotte zonder een enkele wij ziging naar Londen is gestuurd. Zondag ontkende een officiële Jor daanse woordvoerder dat de koning iets dergelijks zou hebben gezegd. De beweerde plannen van Hoessein om de stichting van een Palestijnse staat mogelijk te maken, hebben de regering in Amman in verwarring gebracht. Buitenlandse kranten, die van het vraaggesprek melding maak ten, zijn direct na aankomst in Jor danië in beslag genomen. De Arabi sche pers rept er met geen woord over. DEN HAAG (A.N.P.) De bond van Nederlandse margarinefabrikan ten deelt mede dat in overleg met het ministerie van Economische Za ken is besloten om op 1 februari 1969 de consumentenprijzen (inclusief B.T, W.) van de meest gangbare margari nemerkartikelen niet te verhogen. Dit resultaat kon worden bereikt door de prijsverhogende werking van de B.T.W. te compenseren met de be weging van de grondstoffenprijzen in de laatste maanden van het jaar 1968. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De nieuwe voorzitter van Rijnmond, de heer W. A. Fibbe, meent dat het be stuurlijk karakter van Rijnmond in overwegende mate dat van ge meentelijk bestuur moet zijn. De heer Fibbe werd gisteren als voorzitter geïnstalleerd tijdens een plechtige zitting van de Rjjn- mondraad in het stadhuis van Rotterdam. Hij lichtte deze karakteristiek toe om niet iin het eerste uur vam zijn op treden al alle tegenstanders te mo biliseren met de opmerking. „Wilt u bij gemeentelijk nog een bijvoeglijk naamwoord, wel noem het dan maar gewestelijk gemeentebestuur. De re gio, het gewest zal straks een eigen status krijgen en dan krijgt geweste lijk aille nadruk". Mjet deze krasse uitspraak, die iediere bestuurder in het Rijnmond gebied gisteren rechtop deed zitten, heeft de heer Fibbe duidelijk ge maakte dat hij niet aan Rijnmond denkt als een vierde bestuurslaag- en bestuurslichaam, dat de gemeenten moeten passeren voordat zü hun voorstellen kunnen voorleggen aan het bestuur van de provincie. „Rijnmond doet of gaat doen wat vroeger door meer dan een gemeente afzonderlijk werd gedaan. Rijnmond doet of gaat doen waar de gemeenten tot nu toe niet aan toe zijn gekomen. Maar het blijft vooralsnog ge meentelijk bestuur, waarbij alle na druk liigt op het grensoverschijdende bestuur. Zo groeit Rijnmond naar .de regio met eigen taken en eigen ver antwoordelijkheden. De consequentie voor mij is, diait in het praktisch be leid van Rijnmond wij alle aandacht zullen geven aan het bundelen van alle krachten en het gezamenlijk op trekken in het belang van ons ge west". Nu duidelijker dan ooit uitgespro ken was in welke richting Rijnmond zijn bestuursmacht zou moeten ont wikkelen kon de heer Fibbe niet aan de rol van de gemeenten in het Rijn- mondibestuur voorbij gaan. Hij stelde zoals hij dat. tijdens een interpellatie in de gemeenteraad van Rotterdam ook al had gedaan, dat in het beleid van Rijnmond voor de gemeenten een rechtmatige plaats moet worden in geruimd. Hij sprak van meer dan een vrijblijvend advies voor die gemeen ten een bindend advies zo men wil, of mede beslissingsbevoegdheid. Hoe dat organisatorisch opgelost moet worden kom hij nog niet zeggen, maar hij gaf toch nog eens zijn idee in overwe ging naast een direct gekozen Rijn mond (waarop hij absoluut staat) ook een besturenraad met gemeente-afge vaardigden in te stéllen. De jaarlijk" - kerstversiering in Londen trekt altijd veel bezoekers. In Regent Street lijkt het deze week één aanhoudend spitsuur. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De kwestie van de ontkoppeling van priesterschap en celibaat lijkt in een stroomver snelling te geraken. Aan de ene zijde wenst een aantal priesters met spoed afschaffing van het celibaat, ander zijds zijn er ook, die een meer gelei delijke weg willen bewandelen. Na een bijeenkomst in Amsterdam van zeventig priesters uit de bisdom men Haarlem en Rotterdam werd gis termiddag een motie opgesteld, waar in deze priesters aan de Nederlandse bisschoppen hun verontrusting ken baar maken over de huns inziens te lange procedure voordat het gehuw de priesterschap mogelijk zal war den. Zij zeggen, dat de kwestie geen verder uitstel verdraagt, omdat veel priesters willen trouwen en na hun huwelijk priesterlijk werk willen blij ven verrichten. Zij vragen de bis schoppen in een aantal parochies in Nederland met instemming van de gelovigen het gehuwde priesterschap toe te laten. Een tegengesteld geluid heeft de zer dagen prof. H. Hoefnagels s.j laten horen. Hij reageerde dit week einde in een kranteartikel op de zaak-Jos Vrijburg, een van de Am sterdamse studentenpa-stores, die zich onlangs heeft verloofd en tegelijk de bisschop van Haarlem heeft verzocht zijn functie te mogen blijven uitoefe nen. Vier van de vijf andere studen tenpastores en de parochie hebben zich achter dit verzoek geschaard. Pa ter Hoefnagels kant zich er tegen, dat de zaak van Jos Vrijburg, die hij een omstreden figuur noemt, gebruikt wordt als een breekijzer om aldus een weg naar het getrouwde priester schap te forceren. „De Amsterdamse studentenpasto res maken de indruk", aldus pater Hoefnagels, „dat zij de hele Neder landse kerkprovincie willen mee sleuren ais het tot een breuk tussen hen en Rome gaat komen. De katholieken van Nederland, die in geen geval van Rome losgescheurd willen worden, mogen van de bis schoppen verwachten, dat zy metter daad laten blijken, iets dergelijks niet te willen laten gebeuren". Pater Hoefnagels besluit: „Het wordt voor de bisschop van Haarlem wel zeer moeilijk iets te ondernemen, als de leiding van het St.-Ignatius- coliege lijdelijk toeziet, dat in de ka pel van dit college openlijk rebellie gepreekt wordt en als de provinciale overste van de Nederlandse jezuïe ten, onder wiens verantwoordelijk heid de Amsterdamse pastores wer ken, niets doet om zijn mensen tot de orde te roepen". NIJMEGEN (K.N.P.) Het Ka tholiek Instituut voor de Journalis tiek gaat fungeren als bezinningscen trum voor de massamedia. Hiertoe is besloten nu de opleiding voor jour nalisten landelijk in Utrecht ge schiedt. In verband hiermee is de naam gewijzigd in Katholiek Instituut voor de Massamedia. Het bestuur wil zich nu bezighou den met vraagstukken van de pers en andere vormen van publiciteit of massacommunicatie, die op levensbe schouwelijk terrein liggen en die met godsdienstige, ethische en sociale be ginselen samenhangen. Als bestuurslid van het vernieuw de instituut is o.a. benoemd dr. W. A. J. M. Harkx, directeur van de N.V. „De Stem". PRAAG (AP) Een nieuwe federale Tsjechoslowaakse rege ring zal volgend jaar aan het be wind komen onder Oldrich Cer- nik, de huidige premier. De rege ring zal geen verrassende wijzi gingen te zien geven. Dit hebben zegslieden, die in nauwe verbin ding staan met het centrale comi té van de party, gisteren meege deeld. Volgens deze zegslieden heeft het centrale comité geen veranderingen aangebracht in de topleiding van de partij. Dubcek behoudt zijn plaats. Volgens hen zou Josef Smrkovsky, de populaire openhartige liberale voorzitter van het parlement, zijn post daar en in de leiding van de partij behouden. De arbeiders hebben met een algemene staking gedreigd als Smrkovsky afgezet zou worden. Van Slowaakse zijde werd sterke druk uitgeoefend om een Slowaak als voorzitter van de nieuwe nationale vergadering te installeren, aldus de zegslieden, maar tegen de persoon van Smrkovsky, een Tsjech, is geen kritiek gerezen. De zegslieden deelden mee, dat vijf leden van Cerniks huidige kabi net soortgelijke posten zullen krijgen in de federale regering. Het zijn de ministers van defensie, Martin Dzur, de minister van financiën, Jan Su- charda, de minister voor planning, Frantisek Vlasak en de minister van buitenlandse zaken, Jan Pelnar. Andere ministers, zoals die van on derwijs, Vladimir Kadlec, zullen op andere posten benoemd worden om dat hun ministeries in het nieuwe kabinet niet voorkomen, aldus de zegslieden. Het enige nieuwe gezicht in het fe derale kabinet zal Jan Marko zijn, een betrekkelijk onbekende figuur. Hij wordt minister van buitenlandse zaken. De post was vacant sedeit Jiri Hajek op 19 september aftrad. Marko was minister zonder por tefeuille in Cerniks kabinet tot april van dit jaar. Hij heeft verschillende posten op economisch en technisch gebied bekleed in de Slowaakse rege ring. Hij is geen lid van het centrale comité maar werd er in gekozen tij dens een clandestien partijcongres dat door de Russen ongeldig ver klaard werd. Op het ogenblik brengt hij een bezoek aan Moskou. Het nieuwe kabinet zal minder mi nisteries tellen dan het huidige. Het wordt een federale regering, die toe zicht uitoefent op de regeringen van Tsjechië en Slowakije in resp. Praag en Bratislava. De zegslieden deelden mee, dat de Slowaakse regering onder leiding zal staan van Stefan Sadovsky, een par tijsecretaris en lid van het presi dium. De Tsjechische regering wordt geleid door Stanislav Razl, minister voor de chemische industrie en lid van het Tsjechische bureau van de party. Men neemt aan, dat de Tsjechoslo waakse leiders op de topconferentie op 7 en 8 december in Kiev met de Russen gesproken hebben over de voor-gestelde persoonsveranderingen. (Vain onze redactie buitenland) BRUSSEL De eerste reactie uit de kringen van de jonge boerenorga- nisatie in de EEG op de plannen van Dr. ManshoR zijn zonder meer posi tief. Dit in tegenstelling tot de felle kri tiek die vorige week geuit werd in de volwassen boerenorgainisiaties in do EEG. Ook de voorstellen vain Mams- holt voor de Europese landbouwprij zen voor volgend jaar zijn voor de jongeren aanvaardbaar. De jonge boeren kunnen de struc tuurplannen volkomen onderschrij ven. Zy dringen er dan ook bij het Europese parlement, die Europese mi nisterraad en de nationale regeringen op aan zo snel mogelijk de nodige besluiten te nemen om het program- 1980 te verwezenlijken. Ook mr. T. Brouwer, voorzitter vam die in West-Nederland werkende Ka tholieke Land- en Tuimbouwbomd was vol lof over de plannen van dr. Mamsholt. ,Door het landbouwpro gramma 1980 van de Europese com missi e wordt een ieder er weer eens toe gedwongen zich te bezinnen over de bedrijven afzonderlijk en de land en tuinbouw in zijn geheel", aldus mr. Brouwer. DEN HAAG (ANP) De drieën dertigjarige straatmaker E. de G. uit Den Haag is gisteren voorgeleid aan de Haagse officier van justitie mr. J. A. J. van der Bruggen. De man wordt verdacht van poging tot moord op zijn 35-jarige echtge note. Donderdagochtend j.l. stak hij haar „tweemaal met een zakmes in de borst. De vrouw heeft drie wonden opgelopen en verblijft nog siteeds in het ziekenhuis. (ADVERTENTIE) -9i V ■3— I De geruisloze, volau tomatische wekker met uniek24uurswek- systeem, die u maar één keer hoeft in te stellen. Verlichte wij- zerplaat.Sieriijk model, In 3 fraaie kleuren. ""SPERSY RAISD

de Stem | 1968 | | pagina 9