Bongers: „Ik rijd alleen nog omdat ik moet..." M.Z. VERPLETTERD DOOR ST.-ALOYSIUS NLXGG5F Ouwens grote man bij St.-Truiden LUCIEN BIANCHI AAN DE KOP Nog drie kansrijke koppels Bongers afgestapt ten* 38 SlpfS monteren ai a januari i hun heie kerstfilm op do metde gratis 31 fwitagastrip ie de ontwikkel bisSïit Vijf koppels al totaal kansloos Voortaan gratis van Ferrania3M LONDEN-SYDNEY J £T Toekomstzesdaagse Vlissingen 2 won Hebjedezeal? Bewondering Ideaal BELGISCHE COMPETITIE Slecht Klassement Titel derde klas voor Passieux Steun voor Blokkeer -J V/ JTl ff jtts*ikiffflfsiKrA feaaaSf f&prgflfpS: DE STEM VAN MAANDAG 16 DECEMBER 1968 15 AMSTERDAM Opnieuw is het veld van de amateur-zesdaagse klei ner geworden. Maandagmiddag moest Je Amsterdammer Frans van de Ruit «eens zitvlakmoeilijkheden de strijd staken. Zijn koppelgenoot Tino Ta bak vormde toen een nieuwe combi natie met Cees Rentmeester, die na het uitvallen van zijn partner geneu traliseerd was geweest. Door deze affaire verminderde het aantal kanshebbers tot drie koppels, van wie Harrie Jansen en Leijn Loe- vesijn hun voorsprong van één ron de op Cees Stam en Henk Nieuwkamp behielden. De stand bij de neutralisatie was: 1 Jansen-Loevesijn (Ned.) 113 pnt. op 1 ronde: 3 Stam-Nieuwkamp <N.) 58 pnt. op 3 ronden: 3 Edy en Jürgen Schneider (Zwits.) 50 pnt. op 16 ron den: 4 Rentmeester-Tabak (Ned.) 42 pnt. op 17 ronden: 5 Rasing-Niemeijer (Dld./Ned.) 28 pnt. op 36 ronden: 6 Pennings-AIdershof (Ned.) 90 pnt. op 52 ronden: 7 Bosschieter-Leunis (Ned.) 62 pnt. Onze fotograaf nam ook een kijkje aan de „andere kanl" van de Amsterdamse zesdaagse. KURT VYTH: „Dit is de ideale formule. Volgens mij zullen er meer zesdaagse-directeuren zijn, die de renners zo laten rijden. dan onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG In het laatste competitieduel van leider St. Aloy- s'us 2 tegen Big Smash I hadden de zeemvscli-Vlamingen weinig moeite "pgeslagen te blijven en bepaalden de eindstand op 10-0. Ook WVZ 1 bleef in de running door Haringman 2 met oyale cijfers (8-2) terug te wijzen, e ontmoeting in de tweede klas tus- Aloysius 4 en MZ 1 werd een volledig debacle voor de Middell ur- ws. De Graauwenaren staken in rmate goede vorm dat de eindstand 1 werd. H. Morkus en R. Boone ble- ?nseslagen, terwijl De Jong te- f.nn"1!3"61' Kouijzer het enige te- 8enPunt scoorde. tWi! tweetie verrassing was de ne- uri Haringman 3 tegen een 2 i, '8 Goes 1 eindstand 4-6. Ona niÏÏ™8 Oostburg WVZ 2 en kon twri» dat beide winstpunten tronïtVgegeven (3"7)' PZEM 1 Ch2°J zih3"7 zege °P Big iai ïi„1 6 punten voorsprong lie derrl wlng' De enige wedstrijd in Stnaah v ^as tussen Wilno 3 en Big hetgeen ve„mdi!de in een geliik sPel 'Citaat was, thmsclub een mooi klas waïï0 y6rrassing in de vierde leider' M7\ ,evlge 2-8 nederlaag die %simL tleed tegen Goes 2- St. '«hier do i i.met 7"3 W(>n van MZ 7 ileteniuo kende derde en is thans deltas 7nge,slagen team in deze af tiet 64 V, WOT1 opnieuw en wel 3 hield lm, g Smash 4- Ook PZEM door een P n met de kopgroep n 2-8 zeSe op MZ 6. Uitslagen: eerste klas: WVZ 1Haringman 2 8-2, St. Aloysius 2Bis Smash 1 10-0. Tweede klas: Haringman 3Goes 1 4-6, Ona 2—WVZ 2 3-7, Big Smash 2 —PZEM 1 3-7, St. Aloysius 4—MZ 1 9-1. Derde klas: Wilno 3Big Smash 3 5-5. Vierde klas: PZEM 4—MZ 4 3-7, MZ 5—Goes 2 2-8, MZ 6—PZEM 3 2-8, St. Aloysius 6MZ 7 7-3, 't ZandBig Smash 4 6-4. Junioren: MZ 1—Wilno 1 2-8, MZ 2—Wilno 2 6-4. (Van onze schaakmedewerker) GOES In de tweede klas van de Zeeuwse Schaakbond werd nog een achterstallige wedstrijd uit de vierde ronde gespeeld. Vlissingen 2 won van SVWZV uit Oostburg met 35, niet tegenstaande het feit dat de Vlissin- gers slechts met zes spelers kwamen opdagen. De uitslag SVWZV-Vlissingen 2 3—5: F. de Put- ter-n.o.g. 10, E. J. v. d. Waag-J. C. Lagendijk 0,5-0,5; I. Luteyn-M. Stam 01, Hererbout-n.o.g. 10, M. Leen- houwers-J. G. Olijve 01, I. de Bruyn-D. J. Blom 01, E. Veendijk- J. Meerman 0,5-0,5, A. de Nijs-I. J. de Bert 01. In de schoolzestallencompetitie wer den twee wedstrijden gespeeld. In groep A won de Chr. HBS uit Mid delburg met 42 van de Ruyter- school uit Vlissingen en in groep B bereikte de RHBS uit Vlissingen een 33 gelijkspel tegen het Stedelijk Gymi asium uit Middelburg. (ADVERTENTIE) »ummetLn,ernationale serie van 51 mini-auto- pn<?t- 3,gratis bij Melfri chocolademelk oterovita koffiemelk (hele en halve liters) Melk Unie (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Voor de lielft van de deelnemers (10) is de Amsterdamse zesdaagse alleen nog interessant vanwege de ver dienste. Niet dat de overige vijf koppels met totaal andere bedoe lingen aan het karwei, dat Vyth hun opdroeg, zijn begonnen, en het voortzetten, maar de insteling van een beroepswielrenners gaat heus nog wel verder dan een zuiver materialistische. Hij kent, ook al maakten vette premies en forse contractgelden grote opgang in het koersvak, eergevoel. De wil om met een amateuristische inzet te winnen, is er in de meeste gevallen nog altijd. Welnu de kans om te winnen, ging er voor tien man af. Zij weten, twee dagen voor de finale, dat ze niet meetellen. Dat als de eerste plaats verdeeld moet worden, zij geen kans maken. Het verder meedoen lijkt zinloos en is het ook. die met Bill Lawrie op de voorlaat ste plaats staat. Hun achterstand loopt in de 50 ronden. Baensch, die er veel te oud uit ziet voor zijn 29 jaren, maakt er zich geen moment druk om. Hij heeft zich neergelegd bij een onverwacht afscheid van de wielersport. Voor hem moet er deze winter plotseling geld bij en dat is de bedoeling niet. „In dit seizoen kreeg ik twee con tract eS. Daar kan toch geen mens van bestaan? Anders had ik altijd op 10 of meer plaatsen werk. Nu hebben ze me blijkbaar nergens meer nodig. Waar het aan ligt weet ik niet. Het kan me weinig schelen ook. Ik constateer alleen dat het financieel niet zo is vol te houden en dat ik beter kan stoppen. En och, er be staan nog zoveel baantjes in de we reld. Baantjes die bovendien niet zo zwaar zijn. Wat ik eventueel ga doen, kan ik niet zeggen. Mijn oude be roep is mode-ontwerper. Misschien begin ik daar wel weer mee". In de volgorde van achterstand volgt het tweetal Guiseppe Beghetto- Louis Pfenninger. „Ach, wat wil je", zegt Beghetto naar Pfenninger wij zend. „Hij heeft last van een bles sure. Of ik tevreden ben? Oh ja, dat wel". Natuurlijk is Beghetto niet on tevreden want iedere keer als zijn wereldtitel sprint gehonoreerd wordt met een contract, valt dat mee. Zijn specialiteit immers geeft er niet zo veel aanleiding toe. Waar het nu bij gebrek aan een kans op een eervolle plaats al leen nog om gaat, zijn de centen. En die liggen, voor de kleineren in dit gezelschap, ook niet met bergen weg gelegd. Maar ze hobbelen door, op de maat van het orkest, op bevel van het wedstrijdprogramma. Gert Bongers, die men na zijn wereldkam pioenschap achtervolging bij de ama teurs en het winnen van de Ama- teurzesdaagse in Amsterdam vorig jaar, een goede toekomst beloofde, is zo'n man. Hij komt er recht voor uit: „Ik rijd alieen nog rond omdat het contractueel moet". Gert Bon gers, dit ter informatie, is door zijn collega's in de strijd op meer dan 70 ronden gezet. Het interesseert hem niet. „Ben je gek. Ik trek me er geen donder van aan. Het zal mij een zorg zijn. Weet je wanneer ik het be roerd had gevonden? Als ik die achterstand met Piet de Wit had op gelopen. Maar ze hebben ons, Piet en mij, voor deze zesdaagse uit elk aar gehaald. Ik kreeg Le Greves als maat. Nou, dan ben je toch gelijk je moraal kwijt zeker. Die jongen kan niet eens goed aflossen. Dat doet ie altijd twintig meter van het wiel. Ben je mooi kapot na een keer of wat. Nee, mijn zin is al lang over. Met Piet de Wit was het zo beroerd met afgelopen. Die jongen ken ik als m'n broekzak. Maar tja, ze hebben Piet aan Gerard Koel gekoppeld". Ze, dat zijn Piet Liebregts en Kurt Vyth, de zesdaagsebazen, die het hoe jammer ook voor Bongers nog niet zo slecht gezien hebben. Ge rard Koel en Piet de Wit mogen dan in de categorie „kanslozen" vallen, ze maken beslist een uitzondering op het geschetste beeld van de ont goochelden. Als enige overigens, dat wel. Koel en De Wit staan er, van de vijf, ook het best voor. Ze klas seerden zich op de zesde plaats en dat mag een aardige prestatie heten. Hun vechtlust dwingt bewondering af, hun samenspel eveneens. Piet de Wit: „Na een wat onwen nige start loopt het nu gesmeerd en dat geeft je een prettig gevoel. Ge rard en ik raken ingespeeld. Hope lijk hebben de wielerbazen dat in de gaten en krijgen we een plaats in het programma. Het schijnt, dat men ons wil contracteren voor de zesdaagse van Antwerpen, Bremen en Rotterdam. Als dat zo is, dan zie ik wel een toekomst voor me in het baanrennen. Anders niet. Dan zou ik de weg op moeten. Niet dat ik er een grote hekel aan heb. ctiteriums lig gen me goed. maar mijn voorkeur gaat uit naar de baan". Het succes van de combinatie Koel - De Wit lijkt een einde te maken aan het we reldkampioenenduo Bongers - De Wit. Piet de Wit daarover: „Ik zou graag met Koel verder willen gaan. Hij is voor dit werk beter dan Gert. Die stuurt moeilijker en is gauw moe. Dan duikt hij rap de cabine in. Koel is veel meer baanrenner". En daarmee lijken de kansen van Gert Bongers voorlopig wel voor een groot deel bekeken. Bekeken is het waarschijnlijk hele maal voor de Australiër Ron Baensch Tevreden met zijn lot is tenslotte ook routenier Miel Severeijns, die zich neergelegd heeft bij het feit, dat meer dan 10 ronden niet goed te maken zijn. „Ik kan er weinig aan doen", klaagt de lange Belg, die het in zijn leven tot 25 zesdaagseover winningen bracht. „Diarree, verstaat ge". Nee, Piet de Wit en Gerard Koel, Romain Deloof en Miel Severeijns, Guiseppe Beghetto en Louis Pfennin ger, Ron Baensch en Bill Lawrie, Gert Bongers en Alain le Greves zul len er niet bij zijn als morgenavond om de eerste plaats gefietst wordt. Dan melden zich de koppels Pöst- Duyndam, Jansen-Buchdal. Altig- Renz, Oldenburg-Kemper. Lykke- Eugen die nog steeds een verbeten strijd voeren. Ze gaven elkaar niets toe en beloven alle goeds voor een sterke finale. Kurt Vyth herhaalde daarom voor de zoveelste keer. dat deze formule, de nieuwe, ideaal is. PETER HEERKENS (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Bij het ter perse gaan van deze editie kwam het bericht dat Gert Bongers was afgestapt. De Fransman Le Greves rijdt nu geneutraliseerd. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Ouwens en Pol- leunis hadden het grootste aandeel in de 41 overwinning, die Sint- Truiden in de eerste klas van de Belgische competitie op Beerschot behaalde. Vooral de ex-TOP-speler kan terugzien op een feilloos ge speelde wedstrijd. Éénmaal scoorde hijzelf een doelpunt, terwijl hij ook voor de overige goals van zijn club goed voorbereidend werk verricht te. Het was Ouwens, die in deze wedstrijd 't fraaiste werk voor zijn rekening nam. Keer op keer bracht hij de bal vanuit de verdediging op naar voren, waar Polleunis, Koens en Van der Loop op hun kansen wachtten. Laatstgenoemde zorgde na 10 minuten voor de openings treffer door de bal achter keeper Mortier te schuiven. Het was overigens aan de Beer schot-doelman te danken dat het doelpuntenaantal van St.-Truiden beperkt bleef tot vier. Onophoude lijk moest hij op zijn hoede zijn. Veel Truidense schoten werden door hem onschadelijk gemaakt. Het was voor Mortier echter ondoenlijk om de Truidense aanvallen alleen te stoppen. In de 33e minuut moest hij er opnieuw aan geloven, toen Ouwens uit een voorzet van Polleu nis via de paal inknalde. Elf minu ten later scoorde de Deen Poulsen het enige tegendoelpunt. Bij de 21 ruststand keerde de spanning even terug. Het duurde echter niet lang, want in het eerste kwartier van de tweede helft zetten de mannen van trainer Volkaert een sterk offensief in, dat twee goals van Polleunis opleverde. De vierde St.-Truidentreffer betekende voor Beerschot de genadeslag. Trainer Volkaert van St.-Truiden toonde zich na de wedstrijd bijzonder in genomen met de 41 eindstand. Hij prees vooral het werk van Ouwens en toonde zich verheugd over het enthousiaste spel van Polleunis. FC Brugge was tegen FC Luik thuis weer bijzonder goed op dreef. De hele wedstrijd werd door de thuisclub gecontroleerd en er is voor keeper Boone dan ook geen enkel gevaarlijk moment geweest. Dat kon niet gezegd worden van Crn-cic, die aan de andere kant zijn handen vol had. Toch duurde het tot de 35e minuut eer de opper machtige Brugse aanvallers hun overwicht in een doelpunt uit kon den drukken. Voor die eerste goal zorgde de Zweed Turesson, die een hoekschop van Thio langs Curcic kopte. Vijf minuten later was het Lambert die de Luikse doelman voor de tweede maal liet vissen. Hoewei deze 20 voorsprong slechts een magere afspiegeling was van de werkelijke krachtsverhou ding op het veld schenen de Brug- genaars de twee doelpunten vol doende te vinden en trokken zij zich in de tweede helft wat terug. Dat betekende overigens niet dat de gasten nu het recht in handen konden nemen. Integendeel, in de tweede 45 min. kreeg Boone geen bal, terwijl de Brugse aanvallers zich aan de andere kant nog steeds lieten gelden. In de laatste fase van de strijd viel er tenslotte nog een doelpunt. De in de verdrukking ge brachte Conde schoot in zijn eigen doel en bepaalde de eindstand daar mee op 30. Het slechte veld van Beveren was de oorzaak van de acrobatische toeren, die de spelers van Beveren en Beringen uit moesten voeren om overeind te blijven. Door dit slechte terrein kregen de voorhoeden in beide kampen geen serieuze doel kansen. Dat gold vooral voor de Beringse schutters, die bij hoge uitzondering doelman Poklepovic konden herei ken. Een opleving was er in de 17e minuut van de eerste helft toen Ro giers de bal uit een vrije schop van Goossens achter Delhasse kon tik ken. Zwaar gehandicapt door het ont breken van spelers uit het eerste elftal, trad Anderlecht aan tegen FC Mechelen, dat van de gelegen heid dankbaar gebruik maakte en met een 10 zege twee kostbare punten in de wacht sleepte. Een overigens verdiende overwinning, die zelfs nog iets groter had moeten zijn om de juiste verhouding tussen de ploegen weer te geven. Gantoise is door de 20 neder laag tegen Union St.-Gillis in de ge vaarlijke zone op de ranglijst geko men. De Gentse club staat met tien punten uit dertien wedstrijden op de op een na onderste plaats. Char leroi en Standaard gaan gezamen lijk aan kop na hun overwinningen op respectievelijk Racing White en Waregem. FC Brugge, Anderlecht en St.-Truiden volgen met twee punten achterstand, terwijl Beer schot en Beveren met 13 punten in de middenmoot verkeren. MENINDEE (Nieuw Zuid-Wales) (ANP) Gilbert Staepeiaere en zijn Finse bijrijder Lampinen hebben slechts kort het klassement aange voerd van de Londen-Sydney mara thon. Het tweetal in zijn Duitse Ford 20 MRS verloor op weg naai- Menin- dee in Nieuw Zuid-Wales acht minu ten en liep daardoor acht strafpunten op. Dat bracht de Citroen DS 21, ge reden door de Belg Lucien Bianchi aan de kop van het klassement. Bianchi, die doorgaans als eerste bij het volgende controlepunt aankomt, is de enige van de rijders uit de top van de ranglijst, die in de tot nu af gelegde 5600 barre Australische kilo meters niet één strafpunt heeft op gelopen. Roger Clark, die in de buurt van Quorn twee verbrande zuiger kleppen had moeten vervangen, kwam door de acht strafpunten van Staepeiaere op de tweede plaats in het algemeen klassement, met slechts vier strafpun ten meer dam Bianchi. Zij hebben er respectievelijk 21 en 25. Staepeiaere staalt op 28. Op weg naar Menindee door het bergachtige terrein van de Flinders Range ontmoetten de rijders tempe raturen tot veertig graden Celsius. Een vrij groot aantal wagens door stond het bochtige traject niet onge schonden en bij deze equipes was ook die van de Australiër Evan Gree, die een hoge plaats in de rangschikking innam. In Menindee was nog met geen mo gelijkheid te zeggen hoe de lager ge plaatste equipes geklasseerd staan, nu het laaitste gedeelte van de rally is begonnen. Zeker was wel dat de Australische politie in Port Augusta geen oogje heeft dichtgeknepen met de snelheidscontrole en dart een aan tal equipes op zijn minst opvallende boeten staan te wachten. Even zeker is dat een groot aantal ploegen in de nacht van zondag op maandag hon derden strafpunten hebben opgelopen door navigatiefouten. Op 160 kilo meter van de route werden wagens met wanhopig naar het rechte pad zoekende chauffeurs en kaartlezers gesignaleerd. De DAF van Slotemiaker en Janssen bezette in Menindee de negentiende plaats in het officiële klasement. De andere Nederlandse wagen was ver teruggevallen. Het officiële klas sement van de eerste twintig ziet er ais volgt ui t 1 Bianchi/Oger (Bel/Fr) met Citroen DS 21, 21 strafpunten; 2 Cl ark/An derssom (GB/Zwe) met Ford Lotus Cortina, 25; 3 Staepelaere/Lampinen (Bel/Fin) met Ford 20 MRS, 28; 4 Cowam/Coyle (GB/GB) met Hillman Hunter, 32: 5 Aaitoinen/Liddon (Fin/ Gr) met BMC 1800, 34- Hopkirk/ Nash, (GB/GB) met BMC 1800, 36: 8 Vaughan/Forsyth (Aus/Aus) met Ford Falcon GT, 42: 9 Hodigson/Ru- therfo»-d (Aus/Aus) met Ford Falcon GT 43: 10 Neyret/Terramorsi (Fr/ Fr) met Citroen, 54; 11 Klein/KlaDD- roth (Wdl/Ddl) met Ford 20 MRS, 55; 12 Zasadia/Wachowski (Pol/Pol) met Porsche, 56; 13 Tubman/Fomrest (Aus/Aus) met Volvo, 66; 14 White- ford/Perkins (Aus/Aus) met Holden GTS, 68; 15 Weiinski/Lister (Aus/ Aus) met Volvo, 92; 16 Ferguson/Chi- vas (Aus/Aus) met Holden GTS, 120; 17 Sprinzel/Fidler (GB/GB) met MG Midget, 123; 18 Hermaran/Schuller (Wdl/Wdl) met Porsche 911 t, 124; 19 Slotemaker/Janssen (Ned/Ned) met DAF 55, 130; 20 Bengry/Brimk (GB/GB) met Ford Cortina GT, 134, (Van onze sportredactie) DRIEWEGEN De Goese biljar ter T. Passieux heeft in het door Cios (Driewegen) georganiseerde kampioenschap derde klas libre (dis trict Walcheren/Zuid-Beveland) met 4 matchpunten de eerste plaats be haald. Dit kampioenschap geeft hem het recht van 10 tot 12 januari in Eindhoven mee te dingen naar de ge westelijke titel, in deze afdeling. Passieux was reeds na de zesde ronde zeker van zijn titel. Hij ver sloeg in zijn zesde wedstrijd B. Ver meulen in 22 beurten met een gemid delde van 4.54. Door deze zege werd hij onbereikbaar voor zijn naast con current D. Verwey, die zijn partij tegen P. Oostdijk verloor in 45 beur ten. De laatste wedstrijd tussen Pas sieux en Verwey die later op de avond nog werd gespeeld had daar door veel aan waarde verloren. Dit treffen leverde Passieux overigens nog twee punten op. De eindstand luidt: 1. P. Passieux (de Pool, Goes) 216 700 3.24 14; 2. C. Vermeulen (O.K.G. Hansweert) 221 647 2.93 10. 3. B. Vermeulen (D.O.S. Ovezande) 236 674 2.83 8; 4. C. Ver wey (V.O.G. Kloetinge) 224 603 2. 8; 5. P. Oostdijk DOS Ovezande) 254 626 2.46 8; 6. L. Boonman (VOG, Kloetinge) 235 572 2.43 4; 7. C. Wage naar (CIOS, Driewegen) 234 512 2.11 2. 8. L. Rijk (OKK, Kwadendamme) 278 567 2.04 2. DEN HAAG (ANP) Ter gedeel telijke dekking van de kosten, die moeten worden gemaakt bij het spe len van wedstrijden voor het toernooi van de Europese volleybalbeker, zal Blokkeer zowel van de Nederlandse Volleybalbond (NeVoBo) als van de afdeling Den Haag van de NeVoBo geldelijke steun ontvangen. Deze hulp maakt het mogelijk, dat de wed strijden, die de landskampioen in de tweede ronde van het toernooi tegen het Zwitserse Red Star Genève moet spelen, doorgang zullen hebben. Vy y V VJ™ v r a a A-A x—-ElZ 4 IN O c TENNIS De Europese commissie vam de Interna tionale Tennisbond (ILTF) heeft in Warschau een voor stel gelanceerd om de eerste Europese amateur - tenniskampioenschappen volgend jaar september in Italië te houden. Het voorste] werd na een tweedaagse zitting van de commissie aangenomen en zal als punt op da agenda voorkomen van de vergade ring van de internationale teranis- bond. Deze vergadering is volgend jaar juli in Praag. In het voorstel werd tevens gesteld dat elk land met vier heren en vier dames voor het toernooi mag inschrijven.

de Stem | 1968 | | pagina 15