We hopen op een vorm l)KI lik BLF.LF RAAS OVER BELG LEO PROOST nieuw contract TAL VAN SCHAATSWEDSTRIJDEN OP NEDERLANDSE IJSBANEN 111 Janssen is verbolgen Gerard van Maarseveen overleden DENEN LYKKE EN EUGEN: Verbolgen Zesdaagse-stand VAN UNEN Achterstand Goede tijden VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 16 DECEMBER 1968 ■ly 5600 .ralië irk, is- De xtra Ie de nd den. i m De che llen ■d, Fin de ok inse IN ir [OBIL1SME De 72 equipes m de Londen zijn in Perth beeonnlT 10 km lange roufe e naar SydneyDe B°°r die het klassement me iunten aanvoert, Eino J, rd-Cortina 'J?"*®* ln, Australië verboden meertonige claxons moe? wagens verwijderd worden •a schijnwerpers en zoek Australische politie, niet fo deelnemers, zal er ook op toezien dat de toe- aximum snelheid niet wordt Er vielen reeds 23 he Ralley van Monte Car" 17 tot 25 januari word! krygt de deelname van - fabriekswagens, die Ee worden door de Brit de Europese ralleykam! m Toivonen, de Zweed Fransman Gerard Lar Ferrari is in het nieuws e fabriek maakte bekend 1969 met een nieuwe drie :otype weer zal deelnemen «trilden voor het internatio- kenkampioenschap. In San Remo verde Italiaan Nini Benvenuti met wereldtitel middengewicht Amerikaan Don Fullmer zegevierde op punten. In nte theater Ariston beheers- ■jarige Italiaan het gevecht Er kon dan ook geen twii- bestaan dat Benvenuti, die t jaar de wereldkroon'ver- de Amerikaan Emile Grif eigendom weer in bezit kon i/bor de ingang van het thea- steerden een honderdtal Ita- .udenten. Zij lieten hun ai- ilijken met leuzen als: „Wij inder bokswedstrijden, maar olen". Tot de vele toeschou- in het rumoer terechtkwa- oorde de operazangeres Ma- 5. Toen er met rotte eieren ;ooid maakte de politie ge- de gummiknuppel. Te Ma- jrd de Philippino Pedro loor een puntenzege over de an Adolph P'ruitt wereld- lichtweltergewicht volgens van de World Boxin Coun- ÏC). IS De Amerikaanse Da- loop Arthur Ashe heeft in het tennistoernooi om de nschappen van Queensland ïren op zijn naam gebracht, ïale had Ashe grote moeite loeggenoot Stan Smith te be- 6—4, 1—6, 9—7, 4—6, 7-5, aakte een sterke indruk en eer een reële kans om in s Daviscupteam opgesteld te voor de Challenge Round rember in Adelaide tegen Naast Ashe, die zeker is plaats, zijn kandidaten voor rlspel Charlie Passarell en aebner, die in het toernooi rensland vroegtijdig strui- er een 18-jarige Amerikaan, eft het psychologische voor hij eerder in het toernooi etszege behaalde op een van alische sterren, Ray Ruffels. e damesenkelspel was een che aangelegenheid. Karen e versloeg Kerry Melville 6—4. BENNEN Huub Harings heeft zaterdag in de Bel- laats Asse-Krokegem een in- lale cyclocross over 25 kilo- wonnen. Hij had een tijd no- uur en 4 minuten. De Belg Badts werd in de eindsprint De uitslag was: 1 Huub (Ned.) de 25 km in 1.04.0, 2 telg) zt, 3 Scheirs (Belg) op nden, 4 Van den Bossche ;t, 5 Cortens (Belg) zt, 10 loyen (Ned) op 3.35, 11 Cor r Hulst (Ned) zt. Gisteren rub Harings in de Belgische ervuren derde in een inter- cros voor beroepsrenners. Freddy werd eerste en zijn lot Badts tweede. TIEK Jan Zijderlaan, de idse crosskampioen uitGou- zaterdag op het hardbe gkoers in het recreatieoord ■ven" voor de tweede achter nde maal de Lidocross. over de 6000 meter een W inuten en 16 seconde": de Tilburger v. d. Heijni 8 achterstand van ruim De derde plaats was jharm (De Keien ude"'^r. HAC-atlete Jankte W Helmond won de 30° 5.19.0 voor haar cj"°®evan losten (S-22-^ enAmsterdam [e van Sagitta Am Gisteren zegewerfle n ook in de Goudacross. a lindigde Van den existeren ms i ook in de Gouda jidigde Van den HeijnWB (Tilburg). on heerappara3' met regelknop. ard, élke huid. e Remington erkoppen en regelknop. eeft Remington u voor een oud aat. (Van onze sportredacteur) P.H. Jorrit Jorritsma AMSTERDAM Palle Lykke en Freddy Eugen, al jaren bekend als „de kleine, sympathieke Denen" die bovendien nog goed kunnen fietsen ook, wachten met spanning op een nieuw contract bij het Nederlandse merk Caballero. Zij hebben er geen idee van of hun werkgever de overeenkomst, die per 1 januari afloopt, verlengt. „)Ve kunnen alleen maar hopen", zegt Palle Lykke, wiens gezicht overigens een optimistische indruk maakt. „Och ja, ik voel me al weer een stuk beter. Vrijdagavond ging het niet best, later wel". Later, zaterdag en zondagavond, deed Lykke inderdaad goed mee in het drukke werk dat zijn koppelgenoot Eugen al vanaf de eerste avond naar tevredenheid opknapte. „De bazen zijn over het algemeen niet on tevreden geloof ik", meldt Lykke voorzichtig. Een van de bazen, ploegleider Frans van den Enden: „Zeker, ze doen het aardig. Over een nieuw contract is nog niet gesproken. Ik kan er weinig van zeggen. Het hangt er van af wat we in de loop van deze maand doen met de contracten voor wegrenners. Willen we over enige tijd serieus de Tour in, dan moeten we het accent gaan verleggen. Ais we niet uitkijken krijgen we een te grote staart in onze ploeg. Een soort Ierse setter. Be- goede grijp je? Ik wil meer naar het fox-terrier-type. Een lekker kont staartje, dat snel heen en weer gaat. Dat is wat ik wil. En met dat gegeven moet je je goed realiseren wie en wat je in je ploeg opneemt. Na deze zesdaagse beslissen we definitief. Over Lykke en Eugen, over Bonger en De Wit". Maar... niet meer over Gerard Koel. Die heeft dit weekend een niéuw contract gekregen. Het feit dat hij onverwacht uit de uitzichtloze positie waarin hij aan de Amsterdamse six days begon werd gehaald, pi „Koeltje" zaterdagavond zoveel „moraal" dat hij na een slopende kop- peljacht doorging. Ruim een kwartier lang joeg hij met zijn koppel- genoot Piet de Wit het rennersveld op. Snakkend naar adem doken de toureurs hun cabine in. „Koeltje" zelf liet zich met een gelukkige glim lach opvangen door zijn verzorgers. Palle Lykke (rechts) en Freddy Eugen, die nog steeds uitzien naar een nieuw contract bij Cabaliero. Óp de achtergrond mecaniciën Krijnen. (Van onze sportcorrespondenten) BREDA Hoewel de dooi al zijn intrede heeft gedaan, zijn er in het afgelopen weekeinde op tal van plaat sen schaatswedstrijden of traditionele tochten gehouden. Jan Bols heeft in Akkrum, waar een groot gedeelte van de nationale kernploeg reed, een na tionale wedstrijd gewonnen, want de Drent zegevierde zowel op de 500 als 3000 meter in respectievelijk 45.9 en 4.55.8. Opvallend was het dat in een wedstrijd voor uitsluitend Friese rijders op de 500 meter aanmerkelijk betere tijden werden gemaakt dan in de „grote" wedstrijd. Tonny Ferwer- da, die als eerste eindigde in het klassement was met 45 seconden de snelste op deze afstand. De uitslagen zijn: 500 m: 1. Bols RENNERS IN ZESDAAGSE HEBBEN HET MOEILIJK (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM De zesdaagse-werkers van Kurt Vyth, twintig zijn het er na het vertrek van de geblesseerde Jo de Roo en de daar door ook uitgeschakelde Zwitser Fritz Pfenninger, die zijn koppelge noot was, maken zware dagen door. Beter gezegd avonden en nachten, want in die periodes zit het venijn van de nieuwe formule. De koers is scherper geworden, beduidend scherper, afmattend scherp. Er wordt geklaagd in de renners-cabines, maar niet overal. Peter Post bijvoorbeeld is teruggekomen op zijn uitspraak van de eerste dag dat het door Vyth en Liebregts ontworpen systeem af te keuren valt. Hij zegt nu, na drie dagen „Voor de toeschouwers is dit de ideale for mule. De mensen zien wat". ;r Post, die zonder een spier te vertrekken het beulswerk opknapt in de Amsterdamse zesdaagse hier samen z>jn koppelgenoot Leo Duyndam (links). De mensen zien inderdaad wat. In de zesdaagse van Amsterdam wordt er gevlamd, zoals dat heet. De werktijdverkorting van enkele middaguren betekent beslist geen verlaging van wedstrijd-spektakel- daar zorgen de ontelbare klassemen ten en verplichte nummers wel voor. Peter Post: „Deze zesdaagse is de zwaarste van de hele winter. Dat komt door die nieuwe opzet. We moe ten ons enorm geven, maar ik vind het niet erg". Post is een keiharde. Voor zich zelf, voor anderen. Voor zichzelf om dat hij zonder een spier te vertrek ken het beulswerk opknapt, terwijl stekende pijnen door zijn linkerknie trekken. Hij heeft een ernstige in wendige verwonding. Peter Post. Zaterdagavond maakte hij een ge weldige smak toen Leo Duindam bij de aflossing in de koppelkoers ver keerd maneuvreerde. Duyndams wiel sloeg weg en raakte de fiets van Post. die tegen de vlakte ging. De blessure van Duyndam viel mee, maar Post die niet uit zijn toe-clips had kunnen komen hield er een zeer pijnlijke knie aan over. Of hij er zijn zesdaagse-kansen door in ge vaar ziet komen? „Nee, dat geloof ik niet. Er valt nog weinig van te zeggen, maar met de tabletten die ik van dokter kreeg zou de genezing aardig moeten vlotten". heeft de uitspraken hoog opgenomen en wil een proces aanspannen als de samenstellers van „Sporttribune" niet hun excuses aanbieden waar zesdaagse-directeur Kurt Vyth schriftelijk om zal vragen. ^an onze sportredacteur) &ERPEN De zesdaagse van Jam en die in Charleroi slo- vn?? een »ro'e belangstel- i„, eerste wintermeeting in hct TT® Sportpaleis uit, maar ?ouwersaantal met moei- 'ootzipn haalde was toch niet te Het betekende een ïaren Jé zii die erbij betrokken Uaar n aardige wedstrijden, Het V Stepunten gezien, hoofdnummer van de avond bijvoorbeeld, een stayerswedstrijd in drie reeksen, leverde redelijke strijd op maar meer niet. Het gevecht be perkte zich tot een duel Jaap Oud- kerk-Leo Proost met als derde Piet van der Lans, een actieve outsider. Oudkerk en Proost namen ieder een reeks voor hun rekening, daarmee de finale in het door bijna lege tribunes ongezellige sportpaleis geheel open latend. Wanneer Jaap Oudkerk zijn tweede serie met wat meer overleg en minder enthousiasme had gere den, was het daar niet op uitgedraaid. In die tweede „reeks" namelijk sprong Oudkerk wat overmoedig met zijn krachten om en dat kostte hem uiteindelijk de eerste plaats want toen het er werkelijk op aan kwam bleek hij minder macht te hebben dan Leo Proost die lange tijd in der de positie reed. De beslissende man che won Oudkerk zonder moeite en hij werder eindwinnaar door. Leo Proost eindigde als tweede, Piet van der Lans als derde. De rest van het veld, Rudolph, Ray- nal en De Lillo, kwam er niet aan te pas en eindigde met vele ronden en punten achterstand. In een omnium (afvalkoers „eigen krachC'-wedstrijd) voor jonge profs moest de eerste plaats gedeeld worden tussen de Ne derlander Albert van Midden en de Belg André Poppe. Van Midden had de afvalrace (waaruit Rini Wagt- mans na de derde bei verdween) gewonnen door in de spurt Raymond Steegmans te verslaan. In het tweede en laatste onderdeel finishte Van Midden met 6 punten. De wedstrijd werd gewonnen door André Poppe die in de afvalling 6 punten verdiende en dus eveneens op 7 eindigde. De eer, de bloemen en de centen moesten gedeeld wor den. Voor de eerste wedstrijd in de arm band-competitie kwamen op het ach tervolgingsnummer dc Engelsman Norman Hill en de Belg Frans van de Walle uit. Laatstgenoemde zege vierde zonder al te veel moeite in 6.30. Behalve beroepsrenners waren er ook amateurs in het programma op genomen. Ze werkten bekende num mers als een omnium en Olympische achtervolging af. De enige Neder landse vertegenwoordiging bestond uit een team van de Zuid-Westhoek. Van Hoek, De Schipper, Van Opdorp en Van Hasselt kwamen tegenover een Belgische ploeg van BC Balense en verloren dit duel. Ze kwamen in de finale te kort tegen de Belgen die even met een inzinking kampten maar zich tijdig herstelden. Post, hard voor zichzelf, is het ook voor een ander. Hij heeft Leo Duyndam het felle verwijt gemaakt dat hij zich beter moet voorberei den en rust moet nemen als dat nodig is. Duyndam deed dat niet (Peter heeft eigenlijk wel gelijk, maar ik had nog contracten lopen en die laat je niet zo gauw schieten") terwijl hij veel last had van een pijn lijk zitvlak. „Ais coureur moet je zorgen dat je zo snel mogelijk ge nezen bent", brieste Post. Het enigszins gehandicapte duo Post-Duyndam weet zich uitstekend te handhaven op de kop van het klas sement waarin het dringen is. De concurrentie mag groot genoemd worden. Janssen en Bughdahl. Ol denburg en Kemper en 't duo Altig- Renz ontwikkelen een niet te onder schatten tegenstand voor het Ne derlandse koppel. Vooral Janssen en Bugdahl zijn in vorm. Zesdaagse-manager Piet Lam- bregts: „Ik heb Janssen nog nooit zo'n goede zesdaagse zien rijden". Jan Janssen zelf: „Och, dat kan wel kloppen. Ik voel me lekker, Bug dahl draait goed mee en ik geloof wel dat ik mag veronderstellen dat ik op een betere plaats eindig dan vo rig jaar. Toen werd ik vierde". Het humeur van Jan Janssen wast giste ren echter niet zo zonnig, als deze uitspraak wel zou doen vermoeden. Sterker nog, de Tourwinnaar was zeer boos. Boos over een item in het zaterdag uitgezonden televisiepro gramma „sporttribune" waarin de ook in Amsterdam rijdende Frans man Alain le Greves („een goede vriend van Janssen", aldus de pre sentator) van grote doping-praktfj- ken werd beschuldigd. Le Greves 45.9; 2. Jorritsma 46.1; 3. Nottet 46.3; 4. Eriks 46.4; 5. Nooitgedagt 47.1; 6. Te Winkel 47.9. 3000 m: 1. Bols 4.55.8; 2. Jorritsma 4.56; 3. Eriks 4.57; 4. Te Winkel 4.59.3; 5. Nottet 5.03.9; 6. Nooitgedagt 5.08.9. Eindklassement: 1. Bols 95.200; 2. Jorritsma 95.433; 3. Eriks 95.900; 6 Nooitgedagt 98.583. Alleen voor Friese rijders: 500 m: 1. Ferwerda (Bolsward) 45; 2. Brou wer (Oude Horne) 46; 3. Hoekstra (Heerenveen) 46.1; 4. Bleeker (Wol- vega) 46.1. 1500 m: 1. Brouwer 2.20.9; 2. Hoek stra 2.22.2; 3. Ferwerda 2.22.4. Eindklassement: 1. Ferwerda 92.674; 2. Brouwer 92.967; 3. Hoekstra 93.500. De 20-jarige Hans van Helden heeft bij Scheemda de Oldambtrit over 56 kilometer gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint Elfstedencrack Jeen van den Berg. Van Helden, die een pupil is van Anton Verhoeven, had een tijd nodig van 1 uur en 40 minuten. Di rect na de start nam het tweetal de leiding. Er namen 89 wedstrijdrijders deel. De uitslag was: 1. Hans van Helden de 56 km in 1 uur en 40 minuten; 2. Jeen van den Berg (Heerenveen) op twee meter; 3. Oosterhof (Apeldoorn) 1.43.0; 4. Compaan (Drachten) z.t.; 5. De Boer (Hoge Smilde) 1.44.0. Jan Janssen, die Le Greves in de ze zesdaagse „bracht" en zich daar om het lot van de Fransman erg aantrekt, toonde zich niet minder verbolgen en verklaarde met woe dende stem: „ze zullen er van horen. Ik zeg je dat ze er van zullen horen. Wat in die uitzending be weerd werd is ronduit schandalig. We zullen die zaak eens goed aan pakken, de heren zijn nog niet klaar". Kanshebbers op een goede finale plaats in de Amsterdamse zesdaag se zijn behalve Janssen en Bugdahl ook Oldenburg en Kemper. Na een zware val op vrijdagavond (hij moest voor onderzoek naar een ziekenhuis) bleek Oldenburg dit weekend weer de oude en sleurde hij er met Kemper zo hard aan dat de achterstand op de leiders werd goedgemaakt. Dit dan ten koste van Altig en Renz, die uit het leidende groepje vielen, maar wier verschil van een ronde nauwelijks telt met nog zoveel fietsuren voor de boeg. Fietsuren die beslist zwaar zullen zijn, daar twijfelt geen renner in het RAI-gebouw aan. „Dat is tenminste cours", jubelt Piet Liebregts. „Dat komt door die nieuwe formule. Ik geloof niet dat de heer Vuth het vol gend jaar anders doet. Dit bevalt ons geweldig". Piet Liebregts gelooft ook niet dat het zesdaagse begrip aangetast is door de vrijheid die de coureurs overdag hebben. Door de onmoge lijkheid voor de kleinere koppels om wat ronden terug te pakken in de zo gebeten patatten-jachten. Die zijn er niet meer bij en het betekent dat een koppel als Bongers-Le Greves bijvoor beeld op tientallen toeren staan. Plet Liebregts: „Ach wat! Heeft het nou werkelijk zin om die jon gens enkele ronden terug te laten nemen? Die zijn ze later toeh zo kwijt. Nee, dit is het systeem. Er wordt hard gewerkt". Hoe hard? Leo Duyndam: „We doen hier op één avond meer dan in Ziirich op drie avonden. We hebben niet eens de tijd om ons te wassen of te verkleden". PETER HEERKENS Zondagavond om 22.00 uur was de stand in de Amsterdamse zesdaagse: 1 Post/Duyndam 235 punten, 2 Jans- sen/Bugdahl 158, 3 Altig/Renz 80, 4 Kemper/Oldenburg 49; op twee ron den: 5 Lykke/Eugen 34; op negen ronden: 6 Koel/De Wit 102; op tien ronden: 7 Deloof/Severeijns 71; op achttien ronden: 8 Beghetto/L. Pfen ninger 78; op eenenveertig ronden: 9 Beansch/Lawrie 43; op zevenenvijf tig ronden: 10 Bongers/Le Greves 59. Fritz Prenninger die sinds zater dagavond geneutraliseerd reed om dat Jo de Roo had opgegeven, is eveneens van zijn fiets gestapt en naar huis vertrokken. Jorrit Jorritsma heeft op het na tuurijs van de baan in Makkum, die er zeer goed bij lag, vier afstanden gewonnen. Zijn tijden waren op de 1500 meter en 3000 meter zelfs beter dan eerder dit seizoen tijdens selec tiewedstrijden op kunstijsbanen ver wezenlijkt kon worden. Vooral zijn 4.38.3 op de drie kilometer was im ponerend. Ook andere kernploegrij ders als Arie Eriks en Karei te Win kel konden op de 400-meterbaan uit stekend uit de voeten. De uitslagen: 500 meter: 1. Jorrit Jorritsma (Rotterdam) 44.1; 2. Arie Eriks (St.-Maarten) 45.0; 3. Nico Klaassen (Amsterdam) 45.1. 1500 meter: 1. Jorritsma 2.13.5; 2. Karei te Winkel (Brummen) 2.17.0; 3. Eriks en Piet de Rijke (Nagele) 2.17.2. 3000 meter: 1. Jorritsma 4.38.3; 2. Te Winkel 4.40.5; 3. Eriks 4.43.5. Eindstand: 1. Jorritsma 134.983; 2. Eriks 137.966; 3. Te Winkel 138.817. Stien Kaiser heeft in Beetgummer. molen door een tweede plaats op de 500 meter achter Elly van der Brom en een eerste plaats op de 1500 meter in haar beste seizoentijd van 2.32.0 de eindzege behaald tijdens een na tionale langebaanwedstrijd voor da mes. De sterkste rijdsters waren aan wezig. Duidelijke moeite had men echter over het algemeen met de baan, die een lengte had van 333 me ter. Het kwam nu meer op het boch tenwerk aan, wat bijvoorbeeld Carry Geyssen en Wil Burgmeyer niet ge heel aandurfden. Zij eindigden dan ook in de achterhoede. Fred Anton Maier, Europ. en wereld kamp. 1968, bewees in Kongsborg zijn kracht op de 3000 meter. Hij bleef met 4.24.6 duidelijk voor op Magne Thomassen, die 4.29.3 liet noteren. (ADVERTENTIE) ORTHOPAEDISCHE MAATSCHOENMAKERIJ Haagsemarkt 18 Breda (Pr.hage) Tel. 30213. Orthopaedische schoenen en prothesen op medisch advies. Leverancier voor alle ziekenfondsen. Maatnemen desgewenst aan huis. Korte levertijd. FRED ANTON MAIER: sterk op de 3000 meter (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op 58-jarige leef tijd is na een langdurige ziekte te Utrecht overleden de bekende paar- desportjournalist Gerard (M.) van Maarseveen- Na aanvankelijk als wiskundige in het verzekeringsbedrijf werkzaam te zijn geweest werd hij corrector, welke functie hij opgaf om zich geheel aan zijn journalistieke ar beid te richten op de paardesport en vooral op de draf- en rensport. Ruim 25 jaar heeft hij dit op een free-lance basis volgehouden. Voor vele dag- en weekbladen schreef hij de prognoses, verslagen en artikelen. Na de overneming van het oude weekblad „Paardesport en Fok kerij" werd hij bij het nieuwe blad „Paardesport" met de redactionele leiding belast. Moeilijkheden brach ten Gerard van Maaseveen er toe een eigen paardesportblad te beginnen, doch een lang leven was dit blad niet beschoren. Hij kwam opnieuw terug bij het nu nog bestaande Paardesport, waaraan hij slechts met een korte onderbreking onafgebroken heeft me degewerkt. Voorts verscheen van zijn hand in de serie „Ken uw sport" een boekje over de paardesport en ruim twee jaar geleden de uitgave „Draf- en Rensport". Er verschenen regelma tig artikelen van hem in de buiten landse paardesportbladen. Voorts werkte hij al langer dan twintig jaar mee aan AVRO's sportjournaal. Zijn gejaagde stem was te beluisteren voor het radio-journaal en reportages in de radio-rubriek „Langs de lijn". Hoewel Gerard van Maarseveen ongekende kwaliteiten bezat heeft hij na zijn eerste kennismaking met de draver en volbloed zijn publicistische arbeid in en voor de paardesport nooit willen opgeven. Zijn werk hier voor is dan ook van onschatbare waarde geweest voor dte paardesport in het algemeen. Hij laat hierin dan ook een grote leegte achter. Het Nederlandse zesdaagse-koppel Piet de Wit (links) en Gerard Koel in actie in Amsterdam.

de Stem | 1968 | | pagina 11