VERMISTEN PRAKTISCH ZEKER VERDRONKEN Tankerbrand eist 13 levens Plan Mansliolt „aanmatigend is vóórde I6em VOORTZETTING VAN EURATOM Man invalide door fout bij reactor GESPANNEN STEMMING IN SAIGON Europese parlement adviseert: EERSTE PROCES OVER ATOOMONGEVAL N.K.V. bezint zich stakingsrecht EUROPESE BOEREN: jaagfabletten In 't kort Commentaai NT.!7, vraagt aar blijft het vut*** Priesterprobleem in studie nij Franse bisschoppen Schade rFanielc Onderzoek Al eerder 'n blijvende uitkomst! Instructies DE STEM VAN ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 11 N INDUSTRIëLE ATUUR )R HAAR /EPA (Industrieel We- en Proces Automati- ige opleiding. Ervaring ran digitale technieken technieken strekt tot )e reflectanten moeten a een inwerkperiode sbesturingen welke ge- an industriële weegin- ïtwerpen en verder te AFDELING IR WEEGTECHNIEK lige opleiding die na iriode zelfstandig als nieuwe projecten moe- itwerpen en verder lei even bij de verdere ont- deze apparatuur, neten als contactperso- ntreden bij onze relaties buitenland. Plaatsings- _i bij een onzer buiten- ingen kan bij gebleken 'orden overwogen. 'an recente pasfoto en frden spoedig ingewacht igsedijk 53, Breda. Tel. :n candidaat die in deze teling wenst mee te biedt deze funktie goe- pectieven. ities die een duidelijk even van opgedane erva- .a. met welke appara- e richten aan de afdeling ielszaken, Terheijdense- 9, Breda. Voor telefom- lichtingen of afspraak 4041 toestel 240. en meisje met admims lelangsteiling en ervarmg gebruik van boekhon biedt deze funküe ikelijkc werkkring team en met een g»ede a ties met vermeldl"®rden ag en ervaring ingewacht door de 'ersoneelszaken, 1 ■eg 169, Breda Voor tele. e inlichtingen of ai P 14041 toestel 240. De rijkspolitie te water dregt naar de stoffelijke overschotten van de 13 vermisten bemannings leden. Gisteren werden acht op varenden gevonden. Het meest opvallende resultaat van de deze week gepubli ceerde enquête onder N.K.V.- leden en -bestuurders, is dat de meerderheid van beide groepen voorstander is van een volledige fu sie van de drie vakcentrales. Hoewel de deconfessionalisering allang gaande is, zal het voor velen toch een verrassing zijn, dat de ontzui ling in werknemerskringen al zover doorgedrongen is, dat de meerder heid bereid is het eigen katholieke huis te verlaten en op te gaan in één grote, krachtige vakcentrale. Dit laatste is overigens voor de vakbeweging een heel wat moeilij ker probleem dan de deconfessiona lisering. De vakbeweging zit in een crisis: het ledental loopt terug, de categorale bonden groeien harder dan de erkende, en binnen de vak centrales wordt de kloof ambten en handarbeiders eerder groter dan kleiner. Bovendien: de vakbeweging mag dan na de oorlog goede resultaten voor de werkne mers hebben bereikt, aan de struc tuur van het bedrijfsleven heeft zij niets wezenlijks kunnen verande ren. Dat heeft een gevoel van frustratie veroorzaakt, die een soort verlamming meebrengt. In deze situatie zal het voor de vakbondsleiders van het N.K.V. geen stimulans zijn om in het onderzoek te moeten lezen dat de meerderheid van de werknemers voornamelijk be langstelling heeft voor concrete, ac tuele zaken als loon en de sfeer in net bedrijf en weinig voor structu rele problemen als medezeggen schap en spaarloon. Hieruit blijkt een gebrek aan engagement bij de werknemers, dat ook politieke ge volgen kan hebben, zowel voor de confessionele partijen als voor links. De vakbeweging zal er een harde ut aan hebben om zich binnen een Paar jaar om te vormen tot een pluri- orme actiegroep met duidelijke opvattingen, doeleinden en verlan gens. Maar het is te hopen dat het u hen vakbeweging die geen stem weer weet te geven aan wat er onder de werknemers leeft, kan Seen bijdrage leveren aan verdere welvaartsontwikkeling. - -waar net wetsontwerp tot regeling Nvv6' Stakingsrecht?". vraagt het V i-'i, 7''n "W'cieel orgaan „De JustiuIe,iMS"' aa" 06 miniSter van 1nDmaSartla,al"Eci)nomische Raad heeft bracht tw" jaar advies uitge- dien J*" maanden zfjn sedert- n°g h» ,"Moel het nou echt N.V.V. duren?", vraagt het voor heflring, kreeg van de S.E.R. eerst een advies, waarmee zli naar 1,7/ en auvies, waarmee uit de i oordeel van het N.V.V ovJu i? ?n: grote eensgezind- detail ken' -wa- verdeeld dat de ^Prestatie 0ver detail T, aken» wat verdeeld tjjd, dat lif' Het wordt de hoogste WanPrestat,a stakmg niet meer als Bie' als oproepen daartoe "aim bfwK6" onrechtmatige daad V. in hpt d' 20 meent het N.V. ®eoorloofd emeen moet de staking ting de rpo '!ja' waarbij de uitzonde- ootgekeerd bevestigen- Precies ®u bestaat e s'tuatie zoals die ueslaat, aldus het N.V.V. ^tenisJl erdenkingsmunten met taire leid»? viln Pobtieke en mili cien birJS l"1 de 2e wereldoorlog t6«huiZn)enk?rt in de Japanse wa- &Urcbili hui NS zÜn: °-a- van Rai'Siek"n H'senhower, Tsjang - Rommel en De Gaulle. BRUSSEL (ANP) In ge spannen sfeer heeft vrijdag in Brussel de algemene vergadering van de Europese organisatie van boerenbonden (COPA) een uit eenzetting van dr. Mansholt aan gehoord over diens drastische sa- nerings- en moderniseringsplan nen voor de landbouw in de EEG. Op zijn algemene uiteenzetting Is niet meteen een discussie gevolgd, op een persconferentie na afloop van de bijeenkomst liepen de golven van kritiek echter huizehoog. Vooral van Duitse zijde toonde men zich „ontzet". De afgevaardigde van het „Bauernverband", Mows, verklaarde, dat het plan zelfs niet aanvaardbaar was als basis van dis cussie. Volgens hem was de Neder landse vice-voorzitter van de Euro pese commissie alle perken te buiten gegaan met zijn revolutionaire voor stellen, die de gehele landbouwstruc tuur overhoop zouden halen. De Duitse afgevaardigde noemde het plan „aanmatigend". Mansholt had het recht niet zo diep in de na tionale structuren te willen ingrijpen, en dat op basis van cijfers en prog noses die aanvechtbaar waren. (ADVERTENTIE) 14 dec. Hetty krjjgt 3 zakdoekjes en een vlammend vers van NN. Hetty weet wie NN is. een gedicht Voorts achtte hij het „economische waanzin" om alleen in de landbouw zulke diepgaande hervormingen te willen uitvoeren en niet in de an dere sectors van de economie. Een Nederlandse woordvoerder uit de algemene vergadering van de COPA, de heer J. Schlingemann, had vooral bezwaar tegen de manier, waarop dr. Mansholt deze week zijn „voor tien miljoen boeren onaange name plan" in de publiciteit Had gebracht. Psychologisch had hij vol gens hem een slechte beurt gemaakt. Het zou veel verstandiger zijn ge weest als de commissie eerst eens op basis van een algemeen verslag over de huidige situatie in de landbouw met de COPA en andere beroepsor ganisaties in discussie was getreden. De COP A-vertegenwoordigers wa ren algemeen van mening, dat de EEG-economie als geheel eenvoudig weg niet in staat zou zijn zulke diep ingrijpende plannen als die van Mansholt te dragen. De Duitse vertegenwoordiger, merkte voorts nog op, dat in heUtpen ivv; morandum van Mgnshqlt geen be staansmogelijkheden' voor de boferën, die hij uit de landbouw wil laten af vloeien, in andere sectors van de economie worden aangegeven. Dat kan ook onmogelijk, zo meende hij, maar intussen waren door de publi- katie van de plannen talloze boeren en hun gezinnen in een toestand van vertwijfeling gebracht. PARIJS (KNP) ne permanente raad van het Franse episcopaat, die de afgelopen drie dagen bijeen is ge weest in Parijs, heeft gisteren een verklaring gepubliceerd over de priesterproblematiek in Frankrijk. In deze verklaring dringen zij aan op een „uitgebreide en menselijke confrontatie van bisschoppen en hun priesters" teneinde gezamenlijk een extra-algemene bisschoppenvergade ring voor te beeriden, die van 27 tot 29 mei gehouden zal worden en die geheel gewijd zal zijn aan de oplos- ring voor te bereiden die van 27 tot priesters. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De rijkspolitie te water heeft gistermid dag de stoffelijke overschotten geborgen van acht van de dertien vermiste bemanningsleden van de Liberiaanse tan ker Diane, die gisternacht bij de raffinaderij van Mobil Oil is afgebrand. De vijf man, die nog vermist worden, zijn zo goed als zeker verdronken. Het dreggen wordt vandaag voortgezet. Twaalf van de dertien slachtoffers zijn Spanjaar. len, een is een Engelsman. Inmiddels heeft de Amsterdamse officier van justitie op- Iracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de brand. De brand op die lamiker ontstond, zo als wij gisteren in een deel vain onze oplage ad berichtten, donderdagavond om kwart ovetr elf en duurd e tot on geveer vijf uur. Volgens die heer B. Akker, direoteur van Moibil Oil, is de brand waarschijnlijk ontstaan, door- d'ait de ruwe olie ondier hoge druk uit het schip werd geperst. „Als de vloei stof ook maar even aan de buiten lucht wordt blootgesteld kan er spon tane verbranding ontstaan. Zoiets moet hier zijn gebeurd". Volgens overste De Ruiter van de rijkspolitie te water is tijdens het lossen van de olie die pijpleiding gesprongen, waar door vonkvorming optrad en de uit stromende olie over de hele lengte vain het schip in brand vloog. De Diane voerde 400.000 „barrels" ruwe olie, verdeeld over 12 tanks. Enkeie van deze tanks zijn tijdens de brand geëxplodeerd. Gevaar voor de pas in gebruik zijndie raffinaderij in het westelijk havengebied vain Am sterdam is er echter niet geweest, om dat de afstand tussen het schip en de wall te groot was. Hoeiweil de brand een angstaanja gend schouwspel vormde, dat kilome ters ver te zien was, is er geen enkel moment wezenlijk gevaar voor die om geving geweest. De brandweer be paalde zich ertoe, het schip met een dicht watergordijin te omgeven, zodat er geen zuurstof bij die brandhaard kon komen. Dezie tactiek bleek zeer succesvol. Aan de pier, waar het schip ruwe olie lag te lossen, is een schade van ongeveer 1 miljoen gulden aangericht. De schade op het schip valt nog niet te ratnen. Vaststaat, dat het dank zij de groot scheepse reddingsactie van de Am sterdamse brandweer niet geheel is uitgebrand. Kórt na het uitbreken van de brand moet volgens de rijkspolitie te water aan boord een onvoorstelbare paniek zijn uitgebroken, veroorzaakt door het feit, dat de brandhaard de loopbrug naar de wal afsloot. Een deel van die 53 opvarenden pro beerde zich te redden door zich langs die trossen waaraan het schip gemeerd lag, te laten afzakken. Sommigen vie len daarbij in het waiter. Anderen sprongen in paniek meteen in het wa ter. Een tragische bijkomstigheid is, dat donderdag juist 15 man op de Diane was gearriveerd voor aflossing. Van deze 15 zijn er naar alle waarschijn lijkheid 7 verdronken. Dat de ramp een diergelijke omvang heeft kunnen aannemen is mede te wijten aan het feit, dat door de enorme kou de tros sen stijf bevroren waren. Bovendien waren veel van de mannen die in het water sprongen schaars gekleed, het geen blijkt uit kiediing en schoeisel, die zojuist aan boord zijn gevonden. Bij het onderzoek, dart in opdracht van mr. Bergsma wordlt ingesteld, werkt de recherche van de rijkspoli tie te waiter nauw samen met de ar beidsinspectie en deskundigen van de havenveiligheddsdienst. Ook is een po litiedeskundige ingeschakeld. De Mo bil Oil zaü een technisch onderzoek instellen om na te gaian of het schip moet worden weggesleept dan wet ter plaatse verder kan worden gelost. In het laatste geval zal, ais tenminste de pompcapacitieit van het schip nog voldoende blijkt te zijn, een noodlei- ding worden aangelegd omdat de los- imstallaitie op de pier volledig is ver nield. De Diane is m Nederland al een keer eerder bij een ramp betrokken geweest. Het in 1965 gebouwde schip botste op 17 april van het vorige jaar even buiten Hoek van Holland tegen de Duitse vrachtvaarder „Annelis Chrisitcphersen". Direct na de aan varing deed zich aan boord van het schip een hevige explosie voor die aan twee mensen het leven kostte. De Diane liep een miljoenenschade op en moest maar de Veirolmeweirf op Ro zenburg worden gesleept. Daar is men ongeveer vijf maanden bezig ge weest het schip te repareren. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Alle troepen van het garnizoen Saigon zijn geconsigneerd. Poiitieëenheden patrouilleren des nachts door de straten, terwijl waar nemingsvliegtuigen en helikopters hoven de stad vliegen. Een Zuidvietnamese woordvoerder deelde mede, dat alle commandanten en stafchefs in de stad sinds 6 de cember reeds jn staat van alarm zijn. Algemeen wordt verwacht, dat bin nenkort felle communistische aanval len zullen losbarsten? Er gaan geruchten dat waarschijn lijk 70.000 man communistische troe pen zullen deelnemen aan een nieuw winteroffensief. Ook de posten in de provincies ten noorden en ten zuiden van Saigon zijn in volledige alarmtoe stand gebracht. Volgens berichten uit Washington heeft Noord-Vietnam 45.000 man sa mengetrokken bij de Cambodjaanse grens, 120 km ten noordwesten van Saigon. Verder zouden nog 25.000 Noordvietnamese militairen langs de Laotiaanse grens zijn samen getrokken voor een mogelijke op mars tegen de vroegere keizerlijke hoofdstad Hue. (ADVERTENTIE) De „Jan van der Heyden" van de Amsterdamse brandweer dobbert In een schuimbed, terwijl de wa terkanonnen hun stralen op de brandende tanker „Diane" hou den. De echte Amerikaanse, In het rode bus]* met gele opdruk. Importeur RMDvgen ex Rotterdam Tokeit-SSUIB (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG Het Europese Parlement heeft zich gisteren tijdens een buitengewone zitting gewijd aan de crisis rond Euratom bijzon, der ongerust getoond over het feit dat de „dood van Euratom" grote schade zal toebrengen aan de positie van de Europese commissie. Dit zal, vermoedt men, repercussies hebben voor de andere Europese gemeenschappen. Voorts kwam sterk naar vopen, dat het verdwijnen van Euratom de zes landen zal beroven van een gemeenschappelijk kristallisatiepunt, waaromheen zich verder en breder wetenschap» pelijk onderzoek ten behoeve van de gezamenlijke economie kan ontwikkelen. tififeV «èöi/ 1 k k*i 'et Bé-Nederlander dr. ir. A. Oele (socialisten) zei het geer seheqp: „Een executieve die deze negatieve ont wikkeling niet tegenhoudt, zal ook de afbraak van de andere gemeen schappen niet kunnen tegenhouden. De supra-nationaliteit van Europa staat op het spel". Dr. Oele was van mening, dat deze crisis mede is ont staan om het geld. De verantwoorde lijkheid van de crisis rustte naar zijn mening geheel bij Frankrijk. Ver heugend vond hij, dat zowel Duits land als Italië bereid zijn het voort bestaan van Euratom te waarborgen. Ook in de Beneluxlanden is die be reidheid groeiende, constateerde dr. Oele. Hij wees er op dat daarvan bij Frankrijk nog geen spoor te vinden is. De Franse Gaullist De La Malene wilde van dit verwijt niets horen. „Elk land heeft op zijn beurt het ge zamenlijk onderzoek afgewezen om dat het vond er zelf geen belang bij te hebben", meende hij. Jean Rey, de voorzitter van de Europese executieve legde grote na druk op de politieke gevaren die deze crisis inhoudt. In de resolutie die het Europese parlement na afloop van de verga dering uitgaf werd met nadruk gewe zen op het feit, dat de zelfstandigheid van Europa op nucleair gebied voort zetting vereist van de wetenschappe lijke activiteit van Eurotom. Dit kan niet gebeuren met handhaving van de status-quo die tot dusver de doel- (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT Reactor-ope rateur Fernand Jansen (36) is op 30 december 1965 ernstig ge wond geraakt toen de reateor „Venus" in het Studiecentrum voor Kernenergie te Mol door menselijk falen „kritisch" werd. Jansen liep volgens deskundigen een driemaal dodelijke dosis ra dioactieve straling op. Hij bleef in leven, zij het voor driekwart invalide. Zijn linkerbeen is afge zet. De rechtbank in Turnhout is op 18 oktober met de behande ling van de zaak-atoomonge val begonnen, het eerste in de juridische geschiedenis. Drie meerderen van Jansen zijn ge dagvaard, Hoofdverdachte is zijn chef Léon L. (32), een HTS'er, die met stoomcursussen in Frankrijk het niveau van teehnisch-ingenieur bereikte. Hem is onvrijwillig toebren ging van verwondingen ten las te gelegd. Tijdens de voorgaande zittingen zijn alle betrokkenen gehoord, onder wie deskundige professor Hoste uit Gent. Hij verklaarde, dat Jansen fouten heeft gemaakt, maar dat ze hem door zijn nauwelijks ge schooid niveau niet kunnen worden aangerekend. (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT „Het is waan zinnig, dat men een omgeschool de timmerman in z'n eentje liet omgaan met het gevaarlijkste tuig ter wereld. Een grove nalatigheid. Men kende toch de ongevallen als gevolg van atoomstraling?" Aldus hekelde de officier van jus titie bij de rechtbank in Turnhout gisteren de gang van zaken rond reactor „Venus" in het Studiecen trum voor Kernenergie te Mol. Er kwam op de derde zitting wat lijn in de zaak. Verdachte Léon L. beken de voor het eerst duidelijk; overigens afwijkend van de tenlastelegging. De officier had gesproken over on vrijwillig toebrengen van verwon dingen, na de uitlatingen van L. lijkt het er meer op, dat het „onvrij willige" nog moet blijken. Léon stel de daarbij nog eens nadrukkelijk geholpen door zijn advocaat dat het volgens zijn berekeningen niet noodzakelijk was dat eerst het zgn. „zwaar water" uit de reactor-kuip werd verwijderd („waterscram"). „Mijn berekeningen kloppen altijd" zei hij met een technocratische na druk. Het pijnlijke van dit geval is even wel geweest, dat hij in zijn bereke ningen niet had kunnen voorzien, dat reactoroperateur Jansen fouten kon maken. Hetgeen gebeurde. Een advocaat las het dramatische verhaal van Ferdinand Jansen. Het slachtoffer is indertijd ijlings per he likopter overgebracht naar een spe cialistisch ziekenhuis in Parijs, na dat de doktoren in het ziekenhuis te Mol niet wisten wat ze moesten doen. Vier maanden lang lag Jansen in een steriele kamer, die was afge sloten met een .gordijn" vain ultra violette stralen. Het slachtoffer zelf was nog eens omgeven door een tent, die zijn hele bed afsloot. Middels een speciaal televisiecircuit onder hielden de doktoren contact met hem. Bloedtransfusies zijn later opge volgd door mergtransplantaties. Om de koorts van de patiënt (veertig graden) te drukken legde men hem in het ijs, .Tegen de ondragelijke pijn en slapeloosheid durfden artsen geen medicijnen te geven. Nu leeft Jansen met een onafgebroken morele pijn. De meeste desku ndigen veron derstellen, dat hij nog wel enige ja ren zal kunnen blijven leven. Maar niemand weet hoe lang. Bloed- en beenkanker bedreigen hem", aldus de pleiter. Hij vorderde een morele en mate riële schadevergoeding van 700.000 gulden, waarvan f 160.000 onmid dellijk zou moeten worden uitge keerd. De juiste taxatie wilde hjj aan een deskundige overlaten. Léon L. stelde met zijn bekentenis de fouten die Fernand Jansen heeft gmaakt tegelijk in een iets ander daglicht Daarvóór had mr. Erdman uit Antwerpen, de advocaat van het Studiecentrum, al willen aantonen, dat Jansen buiten zijn boekje was gegaan. „Jansen heeft zich niet aan zijn nauwkeurig omschreven instruc ties gehouden", stelde mr. Erdman. „Hij moest alleen doen wat hem werd opgedragen, blindelings. Zelf standigheid in handelen had hij niet als reactoroperateur. En als men in het Centrum zoals tijdens deze zaak meermalen gsteld is maar wat aanrommelt op eigen houtje, dan wordt de fout van Jansen nog erger". Hoewel de instructies voor het la gere personeel heel nauwkeurig om schreven dienden te zijn, was dat in de praktijk niet altijd zo. Ook op dit punt was het kader roekeloos ge weest. Jansen kreeg een opdracht, waarin tweemaal een handeling „nummer vier" was beschreven. Hij dacht zelf de goede volgorde te we ten: Met het bekende dramatische gevolg. „Toen Jansen zag, dat er iets niet klopte had hij zijn werk moeten stop pen", aldus mr. Erdman. Zo eenvou dig lag de zaak echter niet. Jansen's chefs hadden hem alleen de bunker van de reactor binnen laten gaan. Volgens de regels diende iemand hem te vergezellen, De technisch bijna niet-geschoolde Fernand Jansen mocht daarbij aannemen, dat hij vei lig kon werken als men hem de tor-bunker liet binnen gaan. Niet ten onrechte sprak mr. De Smedt, advocaat van Jansen, her haaldelijk van „grove veronachtza ming van de arbeidsvoorschriften". „L. is er van uiit gegaan, dat het wen ken met een reactor net zoiets is als tokkelen op een piano. Hij rommel de maar wat met de veiligheidsvoor schriften". Zo waren er in de reactor helemaal geen absorptiestangen („veiligheids kleppen") aanwezig, die, zodra de reactor kritisch dreigt te worden, moeten neervallen om atoomstraling te voorkomen. Een en ander zou in verband staan met de haast die men had met de afronding van een be paald project. „Men is in Mol zeer lichtzinnig te werk gegaan, dat zegt ook de onderzoekcommissie van het ministerie van Tewerkstelling", al dus mr. De Smedt. „Er was een dub bele beveiliging, maar beide midde len ontbraken". De foutieve handelwijze van Jansen is, verklaarde de officier van justi tie, te vergelijken met een automo tor en de remmen. De motor is de krachtbron van de reactor, de rem men zijn de absorptiestaven. „Jansen nu haalde de oude remmen uit de auto, reed er mee verder en wilde 'oen pas de nienwe monteren. De au to was toen onhestuurdbaar;! de re- to was toen onbestuurbaar; de reactor overkritisch. Maar van Jan sen hoeven we niet te eisen, dat hij begreep wat hij deed. Zijn meerde ren dachten voor hem". treffendheid heeft belemmerd maar wel in de geest van de financiële wederopleving in alle sectoren van de technologie. Voorts wordt van de raad verlangd dat hij zo spoedig mo gelijk financiële maatregelen onder, neemt gevolgd door een overgangs begroting. In een rede voor het Nederlandse bedrijfsleven in Den Haag verklaar, de Jean Rey gisteren dat hij ondanks de grote moeilijkheden optimistisch is over de toekomst van de EGG, Hij verklaarde dat het absoluut ab« surd was om te zeggen, dat, omdat er een diepe crisis in het Euratom was, men nooit had moeten proberen te streven naar verdere technische samenwerking, met inbegrip van Groot-Brittanië DE SPAANSE POLITIE heeft gis teren de arrestatie bekend gemaakt van de 27-jarige José Dorronsoro een van de leiders van de Baskische vrijheidsbeweging ETA. Dorronsoro, die als priester onder de studenten werkt, werd overmeesterd bij een straatgevecht HET RUSSISCHE PARTIJBLAD de Pravda heeft een gematigd com- mentaar geleverd op de samenstel, ling van het kabinet Nixon „Het ka» binet is in geheime besprekingen ge vormd", schrijft het blad. „Uit d* geruchten die uitlekten is gebleken, welk een felle strijd er achter do schermen is gestreden tussen de ver schillende financiële en industriële groepen om hun eigen vertegenwoor digers in de nieuwe regeringen t* krijgen", aldus de Pravda. IN NICE is gisteren het proces be gonnen tegen de 28-jarige Duitser Max Schilbach die ervan verdacht wordt op 17 juni 1965 de Helmondse student Johannes Verhoeven te heb ben beroofd en vermoord. Schilbach ontkende de moord maar geeft wel toe de portefeuille van het slachtoffer te hebben gestolen. IN NIJMEGEN is gisteren het Ti tus Brandsma Instituut geopend. Het is tot stand gekomen op initiatief van de Nederlandse Karmel Provincie Zij beoogt de wetenschappelijke beoefe ning van de studie der religieuze er varing en van het geestelijk leven te bevorderen. ABBA EBAN de Isaëlische minister van buitenlandse zaken, heeft in Londen verklaard dat men in het Midden-Oosten volledig is vastgelo pen door de systematische weigering van de Arabische landen, met name Egypte, om te reageren op de initia tieven van Israël voor een dialoog. DE OFFICIER VAN JUSTITIE in Den Haag heeft de Westduitse auto riteiten de uitlevering gevraagd van twee Italiaanse studenten. De studen ten worden ervan verdacht op 29 april van dit jaar bij een Delftse ju welier voor bijna f 170.000 te hebben gsetolen. Een groot deel van d« buit is teruggevonden.

de Stem | 1968 | | pagina 9