ODE m m Arbeidsmarkt nog tamelijk ondoorzichtig „NIET-KERKS MET PER SE MET-KATHOLIEK" 1 *lk blij.kt' dal de kar" DeTelDd 15 is RITA LYCEïSTEN Zó LIEF, LIEVER KAN HET NIET Moedermelk- lyriek en middelbare schooljeugd DeDrwsette ($is) kcukenverwar- niing rekent voorgoed af met koude voelen en natte droogdoeken moe van maagzuur? Kardinaal Alfrink in interview: Scotch-Brite nu cadeau: 'EKENHUIS i MERKWAARDIG GEVAAR DUIDELIJK UITLAATKLEP STAATSSECRETARIS KRUISINGA Plan voor nieuw industriepark in Twente Britse opiniepeiling Meerderheid voor conservatieven Saai Kerkgang Verwarring Sigaartjes neem natuur-grijze JuvL/U UJW Onaanvaardbare toestanden l'ij Marechaussee Dr. Kantrowitz Menselijke organen moeten bewaard worden Hoeveel kost parade DE STEM VAN ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 IT NIJMEGEN i de uitbreiding van de werk. eden voor rlinisch en biochemisch labora. gie bestaan eveneens vakatures. torna hopen te behalen kunnen afhankelijk van opleiding en re bepalingen of research om- telling de routine dermate veel. een werkkring met afwisseling soneelszaken, Faculteit der Ge- jlein Noord no. 11, Nijmeg.en. ,-:p> - if AxZt - .to*i H I Sii JÉSË fe m •M» - \M - - NL. Hmn f. *\v Vj Aft- >A -ft - ,A; ,e japon, zuiver-^n^Goud 3d, zwart en manneg lursel. Geheel 9eVgg 75 Bo^tra^t 27 L. Vorststraat 72 Walstraat 76 (Van een onzer redacteuren) BREDA Achteraf bezien is het eigenlijk wel knap dat die paar honderd hoogste klassers van het Lieve Vrouwe-lyceum in Breda het presteerden om een avond lang om het eigenlijke onderwerp heen te draaien. En niet eens als een kat rond de hete brij, want ze wisten blijkbaar niet eens dat er iets met de school-brij aan de hand is en de hitte hebben ze ook niet gevoeld. Over niet-draaien gesproken: ik zet mijn naam onder dit artikel, zodat iedereen weet bij wie hij terecht kan als hij boos of blij is met de indruk die de Stem-redacteur kreeg van de avond, die de jongelui zelf in de slecht verlichte kantine van de school belegd hadden over het onderwerp .Leraar Leerling". iievevrouw bedoelden waarschijn lijk met hun aanmerkingen meer (ze moesten eens wat meer lezen misschien) dan hun letterlijke uit spraken ons te geloven voorhiel den. Die uitspraken getuigden van een onbegrip voor de werkelijkheid van hun wereld waarvoor elk ar beidersjongen z'n schouders zou ophalen. Er werd genoeg gepraat. Frans zei wat en Kees zei veel en het J allemaal over leraren die proefwerk niet. teruggeven en over al of niet een examenweek en dat het zo moeilijk is (nog steeds dus) om als leerling met je grieven bij een leraar te komen; maar toen dan eindelijk leraar Frans, C. Boe ren, des Pudels Kern aan het licht bracht, zei leerling-voorzitter Stan Comips, dat de discussie gesloten was. Mijn hemel! „Had dat drie minuten eerder gezegd", meesmuil de leraar Boeren. Maar inleider dr. G. Pelosi uit Rotterdam wist vrien delijk en voorzichtig toch zijn me ning nog te formuleren in een na woord: „De heer Boeren heeft de meest zinvolle opmerking van deze avond gemaakt". Inderdaad, want die doorbrak de vicieuse cirkel. Die zei: „Het gaat echt om heel iets anders, hoor! Het gaat om een verandering van de school-structuur. Het gaat er om, dat de leraar niet langer de leer ling bij het handje neemt en hem stap voor stap (Step by Step) be geleidt en zo." Maar een leerling- forumlid wist het antwoord al: «Wat kunnen wij als leerlingen daar nou aan doen? Die structuur moet van bovenaf veranderd wor den, De staat is de oorzaak van alle moeilijkheden". En zelfs na deze moedermelk- lyriek liep geen enkele leerling wanhopig het zaaltje uit. «Tja, merkwaardig, hè", zei rec tor M. Brok ong tijdens de pauze „dat ze helemaal niet aan ko men dragen met fundamenteler dingen. Ik zou het wel weten: meer informatie bijvoorbeeld. Dat alleen al. Of^een aanval op het beleid of zoiets." Maar de leerlingen kwamen met op het idéé. Ze waren zó lief, liever kan het niet. Begrip voor de leraar bij het be oordelen van de leerling en begrip 'oor dit en begrip voor dat. Toch wel eén zinnige discussie. Opgezet «oor een leerling, die vond dat de scnooljeiigd persoonlijker bena derd zou moeten worden. Misschien was dat trouwens wel de grondtoon I«n al $e kleine en grote grieven 81 grietjes, die de lyceïsten naar voren brachten: „Ik ben ik, maar BUie behandelen mij punts ge- W fsof ik niet ik maar een pun- tenhalertje ben". 0 Puntig werd het niet gezegd, r de brave lyceïsten van Onze- Het begon overigens heel zinnig, met een inleiding van dr. Pelosi. Het gezag op school noemde hij een opvoedersgezag; als het ideaal is toont het een maximum aan au toriteit en een minmum aan macht. En onder autoriteit wordt dan ver staan: zich verantwoordelijk weten voor de ander. Het opvoedersgezag moet zich bovendien zoveel mogelijk overbo dig maken. De verleiding van de macht is echter het grote en lang niet denkbeeldige gevaar, waarvoor het schoolgezag zich gesteld ziet, zich althans gesteld zou moeten zien. Het is altijd machtiger dan de leerling. Al was het maar omdat het vaak niet ten onrechte kan zeggen: „Dit of dat moet je maar aannemen". En op z'n ergst: sarcasme. „Dat is voor een volwas sene al te gemakkelijk te hanteren tegenover een onvolwassene en er is heel wat wrok tegen leraren door opgeroepen". Dr. Pelosi wees op de altijd aan wezige verleiding om gebrek aan werkelijke autoriteit te overspelen met macht. Dat kan samenhangen met een sfeer van paternalisme, die verscheidene vormen kan aanne men maar waarbij altijd tekort wordt gedaan aan de vrije groei van de leerling. Het goede gezag heeft respect voor de vrijheid en eigenheid van de leerling. Het stelt de leerling in staat tot eigen ver antwoordelijkheid, niet alleen in het buiten-schoolse (een leerlin genavond) maar in de eerste plaats in het schoolse. Het goede gezag zoekt bij stagnatie in de verhoudin gen nooit de oorzaak bij de leer lingen alleen. Het goede gezag durft fouten te maken, durft iets niet te weten, durft onzeker te zijn en schuwt te kritiek niet. Aan de lyceïsten stelde de heer Pelosi de (gewetens-)vragen: Ben je een gedweeë, gestroomlijnde leerling? Dan deugt het niet, dan heb je ook niets persoonlijks. Of ben ie rebels? Dat is al te negatief. Ben je kritisch? Uitstekend, als het tenminste constructief is. En waaróp kan de kritiek zich richten? Weer deed hij het vragen derwijs: Kun je jezelf zijn bij dit gezag? Word je er beter van als je deze autoriteit aanvaardt? Gaat alles dan beter, efficiënter? Voel ik mezelf groeien? Wordt het gezag rechtvaardig uitgeoefend? Tel ik mee, ben ik iets voor deze gezags drager? Geeft die hele samenstel ling van het gezag datgene waar je recht op hebt, in de eerste plaats: zinvol, bij-de-tijds onderwijs? De leerlingen moeten kunnen mee praten en sorng ook het beleid me de kunnen bepalen. Waarom zou er niet gepraat kunnen worden over de manier waarop les gegeven wordt en over de wijze waarop de klas functioneert? En op alle pun ten waarop de leerling kritisch oog moet kunnen houden, moet het ge zag openheid betrachten. Het goe de gezag houdt van heldere en voor iedereen duidelijke situaties. Na deze tekening van een ideaal situatie begon de discussie met de Vraag: in hoeverre kunnen de leer lingen het beleid mede bepalen? Er werd gesproken over de moge lijkheid van een leerlingenparle ment als een soort uitlaatklep voor bestaande grieven. En daarbij rees het bezwaar, dat er eigenlijk maar weinig punten zijn, die echt van al gemeen belang genoemd kunnen worden en de moeite van bespre king in zo'n parlement waard. De jongelui van het Lieve vrouwelyceum in Breda belegden een discussie-avond over „ver houding leerling-leraar". De tendens bij de leraren was: direct contact tussen leraar en leerling is toch maar het beste. De leerlingen: „Dat lijkt wel het bes te, maar het is zo moeilijk er toe te komen". En dan waren er de (aantoonbaar onjuiste) opmerkin gen zoals: „Als je door een leraar de klas uitgestuurd wordt naar de rector of de conrector, dan krijg je altijd straf". „Dat was vóór deze avond", repliceerde een leerling. Maar een leraar wist het afdoen de: „Tja", zei hij, „waar de mees te mensen zijn, worden de meeste fouten gemaakt en aangezien er op een school meer leerlingen zijn..." Het werd een gezellig gebabbel, totdat de heer Boeren zijn vraag formuleerde: „Kunnen jullie je voorstellen, dat heel veel van al die problemen vanzelf verdwijnen als er een verandering van struc tuur wordt doorgevoerd? Je kunt als leraar de stof voorkauwen, maar je kunt het de leerling ook zelf laten ontdekken. En wanneer de leerling veel meer zelf moet gaan ontdekken, dan verandert de verhouding leerling-leraar vanzelf, want dan staan ze veel meer naast elkaar". En dr. Pelosi: „Het bete- kent1 éen revolutie' ïn het school systeem, maar waar Jhet gebeurt,- worden de verhoudingen anders, opener. Men gaat gewoner met elkaar om en er is veel meer be grip voor elkaar". Was zoveel constructiefs een overbelasting voor de draagkracht van het auditorium? JAN HÜSKEN (ADVERTENTIE) f 303,-incl. ventilator. Droogrek f25,50. Zorgeloos over op gasverwarming (Vim een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanuit weten schappelijk standpunt is de ar beidsmarkt een nog grotendeels onontgonnen gebied, waarover nog te weinig verkenningsvluch ten zijn uitgevoerd. Dat zei staatssecretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) gisteren op het eerste congres van de onlangs opgerichte vereniging voor het onderzoek van arbeidsverhoudin gen. Zowel voor werkgevers ais voor werknemers is de arbeidsmarkt ta melijk ondoorzichtig, aldus de staats secretaris. Het ontbreekt aan betrouwbare prognoses over de ontwikkeling van vraag en aanbod. Het ministerie van sociale zaken stelt wat dit betreft een onderzoekprogramma op. Ook aan de medische aspecten van de ar beid is nog onvoldoende aandacht geschonken. Mr. Th. J. van der Peijl, directeur- generaal voor de arbeidsvoorziening, dr. P. Winkel, adjunct-directeur so ciale zaken van de n.v. Philips en prof. dr. W. Albeda van de economi sche hogeschool, hielden inleidingen over de arbeidsmarktpolitiek. Zij achtten bestudering van het hele pa troon van de werkgelegenheid van de grootste betekenis. De ontwikke ling van nieuwe produktietechnieken brengt metzich dat werknemers in de loop van hun leven van beroep moeten veranderen, aldus mr. Van der Peijl. Prof. Albeda wees erop dat Euro pese rapporteurs in een studie over de werkgelegenheidspolitiek in Ne derland voorstellen hebben gedaan om een onderzoekcentrum voor de arbeidsmarkt in te stellen. Dit voor stel zou serieus moeten worden beke ken, aldus prof. Albeda. Er is nog te weinig bekend over de ontwikkeling van vraag en aanbod. De mobiliteit van de werknemers, de toekomstige verwachtingen. Ook over de regionale gegevens is te weinig bekend. Het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening is volgens de Europese rapporteurs te veel afge (Van een onzer verslaggevers) HENGELO In het kader van de economische herstructurering van Twente heeft het Samenwerkingsor gaan Stedenband Twente een op dracht geformuleerd tot het doen van een project-studie voor de aan leg van een Regionaal Industriepark Stedenband Twente (R.I.P.S..) Het stelt zich voor een dergelijke opdracht na goedkeuring hiervan door de Raden van de Stedenband gemeenten te verlenen aan de Stichting het Nederlands Economisch Instituut (N.E.I.) en de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij (K. N.H.M.). LONDEN (AFP) Volgens een opiniepeiling, die gisteren in de Dai ly Telegraph is gepubliceerd, zullen de conservatieven in Engeland bij onmiddellijke verkiezingen 55 per cent van de stemmen krijgen. (Tegen 50,5 pet. in november en 41,5 in okto ber). De socialisten zouden 29,5 pet. van de stemmen krijgen (tegen onder scheidenlijk 32 en 39), de liberalen 11 pet. (tegen 14 en 8,5). Wan een onzer redacteuren) ®«?CHT In een interview, v „d ,erd in het kerstnummer Alfr heeft kardinaal 2'i'1 visie gegeven op een lipdL actue'e kwesties, die het ten r\ ,a"Se katholicisme heroe- t(.w,kwesties zeer genuan- naarUj14!54 cn dat hij probeert J b«de kanten kritisch te blij- ceilfc °ver opheffing van de degenen a.' T" tle kardinaaj „dat voor n|ó;,„ Ier "°g nadrukkelijk ven van ,vee*al weinig blijk ge- CitVand0ende aand*eht te h" Plicateejecompiiceerde en neg ative»,,],, en die de gehele Problem T rc,?ariIeren. Je kunt oplossen it let op kleine schaal een groeni„ ,een 'ein milieutje, in '«bietie Ly8? mei>sen, in een pa- "rochie'm» dan ook voor een "c moge zijn". i&^kekerk moet bij het ï'tg houden Probleem reke- de zusterkerk?164 de rePercussies op 0Vfr'eg Dwi ln andere lauden en 8 Weüen met het centraal be stuur in Rome. Van beatmissen is kardinaal Alfrink bepaald geen te genstander. Wat ik ervan ervaren heb, daarvan moet ik eerlijk zeggen, dat het mij wel iets gedaan heeft Het is ook een soort herkennings element voor de jonge mens van van daag". Wat de versobering in de li turgie betreft hierin ziet de kardi naai de behoefte van de hedendaag se mens om zich terug te trekkei op de kern van de zaak. „De fran je is wat weggevallen. Men houd' daar in het algemeen niet zo mee< van: men ziet dat ook aan de kle ding". Hij ziet het gevaar, dat de nieu we liturgie een beetje saai wordt: ,Het is allemaal parlando en er is weinig muziek meer bij en muziek meer in" En verder: „Ik geloof dat degenen die zeggen, dat inhoudelijk de huidige verkondiging in gebeden en liederen soms wat leeg en zoute loos aandoet, wel gelijk hebben". Ook acht hij het mogelijk, „dat in deze liturgieën, die een min of meer officiële herkomst hebben, bepaal de mensen, hoewel met de beste be doelingen bezield, hun persoonlijke ideëen botvieren". zij lezen zien of horen kritisch kun nen verwerken". Volgens de kardi- ïaal kunnen velen dat niet. Vandaar le verwarring en de onrust. Hij hecht veel waarde aan een goe de verkondiging, en zegt, dat het ■piscopaat doet wat het kan om de rriesters door pastorale vorming de ïodige nascholing te geven. Maar >p dit gebied is nog niet bereikt, wat rereikt zou moeten worden. De on rust en onzekerheid, hoe betreurens waardig ook, zal men moeilijk hele maal kunnen wegwerken „omdat zij het gevolg is van de stroomver snelling, waarin wij zitten". KARDINAAL ALFRINK ...niet altijd op de hoogte... Kardinaaj Alfrink meent dat de verwarring, waarin veel mensen zijn geraakt, samenhangt met het feit, dat ZÜ overstelpt worden met een massa informatie. „De media gaan er van uit, dat zij zich richten tot volwassenen, van wie zij mogen ver wachten, dat deze mensen hetgeen Kardinaal Alfrink erkent, dat de kerkgang op zondag minder wordt, vooral bij de jongeren. Op de vraag of het niet-meer-naar-de-kerk-gaan een teken is dat men niet meer tot de kerk behoort antwoordt hij ont kennend. „Er zijn er, die onregelma tig de kerk bezoeken en er zijn er die praktisch nooit meer komen: „Maar die kan men toch niet zonder meer als niet-katholiek betitelen". Mis schien beginnen wij nu aan een tijd vak, aldus de kardinaal, waarin het mogelijk is niet zo regelmatig meer naar de kerk te gaan en toch bij de kerk te blijven, zich erbij betrokken te voelen, het geloof te bewaren". Er moet. volgens de kardinaal een betere communicatie komen tussen het centrum van de kerk in Rome en de periferie. Soms komt iets via de media in de publiciteit zonder dat de plaatselijke bisschop van iets af weet. „Men moet dan eerst zelf nog de-nodige informaties inwinnen. Maar dan is al een verkeerde indruk ge wekt en heeft men de handen vol werk om het misverstand uit de we reld te helpen". Als typisch voor beeld noemde hij het geval Schille- beeckx, waarbij de kranten van een proces spraken terwijl er van een proces echt geen sprake was. „Wan neer ik op de hoogte was geweest van hetgeen er eigenlijk aan de hand was, had ik onmiddellijk de misver standen kunnen rechtzetten". Over zijn persoonlijk leven zegt de kardinaal, dat hij „altijd als pries ter kenbaar wil zijn", graag naar sport kijkt, op de televisie vooral het nieuws en de actualiteitenrubrieken volgt, kleine sigaartjes rookt omdat hij voor grote geen tijd heeft en vroe ger veel genoegen heeft beleefd aan de stripverhalen van Pa Pinkelman en tante Pollewop. stemd op de werkloosheidsbestrij ding, maar onvoldoende slagvaardig en creatief als het gaat om vraagstuk ken van de volledige werkgelegen heid. Het beeld zal zich niet alleen mogen richten op de „kneusjes" maar op alle beroepsgroepen, aldus prof. Albeda. (ADVERTENTIE) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NOR AC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. ÜK Wees goed voor uzelf en uw maag) !-,,j,Norac is |n NORIT produkt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlij Walburg (A.R.P.) heeft aan minister Den Toom (Defensie) ge vraagd of er inderdaad bij de Ko ninklijke Marechaussee onaanvaard bare toestanden bestaan voor wat be treft de materiële uitrusting en zo ja, welke maatregelen genomen zul len worden om dit te verbeteren. Bestaan er ook onaanvaardbare toestanden op het gebied van de huisvesting, vraagt het Kamerlid voorts. Hij wil ook weten of gelden die door andere departementen of krijgsmachtdelen worden betaald aan de Koninklijke Marechaussee voor verrichte diensten, voor ande re K.L.-doeleinden gebruikt zijn. Is de Koninklijke- Marechaussee finan cieel Op niet-verantwoorde wijze „geknepen"? Zijn hierover rapporten opgesteld die de minister niet hebben bereikt, omdat zij zijn blijven liggen op het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht? zo wil de heer Walburg weten. NEW YORK (AFP) „Men heeft het recht niet zeventien goede men selijke organen te begraven als een mens sterft. Zij dienen beschouwd te worden als een deel van de na tuurlijke hulpbronnen van het land en bewaard te worden teneinde le vens te redden". Dit heeft dokter Adrian Kantro witz in New York verklaard. Kan trowitz is een van de Amerikaanse pioniers op het gebied van de hart- overplanting. Hij sprak tot de Ame rikaanse commissie voor de over planting Van menselijke organen. Deze commissie wil een nieuwe defi nitie opstellen voor het „dood-zijn", die sinds het in zwang komen van hartoverplantingen noodzakelijk is geworden. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid E. R. Wieldraaijer (P.v.d.A. heeft de minister van defensie ge vraagd hoeveel de afscheidsparade kost die ter gelegenheid van het vertrek van de bevelhebber van de landstrijdkrachten zal worden gehou den. Hij vraagt tevens hoeveel dienst plichtigen en vrijwilligers bij deze parade zullen zijn betrokken. (ADVERTENTIE) Zie het zélf op tv: de moderne groene panne boender die zo wonderlijk vlug uw aangezette pannen en fornuisbranders schoon maakt en nog 10 x lan ger méégaat ook. bij aankoop van zo'n Scotch- Brite panneboender tijdelijk 2 handige Scotch-stootdop- pen voor die deur die steeds uw muur beschadigt, weet u wel? 3m mi commit Herinnert u zich nog het verhaal dat gisteren in deze rubriek stond, van de man die zijn konijn zo lief vond dat hij het niet met Kerstmis maar pas met Nieuwjaar opat? Hij is niet de enige. Leo Vroman, een van onze grote dichters, bioloog van beroep, die al jaren in Amerika woont,, kan er ook moeilijk tegen. In zijn boek „Bloed" beschrijft hij, dat voor een proef waarbij vrouwen betrokken waren een konijn met iets ingespoten werd. Een dag later moest Vroman het dan doodmaken. Hij schrijft: „Het was altijd nogal akelig, een warm volmaakt levend konijn te moeten slachten voor een verre en voor mij dus minder leven de dame, en ik kon dat alleen maar met een gewatteerd geweten doen als ik alle mogelijke inlichtingen uit het inwendig nog hete stakkertje kon lichten voordat het tot koude rommel afkoelde. Ik kende mijn konijnen per soonlijk. Iedere nieuweling keek ik diep in de verlegen ogen Overigens, die man van gisteren ging daags nadat hij besloten had zijn konijn niet op te eten naar zijn ko- nijnehok. Het hok was leeg, en het konijn gestolen. Drie dagen later zag hij het vel van zijn konijn verwerkt tot muts in een winkel liggen. De man werd een beetje droevig. Er lag een kaartje bij. „Koop nü, nog voor de BTW ingaat" stond erop. Gisteren stond ik in een café naast een hikkende man. „Sorry", zei hij, „ik heb zoveel sherry op, ik voel me net een sherrycan". Een illustratief voorbeeld van het verschil tussen de Nederlandse en de Belgische journalistiek. In vele kran ten stond gisteren een foto van een van de laatste staatsdiners van pre sident Johnson. Hier het onderschrift uit een Nederlandse krant, de Volks krant: „De president en mevrouw Johnson hielden deze week een van hun laatste staatsdiners op het Witte Huis ter ere van de emir van Koe weit, sjeik Sabah. De president kust de hand van mevrouw Humphrey, die naast haar man staat. Geheel rechts minister van buitenlandse zaken Dean Rusk." En nu het onderschrikt uit „Het Handelsblad": „Van zijn laatste staatsdiner op het Witte Huis maakte president Johnson maar liefst een schitterende fuif, met de emir van Koeweit als ere-gast. Mister president was overigens in een bovenste beste bui en deelde smakelijke klapzoen- tjes uit aan een verrukte mevrouw Humphrey. Echtgenoot Humphrey onderdrukte met moeite een verma nende blik, hierin gesteund door de hoge Arabische gast, die het maar zozo scheen te vinden. Er ontbraken alleen nog buikdanseresjes, of het was perfekt een toneeltje uit een ha rem. zoals wij ons dat voorstellen." U ziet: niet alleen het bier maar ook de fantasie stroomt bezuiden on ze grenzen rijker dan hier. Uitgeefster Angèle Manteau uit Brussel in een interview: „Laat nou de Nederlanders niet lachen met on ze taalmoeilijkheden, want ze zijn het gevolg van een ontzaglijk sociaal- economisch probleem". Er zit weemoed in de lucht, vrien den, weemoed en tegelijk vreugde. Als 't nu gaat dooien, zou dan die oefening van de Commando's weer wél doorgaan „Daar zitten we dan met haas en buist, met Lucas Bols en Lucas II". (Wim Evenhuis) In Engeland hebben ze voorgesteld om Kerstmis voortaan altijd op zon dag en maandag te vieren. Vanwege het produktieverlies op de vrije da gen midden in de week. Dat heet nou: het secularisatieproces. Er zit nog meer in de lucht dan alleen weemoed en vreugde. Van nacht droomde ik van de kerstman. Maar wat een verschil met normaal. Hij was woedend. Hij liep als een wilde door de verlichte straten, sloeg de winkelruiten in, sleepte de volle etalages leeg, trok de slingers en de ballen aan stukken, gooide de kunst sneeuw in de riolen. Toen ging hij de huizen binnen, haalde tafels over hoop, smeet de kalkoenen en de kip pen en de konijnen en de hazen en de fazanten de straat op. Toen hadden de mensen niets meer. Het werd stil en donker. En toen be gon er ergens een lichtje te branden. Vraag me niet waar dat lichtje te vinden is, want ik weet het niet. De droom was uit. MERIJN

de Stem | 1968 | | pagina 7