REDA Spontane actie Levensschool Etten-Leur Speelgoed voor gehandicapte kinderen in Sluiskil Kerstversieringen zelf maken betere praten! heetman fijn zand kerstli maarten aardappels weer een ster spiegelglas tandpasta-hoedje kandelaars fantasie 34 DE STEM VAN ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 erkomgeving oorwaarden ongeveer 35 [aar? montages-afdeling va!n ■ter». r 's middags tot 7 uur jur bij onze Personeels- angen wanneer u ons geboortedatum en ge- 25655 ,\,v >V koper, maar wel beter is. Miele, Goudsesingei of als brief verzenden- Eindhoven - Zw (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR - SLUISKIL - Kerstmis begint dit jaar a' /roeg voor de gehandicapte kinderen van huize „De Ster in Sluiskil. Op dinsdag 17 december arriveert daar eer groep jongens van de r.-k. Levensschool in Etten-Leur me' een lading zelfgemaakt speelgoed, dat aangepast is aar de mogelijkheden van de kinderen. Het pronkstuk is eer prachtig hobbelpaard. Verder zijn er schoolborden, be wegende figuren, speciale bouwdozen, legpuzzels, treirt tjes en auto's. Tijdens een eucharistieviering in kerstsfeer zullen de jongens bij wijze van offerande het speelgoed aanbieden aan de ver zorgsters van de kinderen. Een lofwaardig initiatief, dat zo vertelt directeur J. Quaytaai van de Levensschool Etten-Leur ge boren werd op de Amiito-beurs in september j.I., waar de Levens school een stand had ingericht. Secretaris W. H. G. de Nijs van het Rode Kruis in Etten-Leur kwam toen met het verzoek of de jongens van de Levensschool zich niet ver diensteiyk wilden maken voor he' Jeugd Rode Kruis. De Levensschool stond niet afke rig tegenover het voorstel, maa- wilde niet over een nacht ijs gaan De jongens moesten zelf geïnteres seerd zijn in het plan. Ter kennis making met het Rode Kruis werder voor de acht werkgroepen drie in structiefilms gedraaid. Hierna besloot een tweedejaars groep van twaalf jongens onder lei ding van groepsleider P. W. Baks iets te gaan ondernemen. Een doch ter van de groepsleider, die in huize ,De Ster" te Sluiskil werkt, liet veten, dat het bijzonder aardig zou djn als de jongens (leeftijd 15 a 6 jaar) aangepast speelgoed wil len maken voor de kinderen van et tehuis. Met groot enthousiasme gingen le jongens aan de slag. Ze kwamen oms ook op hun vrije zaterdag naar le Levensschool om aan het prach tige speelgoed te werken. Ze kregen zelfs steun van twaalf eden van de zogenaamde „ouwe rap", die voor een magnifieke pop penkast, compleet met speelpoppen zorgden. Drie bedrijven schonken materiaal. Sommigen van de oudgedienden, lie al getrouwd zijn, brachten hun rouw mee om voor de poppenkle- en te zorgen. Het resultaat van de kunstzin- ige arbeid kan men maandag iezichtigen in de Levensschool san de Wilhelminalaan in Etten, waar het speelgoed zal worden tentoongesteld. Dinsdag zorgt het Roode Kruis voor transport naar Sluiskil. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Alles wat u weggooit is.... Nee, die radioreclame deugt niet hele maal, want zelfs de verpakking hoeft o niet weg te gooien. Met wegwerpverpakking is dikwijls zelfs zeer veel te doen. Er zijn van die mensen, die in de zomer bulten lek ker Ini naar de lucht liggen te kij ken en dan in de wolken allerlei figuren zien Er zijn van die men- ten, die, ais ze even ergens op moe ten wachten en er ligt een krant ln de buurt alle a's, o's en e's gaan opvullen met ruitjes of ze helemaal zwart maken. Eigenlijk is dat het hele principe van het maken van wat dan ook Bijvoorbeeld maar niet uitslui tend van kerstversiering Er is materiaal; de mens ziet iets in dat materiaal ol hij heeft iets nodig en kijkt of hij dat materiaal er niet voor kan gebruiken Hel materiaal doet op een of andere manier een appèl op hem Zodra de mens aan dat appèl beantwoordt is hij crea hel bezig. Dat is het leuke van Kerstmis. Pasen, een verjaardag of een trouwpartij; zélf een versiering maken. Dal kan men doen met vrijwel alles; men heeft er geen Uitgebreid of ingewikkeld gereed schap voor nodig: men moef alleen maar durven Wie begint te zeggen: uat is niks voor mij, dat lukt me pooit, die zal ook niets tot stand Mengen In een moderne termino 'ope gezegd; men moet de drem f rees durven overwinnen. We zijn eens op bezoek geweest ee" Srote inrichting, waar men oe patiënten hun creativiteit in al- eriei vormen en op allerlei niveaus r intensief laat beoefenen, het Psychiatrisch centrun. „St.-Willi rord te Heiloo Wij zijn vertrok- en vol bewondering voor wat ei lemaal gemaakt wordt. En dat too ofa.n be band var' uitgebreide eewiPt m'nsen en me' aHerlei in luw - machineneen: natuur- en sL" WPI een zeke'e apparatuui iet. -,'S Bretti& voor wip thuis "erooW .maken dot hij ook over heel ol ?en beschikt, maar met een l1fJlV0V ge dingen (een schaar, gekiend oude kra|en, stukjes oude et ,?apier of zilverpapier, komt atukken £las- aardappelen) mt men al heel ver van waterverf kunt u ook viltstif ten of ecoline nemen Op wat witte correspondentiekaarten kunt u met was wat kerstbomen tekenen, of wat kersttakken. Dat is vrij gemak kelijk, omdat een kerstboom als het ware een stel op elkaar gestapelde driehoekjes is Na een paar keer proberen, lukt het vrij aardig. Ook een kersttak is in principe niet zo moeilijk: een streep met een stel schuine dwarsstreepjes, die de naaldjes voorstellen. Het hoeft echf niet in één keer een kunstwerk te worden; dat lukt toch niet Maar als u nu met wasco eens een stel kerst bomen of kersttakken tekent, al dan niet met kaarsjes of gekleurde ballen, en daarna met waterverf of viltstift in een gedekte maar wel enigszins contrasterende kleur de hele kaart overtrekt, dan zult u merken, dat waar de wasco staat, de verf niet pakt en dat u waar achtig een eigen kaart hebt ge maakt. maar naar frisheid van vorm en kleur. Men kan, als men dat wil, natuurlijk van elke „voorstelling" afstappen en zuiver non-figuratieve vormen bedenken: zo maar wat rondjes, vierkantjes, zeshoekjes of wat dan ook Eigenlijk zijn bijna alle kerstboomversieringen non- figuratief: een min of meer bolvor mige grondvorm met een eindeloos aantal variaties in kleur en vorm Dat kan ook op een kaart. lijmd, vooral ook als men ver schillende kleuren gebruikt. Men kan ook tot kleine stukjes ge sneden glas lijmen op gekleurde on dergronden van hout ol karton. De over gebleven ruimten vult men op met gips en door de kleuren op de ondergrond op allerlei wijzen af te wisselen en te combineren is het mogelijk uitgebreide mozaïeken te maken. Gekleurd papier kan op al lerlei manieren diensl doen; en in blbven™ bi,,de van het jaar te kaarten n u eerV? 7'eW uw kerst> wavn e bijvoorbeeld met en waterverf Of in plaats Met kerstboompjes en takker met ballen kan men eindeloos va riëren Men kan ook met wat lijm (zorgt u vooral voor een goede soort) en een kwastje een slinger wegje maken en dat dan met fijn zand bestrooien: langs de weg uw kerstboompjes en er is weer een kaart klaar, en wie geen fijn zand bij de hand heeft moet maar eens denken, of er niets anders voor ge schikt is- fiin gewreven eierdoppen (witte en bruine) bijvoorbeeld Maar verstuurt u dergelijke kaar ten wel in een voldoende stevige enveloppe! Als u eenmaal een lijmkwast in uw handen hebt, kunt u nog ver der gaan Het huisje van een luci fersdoosje leent zich uitstekend (mits uw schaar of mes scherp ge noeg is) als fineerhout U kunt op de blauwe achterkant een ster te kenen en die beplakken met zilver papier, de blauwe ondergrond kunt u wegknippen, maar misschien ook 'runt u die handhaven Met die sterren kunt u eindeloos variëren Vooral als u er ook boompjes bij gaat maken. Dooi steeds schuine, puntige strookjes af te knippen krijgt men als het ware takken, die men tegen elkaar aan kan leggen tot een sparreboompje of tot hele rijen sparrebomen. Natuurlijk kan men het ook meer in de religieuze richting zoeken, wie een beetje handig tekent of knipt, kan engelen, herders, schaap jes, en misschien wel een complete stal maken van stukjes hout, ge kleurd papier ot oude lapjes Na tuurlijk moet u daarbt! niet zoeken naar een fotografische preciesheid. Maar het hoeft niet bij kaarten te blijven Want de min of meer bolvormige grondvorm vinden we ook in de aardappel Gaat u eens op zoek tussen wat rommel, oude snuisterijen of wat ook; daar vindt u misschien wat oude kralensnoeren of een kapot snoertje (valse) parels die niemand meer om wil doen Zoekt u dan eens een aardappel op bij voorkeui eentje van een goede ronde vorm Een of meer kraaltjes prikt u aan een speld in die aard appel: van alle kanten prikt u er spelden met kralen in en u hebt een pracht van een bal voor uw kerstboom in plaats van een aard appel kunt u ook km k gebruiken Er zijn voor dergelijke dingen mooie ronden kurken te koop Maar wat er allemaal te koop is. is een hoofdstuk apart. deze dagen worden er zoveel re clamefolders in onze brievenbussen gestopt, dat we daar beslist wei genoeg van hebben Men moet er op een bepaald ogenblik iets in zien en het dan doen. Er is nog zoveel materiaal: van karton maakt u een ring en vanuit het middelpunt van die ring plakt u allemaal (gekleurde) limonade- rietjes en er is weer een ster Han- digerds kunnen misschien twee van dergelijke ringen in elkaar werken Of u maakt engeltjes door van heel stevig papier of heel licht karton kleedjes te vouwen ot te draaien in de vorm van een puntzakje. Zo'n kurken bolletje kan op de punt als hoofdje dienst doen en een paar vleugeltjes en armpjes plakt u er- (ADVERTENTIE) triomf van de eenvoud "iszó flatteus en toch gedistingeerd seensnoer met glanzende parels Een 6 ,aad da< door zijn klassieke eenvoud oohuchtere schoonheid aan elk e een chic, modieus accent geelt. snoer cultive parels vanaf 80.- edelsteenkundige f.g.a. diamant expert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk155-157. rotterdam Met die aardappel of die kurk kunt u nog meer doen. Staat er niet nog een oude spiegel op zolder? Snijd die maar in heel kleine vier kantjes en plak die op de aard appel. Li krijgt een boi die in het lamp- of kaarslicht prachtig hangt te schitteren En wie zelf geen glassnijder heeft, kan er wellicht eentje lenen van een buurman of kenni3. Geen spiegel hebt u, maar we] een stukje oud glas of een leeg jampotje of flesje? Sla dat maar voorzichtig (maar denk vooral aan uw ogen en handen) tussen twee stenen tot gruis Doe wat zilver- oapier, bij voorkeur in verschillen de kleuren rondom uw aardappel en smeer er lijm op De glassplinters (nogmaals voor zichtig voor uw vingers!) op de lijm en opnieuw is er een schit terende kerstbal ontstaan. Prop jes zilverpapier, zo verzekerden ons de leiders van de creatieve afdeling te Heiloo hebben ook een zeer leuk effecl als ze er gens op of omheen worden ge- aan vast. De onderkant knipt u mooi recht, zodat uw engeltje blijft Maar het kopje hoeft niet van een knrkjc of een aardappel te worden gemaakt. U kunt natuurlijk ook pa pier maché gebruiken, Daarvan kunt u trouwens, als u dat wilt, een hele kerstgroep maken. U neemt daarvoor doodgewoon toiletpapier en stijfsel. Als u poppetjes gaat maken, is het overigens wel beter van ijzerdraad of kippegaas een ge raamte te maken; niet alleen om de zaak wat stevig te houden, maar ook om het niet massief en daar mee wat lichter van gewicht te ma ken. Men kan het papier maché be schilderen, maar natuurlijk ook grijs laten. Een handige vrouw weet er misschien wat kleertjes bij te naaien en wie weet denkt u, terwij) u de dop van uw tube tand pasta afdraait: kijk, die dop is nou net een leuk hoedje voor dat ene herdertje Overigens kunt u ook het papier maché als versiering gebrui ken voor eer kerstboom u geeft er maar een of andere mooie ronde of ovale vorm aan en u lijmt er maar weer gekleurd of ongekleurd zil verpapier op We zagen in Heiloo een ster schitteren van twee aan elkaar ge plakte bakjes van slaatjes, zoals men die in een cafetaria of snack bar kan eten. Die bakjes zijn voor weinig geld te koop. De bodem van elk der bakjes was stervormig uit gesneden en de bovenzijden waren tegen elkaar geplakt De sterpun- ten waren naar buiten gevouwen Je moet maar op het idee komen. Wat denkt u van eigengemaakte kandelaars? Een kaars op een fles is heel gewoon. Maar als u die fles nu eerst eens goed schoonmaakt en dan er strookjes gekleurd papier of zilverpapier omheen plakt? En die strookjes hoeven niet even breed te zijn en evenmin hoeven ze elkaar te raken; er mag best wat glas tussen te zien zyn. Wij her inneren ons eens ooit gezien te hebben hoe in met zand gevulde weckflessen het metalen boogje van een kleerhanger was gestoken De hanger zelf (die dus onderste boven stond) en de fles waren om wikkeld met crêpe-papier, maar u kunt ook vlechtstroken nemen oi zelf stroken knippen uit gekleurde folders. Op de lat van de kleer hanger stonden kaarsehouders, zo als die in de handel zjjn om ir kerstbomen te bevestigen. Nog meer kandelaars? Neem een; wat boetseerklei en zet daar eer kaars in; ga dan rondom die kaar; in de klei maar naar eigen fanta sie te werk met besjes of takje; groen of gedroogd gras of gekleurc papier of kralen of lovertjes vai een oude jurk of kiezelstenen o -steentjes in diverse kleuren of... Vult u zelf maar in. U ziet: moge iijkheden genoeg; maar uw eige; fantasie moet het doen. De boel seerklei droogt we] en hoeft niet t worden gebakken. Na Kerstmi haalt u alle versiersel weg en di klei kan weer vochtig worden ge maakt en opnieuw gebruikt. Hebt u er wat meer geld vooi over, dan kunt u eens gaan snuffe len in een warenhuis, een speel goedzaak of een zaak in handen- Bij uw slijter i arbeidartikelen. U zult er een enorme collectie vinden van aller lei bruikbaar en leuk te bewerken spul: aluminium-folie, in diverse kleuren; zakjes heel fijne steentjes in rood en groen en geel en paars, zeer geschikt voor een mozaiekje op uw kandelaar van boetseerklei; gekleurde en doorzichtige stukjes plastic. En tenslotte complete setjes van materiaal met een voorbeeld. Maar denkt u erom, zo gauw n een voorbeeld copieert bent u niet meer oorspronkeijlk. Daarmee wil len we natuurlijk helemaal niet zeggen, dat u n i e t mag copiëren. Maar u zult beslist meer trots zijn op iets dat u helemaal zelf hebt bedacht of waarbij u zich alleen maar door het voorbeeld hebt laten inspireren zonder het slaafs na te volgen. Hoe dan nok: allen, die het eens willen proberen en zul len daar vooral geen bejaarden bij zijn? graag alle succes! Op het Trafalgar Square in Londen is onlangs een negentien meter hoge kerstboom geplaatst. Deze boom is een geschenk van de stad Stockholm aan het gemeentebestuur van Londen.

de Stem | 1968 | | pagina 33