Een regenachtige De trein naar zondag op zolder DAAROM IS 'T WESTEN MERCEDES-BENZ DEALER Duiven om „U" tegen te zeggen ONZE PUZZEL Pietje Puk en het meisje 4/4/0 I I l Luilekkerland omdat bij een perfekte auto een perfekte service hoort Kabouter Pim ^bSp'n» we|. Dg bramentaart w?s men kleine wimpie kwijt Zware straffen voor Basken Al/0/ 4/4/0 >13/0/ 5W /4/0 J. Luykx Hendrik- Werkmanprijs voor Will van Sambeek DE STEM VAN ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 21 Het is koud buiten. De wind loeit. De bladeren vallen van de bo men. Paraplu's waaien kapot en het regent al de hele dag. Een hondje op de weg verveelt zich en gaat gauw naar nuis terug. Maar waar zfin Marjorie en haar vriendjes? Het is toch immers zondag vandaag! Marjorie, Jan en de andere vriendjes zijn naar de zolder gegaan. Daar kun je heerlijk spelen als het buiten slecht weer is, En op zolder kun je ook van alles vinden: een pop in een poppen- wagentje, een hobbelpaard met een strooien hoedje op, een oude piano »en fauteuil, een trapauto en een heleboel andere leuke dingen. „Kijk eens", zegt Jan, „hier staat ten gro'e kist in de hoek". „Wat een grote", roept Marjorie. „Is er een sleu teltje bjj?" „Nee," beweert Jan, „maai ik zal eens door het sleutelgat kij ken". Wat zou er wel in zitten? Een ichat of speelgoed, prenteboeken! „Hier heb ik een sleutel gevonden" roept Beatrix. Ze maakt de kist gauw open en wat zien ze daar? In de kis. zitten mooie linten, hoeden en jur ken. Als ze alles bewonderd hebber krijgt Marjorie een idee. „Laten wi toneeltje gaan spelen", zegt ze dan Iedereen vindt het een geweldig idee Ze. gaan allemaal vlug aan het werk De meisjes passen de kleren en de jongens zorgen voor het décor. Als ze met de voorbereiding klaar zijn kan het toneel beginnen. Het toneel stelt een oud kasteej voor. Marjorie, die de rol van prinses speelt, doet of ze in het hemelbed ligt te slapen. Flap de hond ligt aan haai voeten te slapen. Het kekenmeisje en de lakeien slapen ook. Al deze slapende personen wachten op piins Joachim. Na heel lang wach ten komt eindelijk prins Joachim aan het kasteel. Iedereen wordt nu wak ker en ze zijn allemaal heel erg blij. De prins besluit om een feest te ge ven in het kasteel ter gelegenheid van de kroning van de prinses. De prins houdt een plechtige rede. Sa zijn rede kroont hij de prinses. Iedereen roept nu: „Leve de prinses". De prins zegt dat ze alles klaar moe ten maken voor een groot bal. Er worden slingers en vlaggen opge hangen. Overal schommelen de lam pions. De ene lijkt op een accordeon de andere weer op een voetbal. Ondertussen is de prinses met haar hofdame naar de naaister gegaan. Daarna gaan ze naar een hoedewin- kel waar men de meest gefantaseerde hoeden kan kopen. Als ze zich alle maal opgedoft hebben, begint het bal. De prins eS prinses vormen een prachtig paar. Het regent confetti. Marjories haar zit vol. Links en rechts vliegen de serpentines in het rond. Het lijkt wel carnaval. Daarna speelt de prins ter ere van de prinses een stukje muziek op de piano. De lakeien spelen mee op hun fluit en gitaar. Na het feest moeten ze terug naar het kasteel. Ze nemen Plaats in het rijtuig en ze wuiven met zakdoeken. De zweep klapt en het rijtuig begint te rijden. Dag prin- «es, dag prins. En nu is het toneelstukje afgelo pen. Marjories vriendjes komen haar alle maal feliciteren. „Bravo, Marjorie, je hebt het prachtig ge speeld. Je was net een echte prinses", zegt Miranda. „Mag ik die hoed mis schien houden?" „Ja hoor", antwoordt Marjorie, maar je mag hem niet ka- Pot maken. Als we weer op zolder hen" 3pekn zu' kem n°5ig beb- Elly Bastiaansen, Burgstsedreef 4, Prinsenbeek Mariëtte Pheninckx Bredaseweg 3, Terheijden 8 jaar De trein naar Purmerend was stampvol, Alle mensen hadden lol Ze lachten, lachten, steeds maar door, dagen en nachten Maar in de trein naar Mo, Hoe kwam dat zo Zaten alle mensen te huilen in zakdoeken, natte en vuile. Het is een raadsel hoe dat kwam Maar in de trein naar Zwam; deden de mensen niets anders dan praten grote en kleine mensen, in alle maten En het rare was: In de trein naar Verepas Waren alle mensen zo rustig en stil, Maar het was er ook zo koud en kil En het raarste van ales was: De treinen naar Purmerend, Mo, Zwam en Verepas, Stopten niet op het station De politie kwam en wilde de conducteur geven een bon Maar dat ging niet hoor, De treinen reden rustig door. Niemand wist waar de treinen naar toe reden, Ze kwamen voorbij Bern, Rome en Meden Toen stopten de treinen langs de kant Want ze waren in Luilekkerland. Alle mensen waren weer gewoon, Ze pakten snoepgoed voor zichzelf, vader, moeder, dochter en zoon Kabouter Pim was op een mooie "a? fijn aan het wandelen in het jFote bos. Overal om hem heen Joorde hij allerlei geluiden uit winterse bos. Maar kabouter «m kende al die geluiden wel; wandelt namelijk al jaren- J iedere winter door het bos. Maar plotseling schiet daar ans het konijn naar voren. Wpen?"61 Pim' kU" j® mii S°mS «Natuurlijk Hans," zei kabou- 'or Pim. En Hans vertelde: „Ik heb al dagen niet gegeten, want het op het ogenblik zo koud en ™s Is bevroren. Heb jij mis- hien Wat te eten voor mij, ka bouter Pim?" „Maar natuurlijk" zei kabouter „'k heb altijd voorraad voor hele winter. Allerlei lekkers in m«n lekkere warme ll itoel "Paslagen. Kom maar kers» p6' ïln kriK ïe ieta lek- ns ket konijn liep want P- ,r kab°uter Pim aan, h»ed lopen namel«k heel erS «komen6 .ki' de pnddestoel aan toonde rorn waar Pim in kii nanwïra s 10 moe' dat V« op kon! het trapje naar 'eiiswhH06" kii ,zae t1at Pim een haalde schoei" uit een kas* hJ™°t hij als een nijl hart n-'- J1 111 enke,e minu- kelemaai e saP"icie wortel happige silTheite"" Hi'likte 7'in jaar 7a|. helemaal na. want '"kele kn": ™l-SChien no* weI ,at gTh"nin- T0e" Pim wortel1hl' Hans weer een -en smullen "S Z6tte het weer op lo'P hi; afseheVi ik hptlnnkte Als ie wil nam' Pim zei: '""b dan m 6ree honger hebt, Maar 'anas"' ,nkp,e dao-oü kwam er na kon Hans wl Wep.r. mnoi weer en 'i elkaar krijgen!" k°Stje kabouter pietje I Maar na een tijd, Kleine Wimpie was de zoon Moeder ging bramentaart maken. van notaris Hoogenboom. Maar...., ze had te weinig bramen.» Ze gingen hem zoeken m alle „Kees, Antje, gaan jullie eens een emmertje bramen plukken. Ik ga een bramentaart maken." Kees en Antje renden het duin op. Antje struikelde wel een keer. Maar ze stond even later weer op haar benen. Opeen zagen ze een haas. Ze renden achter het dier aan. Zo dwaalden ze al meer en meer van de emmer af die ze in de steek gela ten hadden. Antje kon opeens niet meer. Ze moest gaan slapen. Even later lagen Ansje en Keesje allebei te slapen. Vader kwam thuis en moe der, die ondertussen ongerust was geworden, vertelde alles. Vader ging toen met Frosty, de hond, de kinde ren zoeken. Ze vonden alleen een emmer van moeder, met de bramen. Frosty wou al gaan smullen. Maar vader pakte hem bij zijn nekharen. Toen gingen ze samen verder zoe ken. Even later kwamen ze bij een slapend Antje en een slapend Keesje. Frotsy blafte de kinderen wakker. Ze vlogen in de armen van vader. Nog diezelfde dag werd de taart verdeeld. Ansje at eerst natuurlijk de bramen op. En likte haar vingers af. Johan van Trappen (9 jaar) Hengstdijkseweg 3 Stoppeldijk hoeken, Eindelijk vonden ze hem Met zijn broertje Alem Die had men nog niet gemist, in een marsepeinen kist. Alle mensen vonden het er fijn Er was ook een chocolade mijn en een peperkoeken huis daarin woonde een taai-taai muis. Wat er verder gebeurde, weet je dat al? Ik houd je echt niet voor de mal Alle mensen hadden na veertien dagen,. Een raar gevoel in hun magen. En nog vier dagen later, woonden er in alle huizen allemaal taai-taai muizen, Dus ga maar niet naar Luilekkerland toe, Want, daar ben je het gauw moe Anita v. d. Zande Palestinastraat 29 Bergen op Zoom - 11 jaar 0s0a00c08000s009s9a000009900as9000s00a00900000aoc90008 (ADVERTENTIE) Pietje Puk was een eenzame man. 'dij woonde in een klein huisje. Op een dag toen hij in het bos wan delde, hoorde hij huilen. Pietje liep op het gehuil af. Toen hij daar was lag er een kleine baby. Hij pakte hem op en liep er mee naar huis. Toen hij thuis was voelde hij dat hij haar moest helpen. Hij ging er mee naar het vondelin genhuis en vroeg of hij dat meisje zolang mocht houden. Dat mocht, tot dat er weer plaats in het tehuis was. En zo was Pietje een hele tijd niet meer alleen. Marijke van den Berg Snelliusstraat 30, Breda 10 jaar Snelle, attente vakmensenuitstekende outillage met de modernste apparatuurMercedes-Benz speciaalgereed- schap... aile (originele!) onderdelen altijd in voorraad... dat zijn de eisen die Mercedes-Benz aan service stelt. Die „Ster"-service wordt u door ons geboden. N.V. GARAGE 'T WESTEN Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170-2255 10L-87-17O8 SBB Een duif die een eerste prijs kan vliegen op een concours in de Bre dase bond, is een vogel om U tegen te zeggen! Aldus de woordvoerder van de 17e kampioenendag van de Onderduikers, ten bate van St.-Fide- lis, de gekende Piet Netten. Zelf heeft hij er dit jaar geen zitten. Wel was hij bereid de namen op te geven dergenen die in het rampjaar 1968 zulksdanige eksploten hadden ver wezenlijkt. Daar heb je bijvoorbeeld ene Derks aan de Heuvelstraat. Nog een echte warme bakker van de oude stempel. Evenals zijn konfrater Gerrit Oomens van het Nolensplein, werkt hij nog geregeld met de schieter. Op een avond in de maand mei stond ik bij de Gerrit in de winkel en ik vroeg hem zijn gedacht: Wat peinsde gij van die duiven van Derks? We stapten de voordeur uit en kon den ze nog altijd door de lucht zien gaan dat de rook eraf vloog. Gerrit keek mij veel betekenend aan. Hij draaide een bels sjekske, zei nog niks, likte het vakkundig dicht, dacht nog even na en gaf toen als zijn overtui ging dat het „lillek" doen zou. De se ringen stonden in bloei en in de fijne avondlucht begon er hier en daar een ster te pinkelen. Ik zie het zomaar aankomen zei de Gerrit vandaag of morgen vliegt hij los d'n eerste Bakker Derks worn dit jaar niet minder dan vier eersten, telkens te gen duizenden duiven, met vier ver schillende weduwmannen, te weten op Duffel, op Moulins, op St. Den' en op Parkeston! Het zijn de stanc 51, 52, 53 en 54 van de kampioene: dag van St.-Fidelis, waarvan d poorten zullen opengaan heden ze terdag te 15 uur. Dan begint name lijk het inzetten der duiven van d Bredase deelnemers. Gerrit Oomer. zelf die dit jaar kampioen-generaa van de Bredase bond werd, over all; vluchten en tractementen van Duffe tot St. Vincent aan de Golf var Biscaje, heeft in de stands 55 en 51 twee kleppers zitten die eerste vlo gen op Vilvoorde en op St. Denis. Vlakt ook zijn broer Koos niet uit, dit is een bakker die al een grote veertig jaar op de bakfiets zit, zodus een gekende verschijning in het Bre dase stadsbeeld. In de stands 60 en 61 heeft hij de eersten zitten op Pont St. Max en op Chateauroux. Gebr. Oomens van hun kant vlogen in stand 66 de eerste op Limoges. Ene Janus van der Linden vloog dit jaar de pannen van het dak: eerste prij zen in stands 57 en 69 op St. Ghislain en op Noyon. Willem Voeten had er hazevet aan gesmeerd op Vilvoorde, stand 58. Herman Bouwmeester, idem op St. Quentin, stand 59. Piet Netten klaagt dat hij maar weinig inlichtin- SAN SEBASTIAN (AFP) Vier leden van de ondergrondse Baski- sche vrijheidsbeweging ETA zijn ver oordeeld tot zware gevangenisstraf fen door de krijgsraad in San Sebas tian. Drie van hen kregen elk 48 jaar, de vierde 12 jaar. Een vijfde ver dachte werd vrijgesproken. Tegen 3 van hen was de doodstraf geëist. Zij zouden de boerderij van een bur gemeester »n brand hebben gesto ken. 'en verstrekt aangaande zijn ras, het loet echter wel van het fijnste zijn. 'am Rijken daarentegen speelt met et gevreesde ras Van Tuyn. In tands 62 en 63 vindt men zijn over winnaars op Corbeil en op Dax, raarop hij twee uur los vooruit loog. In 67 en 68 speelde Jan maar efst acht eersten in de Bredase bond. 7ie doet hem na? J. H. vam Boxtel is de grote crack ran de Zaterdagvliegers. Vloog eerst >p St. Denis en op Bordeaux, stands 72 en 73. Tenslotte wil ik nog ver melden G. Stevens, stand 64, over winnaar op Noyon, J. Horward, stand 65; overwinnaar op Pont St. Maxence, A. P. Leemans stand 67, overwin naar op St. Ghislain, L. Remie, stand 68, overwinnaar op St. Quentin, C. Nooijen, stand 70, overwinnaar op Orleans en A. J. Ooninckx, stand 71, overwinnaar op St. Quentin. Ik zal u niet vermoeien met een opsomming van wat er allemaal aan celebriteiten van buiten de stad komt. Neem bijvoorbeeld de Gebr. Dictus te Zundert, kampioenen van de Fond-Union De Baronie. Allemaal goeie, DEN BRUINEN (ADVERTENTIE) Meer rente van Uw geld Bij ons maakt U méér rente van Uw geld. Heel eenvoudig, óók per giro (postgiro, gemeentegiro, bankgiro of via een postkantoor). Waar U ook woont, storten èn opnemen per giro gaat erg gemakkelijk. Zo profiteert U, altijd en overal, op een simpele manier van de hoge rente en de aantrekkelijke opvraagbaarheid die wij spaarders en beleggers bieden: Spaarboekjes. Met een eerste inleg van slechts fl 00,-. Gehele tegoed praktisch direct beschikbaar. Bankboekjes-Eerste inleg slechts f500,-. Tegoed tot minstens f 1.000,- per maand direct beschikbaar. Voor de rest slechts 1 maand opzegging. Termijnboekjes.Eerste inleg f 1.000,-. Tegoed tot f 1.000,- per maand direct beschikbaar. Voor de rest 6 maanden opzegging. £1/0/ Ö/4/0 Beleggingsboekjes. Eerste inleg f2.000,-. Per kwartaal f 1.000,- direct beschikbaar. Voor de rest 12 maanden opzegging. Vier mogelijkheden waaruit U kunt kiezen. Bovendien hebt U steeds de keuze tussen een boekje en een rekening met dagafschriften. Wij verstrekken U telefonisch of schriftelijk en uiteraard ook aan onze kas - gaarne nadere inlichtingen. 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Tel. (04100) 22321, Postgiro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17 en Limburglaan 20 a, Tel. (040) 27442, Postgiro 1130570 Tilburg, Stationsstraat 17, Tel. (04250) 30300, Postgiro 1140570 Vught, Van Voorst tot Voorststraat 1, Tel. (04100) 34775, Postgiro 1104500 Amsterdam Herengracht 199-201, Tel. (020) 248486, Postbus 3656, Gemeentegiro A13656 Roosendaal Molenstraat S, Tel. (01650) 34994, Postgiro 1065831 Hor. 1. Kledingstuk, 6. voetbalclub 12. schande, 13. hemelgeest, 14. rech ten inbegrepen (afk), 15. onderricht, 17. verstandig (barg.) 18. munt in Nederl. (afk.) 19. myth, figuur, 21. de O. mond van de Weichsel, 23. bijwoord, 24. karakter, 26 dikke bo terham, 27. torenkraai (gew.) 28. in gewand van haring 30. bundel, 31. soort, 32 javaanse huisvogel, 34. kle verige stof, 36. spoedig, 39 voedsel, 41 zwaardvis, 43 akelig, 45 dof, 48. draad van een spinneweb, 49. voor zetsel, 50. lus, 51 vogel, 53 deel van de mast, 54 vertrouwelijk, 56. meis jesnaam, 58 talmen, 59 prikken. Vert. 1. strekking, 2 meisjesnaam, 3. deel van een ontkenning (Fr.), 4. achting, 5. iemand de achting geven welke hem toekomt, 7. jongensnaam 8. meisjesnaam, 9. rijksgrens (afk.), 10. platte gebakken steen, 11. niet vergezeld, 16. zeepwater, 17. bitter vocht, 20. bar, 22. kreet, 23. spore- plant, 25. hinderen, 27. plaats in ■Utrecht, 29. maling, 30. slaapt men op, 33. het binnenste van een mens, 34. hoofddeksel, 35. voor, 37. bloei- wijze, 38. courant van een partij, 40. woudkoe in Z.O. Azië, 41. gewicht, 42 papegaai, 44 planeet, 46 zonder (Lat.), 47. kist van latwerk, 50 deel van het oor, 52. biersoort, 55 gebod, 57 pers. voornaamw. OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK: Hor. 1. bijl, 3. smaragd, 9. pil, 11. stel, 12. daar, 15. deels, 16. armen, 18. Ot, 20. kro, 21. ami, 22. hé, 23. nep, 25. etalage, 29 dos, 30, hor, 32. elite, 33. kam, 35 ram, 37 sté, 38. wel, 40. of, 41. kei, 42 iep, 43 k.o., 44. den, 45. ene, 47 nel, 49. bol, 50. reins, 52 rijn, 54. lis, 55. gelegen, 57. nop, 59. ik, 60. neg. 61. mat, 63 ga, 64. degen, 68. sine, 69. alen, 71. nop, 72. strekel, 73. pad. Vert. 2. ijs, 3. stère, 4. melotte, 5. als, 6. Ada, 7. garage, 8. Damme, 10. in, 11. sek, 13. red, 14. ton, 17. bes, 19. ten, 22. hom, 24. por, 26. als, 27. litanie, 28. Ate, 29. dal, 31 rakel, 33. keper, 34. hop, 36. men, 38. wen, 39. fok, 44. dos, 45. eel, 46. eng, 48. lijn, 49 bik, 50. regent, 51 semele, 53. nog, 54. lik, 55. gemis, 56. nagel, 58. pap, 60. nes, 62. ten, 65. ter, 66. dak, 67. do, 70 ha. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De Bredase gTaficus Will van Sambeek (33), die sinds een jaar in Amsterdam woont en werkt, heeft de Hendrik-Werkman- prijs ontvangen voor zijn gehele gra fische oeuvre. Het is een zeer belangrijke prijs, ingesteld door de gemeente Amster dam, waaraan verbonden een geld prijs van f 1500,-. De prijs is na de bevrijding ingesteld als een hommage aan de beroemde Groningse graficu» Werkman, die in de oorlog is gefu silleerd wegens ondergrondse activi teiten.

de Stem | 1968 | | pagina 21